SPORTBLAD VAN HAARLEM'S DAGBLAD Dames-Cricket in Australië B. M. H. C. promoveert ATHLETIEK BILJARTEN LAWNTENNIS MAANDAG 24 MEI 1937 H A A'EEE M'S DA'GBEAC 5 Een uitgebreide organisatie D2 toer van het Australische dames cricketteam naar Engeland, waartoe ook het uitstapje naar Nederland be hoort, is wel uitstekend georganiseerd en geeft een beeld van de groote belangstel ling waarin deze sport zich in Australië mag verheugen. Aan deze reis nemen 17 speelsters deel, een vrouwelijke manager en 2 vrouwelijke jour nalisten. Reeds in Maart vertrok men uit Australië, teneinde nog vóór de kroningsfees ten in Engeland te zijn, gedurende de maan den Juni en Juli worden een twintigtal wed strijden tegen Engelsche ploegen gespeeld, welke één, twee of drie dagen duren. Met af en toe enkele dagen rust duurt het zoo voort tot 30 Juli, op welken datum de terugreis wordt aanvaard. Gedurende de trip volgen de speel sters een sobere leefwijze, waaraan zij ver plicht zijn zich te houden. Omdat er meer dan elf speelsters zijn, wordt er variatie in het team gebracht. Zoo kwam het ook dat b.v. miss Antonio die te Nijmegen zoo goed speelde, in Overveen niet van de partij was. Na afloop van de wedstrijden voerden de journalisten een langdurig tele fonisch gesprek met Londen en vandaar ging het verslag per kabel naar Australië, alwaar het per telefoon aan de verschillende bladen door het geheele land wordt doorgegeven, zoo- dat het binnen twee dagen in de Australische kranten verschijnt. Cricket wordt in Australië door de dames als vijftien jaar gespeeld, maar sinds zes jaar pas is het georganiseerd en staat het onder leiding van de Australian Women's Cricket Council, waarvan mrs. Margaret Peden de aanvoerdster van het elftal secretaresse is. Melbourne telt 32 damesclubs en in geheel Australië zijn er niet minder dan ongeveer 120. Deze clubs hebben één, twee of drie elftallen die elkaar geregeld in een Zaterdagsche com petitie ontmoeten. Op Zondag wordt er niet gespeeld. En zooals er hier verschillende klas sen van sterkte zijn, kent men daar de graden a, b en c.. Eenmaal per jaar spelen de vertegenwoor digende elftallen van de zes staten van Austra lië gedurende ongeveer een week een com petitie, de z.g. Interstate Cricket Matches. Voor de selectie van de testteam gaat men ook zeer serieus te wérk. De keuze ervan is toevertrouwd aan drie selectors, tot wie ook al weer mrs. Margaret Peden behoort. Dit drie tal reist naar de hoofdstad van den een of anderen staat, waar dan een vertegenwoor digend elftal uit een andere provincie een wedstrijd komt spelen. Een volgend maal ver schijnt er weer een andere ploeg. Dan gaan de selectors naar een volgende hoofdstad, waar zij ook weer een paar interstate-wedstrijden aanschouwen enz. Op deze manier komen de beste speelsters uit heel Australië in actie en zoo kan men uit haar het sterkste testteam samenstellen. Dat deze voorbereiding geen kleinigheid is, blijkt wel uit het feit dat de verschillende hoofdplaatsen honderd tot twee duizend mijlen van elkaar verwijderd liggen! En men zou in Australië een nog hooger spelpeil kunnen bereiken als cricket algemeen op de scholen werd onderwezen. In tegenstel ling met Engeland is dit n.l. niet het geval, en men acht den leeftijd van 9 a 10 jaar in Australië geenszins te jeugdig om met cricket te beginnen. NEDERLAND-'AUSTRALIë. Dames. Deze wedstrijd op het Kennemer Lyceum- veld, die door prachtig weer begunstigd werd, is vooral door het stijlvolle spel der Australi sche dames het aankijken tenvolle waard ge weest en m.i. een prachtige propaganda ge worden voor de dames-cricketsport. De gasten droegen bij hun cricketcostuucn korte, wijde shorts, lange witte kousen en een linnen hoed met een aan de binnenzijde groe nen rand. Een groen jasje met embleem van kangoeroe en struisvogel completeerde het geheel. Om half twaalf begon Australië te batten met de captaine Mrs. M. Peden en Holmes op het bowlen van M. Haalmeyer en E. Moerkoert. Beiden begonnen voorzichtig, zoodat de runs aanvankelijk slechts langzaam kwamen; M. Haalmeyer kreeg in de eerste twaalf overs slechts 5 runs tegen zich gescoord, voorwaar een mooi resultaat! Op een totaal van 18 ging M. Peden voor 6 HOCKEY Onze gelukwenschen gaan vandaag naar bestuur en spelers van B'. M. H. C. dat er, door een overwinning op S. C. H. C. op dezen zonnigen zomer-Zondag in slaagde, het eer ste klasseschap te veroveren. Dit is zeer ze ker een gelukwensch waard, hoewel wij niet kunnen zeggen, dat dit resultaat ons heeft verwonderd. Toen een jaar geleden Bloemen- daal en M. H. C. elkaar vonden voor een combinatie van krachten, nadat beide clubs jarenlang een hachelijk bestaan in de eerste klasse hadden geleid of afwisselend een ma tige rol in de lagere afdeeling hadden ge speeld, was een voorspelling van het nu be haalde succes, wat men noemt een vrij veilig gokje. Wat intusschen niet wegneemt, dat er nog hard voor moest worden gestreden, maar dat is aan den frisschen strijdlust van deze hockeyers uit Haarlem en Omstreken wel toevertrouwd. Wij hebben nu weer onzen eer sten klasser in den hockeybond, zooals het een vooraanstaande sportstad als Haarlem betaamt. En wij hebben er vertrouwen in, dat B. M. H. C. zich jarenlang krachtig in de hoogste afdeeling zal weten te handhaven. I.b.w., waarna Holmes haar stijlvolle innings ,met Pritchard voortzette. Wat dit tweetal te zien gaf was werkelijk prachtig. Met de noodige voorzichtigheid sloegen zij de ballen soepel en laag naar alle kanten, waartegen ook L. Schmal en E. Lambers niets konden uitrichten. Op 90 trokken deze beide speelsters zich terug onder een applaus van het publiek; Hol mes had 44, Pritchard, die als het beste Austra lische bat wordt beschouwd, 42. Hudson werd voor 15 gevangen door Rutgers; de vice-captain Deane sloeg na een krachtige II, waarbij een paar hoogs omhalen, den bal in eigen wicket. Jegust werd op 4 gebowled door Haalmeyer, waarna Flaherty zich op 25 terug trok en Wegemund op 11 l.b.w. ging. B. Peden trok zich na een vlotte 25 ook al terug, terwijl Walsh en Mc Larty op 17 en 4 de innings slo ten door een totaal van 212. Het fielden der Nederlandschen was heel be hoorlijk, vooral in het verre veld. Echter liet het aangooien nog wel eens te wenschen over en bovendien wisten de Australischen steeds met den bal de juiste richting te vinden. Na de lunch openden E. Lambers en D. Roos de Hollandsche innings op het bowlen van Mc Larty en Flaherty. Beiden gooiden hard en effectvol, zoodat onze speelsters het niet ge makkelijk hadden. Meestentijds werd de bal gestopt of voorzichtig geraakt, slechts weinig was er sprake van een flinken slag. D. Roos ging voor een goede 9 uit, waarna F. Broeck- mans op hetzelfde totaal van 14 voor 0 ver dween. E. Lambers gaf wel eenige goede slagen en scoorde 10 runs, zij het niet kansloos. M. Haalmeyer bracht het nog tot 6, evenals J. Jib- ben, die, behalve het openingspaar, vrijwel de eenige was die een flinken slag durfde geven. Vooral met de hoog opkomende ballen van Holmes hadden de Hollandsehen moeite. Op 36 sloot de eerste Nederlandsche innings. In de tweede beurt der Hollanders ging het nog min der goed. Broeckmans met 5, ten Have en Jib- ben met 4 hadden nog de meeste runs, waar van het totaal slechts 27 werd. Lage ballen lieten zelfs de Australische dames nog wel eens glippen, maar daartegenover stonden een paar mooie catches o.a. een hooge éénhandsche vang van B. Peden terwijl ook het aan gooien buitengewoon hard en zuiver gebeurde. Australië won dus met innings en 149 runs. M. Haalmeyer bowlde niet minder dan 32 overs, 2 voor 72 (waarbij één bal in eigen 'wicket)E. Lambers kreeg door l.b.w. 2 voor 49, G. de Jong 1 voor 16. Flaherty nam 3 voor 18 en 19; Mc Larty 25 en 12; Holmes 13, Jegust 33; Hudson 16 en 24 Walsh 23; Deane 3 v. 3. De wedstrijd te Nijmegen. In Nijmegen had Zaterdag ook het Bonds- elftal het al tegen de Australische dames moe ten afleggen, die toen 195 runs scoorden voor het verlies van 6 wickets; Antonio 42; b. van Dongen; mrs. Peden 31, b. Lambers; Smith 30 c. Roos, b. Broeckmans. Nederland maakte in de eerste innings slechts 20 runs; Kappelhoff 5 b. Smith, van Fasten- hout 5 not out. In de tweede helft ging het wat beter; het Bondselftal wist den tijd uit te spelen en zoo een inningsnederlaag te voorkomen. Om half zeven waren er 43 runs voor 7 wickets. D. Roos scoorde een fraaie 18, b. Summers; Lambers 9, b. Walsh. Intermezzo van den Dames-Cricketwedstrijd NederlandAustralië. HET ZESDE LANDSKAMPIOEN SCHAP VAN AJAX. Met de duidelijke 2—0 overwinning op Feijenoord heeft Ajax Zondag voor de zesde maal het Nederlandsch kampioenschap be haald en is hiermede weer een stapje dichter gekomen bij het record van H. V. V., dat in totaal acht maal den titel heeft weten te ver overen. Voor de zesde maal in de achttien seizoenen, dat Ajax nu achtereen in de eerste klasse speelt, heeft zij haar superioriteit tot in den hoogsten graad weten te demonstreeren. In 1900 werd Ajax opgericht; in 1911 kwam zij voor de eerste maal in de eerste klasse uit, om daaruit na drie jaren weer te verdwijnen. Twee jaren duurde het tweede-klasseschap, maar toen promoveerde een herboren Ajax opnieuw naar de hoogste voetbalregionen en tot nu toe is het daarin onafgebroken geble ven. En dat de Amsterdammers het meenden blijkt wel daaruit, dat zij onmiddellijk het Ne derlandsch kampioenschap veroverden. Ajax had toen ongetwijfeld het beste elftal van Ne derland, wat ook het volgend seizoen bleek, toen voor de tweede maal de landstitel werd behaald, waarbij geen enkele wedstrijd werd verloren. Op deze hoogtij-periode volgde de terug slag. In het volgende seizoen werden de rood- witten geen afdeelingskampioen, wat wel het geval was in 1920—1921, maar in de kam- pioens-competitie eindigden zij toen op de derde plaats. Vijf achtereenvolgende jaren kon Ajax zelfs in de afdeeling geen kampioen worden, maar daarna hebben de Amsterdam mers steeds in de kampioenscompetitie mee gespeeld, uitgezonderd alleen nog het seizoen 1932-1933. In 1929 werd Ajax na een spannenden strijd met Feijenoord tweede; in 1930 werd Ajax wederom tweede, thans achter Go ahead met slechts één punt verschil. In 1931'werd door Ajax weer de hoogste voetbaleer behaald, waarbij Feijenoord met vier punten verschil als tweede eindigde. Ajax continueerde dit succes, was in 1932 wederom de beste club uit Nederland, maar werd daar bij weer door Feijenoord op de hielen gezeten, dat thans met slechts één punt verschil twee de werd. In 1933 werd het afdeelingskampioenschap door Ajax niet behaald, maar in 1934 werd zij weer Nederlandsch kampioen na een extra beslissingscompetitie met K. F. C. en Wil lem H. In 1935 behaalde P. S. V. den titel, waarbij Ajax derde werd. Het vorige jaar moest Ajax het kampioenschap aan Feijenoord overlaten. En Zondag is de Amsterdamsche club weer in in bezit gekomen van den hoogsten Neder landschen voetbaltitel. mevr. Andrus en mevr. Henrotin met 36, 6—2, 6—2. Gemengd dubbelspel; kwarteindstrijden: Mej. Dearman en Hughes sloegen mevr. Henrotin en Martin Legeay 64, 64, 63. Mej. Hom en Journu sloeg mej. Terwindt en Van Swol 16, 60, 62. Halve eindstrijd: mevr. Mathieu en Petra sloegen mevr. Boegner en Borotra 64, 63. Competitie K. T. K. Ook dit jaar houdt de Kennemer Turnkring een athletiek-compei tie voor dames- en hee- renploegen van elk vier leden. Zoowel voor dames als heeren worden drie wedstrijden gehouden, resp. op 15 Juni. 6 Juli en 27 Juli, en op 17 Juni. 8 Juli en 29 Juli, en wel op het sportterrein aan de Kleverlaan. Voor de dames zijn twee klassen en voor de heeren drie klassen ingesteld. De programma's voor de eerste twee ontmoetingen zijn gelijk. Wereldkampioenschap 71—2. De Belgische speler Van Belle heeft zijn wereldtitel biljarten cadre 71/2 op schitterende wijze te Malo les Bains verdedigd. Hij verloor geen enkele partij en bleef zoodoende in het bezit van den titel. De Nederlandsche vete raan Wiemers gaf van zijn opmerkelijke vi taliteit blijk door in dit sterk bezette tour- nooi de vijfde plaats in te nemen, De eindstand luidde: pnt. h.s alg. gem. 1. Van Belle (België) 14 79 14.48 2. Reicher (Oostenrijk) 9 106 10.37 3. Cote (Frankrijk 8 126 13.19 4. Galmiche (Frankrijk) 8 51 9.78 5. Wiemers (Nederl.) 6 79 8.55 6. Sorge (Duitschland) 4 71 8.96 7. Butron (Spanje) 4 62 7.47 8. Moons België) 3 85 9.96 Het cricket-elftal van „Haarlem". Knielend v. 1. n. r.: Rijpma, Allart, v. d. Berg, J. J. de la Mar. Staande De Ruijg, Kleefstra, Healy, H. de la Mar, Wessel, N.N., Voogd. Het tennisteam van T. C. H. I. - V. 1. n. r.: Knoop, Ir. Vaan Driesum, Miss Webster, Blom, Mej. Renses, Erdman, Van der Bliek. De Damesvier Seniores van „Het Spaarne" won bij de „Hollandia"-roeiwedstrij- den den eersten prijs bij het nummer Stijlroeien Vier Seniores. Hierboven de met bloemen gehuldigde ploeg: mej. Ir. C. Max (boeg), mej. R. Gratama, mej. A. J. J. van der Weg, mej. C. Timmermans (slag), mej. S. Spier (stuurvr.j. De int. Fransche kampioen schappen. Uit Parijs: Bij de voortgezette wedstrijden om de Fransche tenniskampioenschappen heeft het Nederlandsche gemengde dubbel mej. Terwindt en Van Swol een fraai resul taat behaald door te winnen van het zeer sterke Fransche paar mevr. De la Valdene en Brugnon. In de eerste set waren onze land- genooten er nog niet zoo goed in, maar in de volgende sets wisten zij na uiterst spannen- den strijd een welverdiende, maar niettemin onverwachte 26, 97, 75 overwinning te behalen. Van Swol wist verder in het heerenenkelspel nog een uitstekend resultaat te boeken, dooi den Poolschen speler Tarlowski na taaien strijd met 6-4, 6-8, 6—4, 2—6, 7—5 te ver slaan. Henkei. Von Cramm. Mej. Terwindt en Van Swol in het gemengd dubbelspel uitgeschakeld. - Von Cramm en Henkei kampioenen heerendubbel. Twee beslissingen zijn Zondag reeds ge vallen. In het heerendubbelspel wonnen de Duitschers Von Cramm en Henkei in den eindstrijd van de Zuid-Afrikanen Farquharson en Kirby in 4 sets. In het damesduibbelspel won de Fransch- Engelsche combinatie mevrouw Mathieu en mej. Yorke van de Fransch-Amerikaansche speelsters mevrouw Andrus en mevrouw Hen rotin met 36, 62, 62. In het gemengd dubbelspel zijn nu ook mej. Terwindt en Van Swol uitgeschakèld. Mej. Horn en Joumu stonden in de eerste set wat vreemd tegenover de goed sluitende sterk aan vallende Hollandsche combinatie; met 6l wonnen onze landgenooten. Doch in de twee de set deed zich een reactie voor, waarna noch mej. Terwindt, noch Van Swol er in slaag den, zich te herstellen. De belangrijkste uitslagen van Zondag wa ren: Heerendubbelspel eindstrijd: Von Cramm en Henkei sloegen Kirby en Farquharson 64. 75, 3—6, 61. Damesdubbelspel eindstrijd: Mevrouw Mathieu en mej. Yorke sloegen

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 9