Oslo-besprekingen dragen vrucht Pachtwet is goedgekeurd NA DEN SLAG Naar slechting der handelsbarrières ZATERDAG 29 MEI 1937 H A A R L E M'S DAGBLAD 3 De regeeringen van de deelnemende staten zijn overeengekomen, gezamenlijk iederen maatregel te onderzoeken om een einde te maken aan de praetijken van abnormale mede dinging in den buitenlandschen handel, die hun land betreffen. Eveneens zijn zij overeenge komen om het regime van publieke aanbe- stedelingen en bestellingen van den staat, de gemeenten of eenig ander openbaar lichaam in studie te nemen uit een oogpunt van de Het Nederlandsehe paviljoen te Parijs. Het mag er in alle opzichten zijn. ROTTERDAMSCH PHILHARMONISCH ORKEST. Stichtingsacte verleden. Vrijdagmiddag is in een der trouwzalen van het raadhuis te Rotterdam door notaris F. L. Hartong de stichtingsacte verleden van de op richting van „Het Rotterdamsch Philharmo- nisch orkest", dat de plaats zal innemen van het tot dusverre bestaande ..Rotterdamsch Philharmonisch Genootschap". Het Rotter damsch Philharmonisch orkest is tot stand gekomen op initiatief van den wethouder van onderwijs en volksontwikkeling, den heer J. B. J. Ratté, en in samenwerking van het ge meentebestuur met het bestuur van het ge nootschap en het bestuur der vereeniging tot instandhouding van het Rotterdamsch Phil harmonisch orkest, door oprichting van deze nieuwe stichting is het orkest op vaste finan- cieele basis komen te staan. „Orde moet er zijn, op straat en in den staat" ■r^\ Personeel bij de kustverlicliting. Onder voorzitterschap van den heer D. Veldhuijsen uit IJmuiden, heeft de bond van personeel bij de betonning en verlichting in Den Helder zijn vergadering gehouden. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter het 30-jarige bestaan van den bond en be toogde, dat het dienstvak ten behoeve van de scheepvaart en de luchtvaart een zeer belangrijke taak vervult, doch dat de ar beidsvoorwaarden van het personeel steeds minder perspectief bieden. Dit is mede een gevolg van doorgevoerde mechanisatie. Daar bij komt, dat de examen-eischen, als gevolg van eischen van het verkeer, zijn opgevoerd en gedeeltelijk technische vorming vragen, Spr. hoopte daarom dat in de naaste toe komst aan enkele billijke verlangens van het personeel zal worden tegemoetgekomen. In dit verband werd uit de vergadering gewezen op de aflossing van het personeel aan boord van de lichtschepen. Dit perso neel vervult een wel zeer nuttige en nood zakelijke taak, onder vaak moeilijke omstan digheden. Een langer verblijf aan den wal, zooals voorheen, opdat deze ambtenaren een beter familieverkeer kunnen hebben, is nog altijd een sterk levend verlangen. Ampele besprekingen werden voorts ge wijd aan wijziging van den titel van „licht- wachter" in „kustwachter" en de afschaffing van den titel van „2e matroos", welke titel door betrokkenen als denigreerend wordt aangevoeld. Het bestuur van den bond bleef samenge steld als volgt: D. Veldhuijsen. voorzitter, IJmuiden: K. Sieben, secretaris-penningmeester, IJmui den: R. Elshout, administrateur, 's-Graven- hage. Aan het slot der vergadering sprak men de hoop uit, dat de nieuwe regeering zeer spoedig termen zal vinden om de per I Januari 1936 opgelegde 5 procent salariskor ting ongedaan te maken, aangezien het voor al voor het personeel der kustverlichting, wonende op afgelegen standplaatsen, uiterst I moeilijk is om met het huidig tractement in de noodzakelijke levensbehoeften te voor zien. Overeenkomst te 's-Gravenhage geteekend Tabaksoogst in Deli lijdt schade. MEDAN, 28 Mei (Aneta-A.N.P.) De ,Deli- Courant" meldt: nu een overzicht verkregen is omtrent de belangrijke schade, welke ge durende de laatste weken toegebracht is aan den ten velde staanden tabaksoogst, tenge volge van stormen, te groote regenval en over stroomingen, blijkt, dat de optimistische ver wachtingen, welke aanvankelijk omtrent de zen oogst gekoesterd zijn, in aanmerkelijk mindere mate in vervulling zullen gaan. Uitwendig heeft het een groote bekoring. Vrijdagavond om 5 voor vijven is in de De Lairessezaal te 's-Gravenhage een overeenkomst geteekend door de gedelegeerden der regeerin gen van de landen, welke deel uitmaken van de conventie van Oslo, te weten d eregeeringen van België, Denemarken, Finland, Luxem burg, Noorwegen, Nederland en Zweden, welke overeenkomst strekt tot bevordering van hun onderlinge handelsbetrekkingen. Filmvertooning op 1600 Meter hoogte. Een vliegende cinema. Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat de geluidsfilm haar intrede deed en ook de beginperiode van het geregelde luchtverkeer ligt nog niet lang achter ons. Dat het mo gelijk is in een vliegtuig een geluidsfilm te projecteeren. hebben Vrijdagmiddag de K. L. M. en Philips gedemonstreerd. Te Amsterdam bracht de Metro-Goldwyn- Mayer Vrijdag de eerste vertooning van de muzikale film „Born to dance". Doch de eigenlijke première geschiedde een uur vóór de vertooning in het Alhambra-theater op 1600 meter boven de hoofdstad in de „Fla mingo", een der gerieflijke vliegtuigen van de K.L.M. In het Schiphol-restaurant was een aantal genoodigden van de Metro-Goldwyn-Mayer bijeengekomen, waar driekwart gedeelte van de nieuwe film als normaalfilm werd ge draaid. Hiervoor werd gebruik gemaakt van een vervoerbaar Philips, cinésonor-toestel. Het laatste gedeelte der film echter was in Loet Barnsti.in's filmstad overgebracht op een 16 m.M. geluidssmalfilm en zou hoog in de lucht worden vertoond. De genoodigden namen voor deze voorstel ling plaats in de „Flamingo" en spoedig had de bekende vlieger L. A. Brugman de bevoor rechten tot ongeveer 1600 meter boven de hoofdstad gebracht. De „bezoekers" vonden naast hun stoelen kleine zwarte schermen, welke precies in de vensters van het vlieg tuig pasten en welke zij op verzoek van de vriendelijke stewardess op hun plaats brach ten. De cabine was veranderd in een zeer intiem bioscoopzaaltje, aan het einde waar van een 16 m.M. smalfilmgeluidsapparaat was opgesteld. Het slot van de film „Born to dance" werd toen op onberispelijke wijze gedraaid: het was een korte voorstelling, welke echter de technische mogelijkheid van het vertoonen van films, in vliegtuigen heeft aangetoond. De geheele installatie woog 150 K.G.. doch verzekerd wordt, dat wanneer zou worden besloten tot vertooning van films in vlieg tuigen het gewicht tot ongeveer een derde zou kunnen worden verminderd. Vooral op lange trajecten bijvoorbeeld de Indië- route zouden dergelijke voorstellingen voor de luchtreizigers een prettige afwisse ling kunnen vormen. De vertooning was een succes voor de Metro-Goldwyn-Mayer, doch niet minder voor Philips en de K.L.M.. daar uit de DC 2, welk toestel als eerste vliegende cinema van Europa diende, slechts twee stoelen behoef den te worden weggenomen om de voorstel ling mogelijk te maken. Ned. Ver. van Spoor- en Tramweg personeel. Op loonsverhooging zal moeten worden aangedrongen. Het congres van de Nederlandsehe Vereeni ging van Spoor- en Tramwegpersoneel werd Vrijdag voortgezet met de behandeling der jaarverslagen, waarbij tevens het gevoerde be stuursbeleid ter sprake kwam. Veel waardeering werd uitgesproken, zoowel voor de samenstelling der jaarverslagen, als voor het gevoerde bestuursbeleid. Men ver klaarde onder deze leiding met vertrouwen de toekomst tegemoet te gaan. Bij het hoofdbestuur werd er op aangedron gen te letten op onjuiste toepassing van de huidige regeling der diensten werktijden door verscheidene plaatselijke superieuren. De aan leiding van deze onjuiste toepassingen werd gezocht in een te geringe personeelsbezetting in sommige plaatsen. De voorzitter de heer P. Moltmaker, die aan de beurt van aftreden was, werd bij acclamatie herkozen. De overige aftredende bestuursleden werden met vrijwel algemeene stemmen her kozen, terwijl in een vacature een herstemming moest plaatshebben tusschen de heeren van Immerzeel (Rotterdam) en Kanne (Utrecht). Twee vacatures werden aangevuld door de benoeming der heeren de Groot (Oldenzaal) en de Rot (Eindhoven). In de 'middagvergadering werd allereerst de herstemming voor een plaats in het dage- lijksch bestuur gehouden. Benoemd werd de heer H. J. Kanne te Utrecht. Tot leden van den personeelraad zijn herbenoemd de heeren P. Moltmaker, H. J. van Braambeek en G. Joustra, tot plaatsvervangende leden de hee ren F. Landskroon, R. v. d. Weerdt en E. van Hinte. De vergadering besloot aan leden, die gedurende 25 jaar in de organisatie hebben medegewerkt, een herinneringsmedaille uit te reiken. Als laatste punt der agenda behandelde men de loonactie en de loonregeling. De heer Molt maker wees er op, dat men moet staan op den bodem van de werkelijkheid, die het zeker niet gemakkelijk maakt te komen tot loonsverhoo- gingen. Het bestuur meent, dat na de devalu atie zal moeten worden aangedrongen op ver betering van het loonpeil. Een verlaging der loonen wordt niet meer geaccepteerd, daar het loon van het personeel reeds ongeveer 30 pet. is achteruitgegaan in de laatste jaren. KAMERFRACTIES VERGADEREN. De nieuwe Tweede-Kamerfractie van de S.D.A.P. heeft Vrijdag in het gebouw van de Kamer haar eerste vergadering gehouden. De nieuwe fractie van de A.R.-partij kwam in de Dr. Kuyperstichting in vergadering bij een; de R.K. fractie zal waarschijnlijk in den loop van de volgende week haar eerste verga dering houden. EERSTE KAMER Evenals hel wetsontwerp tot het tegengaan van lintbebouwing DEN HAAG Vrijdag. Minister v. Schaik mocht zijn teleurstelling- uiten over het requisitoir van afgevaardigden als de heeren v. Citters, Kolff en v. Rappard. het eind van het lied was dat hij de overwin ning behaalde. Dit geschiedde nadat hij eerst o.m. had aangetoond, dat er toch wel degelijk gegronde redenen voor een nieuwe pachtrege- ling bestaan en dat dit ontwerp het volledig gebruik van den eigendom alsmede het be schikkingsrecht van den bodem eerbiedigt zonder dat het zich zou bewegen in de rich ting van socialisatie of van het Plan van den Arbeid. Volgens den Minister is het stelsel van schadeloosstelling minder goed dan de nu ge troffen regeling op het gebied van continua tie. Het wetsvoorstel leid heusch niet tot ver rijking van de pachters ten koste van de ver pachters, voor welke laatsten het geldende recht ook in meer dan een opzicht onvoldoen de is. Mr. v. Schaik merkte o.m. nog op, dat men tenslotte verpachting niet te zeer als een louter commercieele aangelegenheid mag be schouwen, zette nader uiteen, dat de contract vrijheid volledig blijft bestaan: het eenige wat men moet doen is copie van het pachtcontract aan de pao^tkamers zenden, die in de eerste plaats collets van deskundigen zullen moeten zijn. Dat de rechter, indien de verpachter zich verzet, gemakkelijk verandering van de be stemming van het goed zal toestaan is in 's Ministers oogen hoogst onwaarschijnlijk. Voor verandering dienen geldige redenen aan wezig te zijn. Overigens had men wel te be denken dat het in den regel den verpachter en niet de pachter is, die verbeteringen in het goed aanbrengt. De verdediger van dit wets ontwerp zag het gaarne op grond van de ver diensten der voorgestelde regeling tot stand komen en niet alleen om nu maar dit oude strijdpunt uit den weg te ruimen. Nadat Mr. Poll em a (c.h.) mede namens zijn fractie genoot Ter Haar verklaard had dat zij thans, om staatsrechtelijke redenen zouden voor stemmen (nu de Regeering deze wet noodig achtte vonden zij opnieuw verwijzing ontoe laatbaar) nam de Kamer het ontwerp met 28—14 aan. Op de twee genoemden na stem den de overige c.h. senatoren evenals alle liberalen, 3 anti-revolutionairen en 2 R.K. (Mr. Sasse v. Ysselt en de heer Blomjous) tegen. Een korte gedachtenwisseling tusschen Mr. Michiels v. Kessenich (R.K.) en den Minister van Waterstaat, die eerst het voorstel i.z. de instelling van een openbaar lichaam voor de Wieringer zonder debat- en stemmingloos had zien aannemen) en toen ging ook met 29—12 het voorstel tot tegengaan van lintbebouwing er door. Met de anti-revolutionaire heeren v. Citters en Briët bleken de voorzitter, Mr. v. d. Hoe ven en de heer de Gijzelaar van de c.h. fractie alsmede S. R. V. afgevaardigden in de oppo sitie te zijn. Toen viel in alle stilte het gor dijn. E. v. R. PARIJS, 28 Mei. (A.N.P.) Er wordt koorts achtig gewerkt op de Place du Trocadéro, in het park en om het ^aquarium, dat daarach ter ligt. De wereldtentoonstelling is welis waar officieel geopend, doch dat wil niet zeggen, dat men met alles reeds gereed ge komen is. Er zijn slechts enkele paviljoenen geopend en om deze te bereiken, moet men eerst nog langs wegen, welke in eersten staat van aanleg verkeeren, over trappen en ter rassen, waarvan beton en cement aan de schoenen kleeft en ook zelfs in de paviljoens zijn de werklieden nog geenszins verdwenen. Het zal dan ook nog wel eenige weken du ren eer alles zoo is, dat men met recht zeg gen kan: de tentoonstelling is gereed om haar bezoekers te ontvangen. Het Nederlandsch paviljoen mag er in alle opzichten zijn. Het uitwendige van ons pa viljoen heeft ongetwijfeld een groote beko ring, zooals het gebouwd is in een eenigs- zins gebogen vorm op een lommerrijk ge deelte, vrij dicht achter de terrassen van de hoofdingang der tentoonstelling. Dit is natuurlijk van veel belang, doch on eindig veel belangrijker is, dat de bezoeker van ons paviljoen een indruk krijgt van dat gene, wat in ons land leeft en zich ontwik keld heeft op het gebied van hedendaagsche kunst en techniek. De landgenoot zal er een samenvatting vinden van alles, wat hij in eigen land om zich heen ziet, doch waarvan hij zich in het dagelijksch leven niet onmiddellijk realisee- ren zal of Nederland vooraan in de rij der naties staat, dan wel of wij nog veel van an deren hebben te leeren. Voor den vreemdeling is Nederland na een bezoek aan ons paviljoen geen onbekende meer. Hij heeft een overzicht van ons land, van ons kunnen op velerlei terrein. Daarom is de Nederlandsehe inzending niet slechts instructief voor iederen bezoeker, zij is in de eerste plaats: een nationale en cul- tureele manifestatie. In dezen geest heeft minister Slotemaker de Bruine in de Staten-Generaal over deze inzending gesproken .in dezen geest hebben comité, architecten en uitvoerders hun taak opgevat en hun plan uitgewerkt. Op initiatief van dr. Colijn, voor zitter van den raad van ministers van Nederland, hebben deze regeeringen de middellen onderzocht om een ge zamenlijke actie te ondernemen tot uitbreiding van het handelsverkeer in het algemeen. Zij hebben gemeend, dat het, ter bereiking van dat doel, nuttig was, voor de goederen, die van belang zijn voor hun onderlingen han del, geleidelijk over te gaan tot een ver mindering van de handelsbelemme ringen, afschaffing van bijzondere verdedigingsmaatregelen, getroffen om zich te beschermen tegen de gevol gen van de crisis, en instelling van maatregelen inhoudende uitgebreider en nauwkeuriger waarborgen voor de stabiliteit dan die op het oogenblik bestaan. In overeenstemming met dit pro gramma hebben de regeeringen van België, Luxemburg en Nederland zich verbonden zonder invoerbeperkingen de in een bijlage genoemde goederen, afkomstig van het grondgebied van de onderteekende staten, toe te laten of alle gevraagde invoervergunningen te verleenen wat betreft de artikelen, voor welke een voorafgaande invoer vergunning noodig is. Zij hebben zich, buitendien, verbonden om het douane stelsel voor deze artikelen niet te ver scherpen. De regeeringen van Denemarken, Finland, Noorwegen, Zweden en de regeering van Nederland, ditmaal in naam van Nederlandsch-Indië, heb ben van haar zijde de verplichting op zich genomen om voor goederen, in een tweede lijst opgesomd, geen enkel initiatief te nemen, strekkende tot een verhooging van invoerrechten, heffin gen en bijzondere rechten op den in voer, deze nieuw in te stellen. Boven dien hebben zij zich verbonden, geen nieuwe beperkende maatregelen voor die producten te treffen. Ter aanvul ling van de conventie van Oslo bepaalt de overeenkomst, dat in principe iedere nieuwe maatregel, die 'n belem mering van het handelsverkeer ten gevolge zou kunnen hebben, van te voren aan de andere landen, die de overeenkomst hebben geteekend, mede gedeeld zal moeten worden. - voorkeur, die aan de binnenlandsche voort brengselen wordt gegeven. In afwachting van het deponeeren van de ratificatieoorkonden zal de overeenkomst voor- loopig in werking treden op den lsten Juli 1937. Zij zal een looptijd hebben van een jaar. Partijen zullen in onderlinge overeenstemming voor het afloopen van de overeenkomst de wijze vaststellen, waarop zij zal kunnen worden ver lengd en aangevuld. Zij voorziet evenwel in de mogelijkheid voor iedere regeering. zich ge heel of gedeeltelijk hiervan vrij te maken, in dien door buitengewone omstandigheden de algemeene economische verhoudingen zich mochten wijzigen. Deze plurilaterale overeen komst luidt een nieuwe phase in de economi sche betrekkingen tusschen de Oslo-staten in. Zij staat open voor ieder land, dat zal kunnen toetreden, na daaromtrent een overeenkomst gesloten te hebben met de onderteekenende staten. Zij moet beschouwd worden als een eerste schrede in de richting van een vermin dering der belemmeringen op economisch ge bied. De actie, welke zij hiermede aanvangt en welke de onderteekenende staten in een tege lijk met het arrangement onderteekend proto col op zich genomen hebben voort te zetten, zal des te vruchtbaarder zijn indien andere mogendheden er haar medewerking aan zul len verleenen. Na afloop van deze laatste zitting deelde de voorzitter der conferentie, dr. Hirschfeld, nog mede, dat hij het bovenstaande thans niet kon toelichten. Het ligt in de bedoeling in een pers conferentie, vermoedelijk te houden op Dins dag a.s., nadere bijzonderheden over deze overeenkomst te geven. „Zonder den tekst van de overeenkomst voor mij -te hebben, kan ik geen bijzonderheden mededeelen". aldus dr. Hirschfeld. Heden zouden de gedelegeerden en de gezan ten van de betreffende landen deelnemen aan een lunch, welke de minister-president, dr. H. Colijn, in hotel De Oude Doelen hun zou aan bieden. Wegens verblijf buitenslands zouden de minister de Graeff en Gelissen niet aan zitten.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5