I lieiiwe 1 1 lodellen Weill Zoon N.V. I Twintig maanden in voorarrest. 'n Bril van WEBER AKKERTJES PMate fithuu Bezoekt de v R IJ D A G 21 MEI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD Enkele maanden geleden hebben wij al uit voerige bijzonderheden opgenomen omtrent de zaak van den res. luit. vlieger G. Aalders, uit Enschede, die op 9 September 1935 Duitschland is gearresteerd en wiens zaak tot nu toe nog niet in behandeling is genomen. Wij hebben heden omtrent deze kwestie een uitgebreid stuk van den G. P. D.-dienst ont vangen, waarvan we hieronder een uittreksel geven: Wij hebben inlichtingen ingewonnen bij Mr. Meerburg, den Nederlandschen verdediger van A., die ons mededeelde, dat de Nederlandsehe regeering deze aangelegenheid van meet af met groote belangstellinag heeft gevolgd. De zeer lange duur van het vooronderzoek heeft ook m Den Haag de aandacht getrokken. Thans is vaanwege het Ministerie van Buiten- landsche Zaken bij de betrokken Duitsche instantie aangedrongen om een afschrift van de dagvaarding' van Aalders naar Nederland te zenden. Men wil hier te lande weten welke feiten Aalders ten laste worden gelegd. Herhaaldelijk heeft onze Regeering op be spoediging van deze strafzaak aangedrongen, Voorts wenscht onze regeering te weten waar Aalders terecht zal staan: te Essen of te Ber lijn. Eenige dagen geleden is A. naar de Duit sche hoofdstad overgebracht, naar verluidt om in een andere zaak als getuige te worden gehoord. Iii de vierde plaats stelt, onze regeering er prijs op te weten wanneer deze zaak zal wor den behandeld. Er is thans medegedeeld, dat de zaak op 14 Juni voor het Volksgerecht zal komen. Wat wordt Aalders ten laste gelegd? Zijn we wel ingelicht, dan wordt Aalders het volgende ten laste gelegd: le. Hij zou een bedrag van 2000 Mark heb ben overgebracht aan Duitsche communisten. 2e. Hij zou getracht hebben een aan Duit sche communisten behoorende auto aan het daarop gelegde beslag te onttrekken. 3e. Hij zou spionnage hebben gepleegd ten nadeele van Duitschland en ten voordeele van Nederland. Mr. Meerberg heeft gehoord, dat de dag vaarding 110 bladzijden beslaat, doch wat er in staat weet hij niet. Wat de kwestie van de auto betreft, meent men hier te lande, dat deze hierin bestaat, dat A. een auto van den intendant van de Reichsrundfunk-Gesellsehaft te Hannover heeft gekocht, die naar ons land was gevlucht zoodra, in Duitschland het nieuwe regiem aan het bewind kwam. Over de spionnage-affaire zijn wel enkele bijzonderheden bekend. Naar Nederlandsehe begrippen is van spionnage in het geheel geen sprake, daar het hier slechts enkele gegevens betrof uit Duitsche militaire tijdschriften, welke uit den aard der zaak hier te lande wel bekend waren. Het. hoofdpunt van de aanklacht zal dan ook vermoedelijk wel bestaan uit de ten laste legging van het overbrengen van geld aan communisten. Over deze affaire tast men hier te lande volkomen in het duister. Men meent een verklaring voor het geval te weten, doch men moet deze geheel voor reke ning van den man (een rechts radicaal Duit- scher) laten, die ze verstrekt heeft. Deze heeft de aandacht erop gevestigd, dat tegelijk met Aalders is gearresteerd de 30- jarige Hans Böclang uit Krefeld. Er wordt be weerd, dat Aalders aan Böckling het geld zou hebben overgebracht, maar dit is vermoede lijk niet het geval geweest. Deze Böckling, die in Aalders' gezelschap was toen de arrestatie plaats had, moet trouwens in het geheel geen communist zijn. Hij heeft zelfs jarenlang een vooraanstaande plaats in den rechts-radica- len Jungnationalen Bund in West-Duitsch- land ingenomen en is een fel bestrijder van het socialisme en communisme geweest, Hoe kan deze nu van communisme worden be schuldigd? De zegsman van den G. P. D.-dienst ver klaart dit aldus: Men heeft in Duitschland eerst de linksstaande jeugd-organisaties be streden, daarna de R.K. organisaties en thans de rechts staande jeugdorganisaties, welke weliswaar z.g. zijn ontbonden, maar in wer kelijkheid nog voortbestaan. Ieder, die het niet volkomen eens is met het Hitler-regiem wordt als communist beschouwd, en zoo kan Linnen Tailleurs Dr iekwart n n Mantels Blouses en Japonnen Barteljorisstraat 26-28 (Adv. lngez. Med.) niet duurder, wei beter. GR. HOUTSTRAAT 16é, bij de Houtbrug. Ziekenfondsleverancier. (Adv. lngez. Med.) De Bilt voorspelt: met 't onmiskenbare gevoel, dat Uw dag alweer zal eindigen met zoo'n aanval van die el lendige hoofdpijn. Dadelijk een "AKKERTJE" en desnoods een uur later nog eenl Verrast be- 'Nederlandsch merkl Qe. da' da da3 s,aads Product prettiger wordt en dat het werk beter vlot dan ooit! Neem toch "AKKERTJES" in huis, per 12 stuks slechts 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumont mromai (Adv. lngez. Med.) AGENDA Heden: VRIJDAG 21 MEI Gem. Concertgebouw: Propagandaverga- dering R.-K. Staatspartij. 8.15 uur. Prinsen Bolwerk; Schaefer's Lïlliputterstad. Frans Hals Theater: „Hollywood zoekt een prinses" en „Sindbad de Zeeman". 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Marguerite Gautier" 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Lasteraars". 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Slechts een vrouw", 7 en 9.15 uur. IPalace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Ged. Oude Gracht 66: Auto-tentoonstelling Skodamodellen. 1010 uur. ZATERDAG 22 MEI Gem. Concertgebouw: Reünie en bal van den Nederl. Danssportbond. 8.30 uur. N.V. Haarl. Hotel Mij. Lion d'Or, vergade ring aandeelhouders. 5 uur. IPalace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds Ged: Oude Gracht 66: Auto-tentoonstelling Skodamodellen. 10—10 uur. Meest matigen Zuidwestelijken tot Noordwestelijken wind, zwaar bewolkt of betrokken, met waarschijnlijk regen of onweer. Kouder. BAROMETERSTAND Ploogste 774.4 m.M. te Jan Mayen. Laagste 746.4 m.M. te Yarmouth. De hooge drukking in het Noordwesten nam nog in beteekenis toe, in het Zuidwesten her stelde zij zich. De depressiekern op den Oceaan bleef vrijwel stationnair doch werd iets minder diep. De depressiekern welke gistermorgen nabij Marseille lag trok snel naar het Noord westen en ligt thans over de Noordzee. Zij veroorzaakte in Frankrijk zware regens en deev in onze omgeving den wind naar het Zuiden of Zuidwesten omloopen. In Scandina vië waaien meest zwakke winden met gedeelte lijk bewolkte lucht en in het Zuiden nevel. In Duitschland waaien krachtige Zuidoostelijke winden met meest helder weer en vrij hooge temperatuur. In Frankrijk waait het krachtig uit het Westen met betrokken luchten en regen, deze zelfde weerstoestand heerscht ook in Engeland, op Ierland daarentegen is de wind Zuidoost met licht bewolkte lucht. In Frankrijk en op de Britsche eilanden is de tem peratuur onder normaal, in vrijwel het geheele overige waarnemingsgebied was zij hedenmor gen aanzienlijk boven normaal. Voor onze omgeving is te wachten dat de wind verder naar West of Noordwest zal rui men hetgeen afkoeling zal medebrengen en waarschijnlijk regen of onweer. BAROMETERSTAND Vorige stand 760 m.M. Stand van heden 754 m.M. Neiging; Vooruit. Opgave van: Fa'. KUIPERS ZN>, Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 HOOG WATER TE ZANDVOORT Zaterdag v.m. 0.55 uur; n.m. 13.27 uur. Strand berijdbaar van 6.0011.30 uur. aangevat om te trachten, bij die gelegenheid een nieuw orgel te krijgen. Er komt echter nog een groot bedrag aan te kort. En om aan dit tekort eenigszins tegemoet te komen, is thans een 3-daagsche bazar in het gebouw georganiseerd, waarvan Donderdagavond de opening plaats had en waarbij de voorzitter, de heer Th. Blikslager in zijn'openingswoord allereerst wilde herdenken wijlen mevr. Wed. mr. J. G. Vogel-Donis, aan wie de vereeniging veel te danken heeft. Vervolgens zette de voorzitter uiteen het doel dezer bazar, waarvoor vele dames en heeren dagen en nachten hebben gearbeid, en aan wie de beste dank te brengen is door eens royaal in de beurs te grijpen voor dit doel, opdat het kerkgebouw spoedig een pas send orgel moge krijgen. De uiterste zorg is aan den opzet van dezen bazar besteed. Langs de wanden zijn aller aardigste stands geplaatst, met vele artike len, die voor dagelijksch gebruik dienst kun nen doen. Veel handwerkjes, baby-artikelen, luxe voorwerpen, een complete Hema met eenheidsprijs. In het midden der zaal een groot vak, met een keur van voorwerpen, als de fijnste handwerkjes, schilderstukken, planten en bloemen. Maar ook de attractie ontbreekt niet. „U draait, wij vragen," staat op de tent met een draaibord. Er is een com pleet Groningsch Koffiehuis, waar de koffie wordt geschonken uit de Groninger koffiekan met het kraantje, en de echte Groninger koek wordt gepresenteerd terwijl de bedie ning plaats heeft door een dame in Groning- sche kleederdrachit. Zelfs de schouw en de bedstede ontbreken niet, ook al is de laatste maar imitatie. Thee wordt geserveerd in een imitatie bloementuin, men kan raden naar den verjaardag van een pop in echt Wal- chersch costuum en zijn geluk beproeven aan het rad van avontuur of bij het voetbalspel; er zijn fraaie prijzen te winnen bij de verlo ting. Doch een bijzondere attractie is het „Geheime Kabinet" waar men eens echt kan lachen. Een uitstekende Padvindersband zorgt voor uitstekende muziek. De bazar is ook hedenavond en Zaterdag avond geopend. Wie een eeurtje gezelligheid wil zoeken, ga er eens een kijkje nemen. Aalders beschuldigd worden van met commu nisten om te gaan. De persoonlijke relatie van een buitenlan der met vooraanstaande leden van den Jung nationalen Bund, moet nu, volgens de zegsman van den G. P. D.-dienst, de lang gezochte aan leiding voor de „Reichsjugendführung" om te gen den zeer gevreesden Bond op te treden. Bovendien spelen persoonlijke tegenstellingen tusschen de leiders van dezen Bond en de Hit- Ier jugend nog een rol. Nu legt men Aalders spionnage ten voor deele van Nederland en ten nadeele van Duitschland ten laste. Maar tegelijkertijd be schuldigt men de leden van den Jungnatio nalen Bund van landverraad, daar zij de ge gevens aan Aalders zouden hebben verstrekt. Dat zou de zaak zijn, waarom alles draait aldus de zegsman van den G. P. D.-dienst. Wij wijzen erop: Wij kunnen deze aangelegen heid niet beoordeelen, maar de zaak is inte ressant genoeg om te vermelden. Het verleden is van dien aard, dat het zeer vreemd zou zijn indien menschen, die zoovele jaren tegen het communisme hebben gevochten, thans daar mede arm in arm zouden gaan. De vraag kan worden gesteld: Wordt Aal ders inderdaad gebruikt als een werktuig om Duitschers te treffen en wordt daarom deze zaak in zoo'n geheimzinnig waas gehouden? Om een antwoord op deze vraag te krijgen is het zeker gewenscht, dat wanneer het proces wordt behandeld, van Duitsche zijde zooveel mogelijk openbaarheid wordt betracht! (Naar wij van officieele zijde vernemen is echter door de Duitsche autoriteiten mede gedeeld, dat het niet mogelijk zal zijn, dat een vertegenwoordiger van het Nederlandsch Ge zantschap te Berlijn of van het Consulaat te Essen de behandeling' van het proces Aalders zal kunnen bijwonen). Bij een der bezoeken, welke de moeder van A. aan hem in de gevangenis te Dehrendorf heeft gebracht, heeft A. verklaard ernstig mis handeld te zijn. Aan later naar ons land ge zonden kleedingstukken zijn volgens een des kundige ook duidelijk de teekenen van mis handeling te zien. De hierboven genoemde Hans Böckling moet reeds tweemaal in de gevangenis getracht heb ben zelfmoord te plegen, terwijl ook moet vast staan, dat andere gearresteerde leiders van den Jungnationalen Bund zwaar zijn mishandeld. HEEMSTEDE BAZAR IN DEN PROTESTANTENBOND Voor een nieuw orgel. Eenigen tijd geleden overleed een der trouwste aanhangers van den Protestanten bond, en in zijn nalatenschap had hij een legaat nagelaten om dat naar willekeur te besteden. Het bestuur besloot dit bedrag niet aan kleine dingen uit te geven, maar dit als een stamkapitaaltje vast te zetten voor een nieuw orgel in het kerkgebouw in de plaats van het thans bestaande harmonium. Dit stamkapi taaltje werd genoemd het v. d. Colk's orgel fonds. Nu bestaat de Heemsteedsche af deeling van den Ned. Protestantenbond in het komende najaar 15 jaar, en dit a.s. jubileum werd WERKDAGEN VAN 11—5 UUR: 50 minuten Wereldnieuws, met o.a. Haarlemsche Première van de uitgebreide Polygoon - reportage der KRONINGSFEESTEN TE LONDEN (Adv. lngez. Med.) HILLECOM Een rookwedstrijd. Het record geslagen. Donderdagavond werd in „Salon Higo", Burg. Pontstraat, een rookwedstrijd gehouden. De bedoeling van dezen wedstrijd was een aanval te doen op het Nederlandsehe record voor de langste aschpunt, dat kort geleden te Deventer werd gevestigd met een lengte van 10.6 c.M. En Hillegom kan er prat op gaan dit record met niet minder dan 1.4 c.M. gebroken te hebben, zoodat de Hillegommers nu een na- tionalen kampioen in hun gemeente hebben! Na een kort welkomstwoord van den heer S.. Mijzen Jr. werden door de elf deelnemers te 8.46 uur de 16 c.M. lange sigaren aangestoken en het was vermakelijk de zorg te zien der verschillende rookers voor het te bewaren evenwicht wat voor verschiVanden lang niet gemakkelijk was, gezien de grillige vormen die sommige aschpunten aannamen. Reeds na 30 minuten viel het eerste slachtoffer met een lengte van 9.4 c.M. De overigen hielden het veel langer vol. De uitslag was: 1. L. Warmerdam, lengte 12 c.M., tijd 1 uur 24 min.; 2. M. Maas kant, lengte 11.45 c.M., tijd 1 uur 11 min.; 3.' K. Verwey, lengte 10.75 c.M., tijd 1 uur 9 min. De prijzen bestonden uit rookartikelen. Met onderling goedvinden werd de prijs voor het langzaamste rooken gedeeld tusschen de heeren H. Vermeulen en W. Verkerk die na 1 uur 29 min. resp. eerst 9.25 c.M. en 10.50 c.M. hadden opgerookt. Nu de beurt aan de pïjp- rookers? VERKOOPINGEN. Donderdagavond had ten overstaan van no taris D. Lodder in Hotel Sistermans de verkno ping bij inzet plaats van de navolgende per- ceelen: 2 Woonhuizen, Haarlemmerstraat 1618, groot 2 A. 36 c.A. Hoogste bieder J. Jacques te Haarlem met f 1125. 1 Woon- en Winkelhuis met werklaats, Hoofdstraat 46, groot 1 A. 47 c.A. Hoogste bie der H. Roeland te Hillegom met f 6400. 1 Perceel bloembollengi'ond met woonhuis en bloembollenschuur aan de Veenenburger- laan, hoek Fredérikslaan, groot 1.20.90 H,A. Hoogste bieder J. Everling q.q. te Amsterdam met f 7600, Donderdag a.s. afslag van alle perceelen. ZANGCO'NCOURS. De Chr. Mannenzangvereeniging „Soli Deo Gloria" heeft onder leiding van den heer S. P. Visser deelgenomen aan het groote nationaal Zangconcours van Chr. Zangvereenigingen en Mannenkoren, te Leiden gehouden. De vereeni ging kwam uit in de 3e afdeeling Mannenkoren en behaalde met 309 punten den eersten prijs. HAARLEMMERMEER VERGADERING ANTIREV. BONDS- KIESVEREENIGING. Van wege de Antirev. Bondskiesvereeniging Haarlemmermeer zal op Zaterdag 22 Mei in de Gereform. Kerk te Hoofddorp een vergade ring worden gehouden, waarin als sprekers zullen optreden de heeren Prof. Dr. K. Dijk, Hoogleeraar aan de Theologische school te Kampen en Chr. van den Heuvel, Lid van de Tweede Kamer te 's-Gravenhage. UITSLAG AANBESTEDING. Bij de gehouden openbare aanbesteding voor het bouwen van een groote varkensschuur (10 hij 22 M.) aan den Sloterweg te Badhoevedorp, voor rekening van den heer D. de Vlieger (ar chitect de heer L. Kraak), werd ingeschreven als volgt: Perceel I Beton- en metselwerk: W. N. Bak ker te Badhoevedorp f 1841; Jos. Robijn te Hoofddorp f 2300. Perceel II Timmer-, ijzer-, lood-, zink- en schilderwerk: Jac. Mes, Badhoevedorp f 4900, J. Zwaan te Amsterdam f 4290, W. Pijlman te Hoofddorp f 4250, W. N. Bakker, Badhoevedorp f 4147, Joh. Krom te Bovenkerk 1' 3996. L. PI. Nulckhuijzen Nieuwvennep f 3737, U. den Ouden Badhoevedorp f 3518, N. J. Seisener, Hil legom f 2995. Gunning aangehouden. BLOEMEN DAAL AANBESTEDING. Hedenmorgen werd door architect J. A. van Asdonk aanbesteed het bouwen van een kleine villa met garage te Overveen. Er waren dertien inschrijvingen. Het laagst werd inge schreven door H. J. Oppenkamp te Haarlem voor f14.950. AFSCHEID DOKTER S. H. BRONGERSMA. Donderdagavond had in het Jeugdhuis het afscheid plaats van dokter S. H. Brongersma, die zoo plotseling door ziekte genoodzaakt is geweest, de practijk neer te leggen. Om kwart over acht trad de heer Brongers ma, vergezeld door mevrouw Brongersma en familieleden de geheel met patiënten en vrienden gevulde zaal binnen, waar Ds. J. C. van Dijk het v/oord voerde. Allereerst bracht spreker dank aan mevr. Bierens de Haan en de heeren Dankbaar, de Loof, Duivestein en Van Norden voor het vele werk, dat zij als huldigingscomité hebben ver richt. Daarna richtte spr. zich tot mevr. Bron gersma en dankte haar voor den steun, dien zij aan haar man gegeven en voor het vele werk, dat zij als doktersvrouw verricht heeft. Als bewijs van dankbaarheid werd haar een fraaie vaas van geslepen Boheemsch glas, ge vuld met bloemen, overhandigd. Zich daarna tot dokter Brongersma rich tend, zei spr., dat het niet te verwonderen was, dat hij in Bloemendaal zooveel patiënten en vrienden telt. Ten eerste door zijn karakter en de achting, die ieder hem toedraagt en ten tweede door zijn kunde als dokter. Spreker begreep dan ook ten volle, dat het dokter Brongersma zeer moeilijk was gevallen zich uit zijn practijk terug te trekken, uit zijn werk, dat hem zoo lief was, maar spr. was er van overtuigd, dat hij met zeer veel dank aan zijn rijk en vruchtbaar leven als dokter zal terugdenken. Het lev^n van een dokter bestaat uit twee dingen, de practijk en de bezinning. Nu de dokter zich uit de practijk heeft te ruggetrokken, blijft het mooie, de bezinning, over. Hierna overhandigde spr. den scheiden den dokter een enveloppe met inhoud, verge zeld van een album met de namen van allen, die hiervoor hebben bijgedragen. Spr. eindigde met de woorden: „U hebt eigenlijk niets neergelegd, want het beste neemt u, met u mee. Ik wensch u geluk in uw huis en moge God uw leven zegenen." Nadat er thee was rondgediend, bestond er gelegenheid, van dokter en mevrouw Bron gersma afscheid te nemen. Wij behoeven nauwelijks te zeggen, hoe moeilijk dat af scheid van den geliefden dokter viel. Dr. S. H. Brongersma, te Bloemendaal, heeft Donderdag zijn praktijk neergelegd, 's Avonds werd hij door zijn patiënten gehuldigd. Ds. J. van Dijk spreekt den scheidenden arts (op den achtergrond zittend met zijn echtgenoote) op de afscheidsreceptie toe. VERGADERINGEN N. S. B. Heden, Vrijdag, worden er twee vergaderin gen van de N. S. B. gehouden en wel In Boe kenrode te Aerdenhoüt en in Vreeburg te Bloe mendaal. Sprekers zijn Jhr. Mr. W. v. d. Goes en M. V. E. H. J. M. Graaf de Marchant et d' An- sembourg. TUINBOUWVERGADERING. De Afd. Bloemendaal en omstreken van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde houdt een ledenvergadering op Dinsdag 25 Mei in Rusthoek. De agenda vermeldt voorstellen voor zomer en zomeravond-excursies, bespreking van een onderlinge tentoonstelling van vroegbloeiende chrysanthen en een vakbespreking van den heer W. v. Dijk over bloeiende heestertakken. INTERNATIONALE Eifelrentien Miirburgring OF 13 JUNI 1937 Entrée-kaorlon van O.40 af zijn verkrijgbaar bij de REISBURËAUX LISSONELINDEMAN Barteliorisstraat 3, Tel. 12679 (Adv. lngez. Med.) AERDENHOÜT Vergadering Vrijheidsbond. Ordening in het bedrijfsleven. De afdeelingen Heemstede en Bloemendaal van de Liberale Staatspartij „De Vrijheids bond hielden Donderdagavond een open bare vergadering in restaurant Boekenrode te Aerdenhoüt. De bijeenkomst werd geleid door den voor zitter der afd. Heemstede, den heer Mr.- R. C. Bakhuizen van den Brink, die een woord van welkom sprak; waarna ir. S. H. Stoffel, lid van den Gemeenteraad van Delft sprak over „Liberalisme en Welvaart". Dit zijn materieele dingen, zei spreker, maar zij hebben toch een dieperen onder grond. Het bedrijfsleven geeft de som van het inkomen, waaraan wij allen onze wel vaart ontleenen. Hiervan profiteeren alle menschen in het bedrijf maar ook die er buiten, ook de werk- loozen, ook de belastingen. Niet genoeg wordt begrepen, dat men de basis van het Nederlandsehe bedrijfsleven niet mag aantasten. Spr. wil daarom een stem uit het bedrijfs leven laten hooren. Vaak hoort men het bedrijfsleven verbon den met het woord ordening en dit staat in het middelpunt der belangstelling bij deze verkiezing', bij verschillende partijen als R.-K, S.D.A.P., V.D. Deze menschen, zegt spr., hebben over het algemeen geen juist begrip over de betee kenis van „ordening in het bedrijfsleven" en hij'aarzelt niet het dilettantisme te noemen. Ordening, zegt hij, kan niet door de politiek beslist worden. Een wet tot stand brengen, gaat per slot wel, maar pas bij de toepassing merkt men de groote moeilijkheden en vaak de onmo gelijkheid. Als men spreekt over den chaos in het be drijfsleven, wijst spr er op, dat op allerlei terrein in Nederland de toestand zelfs nu oneindig veel beter is dan pl.m. 25 jaar ge leden. Aan de „Banker" ontleent spr. gegevens over Duitschland, waar het aantal ambte naren voor de economische controle geste gen is van 1900 tot 509.000, waar zakenleven bemoeilijkt wordt en waar in bedrijven in het Rijnland 75 pet. der administratie op- geëischt wordt door de controle. Voor Rusland wijst spr. op de sabotage- processen. Ordening van boven af, ging spr. voort, leidt tot dictatuur, wekt verzet met als ge volg scherpe maatregelen der regeering, is een kostbaar apparaat en geeft de overheid tegrooten invloed op het bedrijfsleven. Ordening moet volgens spr. voortkomen uit het bedrijfsleven zelf en de staat moet alleen waken tegen tendenzen van mono polie. Voor spr. berust de welvaart op de span ning, energie, bekwaamheid der leiders en arbeiders, trouw der ambtenaren. De Nederlander wil, zegt hij, gezag, maar geen ijzeren discipline, geen papieren auto- riteiten. Spr. wil Colijn terug hebben, maar dan met het zwaartepunt van den Liberalen kant, met het oog op de gevaren der ordening. Mr. H. P. C. M. de Witt Wijnen, wethouder der gemeente Gouda sprak hierna over „De oogen open". brie perikelen, zei spr., hebben de oogen van het Nederlandsehe volk, dat pas wakker wordt als de nood het hoogst is gestegen, ge opend en wel het gebeuren met de Keven Provinciën in 1933, de Kabinetscrisis in 1935 en de toenemende macht van de N.S.B. in 1936. De eerste was het gevolg van de ver keerde regeeringspolitiek van 19181933 met als hoofdfactoren de uitbreiding van het kiesrecht en de evenredige vertegenwoordi ging' en de schijnwelvaart tot 1929, waarvoor de Liberalen hebben gewaarschuwd. In zijn verkiezingsrede vergeet de heer Colijn de schuldigen aan te wijzen, die het land in den toestand van 1933 hebben ge bracht en spr. constateert dat er 5 rechtsche ministeries zijn geweest van 19181933 met 18 A.-R. ministers. In verband met de toenemende macht van de N.S.B. welke een bedreiging vormt voor het sociale en cultureele 'leven, juicht spr. de beweging E.D.D. toe. Het derde gevaar, de partijpolitiek Aal- berse, manifesteert, dat er in de rechtsche gelederen geen eenheid is. In de vereering van Colijn tot het uiterste ziet spr. het ge vaar dat Liberalen op hem zouden stemmen, wat spr. voor een liberaal onwaardig noemt, en wat niet noodig is, omdat er knappe Libe ralen zijn, die in opbouwend werk voor hem niet onderdoen. Voor de toekomst zullen 's lands finan ciën de aandacht vragen, evenals de ge zagskwestie en de vrijheid, waarbij een dam kan worden opgeworpen tegen dé Nat. (So cialisten. Daarom vraagt spr. op 26 Mei te stemmen op die partij, die altijd de vrijheid heeft voorgestaan. BEGRAFENIS CORNS. SWARTTOUW SR. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van den heer Corns. Swarttouw Sr. is bepaald op Zaterdag a.s. te 12 uur op de algemeene begraafplaats Crooswijk te Rot terdam.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2