THIJS IJS EN HET HANENEI Gesprekken met Duitschers. Nieuw dreigement tot de Baskische regeering. DONDERDAG 20 MEI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD' De Spaansche burgeroorlog. Nationalisten zetten hun opmarsch voort. Havas meldt uit Bilbao 19 Mei: De Baskische regeering heeft de niet-in- mengingscommissie een telegram gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat generaal Mola heeft gedreigd Biseaye tot een kerkhof te maken, indien Bilbao zich niet overgeeft. Hij voegde hieraan toe, dat hij ruimschoots beschikt over de middelen hiertoe. Het schijnt, dat hij hiertoe ook in staat is, het geen wel blijkt uit de vernietiging van Du- rango, Guernica, Bolivar, Eibar en Elgueita, zoo schrijft de Baskische regeering verder. De Duitsche luchtmacht in dienst van de rechtschen zet de actie tegen Munguit, Lar- rauri, Maruri, Arrabezua en Plencia voort. Een groote hoeveelheid brandbommen wordt geworpen en de burgerbevolking wordt met mitrailleurvuur bestookt. Met den dood be dreigd moet deze in de velden vluchten. Vele slachtoffers zijn gevallen, vooral vrouwen en kinderen, aldus dit telegram. Verder meldt Reuter uit Bilbao, dat vlieg tuigen der opstandelingen eenige plaatsen in de nabijheid van Bilbao, vooral Baracaldo, met bommen en machinegeweren hebben bestookt. Zware bommen en brandbommen werden op het dorp Galdacano, op den weg tusschen Amorebieta en Bilbao, geworpen. Door een bom werden tien mannen, vrouwen en kinderen gedood. Door luchtmacht en ge schut slaagden de rechtschen er in, een ba taljon ten zuiden van den Jataberg uit zijn stellingen te verdrijven. Volgens een officier hebben 24 Junkers-bombardementsvliegtui- gen en een nog grooter aantal Heinkel-ge vechtstoestellen deelgenomen aan de opera ties tegen Munguia. Zij wierpen vooral bom men van groote ontploffingskracht. Volgens Havas werd Munguia vrijwel ge heel verwoest. Dorpen in de nabijheid van Bilbao werden zonder veel uitwerking onder vuur genomen. In het offlcieele communiqué van het groote hoofdkwartier der Natio nalisten wordt gezegd, dat de recht schen aan het front van Biskaje verder zijn opgerukt. Zij bezetten Gondramendi, Elordi, de kluis van Santa Maria, Macoa, Belago, Anora, Maria de Menaca Barena, Andrama- ria de Breace en Bideache. Radio Nacional meldt, dat de regeerings- troepen bij de inneming van Gondramendi door de troepen van Franco 250 man heb ben verloren. Het radiostation deelt voorts mede, dat de rechtschen Amorebieta nog niet hebben bezet, want „de bezetting zou een ernstige fout bettekenen". Wel zijn zij vol komen meester van de hoogten, die de plaats beheerschen. Miaja belast met de hand- ving der orde. Generaal Miaja is belast met de handha ving dér openbare orde In Madrid. Antonio Fernandez Bolanos, voormalig so cialistisch afgevaardigde is benoemd tot on derstaatssecretaris van het ministerie van verdediging. Kolonel Vicente Rojo is be noemd tot chef van den algemeenen gene- ralenstaf. Hij was chef van den generalen staf van het centrale leger. Franco gebruikt geen gifgassen. Uit Londen: In een schrijven, dat de secre taris van de vereeniging tegen het gebruik van gifgassen te Glasgow, Crompton Holgate, ontvangen heeft, verklaart Franco, dat „noch hij, noch zijn leger eraan gedacht hebben, in 'den strijd, dien hij tegen het Russische communisme aangebonden heeft, gebruik te maken van gifgassen". Franco voegt hieraan toe, dat hij den strijd op zoo menschelijk mogelijke wijze zal voort zetten en slechts zijn toevlucht zal nemen tot het verschrikkelijke wapen. dat het gif gas is, wanneer de vijand er gebruik van zal maken. x Ministerraad te Valencia bijeen. Na afloop van den te Valencia gehouden ministerraad deelde de minister van onder wijs en volksgezondheid mede, dat minister president Negrin heeft gezegd, dat de toe stand in het binnenland uit een oogpunt van openbare orde bevredigend is. De regeering Helium in den wereldhandel. Roosevelt benoemt een comité. De Amerikaansche minister van handel Roper, heeft bekend gemaakt, dat Roosevelt een comité heeft benoemd, dat belast is met de bestudeering van de kwestie van verkoop van helium aan andere landen. Professor Condra van de universiteit van Nebraska heeft zich uitgelaten over de aan wezigheid van een heliumbron zes mijlen ten noorden van Columbus in het oostelijk deel van Midden-Nebraska. Naar hij verklaarde was deze bron reeds zes jaar geleden ontdekt, doch tot nu t'oe geheim gehouden. TE BEARDMORE WORDT HET WERK HERVAT. Vrijdag a.s. zullen naar Havas uit Londen meldt 17.500 werklieden op de scheepswer ven van Beardmore, die sedert twee maanden staken, het werk hervatten. Gisteren is een overeenkomst tot stand gekomen tusschen stakers en de directie, volgens welke geen sancties zullen worden.toegepast op de stakers en onderhandelingen hervat zullen worden op het punt, waar bij zijn afgebroken, toen de werklieden de staking begonnen. Het huwelijk van den Hertog van Windsor. In Juli weer in Oostenrijk. Havas meldt uit Tours: Journalisten hebben Woensdagavond Rogers Gevraagd, waarheen de hertog van Windsor en zijn echtgenoote zich zullen begeven na de huwelijksinzegening. Deze antwoordde, dat hij geen enkele aandui ding kon geven, doch wel kon hij zeggen, dat de jonggehuwden zich op 1 Juli zullen bevin den in slot Wasser Leonburg in Karinthië, dat de hertog met ingang van dien datum heeft gehuurd van graaf Paul Munster. Dinsdag is een contract opgemaakt der hu welijksvoorwaarden gebaseerd op een scheiding der goederen. zal niet de geringste ordeverstoring achter het front dulden. De heropening van het parlement is bepaald op begin Juni. De mi nisterraad heeft verder bepaald, dat de in omloop zijnde pasmunt bij de banken moet worden ingeleverd in ruil voor papiergeld. Het bezit van muntspecie zal gelijk gesteld worden met smokkelen. Japa.ii Seijoekai en Minseito beginnen een gezamenlijke actie tegen de regeering Op de gemeenschappelijke bijeenkomsten van Seijoekai en Minseito is besloten tot vestiging van hoofdkwartieren te Tokio en instelling van een gemengde commissie voor een actie tot het omverwerpen der regeering- Ha jasji. DmtseMamd Taak der S,S. bij de lucht bescherming. In overeenstemming met den minister van luchtvaart heeft de chef van de S.S. en van de politie, Himmler, de politie-autoriteiten in het bijzonder in de grensgebieden, opdracht gegeven meer dan tot nu aandacht te be steden aan de luchtbescherming. De opdracht van de politie houdt in, dat zij, indien een buitenlandsch vliegtuig, dat niet hiertoe gerechtigd is over Duitsch gebied vliegt, of indien een buitenlandsch vliegtuig opzettelijk of noodgedwongen landt buiten een luchthaven, onmiddellijk de desbetreffende autoriteiten gewaarschuwd moeten worden en het vertrek van het vliegtuig verhinderd moet worden. Dsiiitzag Centrumleiders wijzen aanbod van de nationaal-socialisten af. De Dantziger nationaal-socialisten hebben den leiders van het katholieke Centrum een rondschrijven gezonden, waarin zij worden uitgenoodigd den strijd op te geven 'en zich te voegen bij de „overweldigende meerderheid" van het nationaal-socialisme. De leiders van het Centrum hebben gepro testeerd tegen hetgeen zij een „misplaatste grap" noemen en hebben de leden hunner partij aangespoord in hun houding te vol harden. .Hoegarije Bezoek van het haliaansche Koningspaar. Rijksregent Horthy en zijn echtgenoote heb ben gisteravond in het koninklijk paleis te Boedapest een gala-diner aangeboden ter eere van het Italiaansche koningspaar, dat des morgens in de- hoofdstad was aange komen. Graaf Ciano en de leden .van de Hongaar- sche regeering zaten mede aan. Rijksregent Horthy hield in het Italiaansch een toespraak, waarin hij in de eerste plaats uiting gaf aan de vreugde van het Hongaar- sche volk. Hij vestigde de aandacht op de vele banden van vriendschap, die Hongarije en Italië verbinden. Horthy herinnerde o.a. aan de protocollen van Rome, die een hechten grondslag vormen voor de samenwerking tusschen beide landen en Oostenrijk. In samenwerking met het krachtige Duitschland zullen deze een solide pijler zijn voor een waren en duurzamen vrede. Tenslotte stelde Horthy een dronk in op de gezondheid van den koning en de konin gin van Italië en het welzijn van het Italiaan sche volk. Koning Emanuel, dankte voor deze woor den. Hij verklaarde getroffen te zijn door de vriendschap van het Hongaarsche volk. Hij herdacht het bezoek, dat Horthy enkele maanden geleden gebracht heeft aan Italië. Ook de koning wees op de protocollen van Rome, die een solide economische en politieke constructie vormen. Tezamen met Oosten rijk en Duitschland toont deze samenwerkini iederen dag meer zijn belang voor het even wicht en den vrede in Europa. „Hongarije draagt in zich onuitputtelijke schatten van beschaving en voelt, dat het in het fascistische Italië dat zijn grootheid in Europa heeft heroverd, een vriend bezit, waarop 't rekenen kan", aldus de koning. „Uit naam van deze vriendschap en met een levendige voldoening over de ontvangst in deze schoone hoofdstad, hef ik mijn glas op de gezondheid van Uwe Hoogheid en op het steeds groeiend geluk van het edele en sterke Hongaarsche volk". „Zuiveringsactie" duurt nog voort. Te Argirokastro is een bijzondere politieke rechtbank ingesteld ter behandeling van het proces tegen de opstandelingen. Ondertusschen trekken nog detachementen gendarmerie door het Kurveleschigebied, waar verscheidene groepen revolutionnairen een toevlucht heb ben gezocht. In een bosch is een afdeeling gendarmen slaags geraakt met opstandelingen, meest misdadigers, die door Etem Toto uit de gevangenis waren vrijgelaten. Zes opstande lingen hebben hierbij het leven gelaten. Fr ail scli watervliegtuig tijdens start verongelukt. Vijf van de tien inzittc iden omgekomen. Havas verneemt uit Antibes, dat een watervliegtuig van het prototype ,Atlantique no. 1" bij den start voor een proefvlucht verongelukt is. Vijf van de tien inzittenden kwamen om het leven. Het toestel was bestemd voor passagiers- en goederenvervoer over het zuidelijke deel van den Atlantischen Oceaan, en kon vol gens berekeningen een snelheid van 360 kilo meter per uur bereiken. Voor het laatst zou den Woensdag de schroeven geprobeerd worden. De zee was vrij woest en de wind tamelijk sterk. Toen het zware toestel zou starten ver loor het een van de drijvers. Door den golf slag kreeg het vliegtuig een hevige schok, waardoor de tien inzittenden in het water werden geslingerd. Het vliegtuig viel plat op zee terug, doch toen de drenkelingen zich aan het toestel vastklemden, ontplofte een motor en slingerde hen ver weg. Het stoffelijk overschot van drie inzittenden is nog niet gevonden, twee andere lijken kon den naar den oever worden gebracht. Twee inzittenden werden licht gewond, terwijl de dale'overigen ongedeerd zijn gebleven. Onder de dooden zijn de eerste bestuurder en een ingenieur van de Air France. Propellers van de „Hindenburg" waren niet gebroken. Deskundigen aan het woord voor de commissie van onderzoek. LAKEHURST, 19 Mei. Voor de commissie van onderzoek heeft de deskundige-Caldwell, van de Hamilton Standard Propeller Company de theorie, volgens--welkè eén afgebroken stuk van den propeller de oorzaak zou kunnen zijn van den ondergang van de „Hindenburg", on waarschijnlijk genoemd. Getuige heeft alle propellers van de „Hindenburg" na de ramp grondig onderzocht en heeft geconstateerd, dat de propellers niet tijdens den tocht gebroken zijn. maar eerst bij den val vernield werden. Ook de ingenieur Sauter achtte deze theorie volstrekt uitgesloten. Scotland Yard gaat verhuizen. Oude gebouw niet vrij van brandgevaar. Binnenkort zal Scotland Yard het beroem de Britsche bureau der geheime politie, een nieuwe woonplaats betrekken, dat van alle moderne en technische hulpmiddelen voor zien zal zijn. De groote verzameling vinger afdrukken, samen wel vijf millioen stuks, zal in vertrekken, die tegen vuur bestand zijn. ondergebracht worden. Ofschoon in het tot nu toe gebruikte gebouw, dat sedert vijftig jaren de zetel vari de Engelsche politie is, nog nooit brand uitgebroken is, neemt men toch alle voorzichtigheid in acht. Want mocht dit waardevolle materiaal geheel of gedeeltelijk een prooi der vlammen worden, dan zou de strijd tegen de misdadigers heel wat moei lijker worden. Dagelijks komen hier uit Enge land en uit de geheele wereld vingeraf drukken binnen, die gezocht en vergeleken worden. Behalve deze verzameling moeten ook de foto-albums van alle misdadigers en dieven goed en zorgvuldig bewaard worden. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Nog steeds liever staal dan levensmiddelen. Toovenaar Tingeling heeft Hanedis goed afgericht, want nauwe lijks heeft de draak Thijs in het oog gekregen of hij stormt op hem af. De eenige kans om te ontkomen is het op een loopen zetten en dus snelt Thijs zoo snel zijn beenen hem kunnen dragen, terug in de grot. Maar al gauw bemerkt Thijs, dat Hanedis veel sneller is dan hij. Dus zal er een list gebruikt moeten worden! Thijs heeft weer wat bedacht en ineens duikt hij weg achter een van de steener oilaren. Warempel! D~t brengt uitkomst. Hanedis is den vluchteling meens kwijt en loopt nu maar een beetje heen en weer te dwalen! (Dienst van de G. P. D.) In onverminderd tempo gaat Duitschland voort zich te bewapenen en de leuze „Liever staal dan levensmiddelen" is nog steeds niet opgegeven. De Duitsche regeering heeft er geen geheim van gemaakt, dat het Vierjarenplan mede en wellicht zelfs vooral ten doel had, deviezen te kunnen sparen om daarvoor ertsen te kunnen koopen en andere materialen, welke de be- wapeningsindustrie van noode heeft. De be wapening ging voor en gaat nog steeds voor ook al heeft men op het oogenfelik zelfs wat de bewapeningsindustrie aangaat met moeilijkheden te kampen. De Duitschers kun nen niet voldoende ertsen koopen om al hun plannen uit te voeren in het tempo, waarin zij zich dat hadden voorgesteld. Wij hadden tijdens een verblijf in West- Duitsehland een onderhoud met iemand, die krachtens zijn positie geacht mag worden vol komen op de hoogte te zijn met hetgeen er op het gebied der bewapening omgaat in het Derde Rijk. Deze zegsman verzekerde ons met klem, dat tengevolgen van de uitermate moei lijke economische situatie de uitvoering van het bewapeningsplan stokt, ja, in ernstige ma te vertraagd wordt. De wapenfabrieken van Krupp in Essen beschikken eenvoudig niet over voldoende materialen om tijdig aan alle opdrachten te voldoen. En die opdrachten moe ten wel omvangrijk zijn. Waaruit die op drachten bestaan, blijft een geheim. Maar een feit is, dat de Kruppfabrieken in 1932 13000 arbeiders in dienst hadden en dat dit aantal momenteel 45000 bedraagt, terwijl desondanks de behoefte aan bekwame vakarbeiders blijft bestaan! Deze geweldige uitbreiding van het aantal werkkrachten kan met niets anders in ver band staan, dan met de bewapening, zooals trouwens de geheele economische opleving, welke in het Derde Rijk geconstateerd kan worden, met de bewapening en het Vierjaren plan verband houdt. En men kan er, naar onze zegsman verzekerde, van overtuigd zijn, dat zoodra de omstandigheden het toelaten, de de bewapeningsuitbreiding weer met volle kracht ter hand zal worden genomen. Tengevolge van het gebrek aan grondstof fen stokt echter slechts een deel van de be wapeningsplannen. Want slechts een deel er van is immers afhankelijk van industrieele productie. Met de uitbreiding van de leger- sterkte kan men voortgaan zonder dat men grondstoffen heeft en daar is van vertraging dan ook geen sprake. Toen in 1936 de gedemilitariseerde Rijnland zone werd bezet, beschikte men eigenlijk niet over voldoende troepen om de garnizoenen onmiddellijk op volle sterkte te brengen. Een jaar lang is men thans reeds doende de gar nizoenen uit te breiden en logisch te verdee- len over het Rijnland niet alleen, maar langs de geheele Westgrens. De gemiddelde sterkte der garnizoenen zou volgens onzen zegsman 15000 man bedragen en deze sterkte is nog lang niet overal bereikt. Van jaar tot jaar groeit echter het beroepskader en van jaar tot jaar krijgt men de beschikking over een uit de dienstplicht-lichtingen resulteerende re serve, die zich vrijwel onmiddellijk verdeelt over de semi-militaire organisaties, daardoor geoefend blijft en het Duitsche leger tot een machtsfactor maakt, waarvan men de betee- kenis moeilijk kan overschatten. Tegelijkertijd wordt nog steeds het aantal garnizoensplaatsen uitgebreid. Het ligt name lijk in de bedoeling om in alle voormalige garnizoensplaatsen ook thans weer garnizoen te brengen. Daarnaast behelzen de plannen der Duitsche legerleiding de vorming van een aantal geheel nieuwe garnizoensplaatsen. Als onze inlichtingen juist zijn en wij hebben gegronde reden om aan te nemen, dat dit inderdaad het geval is zal bijvoorbeeld binnen afzienbaren tijd een begin worden ge maakt met het leggen van een gordel van gar nizoenen rondom het geweldige industrie centrum, dat door het.Ruhrgebied gevormd wordt. In het Ruhrgebied zetelt de Duitsche bewapeningsindustrie en het Ruhrgebied was tot nu toe vrijwel onbeschermd. In 1914 was dat zoo erg niet. Toen had de luchtmacht nog geen doorslaggevende betee- kenis in de oorlogvoering. Momenteel is de situatie echter anders. Engeland, Frankrijk en zelfs België beschikken over zoodanige lucht vloten, dat zij binnen betrekkelijk korten tijd uit de lucht het geheele Ruhrgebied zouden kunnen vernielen, wanneer daar niet een even sterke, zoo mogelijk sterkere Duitsche afweer tegenover staat. Vandaar dat men om het belangrijkste in dustriegebied van Duitschland een gordel van garnizoenen trekt en daarbij terdege bedacht is op het afweren van aanvallen uit de lucht. Want dit trekt de aandacht: de bewapening der garnizoenen in dit deel van Duitschland is geheel op luchtafweer ingesteld. Het ge sehut bestaat uit luchtafweer- en veldgeschut, de treinen der verschillende regimenten zijn ruim voorzien van camouflagemateriaal en met eigen oogen hebben wij kunnen consta- teeren, dat troepen en treinen uit de lucht vrijwel onzichtbaar moeten zijn. Naast de bestaande garnizoenssteden krij gen in nabij toekomst bijvoorbeeld Essen, So lingen Wuppertal, Gelsenkirchen nieuwe gar nizoenen, terwijl de garnizoenen in Dortmund en Dusseldorf voor uitbreiding in aanmerking komen. Van groot belang is daarbij dat juist in en rondom dit gedeelte van Duitschland de vliegvelden dicht gezaaid liggen, zoodat men er een luchtmacht kan legeren, die zeer wel in staat is om een eventueelen luchtaanval met een tegenaanval te beantwoorden. Ver scheidene van deze vliegvelden mogen niet door buitenlandsche toestellen worden aange daan, omdat men spionnage wenscht te voor komen. Niet alleen in het Ruhrgebied echter is men actief. Langs de geheele Westgrens is men doende versterkingen aan te leggen. Geen uitgesproken vestingen, omdat de Duitsche le gerleiding nog steeds den Rijn als voornaam ste verdedigingslinie beschouwt, maar wel ka zematten en betonnen mitrailleurnesten, die de voornaamste toegangswegen tot Duitsch land bestrijken en ten doel hebben een even tueel binnenrukkende legermacht op te hou den, totdat men dieper Duitschland in tot tegenweer bereid is. Nadere bijzonderheden zijn echter moeilijk gewaar te worden. Men hangt in het Derde Rijk de bewapenings- en verdedigingsprojecten niet aan de groote klok en laat het buitenland liever in het onzekere. Tenslotte moge hier een enkel woord ge zegd worden over de militaire beteekenis van de Rijksautowegen, die worden aangelegd. Men legt aan die wegen groote sommen ten koste en stelt er een zeer groot aantal arbeiders aan te werk. Zij zijn breed, hebben geen bochten, geen kruisingen, een wegdek, dat bijzonder hooge snelheden toelaat en spelen in het ver keer over groote afstanden een belangrijke rol. Over de militaire beteekenis van deze snel- i verkeerswegen wordt in de Duitsche pers met geen woord gerept, doch onze zegsman ver klaarde, dat die militaire beteekenis deson danks onmiskenbaar is en door de Duitschers ook zeer goed wordt beseft. Men behoeft het project slechts in oogen- schouw te nemen om te zien, van hoeveel be lang deze wegen voor troepenverplaatsingen zijn. Van het hart van Duitschland uit loopen deze wegen naar de grenzen, naar het Noorden bij Hamburg en Bremen, naar het Westen bij Enschedé, bij Venlo en Roermond, bij Maas tricht, bij Saarbrücken, bij Karlsruhe en Ba sel. Onderling zijn deze wegen dan weer ver bonden door vrijwel evenwijdig met de grens loopende autowegen, de verkeersbanen Ham burg, Bremen, Munster, Dortmund, Keulen, Frankfort, Basel. Zoowel in Oost-Westelijke, als in Noord- Zuidelijke richting kunnen als deze autobanen eenmaal gereed zijn, geweldige troepenmassa's in ongekend snel tempo worden verplaatst, want de breedte van het wegdek is zoodanig, dat gemakkelijk tegelijkertijd drie en vier co lonnes naast elkaar kunnen optrekken en vaak is zulks zelfs met zes of zeven colonnes het geval, omdat op de autowegen de ver keersbanen voor beide richtingen van elkaar gescheiden zijn gehouden en men dus eigen lijk twee wegen naast elkaar heeft liggen. Ook deze wegen spelen een belangrijke rol in de Duitsche bewapening. Zij worden aan gelegd om het verkeer te dienen, men brengt zelden of nooit de autowegen in verband met militaire kwesties. Maar wie de kaart van Duitschland voor zich neemt en daarop de autobanen bestudeert, trekt inderdaad zonder moeite zijn conclusies. De bewapening gaat dus voort. De militaire organisatie wordt zonder ophouden uitgebreid. De leuze „Liever staal, dan levensmiddelen" wordt nog steeds gehuldigd. Zelfs nu blijkt, dat Vierjarenplan en bewapeningsproject Duitschland in een schier onhoudbare econo mische positie brengen en een economische crisis zonder weerga dreigen te ontketenen Hoofdpijn, Kiespijn. 0V,0S pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's Poeder. Per stuk 8 cent; doos 45 cent. Bij Uw Drogist. (Adv. Ingez. Med.) PROGRAMMA VRIJDAG 21 MEI HILVERSUM I, 1875 M. Algem. progr. verzorgd door de NCRV. 8.Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (Gr. pl.) 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Geluk- wenschen. 9.45 Gramofoonplaten 10.30 Mor gendienst 11— Gramofoonplaten 11.15 Piano voordracht. 12— Berichten 12.15 Grampfoon- platen 12,30 Ensemble van der Horsten gra mofoonmuziek 2— Gramofoonmuziek. 2.30 Christel. Lectuur. 3.Sopraan en piano. 4— Orgelspel 5.Piano en declamatie 6.25 Tuin- bouwpraatje 7— Berichten 7.15 Literair halfuur. 7.45 Reportage 8.Berichten ANP. Herh. SOS-berichten 8.15 Arnhemsche Or kestvereniging, Toonkunst-Dameskoor, en soliste. 9.Literaire causerie. 9.30 Vervolg concert (10— Berichten ANP) 10.30—12.00 Gramofoonmuziek. Hierna Schriftlezing. HILVERSUM II, 301 M. 8— VARA 10— VPRO 10 20 VARA 12— AVRO 4— VARA 7.30 VPRO 9— VARA 10.40 VPRO 11.00 VARA 8.Gramofoonplaten 10.Morgenwijding 10.20 Declamatie 10.40 De Flierefluiters en solist 11.10 Vervolg declamatie 11.30 Vervolg concert 12.Kovacs Lajos' orkest en Gra mofoonmuziek 2.Causerie „De tuin in Mei" 2.30 Gramofoonmuziek 2.40 P. Hespe's dames koor 3.Gramofoonmuziek 3.15 AVRO- Dansorkest. 4— „Melody Circle" 5— Kinder uurtje 5.30 „Fantasia" 6.30 Politiek radio journaal. 6.50 Gramofoonmuziek 7.Juridi sche lezing. 7.20 Gramofoonmuziek. 7.30 Be richten VGP. 7.35 „Lezen in den Bijbel", cau serie. 8.VPRO-Dubbelkwartet 8.15 „De psal men", lezing. Mmv. het VPRO-Dubbelkwartet 8.45 Vervolg concert 9.Komische voor dracht 9.30 VARA-Orkest en solisten 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwijding. 11.Jazz muziek (Gr. pl.) 11.30—12.Gramofoonmu ziek. DROITWICH, 1500 M. 10.20 Gramofoonplaten 11.20 Orgelconcert 11.50 BBC-Dansorkest 12.35 Blrminghamsch Dames-strijkkwartet 1.20 „Exploring caves round London", lezing. 1.351.50 en 2.202.40 Gramofoonplaten 3.20 Radiotooneel 3.50 BBC- Theater-orkest 4.35 Yasche Krein's Zigeuner orkest 5.20 Berichten 5.45 Brian Lawrence en zijn Band. 6.15 Voor tuinliefhebbers 6.35 BBC- Midland-orkest, en solist 7.20 Revue-program- ma. 8.20 Berichten 8 40 „Responsibilities of Empire", causerie. 8.55 Het Hart House Strijkkwartet en soliste. 10.05 Declamatie. 10.20 Het Grosvenor House Dansorkest 10.50 Sportreportage 11.Dansmuziek (Gr.pl.) 11.1011.20 Reportage nachtegalenzang'. RADIO PARIS 1648 M. 6.10 en 7.20 Gramofoonmuziek 11.35 Pa- rijsch Kamerorkest en zang. 3.20 Luiksch Kwartet. 4.20 Goldy-dansorkest. 5.50 Piano- voordracht 6.05 Zang 7.05 Pianovoordracht 7,35 Zang. 7.50 Pianovoordracht 8.20 Chan sons. 10.2011.50 Parijsch Piliilh. Orkest. KEULEN, 456 M. 5.50 Politiemuziekkorps 6.30 Gramofoonpla ten, 7.50 Omroep-Amusementsorkest 8.50 Gra mofoonmuziek. 11.20 Omroepkleinorkest 1.35 Gevarieerd concert 3.20 Hans Bund's orkest. 4.40 Viool en piano 5.20 Omroeporkest 7.30 Po litiemuziekkorps Essen 9.50 Zang 10.2011.20 Geo Engel's orkest BRUSSEL 322 M. 11.20 Gramofoonmuziek 11.50 Omroepor kest 12.30 Salonorkest 12 50—1.20 en 4.20 Gra mofoonplaten 5.50, 6.20 en 7.20 Gramofoonmu ziek 7.23 Omroepsymphonie-orkest 9.30—10.20 Gramofoonplaten RBUSSEL 484 M. 11.20 Gramofoonplaten 11.40 Zang 11.50 Sa lonorkest 12.30 Omroeporkest 1.00—1.20 Gra mofoonmuziek. 4.20 Pianovoordracht 4.40 Herdersfluiten-Trio 5.35 Gramofoonplaten 6.05 Cellovoordracht 6.35 Zang 7.20 Bonte Avond. 9.3010.20 Gramofoonplaten. DEUTSCIILANDSENDER, 1571 M. 7.30 Omroeporkest, -koor en solisten 8.20 „Vom Meer zu den Alpen", voordracht. 9.20 Berichten 9.5011,20 Omroepkleinorkest. Om 10.05 Weerbericht,

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6