Strijd tegen de Engelschen was zwaar 'n Witte wasch, ZATERDAG 22 MEI 1937 HA ARE EM'S DAGBEAD' 8 Dr. M. Euwe Met Fortana's hulp overwinning behaald. Atkins is het nog niet verleerd, De landenwedstrijd Nederland—Engeland op beide Pinksterdagen te Amsterdam ge houden, is een groot succes geworden, niet in de eerste plaats voor liet overwinnende team, maar voor de organiseerende bonden. De K.N.S.B. en B.C.F. hebben eer van hun werk, vooral nu achteraf blijkt, dat de ploe gen volkomen tegen elkaar opgewassen waren, zoodat de overwinning alleen be haald kon worden door de goede gezindheid van Vrouwe Fortuna. Den eersten dag liep het den Engelschen niet tegen. Integendeel, in den stand 44 Verwachtte iedereen reeds een draw, omdat de partij ThomasLandau ten voordeele van den Brit en de partij LentonBergsma ten voordeele van onzen landgenoot beslist zou worden, toen Bergsma plotseling met remise genoegen nam. De Rotterdammer had zich jop de stelling volkomen blind gestaard daarbij een betrekkelijk eenvoudige winst over het hoofd gezien. Zoo eindigde de eerste dag met een 5y24j4 achterstand voor de onzen. Toch was er nog geen reden, om aan den einduitslag te wanhopen. De Engelschen hadden immers den eersten dag met de witte stukken gespeeld en dit voordeeltje was dan ook in den kleinst mogelijken voorsprong tot uitdrukking gekomen. Den tweeden dag spande het geweldig. Na de eerste zitting was duidelijk geworden, dat het geen herhaling zou worden van den vo- rigen dag. Nederland zou gelijk spelen of een kleine overwinning behalen. Een uur voor het einde stond het (de resultaten van den eersten dag meegerekend)Engeland 8, Nederland 7. Spoedig darop werd het Enge land 9. Nederland 8, nadat Bergsma en Rit- son MoiTy hun hopeloos staande partijen op gegeven hadden. Wie zou tenslotte de zege bevechten? Mühring had eenig overwicht tegen Buerger verkregen, maar een duidelijke winst was nog geen sprake. Evenzoo Prins tegen Atkins: onze landgenoot had een geweldige drukstel- ling opgebouwd, maar zijn taaie Engelsche tegenstander hield moedig stand. Daarentegen stond Fontein tegen Fairhurst een pion ach ter in een eindspel, dat slechts weinig re misekansen scheen te bieden. Alles tezamen bestond er dus groote kans op een 9y2-10j4 nederlaag, daar de goedstaande partijen wel niet meer dan 1 y2 uit 2 zouden opleveren, ter wijl op Fontein's partij niet te rekenen viel. Op zijn hoogst konden we hopen op een 10—10 uitslag. Maar Fortuna had het dien dag goed met ons voor: Atkins verloor, tijdnood tegen Prins, een stuk en daarmee de partij; Mühring wist zijn voordeel zooveel te vergrooten, dat de arbiter Fine nog juist tot winst kon'concludeer en, terwijl ten slotte Fontein zoo meesterlijk had stand gehouden, dat het resulteerende toreneindspel nood zakelijk tot remise, moest leiden. Het einde kwam dus met een onverwachte 10y29lA zege voor het Nederlandsche team en daar mee werd ons team houder van den door het weekblad „De Schaakwereld" uitgeloofden wisselbeker. De onzen zullen het echter zeer zwaar te verantwoorden hebben, als wij de Engelschen het volgend jaar op eigen terrein moeten be strijden. Dit maal misten de Engelschen Tylor en Alexander, die in 1938 wel niet op het ap pèl zullen ontbreken. Daartegenover staat, wij in den komenden wedstrijd wel over Jhr. v. d. Bosch zullen kunnen beschikken, die thans verhinderd was onze gelederen te ver sterken. Over de prestaties van onze spelers afzon derlijk nog het volgende: Landou nam de zaak iets te licht op. Den eersten dag belandde hij willens en wetens in een zeer ongunstig eindspel van looper tegen paard en den tweeden dag behandelde hij de opening zoo slordig dat Thomas zonder moeite een goede stelling verkreeg. Van den kampioen van Nederland hadden wij meer mogen verwachten dan een y2 punt uit 2 partijen. Ook Speyer stelde teleur. Wel dient erkend te worden, dat zijn tegenstander Millner Barry juist in den laatsten tijd op den voor grond treedt, maar bij een soliden speler als Speyer had men een zoo snelle nederlaag in de eerste ronde (ternauwernood 25 zetten) wel voor buitengesloten gehouden. Een vol gende maal beter! Fontein hield zich uitstekend tegen een der meestbelovende spelers van het Engelsche team. Fairhurst, door beide malen remise te maken. Prins nam den tweeden dag revanche voor een verraderlijke matcombinatie, die de oude Atkins hem in de eerste ronde voor den neus gedraaid had. (Dit aardige partijslot volgt hieronder). Van Doesburgh bracht er niets van terecht en verloor beide partijen kansloos. Het loopt den Bussumer in den laatsten tijd niet mee. Schertsenderwijze verklaarde v. Doesburgh. dat hij in de laatste twintig jartijen nog niet eens een dreiging had gehad! Van Scheltinga kan op een goeden wed strijd terugzien. In de eerste ronde won hij een fraai eindspel tegen den Engelschen nestor Michell en ook in de tweede ronde had hij voortdurend de beste kansen, zoodat zijn tegenstander van geluk mocht spreken, nog een half punt uit het vuur te sleepen. Bergsma heeft bepaald pech gehad. Den eersten dag gaf hij een gewonnen stelling remise en den tweeden dag stond ook reeds overwegend, toen een zeer slechte zet de kansen te zijnen nadeele deed keeren. De Groot was zijn tegenstander Ritson Mor- ry verre de baas en beide malen kreeg deze dan ook geen schijn van kans. Mühring slaagde er door ondernemend, maar nauwkeuirg spel in den sterken En- gelschman Buerger die onlangs nog van Aljechin won anderhalf punt af te ne men. Hieronder volgt nog het interessante par tijslot Atkins—Prins. Ziwart: L. Prins. Wit: H. E. Atkins. De Britsche oud-kampioen besliste hier de partij op fraaie wijze: 1. Tele8ü Dd8Xe8, Df4f6! met ondekbaar mat. ATHLETIEK. RAPIDITAS. De athletiekbeoefening van Rapiditas begint a.s. Woensdagavond 7 uur op het Gemeentelijk Sportterrein aan de Van Oosten de Bruijn- straat. LAWNTENNIS. HET COMPETITIE-PROGRAMMA. Eerste klasse: HaarlemFestina en T.C.H.- D.D.V. 2. Tweede klasse A. N. W.: SharpT.C.H. 2, HeemstedeBeverwijk. D.D.V. 3T.C.G. en EnkhuizenHaarlem 2. Tweede klasse B. N. W.: Heemstede 2—Alk- maar-Heilo, Westrust—Nieuwe Meer, T.C.G. 2Shell. Rood-ZwartHeemstede 3 en Game and SetScore 2. Derde klasse A.N.W.: T.C.G. 3—Groen Wit 3, Heemstede 4—Zaandam, Beverwijk 2—Deuce, V.V.G.A.—Westrust 2, Deuce 2—Bonzo en T.C.H. 3—Beverwijk 3. Derde klasse B N.W.: Tiol—Duinlust, Alge- meene 2—Wimbledon, Westrust 3—Thomas, AemstelspelersGame ant Set 2, Kat 3 T.C.H. 4, Nieuwe Meer 3—Heemstede 5, Heem stede 6—V.V.G.A. 2, Algemeene 3—T.C.G. 4, Bonzo 2Aemstelspelers 2, Gold Star—T.C.G 5, Wimbledon 2—Ready '28 II, Duinlust 2—Tw. Bank 2 en Beverwijk 4—Westrust 4 HAARLEMSCHE VOETBALBOND Het Federatie-ton rnooi te Zandvoort. Het H. V. B.-elftal volledig. In het federatie-tournooi, dat Zondag a.s. op de terreinen van „Zandvoort" zal worden gespeeld, komt het H.V.B.-elftal in de volgende samenstelling uit: M. Polderman, Spaarndam; N. J. de Wilde, Kemphaan; D. Schroeder, Zand voort; H. Robken, Kemphaan; T. Blokker, DeCeO; F. Stiphout, Haarlem; P. van Wilpen. VI. Vogels; P. van Zanen, D.S.K.; B. Hirs, VI. Vogels; J. van Gelder, Kemphaan; G. van Gelder, Kemphaan. De wedstrijden worden geleid door de K.N. V.B.-scheidsrechters N. J. Twisterling en G. Schluter en beginnen te half twaalf. De goed- koope toegangskaarten zijn voor den geheelen dag geldig. Oe wedstrijden van a.s. Zondag De mogelijkheid bestaat, dat morgen de be slissing komt inzake het kampioenschap van Nederland. Als het namelijk aan Ajax gelukt, op eigen veld van Feijenoord te winnen, dan kunnen de Amsterdammers voor den zooveel- sten keer de kampioensvlag hijschen. Feijen oord heeft zich echter na haar slechten start in deze hoogste competitie (twee nederlagen achter elkaar) schitterend hersteld, zoodat Ajax niet al bij voorbaat op een overwinning moet rekenen. Bij een gelijk spel zullen we nog wat op de beslissing moeten wachten, en bij een nederlaag van Ajax natuurlijk ook. De kans bestaat, dat tusschen deze twee sterke Westelijke clubs een beslissingswedstrijd ge speeld zal moeten worden. Er is dus tot het laatst van het seizoen nog groote spanning In het Hilversumsche Sportpark wordt morgenmiddag tusschen 't Gooi en Hilversum een beslissingswedstrijd voor een plaats in de eerste klas gespeeld. We vreezen dat dit weer met een voetbalmatch weinig gemeen hebben. Een voorspelling van den uitslag achten we niet gemakkelijk, al geven wij toch de meeste kans aan 't Gooi. In het wedstrijdprogramma voor morgen zijn de volgende wijzigingen aangebracht: Ingelascht zijn o.a. HalfwegSwift. U.D.Almelo Uitgesteld zijn: 't Gooi 2A.F.C. 2 Zeeburgia 2De Kennemers 2. HoensbroekBleijerheide. SERIEWEDSTRIJDEN T.H.B. Programma voor 23 Mei. De wedstrijden voor den v. d. Ha-ms-wissel- beker in afd. 1 worden voortgezet met de her kansingsronde. Voor deze ronde kotmen in aanmerking de vereeni-gingen, die hun tweeden wedstrijd in hun groep hebben ver loren, dus Hillinen 1 van gr. 1, O.D.E. 1 van 2 en E. H. S. 1 van 3. Hierbij is door loting nog toegevoegd Rivalen 1. Te 1 uur beginnen deze wedstrijden met het volgende programma. O.D.E. 1—Hillinen 1. E.H.S. 1Rivalen 1. Te 3.30 komen de winnaars tegen elkander uit om een plaats in de finale, welke op 30 Mei wordt verspeeld en waarin reeds geplaatst zijn: Haarlem 2, Zeemeeuwen 1 en Schoten 1. In de morgenuren spelen V. O. GBrede- rode te 11 uur. De winnaar hiervan is reeds zeker van den 3en prijs. Vriendschappelijk spelen een combinatie van T.H.B. en O.D.E. 2 te 11 uur. Te 2 uur be gint de op het T.H.B.-terrein vastgestelde pro motie en degradatiewedstrijd korfbal Water vliet 1Oriento 1, welke wedstrijd een aar dige afwisseling is van de voetbalwedstrijdlen. Een Europeesche vermaardheid de WITTE KRUIS poeders, cachets en tabletten. Afdoend bij hoofdpijn, griep, menstruatiepijnen, rheumatiek, tand- en kiespijn, - Voor Nederland: (Adv. Ingez. Med.) ROEIEN. DE HOLLANDIA-WEDSTRIJDEN Nieuwe baanrecords op den eersten daff. Successen van „Het Spaarne" bij het stijlroeien. Vrijdag zijn de nationale roeiwedstrijden, welke jaarlijks door de zeil- en roelvereeni- ging „Hollandia" te Alphen aan den Rijn worden georganiseerd, begonnen. Zooals ge woonlijk was de publieke belangstelling op dezen eersten dag niet bijzonder groot. Het weer maakte evenwel een gunstige uitzonde ring op de slechte traditie van de regen- stormvlagen. Niettemin stond er een stevige wind bijna dwars over de baan, die af en toe de roeiers een beetje hielp; dit is zeker een van de oorzaken, waardoor er op den eersten drie nieuwe baanrecords zijn geves tigd .Slechts op enkele nummers was de strijd werkelijk spannend. Voor het nummer Jonge Twee A startten Willem III en Triton. Triton nam spoedig de leiding. Op 500 M. was het verschil 3/4 lengte. Het tempo der Utrechtenaren was iets hoo- ger. De voorsprong werd geleidelijk opge voerd. Bij de finish was de een beter geheel vormende -ploeg van Triton ongeveer 5 leng ten voor. De tijd van Triton was 8 min. 17 2/5. De winnende ploeg bestond uit U. van Aken (boeg)J. F. Ch. Steijling, slag, en A. H. v. Ra- vesteyn (stuurman). Deze tijd is een nieuw baanrecord. Het oude record stond sedert 1928 met 8 m. 22.4 sec. op naam van Willem III. Voor de eerste heat van de Overnaadsche Twee startten de Adelborsten en de Amstel. Beide ploegen startten kalm. De Adelborsten nemen de leiding. De Amstel wordt minder goed gestuurd. Onbedreigd winnen dan ook de Adelborsten in. 8 min. 29 sec., wat ook al weer een nieuw baanrecord is. Het oude stond sedert 1926 op naam van de Hoop met 8 m. 47.8 sec. Voor de eerste haet van de Overnaadsche Vier startten: 1. Triton, 2. Laga, 3. Aegir. De drie ploegen vertrokken uitstekend en gelijk,. Triton, rusti ger roeiend, nam aanvankelijk de leiding, gevolgd door Laga en Aegir. De Groningers roeiden echt;er zeer fel, liepen eerst Laga voor bij en vervolgens Triton. De uitslag werd: 1. Aegir in 7 min. 25.2 sec.; 2. Triton, op V2 lengte; 3. Laga op 2 lengten. Aegir verbeterde hier weer een baanrecord, dat sedert 1935 op naam van de Laak stond met 7 min. 32.2 sec. Overnaadsche skiff: Eerste heat: 1. Njord 11 min. 12 sec.; 2. Die Leythe (gediskwalifi ceerd). Tweede heat: 1. Poseidon 8 min. 18 3/5 sec.; 2. De Hoop op vier lengten. Eind strijd: 1. Njord 8 min. 28 1/5 sec., 2. Poseidon op een halve lengte. Dames skiff: Eerste heat: 1. De Hunze 4; pnt.; 2. Delftsche Sport 28 pnt. Tweede heat: 1. Dordt 41 pnt.; 2. Maas 37 pnt. Eindstrijd: 1. Dordt 32 pnt. 2. De Hunze 31 pnt. Tweeriems juniores a: Eindstrijd: 1. Triton 8 min. 17 2/5 sec. (nieuw baanrecord). 2. Wil lem Eli, op vijf lengten. Vierriems juniores b: Eindstrijd: 1. Laga min. 2o sec.; 2. Argo op twee lengten; 3. Njord vele lengten. Overnaadsche twee: Eerste heat: 1. Adel borsten 8 min. 39 sec. (nieuw baanrecord); De Amstel ver achter. De tweede heat is vervallen. Stijlroeien vierriems dames juniores: Eerste heat: 1. Dordt 82 pnt.; Tweede heat: 1. De Laak 82 pnt.; Derde heat: 1. Spaarne 82 pnt. Eindstrijd: 1. Spaarne; 2. Dordt; 3. De Laak. Het Spaarne won dit nummer, uit tien deelnemende ploegen. Overnaadsche vier: Eerste heat: 1. Aegir 7 min. 25 1/5 sec. (nieuw baanrecord)2. Triton op een halve lengte; 3. Laga op twee lengten. Tweede heat: 1. Delftsche Sport 7 min. 411/5 sec.; 2. Cadetten op één lengte; 3. De Amstel (buiten mededinging) ver achter. Derde heat Die Leythe 7 min. 54 sec. 2. De Laak op twee lengten. De eindstrijd, wordt heden verroeid. Skiff juniores a: Eerste heat: 1. Die Leythe 8 min. 20 1/5 sec. 2. Laga ver achter; Tweede heat: Delftsche Sport row over.. Stijlroeien vierriems dames seniores: Eerste heat: 1. Spaarne; Tweede heat: 1. De Laak: Derde heat: 1. De Amstel. In den eindstrijd komen bovengenoemde ploegen benevens De Hunze, die tweede was in de heat die Het Spaarne won. Aehtriems Juniores a: Eerste heat: 1. Triton 6 min. 4-3 sec. 2. Njord 6 min. 48 4/5 sec. 3. Aegir op 11/2 lengte. Tweede heat: 1. Laga 6 min. 37 3/5 sec. 2. De Amstel 6 min. 42 1/5 sec. In den eindstrijd komen Njord en Laga be nevens De Amstel als snelste tweede. Het programma voor heden. 13.uur: Oude twee. 1. Njord, 2. Amstel: 13.10 uur: Jonge vier A. 1. Triton, 2.Amstel Laak. 13.20 uur. Jonge skiff A. 1. Die Leythe, 2. Delftsche Sport. 13.30 uur: Oude vier. 1. Triton, 2. Njord, 3. Argo. 14.uur: Overnaadsche twee. Adelborsten, Amstel, Poseidon. 14.20 uur: Lichte vier. 1. Njord, 2. Triton, 3. Argo. 14.40 uur: Stijlroeien dames vierriems, se niores. 1. De Laak, 2. Amstel. 3. Spaarne, 4. Hunze. 15.10 uur:Jonge twee B 1. Njord, 2. Argo. 15.40 uur: Damesacht. 1. Nereus, 2. Vliet. 15.50 uur: Damesvier. 1. Vliet. 2. Hunze. 16.uur: Stijlroeien dames skiff seniores 1. \mstel. 2. Vliet, 3. Willem m. 16.30 uur: Overnaadsche vier. 1. Aegir, 2. Delfsche Sport. 3. Die Leythe. 16.50 uur: Twee zonder stuurman. 1. Amstel Maas. 17.10 uur? Vier zonder stuurman. 1. Njord. Nereus. 17.20 Jong Acht A. 1. Triton. 2 Laga, 3. Arr 1 HANDBAL. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. (Heeren) Promotie-Degradatie Hoofdklasse. TONIDO—CONCORDIA. Zondagmiddag half vier begint deze voor Concordia belangrijke wedstrijd te Amsterdam. Wil Concordia nog een kans maken voor de Hoofdklasse, dan moet in ieder geval van To- nido gewonnen worden, hetgeen indien Con cordia volledig uitkomt zeer zeker mogelijk is. Dames. RAPIDITAS—CONCORDIA. Concordia benut den vrijen Zondag met het spelen van een vriendschappelijken wedstrijd tegen Rapiditas aan den Vergierdeweg (H. N.) De Rapiditas-reserves spelen Zondagmorgen ook een vriendschappelijken wedstrijd. Aan vang 10 uur HOCKEY. BESLISSINGSWEDSTRIJD B. M. H. C.—S. C. H. C. Zondag a.s. zal de beslissingswedstrijd B.M. H.C.—S.C.H.C. gespeeld worden, die zal moe ten uitmaken, welk team het volgende seizen in de eerste klasse zal mogen spelen. De wed strijd heeft plaats op het terrein van de Gooische Hockey Club te Bussum en begint te twee uur. Van Haarlem uit zal een autobus naar Bus sum gaan met belangstellenden. Vertrek half één van de Groote Markt. B.M.H.C. zal waarschijnlijk wel volledig zijn. WIELRIJDEN. VETERANEN VEREENIGING „EXCELSIOR" Bovengenoemde vereeniging begint a.s. Zon dag een competitie van vijf wedstrijden. Hier voor is een beker beschikbaar gesteld. De le rit gaat over 12y2 K.M.; 2e rit Sprint; 3e rit 121/z K.M. record; 4e rit 12VZ K.M. handicap: 5e rit een tijdrace over 500 M. Vertrek a.s. Zondagmorgen kwart voor negen. CRICKET. DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. Eerste klasse: H.C.C. 2V.V.V. V1R.A.Rood en Wit. V.O.C.—H.C.C. I. HaarlemHermes-D.V.S. Overgang. H.B.S.Sparta. C.W.H.—Quick (N.) P.W.S.C.H.C. H.C.C. 3Excelsior Tweede klasse A. Rood en Wit 2bKampong A.C.C. 2V.R.A. 2 V.V.V. 2Haarlem 2. S.CjH.C. 2—(Hercules WANDELSPORT. HAARLEMMERMEER-MARSCH. De gymnastiekvereeniging „Sport Staalt Spieren" te Halfweg organiseert den 89en K. N. G. V.-marsch den Haarlemmermeer - marsch 1937 op 6 Juni 1937. Evenals in 1936 voert het parcours door een deel van den uitgestrekten Haarlemmermeer polder. Aan dezen marsch kan worden deelge nomen door ieder, die den leeftijd van 16 jaar heeft bereikt. Ieder die den marsch binnen den vastge- stelden tijd aflegt, ontvangst een fraaie her innering. Bij genoegzame deelname worden nog an dere prijzen uitgereikt, waarbij een groote me daille, aangeboden door het bestuur van de stichting Cruquius. Bovendien ontvangt iede re deelnemer een herinnering. De af te leggen afstand is 30 K.M. en moet afgelegd worden met een gemiddelde snel heid van tenminste 5 K.M per uur.Het is den deelnemers toegestaan 3/4 uur rust te ne men in het theehuis van de Stichting Cru quius. Voor de deelnemers aan den marsch bestaat gelegenheid om het voormalige Stoomgemaal onder deskundige leiding te be zoeken. Het secretariaat is gevestigd bij den heer H. Hageman, Kerkhoflaan 92, Zwa nenburg (post Halfweg N.H.). Het startbureau is gevestigd in café „Zwa nenburg", Lïndenlaan, ongeveer 7 minuten van de halte Halfweg der N.Z.H. tram. Hier wordt te 10 uur de marsch begonnen. door RH EE in m'n kast Heemstede, Telef. 28201 (Adv. Ingez. Med.) PROPAGANDA-AVOND R.-K. STAATS PARTIJ. De afd. Santpoort H van de R.-K. Staats partij hield Vrijdag een propaganda-avond in verband met de komende verkiezingen in het Vereenigingsgebouw Adelbertus Cam- pagna aan den Dennenweg. De voorzitter Mr. J. J. P. Tonino zette het doel van den avond uiteen en verzocht allen het Wilhelmus te zingen. De avond kreeg een eenigszins feestelijk karakter door de medewerking van de Indi sche Krontjongclub ,Sancta Lucia" uit Haar lem die met groot succes een aantal liederen ten gehoore bracht. Een verrassing was de opvoering van een zelf gemaakt tooneelstukje „Aan de stam tafel" door de propagandaclub Santpoort, welke, opvoering een groot succes was. Prof. Dr. Alphons Steger, lid der Eerste Kamer sprak over; „Mussert noch Moskou. de zege aan ons". Het zal u opgevallen zijn, aldus begon spr. dat de verkiezing in het teeken van het be ginsel staat. Ook bij de katholieken vindt men verschillende opvattingen over vraag stukken van practische politiek, maar die raken niet de grondbeginselen. Het gaat ditmaal vooral om de beginselen, omdat het de grondslagen van de R.-K. staatkunde zijn, die worden aangevallen, be ginselen van geloof en zedeleer, die feitelijk van alle volken dezelfde zijn. Dit is een tijd, waarin men wil breken met God, om Hem te vervangen door moderne goden in verschillenden vorm, staatsafgode- rij of persoonsvereering of aanbidding van de stof. Hiertegenover staat het christendom, dat wil dat ook de Staat en de Staatkunde onder de vanen van God staan. Dit is niet louter Katholiek, maar algemeen menschelijk en redelijk. Spr. toont dan aan, dat het gezin de on misbare cel is, waaruit de gemeenschap is opgebouwd en dat dezelfde waarden, die voor het gezin gelden ook gelden voor den Staat. Zoo gezien moet dus ook de volksverte genwoordiging evenals de persoonlijke mensch God dienen en Zijn wetten volgen. De consequentie daarvan is, dat alle Ka tholieken katholiek moeten stemmen. Spr. behandelt vervolgens het beginselpro gramma en legt den nadruk op het gezin en speciaal -het groote gezin. Het is onnatuur lijk, zegt spr., dat in sommige staten het gezin verwaarloosd wordt. Ook de Neder landsche Nat. Socialisten sturen aan op Staatsopvoeding van het kind. Spr. wijst op datgene, wat de R.-K. Staats partij voor de groote gezinnen heeft gedaan en dat zij per slotte een minderheid is, die alleen het practisch mogelijke kan bereiken. Ook door internationale oorzaken ikan al het wensehelijke niet tot stand komen. Maar toch meent spr. vertrouwen te mogen vragen voor de volksvertegenwoordigers. Na de pauze 'behandelde de inleider het werkprogramma en de ordening. Hij wees daarbij op de encycliek van den Paus, die solidarisme stelt tegenover individualisme en die vraagt om sociale rechtvaardigheid en sociale liefde. Hiervoor is noodig ordening in de bedrij ven. waarvoor de Paus ook richtlijnen aan geeft in het vormen van bedrijfsschappen en algemeene besturen. In dien gteest verzocht spr. met alle kracht te strijden, ook door het gebed. VEREENIGING VOOR INTERN. VRIEND SCHAP EN WERELDVREDE. Het Vacantiehuis. Dezer dagen is het Vacantiehuis van de Ver eeniging voor Internationale Vriendschap en Wereldvrede, „Onder de Olmen", aan den Bloemendaalscheweg te Overveen, geopend. Tal van vreemdelingen hebben zich opgegeven om er eenigen tijd door te brengen tot October is het Vacantiehuis geheel bezet. HEEMSTEDE BLOEMENDAAL De Cearalaan. Gedeeltelijk afgesloten voor alle rijverkeer. De Commissaris van Politie meent in het belang van het publiek op het volgende te moeten wijzen: Het gedeelte van de Cearalaan tusschen Binnenpad en Mauricialaan (achter het Raadhuis) te Overveen is voor alle rijverkeer in beide richtingen verboden. Dit verbod is aan de beginpunten kenbaar gemaakt door borden met wit veld, waarom heen een roode rand. De politie heeft gedu rende eenigen tijd tegen overtredingen ge waarschuwd en daarna verschillende over treders bekeurd. Daar echter blijkt, dat het publiek voor een deel nog niet bekend is met de beteeke- nis der borden ofwel deze voorbijziet, wordt men op deze wijze nog eens aan het verbod herinnerd. 17.30 uur: Oude Acht, 1 Laga, 2. Triton, 3 Nereus. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Huikenshoven. Es- schenlaan 8, een belastingmerk; M. v. Omme ren, Tulpenkade 8, Haarlem, een kindercape; M. de Vries, Vogelenzangscheweg 344, Vogelen zang, een belastingmerk; Smeets, Binnenpad 12, een bruin met wit hondje; H. J. Nijland, Graaf Florislaan 35, Vogelenzang, een broche; Boeree, Prins Hendriklaan 62 een vulpotlood; G. Zwwteveen, Lage Duin en Daalscheweg 15, een grijze regenjas, R. Stoffer, Bosch en Duin laan 12, een klein wit hondje. Politiebureau Overveen: een duimstok, 2 brieven t.n. van v. d. Bosch, Rijksstraatweg 406 Haarlem een sleuteltje een paar dameshandschoenen, een zwarte dameshandschoen, een actentasch met I inhoud, een doublé damesrineetie naar i zwarte schoenen. CHR. DEM. UNIE. Vrijdagavond hield de afd. Heemstede van de Chr. Dem. Unie een openbare vergadering. Spreker was de heer H. Posthuma, lid van de Provmciale Staten van Friesland, die als on derwerp behandelde: „Wat wij willen, en waarom". Het stemmen zoo begon spreker, legt groote verplichtingen op, God dienen moet ons hoogste doel zijn, dus ook met ons stem biljet. Dat het op 26 Mei om „Mussert of Moscou" gaat, gelooven wij niet, omdat ons volk te principieel en te menschlievend is. Onze roeping „alles voor God" sluit dus het communisme en het Nationaal Socialisme uit. De vraag voor ons is, of wij de politiek van de 4 laatste jaren goedkeuren, of dat wij een an dere koers in moeten slaan. Zee uitvoerig hekelde spr. den opzet der regeering Colijn, bij zijn optreden, om de die pere beginselen op zij te zetten. De financieele uitkomst van onze daden is nu het leidende beginsel. Zeer uitvoerig hekelde spr. den opzet der der werkloosheid. Spr. gaf een beeld van den nood, welke nog erger is geworden door de aanpassingspolitiek der regeering, die geheel ligt in den lijn van het kapitaal, waardoor Dr. Colijn's politiek door de groote liberale bezit ters bejubeld wordt, en men daar durft propa- geeren vooral liberaal te stemmen om de po litiek van Colijn voort te kunnen zetten. Spr. hekelt ook het ingrijpen der regeering in de leiding der gemeenten, die vaak genoodzaakt worden te bezuinigen vooral op die dingen die van de kleine luyden van belang zijn. Er is overvloed en er is gebrek. De steun aan de landbouw komt ten goede aan de groot grondbezitters in plaats van aan de werkers. Daarom vragen wij, aldus spr. al lereerst hoogeren steun en beter loon. In <Jit verband verdedigde spr. ook de houding der C. D. U.'ers als zij met S. D. A. P. en zelfs Communisten voor vele zaken in de diverse instantie meestemden. Onze defensie besprekend zeide spr. dat er weer veel gereed ligt voor de komende jaren tot uitbreiding van ons leger en vloot. Door den omdraai der S. D. A. P. zal de steun aan deze komende wetsontwerpen groot zijn. Sprekende over oorlog, zeide spr., dat oor logen altijd worden gevoerd om stoffelijke dingen. Iedere oorlogsdaad is een Zondedaad. Ongewapend zullen wij het niet best hebben, dit erkende spr., maar gewapend worden wij verpletterd. In deze zaak moeten wij ons aan God ondergeschikt maken, omdat Hij sterker s- dan alle leiders van de wereld. Het urgentste punt van het program der C. D. U. is het premie vrij pensioen. Principieel is niemand er tegen het te ontvangen, dat is reeds eerder bewezen. Ook niet Colijn ,om het te geven „als er geld is". Het is een eisch van Christelijk recht. Spr. besloot met een beroep op allen de gelederen der C. D. U. te versterken,

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10