KIEST... Snelheid. Hervatting. Nieuwe uitbreiding Nieuwe Stoffen tegen de Oude Prijzen De Eerste Spoorlijn in Nederland. Wie rusten wil in 't groene woud naar „RICH E", Zandvoort Het belangrijkste 54e JAARGANG No. 16536 Verschijnt Hagfelijk-s, behalve op Zon- 'en Feestdagen. ZATERDAG 22 MEI 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie:P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72Vï. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 1 2230 ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.16. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid 2000.—, overlijden 400.—, verlies van hand, voet of oog 200.—, beide leden duim 100. één of twee leden wijsvinger 25.—, alle leden anderen vinger 15.—, één of twee leden anderen vinger 5.—, arm- of beenbreuk 30enkelbreuk 15.—, polsbreuk 15.—. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. één Bd duim 50.alle leden wijsvinger ƒ60.—s HEDEN: 16 PAGINA'S. De smakelijke Studentencocktail „IO VIVAT" JU Jiet «tScHRi?tto<h K0S' poosjes Morgen is het precies een eeuw geleden dat de eerste spoorlijn in Nederland werd aanbe steed. Het was de lijn AmsterdamHaarlem, ter lengte van 18 K.M. Men bouwde er twee jaar over, zoodat wij nog tot 1939 moeten wachten eer we het Eeuwfeest van de Spoor wegen kunnen vieren. Maar het leek ons toch wel heel aardig het 100-jarig jubileum van de aanbesteding ook even te vermelden en daarbij een aantal bijzonderheden op te halen, vindt ze op deze pagina. Er blijkt o.a. uit dat de maximum-snelheid van den eersten trein in ons land 38 K.M. bedroeg en dat men in Halfweg een schutting van 200 M. lengte en 5 meter hoogte had gebouwd om mensch en dier te beveiligen voor den panischen schrik, die hen zou bevangen als het Monster hen met een dergelijke woeste snelheid voorbijreed. Achtendertig kilometer! En op den dag waarop deze wonderlijk- klinkende herinnering wordt opgehaald ver nemen wij dat onze jonge Prins der Neder landen gisteren op de renbaan BrooMands voor de aardigheid een sportwagen [Lagonde Rapide even heeft geprobeerd. Prins Bern- hard bereikte een snelheid van 160 K.M. en was tevreden over de baan. Vanmiddag zal de een of andere handels reiziger den pas-ingereden nieuwen Ameri kaan, die zijn werkgever gekocht heeft, op de Veluwe of op den afsluitdijk of zoo ook eens even vol gas geven en met voldoening de 120 overschrijden. Mies, oud negentien, die haar tiende rij les 'krijgt op de stille wegen in het Naalden- veld, zal van haar instructeur te hooren krij gen: „U kunt nu wel eens wat meer gas ge ven, juffrouw, we rijden maar veertig" en zij zal de naald van den snelheidsmeter tot zestig doen trillen en de instructeur zal geeu wen achter zijn hand. Dat zijn maar enkele voorbeelden. Wat Is snelheid? Een aanpassings-proces dat snel voortschrijdt en dat in die eeuw sinds de aanbesteding van den eersten spoor weg in progressief tempo vordert. Met inbegrip van het rijdend materiaal, de rails en de grondwerken werd de eerste spoorweg gegund voor iets meer dan éen mil- lioen gulden. Een nietig bedrag als men het vergelijkt met de sommen die nu aan een enkelen nieuwen verkeersweg van eenige tientallen kilometers ten koste gelegd wor- dèn! Het is maar goed dat de menschen, die in 1839 door vijf meter hooge schuttingen te gen den schrik van een 38 K.M.-snelheid be veiligd moesten worden, vooral de ouden on der hen die van de verdere ontwikkeling wei nig meer meemaakten, niet meer terug kun nen keeren om het huidige verkeer te aan schouwen. Zij zouden geen voet op straat dur ven zetten. Hun honden, als die meekwamen, zouden er dol van worden en hun paarden onmiddellijk op hol slaan en inderdaad een verkeersgevaar opleveren waaraan wij hee- lemaal niet gewend zijn. Snelheid! Wat zouden wij doodgewone auto mobilisten, tienduizenden in getal, die zeven- tig-buiten-de-stad normaal vinden, niet met graagte de kans aanvaarden om ook eens on ze wagens en wagentjes vol gas te geven op" Brooklands en te zien wat ze op een echte renbaan haalden. Jammer dat die kans ons ontgaat. Jammer, zeggen er velen, dat er zoo zelden een kans is om nou eens heelemaal dat gaspedaal in te trappen op een kaarsrecht stuk weg De voorvaderen worden ons meestal voorge houden als wonderen van ondernemings geest, stugge volharding en koeibloedigen moed. Maar als zij eens inderdaad konden terugkeeren en onzen wegenaanleg en onze snelheden zagen, ergens van een veilig punt af, zoodat zij hun gedachten rustig konden verzamelen en uitspreken, wat zouden ze dan van het nageslacht zeggen? En wat denken wij eigenlijk van hen als we het verhaal van die schutting in Halfweg lezen?en de historie van al het verzet en al de angstige twijfel die aan de aanbesteding van de eerste spoor lijn voorafgingen? Het is wel een beetje moei lijk, de traditioneele erkenning van hun moed en ondernemingsgeest erbij te handhaven. En fin, het waren nu eenmaal voorvaderen en de legende is de legende, maar de stichting van de K. L. M., een nieuwe stap vooruit in onzen tijd, lijkt toch wel heel wat vlotter te zijn ge gaan. En dat was toch ook een heel besluit: de lucht in te gaan. Als de Ouden dat eens konden zien en zich hun anti-schrik-schutting erbij herinneren De vraag rijst inderdaadwordt de Mensch- heid moediger? Zij is zoozeer in strijd met de voor-immer-aanvaarde legende dat het ant- - woord pijnlijk schijnt. En wij moeten er toch ook voor zorgen dat onze nazaten, over een eeuw, een beetje tegen ons opzien. Al sullen zij zooveel harder gaan! R. P. Olltstv. (Adv. Ingez. Med.) k eie/ien i/ooï Uus ge&L met Ik heb vandaag een zeer belangrijk punt, Dat u niet wereldschokkend vinden kunt, Maar 't is voor mij van groote importantie, Ik ben teruggekomen van vaeantie. Een korte wijl mijn werk en land ontvlucht, Zocht ik verandering van sfeer en lucht. Aan dagelijksche taak noch zorg gebonden, En, dank u zeer, ik heb die ook gevonden. Ik heb geluierd aan een zonnig strand, Ik heb gezworven door een heuvelland, Ik heb de zon op hooge sneeuw zien schijnen En neergeblikt in duistere ravijnen. Ik heb het weer eens puffend waren gehad Op 't asfalt van een zuidelijker stad, Ik heb me buiten in het zweet geloopen, Blootshoofds en met de kraag van 't sporthemd open. Ik ben terug op vaderlandschen grond, Tevreden en in dubblen zin ge-zond, Al kost het kracht mijn deel weer te verrichten In het gareel van zorgen en van plichten. De motor bleef een poos in vrijloop staan, En slaat daardoor niet dadelijk weer aan, Maar hij zal straks wel weer op toeren raken. Dus hou u vast ik ga weer rijmen maken. P. GASUS. bij Hyacinthenlaan-Brouwersvaart moderne te bouwen woningen te koop en te huur Inlichtingen S. Veldkamp vanDortstraat 90 - Tel. 16373 LANSDORP EN ROBAT Heeren Kleedermakers. Kruisweg 6. Haarlem Telef. 11787 Abonnementen vanaf f 10 per maand. Vraagt vrijblijvend stalenbezoek. (Adv. Ingez. Med.) OCHTENDVOER (Adv. Ingez. Med.) De opleving. Post, Telefoon en Telegraaf zijn tevreden. Naar wij vernemen is er bij de Post, Tele foon en Telegraaf te Haarlem reeds eenige maanden een toenemende bedrijvigheid te constateeren, die, naar aangenomen wordt, een uitvloeisel is van de opleving. De Post heeft, afgezien van de verkiezingsdrukte na tuurlijk, die een zeer tijdelijk karkter draagt, •meer stukken te verwerken dan verleden jaar om dezen tijd. Ook de Telefoon en de Telegraaf deelen in de vooruitgang. Bij dezelfde maanden van verleden jaar vergeleken kan de toeneming op ongeveer 20 pet. gesteld worden. Het publiek is nadat de tarieven voor de Telegraaf be- belangrijk verlaagd zijn, weer veel van dezen dienst, die eerst achteruitgaande was, gaan gebruik maken. Prinselijk Paar op weg naar Nederland. LONDEN, 22 Mei (A.N.P.) Prin ses Juliana en Prins Bernhard zijn vanmorgen te half tien van Liver- poolstreet station vertrokken naar Harwich, waar zij zich zullen insche pen aan boord van Hr. Ms. „Java", met welk oorlogsschip zij den over tocht naar Nederland maken. Londen neemt hartelijk afscheid. LONDEN, 22 Mei (A.N.P.) Een groote menschenmenigte die op weg was naar kan toren in de binnenstad, stelde zich bij Liver- poolstreet Station op om getuige te zijn van het vertrek van het Nederlandsche prinse lijke paar. Een speciaal rijtuig was gereser veerd. Prinses Juliana, die een bontmantel en een donkerbruinen hoed droeg, en prins Bern hard, die in de uniform van marine-officier gekleed was, werden op het station verwel komd door spoorwegautoriteiten en leden van het Nederlandsche gezantschap. Het prinselijk paar onderhield zich op het perron met vrien den en poseerde glimlachend voor de fotogra fen. Toen de trein het station verliet, hief de menigte een hartelijk gejuich aan, waarvoor Prinses Juliana en Prins Bernhard wuivend dankten. Verouderd conservatisme kan Nederland niet tot nieuwe 1 bloei brengen. Noodzakelijk is een vooruitstrevend beleid, met open oog voor nieuwe mogelijkheden, dat tevens rekening houdt met de werkelijkheid. Wie vooruitstrevendheid en inzicht voor de eisen van de nieuwe tijd met werkelijk heidsbesef vereenigt en regeerkracht waardeert, stemt op Mr. P. J. OUD, No. 1 van 1 ijst de lijst der Vrijzinnig Democraten. ÏMZMNIGDtMicÏlTOCHEBOND ff! envelop SPft»»'""1 Amsterdam-Haarlem honderd jaar geleden aanbesteed. Zondag 23 Mei is het honderd jaar geleden, dat de bouw van de eerste spoorlijn in ons land werd gegund aan den laagsten inschrij ver, Plooster. Het betrof de lijn Amsterdam Haarlem en wel van de plak tegenover de „Enhonderd roe" aan de vaart buiten de Haarlemmerpoort te Amsterdam tot onge veer ter hoogte van de tegenwoordige werk plaatsen der spoorwegen te Haarlem, waar een tijdelijk station werd gebouwd. De aan leg van deze spoorbaan, welke het begin zou vormen van ons uitgebreid spoorwegnet, was het besluit van een jarenlangen, felleh strijd, welke was ingezet toen in 1825 de eerste spoorweg in Engeland was geopend. Aanvan kelijk wilde men hier niets van die nieuwig heid weten. Men oordeelde, dat ons water rijke land over voldoende kanalen beschikte en bovendien genoeg goede wegen bezat om zoowel in het goederen- als het personen vervoer te voorzien. Naast de behoudzieken waren het vooral de belanghebbenden, die zich felle tegenstanders betoonden. Wat moest er immers terecht komen van de trek schuit, de diligence of postwagen? Merk waardig is echter, dat ook de Kamers van Koophandel zich tegen verklaarden, omdat haars inziens de spoorweg den handel zou benadeelen! Weer anderen duchtten de spoorwegen, vanwege de vele ongelukken, welke met een vervoermiddel van zulk een snelheid ongetwijfeld moesten plaats vinden. Men bedenke hierbij, dat de eerste Neder landsche stoomwagen een maximum uursnel heid kon bereiken van 38 K.M. Dat deze angst niet zoo spoedig was over wonnen, bleek o.m. uit het feit. dat vanwege „Het ijzige van de passagie" bij den aanleg van den spoorweg AmsterdamHaarlem bij den overgang te Halfweg over een lengte van 200 meter een gesloten schutting moest wor den geplaatst van 5 meter hoogte, om den schrik bij menschen en paarden te vermin deren. Ondanks alle genoemde bezwaren en de sterke oppositie namen drie Amsterdam mers, t.w. de kooplieden L. L. J. Serrurier en R. Ie Chevalier alsmede de kapitein dei- genie (later ingenieur en architect) W. C. Brade het initiatief tot den aanleg van ge noemden spoorverbinding". Niettegenstaande het feit. dat zij van regeeringswege weinig aanmoediging 'ondervonden, dienden zij in 1835 bij den Koning 'n rekest in, waarop hun bij Kon. besluit d.d. 1 Juni 1836 de gewensch- te concessie werd verleend. Hildebrand schreef daarop in zijn „Camera Obscura": „Dan eerst als de Hollandsche natie langs uwe gladde banen, o spoorwegen, dagelijks door elkaar zal geschoten worden als een partij weversspoelen, zal er welvaart en bloei en leven en snelheid in ons dierbaar Vader land heerschen". 23 Mei 1837 werd tot de gunning overgegaan Het bestek omvatte vier perceelen, t.w.: aardwerken enz. f 638.000, rails en roosterwerken f332.000, locomotieven f 67.000 en wagens f 14.000, zoodat dus de totale aannemingssom c.a. f 1.050.000 be droeg. Het bestek voorzag in een spoorbreedte van anderhalve meter. Juist in die dagen was er in Engeland een heftige strijd aan het woeden over de spoor- wijdte. Stephenson was de kampvechter voor smal spoor, terwijl Brunei breed spoor voor stond. Op last van onze regeering werd in genieur Goudriaan op onderzoek van dit pro bleem naar Engeland gezonden met het, naar later zou blijken, noodlottige gevolg, dat bij den aanleg van de lijn Amsterdam- Haarlem de spoorwijdte op 2 meter moest worden gebracht. Het gevolg hiervan was, dat later voor millioenen guldens kosten moesten worden gemaakt, om de inmiddels verder doorgetrokken lijn op de uniforme spoorwijdte van 1.435 meter te brengen, het geen geschiedde in 1864. De aanleg van onze eerste 18 K.M. lange spoorweg vorderde ruim twee jaar tijd. Inmiddels droeg het drieman schap. dat het gedurfde initiatief had geno men, de concessie over aan de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij, welke 8 Augustus 1837 was opgericht met een kapi taal van f 1.800.000. Op 25 Augustus 1839 was de lijn AmsterdamHaarlem voltooid en na herhaalde proefritten vond Vrijdag 20 Sep tember 1839 de officieele openingsplechtig heid plaats. Wij zullen hier niet vooruitloo- pen op de herdenking van deze belangrijke gebeurtenis, welke ongetwijfeld in 1939 met jrooten luister zal worden herdacht, al meenden wij goed te doen met een ikort woord het eeuwfeest van den opdracht tot aanleg te gedenken. Nederlandsche gezant in Kopenhagen. Benoeming van H. W. G. Ridder Huyssen van Kattendijke. (Adv. Ingez. Med.) PRAAG, 22 Mei (A.N.P.) Naar wij ver nemen ligt het in de bedoeling, dat de Ne derlandsche gezant in Praag, H. W. G. Ridder Huyssen van Kattendijke, als gezant in Kopen hagen Ridder van Rappard als Nederlandsch ezant opvolgen. Sinds 1934 vertegenwoordigt hij ons land in Praag en voor dien tijd was hij drie jaar gezant in Lissabon. Ridder Huyssen van Kattendijke werd in 1879 geboren en trad in 1914 in den diploma- tieken dienst als gezantschapssecretaris bij onze legatie in Brussel. In 1925 werd hij be vorderd tot gezantschapsraad en bleef aan ons gezantschap in Brussel verbonden. In 1930 werd hij benoemd tot buitengewoon gezant en gevolgmachtigd minister in Lissa bon. Het woord is aan Honoré de Balzac Ook de slaaf heeft zijn ijdelheid: hij toil slechts ge hoorzamen aan de grooiste despoten. koope een Ligstoel van prima beukenhout in de Klompencentrale op 't Pleintje, Reitz- straat 1, Dr. Leydsstraat 10, Telefoon 11784. Levert overal heen. - Franco thuis. (Adv. Ingez. Med.) TENTOONSTELLING SCHILDERIJEN, AQUARELLEN en TEEKE- NINGEN door L. H. H. SCHUTTE, A. 1. LUTTGE—DEETMAN, 3. W. LUTTGE. Dagel. geopend van 106 - 'sZond. van 24. KUNSTZAAL REEKER, WAGENWEG 102. (Adv. Ingez. Med.) CHEF VAN DEN STAF VAN HET BRITSCHE LEGER DES IIEILS ONTSLAGEN. Officieel wordt medegedeeld, dat commissa ris Henry W. Mapp. chef van den generalen staf van het Engelsche Leger des Heils, door generaal Eva Booth uit het Leger is ont slagen. Mapp had om een onderzoek verzocht naar aanleiding van een tegen hem ingebrachte beschuldiging, waarop een rechtbank was ge vormd, die met algemeene stemmen een uit spraak heeft gedaan. Van het op grond hier van door de generale gevelde vonnis staat geen beroep open. Het is mogelijk, dat de in gebrachte beschuldigingen bovendien nog door den burgerlijken rechter zullen worden be handeld. Mapp, die 67 jaar oud is, was 50 jaar bij het Leger des Heils. Naar Reuter nader meldt heeft hij ver klaard, dat de rechtbank van onderzoek niet was samengesteld volgens het reglement van het leger, dat hij de zitting van de rechtbank niet heeft bijgewoond en dat zijn verzoek, zekere getuigen te hooren, niet is ingewilligd. (Adv. Ingez. Med.) Heden voor den dans Ons nieuw restaurant en Bagdad zaal geopend. Uitgebreid diner-menu a f 3.50 (Adv. Ingez. Med.) NU IS 'T TIJD. W. M. A. BAKKER Turfmarkt 20 - Tel. 15138 (Adv. Ingez. Med.) De Eerste Kamer heeft de crisispachtwet aangenomen. 3 Voor kapiteins en schepelingen gaat met October een nieuw recht in. 3 Een Duitsch vlieger heeft bij een nood landing in de provincie Groningen een man gedood. 3 De Spaansche burgeroorlog: Het plan tot terugtrekken der vrijwilligers. 4 Een Russisch vliegtuig over de Noord pool gevlogen. 4 Bioscopen g De gewijzigde dienstplichtwet treedt 1 Juli in werking. 11 Overwogen wordt aan de Jamboree be zoekers een herinnering aan te bieden. 11 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Snelheid. 1 P. v. d. Hem: De Kamercandidaten onder het mes. 3 G. P. D. correspondentie: Gesprekken met Duitschers. 4 Dr. p. II. Schroder: Figuren uit het ver leden. 5 Dr. M. Euwe: Strijd tegen de Engelschen was zwaar. 5 Karl Tiander: Rusland onder Stalin. 7 Van onzen Stockholmschen correspon dent: Lente in Schonen. 7 H. D. Vertelling; De Roulette. 7 J. H. de Bois: Litteraire Kantteekeningen 8 J. B. Schuil over „Het verboden stuk" 3 Dr. Jac. P. Thysse: In Thysse's Hof 9 Joh. Chr. Wynand: Een verkiezingskwestïe in de 17de eeuw. g De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 23

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1