TIJDGENOOTIEN Twee ernstige ongelukken in Indië. Onderwijsconcentratie het debat. in DONDERDAG 20 MEI 1937 HAARDE M'S D A G B E A D 3 EERSTE KAMER. Zullen aan de agenda nog enkele punten worden toegevoegd DEN HAAG Woensdag. De vrije Woensdagmiddag na de Pinkster- vacantie bracht een heele zwerm jongen en meisjes, onder geleide, op de politieke tribune in onzen Senaat terecht. Maar lang hebben ze van dit nummer van het vermoedelijk veel omvattende programma van hun schoolreisje naar Den Haag, niet genooten. De kinderen hadden al heel wat achter den rug en nu dreig den ze tijdens de redevoering door den heer v. Ossendorp (s.d.) aan het concentratie- ontwerp gewijd, in slaap te vallen. Het was dan ook heel verstandig van hun geleiders, dat deze hen weer spoedig naar buiten loodsten. Daarna hebben wij binnen nog zeer, zeer geruimen tijd den klagelijken parlemen tairen 'zwanenzang van den heer Ossendorp kunnen aanhooren. Eerst haalde hij de voor geschiedenis van het aanhangige wetsvoorstel op, ten einde den staf te breken over het door Mr. Marchant als Minister gevoerde beleid, dat tot ernstige benadeeling van het openbare onderwijs had geleid. Maar ook hetgeen nu is voorgesteld, achtte hij bedenkelijk, aangezien de openbare school z.i. heel veel meer offers dan de bijzondere school zal moeten brengen. De R.K. senator De Jong dacht er precies omgekeerd over, waarna voor de afwisseling deheer De Z e e u w (s.d.) in het schuitje van zijn partijgenoot Ossendorp stapte en ver volgens de heer De Jong weer bijval kreeg van zijn geestverwant Nivard. Donderdag komt de Minister aan het woord en na de koffie zal dan de Kamer beslissen over het voorstel van Mr. Sasse v. IJsselt (R.K.) om de nieuwe Pacht wet, het ontwerp tegen lintbebouwing en het voorstel tot het scheppen van een openbaar' lichaam voor den Wieringermeerpolder, nog aan de agenda toe te voegen. E. v. R. Straatroover kaapt f 150.—. Uit tasch van wissellooper. Woensdagmiddag omstreeks half drie ver voegde zich bij den banketbakker B. in de Polderlaan te Rotterdam-Zuid, een wisselloo per, voor het aanbieden van een kwitantie. De man had zijn rijwiel tegen het trottoir gezet. Toen hij zich in den winkel bevond, kwam uit den naastgelegen sigarenwinkel een man, die, na de omgeving verkend te hebben, zich snel naar de fiets van den wissellooper begaf en uit de daarop bevestigde tasch een linnen zak greep. Hij snelde daarmede naar de overzijde, waar hij zijn eigen fiets had neergezet, en verdween. De sigarenwinkelier, die zijn klant had nagekeken, stelde direct den wissellooper van een en ander in kennis. Het bleek, dat de beroover f150 uit de tasch had buitgemaakt. De man is ontkomen. Billiton Mij. keert 18 uit. Belangrijk hoogere tinverkoopen en hoogere uitkeeringen der dochtermaatschappijen. Aan het jaarverslag van de Billiton Maat schappij over 1936 ontleenen wij het volgen de: De Billiton Maatschappij bleef belast met met de directie der Gemeenschappelijke Mijnbouwmaatschappij Billiton. De resultaten der exploitatie van het be drijf op Billiton over 1936 blijken uit het jaarverslag der G.M.B. Op de winstrekening over 1936 zijn als opbrengst der 6000 aan- deelen B. in deze vennootschap verantwoord de ontvangsten interim-dividenden en het slot-dividend over 1936 ad te zamen 35 pet. (v.j. 20 pet.) De aandeelhouders zullen zeker met vol doening kennis nemen van het zeer gunstige jaarverslag over 1936, niet alleen wegens de behaalde resultaten, maar ook wegens de uit dit verslag blijkende goede verwachtingen in de toekomst omtrent verscheidene der onder nemingen van belang voor de Billiton Maat- Aan dividend over de 6000 aandeelen B. in de N.V. Gemeenschappelijke Mijnbouwmaat- schappelijke Mijnbouwmaatschappij Billiton werd ontvangen f 2.100.000 (v.j. f 1.200.000), waarvan f 59.280 (32.280) toekomt aan de Eiven Landry. Dit zoozeer gestegen dividend is te danken aan de belangrijk grootere tin verkoopen en aan de hoogere uitkeeringen van drie dochtermaatschappijen. Bovendien werd over 1936 door omlaagbrenging van de productiekosten een meerdere winst per quin- taal van f 6.41 verkregen, hoewel de op brengst per quintaal geringer was. De dividenden op „andere deelnemingen" ad f 101.390 (53.500) bedroegen bijna het dubbele van het cijfer van verleden jaar. Op de aandeelen N.V. Nederlandsche Tinhandel Maatschappij werd namelijk 100 pet. dividend uitgekeerd op het aandeel N.V. Singkep Tin Exploitatie Maatschappij „Sitem" 75 pet. en op de aandeelen N.V. Hollandsche Metallurgi sche Bedrijven 8 pet. Aan „Interest" ad f 283.819 werd ongeveer f 33.000 meer dan in het vorige boekjaar ge ïnd. Als „koerswinst op beleggingen" werd f 1.430.770 (37.000) geconstateerd, dat het be- sfcmir voorstelt toe te voegen aan de bestaan de „Reserve voor koersverschillen". Het cijfer der „Beleggingen" komt op de voorgestelde balans voor met een ongeveer 9'/2 ton grooter bedrag dan verleden jaar. De „Algemeene Onkosten" waren een bagatel hooger. Het rentelooze voorschot aan Stannum onderging geen verandering, wèl werd aan Stannum in rekening-courant een bedrag van f 672.096 voorgeschoten ter financiering van uitbrei dingen van belangen, terwijl het voorschot aan de Nitem, ten behoeve van de bauxiet- exploitatie, met een bedrag van ongeveer f 80.000 werd verhoogd. Het bestuur stelt voor, gezien de hierboven vermelde uitkomsten, om van de behaalde winst een bedrag van f 250.000 (99.380) aan de .Reserve" toe te voegen, welke daardoor tot vier millioen gulden zou stijgen. Het overblijvende winstsaldo, vermeerdex-d met het onverdeelde dividendsaldo van 1935, te zamen uitmakende f 2.078.570 (1.324.602) zou toelaten een dividend over 1936 uit te keeren van 18 (10) procent, waarvan 5 (3) procent reeds als interimdividend werd uit betaald, nadat ook de aandeelhouders der Eerste Rubriek reeds de hun toekomexide f 124.000 (ontv.) ontvingen. Als onverdeeld dividendsaldo zou ovei'blijven f 64.570 [(57.254) TRIP Een grapje „Wat is het tegenovergestelde van week-end trip?" Antwoord „Wie kent Trip nou niet?" Zóó is het. Wij kennen hem. Gij kent hem. Zij kennen hem. ledereen kent hem. Hij heeft veel goud onder zich. Hij laat de gulden zweven. Hij heeft, op 't Rokin, duizend gouden draden in handen. Hij drukt de gouden kroon stevig op de holle kies van de malaise. Zoolang h ij de croupier is zal niemand de bank laten springen. Een man die als goud zoo goed is en goed is voor het goud dat goed is. Vijf menschen om het leven gekomen. Sloep van „De Ruyter" gekapseisd. Vliegtuig brandend neergestort. De marine en de luchtvaart in Ned. Oost-lndië zijn gisteren door rampen getroffen, welke vijf menschenlevens hebben geëischt. Het eene ongeluk gebeurde bij het houden van schietoefe ningen door H. Ms. „De Ruyter". Bij het strijken van een sloep is deze gekapseisd, waardoor enkele mannen te water geraak ten. Vermist worden de luite nant ter zee der 2e klasse H. D. Claus, de matroos 1e klasse P. H. Cappetijn, de matroos 2e klasse J. van Gelder en de in- landsche kwartiermeester Supit. Bij het andere ongeluk is een Fokkervliegtuig van de lucht vaart afdeeling nabij het vlieg veld Tjikampek brandend neer gestort. De bestuurder, sergeant Luca, is bij dit ongeluk gedood. Officieel wordt omtrent dit ongeluk nog medegedeeld, dat het te wijten is aan een fou tieve landingsmanoeuvre, waarbij de Fokker de boomen rond het vliegveld raakte. Hierdoor is de machine over den kop geslagen, neerge stort en in brand gevlogen. De Europeesche sergeant Luca werd dood* in het toestel aangetroffen. De overledene was gehuwd en laat een kind achter. De commandant van de luchtvaartafdeeling en een commissie van onderzoek arriveerden met Glenn Martins op Tjikampek. Hedenochtend zou de begrafenis met mili taire eer plaats hebben STRAFVERVOLGING TEGEN EERSTE KAMERLID POLAK. Door den Officier van Justitie te Amster dam worden strafvervolgingen ingesteld tegen het Eerste-Kamerlid dr. H. Polak wegens be- leediging van de Nationaal-Socialistische groep der Nederlandsche bevolking in een ar tikel in „Het Volk" van 6 Maart j.l. en voorts wegens beleedigïng van het hoofd van een be- vrienden Staat in een artikel in „Het Volk' van 13 Maart j.l. Deze strafvervolgingen betreffen dezelfde uitingen van den heer Polak, waarop mr. van Vessem ci-itiek uitoefende in de vergadering der Eerste Kamer van 7 April j.l. DE „JAVA" TE SPITHEAD AANGEKOMEN. 's GRAVENHAGE, 19 Mei. Blijkens een bij het departement van defensie ontvangen telegram is H. M.'s kruiser „Java" gisteren te Spithead aangekomen. P. T. T. door rechtbank in het gelijk gesteld. Ten aanzien van verzending E. D. D.- circulaires. Het hoofdbestuur van de vereeniging „Een heid door democratie" heeft het hoofdbestuur van de P. T. T. in kort geding voor den pre sident van de Haagsche Rechtbank gedag vaard, omdat het hoofdbestuur van de poste rijen geweigerd heeft een circulaire van de vereeniging E. D. D. te vei'zenden. De president heeft het hoofdbestuur van de posterijen in het gelijk gesteld en de ver eeniging E. D. D. veroordeeld tot betaling van de kosten van het geding. De P. T. T. had de verspreiding van het strooibiljet in kwestie geweigerd. omdat het verzending gold aan ongeadresseerden en de inhoud van dien aai-d werd geacht, dat hij wrevel kon opwekken bij.de ontvangers. Het hoofdbestuur van de P. T. T. achtte het in strijd met haar maatschappelijk doel om aan deze verspreidingen mede te werken. Middenstand behoeft niet te wanhopen. Opheffing crisismaatregelen gewenscht. Jaarvergadering Kon. Ned. Middenstandsbond. Woensdagmiddag is in „Krasnapolsky" te Amsterdam de jaarlijksche algemeene bonds vergadering van den Koninklijken Neder- landschen middenstandsbond begonnen. De verschillende afdeelingen en vakorganisaties van den bond wai'en door een 200-tal afge vaardigden vertegenwoordigd. De vergadering stond onder leiding van den bondsvoorzitter, den heer Ed. G. Schüi-mann, die de vergade ring na een welkomstwoord van den voorzit ter der afdeeling Amsterdam opende met een rede, waarin hij er op wees, dat de mid denstand in de zeven crisisjaren zwaar is ge troffen. Vele eenmaal goed rendeerende za ken zijn verdwenen en van de overgeblevenen leiden vele een kwijnend bestaan. Toch is er geen reden tot wanhopen, om dat de middenstand een nuttige economische taak heeft te vervullen on in een goed geor dende maatschappij onmisbaar is. Maar om zich door holle leuzen en theorieën niet met geweld van zijn plaats te doen dringen, moet de middenstand zich met volle kracht doen gelden tegenover hen die zijn plaats willen innemen. In de naaste toekomst zal veel moe ten vei'dwijnen wat op wetgevend en fiscaal gebied als noodmaatregel werd in het leven geroepen en dat op den duur het bedrijfsle ven zou verstikken. De middenstander moet zich weder vrij kunnen bewegen en in zijn bedrijf niet aan alle kanten gebonden zijn door dwangwet- ten, tengevolge waarvan hij uiteindelijk met verlies of zonder winst moet werken, aange zien de bedrijven de zware lasten op den duur niet kunnen opbrengen. Maar idividueel staat de middenstander machteloos. Wil de middenstand iets berei ken, dan is dit slechts mogelijk op één manier; door organisatie. Na deze rede werden de notulen van de vo rige vergadering goedgekeurd, waarna de bondssecretaris, de heer L. de Gx-oot, een over zicht gaf van de werkzaamheden van den bond gedurende de eerste vier maanden van dit jaar. Het ledental van den bond bedraagt op het oogenblik 35.000, verdeeld over 277 organi saties. Tal van nieuwe afdeelingen en vakor ganisaties traden in de laatste maanden tot den bond toe. Uitvoerige besprekingen werden gewijd aan de financiën van den Bond. Verschillende sprekei's drongen er met klem op aan, dat tegen de afdeelingen en organisaties, welke haar contributieplichten niet nakomen, streng wordt opgetreden. Het bondsbureau, dat het uitvoerend orgaan van den bond is, kan alleen dan op volle kracht functionneeren, wanneer een voldoend aantal deskundige medewerkers beschikbaar is. Hiei-voor is geld noodig, meer geld dan de bond momenteel opbrengt. Van de zijde van het hoofdbestuur werd medege deeld, dat men het geheel eens is met de sprekers, die contributieverhoogingen be pleitten, maar het 'acht den tijd daartoe nog niet gekomen. De voorstellen tot herziening en aanvulling van het werkprogram, brachten vele sprekers op het spreekgestoelte. Aan het werkprogram werd o.m. toegevoegd: herziening van de warenwet, de drankwet, de tabakswet, de waarborgwet, de vleeschkeu- ringswet enz. Gepoogd zal worden wijziging te vei'krijgen van de wet op het uitverkoopen en opruimen, zoodat de groofce leemten, welke in de practijk aan den dag zijn gekomen, worden aangevuld. Gestreefd zal worden naar wettelijke regeling van de prijshandhaving van mei-kartikelen. Aangenomen is ook de opneming in het werkprogram van het streven naar geleide lijke inkrimping en opheffing van crisis maatregelen, opdat de weder-opleving van het bedrijf in al zijn geledingen worde be vorderd. Verdere aanvullingen, welke de vergade ring in het werkprogram aanbracht, betref fen o.m. vei-laging van de op het motorwegver- keer drukkende lasten, verlaging van den ac cijns op bier en gedistilleerd en op suiker en het tegengaan van gebruik van overheidsge bouwen en ovei-heidstijd ten behoeve van per soneels coöperaties. Maatregelen werden vervolgens besproken om te komen tot een grooter abonnements aantal op het „algemeene weekblad voor den Middenstand". Er zal te dezer zake in 1937 een krachtiger actie woi'den ontwikkeld. Uitvoerig werd besproken het rapport der bondscommissie over reorganisatie der so ciale verzekeringswetgeving. De voorzitter dezer commissie, de heer H. J. Peletier wees er in zijn toelichting ter vergadering op. dat een van de belangrijkste punten uit dit rap port is de eisch, dat naast de industrieele werkgeversorganisaties, ook de middenstands bonden door de regeering erkend dienen te worden als centrales, welke eigen bedrijfsver- eenigingen inzake de ongevallenwet kunnen stichten. Minder ingenomen bleek de vergadering met het rapport der bondscommissie, „mid denstand en onderwijs". Men was vrij alge meen van oordeel, dat de commissie in haar rapport te weinig rekening heeft gehouden met de eischen van de practijk. De com missie b.v. het Mulo-onderwijs van midden standskinderen als niet genoeg kwalificeerde, achte men algemeen een totaal verkeerde conclusie met betrekking tot de kleine mid denstandiers. Beslóten werd in den vervolge in dergelijke commissies menschen van den pi-actijk te benoemen. De bondsdirecteur, de heer F. L. van dei- Leeuw, gaf hierna een overzicht van de moei lijkheden, welke verbonden zijn aan de toe passing van de wet op het algemeen verbin dend en onverbindend vei-klaren van onder- nemersovereenkomsten Begonnen werd met een voorstel te streven naar opheffing van de 10 procent crisisheffing op rundvleesch, zoomede naar opheffing van de heffing op gesmolten reuzel. Ten besluite hield dr. F. L. van Muiswinkel directeur van het „economisch instituut voor den middenstand" te 's-Gravenhage een cau serie over de pi-actische ervaringen van dit instituut. MINISTER DE GRAEFF ONTVANGT ZIJN NOORSCHEN AMBTGENOOT. 's GRAVENHAGE, 19 Mei. De Noorsche minister van buitenlandsche zaken, de heer H. Koht, heeft hedenochtend om half 12 zijn opwachting bij minister de Graeff op het departement van buitenlandsche zaken ge maakt. Prins Bernhard woont vloot- schouw bij. Prins Bernhard zou als gast der ad miraliteit aan booi-d van de „Strath- more" heden de vlootschouw bij Spithead bijwonen. Prinses Juliana zou daai'bij niet aanwezig zijn. Het prinselijk paar zal Zaterdag ochtend met de „Java" van Harwich naar het vaderland terugkeeren. Oude opliclitingszaak nog berecht? Duitscher te Amstei-dam gearresteerd. Door den officier van justitie te Amsterdam is in verzekerde bewaring gesteld de 49-jarige Duitscher Frits Heimann, die voor een kort vei-blijf naar Amstei'dam was gekomen. Hij is thans te Brussel woonachtig. H. is van 31 Januari 1934 tot 17 April d.a.v. directeur geweest van de Hollandsache Escompto Bank.In dezen tijd zijn verschillende cliënten der Holl. Escompto Bank opgelicht en zijn effecten en gelden verduisterd. O. a. is in de eerste helft van de maand April 1934 door den remisier Rosenthal, thans in Frankrijk wegens zwendelpraktijken ver oordeeld, van een Fransche dame, mevrouw Berthol, een bedrag van frs. 300.000 in ont vangst genomen, waarvoor door de bank voor haar goud moest worden gekocht, Deze frs. 300.000 zijn weg en het goud is nooit ge kocht. De thans gearresteerde heeft de correspon dentie in deze zaak gevoei-d en wordt thans verdacht van verduistering van die gelden, subs, van medeplichtigheid daaraan. H. is voor den rechter-commissaris geleid. Jeugdig wielrijder door trein gegrepen. Op den onbewaakten overweg bij de Zes- wielen te Alkmaar is Woensdagmiddag om streeks half vijf de 11-jarige P. Mooy uit Alk maar, die met zijn rijwiel op weg was naar Huiswaard, door den sneltrein uit den Helder gegrepen en op slag gedood. De jongen werd ruim veertig meter meegesleurd. Wilt U werkelijk lachen? Kijk dan naar Van den Brul op pag 12 (Adv. Ingez. Med.) Man bij vechtpartij gedood. In het woonwagenkamp te Dussen is Woensdagavond een vechtpartij ontstaan waarbij een 36-jai'ige woon wagenbewoner door een steek met een mes in den hals zoo ernstig is gewond, dat hij na enkele oogen- blikken is overleden. De dader, een 21-jarige jongeman, is gearresteerd Hij is bij de vechtpartij door een steek in den schouder gewond. Zoekgeraakte Jan Steen Bewoner van Sittard kocht het schilderij te Luik. Een schildei-stuk van Jan Steen, vooi'stel- lend „Het bezoek van den dokter", is kort geleden toevalligerwijze weergevonden. In de tweede helft der vorige eeuw was dit schilderstuk in ons land bekend en kwam voor in den catalogus Neville D. Goldsmid. In 1881 werd het geveild te Parijs als eigen dom van baron de Beurnonville. Het stuk moet daarop rondgezworven hebben en is dezer dagen toevallig in handen gekomen van den kunstliefhebber J. Timmers te Sit tard. De heer Timmers Ikwam ongeveer twee maanden geleden in een antiquiteitenwin kel te Luik. waarbij zijn aandacht viel op een onooglijk schildex'stukje, dat daar hing en naar de voorstelling van de oud-Holland- sche school moest zijn. of ten minste een copie. De eigenaar wist niet van wien het was. Er stond geen naam of kenteeken op. Niet lang geleden had hij het van een Zwit ser gekocht, zeide hij. Geenszins vermoe dend, dat het eenwaardevol stuk was, had de heer Timmers er wel zin in, omdat, gelijk de antiquair erkende, het van Hollandschen oorsprong moest zijn. Voor een gering be drag kocht de heer Timmers het schilder stukje. In Sittard terug, schonk hij er niet direct de volle aandacht aan, tot iemand het ver moeden uitsprak, dat het uit den tijd van Jan Steen moest zijn. De heer Timmers liet het zien aan den deskundige, jhr. dr. Van Rijckevorsel te Nijmegen, die er een Jan Steen in zag, hetgeen zekerheid werd, toen men het bekende werk van dr. C. Hofstede de Groot er op nasloeg en onder no. 166 het schilderstuk beschreven vond. Men stelde zich in verbinding met den be kenden hersteller van oude schilderijen, dr. ir. De Wild. in Den Haag, die de authenti citeit vaststelde, hetgeen nog bevestigd werd door een Röntgen-foto. waarbij bleek, dat de schilder bij het vervaardigen van compositie veranderdhad. Twee figuren waren wegge- schilderd. Het onooglijk schilderstuk, waar van vooral van den achtergrond weinig meer te zien was. wei'd gereinigd en van oude ver nislagen ontdaan. De oude kleuren kwamen fraai voor den dag en het schilderstuk wekt thans ieders bewondering. Het paneel is groot 31 bij 24 c.M. Het stelt voor een dok ter, die den pols van een jonge vrouw voelt, terwijl een oude vrouw nieuwsgierig het re sultaat van het onderzoek afwacht. CA.N. P.T I

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5