RAADSVERGADERING. Eenheid Door Democratie de hedUste steun vaat Recht en (tlnatheid Grijze Jasjes Fantasie Pantalons v R IJ 15 A G 21 MEI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 7 BLOEMENDAAL. In principe tot aanstelling van adviseur voor uitbreidingsplannen besloten. Inrichting van sportvelden. Volgende begrooting brengt een plan Voor verbetering straatverlichting. Vergadering van den Raad der gemeente op Donderdagmiddag, onder leiding van den burgemeester, Jhr. Mr. C. J. A. Den Tex.. Een adviseur voor uitbreidings plannen. Na een geheime zitting van ruim IV2 uur deelt de voorzitter in openbare zitting mede, dat het voorstel van B. en W„ in be ginsel tè besluiten tot het aanstellen van een adviseur voor uitbreidingsplannen (met wellc voorstel de wethouder van Publ. Wer ken zich niet kon vereenigen) was aangeno men met ld tegen 3 stemmen. Sportvelden. Aan de orde komt het voorstel van B. en W- tot het verleenen van een crediet van f 20.500 voor het in orde brengen van de weilanden bij de boerderij „Bleek en Berg" voor sportterreinen. Jhr. Quarles van Ufford (V.B.) vraagt of onder dat bedrag ook speelterrei nen begrepen zijn. Wethouder Prinsenberg (R.-K.) deelt mede. dat in dit plan geen speelterreinen voor kinderen zijn opgenomen. Wanneer er speelterreinen zullen komen, zal dat op een ander punt moeten zijn. De heer Noorman (SDA..P.) vraagt of niet een deel van het nu vrij komend terrein voor speelterrein kan worden ingericht. Jhr. Quarles van Ufford (V.B.) meent, dat terzijde van de sportterreinen nog wel plaats is voor speelterrein. De heer Ouwehand (C.H.) wil eerst in zage van de plannen. Hij heeft daarvan in de stukken niets gevonden. De heer S c h u 1 z (S.D.AP.) vraagt een sintelbaan voor hardloopen. De heer Van Riessen (R.-R.) vraagt een overzicht van de behoefte aan sportter reinen in de gemeente. De heer Enschedé (V.B. vraagt een be stek. De heer Cramer (SD.A.P.) zou ook na dere bijzonderheden willen weten. Wethouder Prinsenberg (R.-K.) zegt dat een gedeeltelijk crediet wordt gevraagd voor het gedeeltelijk in orde brengen der terreinen. Het gaat om 10 H.A. De stal wordt kleedkamer. Er is een begrooting gemaakt van totaal f 40.000 (oorspronkelijk was dit f 50.000) waarin verschillende dingen begre pen zijn: draineering, het graven van sloo- ten, het maken van afrasteringen enz. Het zal nog niet te doen zijn, aan de behoeften van alle sportvereenigingen te voldoen. Over eenige terreinen zijn nog onderhandelingen gaande. De heer Ouwehand dC.H.) is met be vredigd. Hij vraagt zich af, of draineering wel noodig is. Men moet niet vergeten, dat de verschillende vereenigingen eischen stel len, als een gemeente sportterreinen in orde gaat brengen. De voorzitter wijst er nog op, dat het plan een compromis is. De heer Ouwehand (C.H.) blijft er be zwaar tegen hebben dat slechts één cijfer is genoemd en voorts een laconiek briefje aan den Raad is gezonden. Jhr. Quarles van Ufford (V.B.) bhjft aandringen op een specificatie. In 't alge meen vindt spr., dat de voorstellen van Pu blieke Werken te karig worden toegelicht. De heer Schulz (S.D.A.P.) wil ook gaar ne een specificatie maar dan voor de volle f 40.000. De heer Noorman (S.D.AP. spreekt er zijn vreugde over uit dat de gemeente nu sportterreinen zal krijgen. De voorzitter zegt de specificatie toe. De leden zullen haar ontvangen. Het voorstel van B. en W. wordt z.h.st. aangenomen. Geen vaste bijslag meer op pensioenen. B. en W. stellen voor afwijzend te be schikken op een verzoek van den Ned. Bond van Personeel in Overheidsdienst om den gemeentewerkman G. de Veer, wien met in gang van 1 Mei eervol ontslag is verleend wegens het bereiken van den 65-jarigen leef tijd en die. daar hij slechts 17 dienstjaren heeft, f 497 per jaar pensioen krijgt, een bij slag op dat pensioen te geven. Naar aanleiding van een vraag van Jhr. Quarles van Ufford (VJB.) deelt wet houder Hogenbirk (C.H.) mede, dat het in de bedoeling ligt den betrokkene zoo noo dig onderstand te geven. De heer Schulz (S.DA..P.) stelt voor een vasten bijslag van f 200 te geven. Wethouder Hogenbirk (C.H.) meent, dat de betrokkene dan wel eens minder voor- deelig uit kon zijn. Men kan deze zaak ge rust aan B. en W. overlaten. Maar B. en W. hebben gemeend een einde te moeten ma ken aan de vaste bijslagen op pensioenen. Intusschen zullen B. en W. de V. niet aan zijn lot overlaten. Het voorstel van den heer |Schulz wordt verworpen met 7 tegen 6 stemmen en dat van B. en W. z.h.s, aangenomen. Ue straatverlichting. Behandeld wordt de mededeeling van B. en W., dat een verbetering der straatver lichting volgens een opgemaakt plan f 20.000 zal kosten. De heer Van Riessen (A.R.) heeft ge mist een opgave van kosten voor booglampen in de winkelstraten. De heer Cramer (S.D.AP.) vindt in eens f 20.000 wel wat veel. De wethouder wil blijk baar alles of niets. Spr. zou geleidelijk de straatverlichting willen verbeteren, de mede deeling van B. en W. voor kennisgeving aan nemen en elk jaar een zeker bedrag voor ver betering besteden. Wethouder Prinsenberg (RK.) zegt dat hij volstrekt niet „alles of niets" wil. Be gonnen kan worden met wat het noodzake lijkst is. Aerdenhout en Kinheimpark eischen in de eerste plaats verbetering der verlich ting. Jhr. Quarles van Ufford V.B.) vraagt een uitgewerkt plan voor de verbete ring der straatverlichting tegen de volgende begrooting. De Raad vereenigt zich met dit denkbeeld. Loonen in werkverschaffing. B. en W. deelen den Raad mede, dat zij voorloopig geen aanleiding zien tot verhooging der loonen in werkverschaffing, daar het in dexcijfer voor arbeidersgezinnen slechts met 3 pet. is gestegen. De heer Noorman (S.D.A.P.) stelt voor, deze zaak in de commissie voor sociale aan gelegenheden te behandelen. De Raad keurt dit goed. Een grondruil zal worden aangegaan met de Provincie Noord-Holland en de Erven Van der Vliet ter verbetering van het beloop van dén Bergweg. Ontheffing bebouwings voorschriften. Ontheffing der bebouwingsvoorschriften wordt verleend aan: J. C. Slagter, voor bouw van een woon huis aan den Zwaluwenweg; L. G. Prins, voor verbouw van perceel Bloemendaalscheweg 84; N.V. Maastrichtsche Hypotheekbank voor Nederland, voor verbouw van perceel Noorder Stationsweg no. 13, en geweigerd- aan: Dr. P. Scheffelaar Klots, voor bouw van een woonhuis aan den Zandvoorterweg, daar te groote afwijking van de zijwaartsche af scheiding wordt gevraagd; N.V. Bredero's Bouwbedrijf voor bouw van twee garages aan de Vrijburglaan-hoek Mauricialaan, daar te weinig open ruimte tus- schen de huizenblokken zou blijven. N.V. Handel- en Administratie Maat schappij voor bouw van 1 blok van drie wo- ningen en 2 blokken van twee woningen aan de Spiegelenburglaan, daar het uitbrei dingsplan slechts 2 blokken van drie wonin gen toelaat. Bij de rondvraag vestigt Jhr. Quarles van Ufford de aandacht op het gevaar. verbonden aan het afrijden met fietsen van de helling van den Hoogen Duin en Daalsche- weg. De Voorzitter zegt, dat er een bord is geplaatst bij Blokland en er ook een agent op post is gezet. De menschen storen er zich echter niet aan. De heer Enschedé (V.B.) begrijpt niet, waarom een deel van de Cerealaan voor fiet sers is gesloten. Die laan is toch breed ge noeg en geasphalteerd. De voorzitter zegt, dat dit is gedaan omdat het Binnenpad op zekere oogenblikken van den dag anders veel te druk is met fiet sende scholieren. Voorts vraagt de heer Enschedé te be palen, dat in koffie- en ijstentjes niet meer zal verkocht worden op crediet. De voorzitter zegt overweging toe. Tenslotte brengt de heer Enschedé hul de aan Jhr. Quarles van Ufford, die nieuwe stoelen voor de Raadszaal heeft geschon ken. De heer Cassée (V.D.) merkt op, dat door een politieke partij vandalisme is gepleegd ten opzichte van de verkiezingborden. Als dit weer zou gebeuren, zou spr. aan die partij het recht willen ontzeggen, gebruik te maken van de gemeentelijke verkiezingsborden. De voorzitter deelt mede, dat iemand van die partij bij het plegen van bedoeld van dalisme midden in den nacht is beti-apt en geverbaliseerd. De heer Van Riessen (A.R.) vestigt de aandacht op de slordigen toestand van de Wethouder Laan-Bank en omgeving. Hierna sluiting. Zij nog vermeld, dat in den loop der zit ting z.h.s. werden aangenomen de in dit blad vermelde voorstellen betreffende conversie geldleeningen 1936 en 1937; verpachting van het strand aan P. Witkop en K. Paap; wijzi ging financieele verhouding tusschen de ge meente en de Woningbouwvereniging „Bosch en Duin"; definitieve intrekking uitbreidings plan 1913; intrekking en opnieuw vaststelling van de verordening op grond van de winkel sluitingswet; het verleenen van medewerking vor het aanschaffen van nieuwe banken voor de Chr. School voor L.O. en U.L.O.; het als rustdag beschouwen van den Goeden Vrijdag en het aangaan van een overeenkomst met Zandvoort inzake kampeergelegenheid aan het strand ten Noorden van het Noorder- bad. Het voorstel inzake verhuur van ,De Kuil", (de kinderspeelplaats aan den Hooge Duin en Daalscheweg) aan den heer R. E. Laan en af sluiting van dat terrein voor het publiek werd aangehouden tot de volgende vergadering. De raadsleden hebben na afloop der raads vergadering een gezamenlijk bezoek aan be doeld terrein gebracht. (Adv. Ingez. Med.) Verkiezingsvergadering A.-R. Parlij. Donderdagavond hielden de A.-R. Kiesver- eenigingen van Haarlem en Omstreken in het gebouw van den Ned. Protestantenbond een verkiezingsvergadering, die gepresideerd werd door Mr. A. Bruch. Voordat de vergadering- begon, zongen de aanwezigen, daartoe door den organist opgewekt, vaderlandsche en geestelijke liederen. Mr. Bruch opende de bijeenkomst op de ge bruikelijke wijze, waarna hij een welkomst woord sprak. Hij deelde mede, dat dit de laat ste van de vier propagandavergaderingen van de A.-R. partij vóór de a.s. verkiezingen is. Hij verleende hierop eerst het woord aan Prof. Mr. P. A. Diepenhorst, lid der Eerste Kamer. Deze merkte op dat de be schuldiging door sommige partijen niet is uitgebleven, dat de anti-revolutionairen een bondgenootschap met de vrijzinnigen hebben gesloten, omdat in het huidige Kabinet anti revolutionaire en vrijzinnig-democratische ministers zitten. De waarheid is echter, dat de anti-revolutionairen hun zelfstandigheid ten volle gehandhaafd hebben. Door die on derlinge samenwerking van deze ministers is echter een wederzij dsche waardeering ont staan, die vóórdien niet bekend was. De an ti-revolutionairen hebben respect voor de openhartige doortastendheid van minister Slingenberg en minister Oud heeft zich doen kennen als een regent en financieel expert van den eersten rang. Bij de aanstaande verkiezingen komt het Christendom in het geding. „Tegen de revolutie het evangelie", blijft het parool der anti-revolutionairen. Met het liberalisme behoeft niet veel rekening meer gehouden te worden, want dat brokkelt steeds meer af. Het klinkt als een sprookje, wanneer men in de parlementaire geschie denis leest, dat nog in 1891 van de hon derd Kamerleden 55 lid van de Liberale Unie waren. De roem van het liberalisme is wel leelijk getaand. Thans moeten de anti-revo lutionairen strijd leveren tegen andere mach ten, zooals de sociaal-democratie en het na- tionaal-socialisme. Spreker herinnerde aan de resultaten van het bewind-Colijn, waar door de gevolgen van de crisis niet ernstiger zijn geworden, dan ze geweest zijn. Uitvoerig verdedigde Prof. Diepenhorst de politiek van Minister Colijn en de maatregelen, die hij gemeend heeft in het belang van het heele land te moeten nemen. De N. S. B. heeft geen middel verzuimd, om onrust te stoken, zei spreker, en om aan het ministerie-Colijn den voet dwars te zetten, vooral ten tijde van de devaluatie. Het scheepje van de N. S. B. zwalkt echter volgens spreker zelf zonder koers op de economische wateren. De anti revolutionairen zijn voor de vrijheid, dus voor het gezag; zij strijden voor versterking van gezin en huiselijk leven in dezen tijd van een toenemend aantal echtscheidingen; zij strijden voor het gezag van de overheid; voor het gezag van het Huis van Oranje en voor versteviging van de weermacht tot heil van het dierbare Nederland en voor versterking van ons nationaal bestaan. Spr. riep den steun der aanwezigen in voor Dr. Colijn tot heil van het ware volk en van het ware va derland. Ds. K. G. van Smeden, Christ. Ger. pre dikant te Enschedé, noemde het een bijzon dere tijd, waarin het Nederlandsche volk naar de stembus wordt geroepen. Voorstan ders van dictatuur dreigen de lont in het vat buskruit te steken en eigenen zich een macht toe, die hun niet toekomt. De anti-revolutio nairen maken er zich echter niet erg bezörgd of beangst voor, want zij weten, dat alleen lederen morgen hevige hoofd pijnen. Nu Is zij een ander mensch. „Zeven jaren leed ik aan hoofdpijnen, die in den morgen zoo hevig waren, dat ik bijna niet op kon staan. Ik probeerde alle mogelijke middelen, doch niets hielp afdoende. Sinds ik echter Kruschen Salt nam, waren de pijnen verdwenen en ben ik op het oogenblik al zeven weken vrij van pijn:" Mevr. J. A. Chronische hoofdpijnen, rheumatische pij nen etc. ontstaan meestal wanneer Uw orga nisme verontreinigd wordt door opgehoopte afvalstoffen. Kruschen Salts spoort de af voer organen aan tot actievere werking, waar door alle afvalstoffen snel en volkomen wor den verwijderd, zoodat de oorzaak van Uw klachten wordt weggenomen en de pijnen dan ook weldra geheel verdwenen zullen zijn. De „kleine dagelijksche dosis" zorgt er voor, dat deze niet meer kunnen optreden en houdt U frisch, jong en gezond. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0.40. f 0.75 en f 1,60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., A'dam, voorkomt. (Adv. Ingez. Med.) God regeert. Spreker prees het land geluk kig, dat het in de afgeloopen vier jaar een man als Dr. Colijn als leider heeft gehad, want hij is gebleken te zijn de geboren stra teeg en de geboren leider, die met open vizier het volk tegemoet treedt en het geen zand in de oogen strooit. Met grimmige vastgeraden- heid bestrijdt hij de moeilijkheden, die zich voordoen, tot hij ze heeft overwonnen. Het Nedei-landsche volk mag God danken, dat Hij ons Dr. Colijn gegeven heeft. Spreker- wekte de aanwezigen op om principieele po litiek te voeren, ook al verkeeren zij te mid den van een spottende wereld. Het gaat om eerbiediging van Gods ordonnantiën. Beide sprekers ontvingen een luid applaus en hartelijke woorden van dank van Mr. Bruch, die de aanwezigen ook opwekte heden, Vrijdagavond deel te nemen aan den fakkel optocht der A.-R. partij, die vanavond te half acht van de Zandvoorter Allee zal ver trekken. Verder deelde Mr. Bruch mede, dat de A.-R. partij op den avond van den ver kiezingsdag in de Wilhelminakerk een bijeen komst zal organiseer en, waarop verscheidene sprekers het woord zullen voeren. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 22 MEI 1937. Progr. I, Hilversum I. Progr. II. Hilversum n. Progr. III. 8.00 Keulen. 10.20 Pauze. 11.05 Londen Regional. 12.35 Vlaamsch Brussel. 1.35 Keulen. 3.35 Fransch Brussel. 4.20 Keulen. 7.20 Vlaamsch Brussel. 7.50 Londen Regional. 8.20 Keulen. 9.55 Beromünster. 10.50 Berlijn. Progr. IV. 8.00 Vlaamsch Brussel. 9.20 Pauze. 10.35 Droitwich. 6.50 Fransch Brussel. 7.05 Droitwich. 9.40 Fransch Brussel. 10.50 Londen Regional. Progr. V. 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gra- mofoonplatenconcert: verzoekprogramma. 8.00 12.00 Diversen. I Vakkleedingmagazijn Hensen Paarlaarsteeg 1 Telefoon 12842 (Adv. Ingez. Med.) De verbreediiijï van de Raambrug. Een voetbrug over den Raamsingel. De werkzaamheden voor het vernieuwen en verbreeden van de Raambrug hebben een aan vang genomen. Tegenover de Sophiastraat is over den Raamsingel een houten voetbrug ge slagen voor voetgangers en rijwielen; rijver- keer wordt niet toegelaten. Ook de scheepvaart is gestremd naar en van de Leidschevaart. Schepen moeten nu hun weg kiezen via de Nieuwe Gracht. Over enkele maanden moet de nieuwe brug gereed zijn. PERSONALIA. Onze stadgenoot de heer A. van der Boom, leeraar aan het Gymnasium en de H.B.S. A, slaagde aan de Universiteit te Amsterdam voor het doctoraal-examen Kunstgeschiedenis en Archeologie. VEREEN. VOOR GROOTE GEZINNEN. Tentoonstelling van werkstukken. De commissie belast met de onschoolsche jeugdbijeenkomsten van de Haarlemsche R.K. Vereeniging voor Groote Gezinnen, afdeeling Haarlem-Noord, houdt op Zaterdag 22 en Zon dag 23 Mei een tentoonstelling van de gedu rende het winterseizoen vervaardigde werk- stükken in de St. Luciaschool, ingang Pretoria- plein. PADVINDERSREVUE „DAT WIST U NIET". Men schrijft ons: Een maand geleden wist niemand het en nu gaat het dan toch gebeuren: de padvinders revue „Dat wist u niet" komt in Haarlem. Der traditie getrouw voerde de Haagsche C.J.M.V. Padvinders Vereeniging ook dit jaar weer een revue op in den Haag. Bij eenige Haarlemsche padvinders sloeg deze revue zóó in, dat zij contact zochten met het Haagsche C.J.M.V. Padvindersbestuur en het resultaat was: „Haarlem mag deze revue niet missen". Op 29 Mei kan men in het Concertgebouw de Revue „Dat wist U niet" gaan zien. „ZOO ZONG DE GOUDEN EEUW". Het bestuur van den Nieuwen Haarlemschen Kunstkring schrijft ons: Vrijdagavond wordt begonnen, zooals reeds is medegedeeld met de repetities voor de mas sale zanguitvoering op de Groote Markt. Een ieder die zingen kan wordt verwacht, terwijl wij vertrouwen dat de besturen van alle zangvereenigingen wederom de noodige opwek kende woorden tot hun leden hebben gericht. Wij verzuimden nog mede te deelen. dat de repetities voor de dames om 8 uur en die voor de heeren om 9 uur beginnen. Maar met het oog op de groote administratieve werkzaam heden (alle dames en heeren moeten namelijk worden ingeschreven) verzoeken wij dat allen, zoo mogelijk, een half uur vroeger aanwezig zullen zijn. Deze opoffering is slechts voor een maal. Dus allen naar de „Doelen" voor „Zoo zong de Gouden Eeuw". Metselaar gevallen. Aan de gevolgen overleden. Donderdagmiddag half vijf was de 56-jai"ige metselaar J. J. Bemai'd, Indischestraat 21, op het dak van perceel Koninginneweg 101 bezig met het voegen van een schoorsteen. Hij is vermoedelijk gestnxikeld over een roef, met het gevolg dat hij door een ruit, welke dient voor het doorlaten van licht in het trappen huis, is gevallen. Hij kwam terecht op een elf meter lager gelegen marmeren vloer, waar hij bewusteloos bleef liggen. Door een dokter en leden van den Ongevallendienst werd hij be handeld, waarna hij per ziekenauto naar het Diaconessenhuis werd vervoerd. Hij had o.a. een schedelbasisfractuur gekregen. Heden morgen is hij aan de gevolgen overleden. EXAMEN ZIEKENVERPLEGING. Bij het op 1 en 29 Mei 1937 in het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis gehouden exa men ziekexxverpleging slaagden voor diploma A de dames: G. W. Poelhekke; M. D. ten Have; R. M. v. d. Berg; J. J. Cos; J. C. H. Fabius; W. Voet; M. Brand: G. E. van Manen; C. M. Kuenen: J. C. G. de Boer; G. J. Fockens: A. S. Bleeker; J. M. P. Manssen; N. Savrij; A. Visser; C. E. K. Aberson en H. J. Geyl. Prins Bernliard. Installatie als Koninklijk Commissaiis bij de Jaarbeurs. Naar het U. D. verneemt zal Prins Bernhard in een tegen Dinsdag 25 Mei des na middags 3 uur uitgeschreven vergadering van den Raad van Beheer der Koninklijke Neder landsche Jaarbeurs geïnstalleerd worden als Koninklijk Commissaris bij het Nederlandsche Jaai-beursinstituut. Onmiddellijk na de instal latie zal de Prins zijn werkzaamheden bij de Jaarbeurs beginnen. EEN OPSTOOTJE IN EEN DESA. BANDOENG, 20 Mei (Aneta-A.NP.) Toen hedenmorgen de wedana en de assis tent-wedana van Dei-maredja aan de bevol king van de desa Tjiboegel mededeelden, dat de miltpunctie zou worden ingevoerd, gingen eenigen uit de bevolking den Tjamet (titel van een districtshoofd in de Preanger) en het desahoofd te lijf. De wedana loste een schot in de lucht, waarop de b.b.-ambtenaren zich in een ver trek van de „bale desa" terugtrokken. Op aanvraag van den wedana zijn thans zestien man stadspolitie uit Bandoeng naar de desa gezonden. Ook de assistent-resident en de regent van Soemedang zijn derwaarts vertrokken. Thans is het rustig. Het b.b. had den in- dnik te doen te hebben met een vooraf be raamd relletje. Negen van de vermoedelijke raddraaiers zijn gevat, en xiaar een vijftal wordt nog ge zocht. Er waren circa zeshonderd menschen bijeen. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1887 21 Mei: Zondag te 1 uur zal op het Noorder- Spaarne alhier, de 5e wedstrijd van den Studenten-Roeibond plaats heb ben. Telken jare toonde het publiek meer belangstelling, zoodat ook deHol- landsche „University", zooals men in Engeland de jaarlijksche strijd tusschen Oxford en Cambridge noemt, mettertijd een populaire feestdag belooft te wor den. Door het toetreden der Amstei'dam- sche studenten-roeivereeniging „Ne- reus" heeft de wedstrijd aaxx belang rijkheid gewonnen, die ook nog door de match tusschen Delft en Leiden in scullings veihoogd wordt. De toeschouwers zullen dit jaar dus in vier partijen verdeeld zijn, die door het dragen der kleuren van Njord (licht blauw), Laga (rood), Triton (donker blauw) of Nereus (wijnrood) van hun sympathieën kunnen doen blijken. Een groote tribune is, evenals ten vorige jare, voor het publiek opgericht. De baan is 3400 M. met 1 boei van omvaart, voor sculling pl.m. 1700 M. zonder boei van omvaart. In de voi-ige wedstrijden van den Bond bleef Njord met het Univer.iiteitsnummer steeds overwinnaar. De groote tribune is voor de fabriek van den heer Figee opgericht om het talrijke publiek te ontvangen. Het is waarlijk te hopen dat het Zon dag goed weer moge zijn. LANGS DE STRAAT. „De Laadmeester De avond is zacht, als een waardig be sluit van een mooien voorjaai-sdag. In de lucht hangt een belofte van den naderenden zomer. Het is een avond om te genieten van een lange wandeling, om de heerlijke voor jaarsgeuren diep in te ademen; zoo'n avond, waarop vele stadsche jongelingen met het meisje van hun keuze dwalen, langs stille paden, langs weilanden met stil-hei'kauwend vee. De stilte wordt slechts verbroken, door de klank van een verre claxon, of de roep van een vogel, die een plaats zoekt voor den nacht. Het is een vredige avond, die weldadig werkt op het menschelijk humeur en zéker geen avond voor ruzie! En toch. als ik uit een zijwegje den grooten weg nader, wordt mijn oor getroffen door stemmen, die onge twijfeld behooren aan menschen. die ruzie hebben! En dat op zóó'n avond! Daar moet wel heel wat aan de hand zijn, dat drie, vier mannen zich er zoo over op winden kunnen! Nieuwsgierig verhaast ik mijn schreden en als ik den weg kan over zien. ontwaar ik een grooten verhuiswagen, die ondanks de duisternis duidelijk zichtbaar scheef hangt. Een gx-oepje mannen staat er bij en zij zijn het, die de ruziestemimng over dezen vredigen avond brengen! Ras-echte Amsterdammers zijix het, die elkaar met lange uithalen en diep-veront- waardigd de waarheid vertellen! Wat er al zoo besproken wordt, kan ik nog niet ontdek ken, daarvoor is het gesprek te „levendig"! Toch is het geen ernstige ï-uzie, die deze mannen bezig houdt. Hoogstens zijn ze door een of andere oorzaak geprikkeld en één is er zelfs bij, die niet aan het eigenlijke ge sprek deelneemt, maar slechts losse opmer kingen plaatst, kennelijk met de bedoeling de zaak een beetje „op te warmen"! Ik ben intusschen zoo dicht genaderd, dat ik eenige brokstukken van het gesprokene kan opvangen „Ajjet niet kan, mot je 't niet op je nemen, dan kanne zukke dinge niet gebeure!" ..Man, dat kan toch iederéén gebeure!" ..Ja Dirruk, je mot redeluk blijven, 't had jou net zoo goed kenne gebeure as mijn of een ander!" Maar „Dirruk" is koppig! „Ik heb toch drek gesegd dat er niks van trecht kwam! Nou zie je 't zélf!". Hij sproeit met een kwaad gezicht een straal tabakssap over het gras en vei'volgt: .Nou, blijve we nog lang zoo staan, dan benne we om drie uur nog niet in Mokum. Af laaie maar de rommel!" Touwen worden losgeti-okken. zijldoek komt omlaag. En dan beginnen ze den wa gen af te laden. Tafels, stoelen, een divan, een buffet, alles wordt aan den kant gezet. .Pas op Gerrit. breekbaar!" Een groote teil met glaswerk. Ook aan den kant! De heele wagen moet blijkbaar leeg! Dan verschijnt een agent op het tooneel. Hij zet kalm zijn fiets tegen een boom en komt op het groepje af. Hij tikt Dirk op den schouder en zegt: ..Wat zijn jullie nou van plan met die spulle?" En dan ziet Dirk zijn kans, om den schuldige aan de kaak te stellen „Ja zie je meester", zegt hij zoetsappig, „dat komt*we hebben een lekke band!" „Oh, zegt de agent, „en nou is hij zeker te zwaar voor de crick?!" „Nee meester, dat crickie is best, daar leit 't niet an. Maar al hadde we nou een domme kracht. dan konne we 't nog niet rooie! 't Leit an de laadmeester zie je! Die lange daar. da's de „laadmeester!" De heele at mosfeer is vol minachting bij het uitspre ken van dat woord! Sarcastisch vervolgt hij: „En de laadmeester. da's de man die zorgt voor de juiste lading van den wagen! En nou hep hij as een staaltje van vakbe kwaamheid, onze reserveband vóór in den wagen laten staan!" Hij spuwt voldaan in zijn handen exx zegt: „Nou, laadmeester, kom af met die kast!" P. H. K. 101-JARlGE overleden. Donderdag is te Ohé en Laak op 101-jari- gen leeftijd overleden de heer P. H. van der Leeuw, de oudste inwoner van Limburg. Hij werd geboren op 16 Maart 1836. Van der Leeuw is tot het einde toe kras geweest, alleen het loopen ging de laatste jaren moeilijk en hij kwam dan ook weinig buitenshuis. NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN De heer A. J. Meijerink sprak in de laatste dagen over het reddingwezen te Swalmen, Tilburg en te Uithuizen in het noorden van Groningen. In Swalmen werd een reddingsbrigade op gericht met een veertigtal dames en heeren. A.s. Zaterdag spreekt hij op verzoek van de directrice van „Ons Huis" te Amsterdam over kampeeren en de gevaren der zee voor ba ders en zwemmers.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 13