DE EXPORT VAN SLA Jota-Scheermesjes FLANEL-PANTALONS POLOSHIRTS H E N S E N WEERBERICHT Chem.Wasscherij en Ververij S.Krom N.V SHENS-brillen TUINPARASOLS ZATERDAG 22 MEI 1937 TI A A E T: E M'S DAGBLAD 2 De handel iets gunstiger dan het vorige jaar. (G.P.D.-dienst) Tusschen Paschen en Pinksteren zijn aan de Delftsche groentenveiling en ook aan de andere groenteveilingen in ons land groote hoeveelheden sla aangevoerd en verhandeld. Gedurende deze periode xs het wel het voornaamste product ge weest en wanneer men nu den handel van den afgeloopen maanden beschouwt, moet men constateeren, dat deze iets gunstiger was dan het vorige jaar. In gezaghebbende kringen van den tuin bouw wordt deze betere handel voornamelijk toegeschreven aan het feit, dat door Engeland dit seizoen veel sla werd afgenomen, ter wijl ook naar België, evenals vorig jaar, een beteekenend kwantum werd uitgevoerd. Bovendien werd de handel eenigermate gunstig beïnvloed door de kroningsfeesten te Londen, door de devaluatie van den gulden en ten slotte ook door den burgeroorlog in Spanje, welke tot gevolg heeft gehad, dat door dit land geen sla werd uitgevoerd. Te klein betalingscontingent. Wat de export naar Duitschland be treft, het betalingscontingent was weder om te gering en practisch was het met Mei uitgeput. Door toevallige omstandig heden kon toen nog 300.000 Mark aan het contingent worden toegevoegd, doch dit bedrag was binnen enkele dagen als sneeuw voor de zon verdwenen. Het con tingent was niet evenredig aan de be hoeften in Duitschland en het aanbod hier te lande. Ook het contingent voor andere tuinbouwproducten moet absoluut onvol doende worden geacht. Nu de export van sla naar Duitschland sedert 8 Mei practisch stilstaat, is de prijs van de minder in kwaliteit zijnde Duitsche sla, daar aan de markt, ongeveer .driemaal zoo duur als de sla hier. De Duitsche deviezenmaatregelen oefenen bovendien een ongunstigen invloed uit op de prijzen der productie ten onzent. Als de prijs hier hoog is, kan dikwijls wegens de lage deviezen niet geïmporteerd worden. Duitsch land v/as weliswaar meermalen bereid de deviezen te verhoogen, doch daarmee gingen eenige dagen heen, zoodat in dien tijd de prijzen soms daalden, terwijl er, wegens het schrappen van Auflage 16 der Deviezenver- ordening, geen kans bestond om het restant uit te putten. De prijzen iets beter. Aangaande de slaprijzen kan worden opge merkt, dat vooral voor het buitenland iets betere prijzen werden betaald. De sla is n.l. voor het eerst onder de controle gesteld van het Uitvoer Controle Bureau, omdat het artikel, evenals komkommer, bloemkool en tomaten van 1 April j.l. af onder de land- bouw-uitvoerwet is gebracht. Daardoor mocht een gedeelte niet voor den export worden geveild, zoodat de sla welke naar het buiten land ging, van betere kwaliteit was dan het vorige jaar en het mindere product onver kocht aan de veilingen bleef staan en dus den handel geen schade deed. De controle kan tamelijk geslaagd heeten, terwijl geen stagnatie van beteekenis zich voordeed. extra dun, vlijmscherp, 0.10 m.m. 10 stuks ƒ0.35 ook verkrijgbaar bij WEB ER GR. HOUTSTRAAT 166, bij de Houfbrug (Adv. Ingez. Med.) AGENDA ZATERDAG 22 MEI Gem. Concertgebouw: Reünie en bal van den toederl. Danssportbond. 8.30 uur. N.V. Haarl. Hotel Mij. Lion d'Or, vergade ring aandeelhouders. 5 uur. Prinsen Bolwerk: Sehaefer's Lilliputterstad Frans Hals Theater: „Hollywood zoekt een prinses" en „Sindbad de Zeeman". 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Marguerite Gautier" 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Lasteraars". 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Slechts een vrouw", 7 en 9.15 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Ged. Oude Gracht 66: Auto-tentoonstelling Skodamodellen. 10—10 uur. ZONDAG 23 MEI Ged. Oude Gracht 66: Auto-tentoonstelling Skodamodellen. 1010 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Prinsen Bolwerk: Sehaefer's Lilliputterstad Zandvoort: Dansen in het Noorderbad 's middags en 's avonds. MAANDAG 24 MEI Sint Elisabeths Gasthuis: Algemeene ver gadering Vereeniging „Kraambeschenning door Kraamverzekering" te Haarlem, 20.30 u. Leidschevaart 396: Aandeelhoudersverga dering N. Z. H. T. M. 10.30 uur. Prinsen Bolwerk: Sehaefer's Lilliputterstad Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds Ged. Oude Gracht 66: Auto-tentoonstelling Skodamodellen. 1010 uur. ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid."» Voor de apotheken, die toestemming ger vraagd hebben, om 's avonds en 's nachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster op gemaakt. Van Zaterdag 22 Mei 's avonds 8 uur tot en met Vrijdag 28 Mei zijn de volgende apo theken op Zondag, 's avonds na acht uur en des nachts geopend. I Koster, apotheek „Bosch en Vaart". Bosch en Vaartstraat 26. Tel. 13290. H. Cohen, firma H. Remmers en Zn., Kruis straat 6. Tel. 10354 Noorder-Apotheek. Jan Gijzenkade 181 Tel. 23821. B. K. Blommendaal, Nolf's goedkoope apo theek, Kruisstraat 26, Tel. 11174. VAKKLEEDINGSMAGAZIJN PAARLAARSTEEG 1 - Tel. 12842 (Adv. Ingez. Med.) Luigi Pirandello. Lezing van Dr. E. Morpurgo. De laatste der Dante-lezingen was gewijd aan den onlangs gestorven Italiaanschen tooneel- en romanschrijver Luigi Pirandello. De presidente der vereeniging mevr. L. Van- derveldenVijgh heette den spreker, dr. E. Morpurgo welkom en vertolkte de blijdschap der aanwezigen, dat hij, er in had toegestemd het leven en het werk van den Wereldberoem- den schrijver toe te lichten, op den slotavond van dit eerste levensjaar van Dante Alighieri. Dr. Morpurgo wees er op hoe alles iri het werk van Pirandello zich concentreert op het groo te conflict: het schrijnend contrast tusschen schijn en werkelijkheid. Altijd en overal kan men het terugwinden, in het innerlijk con flict van een individu of in het conflict tus schen verschillende menschen, die elkander anders zien of voorstellen dan zij werkelijk zijn. Bij Pirandello concentreert alles zich op waarneming van anderer wegen. Met 't groot ste gemak stapt Pirandello uit zijn eigen per soon om objectief zichzelf te beschouwen om dan tot de ontdekking te komen dat hij an ders is, dan hij meende te zijn. Niets staat vast, alles is relatief. Als 't noodig is cijfert hij tijd en ruimte weg als van geenerlei be lang, ook de dood is zonder beteekenis als de fantasie het leven van een bepaald persoon laat doorgaan in het brein van een ander mensch. Een treffend voorbeeld vindt men hiervan bij de moeder in „Het leven dat ge mij gegeven hebt." Het meest kenmerkende stuk van Pirandello blijft „Zes personnages op zoek naar een auteur". Hierin heeft Pirandello het conflict tusschen schijn en werkelijkheid op brillante wijze uitgewerkt en getoond hoe een auteur beheerscht wordt door de figuren zijner schepping. Zij leven hun eigen leven, zij zijn, en hij schrijft maar wat hem door die perso nages gedicteerd wordt. Zelf gaf de schrijver de voorkeur aan zijn tooneelstuk Hendrik IV. Ook hier blijft het vraagstuk: hoe zien de menschen ons, zijn wij zooals de menschen ons zien, zijn wij zoo als we ons verbeelden te zijn. Ook in den ro man „Levend Dood" vinden we hetzelfde pro bleem. Wat is de reden geweest van dit altijd terug keer end motief in heel het omvangrijk oeuvre van Pirandello? Die reden is uiterst tragisch. Pirandello huwde een meisje uit zijn geboorte land, Sicilië. Na de geboorte wan hun derde kind werd zij geesteskrank. Uit liefde voor haar wilde hij haar niet in een inrichting la ten verplegen, doch hield haar thuis. Maar wat hij ook deed en hoe wol liefde hij dat ook deed zij zag hem steeds anders, dan hij was. Dit geval heeft Pirandello .nauwkeurig nagegaan en tot in de kleinste bijzonderheden opgeteekend. In deze droevige omstandighe den vond hij het leidmotief zijher werken, want een eigen leven heeft hij niet gehad, hij heeft zooals hij 't uitdrukt, zijn leven „ver schreven" niet „geleefd". Populair kan men Pirandello niet noemen. Maar wel is hij een schrij ver die door zijn oor spronkelijkheid boeit en wiens cerebrale scheppingen aanleiding geven tot eindelooze discussies. De boeiende uiteenzetting van den spreker werd met veel aandacht gevolgd door de tal rijke aanwezigen, die door hartelijk applaus dankten voor den interessanten avond. TELEFOON 4043 (3 lijnen) De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen, tijdelijk wellicht krachtigen, Zuidwestelijken, tot Zuid oostelijken wind, aanvankelijk toene mende bewolking met kans op regen in het Westen, in het Oosten weinig of geen regelt, later opklarend, weinig verande ring in temperatuur BAROMETERSTAND Hoogste 771.3 m.M. te Isafjord en Akureyri.' Laagste 752.3 m.M. te Valentia. BAROMETERSTAND Vorige stand 754 m.M. Stand van heden 769 m.M. Neiging; Vooruit. Opgave van Fa. KUIPERS ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Zaterdag v.m. 0.55 uur; n.m. 13.27 uur. Strand berijdbaar van 6.00—11,30 uur. Zondag v.m. 1.42 uur; n.m. 14.07 uur. Strand berijdbaar van 6.4512.00 uur. Maandag v.m. 2.15 uur; n.m. 14.36 uur. Strand berijdbaar van 7.15—12.30 uur. V r q T een S°ed adres voor de aan- rv i Ju, o x schaffing van uw bril. Alléén ZIJLSTRAAT 97. Opticiens. (Adv. Ingez. Med.) De inbraak aan de Leidschevaart. Kinderen en de zomertijd. Een waarschuwing aan ouders. Het personeel van de lagere scholen 36 en 37 heeft een circulaire tot de ouders der leer lingen gericht, waarin o.a. het volgende wordt gezegd: Zonder twijfel heeft de zomertijd het groote voordeel voor de volwassenen, dat zij daar door gelegenheid hebben wan hun vrije uren bij daglicht te kunnen genieten. Maar even zeker is het, dat diezelfde zomertijd voor kinderen dit groote nadeel heeft, dat zij er te weinig nachtrust door krijgen. Zooals U weet, hebben kinderen 11 a 12 uur slaap noodig. 's Winters krijgen de meeste kinderen die rusturen ook wel, mai r 's zo mers. Vroeger was het al een heele toei. om de jeugd op tijd naar bed te krijgen, aL het in huis nog warm was en het buiten nu juist wat frisscher werd; bovendien slapen kinde ren bij daglicht minder goed in dan in 't don ker. Maar die moeilijkheden zijn nog veel grooter geworden 'door de invoering van den zomertijd; ook de ouders, die zich van deze bezwaren volkomen bewust zijn, slagen er nog niet in, hun kinderen op tijd te laten in slapen, doordat de buurtkinderen nog bui ten spelen. Wij zijn ons er dus ten volle van bewust, dat de ouders het in dezen niet gemakkelijk hebben. Toch wenden wij ons tot U met den drin genden raad: zorgt U er toch voor, dat uw kinderen zoo tijdig gaan slapen, dat zij hun 11 a 12 uur nachtrust krijgen! want hun. ge zondheid en hun karakter lijdt onder tekort aan slaap. Hoeveel kinderen zijn in deze da gen niet bijzonder „lastig"? en bovendien kunnen zij op school niet goed opletten. Spe ciaal in de lagere klassen is dit goed merk baar, er zitten kinderen op school, die er meer voor voelen een dutje te gaan doen dan op te letten bij het schoolwerk. Ons bewust zijnde van de moeilijkheden, waarmee U ten dezen te kampen heeft, vra- jen wij U dus dringend uw kinderen in deze zomermaanden zoo vroeg mogelijk en op een vast uur te laten gaan slapen. AFSCHEIDSCOLLEGE VAN PROF. H. H. KÜYPER Dinsdag 1 Juni zal prof. dr. H. H. Kuyper, des namiddags te vier uur in de collegezaal van het paedologisch instituut, Vossiusstraat 56, te Amsterdam, zijn afscheidscollege hou den Onder de oud-studen ten heeft zich een huldigingscomité gevormd onder leiding van dr. J. Kaajan. Daders aangehouden. Op 81 Maart 1936 is ten nadeele van de N.V. „De Veluwe" aan de Leidschevaart een geldkistje met ruim f 500 ontvreemd. In ver band hiermee heeft de politie thans gear resteerde een 42-jarige man uit Bl'daal en een 42- en 38-jarige man uit Haarlem. Deze laat ste was gedetineerd in het Huis van Bewaring als verdacht van inbraak te Bennebroek en van die in hét Duitsche tehuis aan het Kenau park. Laatstgenoemde had ook een heler. Eén hunner moet de inbraek hebben gepleegd; de anderen hebben van den buit gedeeld. Het leege geldkistje zouden ze hebben weg geworpen in de Leidschevaart, ongeveer 300 M. ten Zuiden van de brug over de Zandvoort- sche laan. De politie heeft hiernaar Vrijdag gedregd en inderdaad heeft ze "het kistje daar gevonden. De vier personen zijn allen in verzekerde be waring gesteld. Ook werd door de politie aangehouden een 58-jarige vrouw uit Haarlem, die bekend heeft een gedeelte van het gestolen geld aan één der helers te hebben afgedragen. Nadat tegen haar proces-verbaal was opgemaakt, is zij op vrije voeten gesteld. VERKIEZINGSACTIE RJK. STAATSPARTIJ. De R.K. Staatspartij houdt Maandag 24 Mei een laatste massale vergadering in de zalen van het gebouw „St. Bavo", Smedestraat. Als sprekers zullen optreden pater Borromaeus de Greeve en mr. J. B. Bomans, lid van Ged. Sta ten. Dinsdag 25 Mei wordt een groote propaganda fietstocht gehouden den avonds 7 uur. EERVOLLE ONDERSCHEIDING. Onze stadgenoot Jan Hensen behaalde te Verviers in België, in de afdeeling Honneur voor Tenors de Mention speciale. Een mooie prestatie mag dit genoemd wor den, daar in die afdeeling 21 tenoren deelna men waarbij veel beroepssolisten waren. In 1925 behaalde hij te Amsterdam den hoogsten prijs uit 56 deelnemers. De begeleiding was in handen van mej. Cor Teves. JUBILEUM J. RAAR. Heden was het 25 jaar geleden, dat de heer J. Raar, bode bij de Gemeentelijke Gas- en Electriciteitsbedrijven alhier, in dienst der ge meente Haarlem trad. De heer Raar werd hedenmorgen door beide directeuren van het Gas- en Electriciteitsbe- drijf ontvangen en toegesproken, waarna na mens de gecombineerde administraties en den technischen dienst den jubilaris met een toespraak van den heer G. P. C. van Delden een rooktafel werd aangeboden. Ten stadhuize ontving de heer Raar uit handen van den burgemeester de gebruikelijke enveloppe met inhoud. ALKMAAR Stuurt Uw goederen naar een modern ingericht bedrijf, dan kunt U er op aan dat Uw vaak kostbare kleeding op de juiste wijze wordt behandeld. Onze Naam staat U daarvoor borg. Winkel te HAARLEM: ZIJLSTRAAT 57 - TELEFOON 16387. (Adv. Ingez. Med.) VEREENIGING TOT BEVORDERING DER BIJENTEELT. Bovengetnoemde vereeniging hield onder leiding van dr. M. Bruyel, hyar jaarvergade ring in het Nutsgeibouw alhier. Aan het jaarverslag van den secretaris, den heer P. J. Boot, is het volgende ontleend. Het amateur-ii\ kerschap is groeiende in deze omgeving. De reis met de bijen naar de Wieringermeer heeft helaas niet aan de ver wachtingen beantwoord, waaraan het on gunstige weer niet vreemd is geweest. Beter waren in ieder geval de resultaten van de Heidereis te noemen, waarvoor de heeren Rentenaar en Braam zich zoo bijzonder heb ben beijverd. De suikerdistributie, welke veel tijd en zorg eiseht, werd door den penningmeester, den heer Helderman voortreffelijk behartigd en dank zij den betrokken Rijksambtenaar en de firma Bel en Vogel, is deze uitgebreide distributie in orde verloopen. De win ter cursus, gegeven door den heer Joh. A. Joustra, trok de verwachte belangstel ling en wist deze tot het einde te behouden. De openbare les bij den stand van den heer H. L. de Haan, werd door ruim 60 belangstel lenden bezocht. De excursie droeg dit jaar een bijzonder wetenschappelijk karakter door het bezoek aan de Landbouw Hoogeschool te Wageningen, waar naast het laboratorium van de zoete most bereiding, ook het Aiharium van Prof. Jeswiet werd bezocht, terwijl het bijenhuis aldaar naturulijk in het centrum der belang stelling stond. De lezing van den heer Beekhuis van Til over .Bijenrassen" voor ons van belang" en die van den heer De Meza over „Het kerstmis- imkeren aan tafel en in Juni op de stand", benevens de vertooning van de indrukwekken de Marofilm, hebben er niet weinig toe bij gedragen dat de belangstelling voor deze honingfabriceerende insecten aanzienlijk uit groeide. De reclamecampagne voor het gebruik van Ne derlandsche Honing, bleef mede door de schrale honingoogst onuitgevoerd. De bibliotheek zag zich weer uitgebreid, doch het is een droef verschijnsel, dat in de Nederlandsche taal nog zoo weinig bijen- iectuur gevonden wordt. Voor de buitenland se vakbladen is de belangstelling groeiend! Meineed voor de Haarlemsche Rechtbank. J.l. Donderdagmiddag diende voor de Haar lemsche Rechtbank met gesloten deuren een zedenzaak tegen een vroegeren caféhouder en diens echtgenoote te Haarlem. In deze zaak werd o.a. als getuige gehoord een 27-jarige ge huwde vrouw uit Amsterdam, die na de be handeling der zaak op last van den Officier van Justitie is aangehouden, omdat zij ver dacht werd, zich aan meineed te hebben schuldig gemaakt. Na verhoor heeft zij dit bekend. Tevens zijn toen aangehouden boven genoemde caféhouder en zijn vrouw, als ver dacht van het uitlokken van meineed. Alle drie verdachten zijn in verzekerde be waring gesteld. Zij zullen a.s. Maandag aan de Justitie worden voorgeleid. OPGEPAST VOOR DIEN MONTEUR! Er is een paar maal bij de Haarlemsche politie aangifte gedaan, dat iemand zich bij ingezetenen aanmeldde, onder voorwendsel, dat hij als monteur den stofzuiger kwam na kijken. Na zijn vertrek werd telkens geld ver mist. Dit was Vrijdag ook het geval met een dame van de Raamvest, die na 's mans ver trek een portemonnaie met f 2.20 uit de keu ken vermist. WEER ONVERWACHT DEN WEG OVERGESTOKEN Vrijdagavond half zeven stak het 6-jarig dochtertje van den heer K. in de Paul Kruger straat plotseling den rijweg over, zonder op het verkeer te letten. Zij liep tegen een vrachtauto op, waardoor zij viel en met de rechterhand onder het linkervoorwiel terecht kwam. De hand werd zwaar gekneusd. Door leden van den Ongevallendienst werd zij per ziekenauto naar het Sint Elisabeths Gasthuis vervoerd, waar zij ter observatie is opge nomen. „Eerste spade' op Jamboree- terrein in den grond. Maandag a.s. zal op het Jamlboreeterrein een bijzondere plechtigheid plaats hebben. Dan zal namelijk de hoofdverkenner Staats raad Rambonnet, de eerste spade voor den opbouw van het kamp in den grond steken. Wel zijn in de laatste maanden ter plaatse reeds verschillende werkzaamheden verricht, zooals wegenaanleg, maar de plechtigheid van a.s. Maandag heeft toch een bijzondere be teekenis. Zij duidt er op, dat van dan af met volle kracht gewerkt zal worden om het Jamboreeterrein met al zijn opstallen, sub- kampen enz. op 31 Juli a.s. geheel gereed te hebben TOEVALLIJDER OVERBOORD GEVALLEN EN VERDRONKEN. Toen de ongeveer zestigjarige bloemist P. V. uit Delft Vrijdagochtend met het pontje de Provinciale Vaart: tusschen Delft en. Rijswijk overstak, kreeg hij een toeval, waardoor hij overboord sloeg. Hoewel de pontvoerder en een schipper, die in de nabijheid van de pont voer, direct pogingen in het werk stelden V. te red den, duurde het ongeveer twaalf minuten eer hij op den wal was gebracht. Een onmiddellijk ontboden geneesheer kon slechts den dood con stateeren. Het stoffelijk overschot is naar het gasthuis te Delft overgebracht. Cedipl. Opticien GIERSTRAAT 27 Leverancier alle Ziekenfondsen ONS KNIPPATROON. No. 760: maat 42. Sportieve rok. Een rok, zelf te vervaardigen is altijd een dankbaar werk. Vooral van dit gemakke lijk zittende model, dat voor vele doelein den geschikt is, zal men plezier hebben. Ten einde het werken met dit patroon nog te vereenvoudigen, is een korte handleiding bij gevoegd. Benoodigd materiaal: tweemaal de hoogte van 120 cM. breede diagonaal ge streepte stof. Een drietal plooien zorgt voor de bewegingsvrijheid. Het patroon is te ver krijgen in maat 42: taillewijdte: 74 cM. en heupwijdte: 104 oM. Door het al of niet aanknippen van naden, kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Knippatronen zijn altijd zonder naden; wanneer de maten van het patroon dus overeenstemmen met de eigen maten, moeten in ieder geval de naden aan geknipt wor'den. Prijs van het patroon 2-6 ct. Het is van heden af gedurende een week te verkrijgen aan de bureaux van dit blad Gr. Houtstraat 93 en Soendaplein 37, VEREENIGING TEGEN JIET MISHANDELEN VAN DIEREN. (Zie ook elders in dit nummer). Het jaarverslag. Aan het jaarverslag der Vereeniging tegen het mishandelen van dieren ontleenen wij het volgende De vereeniging daardoor in staat gesteld door wijlen mej. Glasbergen, die de vereeni ging tot erfgenaam benoemde kocht de garage naast het eigen gebouw in de Ridder straat aan met het bijbehoorende woonhuis. Een veel beter tehuis voor de zwervende die ren werd daardoor mogelijk. Ook kan nu cen trale verwaming worden aangelegd. Op 31 December bedroeg het aantal leden 526 dat is 34 minder dan het vorig jaar. Ook het aantal contribuanten liep van 50 terug op 46. Er wordt een beroep gedaan op de leden om te maken, dat hierin een verandering ten goede komt. Na de noodzakelijke afschrijving ontstond een verliessaldo van f 3961,16, welk saldo wordt afgeboekt van de rekeningreserve koersver schillen. (De erfenis van mej. Glasbergen be droeg ruim f 12.000, maar aankoop-verbouwing en aanleg van centrale verwarming kostten bijna f 19.000. Het verschil met de erfenis werd gevonden door het sluiten van een hypotheek van f 6000 op de nieuw verworven perceelen) Het aantal zwervers, zieke dieren en aange reden honden en katten dat gehaald moet wor den, wordt steeds grooter. Voor 167 (v. j. 102) honden en 149 (v. j. 129) katten werd een te huis gevonden; 23 honden en 2 katten wer den door den eigenaar teruggehaald. In het gas- of in het electrisch toestel werden 267 (v. j. 161) honden en 687 (v. j. 401) katten pijnloos afgemaakt. f313,85 (f 100 meer dan het vorig jaar) is uit gegeven voor voeding, diergeneeskundige hulp, stalling', hoefbeslag voor de woonwagen- paarden. Tuinbanken, Ligstoelen enz. Klompen- Centrale op 't Pleintje, Reitzstraat 1, Dr. Leydsstraat 10, Telefoon 11784. Levert overal heen. - Franco thuis. (Adv. Ingez. Med.) AERDENHOUT NAT. SOC. BEWEGING. Openbare vergadering in hotel Boekenrode Vrijdagavond hield de N.S.B. een openbare vergadering in hotel Boekenrode te Heem stede met de heeren M. V. Graaf de Marchant et d'Ansembourg en Jhr. Mr. W. v. d. Goes als, sprekers. De zaal was nagenoeg geheel bezet. Jhr. Mr. van der Goes had tot onderwerp: „Mussert of Moskou". Zelden, zei spr. heeft een leuze zooveel weer stand ondervonden als de onze. 't Nederland sche volk wil nog steeds niet gelooven, dat 't gaat tusschen die twee. De middelmoot, waar aan sommigen zich willen vergasten, is ons echter te muf, Het communisme dreigt in de heele wereld, zeker in Europa en niet 't minst in Nederland. Het heeft zich genesteld in Frankrijk, in Spanje en 't staat aan onze grenzen en is er reeds overheen. De Nat. Socia listen kunnen niet werkeloos aanzien, dat ook- hier reeds de basis gelegd wordt voor een volks front. Men zegt wel, dat Moskou en Marx hier niet samen kunnen gaan, maar uit alles blijkt, dat de Communisten slechts de hand behoeven uit te steken, om de S.D.A.P. te vangen. En de E.D.D. is een bijwagen van de S.D.A.P. Democratie leidt tot beginselloosheid, het geen het kabinet Colijn ten duidelijkste bewijst. De regeeringsjaren van Colijn waren niet in staat, de werkloosheid te verminderen, of ge brek te voorkomen bij overvloed, welke leidde tot voedselvernietiging. Het is dan ook 't top punt van brutaliteit, dat dit kabinet zich Christelijk durft noemen. Ook is het gezag niet bevestigd, maar vertrapt, hetgeen spr. met ver schillende voorbeelden aantoonde. En wat willen wij voor de democratie in de plaats stellen? vraagt spr. De corporatieve staat, waarin het volk naar den grondslag van het werk wordt ingedeeld. Hiervan geeft hij een nadere uiteenzetting. In den corporatieven siaat worden de belangen van het volk toevertrouwd aan de meest deskundigen. De nood stijgt ten top. Wij zullen wegmaaien, wat de welvaart van 't Nederlandsche volk in den weg staat. En met de verzekering, dat, wat Mussert zegt en wat hij doen zal, beter zal zijn dan wat ei' tot dusver gedaan is, besluit deze spreker zijn rede. Graaf de Marchant begint met te constatee ren, dat deze verkiezing een geheel ander aspect vertoont dan de vorige. Er is thans een partij opgestaan, die de kleine partijen naar den rommelzolder wil doen verhuizen, en waar tegen zich één groot front heeft gevormd. Dit positie nemen tegen Mussert is slechts een af- leidingsmanoevre, aldus spr. om de aandacht af te leiden van eigen tekortkomingen. Onder de leuze: voor vrijheid en christendom, tracht men het Nederlandsche volk er toe te bewegen, zich weer te stooten aan denzelfden steen. Spr. acht het zich. tot taak, dien steen aan het Ned. volk te toonen. De z.g'.n. vrijheid bestaat niet, kan niet bestaan. Bij geen enkele politieke partij bestaat vrijheid, 't Ambtenaarsverbod, 't radioverbod, ontslag om politieke overtui ging enz. zijn bewijzen, dat die z.g.n. vrijheid slechts een fictie is. Tegen dit soort vrijheid wil de N.S.B. zich verzetten. Hierbij wil zij geen volksinvloed uitschakelen, maar wel partij-invloed. Over de tekortkomingen van de regeering zegt spr. dat er wel veel geld gebruikt is, maar dat er geen eind is gemaakt aan de werkloos heid. Zelfs is 't geld van 't fonds voor ouder domsrente verdwenen. Dat het nu den laat- sten tijd iets „beter gaat" met 't land, is niet te danken aan Colijn, maar aan Engelands be wapening. Dat de dividenden grooter worden, is voor ons geen hoofdzaak. Wel, als er meer menschen aan 't werk kunnen gaan. Maar tegenover hooger dividend staat de prijsstij ging, waarvan allen, behalve de kapitalisten, de dupe zijn. Voor Nederland is 't een groote blamage, dat boerenarbeiders werk kunnen vinden „in de hel van 't Nat. Soc. Duitschland". Voor het falen van Colijn is de R.K. Staats partij mede verantwoordelijk. Met de opwekking, zich in deze dagen niet door allerlei beloften van anderen te laten misleiden, besloot spr. zijn rede. Terzelfder tijd werd er in hotel „Vreeburg" te Bloemendaai ook een vergadering van de N.S.B. gehouden, waarin dezelfde sprekers op traden.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2