3 UIT HET VERLEDEN ZATERDAG 22 MEI 1937 HAAREEM'S DAGBEAD S VOOR DEN- -POLITIERECHTER Rond den automaat. Misschien zijn er in Beverwijk meer auto maten, maar zooveel is zeker, dat er een is, dien men den automaat noemt en die Bever wijk een zekere vermaardheid geeft, want rond dien automaat hebben zich al verschillende gebeurtenissen voorgedaan welke een naspel vonden voor den politierechter. Het schijnt daar een soort publieke vermakelijkheid te zijn of een plaats waar men elkaar rendez vous geeft. Nu had zich weer iets rond dien automaat afgespeeld en wat we daar alzoo hoorden, doet ons veronderstellen, dat in deze zorgelijke tij den er toch nog heel wat menschen zijn doodgewone menschen die het leven van den vroolijken kant beschouwen en geld hebben om aan die vroolijkheid te offeren. Daar waren eerst twee jongens uit Sint Pancras, landarbei ders. die per motorfiets naar IJmuiden trok ken, er een gewezen dorpsgenoot opzochten om met hun drieën te gaan dansen Toen om elf uur de café's gesloten werden, reden ze naar Beverwijk waar zij zich tot sluiting in een café vermaakten, om daarna den automaat met een bezoek 'te vereeren. Daar waren verder een paar lieden, die met hun vrouwen in een café biertjes en kinawijn gingen gebruiken, om vervolgens een taxi te charteren, waarmee ze naar Uitgeest togen om te zien of daar dansgelegenheid was. Dat was er niet en zij keerden terug om eveneens den automaat op te zoeken, waar zij ijverig gingen speuren naar gebraden worstjes. Als we nu hooren van de kinawijntjes en dan verne men, dat later bij den automaat een volle flesch kinawijn is gevonden en nog een stuk geslagen, dan lijkt het er veel op, dat die fles- schen de reis van Uitgeest hebben meege- Nederland moet zich zelf blijven. Zoodoende waren dus de twee groepen bij den automaat gekomen, maar daar eindigde de vroolijkheid, want een van het viertal sloeg een der Pancrassianen met de flesch, waarvan de scherven gevonden zijn, een wonde aan, en een versuffing in het hoofd, terwijl de scher ven in hun baldadig spel hem aan de hand wondden en zijn kieeren scheurden. Bloed en kinawijn kleurden hem rood van 't hoofd tot de voeten. Dat is de lezing van den bewoner van Sint Pancras, maar de Beverwijker, die, zooals hij zei, dien avond acht glazen bier had gedron ken, zei, dat het niet waar was en zoowel de volle als de leege flesch waren hem ten eenen- male vreemd. Er was verder niemand, die kon verklaren, hoe daar op straat een onaange broken flesch kinawijn was gekomen, zoodat we hier voor een mysterie staan als zoo dik wijls. Gevochten was er wel, maar de lezingen om trent de aanleiding daartoe en het verloop van den strijd loopen alweer sterk uiteen. Die van Sint Pancras zei, dat, terwijl hij met den rug naar den automaat gekeerd, naar de lucht stond te kijken, terwijl zijn maats in den auto maat grabbelden, hij opeens een slag tegen het achterhoofd kreeg, hij keek om, wie zoo vrien delijk was en kreeg toen een opstopper van voren, maar toen gaf hij er een terug. Daarop kwam de genadeslag; de kina wij nflesch, tot dusverre buiten spel gebleven, werd op zijn hoofd stugeslagen. „Zoo was 't niet", zei de ander. „Ik zat voor den automaat gebukt om naar gebraden worst jes te zoeken, toen iemand met zijn knie tegen mijn neus duwde; ik heb hem toen een duw teruggegeven, maar een flesch heb ik niet ge had. Hij is zeker buiten op een hekje gevallen." Neen, zei de agent, die er na de vechtpartij op afgestormd was: geen sprake van. De won den zijn van glasscherven. De zaak was dus niet duidelijk en aangezien de vriend van den getroffene, die licht kon verschaffen, al zijn licht in den automaat had opgesloten en er nu bijstond of hij voor 't eerst van zijn leven over het geval hoorde spreken, terwijl de mogelijkheid van meineed, welke de rechter opperde, hem niet kon wakker maken, schorste de politierechter de zaak om den rechter-commissaris een nader onderzoek op te dragen. De automaat zal dus later weer de aandacht vragen. Nog meer klappen. Het vechten was niet van de lucht; in en kele deelen van het arrondissement heerscht blijkbaar een strijdlustige geest en er is niet I veel toe noodig om de handen los te maken. Bleef het bij de handen, dan was het, schoon niet goed te praten, niet zoo heel erg, maar in Haarlemmermeer was er een, die een mestvork gebruikte en zoo'n veelpuntig zwaar instru- I ment kan raar aankomen. En waarom was het? Om niets. Een man passeerde per fiets, den mestvork met zich voerende, een boerderij, toen een jongmensch op de fiets van het erf kwam en tegen hem aanreed. Schade of letsel werd niet veroor- zaakt. Zulke dingen komen in de stad dage lijks voor. Om nu maar dadelijk den jongen met de mestvork te slaan, was toch wel wat al te veel aan zijn drift toegeven. „Je had hem wel dood kunnen steken", zei de politierech ter, ,,'t is geen manier". De dader wist er niet veel op te zeggen, be weerde eerst nog, dat de punten beschermd waren door een houtje, maar moest even later toegeven, dat het houtje er af gevallen was. De officier eischte, ter bedwinging der drift buien, f 20 boete; de man vond het heel veel, want zijn verdiensten waren niet groot. De politierechter wilde daar wel eenigszins reke ning mee houden, maar de boete moest toch gevoelig zijn; f 15 moet hij betalen; de riek. die er toch eigenlijk niets aan doen kan, wordt vernietigd. Een ander driftkop was een chauffeur te Zaandam, die bij zijn auto stond, toen een jongeman op een fiets passeerde en hem met den arm een stoot gaf. De chauffeur, die ook niet veel kan verdragen, achtervolgde den wegrij denden fietser met een stroom van dankbetuigingen en opvoedkundige lessen, maar dan op zijn manier. „Je moet beter uit kijken, stomme boerekaffer" en dergelijke. De ander nam de handschoen op, keerde kwam naar den chauffeur toe om de lessen van nabij te ontvangen, ja. toen tij tweemaal uitgescholden was, vroeg hij den chauffeur het voor den derden keer nog eens te doen. Nu, die deed dat graag, gaf er meteen een op stopper bij en toen ging de wielrijder naar de politie. De driftige chauffeur kreeg f 6 boete en hij berustte er maar in. Vergadering R.-K. Staatspartij. Mr. Goseling over de verkiezingen. In de groote zaal van het Gemeen telijk Concertgebouw hield de af- deeling Haarlem van de R. K. S. P. gisteravond een zeer druk bezochte verkiezingsvergadering, waar de voor zitter der staatspartij, mr. C. M. J. F. Goseling en de heer F. P. Th. Röhling, plaatsvervangend candidaat der R.-K. lijst het woord voerden. Onder de toonen van „Roomsche Blijd schap" gespeeld door de Spaarnebazuin, be traden de sprekers de zaal, luide toegejuicht door het publiek. Als eerste spreker voerde de heer F. P. H. Röhling het woord, die zich in het bijzonder tot de Katholieke jongeren richtte. Spr. cri- tiseerde op spottende wij zeverschillende po litieke partijen, en keerde zich daarbij in het bijzonder tegen de extremisten. Naar de rots vaste overtuiging van spr., zijn de jonge Ka tholieken onverbrekelijk verbonden met de toekomst van ons land. Er zal een nieuwe orde komen, die door die jongeren opgebouwd zal worden, en de wereld zal vernieuwen, op elk terrein. Er is in de jeugd een verlangen om dit le ven schooner te maken en het te brengen op een hooger peil. Er zal in dat leven recht vaardigheid en liefde zijn. Er is. ook in ons land nog. te veel wanorde en liefdeloosheid. Geen Katholiek mag rust of duur kennen, zoolang er in ons land nog verworpenen zijn, die gedoemd zijn tot een proletariërsleven. Het is de taak van allen, die menschen uit het proletriaat te verlossen. Bijna bovenmenschelijk lijkt het, die nieuwe orde te vestigen. Doch het verkeerde moet gesloopt worden, het goede opgebouwd. Daar om, aldus spr., doen wij onze greep naai de staat om hem te hervormen in onzen geest. Na een muzikaal intermezzo, door de hee- ren de Graaf (viool) en Schouten (piano), sprak de voorzitter der afdeeling Haarlem, dr. H. Th. Koot, waardeerende woorden aan het adres van mr. Goseling, dien hij huldigde als organisator van de propaganda voor de R. K. S. P. Namens de Haarlemsche propagandisten bood spr. den heer Goseling een verrekijker aan (luid applaus.) Mr. C. H. G. F. Goseling. Vervolgens voerde mr. Goseling het woord. De afgeloopen parlementaire periode, al dus spr., was een der moeilijkste uit onze parlementaire geschiedenis. Doch thans is het dieptepunt van de crisis gepasseerd. Doch het is mogelijk dat er nieuwe inzinkingen komen. Scherper dan ooit teekent zich de strijd af op geestelijk en algemeen staatkun dig gebied. Daarom moet de strijd van Mei grootsch gezien worden. Er zijn vier tegenstellingen, waartegen scherp verzet en bezonnen inkeer gepast zijn. Daarvan moet allereerst genoemd worden het goddeloos communisme, in zijn vele ver mommingen, dat door Pius XI zoo duidelijk werd gesignaleerd. De tweede strooming is de levensbeschou wing, die den mensch wil opslorpen in al zijn uitingen, van de geboorte tot den dood. Dat is het stelsel van de staatstotaliteit. Als Ka tholiek moet men zich verzetten tegen iederen vorm van staatsalmacht en staatstyrannie. Wij moeten de baan vrij houden zeide spr. voor onze grootste geestelijke goederen. Ne derland moet zichzelf blijven (applaus). Het is niet waar. dat het leiderschap het eenige bolwerk vormt tegen het communis me, en de leuze: Mussert of Moskou is valsch. Beide moeten bestreden worden. De derde strooming is die, welke een te groote waarde toekent aan de volkssouverei- niteit, zooals de soc. dem. doen. Het belang van een gezonden volksinvloed op de regee ring is niet te onderschatten, doch deze moet samen gaan met een sterk regeeringsgezag. Het hechtste bolwerk voor een gezonde de mocratie, aldus spr. is nog steeds de R.-K. Staatspartij (applaus). Als vierde strooming besprak mr. Goseling het liberalisme, dat invloed uitoefent, ver bui ten de politieke groepeeringen. Dit liberalisme is de leer van een valsch individualisme. Daartegenover moet een sterken gemeen schapszin aangekweekt worden. Spr. deed een beroep op de jongeren, wier steun daarvoor onontbeerlijk is. De Katholieke Nederlanders vormen op staatkundig gebied het sterkste cohort, doch de Staatspartij grijpt niet naar de macht, uit machtswellust, maar om het land te kunnen dienen. Zij is niet alleen bereid, doch ook in staat daartoe. De politiek partij is het schild voor de vrij heid van kerk en geloof. Spr. wees op de woorden van dr. Schaepman: „Het vereeni gen van alle katholieken op één program is een plicht met 't oog op den staatkundigen toestand van ons land", woorden die ook nu, en zelfs meer dan ooit, van toepassing zijn. Het gaat om de hoogste goederen. Want bo ven alle aardsche vrijheid staat de ware vrij heid van de kinderen Gods, waar die ont breekt, is geen harmonie meer tusschen vrij heid en gezag. Spr. gaf vervolgens een korte samenvat ting van de voornaamste punten van het po litiek program der Staatspartij en wees er op, dat de R. K. S. P. voor alles een beginselpartij is. Wie 'op 26 Mei zijn plicht niet goed ver vult, begaat een drievoudigen zelfmoord: als kiezer, als Katholiek en als Nederlander. Spr. besloot zijn rede met het citeeren van de woorden van jhr. Ruys de Beerenbrouck „Onze nationale eenheid is de kracht van ons vaderland." SPEELTUINVER. „WELTEVREDEN". De speeltuinvereeniging „Weltevreden", In dische buurt, houdt op Zaterdag 22 en Zondag 23 Mei een tentoonstelling van het werk dei- kinderen, dat in de wintermaanden tot stand kwam. De tentoonstelling wordt gehouden in gebouw Cheribonstraat 15. (Adv. Ingez. Med.) De Kamerverkiezing. Wat moet en wat niet mag. De Burgemeester van Haarlem brengt ter openbare kennis, dat op Woensdag 26 Mei 1937, van des morgens acht uur tot des na middags vijf uur, zal geschieden de stemming ter verkiezing van de leden van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal. Herinnerd wordt aan de verplichting, op gelegd bij artikel 72, tweede lid, der kieswet, dat ieder, die volgens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, zich binnen den voor de stemming bepaalden tijd ter uitoefening van zijn kiesrecht moet aanmel den bij het stembureau van het voor hem op de kiezerslijst aangewezen stemdistrict. De kiezer, die aan deze verplichting niet voldoet, wordt, tenzij van een geldige reden, van verhindering blijkt, gestraft met geld boete van ten hoogste drie gulden. Indien tijdens het plegen van de overtre ding nog geen twee jaren zijn verloopen se dert een vroegere veroordeeling van den schuldige wegens gelijke overtreding onher roepelijk is geworden, wordt geldboete van ten hoogste tien gulden opgelegd. Tevens wordt de aandacht gevestigd op: Artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende: Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan een krachtens wette lijk vorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt, wordt straft met gevangenisstraf van ten hoogste één jaar. bij een vedkiezing als gemachtigde stemt voor Aartikel 150 a der kieswet, luidende: Hij die een persoon, wetende dat deze overleden is, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste één maand of geldboete van ten hoogste dui zend gulden. Een voorstelling in Sprookjesstad. GracchusBabeuf 1761-1797. In de geschiedwerken vindt men weinig over hem. Een man van beteekenis In de Fransche revolutie is hij niet geweest. Eer, roem, aan zien, macht, het is hem alles vreemd gebleven. Hij was geen staatsman, geen veldheer, geen diplomaat, geen handige zakenman, maar ik geloof dat hij eeii goed hart had. Hij is gevan gen genomen, gevonnist en onder de valbijl gebracht als verrader, oproerkraaier en sa menzweerder en toch was zijn levensdoel al leen: het stichten van een betere maatschap pij. Hij had communistische denkbeelden, maar ze sprooten uit zijn idealisme voort. Met den dood van Robespierre was er een einde gekomen aan de Terreur, het Schrikbe wind, dat maanden lang de bevolking van Frankrijk in zijn greep had gehouden. Dui zenden hadden het leven gelaten onder het mes der guillotine en onder die velen waren de grootsten en besten van het Fransche volk. Zij die Robespierre en de zijnen tenslotte ten val brachten, waren hoogstens handige kerels die voor hun eigen huid vochten, maar zeker geen staatslieden van eenige beteekenis. Zij hadden hun leider ook alleen onschadelijk Goede prestaties van kleine acteurs. Zooals wij reeds meldden is aan het Prin- senbolwerk een miniatuur stad verrezen. In deze stad wonen veertig lilliputters van liefst zeven verschillende nationaliteiten. Behalve door haar kleinere afmeting onderscheidt Lilliput-stad zich in niets van een normale stad. Er is een raadhuis met een burgemees ter, er is een postkantoor, er zijn winkels, woonhuizen en een stadsplein. Gij kunt er even rustig uw sigaren, cigaretten of choco lade koopen als ergens anders. De geheele wereld zijn de Lilliputters met hun stad en hun circus doorgetrokken. Zij hebben gespeeld voor den hertog van Windsor die toen nog prins van Wales was Mussolini heeft hun bezocht, Jan Kiepura heeft zijn handteekening in het gouden boek geplaatst en iedereen was over hun prestaties even enthousiast. De grootste attractie van een bezoek aan Lilliputstad vormt wel het circus. En te recht, want de prestaties die hier te zien worden gegeven doen voor die van een groot circus niet onder. Wij waren gistermiddag in de gelegenheid een voorstelling in het circus, dat plaats biedt aan 1500 menschen bij te wonen. Zoo als alle circussen vormde ook hier de paar- dendressuur het leeuwenaandeel van het programma. En onverschillig of men hier nu een liefhebber van is of niet men zal moei lijk kunnen ontkennen dat hier voortreffe lijke staaltjes van dressuur te zien worden gegeven. Vooral het hoogeschoolrijden stond op hoog peil. Een uitstekend werkende acrobaten groep leverde het bewijs, dat de Lilliputters ook op dit gebied tot verbluffende prestaties in staat zijn. Natuurlijk ontbraken ook de clowns niet. En hun geestigheden waren zeker niet in ferieur aan die van hun grootere collega's. Olifantendressuur en een troep dansers en danseressen completeerden het aantrekke lijke programma. Wij twijfelen niet of velen zullen dn de komende week, Woensdagnacht vertrekken de Lilliputters weer naar elders, een bezoek aan deze kleine stad, waar zooveel te zien valt, willen brengen. Zij zullen er zeker eenige merkwaardige ervaringen rijker door worden. VERBOUWING DRUKKERIJ „DE SPAARNE- STAD". Bij de aanbesteding van de verbouwing van de drukkerij „De Spaarnestad" was de laagste inschrijfster de Aannemers Maatschappij Hen- neman en Mok uit Heemskerk voor een bedrag van f 130.798. Het werk is aan deze firma op gedragen. SPEELTUINVEREENIGING „FLORA". De Haarlembsche speeltuinvereeniging „Flora" houdt heden en morgen een tentoon stelling van het windwerk der kinderen, in het clubhuis aan de t smijnstraat, bij de Van Oosten de Bruynstraat. VERKEERSSTREMMING OVER DE LANGE BRUG. Vrijdagmiddag voer een groote ponton, waarop een hooge kraan met grijper gebouwd is, door de geopende Langebrug. Het bleek echter, dat het gevaarte niet kon passeeren alvorens de hooge kraan in een andere stand was geplaatst. Dat kostte nogal wat moeite. Inmiddels stroopte aan beide zijden het ver keer geweldig op. Wechtende trams- en auto's vormden eea| heel lange file. Na een kwartier ongeveer kon de brug weer voor het verkeer worden opengesteld en wik kelde de kluwen zich langzaam af. De be langstelling was vanzelfsprekend zeer groot, vooral van de schooljeugd, die juist van "de scholen huiswaarts ging. Francois Noël Babeuf. Het raadhuis in Lilliputstad met burge meester. gemaakt om niet door hem onschadelijk ge maakt te worden, maar tot hun eigen verba zing werden zij door de massa als de redders van het vaderland bejubeld. Ijlings studeer den mannen als Barras, Tallien en Fouché de nieuwe rol in die hun zoo geheel onverwachts was toegewezen. Met ware ijver en toewijding vervolgden zij hun vroegere partijgenooten en de guillotine kreeg nog heel wat werk. Intusschen leefde in Parijs dat deel der in woners op, dat zich in den tijd van het Schrik bewind zorgvuldig had schuilgehouden: aan zienlijken, koningsgezinden zelfs, zakenlieden, geestelijken speculanten met al hun aanhang. Het was of héél Parijs opleefde, maar dat was slechts schijn. Er bleef een schrille tegen stelling tusschen rijken en armen, te schril ler na jaren van revolutie, na jaren van hoop op een beter bestaan. De winter van 1795 was streng, het brood schaarsch, de werkloosheid groot, de ellende onder de niets bezittende stadsbevolking algemeen. Weliswaar had de revolutie de aristocratie zoo goed als vernie tigd, maar in de plaats van de geboorte-adel was nu een geld-adel ontstaan, die voor de le den van het hof uit de jaren vóór de omwen teling niet onderdeed in weelde, wellust, over daad en bandeloosheid. In de hoogste kringen dreef men handel in legerleveranties, in eet waren, in koffie, in kaarsen, in linnen, in ka toen, in wat niet al. De regeering, opgedragen aan vijf mannen, die het zoogenaamde Directoire vormden, hield er eigenlijk gezegd geen politieke begin selen op na. Haar doel was tusschen de par tijen van rechts: de royalisten en de partijen van links: de aanhangers van Robespierre door te zeilen en haar vrees nu eens voor het roode, dan weer voor het witte spook maakte haar aan beide zijden even onpopulair. Francois Noël Babeuf, die zich sinds 1793 Gracchus noemde een herinnering aan den beroemden volkstribuun uit den tijd der Ro- meinsche republiek, die gepoogd had het lot der arme stadsbevolking te verbeteren en door de aanzienlijken was vermoord begon zijn loopbaan als landmeter in Picardië. In zijn vrijen tijd las hij. Hij las boeken over historie en staatkunde, over natuurkunde en sociale gerechtigheid. Toen in 1789 in Parijs de straatrevolutie uitbrak en het volk de ge hate gevangenis de Bastille bestormde, koes terde hij slechts één wensch: naar de hoofd stad. Hij verliet zijn gezin en trok naar Parijs. Maar weldra kwam hij in moeilijkheden en de eerste jaren van de omwenteling bracht hij grootendeels in de gevangenis door. De tegen hem uitgesproken beschuldiging van valsch- heid in geschrifte schijnt ongegrond te zijn geweest, maar men heeft ze telkens weer als wapen gebezigd tegen den man, die tot gevaar van de bezittende klasse de verdeeling van het grondbezit, de strijd tegen de weelde en de idee van sociale gelijkheid predikte. Kort voor den val van Robespierre, in 1794, werd hij vrij gelaten. Aanvankelijk verheugde hij zich dat de tijd van terreur voorbij was, want hij Was afkeerig van geweld; maar toen hij bespeurde in welke handen het lot van Frankrijk thans was gelegd, hoe tal van ideeën door Robes pierre verkondigd, waarmee hij het volkomen eens was, nu als misdadig werden gebrand merkt, koos hij partij tegen het Directoire. Nu geeft hij een krant uit: De Volkstribuun; hu wordt zijn naam Gracchus bekend. De regee ring verbiedt het blad; het blijft verschijnen. Zij besluit Babeuf te laten arresteeren; hij is onvindbaar. Ergens in een der voorsteden, verstopt op een zolderkamertje, schrijft hij in koortsachtige haast zijn verhandelingen en artikelen. Hij verdedigt het recht op arbeid en op grond voor allen, eischt afschaffing van de rijkdom, gelijke rechten voor man en vrouw, opvoeding der kinderen op staatskosten, we derinstelling van het algemeen kiesrecht. Naarmate de levensomstandigheden slechter worden groeit het getal zijner aanhangers. In de nabijheid van het Panthéon heeft de „Club der Gelijken" zijn bijeenkomsten; vandaar dat Babeuf en de zijnen wel Pantheonisten ge noemd worden, De leider zelf, door de politie gezocht, is zelden aanwezig, maar zijn trouwe vrienden, Darthé en Buonarotti houden nem natuurlijk op de hoogte; Babeuf maakt ae agenda voor alle bijeenkomsten, zijn referaten worden er voorgelezen, zijn geest leidt iedere vergadering. Maar niemand kan beletten dat de politie haar spionnen uitzend en nauw keurig op de hoogte wordt gehouden van de gevaarlijke plannen der Gelijken. Eindelijk besluit een der Directeuren, Barras, in te grij pen. De club der Panthéonisten moet worden gesloten. Maar om het evenwicht te bewaren zal tegelijkertijd een afdeeling politietroepen een der plaatsen waar de royalisten plegen te vergaderen, bezetten. Barras heeft een ge schikt mannetje om tegen de Babouvisten op te treden, een zekeren Buonaparte. Hij is wel klein en onaanzienlijk, maar plichtsgetrouw en vol toewijding. Hij zal nog eens van zich doen spreken, meent Barras Buonaparte vervult de opdracht geheel naar wensch. En Barras toont zich niet ondank baar: hij brengt den jongen generaal in aan raking met- Josephine de Beauharnais, we- duwe van een geguillotineerden generaal en weet te bewerken dat hem het bevel wordt ge geven over de Fransche legem in Italië. Na de sluiting van hun vergaderlokaal wer ken Babeuf en de zijnen op allerlei andere plaatsen verder. De leiding noemt zich het „Geheime Directoire" en arbeidt gestadig voort aan plannen voor de nieuwe maatschappij. Sinds kort werden de Babouvisten gesteund door een groep, die met minachting neerzag op alle idealistische denkbeelden en edele ge dachten, op alle fantastische toekomstplannen en hersenschimmen van Gracchus, maar die, evenals hij, felle haat koesterden tegen de re geering. Deze menschen wilden niets liever dan het Schrikbewind in eere herstellen, met het „scheermes der revolutie" door Frankrijk trekken en allen onthoofden die hun opvat tingen weerstreefden. Zij wisten Babeuf waarschijnlijk te overtuigen dat terechtstel lingen noodzakelijk waren en in het „Plan van den Opstand" worden dan ook tal van dood vonnissen geveld over hen die nu nog de macht in handen hadden. Toen dook plotseling een vreemde figuur op: luitenant Grisel. Hij was een kennis uit vroeger dage» van een dei- trouwe aanhangers van Babeuf. Hij liet zich meetronen naar een vergadering; weliswaar begreep hij niet veel van wat hij hoorde maar 't geheel leek hem toch verdacht. Intusschen: als de Babouvisten succes hebben, kan deze relatie hem niets dan voordeel brengen. Maar zegeviert de regeeringdan is hij verloren. Grisel aarzelde, wilde zich terugtrekken, kwam tegen zijn wil weer in aanraking met de Ge lijken, aarzelde opnieuw; eindelijk deed hij zijn keus. Hij wende zich tot den Directeur Carnot en legde het plan der samenzwering in zijn handen. Er werd besloten dat Grisel de bijeenkomsten der partij zou blijven bijwonen, dat hij de woonplaats van Babeuf zou pogen te ontdekken. Het werd een spannende strijd. Nog eenige malen ontsnapten de samenzweerders; ze glip ten door de mazen van het net: Grisel vergiste zich in een huisnummer, Carnot in het uur van den overval. Maar eindelijk klapte de "al toe. Terroristen en Babouvisten werden over vallen en onder militair escorte naar de ge vangenis gebracht. Zoo bevreesd was men voor een opstand onder het volk dat de gevangenen in ijzeren kooien naar Vendóme werden ver voerd, waar na een jaar het proces eindelek plaats vondt. De leiders werden ter dood ver oordeeld en op 27 Mei 1797 geguillotineerd. De revolutie der Gelijken was mislukt. Het Directoire had gezegevierd. Maar het zou nog slechte kort duren of een onaanzienlijk gene- raaltje, dat aan datzelfde Directoire zijn op komst dankte, zou het met één slag uit de za del werpen. De ster van Bonaparte begon te P. H. SCHRÖDER. STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. (Openbare leeszaal en Bibliotheek). Nieuwe aanwinsten. Wijsbegeerte. Tijdschrift voor wijsbegeerte, Alg. Ned. 1936. Tschuang-Tse. Dichtung und Weisheit. Rechtswetenschappen. Hallema. In en om de gevangenis. Exacte wetenschappen. Alders. Algebra voor M. O. en V.H.O. Molenbroek en Wydenes. Vlakke drie hoeksmeting. Prins. Beknopte leidraad voor de qualita- tieve chemische analyse. Quint. Natuurkundige vraagstukken. Wydenes. Algebraïsche vraagstukken met hoofdpunten van de theorie voor 't middel baar en voorbereidend onderwijs. 2 deelen. Wydenes. Beknopte driehoeksmeting. Gezondheidszorg. Vegetarische bode 1936. Eibink van Beusichem. De kleuter. Geschiedenis. Boer en Presser. Algemeene geschiede nis van de Fransche omwenteling af. Misverstanden betreffende de Prinsenvlag door Jonker. Prescott. Die Eroberung von Peru. Sheridan. Nuda Veritas. Vergin. Het onbewuste Europa; psycho analyse der Europeesche politiek. Nederl. en in het Nederl. vert. romans, Augustin, Volk zonder jeugd. Brunngraber. Radium. Gunnarsson. Zwarte vogels. Veterman. De profeet en de kanarie. Vries, De. Doctor José droomt vergeefs. AVONDOEFENING BURGERWACHTEN. Op Maandag 24 Mei zal door de Burger wachten van Haarlem, Amsterdam, Bloemen- daal, Hillegom en Velsen een gecombineerde avondoefening worden gehouden, nabij Half weg. Tenu: zonder helm, met rijwiel. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het bureau van politie, Smedestraaü, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te krijgen bij: Politiebureau. Smede- straat, handschoenen en ceinturen; loterij briefje; gymnastiekschoen; zwempak met handdoek; Brugman. Molukkenst.raat 59. kin derauto; Timmermans van Abcoude, Narcis- senlaan no. 4 te Heemstede, armband: Verdel, Bantamstraat 93, bril; De Doelder, Reseda straat 36. coupon van aandeel; Kool, v. Zegge- lenstraat 30, postduif; Koningshoven, Nobel- straat 2, hond; Klooster, Dr. Leïjdsstraat 54, hond; Kennel Fauna, Fr. Varkensmarkt, hond, Breekmeijer, Bakh. v. d. Brinkstraat 6, dames hoed: v. Voorden, Leidschevaart 496, heeren regenjas; Stoute, Paviljoenslaan 1, mica-kap van motorrijder; Kennel Fauna, Fr. Varkens- markt, katten; Hollander. Tafelbergstraat 14, zakmesje; v. d. Geest, KI. Houtstraat 107, knip mes; Hage, Brakenburgstraat 33, negatieven van foto's; Balkema. Ramplaan 54, "dames- parapluie; Pleijsant. Jan Haringstraat 20 A. pakje inh. o.a. een ceintuur; v. d. Kroft, Karo- lingenstraat 21, rijwielplaatje; v. d. Zwaan, Sloterweg 1373, Haarl.'mecr, gouden ring; La- bee, Seinpostweg 20, IJmuiden, damestasch met inhoud; v. d. Aar, L. Margarethastraat 4, 'UddjttA

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 9