De Kamerverkiezing in de Pers NOORDERBAD V R IJ DAG 28 M E I 1937 HAARLEM'S DAGBLAD Koningin laat zich inlichten. Kamervoorzitter en vice-president Raad van State ontvangen. De Koningin heeft Donderdag op het Huis ten Bosch de voorzitters van de beide Kamers der Staten-Ge- neraal en den vice-president van den Raad van State ter conferentie ontvangen. Ternauwernood aan het vuur ontkomen. Vader en kind door de vlammen ingesloten. Springzeil van dekens en jassen gevormd. Donderdagavond te ruim half elf is brand uitgebroken in perceel 13 aan de Zijdewinde straat te Rotterdam. Het gelijkstraatsche ge deelte van het huis staat leeg, op de eerste etage woont de familie Homan, op de tweede verdieping de familie Biemans. De brand ont stond, doordat in de keuken op de eerste ver dieping een Primus-toestel omviel, waardoor de brandbare zaken, die in de keuken aanwe zig; waren, onmiddellijk vlam vatten. In een ommezien stond de eerste verdieping in lichte laaie. De bewoner kon zich met zijn drie kinderen langs de trap in veiligheid stel len De vlammen sloegen terstond door het trapgat door naar boven, maar desondanks slaagde de heer Biemans, wiens vrouw in het ziekenhuis ligt, erin met omwonenden, die een ketting vormden over de trap, welke reeds in rook was gehuld, vier van zijn vijf kinderen tijdig naar buiten te brengen. Het vuur breidde zich evenwel met zulk een snelheid uit, dat de heer des huizes zelf en zijn negenjarig doch tertje niet meer langs den gewonen weg naar buiten konden komen. De vlammen waren in middels ook naar boven, naar den zolder over geslagen, zoodat de door het vuur ingeslote- nen naar boven noch naar beneden konden. De intusschen aangerukte brandweer heeft toen een springzeil gevormd door dekens en jassen. De heer Biemans heeft toen zijn doch tertje bewogen hierop naar beneden te sprin gen en het meisje belandde dan ook veilig op den beganen grond. Hij zelf is vervolgens uit het raam geklommen, in de vensterbank gaan hangen en heeft zich toen laten vallen. Hij kwam terecht op den rug van een der men- schen, die bij het reddingswerk assisteerden, waardoor zijn val werd gebroken. Hij kwam evenwel met zulk een kracht neer, dat hij zijn beide hielbeenen brak. Dr. Akkersdijk heeft hem de eerste hulp verleend, waarna de man naar het ziekenhuis aan den Coolsingel is ver voerd, waar hij is opgenomen. De eerste verdieping brandde geheel uit, de tweede nagenoeg geheel. Marie van Westerlioven gehuldigd. Na het tweede bedrijf van het blijspel: ,.M'n zwager Egbert", waarin de jubilaresse van dezen avond, Marie van Westerhoven, de rol van de trouwe gedienstige Bet je met haar scherpe tong, maar o zoo'n klein hartje ver vulde een creatie waarin men haar ontel bare malen in ontelbare stukken altijd gaarne heeft weergezien, omdat juist zij van die rol letjes zoo iets bijzonders wist te maken heeft in het Leidsche Plein-theater te Amster dam een intieme huldiging van de jeugdige tachtigjarige plaats gehad. Na het hartelijk welkomstapplaus, trad Cor Ruys naar voren voor deze, zooals hij het noemde, huiselijk prettige huldiging. „Dat je vandaag tachtig zou worden Marie, dat wist ik al lang, al 25 jaar geleden, toen we samen in Indië op tournée waren en jij, de jongste onder ons jongelui, ons om onze lui heid achternareed. Je bent een tijdwonder. En al heb je wel eens gezegd, dat je een hekel hebt aan die rollen van oude meiden en huishoudsters, je maakt toch van het kleinste lolletje een juweel. Ik meen de tolk van allen te zijn, wanneer ik de jarige, de jongste en vi taalste, nog duizenden mooie rollen toewensch. Waarop het publiek staande met een Xang zal zij leven" antwoordde, terwijl bloemen en ge schenken werden aangedragen. Mevrouw van Westerhoven zelve, sprak ten slotte enkele veelzeggende woorden: zij zeide voor deze intieme hulde even gevoelig te zijn als voor een officieeie huldiging in den grooten schouwburgwat toch ook heel prettig is. Spoor- en tramwegpersoneel vergadert. Congres te Utrecht. Donderdag is te Utrecht onder voorzitter schap van den heer P. Moltmaker het jaar- lijksche congres van de Nederlandsche ver- eeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel begonnen. De heer Moltmaker gaf in zün onenings- ï'ede te kennen, dat er een en ander ten goede is veranderd in den economischen toe stand van ons land. Zullen thans de zeven vette jaren volgen? Naar spr.'s overtuiging za] dat voor een zeer belangrijk gedeelte af hangen van de georganiseerde arbeidersklas se. In verschillende landen nam de invloed van de arbeidersbeweging toe. In ons land is na de devaluatie een verbetering ingetre den ook wat de spoor- en trambedrijven be treft. De daling der cijfers is tot staan ge komen. zelfs vertoonen sommige cijfers een stijgende lijn. Niettemin bedraagt het jaar- lij ksch tekort der spoorwegen nog twintig millioen. De leiding der organisatie zal een wakend oog houden op de schommeling der index-cijfers en zal niet nalaten op het daar voor bestemde tijdstip wenschen kenbaar te maken t.a.v. eventueele herziening der sala rissen. Spr. kon reeds mededeelen dat het be staande R.D.V voor een halfjaar is verlengd tot Januari 1938. Het ledental bedraagt thans 14.907. het geen gezien de afvloeiing van spoorwegperso neel. bevredigend is te achten. Ook finan cieel is de toestand der organisatie kern ge zond. Tenslotte wijdde spr. een enkel woord aan de verkiezingen en bracht hij hulde aan de strijders voor de democratie. Hierna voerde de heer E. Kupers. voor zitter van het N.V.V. het woord, die er op wees, dat de organisatie zal blijven ijveren voor de veertigurige werkweek. Namens de buitenlandsche gasten sprak de heer Prosper de Bruiin vertegenwoordi ger der Belgische zusterorganisatie. Vervoleens spraken de heer A. Kievit, na mens den centralen bond van transportar beiders en de heer Nathans, namens de in ternationale transportarbeiders federatie en mevrouw de Vries, namens de vrouwenclubs. EEN WELGEMEENDE raad voor iedereen S'ïoELUHHEDE» DE WITTE KRCIS POEDERS OF CACHET U hebt do" ""s goeds tegen gt.eP, rondpü". boodp.1". theumotielt. Wesp 1 menstteotiepii""". b„ apotheken en „oo,ETEN. OOK ,NT.BtETVO.M ÏÏÏÏ.-SSKS (Adv. Ingez. Med.) Nederlandsch Fabrikaat. Jaarvergadering te Utrecht. In het Jaarbeursrestaurant te Utrecht werd Donderdag de jaarlijksche vergadering ge houden van de vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat". De voorzitter, ir. M. H. Damme, opende de vergadering met een rede, waarin hij erop wees. dat de activiteit der vereeniging ont wikkeld kon worden door medewerking van de speciale propagandacommissie, maar ook doordat de vereeniging zelf een werkprogram ma opstelde en uitvoerde, dat zeer belangrij ke elementen van propaganda bevatte. Be halve reclame in dagbladen, periodieken en op aanplakborden, werden vier tentoonstel lingen gehouden ter propageering van het Nederlandsch fabrikaat. Daardoor kon veel in de richting van het doel, dat de vereeniging zich stelt, bereikt worden. Toch deed de gang van zaken in het afge- loopen jaar ook tekortkomingen en leemten zien in den arbeid van de vereeniging. Er zal ernstig naar gestreefd moeten worden hoe men zich daarvan in de toekomst zal kunnen bevrijden. Het hoofdbestuur is tot de con clusie gekomen, dat belangrijke veranderingen in de organisatie noodig zullen zijn om de onvolkomenheden weg te nemen, die aan het bereiken van steeds betere resultaten in den weg staan. Dat naast de eigenlijke vereeniging een propaganda-commissie werkzaam is, met een eigen werkprogramma en eigen geldmid delen, maar overigens met volkomen gelijk soortig doel als de vereeniging zelf heeft, is een toestand, die organisatorisch ernstige na- deelen heeft en dus zeker op den duur niet bestendigd moet worden. Dat een groot deel van de geldmiddelen door een zeer kostbare inzamelingscampagne geheel incidenteel en zonder eenige zekerheid van bestendiging ver kregen is, vormt een onoverkomelijk beletsel om op denzelfden voet dezelfde activiteit te blijven ontwikkelen. Een niet onbelangrijk deel van de geldelijke reserve is in het afge- loopen jaar ingeteerd. Een nauwere samen werking met tal van organen, die gelijksoor tige of aanverwante belangen in de samen leving hebben, is noodzakelijk. Daartoe zullen veranderingen in de organisatie en een betere financieele grondslag noodig zijn. Het hoofdbestuur heeft daarom besloten een reoganisatie in studie te nemen, welke zoo goed mogelijk aan de gevonden tekortko-^ mingen tegemoet zou komen. Een voorstel van het dagelijksch bestuur om dit met twee leden uit te breiden, door benoeming van de heeren G. J. Teppema, hoofd van de afdeeling Nijverheid van het Departement van Handel, en Ir. E. F. E. Bon- gaerts, secretaris der Rijkscommissie voor de Werkverruiming, werd bij acclamatie aan vaard. Nadat nog enkele huishoudelijke zaken wa ren afgehandeld hield de heer G. J. Teppema een inleiding over: „Economische verdedi gingsvoorbereiding in het Nederlandsche be drijfsleven". In den middag werd een bezoek gebracht aan de N.V. Machinefabriek ..Jaffa" te Utrecht, waar men enkele deelen van het be drijf bezichtigde. NOODLOTTIG ONGELUK MET DOODE- LIJKEN AFLOOP. De 39-jarige havenarbeider J. A. Hoek uit de Eben Haëzerstraat te Rotterdam is Don derdagavond aan boord van een Duitsch stoomschip, dat in de Waalhaven aldaar ligt, toen hij zich van het verhoogde achterdek naar het ongeveer een meter lager liggend achterschip begaf, over een schroef uitgegle den en gevallen. De man kwam zoo ongeluk kig terecht, dat hij vrijwel op slag dood was. Jeugdige Haagsehe dievenbende staat terecht. Zij had het op parkeer^nde auto's en fietsen voorzien. In het begin van dit jaar werden te 's-Gra- venhage tal van reservebanden van auto's, autoplaids en rijwielen gestolen terwijl ook de benzine uit tanks van parkeerende auto's vaak werd overgeheveld en op deze wijze ontvreemd. Al spoedig viel de verdenking op een drie tal jonge mannen, drie broers, die bij de po litie ongunstig bekend stonden. Nadat de gangen van deze personen ge- ruimen tijd zorgvuldig nagegaan waren, stelden op een avond in Februari een inspec teur en eenige rechercheurs zich in het Vo gelkwartier verdekt op en hielden de daar geparkeerde auto's scherp in het oog. Te ongeveer negen uur kwam een auto aan. waarvan de inzittenden voor een der geparkeerde auto's veel belangstelling toon den. Een der inzittenden verkende den om trek en een ander begon de bouten en moe ren van den reserveband los te schroeven Terwijl hij nog daarmee bezig was. spron gen de rechercheurs te voorschijn en som meerden de dieven zich over te geven. Deze dachten er echter niet aan zulks te doen en sloegen met hun auto op de vlucht, waarbij zij met het portier van hun auto nog in aan raking kwamen met een geparkeerden wa gen. Intusschen losten de rechercheurs een aantal schoten op de banden van de vluch tende auto. die óp een viertal plaatsen ge raakt werd Nochtans ontkwamen de dieven, die evenwel kort daarop door een inspecteur en agenten in een perceel aan de Tulpen- boomstraat gearresteerd werden. In dit perceel werd een groot aantal re servebanden rijwielen en rijwielonderdeelen aangetroffen. Donderdag hebben de drie jongemannen terecht gestaan. Er werden tegen hen straf fen van zes maanden, een jaar, waarvan 8 maanden voorwaardelijk, en een jaar ge- eischt. I De heer Serrareiis lid der Tweede Kamer. Naar wij vernemen zal de heer P. J. S. Ser- rarens (R.K. Staatspartij), die zoowel in de Eerste als Tweede Kamer tot lid is gekozen, de benoeming voor de tweede Kamer aanvaarden. Zijn opvolger in de Eerste Kamer is prof. mr. C. P. M. Romme. (Auteursrecht A.NP.) VECHTPARTIJ NA DE STEMMING. Een man bewusteloos geslagen. Toen drie N.S.B.'ers Donderdagmiddag op het Smidsplein te 's-Gravenhage wandelden, vóór het zich daar bevindende kringhuis, reed iemand op een fiets voorbij, die hen vóór „moordenaars" uitmaakte. Een der N.S.B.'ers, de 18-jarige A. de V. uit de Elandstraat koelde zijn woede over dit scheldwoord door den fietser bewusteloos neer te slaan. Het slachtoffer, de 20-jarige P. C. A. S., is met een lichte hersenschudding naar het R.K. ziekenhuis in het Westeinde ver voerd. Tegen den vechtersbaas is proces-verbaal opgemaakt. (A.N.P.) GOUDEN BESTAANSFEEST VAN ALBERT HEIJN. Onder zeer groote belangstelling, zoowel van de zijde van het 2000 man tellende personeel en van de zakenrelaties, als van de plaatselijke autoriteiten heeft de firma Albert Heijn Don derdag te Zaandam het 50-jarig bestaan van haar groot winkelbedrijf in kruidenierswaren herdacht. Aan alle leden van het personeel werd een geschenk onder enveloppe aangeboden, ter wijl de chefs der afdeelingen en van de 230 winkelzaken bovendien een zilveren sigaren kist met inscriptie ontvingen. Bovendien kregen de dames van de winkel chefs van mevrouw Heijn een doos zilveren Zaansche lepeltjes ten geschenke. Anderzijds heeft het personeel aan de direc tie aangeboden een door den kunstenaar We zelaar vervaardigde buste van den stichter voor het ontspanningslokaal en een reliefbeeld ten behoeve van het hoofdkantoor. Bovendien werd de stichter vereerd met een zilveren theeservies, versierd met emblee- men en de drie directeuren, zoons en schoon zoon van den heer Alb. Heijn met een rook- garnituur in étui eveneens van zilver. Voorts heeft de firma ter gelegenheid van dit feest de volgende schenkingen gedaan aan de Algem. Vereeniging tot bestrijding der t.b.c. f 5000, de N. en Z.-Hollandsche Redding- Maatschappij f 2000, aan de plaatselijke com missie voor bijzondere nooden f 2000 en ten behoeve van den bouw van een overdekt zwembad f 5000. Lasten, drukkende op groote gezinnen. Commissie Fleskens geïnstalleerd. Donderdag heeft de minister van Finan ciën, mr. P. J. Oud, de commissie geïnstal leerd, welke tot taak heeft een onderzoek in te stellen naar de maatregelen, welke getrof fen kunnen worden om dfe op de groote gezin nen drukkende lasten zooveel mogelijk te ver lichten. De installatierede van den minister werd door den voorzitter der commissie beant woord. De commissie is als volgt samengesteld: Lid en voorzitter, de heer A. N. Fleskens, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, te Geldrop, leden de heeren: D. van Geel, refe rendaris bij de departement van binnen- landsche zaken, A. Mastenbroek, referen daris bij d.e departement van sociale zaken. mr. J. J. R. Schmal, referendaris bij het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart, dr. M. J. H. Smeets, inspecteur der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen bij het departement van financiën: L. Welling, hoofd inspecteur van het lager onderwijs, te Gro ningen en mr. J. J. Wintermans. inspecteur van den landbouw, te 's-Gravenhage. Secretaris is drs. J. J. Koster van Groos. ad junct-accountant der directe belastingen te 's-Gravenhage. OPENING VAN DE ERDAL-FABRIEK TE AMERSFOORT. Onder groote belangstelling en in aanwe zigheid van tal van plaatselijke autoriteiten is Donderdagmiddag de opening van de uit Amsterdam naar Amersfoort overgeplaatste Erdal-fabriek geschied. De directeur, de heer J. Wolbers. richtte een bijzonder woord van dank tot hen. die aan den bouw van de fabriek hebben mede gewerkt. In kdHe trekken liet hij den bouw en wat daaraan was voorafgegaan de revue passee- ren, waarbij hij tevens een en ander van het Amsterdamsche bedrijf memoreerde. De burgemeester van Amersfoort, Mr. J. C. Graaf van Randwijck, sprak woorden van gelukwensch, waarbij hij deed uitkomen, dat de fabriek onder uiterst deskundige leiding staat. Nadat nog het woord was gevoerd door den voorzitter van de Kamer van Koophan del voor de Geldersche Vallei en door den architect den heer Warners, knipte mevrouw Wolbers het voor den ingang van de giethal gespannen lint door, waarmede de fabriek officieel was geopend. Aan de beschouwingen, welke de hiaden gis teravond over den verkiezingsuitslag hebben gegeven, ontleenen wij hieronder nog de vol gende: „De Tijd" (R.K.) betoogt: „Het kabinet-Colijn is niet inzet geweest van een strijd, daar iedere partij voor haar program opkwam." Het blad noemt het een te persoonlijken uit leg, indien de verhuizing van toevallige ele menten verdisconteerd werd in de voortzetting van een opnieuw goed te heeten kabinet, waar van ons volk nu toch wel de waarde heeft ge noten. Het resultaat van deze verkiezingen moet zijn: ..Een zuiverder weerslag van het verkie zingsresultaat is de erkenning, dat het ge raadpleegde volk gelijk heeft gegeven aan prof. Aalberse, die in 1933 het vier- partijen-stelsel voorstelde op de basis eener christelijke meerderheid. Het wordt tijd den toen door een formatie-fout geslagen barst in deze meerderheid te herstellen. De R.K. Staatspartij heeft in den strijd de leuze uitgegeven voor een bewind niet op vaag traditioneel, maar op positief christe lijk fundament. Voor een zoodanig kabinet zouden R.K., A.R. en Chr. Hist, en Chr. Hist, over 56 stemmen beschikken". De N. Rott. Courant (lib.) wijst op de suggestieve kracht, welke van den persoon van dr. Colijn is uitgegaan en schrijft: „Men mag dan ook aannemen, dat voor een nog grooter gedeelte der a.r. zetels dan in de oude Kamer geldt, dat zij wor den bezet door vertegenwoordigers van kiezers, die van een coalitie-politiek af- keerig zijn. Zij hebben hun vertrouwen wil len kenbaar maken in den a.r. lijstaanvoer der als premier van een kabinet op breede basis." Verder zegt het blad nog: ,.Een coalitie-kabinet een kabinet dus, waarin slechts de drie groote orthodoxe kerkelijke partijen vertegenwoordigd zijn zou dan ook reeds van den aanvang af op een onzuivere basis staan." „De Nederlander" (C.H.) gelooft, dat er nog wel eenig gevaar bestaat voor een autori tair personenregime. „Zou immers ooit in de toekomst een dictatoriale partij werkelijk een man van formaat tot leider hebben, dan bestaat de kans dat een aantal van hen, die thans niet op de a.-r. partij of v. d. partij, maar op den persoon Colijn en den persoon Oud hebben gestemd, ach- den leider van dat oogenblik gaan loo- pen". Het blad acht thans, door het verlies van den Vrijheidsbond „bij een eventueel zoeken naar een breede basis medewer king van den Vrijheidsbond niet meer noodzakelijk". „Het is thans niet de tijd, noch is het hier de plaats om deze en dergelijke mo gelijkheden uit te werken of zelfs maar aan te snijden Zoo memoreeren wij ook slechts terloops, dat de drie e.g. recht- sche partijen tezamen 56 zetels bezet ten". Het Alg. Handelblad (lib.) schrijft onder anderen: „Twee figuren, die strategische pun ten bezetten in de regeering welke ge durende de zware vier afgeloopen jaren het bewind in handen had, en die daar door uit den aard der zaak de duidelijkst waarneembare exponenten waren van de kabinetspolitiek, gebaseerd op het be kende vierhoeksprogram, dat dr. Colijn in 1933 formuleerde. Dat de grootste ver schuiving in het kiezerscorps zich in deze richting heeft bewogen, mag dan ook als een belangrijk votum van vertrouwen in de groote lijnen dier kabinetspolitiek worden beschouwd. En tevens wijst die verschuiving op een sterke behoefte in het kiezerscorps, om binnen het kies stelsel der Evenredige Vertegenwoordi ging. dat de personen zoozeer doet schuil gaan in lijsten, toch weer in bepaalde persoonlijkheden vertrouwen te kunnen stellen. Terwijl het feit, dat een groote partij als de R.-K. Staatspartij met een winst aan stemmenpercentage van 0.9 een winst van drie zetels ïd.w.z. 11 kon behalen, toch zekere onevenredig heden in ons kiesstelsel aantoont, welke moeilijk algemeen bevredigend kunnen heeten". De ..Volkskrant" (r.-k.) meent, dat in den uitslag der verkiezingen wel aanwijzin gen te vinden zijn voor de richting, waarin de oplossing van de kabinetsformatie moet worden gezocht en constateert dan: „De Katholieken en de A.-R. hebben ieder drie zetels gewonnen, de sociaal democraten één". Na erkend te hebben dat de N.S.B. bij de verkiezing geslagen is. vervolgt het ,.N a t i o- nale Dagbla a". het orgaan der N.S.B. „De schijnbare overwinnaar van dezen verkiezingsstrijd is dan ook gemeten naar het getal: dr. Hendrik Colijn. De taak. die er voor ons volk ligt, vereischt echter een ééndrachtigen arbeid van tientallen jaren. Dr. Colijn is bij al de verdiensten die het volk hem terecht of ten onrechte toekent, een man van het verleden. Hij heeft het leven niet vóór zich". Verder zegt het blad nog: „De toekomst zal uitwijzen hoe voos een front-Colijn zal zijn en hoe het on der de mokerslagen van een arbeiders klasse, die tientallen jaren met de leer van den klassenhaat is doordrenkt, ten slotte uiteen zal vallen. De Staatsgreeppartij immers kan bo vendien met de Vrijzinnig Democraten en de marxisten 't Nederlandsche volks front vormen en bij een te groote weer spannigheid van den minister-president op elk oogenblik deze desertie kunnen volbrengen". .Het Volk" (soc.-dem.) heeft gisteren avond nog een alinea aan de kabinetsvor ming gewijd: „De kabinets vorming zal nog tot de noodige moeilijkheden aanleiding kun nen geven. De katholieken hebben even veel zetels gewonnen als dr. Colijn. De feiten liggen nu eenmaal zoo. dat deze grootste partij voor een goed deel de be slissing in handen heeft. Zal zij den moed hebben zichzelf te zijn en trouw te blijven aan haar verkiezingsprogram, of zal de Staatspartij opnieuw het hoofd buigen om na Colijn's persoonlijk suc ces in dubbele mate de gevangene te worden van den liberalistischen anti-re- volutionnair?" De anti-revolutionnaire „Rotterdam- m e r" juicht over de nederlaag van de N.S.B., de Staatkundig Gereformeerde Partij en de Chr. Nationale Actie van prof. Visscher en voorspelt de Chr. Democratische Unie, dat zij even onvruchtbaar werk zal doen als de S.G.P., maar betreurt het „ten zeerste, dat de Chr. Hist. Unie tus- schen hamer en aambeeld is geraakt, ge volg mede van het feit, dat zij door haar positie in en naast het kabinet minder in de publieke belangstelling stond". Verder gaande betoogt het blad. dat men zal probeeren (R.-K. en S.DA..P. zullen daar bij niet achterblijven) de beteekenis van de „glorie van Colijn" te verkleinen. „Nu willen wij deze partijen niet op elkaar aandringen, maar zij hebben toch beide dit gemeen, dat zij tegenover het kabinet-Colijn de leuze aanhieven: ..het roer moet om". En wat leert ons dit stembus-accent?" Volgens het blad. dat de kiezers het beleid Colijn niet hebben veroordeeld, doch veeleer hebben goedgekeurd. Z ANDVOORT. A.s. ZONDAGMIDDAG en -AVOND DANSEN Orkest DICK VAN AKE. ZEE- en ZONNEBAD GEOPEND. (Adv. Ingez. Med.) SMAAKT ALS CHAM PY (Adv. Ingez. Med.) Eerste Kamer Pachtwet zal een meerderheid halen. DEN HAAG Donderdag. President de Vos v. Steenwijk heeft het zoet der wrake met gretige teugen genoten. Nu hij, boos over zijn nederlaag inzake de door hem niet gewilde afdoening der nieuwe Pachtwet door de Eerste Kamer in haar huidige samen stelling. alles heeft gedaan om de heeren nog te laten vergaderen na de verkiezing der straks optredende Kamer van vijftig, zaten er van daag eenige .levende lijken" in de Senaatszaal. Want er stond nu reeds vast wie der senatoren sneven, toen men nog bezig was met het pacht wetdebat. Bovendien liet de voorzitter gedu rende 'n deel van den middag, omdat hij zelf naar de Koningin moest ten einde omtrent het kabinets-vraagstuk te adviseeren. het oudste lid Mr. Sasse v. IJsselt den hamer hanteeren. Gelukkig, dat laatstgenoemde, die een der .hoofdschuldigen" is aan het feit, dat de heer de Vos v. Steenwijk dit keer zijn zin niet heeft kunnen doordrijven, een gemoedelijk man is. Hij zal het dus heelemaal niet als straf hebben aangevoeld, dat hij heden een tijdlang moest presideeren. De heeren v. Citters (A.R.) en Blom- j o us (R.K.i bleken vol principieeele bezwaren tegen de nieuwe pachtregeling te zitten, die de heer de R u y ter (R.K.) daarentegen ge zien de positie van de pachters, wel een verbe tering van belang achtte. Ook Mr. M i c h i e 1 s v Kessenich (R.K.) bleek de nu voorge stelde regeling een stuk minder bedenkelijk te vinden dan het in 1932 verworpen voorstel, Dat het ontwerp na de Vrijdag door Minis ter v. Schaik te voeren verdediging een flinke meerderheid zal halen, staat wel vast. E. v. R. De nieuwe ERDAL FABRIEK te Amersfoort TILBURGSCHE INBREKERSBENDE VOOR DE RECHTBANK. Voor de Bredasche rechtbank stond Donder dag terecht een viertal jongelieden tusschen 21 en 24 jaar. afkomstig uit gegoede families te Tilburg, die aldaar op geraffineerde wijze een aantal inbraken had gepleegd en daarbij belangrijke geldsommen en voorwerpen van waarde hadden ontvreemd. Het waren de 21-jarige electricien A. P. L. van H„ de 21-jarige kantoorbediende C. van G. de 23-jarige vertegenwoordiger A C. van H. en J. J. van der P„ oud 24 jaren. Zij bekenden reeds een twaalftal inbraken op hun geweten te hebben. De officier van Justitie eischte tegen A. P. L. van H. een ge vangenisstraf van een jaar en zes maanden en een gevangenisstraf van zes maanden en tegen de overige verdachten een gevange nisstraf van een jaar en zes maanden. DOODELIJK VERKEERSONGEVAL TE WIERDEN. Donderdagmiddag is de 68-jarige landbou wer A. J. G. B„ die op zijn rijwiel in de rich ting Nijverdal reed. bij het onverwacht over steken van den rijweg door een hem achterop rijdenden auto overreden. De man was op slag dood. NASLEEP VAN DE VERKIEZINGEN. Donderdagavond is een symbolische be grafenisstoet. welke bewoners van de Trans- vaalbuurt. in Amsterdam-Oost naar aanlei ding van den verkiezingsuitslag van de N.S.B. gevormd hadden, door de politie ontbonden. Daarbij is eenig verzet gepleegd, zoodat de agenten zich genoodzaakt zagen van den gummistok gebruik te maken. Tegen eenige personen is proces-verbaal opgemaakt we gens beleediglng van politie-ambtenaren.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5