M GEOPEND HEEREN COSTUMES De werkzaamheden op het Jamboree-terrein. SITTERS YD KAR Wat Scheveningen zich voorneemt. DINSDAG 25 MEI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD De eerste spade in den grond. De werkzaamheden vorderen snel. Nu de voorbereidingen van het groote inter nationaal gebeuren, de Jamboree in Neder land. thans zoover zijn gevorderd, dat daarvan de eerste tastbare resultaten in oogenschouw konden worden genomen, heeft het Jamboree- comité de pers in de gelegenheid gesteld, een overzicht te krijgen van de voor dit doel zoo schitterend gelegen terreinen en van de indee ling in subkampen voor de bijna 25.000 pad vinders. Zooals we reed vroeger schreven, waren voor de inlichting van een kamp met een zoo groot aantal deelnemers tal van moeilijkheden te overwinnen, maar dank zij veler medewerking is men er ten slotte in geslaagd, een organi satie tot stand te brengen met allerlei acco- modaties, welke tot dusver gehouden Jambo ree's in velerlei opzichten „slaat", zoodat de deelnemende padvinders uit ruim 40 landen na afloop met voldoening naar hun haard steden zullen terugkeeren, en met de overtui ging, dat er nog nimmer zulk een goede jam boree is geweest als de „Holland-Jamboree van 1937". Bij ons bezoek troffen we reeds een drietal Australische padvinders aan, die deel uitma ken van het uit 100 man bestaande Australi sche contingent, dat uit en thuis ongeveer zeven maanden onderweg is. Na de kroning in Londen te hebben bijgewoond, trekken deze scouts eerst nog eenigen tijd door Europa, en komen dan naar de Jamboree, waarvan zij groote verwachtingen koesteren. Nog slechts enkele weken scheiden ons van de a.s. groote bijeenkomst van jonge menschen, die hun leven wensehen in te stellen op het doen van goede daden, verbroedering der vol ken willen nastreven en aan het groote pu bliek tijdens de Jamboree willen toonen, hoe zij in onderlinge goede harmonie ook buiten het gezinsleven in alle opzich .en voor zich zelf kunnen zorgen, en daarnaast anderen van dienst kunnen zijn. ,.Weest paraat" staat als een der voorschrif ten op hun programma, en het talrijke publiek, dat ongetwijfeld dit wereldkamp zal gaan be zoeken, zal daarvan zeer zeker worden overtuigd en de beste indrukken meenemen van het wil len en kunnen van de „Baden Powel-scouts". „Groote gebeurtenissen werpen haar scha duwen vooruit". Daarvan waren we heden ge tuige, toen onder het getimmer bij den bouw der inrichtingen op het ruime „marktplein" de hoofdverkenner, staatsraad Rambonnet, de eerste spade in den grond stak en aldus de symbolische daad verrichtte van de ingebruik neming van het Jamboree-terrein. Deze ge beurtenis werd gevolgd door het „breken van de vlag", een plechtigheid, welke door alle aanwezigen met grooten eerbied werd gade geslagen en beëindigd werd met een driewerf „Leve de Koningin". Een grootsch moment: onze nationale drie kleur wappert aan den langen mast en daar mede is dit fraaie terrein in dienst gesteld van de organisatie, welke met overwinning van zoo talrijke moeilijkheden en het houden van de Jamboree in ons land heeft weten mogelijk te maken en daardoor ons nationale belang in hooge mate heeft gediend. De werkzaamheden vorderen thans snel, dank zij de medewerking van allerlei instan ties, en ook de regeerings-gedelegeerde, ir. Hoytema getuigde van de groote belangstelling, welke de regeering heeft voor de toewijding, die de organisatoren aan deze zaak hebben be toond. De architect die de plannen voor de indee ling van het terrein heeft ontworpen, de heer A. H. van Leeuwen gaf ons hierna een korte uiteenzetting van de indeeling van het kamp: De indeeling. Het terrein te Vogelenzang is ingedeeld in 9 subkampen, waarvan er 7 liggen ten Zuiden en 2 ten Noorden van huize Vogelenzang. Het hospitaal, het gedelegeerdenkamp, het kamp van clen Chief Scout en van de kampstaf lig gen in een lommerrijk gedeelte met hooge boomen, nabij huize Teylïngerbosch. De plaatsen van de subkampen zijn prachtige, hooggelegen weiden, waartusschen boom groepen, die de terreinen afsluiten en die dit kamp een veel gezelliger aanblik geven, dan een groote, openvlakte zou doen. Tusschen de subkampen zijn wegen van ca. 25 M. over de grasmat getraceerd. Men heeft drie toegangen tot het Jamboree-ter rein en wel ten Zuiden en ten Noorden, waar parkeerterreinen zijn geprojecteerd en een derden toegang in het Oosten door het markt terrein. De kampvuurplaats is een duinpan; een natuurlijk amphiteater zal daar plaats bieden aan duizenden toeschouwers. Tusschen de subkampen 3 en 4 en 5 en 6 loopt een verharde weg, de zgn. Doodweg; ook langs subkamp 7 loopt een verharde weg, zoodat deze kampen gemakkelijk per as zijn te bereiken. De kampen 1, 2 en 3 zijn bereik baar over ijzeren platen, zgn. scheepsplaten; door het gebruik van deze platen heeft de grasmat weinig te lijden. De kosten van wegenaanleg zijn beperk tot het verbreden en repareeren van bestaande, verharde wegen. De indeeling der sub-kampen wordt beheerscht door de hoofdkampstraat, uitloopende op een plein van ca. 80 bij 80 M. Op dit plein komen de secundaire wegen uit. In ieder subkamp zijn minstens twee groepen privaten en 3 groepen waschplaatsen. De sub-kampen. In het ontwerp voor de indeeling der sub kampen zijn deze punten vastgelegd in ver band met de ligging en de geaardhedi van het terrein. Na grondige besprekingen met den direc teur van de Gemeente-Waterleiding te Am sterdam is het type privaat en waschplaats goedgekeurd. Het Jamboree-terrein is n.l. gedeeltelijk ge legen in het zuiggebied van de Amsterdam- sche Waterleiding; vandaar dat de gemeente Amsterdam terecht eischen stelde. Totaal worden 900 W.C.'s gebouwd in groe pen van ongeveer 30 stuks. Het water zal zijn leidingwater, dus geen bronwater. Het grondwater is ter plaatse sterk ijzerhoudend. Het was niet gemakke lijk direct aansluiting op de waterleiding te verkrijgen, omdat bij gebruik van een groot aantal tappunten deviruk in de waterleiding sterk zou verminderen. Met behulp van en in overleg met de Provinciale Noordholland- sche Waterleiding en de Gemeente-Water leiding van Amsterdam, zijn de moeilijkheden overwonnen. 8500 M. waterleidingpijp wordt gelegd, in gegraven in het terrein, om het water koel te houden. Pompen zorgen voor voldoende druk. Er zijn 35 handkranen op deze ring leiding aangebracht. Het verlichtingsplan is eveneens gereed en met de werkzaamheden is een aanvang ge maakt. Bovengrondsche kabels op masten worden aangelegd door het P.E.N. In huize Teylingerbosch, waar de Jambo ree-leiding zich vestigt, komt de telefoon centrale voor het eigenlijke kamp, waardoor alle subkampen en Jamboree-diensten onder ling verbinding hebben. Deze centrale wordt met eenige lijnen verbonden met de centrale in het Postkantoor. Op die centrale worden direct aangesloten alle verbindingen voor publiek en pers. In de kampen zijn publieke telefooncellen, in het postkantoor zeven en in de perskamer tien telefooncellen. Het winkelplein. Met den bouw van het winkelplein is even eens reeds een begin gemaakt. Er komen 46 winkels, voorzien van een galerij. Behalve de winkels treft men aan een restaurant van 60 x 30 M., een postkantoor van 15 x 21 M., en een bankgebouwtje, alles opgetrokken in hout. Het geheel zal een fleurigen indruk geven: er zijn nu reeds 2 bloemperken van 10 x 25 M. in het midden van het plein aan gelegd, terwijl ook heesters zijn geplant. Per gola's met banken tusschen de winkels bre ken de anders eentonige lijn. Zeer belangrijk is het levensmiddelen depot. Groote loodsen worden gebouwd, waar onder een van 20 x 6.50 M., waarin 24 elec- trische snijmachines voor veleschwaren en 8 koelkasten worden geplaatst. De tribunes op het- demonstratieterrein bieden plaats voor ongeveer 13000 toe schouwers (6000 zitplaatsen en 7000 staan plaatsen, waarvan een gedeelte wordt over dekt) De tribunes zullen worden geconstrueerd van ijzer, van z.g. stalen-steigermateriaal. Er zijn nog vele technische voorzieningen aan te brengen, als geluidsversterking e.d.; in totaal moeten bovendien 56 kleine en groote bruggen worden gebouwd. Zeer veel steun heeft des Jamboree-leiding gehad van de directie van de Provinciale Noordhollandsche Waterleiding en de Prov. Electrische Noord-Holland (P.E.N.) alsmede van gemeentebestuur en de gemeentelijke diensten van Bloemendaal. SLUITINGSAYOND ESPERANTO KINDERCURSUSSEN. De Commissie voor Esperanto Kindercur sussen in scholen te Haarlem heeft uitnoo- digingen rondgezonden voor bijwoning van den op Zaterdagavond 29 Mei a.s te houden propaganda-, tevens sluitingsavond der Espe ranto Kindercursussen in de Tuinzaal van het Concertgebouw op Zaterdag E9 Mei a.s. CONCIERGE RIJKSKWEEKSCHOOL. Naar wij vernemen is met ingang van 1 October a.s. benoemd tot concierge aan de Rijkskweekschool voor Onderwijzers en on derwijzeressen aan de Leidsche Vaart alhier: G. van der Kodde, oud-concierge aan de voor malige Nutskweekschool voor Onderwijzeres sen aan de Hazepaterslaan. Hij zal dus de op volger zijn van den heer G. van Zonen, die op genoemden datum zijn betrekking zal neer leggen wegens het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd. GASTHUISVEST 11 Technisch directeur: Ing. T. A. VAN ZOEST. 99 Tel. 17266 REPARATIE-INRICHTING voorzien van de modernste hulpmiddelen. STALLING en onderhoud, pneumatische smeerinrichting. AUTO-VERHUUR zonder chauffeur. Onze wagens staan onder geregelde controle. (Adv. Ingez. Med.) OP UW HAAT GESNEDEN Exclusief - niet duur G R.H0UT5TR. HOEK QknARKT HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) Weer een aanrijding op den Rijksstraatweg. Wielrijder 9 M. meegesleurd. Wederom heeft Maandagmiddag op den Rijksstraatweg een ernstig verkeersongeluk plaats gehad. Te half drie reed daar ter hoogte van perceel 376 de 63-jarige wielrijder W. de Graaf uit Santpoort. Hij stak volgens een getuige naar links den weg over, nadat hij daartoe te voren een teeken had gegeven. Dit werd pas op het laatste oogenblik opge merkt dor een 36-jarige verpleegster uit Alkmaar, die daar per auto passeerde. Zij trachtte nog een aanrijding te voorkomen, door naar links uit te wijken. Dit gelukte helaas niet. De wielrijder werd gegrepen en negen meter meegesleurd. Hij kreeg een zware hersenschudding, een groote wond aan het achterhoofd en een fractuur aan den linker enkel. Door een dokter en leden van den On- gevallendienst werd hij behandeld, waarna hij per ziekenauto naar het Sint Elisabeths Gasthuis werd vervoerd. Volgens bovengenoemde getuige zou de verpleegster met een shelheid van 70 K.M. hebben gereden, maar zij zelf beweerde, dat het hoogstens 40 a 45 K.M. was. De politie stelt hiernaar een nader onder zoek in. De auto en het rijwiel werden in beslag ge nomen. Hedenmorgen vernamen we, dat de heer De Graaf het tamelijk wel maakte. Jflp 90c •IH STOFZUIGERS '3s-~r iwiwiBi ii •li- SIKAR RIJWIELEN •li- KINDERWAGENS j 50-1 rrr tit -n HAARLEM j I Telefoon 16659 1 Schoterweg 1 (Adv. Ingez. Med.) PROT. CHR. MEISJES WERK. Maandagavond hield Jkvr. C. M. van Asch van Wijck uit Zeist een causerie voor een groote groep belangstellenden uit de Plaatse lijke Federatie van Chr. Vereenigingen van en voor Vrouwen en Meisjes. Bethesda Sa- repta aan de Hazepaterslaan ontving gastvrij in tuin en zaal. Als president, van den We reldbond van Christen Jonge Vrouwen, had Jkvr. C. M. van Asch van Wijck een reis van 5 maanden door Britsch-Indië gemaakt, na het bijwonen van de Wereldbondconferentie te Colombo. Spr. schetste de eigenaardige verhoudingen op deze conferentie, die door 93 afgevaardig den voor de helft Oostersche, voor de helft Westersche werd meegemaakt. Na de All-In- dia-Women's-conference was dit de eerste conferentie, waar een zoo groot aantal Oos tersche vrouwen aanwezig was. Dezen gin gen zich nu mede verantwoordelijk voelen voor steun aan het wereldbondwerk in an dere gebieden als Korea en Siam, terwijl zij aanvankelijk meenden zelf de meeste aan spraak op financieele hulp van den Wereld bond te kunnen blijven maken. Britsch-Indië teekende spr. ons als een we relddeel met 360 millioen inwoners, van wie 60 millioen kasteloozen, 250 millioen Hindoes, 70 millioen Mohammedanen en 6 millioen Chris tenen. 200 talen worden er gesproken. Britsch-Indië is een land van ontzaglijke armoede de menschen wonen in leemen hut ten, zijn onhygiënisch en het kastestelsel staat iedere verho'oging van het levenspeil in den weg. Daarenboven is het een land van sterke spanningen. Ook politieke, vooral na het in voeren van de nieuwe grondwet op 1 April 1.1. Deze spanningen leggen een druk op alle ac tiviteit en. belemmeren een natuurlijke ont wikkeling. Wat de vrouwenwereld betreft, leven in groote gebieden de vrouwen nog in 't „prada" d.w.z. volkomen afgesloten. Velen verlaten na haar 10e jaar het huis niet meer. Alleen de zendelingen die huisonderwijs komen geven, brengen eenige ontwikkeling en verheffing bij. Het Christendom heeft den grootsten in vloed gelrad onder de kasteloozen: onderwijs inrichtingen, colleges, zijn opgericht. Zelfs is bereikt, dat verschillende christenen uit de kaste zich hebben gesteld onder leiding van predikanten, medici, enz. voortgekomen uit de groep' der kasteloozen. Hiermee is een ont zaglijke kloof overbrugd. Een uiterst merk waardig oud Christendom bevindt zich in de Zuid-Westpunt van Britsch-Indië, datee rend van de 4e eeuw, aansluitend bij de Syri sche kerk. Deze is in het volksleven zelf diep ingeworteld, meer dan de nieuwere Chr. ker ken die door de zendingsgenootschappen (En- gelsche. Amerikaansche. Deensche, enz.) zijn gesticht. In de laatste jaren ontstaan massa bewegingen naar het Christendom toe. Deze zijn echter niet vrij van politieke tendenzen. Spr. legde tenslotte den nadruk op het diepe besef van verantwoordelijkheid, dat ons Wes terlingen t.o.v. het Oostersch Christendom moet doordringen. OPMERKINGEN VAN LEZERS. KOSTELOOS ZWEMONDERRICHT. Een onzer lezers schrijft o.a. het volgende: Nog niet lang geleden stond van den heer A. J. Meijerink een stukje in Haarlem's Dag blad, waarin hij het voordeel van zwemmen en baden deed uitkomen. Met alle respect voor dezen ijver om ons volk voor deze nuttige sport op te wekken, meen ik toch dat hier iets haperde. Immers, wie wil niet gaarne leeren zwemmen of baden? Vooral de jeugd is hiervoor te vinden. Er zijn echter velen die hiervan verstoken zijn, omdat zij hiervoor geen kosten kunnen uittrekken. Daarom hoop ik, dat in Haarlem-Noord een tweede zwembassin gebouwd zal worden en dat, ook het zwembassin aan de Kleverlaan gratis opengesteld zal worden voor minvermo genden, want de inrichting aan de Houtvaart is voor Haarlem-Noord een beetje al te ver. Men bedenke dat een flink gedeelte van de Haarlemsche bevolking niet aan de Houtvaart of omgeving woont, doch achter het station. En waarom wordt er zoo weinig door de ge meente gedaan voor onze jeugd op het gebied van de zwemsport? Het zou toch op z'n minst mogelijk moeten zijn, dat een leerling van de lagere school in een jaar tijds zijn diploma voor het zwemmen kon bemachtigen. Wat men nu over het alge meen de leerlingen laat doen is een beetje pootje baden en dan nog maar alleen voor de hoogere klassen. Er blijkt hier een groot tekort aan zwem- gelegenheid te zijn. Ik hoop vooral dat onze jeugd nog in dezen zomer voor 100% van de nuttige zwemsport zal kunnen genieten". Tot zoover onze lezer. We gaven inzage van dit stukje aan den heer A. J. Meijerink, die het volgende schrijft: ,.Er wordt in het kostelooze bad aan de Houtvaart ook zwemonderricht gegeven door goed geschool personeel, waar de kinderen niet alleen het zwemmen kunnen leeren, doch bij voldoende geoefendheid óók het diploma kun nen behalen. Bij den heer Vink, inspecteur der inrichtingen (te spreken op het Stadhuis) krijgt men alle gewenschte inlichtingen. Op elke openbare school en van elke bijzondere school, die dit wenscht, bestaat kosteloos de gelegenheid tot het leeren zwemmen en later tot proef afleggen." „ZONNESTRAAL"-COLLECTE. Onder den titel „Zonnestraal klopt aan de deur!" is in een groote oplage aan de „Zonne- straal"-vrïenden te Haarlem een folder gezon den, waarbij de aandacht wordt gevraagd voor de jaarlijksche „Zonnestraal"-collecte, welke dit jaar te Haarlem zal worden gehouden op Zaterdag 12. Juni a.s. „Zonnestraal" klopt thans aan de deuren der Haarlemsche ingezetenen, om medewerking te verkrijgen voor de a.s. collecte. Reeds nu is de gelegenheid opengesteld, zich als collectant aan te melden. Aan de dames en heeren. die bereid zijn, belangeloos een handje te helpen, wordt verzocht, zich als col lectant beschikbaar te stellen en zich daartoe aan te melden op het bureau der „Zonne- straal'-collecte in Hotel Royal, Stationsplein 4, Haarlem, tel. 11027. Een oud-generaal en prijzenpo litiek. Gekookte zee en mar meren trappen. Attracties bij de vleet. Er is in Den Haag een oud-generaal, en die oud-generaal heeft een abonnement op de Scheveningsche Kurzaal. Er zijn, geluk kig en begrijpelijk, héél wat meer abonnés op dezen stroom van dagelijksche en soms wel twee-maal-daagsche attracties van den eersten rang. Maar deze oud-generaal na melijk is toch wel een bijzonderheid: hij be zocht namelijk alle voorstellingen. Dat wil zeggen: Bustabo zoo goed als den buikspre ker voor de kinderen en Toscanini met even veel ipleizier als Cor Ruys en een White-hot- jazz-orgie en de beste muziekmakers van de heele wereld. De oud-generaal slaat geen avond en geen middag over. En heeft voor de aardigheid nu eens uitgerekend dat hij met zijn Kurzaal-abonnement van f 25 voor het hééle seizoen: elf-en-een-halve-cent per voorstelling heeft betaald. Dit Is historisch. De generaal bestaat. En het abonnement van f 25 bestaat. En ziehier het bewijs, dat de Maatschappij Zeebad Scheveningen geleid wordt door voortreffelijke zakenlieden, die van moderne wanten weten. Want- de mo derne tijd en de moderne mensch houden rekening met moderne prijzen. En Scheve ningen doet dat óók. Nog een voorbeeld: ondanks de devaluatie blijft de Exploitatie Maatschappij Scheve ningen haar oude prijzen handhaven. Dat beteekent: dat deze in vele gevallen lager zijn dan gelijksoortige bultenlandsche. Dat beteekent: dat er méér vreemdelingen zullen komen. Meer gezelligheid, méér vertier, meer mondaniteit-of-hoe-u-dat-noemen wilt. En de Exploitatie Maatschappij Scheveningen zit niet stil. Zij verzint nieuwigheden en brengt veranderingen aan om Scheveningen „bij" te houden. Scheveningen heeft dit jaar méér reclame gemaakt in het buitenland. Het klinkt gek: maar speciale aandacht is voor die propa ganda gewijd aanZwitserland. Deze pro paganda houdt verband met de aandacht die de Zwitsersche medische faculteiten wijden aan de medicinale zeebaden. Wist u dat Scheveningen de éénige Noordzee-badplaats is die warme èn koude zeebaden ter be schikking kon stellen? „Scheveningen- Kurort". Maar menschen die 't weten kun nen. verzekeren: een kuur te Scheveningen is aanbevelenswaardig na ernstige ziekten en operaties en óók voor directe behande ling van scrophuleuse, voor kindertherapie en dergelijke. Bij meneer dokter Roes, den hadarts. kunt u op bestelling een portie warme Noordzee krijgen. Wij Hagenaars, die de kuip verachtend er reeds van den be ginne af bij zijn om het gemengde bad te exploreeren waar je zulke éénige badpakjes ziet en waar heeren met embonpoints, snorre, ega's en volwassen kroost, ter afwisseling hunner heerige beheersching kinderspelle tjes doen met snoezige kinderen, wij Hage naars weten dan dat ook het buitenbad warm kon zijn en dat de branding het vuur na aan onze scheenen kon leggen. Wat niet wegneemt dat een kuipbad warme oceaan verkwikkend kan zijn en vrijwel uniek is aan deze kust. En verder heeft het Palais de Danse waar je kómen kunt want de gezanten van Uru guay en IJsland komen er óók en referenda- res en alle nette menschen waarvan den Haag er zoo ontstellend vele bezit een nieuwe entrée gekregen. Aan het Gevers Deynoot- plein met zoowaar marmeren trappen. En het Grand-Hotel heeft innerlijk groote ver anderingen ondergaan. En de heer Smaalders uit Amsterdam heeft er met den heer Willy uit Amsterdam een nieuw rijst-coektail en dans- biefstuk-huis geopend JSn Davids komt.En Otto Walburg en Siegfried Arno zijn er al en zoo begint alles goed en plezierig te worden in het licht van de zon en van de vreugde, van de ziltheid en de muziek. Op 11 Juni begint de muziek, lederen dag muziek, lederen dag goede muziek onder Schnu- richt en Neumark. Maar: Mengelberg, An- seret. Flipse. Kindier en Dobrowen komen gasteeren. En de grootste nationale en in ternationale solisten werken méé. Er komt óók dans. Met de Sakharoffs, met Lifar en Slavenska met Escudero en Uday Shan Kar Er komt óók jazz: Hylton en Nat Gonella. Er komt chanson: Lucienne Boyer. Er staan nog méér attracties op het pro gramma ik behoef alléén maar de namen: Franz Lehar en Tino Rossi te noemen om U te doen zien dat Scheveningen werkelijk alles' in het werk stelt, om héél Europa tot zijn glorie te doen bijdragen maar ik moge het nu toch bij deze opsomming wel laten. Ik ben uw Haagsche briefschrijver en zoo nu en dan zeg ik wel eens wat spottends over het grootste dorp van Europa, met z'n soms wel héél dorpsche neigingen en z'n héél dorp- sche menschen. Maar als er wat goeds te vertellen valt doe ik dat óók. En Scheveningen is van de goede Haagsche dingen naar mijn smaak het beste. Gij die Biarritz en Le Touquet kent, Juan- ies-Pins en Ostende Zoppot en het Lido durft ge beweren dat er in één van die plaat sen zooveel kunst van den eersten rang te ge nieten valt, aan zóó'n mooi, breed strand en met zóóveel attracties? Ik ken de meeste van die mondaine bulten landsche badplaatsen óók en ik meen het wanneer ik, wat m ij betreft, die vraag ontken nend beantwoord. Mr. E. ELIAS, Het Teylingerbosch. De adellijken van Teylingens, die zich be roemden op afstamming van de graven van Holland bezaten reeds in de 2de eeuw ver schillende goederen langs de duinzoom van Holland. De oude woning in het Teylinger bosch was, gezien den naam waarschijnlijk in de oudste tijden slechts een jachthuis voor deze heeren, later een hofstede. Trouwens vóór de 19de eeuw werden geen dier buitens om Haarlem ook 's winters be woond. Een tak der van Teylingens woonde in Haarlem en behoorde tot de regentenfa milies dier stad, een katholieken tak in Alk maar. In de weergeving der transportakten m uw blad van 19 Febr. jl. werd het voorge steld of in de 17e eeuw steeds andere fami lies eigenaars van dit buiten waren, terwijl het inderdaad tot 1696 in handen was van afstammelingen van een van Teylingen. Van de oud-Haarlemsche brouwersfamilie de Kies, die in de 16e eeuw den naam van Wissen er bij nam, werden in 1627 twee broers door den Duitschen keizer Ferdinand Et in den adelstand verheven. Een van hen, Mr. Adriaan de Kies van Wissen trouwde in 1613 met een katholieke Josina v. Teylingen. Zoo kwam waarschijnlijk het Teylingerbosch, hetzij door koop of door vererving in de fa milie de Kies van Wissen. In 1630 koopt Ge rard van Teylingen burgemeester van Haar lem de hofstede „Aen de Leyduin". Nu was de duinstreek tusschen het dorp Vogelenzang en Boekenroode in de 17e eeuw een zeer gezocht zomerverblijf voor voorna me Katholieke families als de Kies van der Wielen, Aclr c-hem, Ingels. van der Dussen en Honthorst, die daar In het nog bestaande oude jachthuis de Koekkoek (thans bij Koekoeksduin) hun schuilkerk hadden. Ik vond die families allen met elkaar gepa renteerd. Van Bartholomeus de Kies van Wissen, den zoon van Josina van Teylingen erfde bij zijn dood in 1679 diens zoon Jan Adriaan de Kies van Wissen het Teylingerbosch. Hij was gehuwd met een buurmeisje van de zo mermaanden namelijk Gudula van der Wie len, dochter van den Dr. Medicus Frans van der Wielen, eveneens van een oud-Haar- lemsch brouwersgeslacht die de Voor-Koek koek (thans Ipenrode) bezat. Dit echtpaar had slechts een dochter als erfgename. Deze Eva de Kies van Wissen huwde in 1687 met haar neef Jhr. Pieter Adrichem genaamd van Dorp. eveneens van voornaam oud- Haarlemsch geslacht. Zijn moeder Catharina was een zuster van Jan Adriaan de Kies van Wissen. Deze Pieter brengt in 1696 het Tey lingerbosch door transport in vreemde han den namelijk aan Jacob Graaflandt. Na den dood van Pieter van Adrichem in 1706 was Eva de Kies in 1708 hertrouwd met Diedorik Jacobsz. Speyart van Woerden, die door zijn moeder Wilhelmina Ramp van Rolland even eens in onze duinstreek, geen onbekende was. Zoo verricht deze in het jaar van Eva's dood (17181 als voogd van hun zoon Jan Speyart van Woerden den laatsten verkoop, waardoor de gronden van het Teylingerbosch voor het familiebezit verloren gingen. J. M. STERCK-PROOT. D. H. ROODHUYZEN 8. Co. n.v. MAKELAARS suiker - rubber - koffie.. cacao per contract Amsterdamsche Liquidatiekas N.V. DAM U Teleloon No. 30012-31012 AMSTERDAM-C. Bourt Nh 2. Tolel. 30012 Teleflromjdro». CARLOS-AMSTERDAM lA (Adv. Ingez. Med.) STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. (Openbare leeszaal en bibliotheek.) Nieuwe aanwinsten. Technische wetenschappen. Broek, van den: Condensors en bijbehoo- rende pompen. Kloot, Van der: Ventilatie. Noordraven en Gugelot. Practische scheeps bouw. Spengler. De mensch en de techniek. Folklore. Kok. De „Kamper-uien"... import. Kunst. Bossom. Building to the skies; the romance of the skycraper. Gingsburger. Frankreich; die Entwicklung der neuen Ideen nach Konstruction und Form. Hildebrandt. Antoine Watteau. Lissitzky. Russland; die Rekonstruktion der Architektur in der Sowjetunion. Luns. Rembrandt en „De Nachtwacht". Tietze. Tizian; Leben und Werk. 2 dln. Geschiedenis. Corray. Tapfer und treu; Bilder aus der Schweizergeschichte Gregorovius. Rome in de middeleeuwen. Huwelijk. Het vorstelijk; plechtige dienst in de Groote kerk te 's-Gravenhage. Loon, van. Van zintuig tot werktuig. Neumann. Königin Christine von Schwe den. Nederl. en in het Nederl. vert. romans. Boudier—Bakker. Paul. Fischer. Toen het Maandag werd. France. De Goden dorsten. Gervais. Chineesche idylle. Larbaud. Fermina Marquez. MA1KT niKinv VEE.AL4RKT TE ROTTERDAM. Vette koeien, prijzen per KG., le kwaliteit 7667 2e kwaliteit 53—61. vette ossen, le kw. 7367, 2e kw. 5363, vette kalveren le kw. 8570, 2e kw. 50—55, varkens (levend gewicht) 4948, 2e kw. 47, schapen le kw. 5448 2e kw. 38; lammeren le kw. 57, 2e kw. 47, 3e kw. 36. Schapen, prijzen per stuk, le kw. 37, 2e kw. 30, 3e kw. 25, lammeren, le kw. 30, 2e kw. 25, 3e kw. 18, zuiglammeren le kw. 15, 2e kw. 11, 3e kw. 8. Vette koeien en ossen, aanvoer: korter, handel: flauw, prijzen: als v. week. Vette kalveren, aanvoer flink; handel: slecht, prijzen: lager. Varkens, aanvoer: ruimer, handel: kalm, prijzen niet hooger. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 411 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwaliteit 7880, 2e kwaliteit 6270 3e kwaliteit 5260 per K.G. slachtgewicht. Melk- en kalf koeien 180—240 per stuk; vette kalveren 105, 2e kwaliteit 46—56, 3e kwaliteit 3644 per K.G. levend gewicht; graskalveren f 6—9.58 per stuk. schapen 25— 34 per stuk. 520 varkens: vleeschvarkens. we gende van 90—110 K.G. 57—59 ct.. zware var kens 5657, vette varkens 55^—56 per K.G. slachtgewicht; paarden f 100,—f 140 per stuk.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 9