KIEST... Vooruit naar betere tijden! Stemt MUSSERT - Lijst 15 - N. S. B. Mr. P.J.OUD John D. Rockefeller j-J Verkiezing. Het belangrijkste 54e JAARGANG No. 16537 Verscfiijhï SageliiVs. Refialve bp Zon- eti Feèstcfcgen. MAANDAG 24 MET 1937 betering van het levenspeil van die groepen der bevolking, wier Aan VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE BOND WTlhelminastraat 49. Haarlem Zendt mij kosteloos brochures over de VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE BOND Adres Dit formulier in open envelop gefrankeerd m. 11 c postzegel verzenden. STEMPELAARS DENKT TOCH EENS NA: VERWACHT CE NOC IETS VAN ALBARDA? MUSSERT IS ALLEEN DE MAN, DIE HET LAND NOC REDDEN KAN! HAARLEM S DAGBLAD Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Directie: P.W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand f 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, p. maand ƒ0.22, p. 3 mnd. ƒ0.65, franco p. post ƒ0.721/*. BureauxGroote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, H aa rl e m - N oo rd. Telefoon 1 2230 ADVERTENTlëN 15 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnês. Levenslange ongeschiktheid 2000.overlijden 400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim 100.éen lid duim 50. alle leden wijsvinger 60. één of twee leden wijsvinger ƒ25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger f5.arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk ƒ15.pAPTW Nog afzonderlijke verzekering voor atoonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. xlHUülN I- Jr--Y(jrii\--Y o. Het Regeerbeleid der laatste jaren heeft een hechte grondslag gelegd voor nieuwe welvaart. Steunt de Vrijzinnig Democraten in hun ar beid gericht op: Economisch herstel, Bestrijding van de werkloosheid en Ver- Stemt daarom op No. 1 van Lijst MINISTER VAN FINANCIËN De oude John D. Rockefeller is op 97-jari- gen leeftijd gestorven. Dat laatste succes, dat zich in zijn leven met groot overleg en giystematische voorbereiding ten doel had ge steld: het bereiken van de honderd, heeft hij dus niet mogen behalen. Natuurlijk geven wij in dit nummer zijn portret en een uitvoerige levensbeschrijving. Hij was een man met ge niaal zaken-inzicht en in zijn jonge jaren bracht hem dat snel tot groqte resultaten. De enorme mogelijkheden, die de petroleum- winning op groote schaal opende, zag hij eer der en helderder dan anderen. En toen deze winning met groote risico's gepaard bleek te gaan en in den strijd van vele kleine maat schappijen er ettelijke den nek braken, be greep hij het eerst dat men de geweldige nieuwe industrie alleen op vaste basis zou kunnen brengen door trustvorming, door dus de kwade kansen te temmen in een groot com plex, dat een surplus aan goede kansen ople verde. Dit is erg simpel uitgedrukt. Het was natuurlijk heelemaal niet eenvoudig. Het kostte tientallen jaren van ingespannen ar beid en van strijd. Velen hebben Rockefeller aangevallen over de methodes die hij in dien strijd bezigde. Men kan al hun verhalen maar niet zoo als waar aannemen; natuurlijk speel de afgunst er een groote rol in. Men kan noch tans evenmin Rockefeller's antwoord als af doende aanvaarden. Hij zei: „Zij zouden het zelfde hebben gedaan als ik, als zij bekwaam genoeg geweest waren". Dit herinnert wat al te zeer aan de verklaring van verscheidene wapenindustriëelen in Amerika, afgelegd voor de senaatscommissie-Nye: „Als wij die dingen niet deden, zouden anderen ze doen". Het is juist, maar het rechtvaardigt de bewuste dingen op geen enkele manier. In het machtige groeiproces der trusts, dat zich in de tweede helft der negentiende eeuw in de Vereenigde Staten ontwikkelde en dat later tot zulken hevigen tegenstand zou voe ren, was Rockefeller een der hoofdleiders. De heele wereld kent dan ook zijn naam. Voor standers van een beter en rechtvaardiger sa menleving hebben dien naam verwenscht en zijn de trusts gaan brandmerken als nieuwe machten in de v ereld die, grootendeels buiten de controle van regeeringen en parlementen staande, op allergevaarlijkste wijze de wereld gebeurtenissen konden beïnvloeden. Dit is niet te loochenen en in hoofdzaak is dat gevaar nog onverminderd. Natuurlijk worden de motieven van een man die zulk een machtspositie en daarbij zulk een geweldig vermogen verwerft als Rockefeller door zijn tegenstanders niet vriendelijk be oordeeld. En aangezien zij propaganda met hun oordeel willen maken formuleeren zij het zoo onsympathiek mogelijk. Daarom worden zulke magnaten gewoonlijk voorgesteld als lijders aan een soort manischen gouddorst. Dit klinkt bevredigend voor wie tegenstander van hun beleid en methoden is en nooit dergelijke groote zaken-genieën („captains of industry" noemt Amerika hen) ontmoet en gekend heeft. Wie er wel kent weet dat zij juist niet door de goud-oppottings-manie bezeten zijn. Menschen die daaraan lijden zijn nooit groote zakenlieden, want zij durven hun geld niet riskeeren. Het type-captain of industry, dat uiteraard zeldzaam is, riskeert juist wel en veel. Anders zou het nooit succes hebben. Het streeft naar zelfvoldoening door het scheppen van een groot geheel en het daarmee verwer ven van macht. In sommige gevallen alleen naar het eerste. Van de macht die er uit voort vloeit, maakt het lang niet altijd een volledig gebruik. De groote onderneming, het groote geheel, staan voorop en beheerschen het leven van den leider. De negentiende eeuw heeft trouwens de verknochtheid aan „het familie bedrijf" ook in veel bescheidener sferen dan die van de Amerikaansche „captains of in dustry" op zijn allersterkst getoond. Ook in ons land. Hoeveel vaders hebben in dien tijd niet zoons, die er geen werkelijken aanleg of neiging voor hadden, er letterlijk toe geprest in hun zaken te gaan alleen vanwege de aan bidding van „de firma". Het denkbeeld „de firma", met inbegrip natuurlijk van de voort-1 durende uitbreiding vaar haar zaken, moet ook John D. Rockefeller's leven beheerscht hebben. Dit zal altijd moeilijk begrijpelijk blijven voor menschen wier families in geheel andere levenssfeer werken: voor ambtenaren, voor zulke vrije beroepen en ambten als me dicus, advocaat, dominé, voor officieren en zooveel anderen. Natuurlijk ook voor- den ar beider. Het is niettemin een zeer werkelijke en nog steeds in wat minder sterke mate voortlevende mentaliteit van een krachtige menschengroep. Met haar gelddorst toe te dichten is men er alleen maar naast. John D. Rockefeller trok zich in 1911 uit zaken terug. Dat lijkt wel erg lang geleden, maar het was heusch niet vroeg, want hij was toen al drie-en-zeventig. Op zijn wijze ging hij toen socialen arbeid verrichten dooi de stichting van de Rockefeller Foundation (1913) en later van het Rockefeller Institute for Medical Research (instituut voor medisch Nadat tallooze adviezen Over ons zijn uitgestort, Zullen wij dus Woensdag kiezen, Hoe de Tweede Kamer wordt. Elke brave Nederlander, Die althans de jaren heeft, Dat men hem naast een en ander Recht en plicht tot stemmen geeft, Kan zich dan ook weer eens uiten In het groote kiezerskoor, Ook al klinkt er dan naar buiten Niet het flauwst geluid van door. Even krassen in een vakje, In een hokje, kaal onknus, En de duit is in het zakje, En het oordeel in de bus. Er is ruim voldoende keuze, Zij het minder dan voorheen, Van partijen en van leuzen En van kleur, voor iedereen. Wie zal winnen, wie verliezen? Een geheim op dit moment. Woensdag gaan we allen kiezen, Donderdag is het bekend. Van de grootste importantie Is een dag vol zonneschijn, Dat, als steeds, zal de garantie Voor een goede stemming zijn P. GASUS. ontdekkingswerk)aan welke beide instellin gen hij honderden millioenen dollars in het algemeen belang besteedde. Onderwijs, openbare bibliotheken, zorg voor het kind, de Volksgezondheid in het algemeen, het Roode Kruis en nog veel meer werden daarbij in zeer belangrijken mate gesteund. Hier handelde dus weer de macht die naast de „gestelde machten" stond en trachtte hij met zijn millioenen de Menschheid ten beste te dienen. Men moet dit erkennen al keurt men zijn stelsel af. Zeer veel goeds en heilzaams is door hem tot stand gebracht. R. P. HAARLEM HEEMSTEDE (Adv. ingez. Med.) (Adv. Ingez. Med.) Spaansche kruiser door bombarde ment getroffen Havas seint uit Salamanca 23 Mei: In het officieele communiqué van het groote hoofdkwartier der Nationalisten wordt o.m. medegedeeld, dat volgens uit het vijandelijk kamp ontvangen inlichtingen de kruiser der Spaansche regeering „Jaime Primero" door rechtsche vliegtuigen is gebombardeerd. Het schip werd door tien bommen van groote explosieve kracht getroffen. Groote vlammen sloegen uit het midden van den kruiser, tengevolge waarvan dit schip in het ongereede is geraakt. Volgens linksche radiozenders zou de be manning het schip hebben moeten verlaten. Het Engelsche schip „Rocking" zou hulp hebben verleend. Ontvangsten N. Z. H. T. M. gedaald met f 236.500. Vergadering trammaatschappijen. Iets meer vertrouwen voor 1937. In de heden gehouden algemeene vergade ring van aandeelhouders in de Noord-Zuid- Hollandsche Tramweg Maatschappij N.V. werd verslag uitgebracht over het afgeloopen jaar en werden de balans en winst- en verliesreke ning per 31 December 1936 goedgekeurd. Het exploitatie-saldo bedraagt f 425.154,87!/2 (vorig jaar f579.711,79). Na de normale afschrijvingen sluit de winst en verliesrekening, met inbegrip van het na- deelig saldo over vorige jaren f 1,279.821,80), met een nadeelig saldo van f 1.735.525,46 Vz. Dividenduitkeering heeft niet plaats (als vo rig jaar). De aan de beurt van aftreden zijnde Com missaris. Ir. E. C. W. van Dijk, werd herkozen In de algemeene vergadering van aandeel houders in de Electrische Spoorweg Maat schappij N.V. werden de balans en winst- en verliesrekening over het afgeloopen jaar goed gekeurd. Dividend kan niet worden uitgekeerd (even als vorig jaar). De aan de beurt van aftreden zijnde Com missaris, Dr. H. van Manen, werd herkozen. In de algemeene vergadering van aandeel houders in de Eerste Nederlandsche Electrische Trammaatschappij N.V. werden de balans en winst, en verliesrekening over het afgeloopen jaar goedgekeurd en de aan de beurt van af treden zijnde Commissaris, Dr. H. van Manen werd herkozen. In de algemeene vergadering van aandeel houders in de Maatschappij tot Exploitatie van Tramwegen N.V. werden de balans en winst en verliesrekening over het afgeloopen jaar goedgekeurd. Dividend kan niet worden uitge keerd (evenals vorig jaar). De aan de beurt van aftreden zijnde Com missaris, Ir. E. C. W. van Dijk, werd herkozen Verslag N.Z.H.T.M. over 1936. Aan het verslag der N.Z.H.T.M. over 1936 is het volgende ontleend: De verwachtingen voor het jaar 1936, die, zooals in het vorig jaarverslag gezegd werd, niet te hoog gespannen mochten worden in verband, zoowel met het wegvallen der in 1935 genoten toevallige inkomsten door de bloemententoonstelling- als door het zich in het begin van 1936 niet doorzetten der ge ringe opleving van het vervoer, die zich aan het einde van 1935 had geopenbaard. zijn helaas, zelfs in ongunstiger zin dan ge vreesd werd, bewaarheid. Naast de reeds genoemde oorzaken heeft daartoe in niet onaanzienlijke mate bijge dragen het zeer slechte weer gedurende de zomermaanden, waarvan ons vervoermiddel, dat 5 badplaatsen bedient en overigens zeer veelvuldig voor het maken van uitstapjes wordt gebruikt, uiteraard de ernstige gevol gen heeft moeten ondervinden. Tenslotte bleef bijna het geheele jaar de economische toestand uiterst slecht. De werk loosheidscijfers bleven ongunstig t.o.v. die van het voorafgaande jaar en waar er een nauw verband bestaat tusschen deze en het ver voer op lijnen als de onze is ook 'n deel van den achteruitgang van ons vervoer aan deze oor zaak toe te schrijven. Dat dit niet een onaanzienlijk deel zal zijn, mag wellicht blijken uit de omstandigheid, dat toen tegen het einde van het jaar de algemee ne bedrijfstoestanden zich iets begonnen te klaren, de daling van het vervoer niet onbe langrijk afnam en bij verbetering van den toestand in het begin van 1937 zich zelfs wij zigde in een toeneming, die reden geeft de vervoersuitkomsten van het thans ingetreden jaar met iets meer vertrouwen tegemoet te zien. Het bovengeschetste verloop der vervoers- inkomsten laat zich als volgt nog in cijfers verduidelijken. Over het eerste halfjaar (de maanden Jan. t/m Juni) bleven de inkomsten door de genoemde oorzaken 10 pet. bij die over 1935 ten achter; over de beide zomer maanden (Juli en Augustus) was dit per centage 7 pet., terwijl over de iaatste 4 maan den (Sept. t/m Dec.) de achteruitgang ver minderde tot 3.5 pet. Over de eerste 4 maanden van 1937 (Jan t/m April) liepen daarentegen de vervoersin- komsten ongeveer 2 pet. t.o.v. die der overeen komstige periode in 1936 op. De totale ontvangsten uit het bedrijf in 1936 daalden ten opzichte van het vorige jaar van f 3.355.100,— tot f 3.118.600,dus met een bedrag van f 236.500.—. De uitgaven konden wij van f 2.775.400, tot f 2.693.400.dus met f 82.000.of 3 pet. verlagen. Het exploitatie-saldo verminderde van f 579.700,— tot f 425.200.—. Dat dit saldo zeer teleurstellend is. behoeft geen betoog, daar het toch ontoereikend is voor de rentebetaling der ten laste der Maat schappij vallende leeningen. Het tekort hierop benevens de voor de hoogstnoodige vernieuwin gen benoodigde bedragen, konden wij nog I Het woord is aan Schefer Verlangt gij voor goede daden loon, 'dan verlaagt gij u tot dienaar. uit de beschikbare kasmiddelen onttrekken. Het zal echter wel geen toelichting behoeven, dat ook bij de verwachte verbetering der vervoersuitkomsten niet ontkomen zal kunnen worden aan een aanzienlijke verlaging der vaste lasten, opdat de Maatschappij door het behoud van voldoende liquide middelen in staat zal blijven haar vervoersbedrijf naar behooren uit te oefenen. Aan B. en W. van Heemstede werden voor stellen gedaan betreffende verlenging van buslijn A. en tot instelling van een afzonder lijk buslijntje ten behoeve van de Rivieren buurt. Hieromtrent mocht de directie nog geen antwoord ontvangen. De verbeterde werkloozensteun- regeling. Wij ontvingen een schrijven waarin een gesteunde van Maatschappelijk Hulpbetoon te Haarlem er zich over beklaagt, dat de verbeterde regeling van de werkloozensteun- regeling —f2 verdienste voor minderjarige en f 4 voor meerderjarige gezinsleden vrij stellend bij de berekening van het gezinsin komen niet van toepassing verklaard is op de gesteunden van Maatschappelijk Hulp betoon. Hij ziet daarin een onbillijkheid die zoo spoedig 'mogelijk ongedaan gemaakt moet worden. Bij een informatie die wij ter bevoegder plaatse namen werd ons medegedeeld, dat er nog geen enkele gemeente in ons land is, die dezelfde gunstige bepalingen die het rijk in de steunregeling voor valide wèrkloozen gemaakt heeft, ook reeds toepasselijk heeft verklaard op de personen die gesteund wor den krachtens Armenzorg. In de meeste ste den wordt deze zaak nog overwogen, maar een beslissing i* nog niet gevallen. Zooals men weet draagt het rijk een belangrijk deel bij in den steun die aan de valide werkloo- zen wordt uitgekeerd, de kosten voor Ar menzorg drukken geheel op de kassen der gemeenten. Daarom moet natuurlijk eerst onder oogen gezien worden welke financieele gevolgen toepassing voor de gemeentekas zal hebben. Bovendien zit er nog de moei lijkheid in de quaestie, dat de steun krach tens Armenzorg naar behoefte geregeld wordt, zoodat daar de zaken al anders staan dan bij de vaste steunregeling voor de valide werkloozen. De quaestie wordt evenwel te Haarlem even als in andere steden bekeken. Een beslissing zal vermoedelijk niet lang meer uitblijven. Het is een heele uitzoekerij uit te maken wat de financieele gevolgen zouden zijn. Reeds voor de valide werkloozen was het veel administratief werk, want van alle werk loozen moest nagegaan worden hoeveel ge zinsinkomsten er waren en of dit verkregen was door minder- of meerderjarige kinderen. Op Woensdag kwam de beslissing van het rijk af en Haarlem heeft toen reeds dezelfde week de regeling ingevoerd. Haarlenj was een der eerste gemeenten waarin de regeling werkte, de andere gemeenten kwamen pas een week later. De Prinses en de Prins zijn Zaterdagavond bij aankomst te IJmuiden buitenge woon enthousiast ontvangen. 3 Wethouders van de groote gemeenten hebben geconfereerd met minister Slin- genberg over de steunregeling. 3 De „Tromp" is hedenmiddag te water ge laten. 3 De tooneelspeler Ko van Dijk is Zondagmid dag overleden. 3 Zaterdag en Zondag zijn vele ernstige ver keersongelukken gebeurd. 4 De beroemde Amerikaansche oliemagnaat John D. Rockefeller is op 97 jarigen leeftijd overleden. 4 Duitschland stemt principieel in met het Engelsche plan tot terugtrekken der vrijwilligers uit Spanje. 4 Ajax heeft het kampioenschap van Ne derland behaald. 6 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: John D. Rockefeller 1 J. B. Schuil over het Meifeest 1937 van de Kruisvaart. 10 J. B. Schuil over „Bluf" 10 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 2 (Adv. Ingez. Med.) (Adv. ingez. MedJ Reeds telt Nederland ruim 60.000 werk lozen minder dan een jaar geleden; in- en uitvoer nemen sterk' toe, de opbrengst der Rijksmiddelen stijgt. I Het belang van het Nederlandse volk en in het bijzonder van die grote groepen, die nog in ernstige moeilijkheden verkeren, eist dat deze economische opleving met alle kracht wordt bevorderd en niet wordt ver stoord door gevaarlijke proefnemingen, waar van men elders de verderfelijke gevolgen heeft kunnen zien.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1