Ernstige Toestand in Spanje. Afscheid van Mei. Doodelijk Auto-ongeval WANDGEDIERTE Colijn kabinetsformateur VAN WEERT - Gierstr. 20 Het belangrijkste Kruiser „Deutschland" door Spaansche bommen getroffen. 54e TAARGANG No. 16543 Verscüiint 'dadelijks. Kefialve 'op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 31 MET 1937 HAARLEM S DAGBLAD Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Directie:P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Courant-Uitgaveen Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week f 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week f 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, 'franco p. post 0.72Vs. BureauxGroote Houtstraat 93 DmkkerijZuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 13054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724. 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-N oo rd. Telefoon 12230 ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid f 2000.overlijden f 400.verlies van hand, voet of oog f 200.beide leden duim 100.een lid duim 50.alle leden wijsvinger 60. één of twee leden wijsvinger ƒ25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk 15.polsbreuk ƒ15.dattma'c Nog afzonderlijke verzekering voor afeonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. -HllUl^JN 14 irALrlJNA o. De toestand in Spanje, Europa's onheils- centrum in dezen tijd, is plotseling zeer ernstig geworden. In de laatste weken scheen juist eenige verlichting op komst te zijn, door dat aan beide zijden de felle extremisten uit de regeeringen verwijderd waren. Sommigen zagen hierin al een vage mogelijkheid op toe nadering tusschen de strijdende partijen. In cidenten waarbij vliegers achtereenvolgens een Engelseh en een Italiaansch schip bombar deerden hadden geen ernstige gevolgen. Nu hebben evenwel twee vliegers van de regee- ringszijde het Duitsche slagschip „Deutsch- land", deel uitmakend van de controle-vloot der non-interventie-commissie, gebombar deerd. Het lag op de reede van Ibiza, vlak bij de pier. De uitwerking is verschrikkelijk ge weest want vele manschappen bevonden zich juist in het onbeschermde matrozenverblijf, dat door de bommen getroffen werd. Volgens de tot dusver ontvangen mededeelingen vielen drieentwintig dooden en ruim tachtig ge wonden. De gevolgen zijn snel geweest. Na een kabinetsraad, Zondag inderhaast in Berlijn 'oijeengeroepeh, komt nu het bericht, dat de Duitsche oorlogsschepen de Spaansche ha venstad Almeria. gebombardeerd hebben bij wijze van wraakneming. De te Valencia zete lende Spaansche regeering bevestigt dit en bericht dat zij bijeenroeping van den .Volken- bondsraad heeft gevraagd. Zij meent blijk baar in haar recht te zijn en voert aan: le dat de beide vliegtuigen het eerst beschoten zijn, namelijk door het afweergeschut van de „Deutschland", dat zonder eenige aanleiding erop begon te vuren; 2e dat de buitenlandsche contröleschepen hun taak moeten vervullen op minstens tien mijl afstand van de kust en dat de „Deutschland" desondanks in de baai van Ibiza lag, vlak bij de pier; 3e dat de non- interventiecommissie de controle van de kust strook van Ibiza aan een Fransch smaldeel had toevertrouwd en niet aan de „Deutsch land", die er dus heelemaal niets te maken had. Alleen liet eerste argument zou de (bom men'werperij kunnen verklaren. Natuurlijk wordt van Duitsche zijde absoluut ontkend dat men het eerst gevuurd heeft op de vlieg tuigen. Deze ontkenning schijnt bevestiging te vinden in het groote aantal slachtoffers; men kan de pantsering van een modern slag schip als de „Deutschland" waarschijnlijk alleen met zeer zware luchtbommen vernie len en zelfs als die gebruikt zijn is het niet aannemelijk dat er zooveel slachtoffers zou den zijn. En als een oorlogsschip zelf een gevecht begint zal de bemanning toch zeker eerst dekking zoeken. Tenslotte schijnt de verklaring der regee ring te Valencia ook nog zwak op een ander punt. Als twee Spaansche vliegers door het afweergeschut van een slagschip, behoorend aan een groote mogendheid die hun slecht gezind is, worden beschoten is het dan aan nemelijk dat zij hun instructies volgen als zij dit schip gaan bombardeeren? Het schijnt veel aannemelijker dat zij opdracht hebben er in een dergelijk geval ten snelste vandoor te gaan! Want nu komen wij tot de kern van de zaak; is het inderdaad mogelijk dat de Spaan sche regeering te Valencia een welbewusten aanval op een Duitseh oorlogsschip zou laten doen? De Duitsche pers zegt nu wel dat dit een alarmsignaal voor geheel Europa is en dat „de bolsjewistische moordenaarsbende dit werk verricht heeft" en zoo, Snaar dit soort opge wonden taal verheldert de zaak niet. Het is allerminst aannemelijk dat de regeering te Valencia, die overigens in groote meerderheid niet uit communisten bestaat, welbewust een oorlog met Duitschland en Italië zou uitlokken. Het is te mal om ernstig beschouwd te wor den. Nietige machten beginnen geen oorlogen met grootmachten, Dat Rusland „eraehter zit" is al even onwaarschijnlijk, want het heeft zeker geen belang bij een conflict in West- Europa. Veel aannemelijker lijkt, wat in den laatsten tijd trouwens steeds duidelijker te voorzien was, dat de Spaansche haat tegen de buitenlandsche inmenging in den burgeroorlog steeds is toegenomen. Die verklaart dan tevens de aanvallen op een Engelseh en een Ita liaansch schip. Het zou dus best mogelijk zijn dat de beide Spaansche vliegers tegen hun instructie of zonder instructies hebben gehandeld, in een soort dollen haat en dollen moed die de Span jaarden in de historie hunner oorlogen vaak hebben getoond. Als de regeering te Valencia dit verklaard had en haar excuses aangeboden was de toestand nu veel minder ernstig. Helaas poogt zij rechtsgronden aan te voeren, die tot dusver niet sterk lijken. Het bombardement van Almeria is het gevolg. Moge ten snelste olie op de golven van dit conflict worden geworpen. Wij moeten er het beste van hopen. R. Voor 't verkeer en de verkeer in g Was het Zondag hoogtijdag, Terwijl voor de ijsco-nering, Ook de „beurs" heel gunstig lag. Sjonge, wat heeft zich ons volkje, In dat weertje fijn geweerd, Aan de blauwe lucht geen wolkje, Slechts de zon heeft geregeerd. In de bosschen, op de plassen, In de hei en op het strand, Brandde zij in alle klassen. 't Dankbaar volk van Nederland Vrij van zorgen en van plichten, Zonne-stralend in hun sas, Werden massaas bleekgezichten Uit de stad een roodhuid-ras. Met een rooden hals en -u-men Bewaart menig stedeling, Aan dien dag een teere, warme Pijnlijke herinnering. Nu de Meimaand weer voorhij is, Krijgt ze als getuigschrift mee: Nou, als Juni zooals Mei is, Zijn we allen best te vree. Bracht ook Mei eerst natte koude, Daarna keerde het getij, En als slotsom blijft behouden Hei, 't was in de Mei zoo blij P. GASUS. Ernstige botsing op den Haa rlemme rweg Een doode en drie gewonden. Op den Haarlemmerstraatweg-, niet ver van de Liebrug, is gisterenavond omstreeks zeven uur een ernstig auto- ongeluk gebeurd, waarbij drie dames betrekkelijk licht werden gewond, doch waarbij de ruim 50-jarige heer K., inspecteur van een Levensverzeke ringmaatschappij te 's-Gravenhage, zóó ernstig werd gewond, dat hij kort na aankomst in het St. Elisabeth's- Gasthuis te Haarlem aan zijn verwon dingen is bezweken. De heer K. kwam uit de richting Amster dam en zdenkte plotseling naar links, waar door hij het spatbord van een tegenligger raakte. De wagen begon daarop te slingeren en in volle vaart kwam de heer K .in botsing met een tweede auto die uit de richting Haar lem naderde. De wagen van den heer K. sloeg over den kop en kwam op de trambaan te recht. De bestuurder werd uit den wagen geslingerd en bleef zwaar gewond op straat liggen. De inzittenden van den anderen wagen, mej. R. en mej. F. liepen hoofdwonden op, ter wijl mevrouw S. een wonde aan den onderarm kreeg. Eerstgenoemde dame, wier hoofdwonde vrij ernstig was, is per ziekenauto naar Amster dam vervoerd, de beide andere dames zijn per taxi naar hun woonplaats teruggekeerd. Dr. Zeper verleende de eerste hulp. Door een kraanwagen zijn de zwaar beschadigde auto's naar de Ripperda-kazerne te Haarlem over gebracht in verband met het onderzoek. Het tramverkeer naar Amsterdam ondervond een kwartier vertraging. Pi \$g&y HAARLEM HEEMSTEDE (Adv. Ingez. Med.) Dronken achter het stuur. En de remmen waren niet in orde. Zondagavond omstreeks half twaalf werd op de Kampervest een auto aangehouden, be stuurd door een 38-jarigen koopman uit Den Haag. De bestuurder bleek zoodanig onder den invloed van steiken aiank te verkeeren. dat hij ter ontnuchtering op het politiebureau moest worden opgesloten. Bij het verdere onderzoek bleek, dat de rem men van de auto bovendien niet in orde waren. De voetrem was geheel buiten werking en de handrem werkte zoo slecht, dat de auto bij een snelheid van 25 K.M. 22 Meter noodig had om tot stilstand te komen. Tegen den roekeloozen automobilist is pro ces-verbaal opgemaakt. De auto is ter repara tie naar een garage overgebracht. Schinkelbad te Amsterdam afgebrand. Een zware brand' heeft Zaterdagavond een groot deel van het Schinkelbad, gelegen bij den Amstelveenschen weg in asch gelegd. Duizenden hebben het fantastische schouw spel gadegeslagen. De brandweer heeft een verbitterden strijd gestreden en tenslotte is het gelukt het verterende vuur te stuiten, zoodat het linker gideelte van het groote bad, de mannen afdéeling, gespaard is ge bleven. Tegen half elf was de brandweer zoo ver gevorderd, dat gevaar voor uitbreiding- geweken was. De oorzaak van den brand is nog moeilijk vast te stellen. Waarschijnlijk heeft iemand een peukje sigaret op het dak geworpen. De politie stelt er een onderzoek naar in. Slaking in de Mexicaansche petroleumindustrie duurt voort. Benzinevoorraden beginnen te slinken. De woordvoerder van het -stakingscomité der arbeiders in de Mexicaansche petroleum industrie heeft verklaard, dat de staking zonder incidenten voortduurt en dat er in Mexico volledige rust heerscht. De benzine voorraden beginnen nochtans uitgeput te raken. De onderhandelingen om te komen tot een bij legging van het conflict worden voort gezet. Zaterdagmiddag heeft de vakvereeniging van arbeiders in de petroleumindustrie op het departement van arbeid de minimale eischen der arbeiders kenbaar gemaakt. De staking dreigt zich uit te breiden tot andere corporaties. Indien het conflict niet voor Dinsdag is bijgelegd, staat te vreezen, dat arbeiders in andere bedrijven en boeren uit solidariteit eveneens in staking zullen gaan. ABSOLUTE VERDELGING met schriftelijke garantie. ZUIVERINGS OND. RADICAAL Gen. Cronjéstraat 135 Telefoon 11657 (Adv. Ingez. Med.) H.M. de Koningin heeft heden morgen den minister-president Dr. H. Colijn, ontvangen en hem opdracht gegeven tot de vor ming van een nieuw Kabinet. Dr. Colijn heeft verzocht deze opdracht in beraad te mogen nemen. Dit is de gebruikelijke vorm. De beteekenis van de opdracht aan dr. Colijn. Naar aanleiding van de mededeeling, dat H.M. de Koningin dr. Colijn opdracht heeft gegeven tot vorming van een kabinet hebben wij ons tot dr. Colijn gewend met de vraag wat de formule waarin de opdracht is vervat, befceekent. De formule aldus dr. Colijn komt overeen, als ik mij goed herin ner, met de formule, waarin in 1918 de opdracht aan den heer Nolens was vervat, in 1923 de opdracht aan den Kooien en in 1925 de opdracht aan mijzelf. Uit den aard der zaak liet die formule aan den formateur de vrij heid om in verschillende richtingen naar een oplossing te zoeken, wat in- tusschen niet wegneemt, dat ik uiter aard begin met te zoeken naar een oplossing, waarbij redelijkerwijze mag worden verwacht, dat een te vormen kabinet door de personen, die het be vat en door zijn werkprogram in de staten-generaal voldoenden steun zal vinden. Almeria als „tegenmaatregel" gebombardeerd. In de Spaansche wateren heeft zich Zaterdagmiddag een ern stig incident voorgedaan. De Duitsche „vestzak"- kruiser „Deutschland", die zich nabij het eiland Ibiza behoorende tot de Balearen-groep be vond, is door bommen van twee Spaansche regeeringsvliegtui- gen getroffen, waardoor 23 op varenden van den kruiser ge dood en meer dan 80 gewond werden. Van Spaansche zijde wordt beweerd, dat de Deutschland" het eerst ge schoten zou hebben, hetgeen van Duitsche zijde ontkend wordt. De Duitsche regeering is bij eengekomen om over het ge beurde te beraadslagen. (Voor uitvoerige bijzonderheden zie men pag. 4.) Hedenmiddag meldde Havas uit Gibraltar, dat Duitsche oor logsschepen vanmorgen Al meria zouden hebben gebom bardeerd, bij wijze van tegen maatregel tegen het bombar dement van de „Deutschland". De Spaansche gedelegeerde bij den Volkenbond, Del Vayo, bevestigde dit bericht. Zijn re geering had hem doen weten, dat Almeria vanmorgen te 7 uur gebombardeerd werd door een Duitschen kruiser en twee torpedobootjagers. De regeering te Valencia heeft onmiddellijke bijeenroe ping van den Volkenbondsraad gevraagd. Het gebeurde met de „Deutschland" is het tweede ernstige geval binnen enkele dagen, waarbij een buitenlandsch schip door proiec- tielen van Spaansche vliegtuigen getroffen wordt. Zaterdag meldden wij, dat tijdens een luchtaanval van vliegtuige der Spaansche Na tionalisten een Engelseh schip door een lucht- toroedn getroffen werd. tengevolge waarvan zeven opvarend*»'1 «?*»dood en acht "ewond werden. Felle Duitsche commentaren. BERLIJN, 31 Mei. Voor zoover couranten verschenen zijn, publiceeren zij het bericht Het woord is aan Thorbecke Niemand heeft het ideaal in de hand, doch waarheen stuurt hij, die het niet in het oog heeft? Regeeringscrisis in Japan. Het kabinet-Hayasji afgetreden. TOKIO. 31 Mei. (Havas/AH.P.) Na besprekingen tusschen den minis- terrraad en Hiranoema, den voorzitter van den Geheimen Raad, is de rqgee- ring afgetreden. Men meent te weten, dat de meerderheid der ministers Hayasji dit ontslag hadden aange raden. V. D. BERGH'S FABRIEKEN N.V. ROTTERDAM, 31 Mei. In de heden gehou den buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders werd het voorstel tot mach tiging van de directie om over te gaan tot het aangaan .n een 2y2 pet. obligatieleening van ten hoogste 30 millioen gulden, aangenomen. VERWACHT U EEN BABY Geëtaleerd BABY-UITZETTEN TELEFOON 14651 (Adv. Ingez. Med.) over den luchtaanval op het oorlogsschip „Deutschland" in een rouwrand" In hun com mentaar geven de bladen uitdrukking aan de verontwaardiging', welke het land wegens de ze „ongeloofelijke gebeurtenis" vervult. Te vens wijzen zij de uiteenzettingen van de hand welke Valencia hierover heeft gegeven, zoo schrijft de „Völkischer Beobachter": „Met verdraaiing der feiten tracht men de vreese- lijke misdaad te bedekken, waaraan bijna honderd Duitsche soldaten bij het vervullen van een internationale plicht ten offer zijn gevallen. Het feit, dat de Duitsche matrozen in het verblijf der bemanning door de doo- delijke bommen achterhaald zijn, weerlegt ondubbelzinnig de brutale bolsjewistische uit eenzetting. Het. Duitsche oorlogsschip had rust en was nietk laar voor een gevecht om den overval te weerstaan. Men mag verwachten, dat de bommen op de „Oeutschland" eindelijk eens de niet-inmengingscommissie te Londen uit haar lethargie en academische bespre kingen haalt. Aan de deur van de Londen- schen conferentie-zalen kloppen de dooden van de Duitsche en Italiaansche oorlagssche- pen. Een geheel volk, en dat deel der wereld, dat. het bolsjewistische gevaar in zijn geheele draagwijdte inziet, verheft de aanklacht: er kent eindelijk dat hier misdadigers aan het werk zijn, die een werëldchaos willen ontke tenen. Praat niet langer over beschermings maatregelen maar neemt die maatregelen. Dag in dag uit wordt de geheele internatio nale controle duidelijk gehoond, zendt men wapenen en vrijwilligers over de Pyreneeën en werpt men op de schepen die den „rooden" invoer moeten controleeren, bommen als op schietschijven". Ernstig incident in de Spaansche wate ren: Duitsche kruiser door bommen ge troffen, vermoedelijk 23 dooden en meer dan 80 gewonden. pag. 1 en 4 De Koningin heeft aan Dr. Colijn de for matie van een kabinet opgedragen. l Jhr. mr. C. Dedel wordt secretaris van prins Bernhard. 3 Voor Indische ambtenaren met een sala ris beneden f 300 p. m. wordt een duur- tetoeslag van 5 pet. gegeven 3 In het afgeloopen week-einde zijn in En geland bij vliegtuigongelukken zeven tien personen om het leven gekomen. 4 De West- en Centraal-Europeesche elftal len zijn vastgesteld. 5 „Stormvogels" bestaat 23 jaar. 7 Springer heeft de tweede partij tegen Raichenbach gewónriéfi. 3 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Ernstige toestand lil Spanje. 1 Mr. E. Elias: Vijf badplaatsdialogen. 3 Van onzen Berlijnschen correspondent: Duitschland lokt de buitenlandsche toe risten. 4 Van onzen Londenschen correspondent: Van onzen Parijschen correspondent: Het kabinet Chamberlain". 9 J. B. Schuil over: „Kinderzegen". 10 Nederland op de Parijsche wereldten toonstelling. 10 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op ij 23 dooden en talrijke gewonden.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1