Van Engelen Evers, Heeze DE GROOT NV Victoria DONDERDAG 20 MEI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 9 KIJK GOED. Dat ronde merk vindt II alleen op de omslagen van Everlasting breikatoen, 'fc Is goed dat II dat weet, want daaraan aiet II, dat ze ge verfd is volgens het Trola- sol-procédé, waardoor ze zeldzaam kleurvast is. De kleur gaat even lang mee als de Everlasting zelf. (Adv. ingez. Med.) Over Conventioneele daden. Als* er een woord is, waarvan de meeste jonge menschen een afschuw hebben, dan is het conventie. In hun gedachten zien zij dan buigende menschen met een verstarde beleefdheidsgrijns op hun gezicht, die elkaar vriendelijkheden zeggen, waarvan zij niets meenen; menschen die het leven ingewik kelder maken dan noodig is, en die voor geen geld ter wereld zouden willen afwijken van hun vastgeroeste denkbeelden omtrent wat „men" wel en niet doet. En meestal we ten zij daarvan ook wel een frappant voor beeld te noemen, want er zijn natuurlijk wel zulke conventioneele menschen. Maar omdat de jeugd geneigd is, om alles alleen maar als rechts en links, als wit en zwart te zien, meent zij nu ook, dat elke conventioneele handeling uit den booze is, en dat zij alleen maar wordt uitgevoerd om dat men dat nu eenmaal verwacht. Sommi gen van hen stribbelen tegen bij de gering ste poging der ouderen om hun een overi gens doodgewone conventioneele daad te la ten doen, die in hun oogen dwaas is; maar tenslotte zwichten zij dan toch nog wel. An deren trekken zich nergens iets van aan, en doen niets wat in hun oogen ook maar het geringste op conventie lijkt en zij voelen zich enorm flink en zeer modern. Maar wie dat laatste consequent zou willen doorvoe ren, zou op den duur onmaatschappelijk wor den en slechts weinigen kunnen dit volhou den. Wie met eerlijke en oprechte menschen te maken heeft, kan er zeker van zijn, dat de conventie, zooals zij door deze menschen wordt betracht, een heel wat dieper onder grond heeft dan alleen beleefdheid en plicht tegenover de buitenwereld. Men doet conven tioneele dingen, zeker, men stuurt bloemen naar een jarige, men vraagt logés, men be zoek een receptie, men informeert naar een zieke en honderd meer van dergelijke kleine daden, maar de gedachte die daartoe drijft is lang niet zoo conventioneel als ze lijkt. Een jarige viert feest, en dus bereidt men ze een vreugde door wat bloemen^ een bruidspaar ontvangt en men wil ze graag, veel geluk toewenschen en een zonnige toekomst; een vriendin of familielid heeft behoefte aan rust of wat afwisseling en men vraagt ze te logeeren, een zieke voelt zich spoedig buiten het dagelijksche leven geplaatst, en door de belangstelling van vrienden en kennissen weet hij zich daarin toch opnieuw opgeno men. Zoo krijgt elke conventioneele daad een achtergrond van belangstelling in ander mans lot, van medegevoel met anderen. En nu zal het allicht toch nog wel eens ge beuren, dat men iets zuiver en alleen voor de conventie moet doen, omdat het door an deren zoo verwacht wordt, maar het zal werkelijk niets hinderen voor een mensch om iets onprettigs te doen, omdat een ander dat van hem verwachten kan. Een zuivere conventie wortelt in het hart van ieder mensch, en wie door de oppervlak te van plichten en beleefdheden heen kan kijken, zal bemerken dat er veel minder con ventioneels bedreven wordt in de wereld, dan den buitenstaander toeschijnt. Boven dien zal hij ontdekken, dat met minachting voor conventie wordt uitgekreten, wat niet anders is dan een daad waar de betrokkene geen zin in heeft, terwijl aangename con ventioneele verplichtingen dat protest niet uitlokken. Wij moeten zorgen de dingen der conven tie en die van het hart niet als twee aparte grootheden te willen zien, maar als een ge heel, dat nu eens in dezen vorm, dan weer in een anderen tot uitdrukking gebracht wordt. Dan is de conventie niet alleen ver van elke verstarring, van elke sleur, maar zij is ook weer lederen keer nieuw en frisch. E. E. J.-P. VLIEGENVUIL. Met de groote schoonmaak komen natuur lijk veel ongerechtigheden voor den dag, o.a. ontdekt men dat de lampekappen vol vlie- genpikkels zitten en ook de kleedjes zijn er niet vrij van. De vragen die ons vaak be reiken hoe men vliegenvuil uit lampekappen verwijdert, bewijzen wel dat niet alle dames het recept kennen om deze onaangename vlekjes te verwijderen. Men neemt een zacht sponsje of dotje wat ten en sponst de kap of 't kleedje luchtig af met lauw, neutraal zeepsop waarin een wei nig amoniak is gedaan. Daarna sponst men met lauw, neutraal zeeepsop waarin een wei eens met koud water waarin een weinig mierenzuur is gedaan. Eindelijk met een zeer zachte leeren lap of doek luchtig afwrijven en buiten in den wind te drogen hangen. Loopt er een koord over waaronder het water niet zoo snel verwijderd kan worden, dan bedekke men die met een laagje magnesia, wat later als de kap goed droog is, weer verwijderd wordt. Met zijden kleedjes gaat men evenzoo te werk. Gekleurde geborduurde bloemen bedek ke men ook met magnesia. Dergelijke kleedjes worden mooi als men ze aan den verkeerden kant strijkt op een molton deken, als ze zgn. winddroog zijn, dus nog eenigszins vochtig sijn. Bolerotjes....jang en j^or|- Voor slanke figuren een aantrekkelijke dracht. "IJ. - Naast het getailleerde korte jasje, al of niet onderdeel van het mantelcostuum, ver schijnt dezen zomer ook weer de boléro, in langeren of korteren vorm. Onze teekening geeft een paar elegante voorbeelden: eerst een van het bolero-idee afgeleid cape-model, bij een japonnetje van dezelfde stof. Het is gedacht in zachtgroen cloqué. De jurk is zeer eenvoudig; de ruimte is aan den hals in lange plooien tezamen ge nomen en er zijn korte kopmouwtjes. 't Amu sante van het cape'je is de kraag met stik sels en omgeslagen, met een groen fluweelen knoop vastgehouden punten. Daarnaast een costuumpje van wollen crêpe in de een of andere lichte tint De boléro is hier een echte boléro, maar aan den langen kant. Er wordt een zwart of marine blauw satijnen blousje bij gedragen. Nummer drie (links) vertoont het gewone korte boléro-model: een alleraardigst cos tuumpje van zwart crêpe de chine, bedrukt met veelkleurige stipjes. De jurk heeft korte mouwen en een jabot van zijden piqué, die de halsopening van de boléro bedekt. Het laatste mantelpakje, gedacht in ma rine-blauwe wollen stof, bestaat uit een zeer eenvoudig japonnetje met leeren ceintuur, mouwloos lijfje in vestmodel en wat men een „verlengde boléro" zou kunnen noemen. Het soepele, tamelijk wijde jasje heeft mou wen, die eenigszins aan een 'kimono doen denken. Een écht zomerpakje! De Parijsche Vrouw draagt. ('s Morgens sportief, 's middags chique en sober, 's avonds van echt vrouwelijke charme). We zitten nu midden in 't voorjaar, en vergeten maar 't allerliefst het van tijd tot tijd nog zoo heerlijk maar nu een beetje tè warm-koesterende-haardje, dat met onze lentegevoelens den draak steekt. Gelukkiger is de Parisienne, het kind van zonniger luch tenWat zij thans draagt? Even een klein overzicht, waaraan we ons voor straks als het hier werkelijk meenens wordt met den zomer! kunnen orienteeren. Twee-kleurige hoeden, amusant en zeer practisch. Want die twee kleuren vergemak kelijk de harmonie met de rest van het toilet en men kan de hoedjes dus dragen bij tweemaal zooveel japonnen. Resultaat: be zuiniging op ons hoedenbudget, maarer zijn altijd nog massa's aardige kleinigheden, die ons aanlokken! Heel veel ziet men thans dragen een combinatie van zwart of marine met de nieuwe tint „pain doré". een goud achtige kleur, soms voor den bol, dan weer voor den rand van den hoed. Deze nieuwe kleur is ook uitstekend ge schikt voor accessoires als handschoenen, cshoenen, tasch en zelfs.... parapluie. Ze past uitstekend bij den grondtoon van het straattoilet, dat voor de Parisienne toch al tijd bij voorkeur zwart, donkerblauw of grijs blijft. Een voorname tint, die het gezicht een warmere nuance geeft Dit regenachtige voorjaar doet de para- pluies in grooten getale opbloeien. Het laat ste snufje hierin is waterdichte tafzij, ge heel doorzichtig, ook in een geelachtige tint, die het „pain doré" zeer nabij komt, en met een kromgeslagen bamboestok. Voiles en sluiertjes zijn schering en in slag: een sluier met groote mazen, die langs een kant van den hoed afhangt, een cirkel vormig sluiertje rondom van het kleine hoofddeksel afstaande, tot het even de oogen overschaduwt, dikwijls zonder rand doch in puntjes uitgetand, als met een schaar. Dit voor het dagtoilet. Het allernieuwste voor 's avonds is een soort „bruidssluier" van fijne tulle, het ge zicht geheel bedekkend en rondom afhan gend tot op de schouders, soms van boven versierd met zilveren sterretjes. Een enkele maal ziet men dit soort sluiers ook bij hoe den dragen. Bij alle moderne kapsels we schreven dit reeds eerder is een tendenz merkbaar om het gezicht vrij te laten. Frisch en spor tief staat het nieuwe rolletjes- of krullen kapsel, waarbij het haar geheel naar ach teren en naar boven wordt gekamd. Slapen, ooren en nek komen dus geheel vrij. Het haar wordt even onder de kruin in krulletjes gelegd. Voor gezichten die een zoo klassieke opvatting niet verdragen, zijn natuurlijk ook nog allerlei andere omlijstende en versieren de krulletjes geoorloofd. In den avond viert de ware, de onver- valschte bijna hadden we gezegd: de „ouderwetsche" vrouwelijkheid hoogtij. Som mige avondtoiletten zijn zóó lang en statig, dat het opnemen bij het loopen en zeker bij het beklimmen van een trap niet alleen een charmante geste, maar tevens een nood zakelijkheid is. 's Avonds is de Parisienne. wier sportiviteit altijd een tikje aangeleerd is of tenminste lijkt, geheel zichzelf; ze maakt als voor honderd jaren haar entrée de salon met een zijden taschje, een levende bloem, een enorme zijden zakdoek ofeen waaier in de hand. Wéér een practisch trekje van deze mode: de metamorphose in de avondkleeding. Wan neer u dezen zomer een dame ziet met een zijden fourreau waaroverheen een zeer wijd toilet van zwarte doorschijnende tulle wordt gedragen, dan kunt u er zeker zijn, dat zij bij een andere gelegenheid alléén de four reau draagt. Een anderen keer hebben een zwart kanten rok, een kanten blouse èn een rose satijnen lijfje, die om de beurt gedragen worden de voorkeur. Of een lossen tullen rok, gedragen over een rose zijden toilet wordt naar believen als over-rok of als cape gedragen. Onbegrensde mogelijkheden ook voor de rekbaarheid van het kleeding- budget doemen hier op. VLEKKEN VAN WITSEL. Met de groote schoonmaak komt het nog al vaak voor, dat men vlekken oploopt op japon of costuum. De stucadoor is bijv. aan het werk u loopt langs de nog vochtige muur of wel er vallen, niettegenstaande de voorzorgsmaat regelen die gij genomen hebt, toch nog spat ten op vloer- of tafelkleed, stoel of zelfs op uw japon. Maak u niet ongerust. Krab de vlek eerst zooveel mogelijk af en bet vervol gens met water waarin wat mierenzuur is ge daan de vlek en borstel verder met een bor steltje de vlek weg. Klop daarna de plek zoo droog mogelijk met een lederen lap. Ziet u dat er kans is dat er kringen ontstaan, be dek de natte plek dan direct met een laagje magnesia, laat rustig een poosje drogen, en verwijder de magnesia als de plek geheel droog is. WAAR CITROENSAP AL NIET GOED VOOR IS. Citroensap kan voor heel wat huishoudelijke doeleinden worden gebruikt. Men maakt er aluminium pannen mee schoon, en de toetsen van piano of orgel. Verder is het prachtig ge schikt om vlekken van zilveren voorwerpen te verwijderen en, met toevoeging van wat zout, oude vlekken van het koper. Jodium- vlekken op linnen en katoen gaan erdoor weg en niet te vergeten is een halve citroen, die steeds bij het fonteintje moet liggen, een pracht middel om blanke handen te houden. De huisvrouw laat eenvoudig, eiken keer dat zij haar handen wascht, een paar druppels citroensap op het stuk zeep vallen of wrijft er na het wasschen en afdrogen de handen mee in. is tolledti. JABOTS KRACEN VESTEN SHAWLS SLUITINCS KNOOPEN CEINTUURS ALLES VOOR NAAISTERS EN KLEERMAKERS GROOTE HOUTSTR. 98 (Adv. Ingez. Med.) Het merk, dat alle merken slaat ('t geldt voor biscuits en chocolaad), dat goede merk is inderdaad I> O RTVR EG IIT (Adv. Ingez. Med.) Het Amsferdamsche Vrouwen-leesmuseum. (Een 60-jarige die zijn sporen verdiend heeft). Heden is het zestig jaar geleden, dat in de hoofdstad hetnu zoo al gemeen bekende leesmuseum voor vrou wen werd opgericht. Dit was in het jaar 1877, in een tijd, toen van een eigenlijke vrou wenbeweging nog geen sprake was. Toch is het feit van de oprichting zelf wel een door slaand bewijs voor een nieuw, meer intellec tueel gericht leven in vrouwenkringen en het is in dit verband wel aardig, te vermel den, dat de bekende pionierster freule Jeltje de Bosch Kemper in dien allereersten tijd een der geestdriftigste leden was. Gedurende de zestig jaren van zijn be staan heeft het 't leesmuseum stellig niet aan moeilijkheden ontbroken. Men had o.a. te kampen met onvoldoende behuizing en financieele bezwaren. In het begin was het leesmuseum, toen ge vestigd in de Hartenstraat, uitsluitend lees zaal. Later, toen het verhuisde naar de Leidschekade, werd er een uitleenbibliotheek aan verbonden. Een tijdperk van grooten bloei kende het leesmuseum omstreeks 1900, toen het zich vestigde in een goed ingericht pand aan de Heerengracht: het telde toen 480 leden. Tijdens en na den wereldoorlog kwamen echter meer groote moeilijkheden opdagen; de voornaamste was wel het stijgen van de huurprijzen, waardoor men de Heerengracht moest verlaten en zijn intrek nam in het heerenhuis de P. C Hooftstraat 148, waar het ook nu nog gevestigd is. Het vrouwenlees museum is inderdaad een prettige instelling, waaraan de Amsterdamsche vrouwen veel hebben. Immers de Openbare Leeszaal ln de hoofdstad heeft zich, ook al uit geldelijke overwegingen in de laatste jaren meer en meer tot wetenschappelijke boeken (of eigen lijk in den ruimsten zin genomen: studie boeken) moeten beperken, zoodat daar al heel weinig belletrie te krijgen is. En dan is het leesmuseum met zijn schat van ruim 18000 deelen. die iedere maand met nieuw uitgekomen boeken wordt aangevuld, een prachtige verzameling. Bovendien mag men in de bibliotheek in de P. C. Hooftstraat zelf „grasduinen" hetgeen een aantrekkelijkheid te meer wordt. Hoe het zij, het Vrouwenleesmuseum is een zeer zekér merkwaardige instelling, die in de afgeloopen zestig levensjaren onge twijfeld haar nut heeft bewezen en haar sporen verdiend. Het ledental is thans 375. doch dit is eigen lijk nog niet genoeg. Men hoopt op een sterken aanwas, te Amsterdam endaar buiten. Want voor dames in de provincie, die m haar woonplaats niet over een goede leeszaal kunnen beschikken, loont het zeker de moeite, lid van het leesmuseum te wor den. Men krijgt dan een catalogus toegezon den. stort een bedrag voor verzendkosten en heeft het groote gemak en de voldoening, dat men steeds het nieuwste en het beste in het Nederlandseh en de drie moderne talen, naar eigen keuze, krijgt toegezonden. Er was een tijd. dat het Leesmuseum zelfs in Maastricht zijn leden had! DIENSTBODENNOOD IN AMERIKA. In het maandblad van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen lezen wij, dat ook in Ame rika groot gebrek aan dienstboden heerscht. De nood schijnt thans meer toegenomen, om dat de toevoer van buitenlandsche hulpen is afgenomen. Volgens de „New-York Times" vertelde de directrice van een plaatsingsbu reau o.a.. dat zij in één week zes aanvragen voor keukenmeisjes had en slechts in twee vacatures kon voorzien. Vooral de geschoolde dienstbode voor alle werk wordt gevraagd. De loonen wisselen tusschen 35 en 40 dollar per maand met kost en inwoning en bereiken wel 80 dollar en hooger. naar de mate van bekwaamheid is. Als oorzaken van het gebrek aan dienstboden wordt door de Y.W.C.A. ge noemd te laag loon, te veel werkuren, gebrek aan vrijen tijd om iets voor zichzelf te doen. Men hoopt ook in Amerika het vraag stuk te kunnen oplossen, door beter te voor zien in de opleiding, en door de speciale trai- nïngschool worden dan ook 8-weeksche cur sussen gegeven aan jonge vrouwen van 18-35 jaar. Van de 800 meisjes die in New-York wa ren ingeschreven werden er 300 gediplomeerd en geplaatst. Zondag Tomatensoep met room Garnalenpasteitjes Gebraden kip Aardappelen Kropsla Caramelvla Vruchten. Maandag Gekookte ham Spinazie Botersaus Aardappelen Warme griesmeelpud ding Warme abrikozensaus Dinsdag Slakropjes met gehakt Aardappelen Griesmeelpudding m. Gestoofde pruimen. Woensdag Vermicellis oep Roastbecf Postelein Aardappelen Vruchtensla. Donderdag: Kerryschotel Sla van andijvie Aardappelen Botersaus Rödgröd met vanille saus. Vrijdag Gebakken bokking Botersaus Aardappelen Kropsla Trommelkoek met boter en suiker. Zaterdag: Bloemkoolschotel m. gebraden saucijsjes Vanillevla met tutti frutti. VEGETARISCHE MENU'S. 1 Zurmgsoep Bloemkool met to matensaus Aardappelen Gort met rozijnen 2 Eierschelpen Aardappelen Worteltjes Kropsla Havermoutpap 3 Voorjaarssoep Gebakken aard appelen met kaas. Kropsla Rijstschoteltje. 4 Bruine boonensoep Gestoofde slakrop jes m. bruine boter Aardappelen Hangop met be schuit en suiker. RECEPTEN. Eier schelven. Benoodigd: 4 eieren, 4 d.L. melk, 5 lepels bloem, 2Vz lepel boter, zout, peterselie, peper, paneermeel. De eieren 10 minuten koken, afspoelen, pel len en in kleine stukjes verdeelen. Van boter, bloem en melk een dikke massa maken, de eieren er door roeren en op smaak afmaken met zout en peper. De fijngehakte peterselie er doorroeren. De massa overdoen in beboterde schelpen, een zeer duxx laagje paneermeel er over strooien, wat gesmolten boter er opgieten, en de schelpen in den oven goed warm laten worden (10 minuten). Voorjaarssoep. Benoodigd: 1 handvol zuring, 1 handvol spi nazie, 1 kropje sla, 1 dikke prei, 3 aardappelen, 1 L. water, 1 lepel zout, 2 lepels boter, 1 d.L. melk of room. De prei in dunne plakjes snijden, wasschen en in de helft van de boter fruiten, maar zor gen dat ze niet bruin wordt. De schoongemaak te en gewasschen groene groente en de in stuk ken gesnelen aardappels toevoegen, water en zout er bij doen en alles gaar koken (Vz uur). Daarna zeven, zoonoodig binden met wat mai- zena en op smaak afmaken met de rest van de boter, de melk of room en wat maggiaroma. In boter gebakken dobbelsteentjes brood er bij geven. Gebakken aardappelen met kaas. Benoodigd: 10 a 12 koude gekookte aardappe len, 1 ons jonge kaas, 2 lepels boter. De aardappelen in niet te dunne plakken snijden en in de boter lichtbruin bakken De in dobbelsteentjes gesneden kaas er op het laatst even doorschudden en zoo warm mogelijk op dienen omdat anders de kaas taai wordt. Stelpen van bloed. Als men voor een sterk bloedende wond geen bloedstelpende watten bij de hand heeft, dan kan men door gewone watten in lauwe melk te doopen, het bloed stelpen. Wit linnengoed. Een theelepeltje zout. gevoegd bij de stijfsel, maakt linnengoed helderwit glanzend. Gebarsten eieren. Eieren, die bij ongeluk gebarsten zijn. kookt men 't beste in water, waaraan wat zout is toe gevoegd, of men bestrijkt de barst met wat zout, voor het ei in 't water gedompeld wordt Zoodoende blijft het ei heel. Uw electrische bel Wie er last van heeft, dat de electrische huis schel niet werken wi], trachtte zichzelf te hel pen, door de potten, waarin de batterijen staan, even iets op hun plaats te verschuiven of om te draaien. Heel vaak gebeurt het, dat na dien schok de bel weer uitstekend werkt.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 15