Initiatief. Wij leven langer. Het belangrijkste 5?e JAARGANG Nö. Ï6S34 Verscïïijnf 3agè1ii!cs'. ÏÏeïïafvë Bp Zoii- ëri Feestcfagen. DONDERDAG 20 MET 1937 HAARLEM S DAGBLAD DirectieP. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72'/s. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132. 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230 ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid 2000.—, overlijden 400.—, verlies van hand, voet of oog 200.—, beide leden duim 100.—, één lid duim 50.—, alle leden wijsvinger 60.- een of twee leden wijsvinger ƒ25.— alle leden anderen vinger ƒ15.—, één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk 30enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk ƒ15. nog aizonaernjKe verzekering voor abonnes op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. HEDEN: 16 PAGINA'S. Nu er een opleving in de wereld is ingetre den, die zich ook in ons land doet gelden, is persoonlijk initiatief meer dan ooit waard. Op de arbeidsmarkt wordt gekampt om de nieu we baantjes. En sommigen blijken daar on middellijk van te profiteeren, terwijl anderen reeksen vergeefsche sollicitaties indienen, ook als zij dezelfde diploma's kunnen vertoó- nen. Hun falen noemen zij veelal „pech". Der gelijke verschijnselen ziet men bij promoties en salarisverhoogingen, die zich nu ook weer meer beginnen voor te doen, in het particu liere bedrijf. Jan schijnt als het ware „van zelf" in aanmerking te komen, Piet wordt vergeten of, als hij erom gaat vragen, afge scheept, zelfs als hij even prompt de hem op gedragen taak verricht als Jan. Veelal noemt ook hij dit pech. Maar is het pech? De Amerikaan Channing Pollock, in een ar tikel in „The American Mercury" onder den titel „Pech bestaat niet", ontkent het. Hij amendeert zijn absolute slotsom eenigszins door den pech-factor later op een maximum van vijf procent te zetten, maar zijn betoog wordt daardoor nauwelijks verzwakt. En hij geeft er een menigte voorbeelden bij en doet uitspraken in dit genre: „Ik geloof dat er maar twee soorten menschen in de wereld bestaan: zij die met uitpuilende actentasschen thuis komen en zij, die kruiswoordraadsels meebrengen. De kruiswoord-puzzelaars en andere tijdverspillers kunnen nooit begrijpen, waarom de menschen met de actentasschen hen voorbijstreven". „Niemand heeft ooit een directie-post of een andere functie van beteekenis gekregen door veertig uur per week te werken". Dit zijn oude waarheden maar ze zijn er niet minder waar om gebleven. Als werkgever die tevens journalist is kan ik erover schrijven uit ervaring. In ieder bedrijf is de directie voortdurend op den uitkijk naar menschen die persoonlijkheid en initiatief bezitten om hen op de meest verantwoordelijke posten te plaatsen. Er is altijd tekort aan zulke men schen. Men is altijd weer verheugd als men er een vindt. Dan zeggen anderen van hem dat hij „kruiwagens" heeft, maar dat is maar zelden de verklaring en op den duur nooit. Met kruiwagens brengt niemand het duur zaam vertenzij hij ze zelf geconstrueerd heeft. En dat is ook initiatief. Weinigen schijnen te begrijpen dat het, als men hoogerop wil in zijn loopbaan, niet vol doende is precies zijn afgepaste plicht te doen. Er zijn veel menschen die precies hun afge paste plicht doen ei is een klein aantal dat in ondergeschikte functies al blijk geeft van eigen ideeën, van ondernemingsgeest, lust om zich extra te bekwamen en buiten den vast- gestelden arbeidstijd ook niet stil te zitten. Die winnen het en worden de nieuwe leiders. Het is een concurrentiestrijd en een zeer scherpe bovendien. Concurrentie wordt niet •alleen door de bedrijven onderling, maai- ook in de bedrijven door de geëmployeerden on derling geleverd. En het betreft niet alleen gepresteerde werkuren, niet alleen de hoe veelheid arbeid, maar ook en vooral het ge halte, de getoonde belangstelling voor het bedrijf. En dan nog vele persoonlijke eigen schappen: opgewektheid, geschiktheid om „met menschen om te gaan", geschiktheid tot samenwerken en bovenal: initiatief. Er zijn menschen met natuurlijke gaven die daar door van den aanvang af een betere kans hebben dan andei'en. Maar er zijn ook men schen die den wil hebben hun mindere be gaafdheden te ontwikkelen, die waarnemen en vergelijken en overdenken wat anderen gedaan hebben, die zij succes zien behalen. Die menschen zijn niet klein-afgunstig en leuteren niet over pech maar zeggen bij zich zelf: „Van dien kerel valt wat te leeren; hij heeft den weg gevonden, laat ik het hem na doen". Feitelijk beginnen de verschillen bij de sol licitaties al. De meeste jonge menschen die gaan solliciteeren denken zich heelemaal niet in in den toestand van den man die hun brieven leest en hen „op zicht laat komen". En daar hoorden ze nu juist mee te begin nen. Zij behoorden te bedenken dat de werkgever een stroom van sollicitaties krijgt met practisch-gelijkluidende opgaven van op leiding, diploma's, soms erg algemeen-gestel de aanbevelingen. Als zij dit bedachten zouden zij vanzelf begrijpen dat hun brieven zich op eenigerlei wijze boven die algemeenheid moesten verheffen: niet alleen door keurige uitvoering en onberispelijke taal en stijl ofschoon zeer weinig sollicitanten deze bezit ten en ze dus al heel wat beteekenen maar ook door oorspronkelijkheid in de gebruikte termen. In dit laatste opzicht is het, als men jong is. dikwijls moeilijk te beseffen hoever men kan gaan. Welnu: vraag een ervaren ouderen man om advies. Maar maak eerst een ontwerp. De werkgever die over de vacuture moet beslis sen zoekt de bijzondere brieven uit den stapel en laat alleen de schrijvers daarvan „op zicht komen". Want dan reeds zegt hij; „Daar zit blijkbaar initiatief in". Stel nu dat er drie van de zestig sollicitanten opgeroepen worden. Wie slaagt dan? Als regel de man die tevoren overdacht heeft wat de werkgever gaarne ten ant woord zal krijgen, die bovendien zijn hou ding overdacht heeft en beslist maar rustig optreedt: dat wil dus zeggen niet schutterig en evenmin opschepperig. Hij zal wel laten merken dat hij zijn woorden en houding overdacht heeft, want werkgevers zijn ge routineerd in het ontvangen van groene sollicitanten en kennen hun Pappenheimers. Maar dat is juist een voordeel, want weer zal de werkgever denken: die knaap heeft initiatief. Hij heeft zich de moeite getroost na te denken. En hij stelt den knaap aan en zegt alvast tegen den afdeelingschef„Ik zie in dien jongen wat, houd hem in de gaten." Later zal de concurrentie zeggen dat hij een vriendje van den afdeelingschef is en daarom pro motie maakt. Onwaar! Hij heeft zichzelf bij den start al een voorsprong verschaft. Sommigen zijn in dezen tijd vervuld van de gedachte „dat alleix gelijk zijn". Dat is een heel humane theorie maar zij klopt niet op de harde werkelijkheid des levens. De baantjes zijn ook niet gelijk en als men een der beste wil hebben moet men meer nadenken en meer initiatief toonen dan een heele groep anderen. Doet men dat dan heeft men nooit „pech". Daarom ben ik het met Channing Pollock eens. Ik heb een vader gekend die tot zijn zoon zei, bij den aanvang van zijn loopbaan: „Denk voor jezelf na en doe altijd iets meer dan de anderen. Dan kom je er." De zoon volgde dit advies op en de gevol gen bewezen zijn volstrekte juistheid. Het zal altijd weer juist blijken. R. P. Feestmaaltijd in de lucht. Imperial Airways vierde haar 40.000ste vlucht over het Kanaal. Eenige dagen geleden vond een zeer bij zondere feestmaaltijd midden boven het Ka naal tusschen Frankrijk en Engeland plaats In het jaa-r 1924 opeixde de Britsche lucht- verkeei-smaatschappij, de „Imperial Airways" de eerste regelmatige vliegverbinding over het Kanaal met een vlucht van Croydon naar Le Bourget. Aan deze eerste vlucht namen des tijds een piloot en twee passagiers deel. Sinds dien tijd heeft de „Imperial Airways" een half millioen passagiers over het Kanaal vervoerd en daarbij ruim 20 millioen kilometer afgelegd. Ter viering van de 40.000ste vlucht werd een groote feestmaaltijd georga niseerd, waaraan 30 passagiers deelnamen, en die boven het Kanaal in het reuzenvlieg- buig „Heracles" op een hoogte van 250 meter plaats vond. Het ongeluk met de motorsloep van „De Ruyter". Vanglijn bij het strijken vermoedelijk onvoldoende vastgehouden. (Zie eerst pag. 3.) Omtrent het droevig ongeluk dat gisteren met een sloep van de „De Ruyter" heeft plaats gehad, seint Aneta nog het volgende: Gistermiddag is de motorsloep van de „De Ruyter" tijdens schietoefeningen bij het strijken omgeslagen. Twee der inzittenden, de luitenant ter zee 3de klasse M. J. A. C. Swellengrebel en de matroos der 1ste klasse Van der Mees, zijn gered. De oorzaak van dit ongeluk is vei-moedelijk het niet goed vasthouden van de vanglijn bij het strijken van de sloep, terwijl het schip met eenige vaart nog vooruit ging. Hierdoor ge raakte de sloep bij het te water komeix in dwarse richting en sloeg om. Ondanks dat on middellijk reddingsboeien werden uitgeworpen in de nabijheid van de zinkende sloep, eenige redders in zee sprongen en de reddingsboot werd gestreken, konden de overige vier opva- renden niet meer woi'den gered. De motorsloep is gezonken in vijftig me ter water. Het onderzoek wordt voortgezet. Gisteravond is bij het invallen van de duis ternis het zoeken beëindigd. Hedenmorgen zal verder met vliegtuigen naar ds vermisten worden gezocht. De „De Ruyter" zal morgen Soerabaja bin- nenloopen. Omtrent de slachtoffers kan nog het vol gende worden medegedeeld: Luitenant ter zee Claus is 19 Mei 1909 te Batavia geboren en is dus op zijn verjaar dag omgekomen. Op 20 Augustus 1930 wera hij luitenant ter zee derde klasse en een jaar later luitenant ter zeer 2de klass. Hij was met de ,De Ruyter" voor de tweede maal in Indië. Wijlen de heer Claus was onge huwd. De kwartiermeester Supit werd 1 Februari 1908 op Tomohon geboren, was gehuwd. Zijn echtgenoote verwacht binnenkort haar eerste kind. De overleden matroos Cappetijn was onge huwd. De overleden matroos Van Gelder werd 5 Januari 1917 te Zwollerkerspel geboren en was ongehuwd. Beide laatstgenoemden waren voor de eerste maal in Indië. 60 Hel aantal Haarlemmers boven de jaar in 6 [aar met 12 c/o gestege - Wij hebben er al eerder de aandacht op ge vestigd, dat algemeen wordt aangenomen, dat de menschen dank zij de verbeterde hy giënische toestanden, kundiger geneeskundige hulp., gezonder woningen, enzoovoort lan ger leven. Nu zijn wij in staat dit door interessante cijfers over de Haarlemsche bevolking te illustreeren. De Statische Gegevens der gemeente Haar lem geven van 1930 af cijfers over de sterfte naar de leeftijden. Daaruit diepen wij het volgende op over het aantal sterfgevallen van Haarlemmers boven de 60 jaar. 6079 jaar 80 jaar en ouder mannen vrouwen mannen vrouwen samen 1930 235 264 80 105 689 1931 272 286 84 106 748 1932 244 286 86 88 704 1933 275 267 82 104 728 1934 267 266 80 110 723 1935 305 291 93 106 795 1936 321 297 83 114 815 Uit de totaalcijfers blijkt dus, dat het aantal personen, dat op 60 jarigen leeftijd of ouder overlijdt den laatsten tijd vrij belangrijk is toegenomen. 1930 gaf het laagste cijfer (684) en 1936 het hoogste (815). De bevolking is in die 7 jaar evenwel toegenomen met 11.3 pet., zoodat dit vrijwel overeenkomt met de vermeerdering van het aantal sterfgevallen. Er komen dus wat het aantal op de totale bevolking betreft nu niet meer sterf gevallen onder de menschen bo ven 60 jaar voor dan vroeger. Procents- gewijze is de sterfte onder die ouden evenwel zeer sterk verminderd, want er zijn nu veel meer personen boven de 60 jaar. Dit is aan te toonen wanneer wij de Stati stische Gegevens der gemeente Haarlem leg gen naast de cijfers over de volkstelling van 31 December 1930, die door het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn vervaardigd. Op 31 December 1930 had de gemeente Haar lem de volgende aantallen'inwoners boven de 54 jaar: 5460 jaar: 6064 jaar: 6569 jaar: 7074 jaar: 75—79 jaar: 8084 jaar: 8580 jaar: 9094 jaar: 9599 jaar: 6317 4141 3507 2276 1434 691 224 45 2 Op 1 Januari 1931 waren er dus te Haarlem 12.320 menschen van 60 jaar en ouder. In die 6 jaar die sindsdien verstreken zijn overleden daarvan 4513, zoodat er nog over zijn 7807. Maar in dien tusschentijd zijn de 6317 men schen die op 31 December 1931 van 54 tot 59 jaar waren ook 60 geworden. Nu moeten wij rekening houden met de sterfte onder die groep. Er stierven te Haarlem in die 6 jaar 1064 menschen van 5059 jaar, wat ons tot de ra ming brengt, dat daaronder zich meer dan 400 van 54 tot 60 jaar waren. Wel is de sterftekans van 5460 jaar hooger dan van 5054 jaar, maar het aantal menschen in die laatste groep is ook veel grooter. Wij kunnen dus aannemen dat tegenover de 4531 personen die de laatste 6 jaar stierven op een oudei'dom van 60 jaai en ouder er 6317—400) 5917 staan die inmid dels 60 jaar geworden zijn. Bovendien deelt de groep van 60 jaar en ouder ook in den nor malen groei der gemeente die in deze 6 jaar 11.3 pet. was. Er komt dus bij de groep thans nog levende Haarlemmers van 60 jaar en ouder 7807 -f 5917 is 13.724) nog een aanwas van 1550, zoodat er nu te Haarlem ongeveer 15270 in woners van 60 jaar en ouder zijn, tegen 12.320 6 jaar geleden. Een vermeerdering dus van niet minder dan 2850. Van die 2850 komt evenwel 1392 op rekening van de bevolkingsaanwas. Het zuivere verschil ontstaan door het ouder worden van de men schen is dus 1448 of ongeveer 12 pet. Hollandsclie Maatschappij van Landbouw. MEISJE DOOR ST. BERNARDHOND DOODGEBETEN. GRENOBLE, 19 Mei (Ha-vas). Nabij het beroemde hospitum op den St. Bernard is een tienjarig meisje door een der groote honden van het hospitum doodgebeten. Een monnik verklaarde, dat het voor de eerste maal is sedert het hospitum bestaat, dat zich iets dei-gelijks heeft voorgedaan. Hij meende, dat de hond in een aanval van dolheid het kind heeft aangevallen. Voorontwerp landbouwordeningswet ongeschikt voor blijvende ordeningsmaatregelen. Onder voorzitterschap van den heer P. Stapel Czn. wei'd Woensdag te Rotterdam de 144e al gemeene vergadering gehouden van de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw. Dr. A. A. van Rhïjn, secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij heeft een kort woord tot de vergadering ge sproken. De regeering interesseert zich in hooge mate voor de bespi-ekingen, welke op deze vergade ring worden gehouden, omdat de organisatie haar standpunt gaat bepalen ten aanzien van de landbouwcrisismaatregelen en het vooront werp landbouwordeningswet. De regeering stelt zich op het staiidpunt, dat steun aan den landbouw en meer speciaal aan de veehouderij noodzakelijk zal blijven in de allernaaste toekomst, maar het moeilijke probleem is daarbij om te beslissen in welken vorm deze steun zal moeten worden verleend. De regeering vreest geen critiek op het voor ontwerp landbouwoi'deningswet, maar spr. hoopt, dat deze een opbouwend karakter zal dragen en de maatschappij, die 144 jaar oud is, waardig zal zijn. De rekening over 1936 werd goedgekeui'd. Deze sluit in inkomsten en uitgaven met een bedrag van f 37.467.23. Er is een nadeelig saldo van f 1109,57. Bij het vaststellen van de begrooting voor 1937 werd met het oog op het terugloopend ledental op de grootste zuinigheid aangedron gen. De begrooting werd vastgesteld met een bedrag van f 37.478. Besloten werd de najaars- vergadei'ing in October te Amsterdam te hou den. De secretaris van de maatschappij, ir. T. P. Huisman, zette vervolgens het standpunt van het hoofdbestuur uiteen ten aanzien van de landbouwcrisismaatre'gelen en het vooi'ontwerp landbouwordeningswet. Inzake het algemeene standpunt tegenover de ordeningsgedachte, deelde spr. mede, dat het hoofdbestuur in het streven naar ordening en in het feit, dat zoo vele gi'oepen van het bedrijfsleven zich reeds min of meer langs vrij willigen organisator i- schen weg aan de vrije concurrentie onttrek ken, een zeer groot gevaar ziet voor den boe renstand. Intusschen is het onjuist zonder meer zich uit te spreken tegen ordening. Het hoofdbestuur is tot het inzicht gekomen, dat de boerenstand met het aannemen van een ne gatieve houding niet klaar is. Integendeel, het meent, dat in het belang van ons volk er naar gesti-eefd moet worden, dat, als de regeering ingrijpt, dit steeds moet zijn met als uitgangs punt het loon- en prijsniveau in die bedrijven welke zich niet in trusts en kartels hebben ge organiseerd. doch, welke zoo vrij mogelijk op de wereldmarkt moeten concurreeren. Het loon- en prijspeil in die bedrijven dient be slissend te zijn voor het loon- en prijspeil bij de andere bevolkingsgroepen. Voor maatregelen van blijvende ordening acht het hoofdbestuur het voorontwerp onge schikt. In plaats van de crisisorganisaties met de uitvoering op dit terrein te belasten zou het beter zijn. de werkzaamheden over te dragen aan de uit het bedrijfsleven zelf opgekomen vrijwillige organisaties. Het eenige terrein, waarvoor de landbouw crisisorganisaties geschikt zijn, is dat der teelt regelingen. Verschillende dezer regelingen zul len zoolang de export belemmerd blijft, moei lijk kunnen worden gemist. Maar als eenmaal de afzetmogelijkheden weer wat ruimer wor den. dienen zij aan den kant te worden gezet. Bij alles dient de ï'egeering te begrijpen, dat de prijzen, welke tot heden richtsnoer zijn ge weest, allesbehalve bevredigende resultaten geven. De vraag rijst of, nu de regeering er kent, dat de maatregelen van langeren duur blijken te zijn dan oorspronkelijk gedacht, de tijd niet is aangebroken den boerenstand aan geordende prijzen te helpen, in plaats van aan een crisisprijzenniveau, hetwelk armoede en werkloosheid naast overmatigen arbeid laat voortbestaan met alle nadeelen daaraan voor het gansche platteland verbonden. In de middagzitting is de beantwoording aan de orde gekomen van de door de afd^elingen bij het hoofdbestuur schriftelijk ingediende vragen. B. B. N. gaat vrachtauto's onder zoeken. De B.B.N., onder leiding van Oud-Minister van Waterstaat, het Kamerlid Ir. M. C. E. Bongaerts, organiseert een controle van het vrachtautomateriaal in ons land op verkeers- veiligheid en zal in samenwerking met het we tenschappelijk Bedrijfsauto Instituut, dat deze i controle zal uitvoeren volgens toepassing van i de reglementen van Bureau Vei'itas in Parijs, op den weg brengen een automobiel, voorzien van de noodige apparaten, teneinde op markt dagen in verschillende plaatsen van ons land het bedrijfsauto-materiaal te gaan controlee ren. Het is de bedoeling, dat deze wagen een tocht door ons land zal maken en plaats voor plaats en district voor district zal bezoeken, teneinde de automobielen van de bedrijfsautohouders te onderzoeken wat betreft hun remmen, stuur, verlichting, volgens wettelijke voorschriften niet alleen, maar ook zal onderzoeken de be drijfszekerheid van dit materiaal, wat betreft motor, gangwissel, banden, enz. Het woord is aan Goethe De mensch begrijpt nooit van hoe menschelijk stand- punt hij alles bekijkt. Nederlandsch Fabrikaat. Circulaire aan gemeentebesturen. De minister van Binnenlandsche Zaken zegt in een circulaire aan de gemeentebe sturen o.m.: „De vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" bracht te mijner kennis, dat zij 'het door haar gevoex-d „V.N.F." merk, dienende als kenmerk voor Nedei'landsche pi-oducten, wet telijk heeft doen inschrijven, zoowel in Ne derland als in het buitenland. De directies der Nederlandsche fabrieken kunnen van haar toestemming verkrijgen om haar artikelen te voorzien van bedoeld mei'k. Deze toestemming, welke eerst na een voor afgaand nauwlettend ondei'zoek wordt ver leend, geldt slechts voor een bepei*kten tijd, nl. vijf jaren. Tijdens dezen termijn wordt ï-egelmatig gecontroleerd, of steeds voldaan wordt aan de voorwaai'den, waaronder de toestemming is verleend, terwijl na beëindi ging van de vijfjarige periode opnieuw door de vereeniging een onderzoek wordt inge steld ter beantwoording van de vraag, of de toestemming tot het gebruik maken van het „V.N.F."-merk kan worden verlengd. Ter bevordering van de Nederlandsche in dustrie acht het bestuur van bovengenoemde vereeniging het wenschelijk. dat de publiek rechtelijke lichamen bij aanbieding van pro ducten als Nederlandsche. de zekerheid heb ben, dat de artikelen inderdaad afkomstig zijn van Nederlandsche fabrieken. Deze ze kerheid is, gelijk uit het vorenstaande blijkt aanwezig, wanneer de producten voorzien zijn van het „V.N.F."-mei'k. Het verdient dus aanbeveling steeds na te gaan, of de produc ten bedoeld merk dragen. Indien in voorkomende gevallen mocht blijken, dat producten van Nedei'landsch fabrikaat bovengenoemd merk missen, zou de vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" gaarne zien, dat de desbetreffende fabriek werd gewezen op het belang van het aan brengen van het „V.N.F."-merk. Ook kan het voox-komen. dat aan de producten bedoeld merk ontbreekt, terwijl beweerd wordt, dat men toch gerechtigd is dit merk te voeren. In een dergelijk geval ware te vragen, het bewijs daarvan te doen leveren". MARGUERITE COUPERUS NAAR ANTWERPEN. De Nederlandsche voordrachtkunstenares mevrouw Marguerite Couperus is uitgenoodigd op Zaterdag 22 Mei, in de Concertzaal de Boeck te Antwerpen op het jaarfeest der Bel gische Vrouwen Vereeniging een programma van oude geestelijke en wereldlijke zangen te geven, met mej. Bets Nederkoorn aan de piano. Mevr. Marguerite Couperus zal een pro gramma van oude Belgische, Vlaamsche en Nederlandsche zangen voordragen, waar onder een aantal „Chansons des provinces Beiges". „Groentjes" werden in 1936 aaix Haar lem's Dagblad ter plaatsing opgegeven. Die advertentierubriek alleen al besloeg daardoor ongeveer 250 volle pagina's. Er zijn heel weinig couranten, die op zulke aantallen kunnen wijzen. Mevrouw A. C. Vos, directrice van de Amster- damsche Vacantie-Kolonie te Zandvoort, vierde haar 25-jarig jubileum. Kinderen uit de kolonie boden haar geschenken aan. Wij leven langer. 1 De Eerste Kamer behandelt de onder- wijsconcentratie. 3 Bij twee ernstige ongelukken in Indië zijn vijf slachtoffers te betreuren. 3 Een bewoner van Sittard heeft een zoek geraakte Jan Steen teruggevonden. 3 De Spaansclie burgeroorlog: Nieuw drei gement tot de Baskische regeering. 4 Te Antibes is een Fransch watervliegtuig verongelukt. Vijf van de tien inzitten den kwamen om het leven. 4 Om te laten stemmen zijn heel wat voor bereidingen nOodig 5 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Initiatief i TijdgenootenTrip. 3 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Het vrije Handels verkeer 5 J. B. Schuil: Het afgeloopen tooneelsei- zoen 5 K. de Jong: R.K. Oratorium Vereeniging 5 Van een G. P. D. redacteur: Gesprekken met Duitschers. 4 H. D. Vertelling: Beetgenomen. 6 Schaakrubriek. g Voor de vrouw 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1