Voor het behoud der democratie V R IJ DAG 21 MEI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 6 Het Nederlandsche volk is te nuchter voor leuzen. In de groote zaal van het Gemeen telijk Concertgebouw hield de Ne derlandsche beweging voor Eenheid door Democratie gisteravond een druk bezochte vergadering, waar door een achttal personen het woord werd ge voerd over uiteenloopende onder werpen. De voorzitter der afdeeling Haarlem, de heer Pfundt wees er in zijn openingswoord op, dat van extremistische zijde de vrijheden van ons volk, welke het thans dank zij de democratie geniet, worden bedreigd. Daarom heeft E. D. D. gemeend, vóór de verkiezingen nog eenmaal te moeten wijzen op de groote waarden deze? democratie. Kerk en Democratie De eerste spreker, ds. M. van der Voet schetste, hoe er, bij de opkomst van het nat. soc. in Duitschland vele predikanten waren, die dit stelsel met eenige voldoening begroet ten, aangezien zij meenden, dat het een bol werk tegen het communisme zou vormen. Doch al spoedig is gebleken, dat het nat. soc. voor kerk en godsdienst een even groot ge vaar vormt, door zijn totaliteitsgedachte. 3nder het nat. soc. geldt voor de kerk het parool: „Maul haltenI" Doch een doove kerk is een doode kerk, omdat zij luisteren moet naar de stem van God. Spr. was verheugd te leven in een land, waar de kerk nog wèl vrij heid van spreken heeft. De rechten van de kerk worden in Duitsch land niet officieel bestreden, doch officieus des te feller, Spr. hoopte dat de kerk daar tegen een fel protest zal doen hooren. Doch dit mag geen protest met de zweep zijn, want het martelaarschap zou de tegenstander in de kaart spelen. Katholiek en Democratie. Mr. A. E. M. Povel, als tweede spreker be gon met er op te wijzen als Katholiek niet te spreken als vertegenwoordiger van de R. K. S. P., doch slechts zijn eigen inzichten weer te geven. Spr. was er van overtuigd, dat het over- groote deel van het Katholieke Nederland de democratie niet alleen de voorkeur geeft, doch ook handhaaft en verdedigt. De Paus heeft het communisme verboden en de Nederland sche geestelijkheid heeft de steun aan het fascisme eveneens verboden. Doch tegenover deze negatieve afwijzing van het extremisme staat een positieve eerbied voor de demo cratie. De taak van de kerk is de individueele mensch te leiden van geboorte tot sterven, zij omvat den geheelen mensch om deze te door dringen van het wezen Gods. De kerk moet de democratie dankbaar zijn dat zij haar de gelegenheid schonk, haar bestemming te volgen. Het Nederlandsche volk is een volk van orde en zelftucht en is te nuchter, om zich door de leuzen der extremisten uit zijn evenwicht te laten brengen. Et is niets, waarvoor dit volk zijn vrijheid zou willen prijs geven. KunstWetenschap en De derde spreker was de heer H. Canne- gieter, met als «nderwerp: Kunst, weten schap en democratie. De dictatuur, aldus spr., heeft de werken van Duitsche kunstenaars op den brandsta pel gebracht, heeft de theorieën van Ein stein verworpen en de onzinnige rassenleer voortgebracht. Er bestaan buiten de democratie kunst en wetenschap, doch beide zijn daar van een an dere orde. Wat er van kunst en wetenschap onder de dictatuur terecht komt, heeft Duitschland ons getoond. Zoodra men de de mocratie los laat, geeft men kunst en weten schap automatisch prijs, omdat deze zonder vrijheid ondenkbaar zijn. Ook in ons land wordt aan deze vrijheden getornd door de terreur van bepaalde volks groepen, die wanordelijkheden stichten bij film- en tooneelvoorstellingen, welke deze groepen onwelgevallig zijn. Hier is waakzaamheid meer dan noodig. Sinds de dagen van Erasmus en Willem van Oranje heeft in ons land een wijde, rustige sfeer geheerscht, die in overeenstemming is met de wijde verten en hooge luchten van dit land. De typische tendenz van onze natie is de zucht tot vrijheid. Die volledige vrijheid voor geestelijke ontplooiing kan alleen de de mocratie geven. Democratie. Wat wil E. D. D. De voorzitter van de afdeeling Amsterdam van E. D. D. de heer M. M. Duiker, wees er vervolgens als laatste spr. voor de pauze op, dat de beweging E. D. D. vaak vereenzelvigd wordt met het na-oorlogsche individualisme. Het overgroote deel van ons volk is onver schillig voor het algeemen belang en belijdt inderdaad het individualisme. De spanning in de landen om ons drong slechts langzaam tot ons door, wij waren er blind voor. Er was een geest van lamheid en onverschilligheid over ons volk, die het inci dent van de Zeven Provinciën mogelijk maakte. Daarom trachtte de N. S. B. deze „kleur- looze middenstof", deze „slampampers" haar rechten te ontnemen, maar met E. D. D. is de eerste meesterzet tegen de N. S. B. gedaan, ook in ons land heeft een oogenblik aarze ling en twijfel geheerscht, doch E. D. D. is er in geslaagd, deze intimidatie haar kracht te ontnemen en de democratie uit de defensie in den aanval te brengen. E. D. D. gröeit. Die groei is het bewijs, dat het verzet tegen het extremisme, leeft en werkt. Spr. bracht hulde aan de leden van het hoofdbestuur, die hun beste krachten hebben gegeven voor de democratie. Opvoeding en Democratie. Na de pauze sprak mejE. C. Knappert over „Opvoeding en Democratie". De geestelijke dampkring waarin het kind opgroeit, aldus spr., is beslissend voor zijn ontwikkeling. Die geestelijke sfeer, die het kind in zich opneemt, blijkt ook beslissend te zijn voor zijn verdere leven, In een naburig land is onder de vloek der dictatuur de mis vorming van 't. kind massaal geworden. Haat heerschzucht en machtswellust worden kunst matig aangekweekt. De democratie schept de voorwaarden, waaronder de opvoeding tot werkelijk mensch mogelijk is. Kind en gezin moeten als eenheid gezien worden. Daarom is de handhaving van het gezin, als plaats van opvoeding, noodza kelijk, en de democratie is daar een waarborg voor. De grootste kracht van de democratie ligt in de eerbied van het individu, dus ook voor het kind. Het doel moet zijn het kind te doen opgroeien tot waarachtig mensch, zooals God dat bedoeld heeft. De democratische opvoe ding biedt de mogelijkheid tot de volledige geestelijke ontplooiing van den mensch. Het gaat hierbij om den menschenwaarde en de menschelijke waardigheid voor dit geslacht. Jeugd en Democratie. Vervolgens sprak de heer M. J. Heering over „Jeugd en Democratie". Remarque, zoo zeide spr., heeft gezegd, dat vooral voor de jeugd „Der Weg zurück" na den oorlog zoo moeilijk was. Zij waren weg gerukt uit hun milieu, op het oogenblik, dat him persoonlijkheid zich begon te ontwikke len en de liefde van de menschheid wakker werd, dat er een groot ideaal in hen ont waakte. Op dit oogenblik klonk het bevel, dat hen opzond tegen hun medemenschen. Doch dit oorlogsbedrijf nam een eind. De ouderen trachtten te vergeten, wat zij hadden meegemaakt, en namen het oude werk weer op. Doch de jongeren misten deze aanslui ting. Zij wisten niet, wat zij met hun leven aan moesten vangen. Nog was er iets van de liefde voor de menschheid en eerbied voor het leven in hen. Maar het vuur van vroeger was er niet meer, omdat er geen toekomst meer voor hen was. Nu staat een andere jeugd voor ons, die die hel niet gekend heeft. Doch het gif, dat de idealen aantaste, werkt ook in deze jeugd door. Deze jeugd marcheert, slechts luisterend naar het woord van den leider. Deze jeugd wordt aangespoord tot kuiperij en opgezet tegen de opvoeders. De eerbied voor het leven van den mensch wordt vernietigd. Arme jeugd, die in deze toekomst gelooft, en de eigen idealen heeft opgegeven Deze vloedgolf van barbarisme is reeds verder doorgedrongen, dan men meent en deze jeugd ziet alleen de toekomst, die voor hen gemaakt wordt. Daarom moeten de strijders voor de demo cratie beseffen, dat hier een grootsche taak voor hen is weggelegd, pas als er weer eerbied en liefde voor den mensch zal zijn, zal de jeugd haar droom kunnen droomen over een betere toekomst en zal zij marcheeren, voor een hooger doel. Vrede en Democratie. De heer C. J. E. Dinaux voerde hierna het woord over „Vrede en Democratie" en zeide: In dezen tijd van verwarring en verdwazing willen de politieke wonderdokters ons een ongeneeslijke ziekte aanpraten, die zij demo cratie noemen, en die zij willen genezen met de dictatuur. Doch wij hebben dit genees middel niet noodig want ons volk is kern gezond. In de rechtstaat is de regeering niet oppermachtig, omdat zij gebonden is aan het recht, dat een geestelijke vrijheid waarborgt. Internationaal waren de staten aan niets ge bonden, Doch langzaam groeide de overtui ging dat een statengemeenschap alleen kan bestaan, als zij het recht boven zich erkent. Doch er was een wereldstrijd van vier ja ren voor noodig, om de wereld rijp te maken voor de eerste stap van geweld naar. recht. Toen pas heeft men verdragen gesloten, waarin de oorlog als geweldmiddel buiten de wet werd gesteld. Doch ook een ander geluid weid gehoord, dat zedelijke verontwaardiging heeft gewekt. Met machtelooze verontwaardiging hebben wij het volkenrecht zien vertrappen. Deze internationale verschijnselen zijn niet bevor derlijk voor den opbouw van 't Volkenbonds instituut. Er dreigt een geslacht op te groeien, dat alle humaniteit aan zijn rijlaorzen lapt en meer ooren heeft dan hersens. Pers en Democratie. Het is daarom noodzakelijk, op de bres te staan voor de democratie, die tegenover, deze ideologie van het geweld andere en hoogere waarden stelt. Tenslotte sprak mr. P. Tideman over „Pers en Democratie". Spr. begon met enkele citaten van bekende staatslieden en journa listen over de pers te citeeren, waaruit de groote invloed bleek, die de pers op de open bare meening kan uitoefenen. Daarom is het noodzakelijk, dat de pers in goede handen is. Toch is een censuur uit den booze, De vrij heid van drukpers is in onze grondwet vast gelegd, en we bevinden ons daar bijzonder wel bij. ARROND. RECHTBANK DE INBRAAK IN DE GROOTE HOUT STRAAT. In ons vorig nummer konden we nog mede- deelen, dat de Officier van Justitie tegen de twee verdachten, die zich op klaarlichten dag aan inbraak in een perceel aan de Groote Houtstraat hebben schuldig gemaakt, drie jaar gevangenisstraf met aftrek der voorloopige hechtenis heeft geëischt. Mr. W. Loeb uit Amsterdam hield een plei dooi ten gunste van verdachte B„ dien hij niet schuldig achtte aan het hem ten laste geleg de misdrijf. Hij vroeg dan ook vrijspraak en onmiddellijke invrijheidstelling. Mr. J. Frankel nam het op voor verdachte V. Pleiter merkte op, dat we gelukkig in Neder land nog in een goeden rechtsstaat leven, waarin het niet mogelijk is iemand alleen op vermoedens te veroordeelen. En dat is terecht, want vermoedens zijn immers geen bewijzen. Pleiter heeft gedurende de behandeling van deze zaak een heel anderen kijk er op gekre gen. Hij houdt er niet van, iemand te bezwa ren, maar hij is nu toch van oordeel, dat de schoonzoon den materieelen diefstal heeft ge pleegd. Hij weigert dan ook te gelooven, dat de schoonzoon de berouwvolle zondaar is, dien hij voorgeeft te zijn. Pleiter meent dan ook, dat ten aanzien van zijn cliënt ook een vrijspre kend vonnis zal moeten volgen. Ook Mr. Fran kel vraagt onmiddellijke invrijheidstelling. Beide verdachten hielden hun onschuld vol. Ook zij vroegen vrijspraak en onmiddellijke in vrijheidstelling. Zij dankten hun verdedigers voor hun moeite. De Officier van Justitie achtte het niet ge- wenscht, de verdachten in vrijheid te stellen. De rechtbank begaf zich daarop in raad kamer. Na den terugkeer in de rechtzaal deelde de President mede, dat het verzoek om onmid dellijke invrijheidstelling door de rechtbank was afgewezen. Uitspraak over veertien dagen,. De schoonzoon in de verdachteiibanJc. Vervolgens stond de schoonzoon terecht, be schuldigd dat hij opzettelijk de beide vorige verdachten in de gelegenheid heeft gesteld, hun misdrijf te plegen. De verdediger, Mr. A. G. H. H. Roeffen uit Hoofddorp, vroeg aan de rechtbank, deze zaak te schorsen, totdat de uitspraak van de vorige zaak bekend was. De Officier-van Justitie verzette zich tegen de schorsing. De rechtbank wees het verzoek van den ver dediger af. De verdachte deelde mee, er in gevlogen te zijn; hij wilde alles doen om de zaak weer in orde te maken. Na het hooren van eenige getuigen nam de Officier van Justitie zijn requisitoir. Hij gelooft niet, dat verdachte, zooals Mr. Frankel ver ondersteld had, den diefstal gepleegd zou heb ben. Wel kan verdachte beschuldigd worden van medeplichtigheid van diefstal. Hij heeft zijn schoonzoon, die altijd goed voor hem ge weest is, schandelijk behandeld. Spreker noem de dit feit even ernstig als den diefstal zelf. Daarom eischt hij ook tegen dezen verdachte een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van de voorloopige hechtenis. De verdediger Mr. Roeffer protesteerde tegen de door Mr. Frankel geuite beschuldiging jegens dezen verdachte, dien hij geen misdadi ger noemde. Pleiter verzocht aande recht bank, eerst een reclasseeringsrapport over zijn cliënt te willen inwinnen, alvorens tot veroor deeling over te gaan. Tenslotte verzocht hij ontslag uit de voorloopige hechtenis. Dit verzoek werd-eveneens door de recht bank afgewezen.. De uitspraak zal, over veertien dagen plaats hebben SYNAGOGEDIENSTEN NED. ISR. GEMEENTE Sabbath: Vrijdagavonddienst te 7 uur. Och tenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1.30 uur. Avonddienst te 9.55 uur. WerkdagenOchtenddienst te 7 uur. Zondag te 7.30 uur. Middag- en avonddienst te 8 uur. Talmoed Torah: Sabbath te 12.30 uur. Werkdagen te 7.30 uur. Zondag te 7.15 uur. De middag- en de avonddienst op de werk dagen, alsmede Talmoed Torah, worden ver richt in het Gemeentegebouw, Lange Wijn gaardstraat 14. De overige diensten vinden plaats ter Synagoge, Lange Begijnestraat 11. (Adv. Ingez. Med.) Verbond van Nationaal-Herstel. FAILLISSEMENTEN. Op Donderdag 20 Mei 1937 werd door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem in staat van faillissement verklaard: F. van Santen, schoenwinkelier, wonende te Hillegom aan de Hoofdstraat no. 46. Curator mr. C. Blankevoort, advocaat en procureur te Haarlem. Rechter-.commissarisMr. S. J. Pit. Generaal Snijders over het defensie- vraagstuk. In gebouw Rosehaghe had „Nationaal Her stel" gisteravond een bijeenkomst georgani seerd die matig bezet was. Sprekers op dezen avond waren Zijne Excellentie G. J. Snijders, Generaal b. d. en dr. W. H. K. Feullètau de Bruyn. Generaal Snijders critiseerde de houding- van de diverse regeering inzake het weer- baarheidsvraagstuk. Na den vrede van-STer- sailles werd de weermacht, aldus sprfjÈer, schromelijk verwaarloosd. Gebrek aan eenheid en verantwoordelijk heidsbesef bij de regeeringen waren hiervan de oorzaak. In 1920 werd voor defensie uitgetrokken 14S millioen gulden, in 1936 was dit bedrag ge krompen tot 83 millioen. Ook de weermacht in Ned.-Indië is vol gens spreker, ontoereikend. Het defensiebeleid van het kabinet-Colijn is op een bittere te leurstelling uitgeloopen. De regeering ging onverdroten voort met de besnoeiing der oor- logsbegrooting. In begin 1933 begon de „Bond van Nationaal Herstel" aan te dringen op een krachtige ver dediging van Nederland en de overzeesche ge westen. Op de rijksbegrooting van 1935 is nog geen spoor van verbetering te bekennen. Eerst in de troonrede van 1935 werd medegedeeld dat maatregelen genomen zouden worden tot versterking van de weermacht. In September 1936 werd een defensie-fonds gesticht. Spreker betreurde het dat de regee ring nog geen crediet heeft gevraagd om een nieuwen kruiser te laten bouwen ter vervan ging van de oude kruisers. Het kabinet heeft twee jaren laten voor bijgaan voordat het begon met de verdediging te versterken. Ook nu bepaalt de regeering zich nog tot een geringe verbetering. Spreker critiseerde vervolgens scherp het huidige dienstplichtstelsel. Spreker noemde dit stelsel on-nationaal en niet-demoeratisch. Het stelsel is ook ondoelmatig voor de vorming van 'n strijdbare weermacht. Den eerste-oefe- ningstijd van de dienstplichtigen vindt spi te kort. Ons dienstplichtstelsel is ook onzede lijk want het heeft tot consequentie dat in ge val van oorlog direct vaders, hoofden van ge zinnen tegenover den vijand komen te staan. Het Verbond van Nationaal Herstel eischt olgemeenen weerplicht. Het kabinet Colijh heeft vele dringende eischen van den weermacht niet vervuld, spreker wekte daarom met nadruk op om te stemmen op het Verbond van Nationaal Her stel. Vervolgens was het woord aan dr. W. K. H. Feuilletau de Bruyn. Nationaal Herstel wordt in de neutrale en liberale pers zeer aangevallen, omdat men voelt dat van deze zijde gevaar dreigt. Het gevaar van alle democratische staten is de verwording van de politieke partijen. Men gaat dan uitzien naar een onpartijdige derde. Dit moet dan volgens spr. zijn het huis van Oranje. Het Nationaal Herstel wil een rijksminister president die door de Kroon wordt benoemd en eventueel weer ontslagen. Ons volk wordt volkomen onnoodig door den klassestrijd verscheurd. Nationaal Herstel wil wederzijdsche achting van de klassen. Het Nationaal Herstel wil dezen klassen strijd uitroeien o.a. door het instellen van arbeidsrechtbanken. Spreker critiseerde de houding van het gemeentebestuur van aa m dat niet op 30 April aan de schoolkinderen vrij had gegeven. Ook het onderwijs wenscht „Nationaal Her stel" te verbeteren, de liefde voor Ornaje en den zelftucht, aan te kweeken. Er moet een nieuwe geest over ons volk komen, aldus besloot spreker, een geest die Nationaal Herstel hoopt te brengen. HONIG S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 8 ct. en 25% zwaarder dan de meeste andere. (Adv. Ingez. Med.) De Afscheidsbrief door GERARDA MARS. Erna, Een vrouw die bij haar ontrouw betrapt wordt, zal nooit verontwaardigd zijn over haar eigen schuld maar wel over de jaloersch- heid van den bedrogen echtgenoot. Ik ben van nature een analyticus en daar vandaan heb ik de neiging tot experimentee ren en onderzoeken. En als er sprake is van vrouwen-psychologie, dan wordt deze neiging tot een hartstocht die ik onmogelijk kan be dwingen. Erna, betreur het niet dat deze brief de laatste is. Misschien ben ik je liefde in het geheel niet waard, noch je vertrouwen, je respect. Best mogelijk. Maar ook ik kan voor jou niet meer de man zijn, die ik zoo graag gebleven was. Vanaf den eersten dag van ons huwelijk heb ik je gadegeslagen zonder in je verleden te zoeken en zonder je te storen in je tegenwoordig persoonlijk leven. Maar ik wilde weten in hoeverre je hart van mij vervuld was en of daarin nog plaats voor een ander gevoel zou kunnen zijn. Ik bracht je in kennis met allerlei typen van mannen. Ik liet jou en die mannen de grootste vrijheid. Eenige van hen waren werkelijk heel interes sant. Je bent schitterend door je examen geko men en je hebt je waardig gedragen, zonder ooit één oogenblik te vergeten dat je mij n vrouw was. Ik geef dan ook toe dat het in de lijn had gelegen dat ik rustig voort had geleefd en ven der had gedronken uit den gouden beker van het geluk. Maar ik ben waarschijnlijk niet voor de rust geschapen, ik verveel mij zonder zorgen en slapelooze nachten met kwellende gedachten, zij zijn mij dierbaarder dan een zorgelooze droom Je kreeg bloemen, roaen, bedwelmende, flu- weeligie, roode rozen. Dat is nu ongeveer een half jaar geleden en je hebt gelachen om den anonymen aanbidder en we hebben samen nog den geheelen avond geraden wie het toch wel zou kunnen zijn. Kort daarna kwam een brief aan jouw adres met hetzelfde hand schrift. Het was een flinke mannenhand, in houd en stijl waren goed. Ook dezen brief heb je me laten zien. Ik bevoelde het voor name, geschepte papier en zei zacht: „de man heeft smaak, de man is aesthetisch op de hoog te". Ik liet het eene oog gaan over de rusti ge, rechte regels en met het andere bespiedde ik jou.Maar dit keer heb je al niet meer gelachen zooals tevoren toen je de bloemen van hem kreeg. In dezen brief vroeg hij je niet om een samenkomst, verklaarde je ook niet zijn liefde en schreef heelemaal niets over zichzelf. Hij sprak alleen maar over jou. Over al het mooie dat je hebt, je charme en wat kan voor een vrouw bedwelmender zijn dan wanneer een man haar specifiek vrou welijke, aantrekkelijke eigenschappen weet te waardeeren? Den volgenden brief heb je me niet meer laten zien. Dien dag was je verstrooid en bleek. In den vijfden brief sprak hij van zijn liefde voor je, maar hij liet zich nog steeds niet zien en probeerde ook niet een afspraak met je te maken. En wat deed jij? Je antwoordde eerst gereserveerd, daarna kwam je al wat meer los, dan werd je vertrou welijker en tenslotte hartstochtelijk. Dan liet hij je weten dat hij op reis ging en hij schreef je uit Venetië en Rome. Hij had er buitengewoon den slag van je onder zijn in vloed te brengen en voor mij bestond je eigenlijk al niet meer. Je was bij hem met heel je hart, met al je gedachten. Eindelijk berichtte hij je zijn persoonlijk bezoek. Dien dag nam ik je scherp waar: .je besteedde meer zorg dan gewoonlijk aan je uiterlijk, fier als een koningin hield je het hoofd opgericht, deze dag dacht je dat je den held van je droo men zou ontmoeten. Maar 's avomds kwamen weer rozen, bedwelmende, lokkende roode ro zen. Vergeefs wachtte je eenige dagen. Eindelijk een brief, een stadsbrief. Hij was kort, ik zou haast zeggen, koud, maar je anm en van nieuwsgierigheid en verlangen vervuld hart, klopte er sneller van. Hij luidde als volgt: Erna, het wordt tijd dat we elkaar ontmoeten. Maar weet je ook waarmee dit rendez-vous onvermijdelijk verbonden is en wat jou, als getrouwde vrouw, mogelijk ervan zal doen afzien?. Onmiddellijk heb je hem geantwoord: „Goed, ik kom" Erna, ik ben een ellendeling'. Ik wilde de waarheid van je hart leëren kennen, een hart dat mij dierbaarder was dan alles op de heele wereld. De onbekende ben i'k geweest, de brieven uit Italië kon ik je sturen door middel van een vriend van mij die op reis is. Ik had het experiment nog kunnen besluiten door op den bepaalden tijd op onze plaats van samen komst de deur voor je te openen. Deze schande heb ik je willen besparen. Heb ik niet genoeg aan alle brieven aan „hem" die hier vóór mij op mijn schrijftafel liggen? Arme brieven! Het was misschien beter ge weest aLs ik het niet gedaan had. Het is mij niet gelukt je trouw en standvastigheid op de proef te stellen bij levende mannen, daar om heb ik een fantoom voor je geschapen, een fantoom dat meer succes heeft gehad. Ik heb medelijden met jou en met mezelf. Maar je moet kunnen begrijpen dat we niet van voren af aan kunnen beginnen. Voel je dan niet dat in deze verwikkeling niet je lichtzinnigheid de hoofdrol speelt maar de typische nieuwsgierigheid van een vrouw, die haar, door mijn geraffgineerd spel, tot een dusdanige kwelling was geworden dat ze eindelijk bevredigd moest worden? Vaarwel, vergeef mij als je kunt! EDUARD. De Vrouw en de Politiek. Zij is in het maatschappelijk leven onmisbaar. Redevoeringen van Mevr. Mr. E. A. J. ScheltemaConradi en Dr. I. II. J. Vos. De vrouwengroep in de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" had gistermiddag in de Sociëteit Vereeniging een vergadering belegd waar als sprekers optraden mevr. A. E. J, Scheltema-Conradi en Dr. I. H. J. Vos, lid van de Tweede Kamer. Mevr. mr. E. A. J. ScheltemaConradi sprat over het onderwerp: Wat hebben de vi'ouwer van de verschillende partijen te wachten? Van de beantwoording dezer vraag sloot spr de N.S.B. en de Com. Partij uit om de eenvou dige reden dat deze partijen geen democrat! sche regeering doch een dictatuur wenschen, Spr. vond dat de taak van de vereeniging „Eenheid Door Democratie" uitsluitend nega tief is. De Anti-Revolutionnairen zijn principieel tegen het passieve kiesrecht voor de vrouwen, nooit staat op de candidatenlijst van de A.R, Partij een vrouw. Deze partij is ook tegen het benoemen van vrouwen in andere dan speci fiek vrouwelijke functies. Van de R.K. Staatspartij en de C.H. is op dit gebied wel iets meer te verwachten. Het is echter de fout der rechtsche partijen dat de huwelijkswet-Donner 7 jaar is blijven liggen .Bij een rechtsche coalitie domineert de RK. Staatspartij, hierdoor staan de C.H. niet onbevangen tegenover het vrouwenvraagstuk Bij het ordeningsvraagstuk gaan de Vrijz Democraten evenals de Socialisten verder met de beperking van den vrouwenarbeid dan de Liberalen. De liberale partij is altijd consequent geble ven in haar strijd voor den vrouwenarbeid. Na de pauze sprak Dr. I. H. J. Vos, lid van de Tweede Kamer over: „Wat is de beteekenis van de politiek voor de vrouw?" De liberalen zijn geen starre dogmatici, al dus spreker. Zoo hebben zij in de Tweede Kamer hun principe van vrijhandel noodge dwongen tijdelijk moeten laten varen. De positie van de vrouw wordt beheerscht door de maatschappelijke ontwikkeling. De maatschappelijke ontwikkeling heeft de vrouw gedwongen deel te nemen aan het maatschap pelijk leven. Dit heeft de vrouw echter niet ge wild. het was een harde noodzaak. Wil men de vrouwenarbeid beperken dan zou iedere man principieeel genoeg voor zich en zijn gezin moeten kunnen verdienen. Uit een oogpunt van algemeen belang achtte spreker het noodzakelijk dat de vrouw aan het maatschappelijk leven deelneemt. Spreker be sprak in dit verband o.a. het onderwijs. De geheele opvoeding moet er op gericht zijn om de kinderen op te voeden tot harmonieuse staatsburgers. De man kan deze gewichtige taak niet alleen vervullen, de vrouw is hier onmisbaar. Spreker voorziet dat er nu een tijd van hoog conjunctuur zal komen. In dezen tijd moeten wij echter reeds gaan zorgen voor de volgende crisis die ongetwijfeld komen zal. Ook op het terrein van kinder- en zieken verpleging, bij de rec-lasseering, bij de verzor ging van ouden van dagen enz. is de vrouw èn haar invloed onvervangbaar. Het Nederlandsche volk staat met het Deen- sche volks aan de spits van de beschaafde lan den. Dat wij zoover gekomen zijn is ook vooi een groot deel aan de vrouw te danken. Wanneer de vrouw niet meer aan de tot standkoming van het rechtsbewustzijn bij kan dragen zou dit in het nadeel zijn van de maat schappij. (Adv. Ingez. Med.) PERSONALIA. Geslaagd voor het directeurs (directrice) - examen der Centrale vereeniging voor open bare leeszalen en bibliotheken: de dames M, S. E. van Toulon van der Koog te Vogelenzang en M. K. T. Versteegh te Haarlem en de heer H. J. Bosman te Haarlem. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Terug te krijgen bij Politiebureau Smedestraat: handschoenen en ceinturen; v. d. Mark, Duinoordstraat 45 da mespolshorloge; Asyl, Ridderstraat 11: hon den; Hollink, Heussensstraat 84: armband horloge; Mulder, Vrouwenhekstr. 101: hond; Schoonhoven, Raamsingel 2: hond; Stokman, Amsterdamsche Vaart 42 handkoffer; Del- morge, Glasblazerstr. 14: meisjesmuts; Zui derduin, Seringenstraat 21: zakmes; v. Sloo- ten, Tulpenstr. 27 rd.: nummerplaat; Nolen, Kleverpark 70: pet; Loerakker, Elzenplein 12: portemonnaie met inhoud; Weber, Molenaer- straat 24 zw.: portemonnaie met inh.; Lenting, Slachthuisstraat 58: portemonnaie met inh.; De Lepper, Acaciastraat 81: hondenpenning; Politiebureau Smedestraat: hondenpeninng Rombouts, Timorstraat 25: rijwielplaatje; Po litiebureau Smedestraat: rijwielplaatje; Lui- ting, Slachthuisstraat 58: rijwielplaatje; v. d. Kroft, Karolingenstraat 21: rijwielplaatje; De Vries, Kruistochtstraat 37: rozenkrans; De Nieuwe, Arnulfstraat 1: zegelring; Moehook, Frans Halsstraat 47: heerensandaal; Breeu- wer, Elzenplein 49: snelbinder; v. Dijk, Ma- doerastraat 2: schaal van groenten weeg schaal; Carels, Gr. Houtstr. 102: tasch niet inh.; Winter, Zomervaart 60: tasch met inh.: Hamon, Leidscheplein 24: damestaschje; Dub belman, Zijlweg 14: tompouce; Jonkhof, Thor- beckestraat 33: zakje, inh. pakjes zaad; v. d. Vlugt, Rijksstraatweg 287: tramatoonnement; Politiebureau Smedestraat: handschoenen en ceinturen; halsband met penning; portemon naie met inhoud; portefeuille met inhoud; Leunis, Uranusstraat 38: schakelarmband; Muschter, Kweektuinstraat 4: R.-K. kerk boekje ;Baruch, Genestetstraat 8: bril in étui; Dantuma, Heemst. Dreef 41: Zeeuwsche broche; Polak, Schagchelstr. 32: spaarbank boekje; Koopman, Ged. Oude Gracht 60: ten nisschoen met sok; Zijp, Ted. v. Berkhout straat 128: motordop: Leurs, IJselstraat 3: ge wichten; Asyl, Ridderstraat 11: honden; Zwaanswijk, Hasebroekstr. 11 dameshoed Sprokkreef, Begijnhof 26: hond; Koelemeijer, Siriusstraat 23: kinderjasje; Belles, Spaa'rn- damseheweg 608 en Redeker, Papentorenvest 60: regenjas; Asyl, Ridderstraat 11: katten; Hamelink, Wiggerstraat 23: kindermutsje; Jen ting, Gr. Houtstraat 149: potlood; v. d. Steijlen, Brouwersstr. 102: plaatje (achter kant van dameshorloge; Kruijenaar, Bilder- dijkstraat 1, Redeker, Papentorenvest 60 en v. Boekei, Wouwermanstr. 81: rijwielplaatje; v. Slooten, v. Sillemstraat 20: zilveren speld; v. Dokkum, Rustenburgerlaan 32: actetasch met inhoud; Kroes, Pijlslaan 31: tasch, inh. o.a. brood; Weber, Berkenrodestraat 25: vul pen; v. d. Most van Spijk, Bosch en Hoven- straat 13: fantasiezakdoekje.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10