ECHTE WALES ANTHRACIET TECHNI-COLOR Rembrandt en Palace Nieuwe Uitgaven. Het wielercriterium in den Hout DINSDAG 1 JUNI 1937 HAARDE M'S DAGBtAD 2 Nuls-Sjiaarbank. Werkzaamheden niet onbelangrijk toegenomen. Aan het verslag over 1936, het 119e boekjaar, van de Nuts-Spaarbank alhier is het volgende ontleend: De werkzaamheden der Spaarbank namen in 1936 niet onbelangrijk toe. Behandeld wer den in totaal 180.901 posten van inlage en terugbetaling, of ruim 15.000 meer dan in het vorig jaar. In hoofdzaak komt deze vermeerdering voor rekening der posten van inlage en de oorzaak van die vermeerdering ligt voornamelijk in den ophaaldienst, die de in het vorig verslag aan gekondigde uitbreiding onderging. Naar de bedragen genomen valt een vermin dering van den omzet te constateeren. Het be drag van inleg en terugbetaling tezamen was f 11.139.834.27 tegen in het vorig jaar f 11.740.343.02. Het bedrag der inlagen bleef ongeveer op de hoogte van het vorig jaar f 5.490.066.33 tegen f 5590.393.38. Het bedrag der terugbetalingen daarentegen daalde niet onbelangrijk, f 5.649.776.94 tegen f 6.149.949.64, waarvan de oorzaak mag worden gezocht in het feit, dat in tegenstelling met 1935 het jaar 1936 zich niet kenmerkte door eenige aanleiding tot on rust. Het belangrijke feit van de devaluatie van den gulden had practisch geen invloed op de gedragingen van onze inleggers ten op zichte van hun tegoed bij de Spaarbank. De terugbetalingen overtroffen de inlagen met f 159.710.61. doch door de bijgeschreven rente ad f 267.852.26 vermeerderde tenslotte het tegoed met f 108.141.65. De finantieele uitkomst van het bedrijf wijst na aftrek van alle beörijfsonkosten een saldo aan van f 123.966.72 (vorig jaar f 123.999.46). Na de noodige toevoeging aan het pensioen fonds en afschrijving op onroerend goed en meubilair, kan een bedrag van f 97.084.72 wor den toegevoegd aan de reserve, die dan be draagt f 1.012.893.78. De ophaaldienst is in 1936 uitgebreid er werkt thans ook in het Amsterdamsche kwar tier. Uitgegeven werden 669 busjes; 736 busjes werden terugontvangen. Op 31 December 1936 bedroeg het aantal uitgegeven busjes 3370 (v.j. 3435). Het met busjes gespaarde bedrag beliep f 45.727.97 tegen f 52.824.53 in het vorige jaar. In het afgeloopen jaar hebben 432 (v.j. 391) inleggers gebruik gemaakt van de bemiddeling der Spaarbank om periodiek de door hen ver schuldigde belastingtermijnen uit hun spaar banktegoed te voldoen. Op deze wijze werd f 93.446.43 (v.j. f 95.497.86) voor belasting afge schreven. Daarnaast werd op verzoek van in leggers in 1271 posten f 49.130.39 aan belasting betaald. Van de gelegenheid om door middel van de rekening der Spaarbank bij den Postchèque- en Girodienst bedragen in te leggen en terug te vragen, wordt een toenemend gebruik ge maakt. In 1936 is in 6262 (v.j. 5465) posten f 1.009.922.71 (v.j. 939.383.19) op de Spaarbank ingelegd en is in 5766 posten (v.j. 5302 posten) f 848.066.90 (v.j. 920.763.87) terugbetaald. In den loop van het jaar werden 97 loketten verhuurd, terwijl van 62 de huur beëindigd werd. Op 31 December waren 576 loketten ver huurd. 56 (v.j. 56) gepensionneerden ontvingen in 1936 een bedrag van f 16.960 voorschot op hun pensioen (v.j. f 18.072.50). De directie streeft er voortdurend naar, de verleende voorschotten geleidelijk te doen afnemen. In de maand September werden door het De partement Haarlem der Maatschappij tot Nut van het Algemeen op onze voordracht tot com missarissen benoemd de heeren Mr. D. A. E, Immink en Ir. C. Wolterbeek. De leden van het dagelijksch bestuur, de heeren J. de Breuk Lzn., Mr. L. V. Hoog en N. J. Hoeflake, die ingevolge de bepaling van ar tikel 5 van het Huishoudelijk Reglement in de maand Mei als zoodanig aftraden, werden her benoemd. De heer L, J. van Rossem verzocht ontheffing van zijn functie als lid van het dagelijksch be stuur, hetwelk hem onder dankzegging voor hetgeen hij in die functie verrichtte, werd ge geven. In zijn plaats werd gekozen de heer P. W. Peereboom. Herdacht wordt wijlen de heer G. J. Droste, die een belangstellend en toegewijd bestuurder was. De verlies- en winstrekening sluit met een bedrag van f 439.517,91 en de balans per 31 December 1936 met f 11.076.625,71 De reserve bedraagt f 1.012.893.78. Prof. Dr. A. M. A. A. Steger. Zilveren jubilleum als hoogleeraar. Vrijdag a.s. gal het 25 jaar geleden zijn, dat prof. dr. A. M. A, A. Steger, te Heem stede -benoemd werd tot hoogleeraar aan de Technische Hoo- geschool te Delft. Ter herdenking van dit feit zal Vrijdag middag in het ge bouw der Hoogesehool een huldiging plaats hebben en den jubi laris o.m. zijn dooi den heer Luns ge schilderd portret wor den aangeboden. Van drie uur tot vier uur zal er receptie wor den gehouden. Aan de vrienden en kennissen van prof. Steger in Haarlem en omgeving zal tus- schen elf uur en half een te zijnen huize aan de Lanck-horstlaan 36 te Heemstede legenheid worden gegeven den jubilaris te complimenteeren. Prof. Steger werd 9 Juli 1874 te 's-Gra- venhage geboren. Hij bezocht het gymnasium te Katwijk, studeerde daarna scheikunde aan de Gem! Universiteit te Amsterdam en aan de Tech nische Hoogesehool te Charlottenburg. In 1898 promoveerde hij te Amsterdam tot doc tor in de scheikunde. Vervolgens was hij werkzaam als leeraar te Zaandam aan de H.B.S. en een bijzonder gymnasium en aan een bijzonder gymna sium te Amsterdam. Vervolgens werd hij directeur van de Wa ter-gas Mij. Kramers en Aarts; privaat-do cent in de chemische technologie aan de Universiteit van Amsterdam en de Techni sche Hoogesehool te Delft. Daarna werd prof. Steger benoemd tot hoogleeraar in bovengenoemd vak aan de Technische Hoogesehool te Delft en aan de Ned. Handels Hoogesehool in de technologie der .handelswaren. Sedert 1918 is prof. Steger buitengewoon hoogleeraar in de technologie der oliën vetten, verven, lakken en vernissen aan de Technische Hoogesehool te Delft. Sinds 1926 is hij tevens lid der Eerste Ka mer. Bij de jongste verkiezingen werd hij herkozen. Bestralingsproeven met tulpen. Het ontstaan van nieuwe variëteiten. Van 1925 af houdt de Amsterdamsche erfe lijkheidsonderzoeker dr. W. E. de Mol, zich bezig met bestradingsproeven op tulpen het Röntgenlaboratorium in het Wilhelmina Gast huis te Amsterdam. De voor dit doel noodige tulpen worden te Lisse gekweekt door den bekenden bollen- kweeker R. C. Segers. Vooral in den laatsten tijd hebben de be stralingsproeven, waarbij nieuwe kleuren en ook vormveranderingen zich vertoonen, dus nieuwe variëteiten ontstaan, veel succes ge had. Naar wij vernemen zullen gedurende eenigen tijd op de Wereldtentoonstelling te Parijs afbeeldingen te zien zijn, die op de ge noemde proeven, betrekking hebben en too- nen, welke resultaten zijn beteikt. LENTEFEEST VAN WIJK I DER NED. HERV. GEMEENTE. Zondagmiddag 1.1. waren in het Wijkge- bouw Ged. Oude Gracht 104 samengekomen de leerlingen der Zondagsschool met hun ouders en belangstellenden om het Lente feest te vieren De zaal was met een groote verscheidenheid van bloemen versierd, die door de kinderen' zelf waren meegebracht. In zijn openingswoord sprak ds. Waarden burg over de waarde van zoo'n lentefeest nl. om de oogen te openen voor de schoonheid der natuur in onze omgeving en om achter de schepping den Schepper te leeren zien en Hem te eeren. Het eene lentelied na het andere klonk frisch door de zaal; de kleintjes zoowel als de ouderen hadden flink gestudeerd. Een hoogtepunt vormde de uitvoering van drie bloemenstukjes: .Het Tuinierstertje", „De vier Jaargetijden" en „Sneeuwklokjes luiden de lente in", waarbij ook „Ons Clubje" mee werkte. Groote zorg was ook aan de costumes be steed. Een enthousiast amateur-filmopera teur bood aan deze drie bloemenstukjes te verfilmen. Na de pauze met tractatie vulden enkele filmpjes het programma, waarbij hartelijk gelachen werd o.a. bij „De Dierenvriend". AGENDA Heden: DINSDAG 1 JUNI Groote Kerk: Orgelbespeling 8.15—9.15 uur. Aandeelhoudersvergadering N.V. van Wa- veren's Graanhandel, v.m. 11 uur, Kenau park 5. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Frans Hals Theater: Joe Brown in „Jan Ongeluk" en Winterolympiade 1937. „Sind- bad de Zeeman", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Als je verliefd bent" met Grace Moore. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: William Powell in „My man Godfrey", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De Spion" met Willy Bi- gel, 7 en 9 15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. WOENSDAG 2 JUNI VIJFTIEN JAAR SECRETARIS VAN DE KAMER VAN KOOPHANDEL. Zooals wij meldden was het heden 15 jaar geleden, dat jhr. dr. J. C. Mollerus werd be noemd tot secretaris van de Kamer van Koop handel en Fabrieken in dit district. Dit feit werd niet officieel gevierd. Het per soneel heeft jhr. Mollerus bloemen aangebo den. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 8.95 3/8 Berlijn 72.92%. Parijs 8.09 1/2. Brussel 30.65. Zwitserland 41.47. New-York 1,81 7/8. 12.— uur. Londen 8.96 3/4 Berlijn 72.92% Parijs 8.10 Brussel 30.66 Zwitserland 41.47% Kopenhagen 40 Stockholm 46.20 Oslo 45.05 New York 1.817/8 Praag 6.34% TOESTEL DER IMPERIAL AIRWAYS VERBRAND Een. van de grootste toestellen van de Im perial Ail'ways, de „Hengist" is geheel door brand vernield, terwijl het vliegtuig te Ka rachi in de loods stond. De passagiers hadden het toestel reeds verlaten en ook de mail was er uit verwijderd. De oorzaak van den brand is niet bekend. VOORBEURS TE AMSTERDAM Op de wisselmarkt te Amsterdam droeg de handel hedenochtend een kalm karakter. De flauwe stemming die zich gisteren voor het pond openbaarde, gedeelte ih verband met de internationale politieke spanning, bleef ook hedenochtend bestaan, tenminste was de koers bij de opening wederom lager en werd gehandeld tegen 8.95 a 8.95%. Het duurde echter niet lang of teekenen van verbetering deden zich voor zoodat later transacties tot stand kwamen tegen 8.961/4 a 8.961/2. De verhouding van het Britsche pond ten op zichte van den Amerikaanschen dollar sche nen in het voordeel van het Britsche devies te zijn gewijzigd. Dollars waren te onzent 1.81 7/8 doch het egalisatiefonds dat bereid was tot dezen prijs te koopen, kreeg geen materiaal toegewezen. De Fransche franc sloten zich zooals veelal gebruikelijk bij het Engelsche devies aan en volgden een opwaartsche rich ting. Na opening op 8.09 1/4 a 8.09 3/4 werd afgedaan tegen 8.10 1/4 a 8.10 3/4. Belga's be wogen zich tusschen 30.64 en 30.67. Zwitser- sche francs tusschen 41.46 1/2 en 41.48 1/2. De berichten die den indruk vestigden dat de politieke situatie zich niet verder toespitst, riepen op de niet officleele vroegbeurs een prijshoudende stemming te voorschijn. De omzetten waren niet groot doch de bekende, in het ochtendverkeer toonaangevende fond sen, konden zich meerendeels een kleingheid boven de vorige koersen verheffen. De Ameri- TOT 1 3ULI KUNT U NOG PROFITEEREN VAN DE LAAGSTE PRIJZEN. q a - r 2.af m. 30/50 ƒ2.15, afm. 20/30 BESTELT DUS TIJDIG WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEC 67a. TELEF. 16100 (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voors pelt Zwakken tot matigen wind uit Westelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, waar schijnlijk enkele regenbuien in het Noor den. in het Zuiden weinig of geen regen, iets koeler. BAROMETERSTAND Hoogste 767.3 m.M. te Valentia. Laagste 745.6 m.M. te Kuopio. De depressie in het Noorden trok geheel naar Scandinavië en werd dieper. Op IJsland verscheen hooge drukking, die zich Zuid waarts schijnt te verplaatsen. De hooge druk king in het Zuid-Westen nam iets toe breidt zich weer over Frankrijk uit. In Noorwegen valt bijna overal sneeuw, in de Zuidelijke Oostzee waait het krachtig uit West. Over Oost-Ouitschland, Zwitserland en Oost-Frankrijk, trekt nog de depressie-uit- looper, die onweer en regen brengt. In West-Duitschland en West-Frankrijk is eeni ge opklaring bij koeler weer. De Britsche eilanden hadden in het Noor den matigen regen, de temperatuur is ei verder gedaald. De koude noordelijke luchtstroom, die van IJsland nadert, zal 'ook hier nog eenige af koeling brengen, waarbij vooral in het Noorden de kans op regenbuien blijft. BAROMETERSTAND Vorige stand 765 m.M. Stand van heden 766 m.M. Stilstand. Opgave van: Fa. KUIPERS ZN.. Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 HOOG WATER TE ZANDVOORT Woensdag v.m. 8.10 uur; n.m. 20.37 uur. Strand berijdbaar van 13.00—18.30 uur. DE UITGEBREIDE FOX-OPNAMEN IN VAN DE „KRONINGSFEESTEN TE LONDEN", worden van V r ij d a g af ALLEEN VERTOOND in de vóór programma's van (Adv. Ingez. Med.) IJMUIDEN Nachtelijke overval in de Bloeinstraat. Vermoedelijke dader gearresteerd. In den afgeloopen nacht te circa half twee werd de wed. L., die alleen een huis bewoont in de Bloemstraat, door een verdacht geluid wakker. Zij kwam haar bed uit en kwam tot haar groote schrik tot de ontdekking, dat iemand haar huis was binnengedrongen. Hevig gillende trachtte zij te ontkomen, doch de indringer, die het klaarblijke op haar geld gemunt had, greep haar in de achterkamer beet. Dit was voor de onthutste vrouw aan leiding om luidkeels om hulp te roepen, waar op de indringer vermoedelijk niet gerekend had. Toen hij bovendien buiten stappen hoorde, nam hij de vlucht. Later bleek, dat hij toch nog gelegenheid had gehad zijn slag te slaan, alhoewel de buit zeer gering was. De wedu we mist nl. een bedrag van f 2.50. Later heeft de politie den vermodeelijken dader, een kennis van de weduwe, aange houden. Gebleken is, dat hij door het raam het huis was binnen gedrongen. Voordat hij naar binnen ging had hij zijn schoenen uit getrokken, die hij in zijn overhaaste vlucht heeft moeten achterlaten. DE BANKIER GEORGE F. BAKER OVERLEDEN. NEW YORK, 31 Mei (A. N. P.) George F. Baker, een van de machtigste figuren in de bankierswereld, is hier gisteren aan boord van zijn jacht „Viking" gestorven. Zijn dood zal de schatkist een bedrag van 347.362.600 dollar aan belastingen en rechten opbrengen. „Jonge Zwervers", moderne meis jesroman door Ems I. H. van Soest. Ge'ül. door Hans Borrebach. Uitg. Gebr. Kluitman, Alkmaar. Ems van Soest is de schrijfster van Indi sche onderwerpen, het leven van meisjes en jongelui in Indië. Ook in haar nieuwe boek vertelt ze er weer over, maar het onderwerp is ditmaal te tweeledig om er een goed geheel van te maken. Over Lennie alleen was wel een boek te schrijven geweest; en Marian, haar bjjna uitsluitend te volgen in haar flirtations en vluchtige vriendschappen, dat boeit op den duur niet voldoende. Len en Marian zijn vriendinnen in Indië, en beginnen beiden een zwerftocht. Marian blijft bij honk en zwerft door vele vriendschappen, totdat zij. Miel bereikt. Len gaat naar Europa en maakt een interessante reis door Spanje, die kleurig beschreven isom zich ten slotte in Parijs te verloven met denzelfden jongen met wien zij in Indië reeds een vriend schap had, maar die destijds geëindigd was in een misvex-stand. Behalve de tweeslachtigheid van het gege ven en de wat eenzijdige kijk, dien we op Ma rian krijgen, valt er in het boek toch vee.l te waai'deeren. Het is boeiend geschreven, het laat veel menschen zien (ook in Spanje), en het geeft een blik op het soms moeizame leven in Zeldzame sportgebeurtenis in onze stad Deelneming van profs, onafhankelijken en amateurs Op uitnoodiging van de Stichting „Haar lem's Bloei" kwamen hedenmorgen in het ge bouw van de Kamer van Koophandel verte genwoordigers van de pers bijeen om ingelicht te worden over het wielercriterium „De Ronde van Haarlem", die op Zaterdagmiddag 19 Juni üi den Haarlemmerhout zal worden gehouden. Dit belooft een schitterend sportevenement te worden. Jhr. Dr. J. C. Mollerus herinnerde er aan hoe het plan tot het houden van het wieler criterium ontstaan is. De Haarlemsche Sport- vereeniging „De Kampioen" heeft zich gerui- men tijd geleden tot „Haarlem's Bloei" ge wend om de mogelijkheid te overwegen, of ook hier niet een criterium georganiseerd kon worden, zooals dit elders nu al zoo vaak ge beurd is. Tusschen deze twee vereenigingen is eenige malen overleg gepleegd, met het gevolg dat een plan ontstond, dat in Haarlem's Bloei besproken werd. Aanvankelijk werd gedacht aan een grooten opzet, om ook vermaarde in ternationale renners uit te noodigen in te schi-ijven, maar in overleg met „De Kam pioen" werd tenslotte besloten, een wat een voudiger plan te organïseeren, waarbij het financieele risico niet zoo groot zou zijn. Men had in dezen immers een goed voorbeeld aan het laatste criterium te Scheveningen, waar bij een groot financieel verlies geleden werd. Vele menschen konden daar voor niets kijken, wat natuurlijk niet aan de kas ten goede kwam, evenmin trouwens als de hooge gages, die aan de renners uitbetaald moesten worden. Er was voor de Haarlemsche onderneming dus wel een aanleiding om de noodige voorzichtigheid in acht te nemen en niet te hoog te springen. Er werd een traject ontworpen, dat liep door een gedeelte van den Hout en door een gedeelte van het Zuidei-houtpark. Dit laatste kon ech ter niet gehandhaafd worden, omdat dan de trambaan zou moeten worden overgestoken, wat te hinderlijk zou zijn. Over de route werd natuurlijk overleg gepleegd met de politie, die haar medewerking toezegde. Datzelfde ge schiedde ook door het gemeentebestuur ei Ged. Staten. De start is in de Spanjaardslaan bij den in gang van de Spanjaardslaan. Dan wordt ge reden in de richting van den Wagenweg; aan het eind van de Spanjaardslaan gaat men langs de Paulinalaan, tot twee lanen vóór de Philip Lootsbank. Dan komt xnen in de Wil- helminalaan, weer een stukje terug van de Paulinalaan, Helenalaan weer naar de Span jaardslaan. Deze Toute heeft bijna, den vorm van een krakeling. Zij blijft geheel beperkt tot den Hout; de renners komen dus niet iix de stad. De route is pl.m. 2% K.M. lang. Die moet dooi de profs en onafhankelijken veertig maal ge reden worden. Die rijden dus 100 K.M. de amateurs rijden 40 K.M. Langs de Spanjaardslaan tusschen de hoo rnen aan den noordkant, komen staantribunes, waarvoor waarschijnlijk de vlonders van de H. F. C. gebruikt mogen worden. De.deelnemers aan het critei'ium rijden in de Spanjaardslaan over /het rijwielpad. Door de"'politie, padvinders en leden van „De Kampioen" zal voor een behoorlijke, afzetting worden zorg gedragen. De renners worden in twee groepen ver deeld. De eerste groep, voor de amateurs, start te drie uur; daaraan kunnen alle amateurs leden van vereenigingen uit Haarlem en om streken deelnemen. Oe tweede groep is voor de profs en de on afhankelijken. Die starten te half vijf. Wie er o.a. zullen komen. De persconferentie van hedenmorgen werd ook bijgewoond door de heeren J. ten Hove en den bekenden oud-renner Jan Tulleken, resp. voorzitter en commissaris van de H. S. V. „De Kampioen". Zij deelden mede, dat na de publiceerde oproeping van deelnemers zich ongeveer 150 renners hebben aangemeld. Een zeer behoorlijk aantal dus. Juist heden sluit de inschrijving. „De Kampioen" zal nu een selectie houden, want men wil aan de deelne mers zooveel mogelijk een behoorlijke kans geven. Daarom kunnen aan elke groep slechts vijftig renners deelnemen. Er zullen vele bekende wegi-enners komen; bij de profs de Tour-de-France-rijders G. van der Ruit, P. van Nek en Braspenninx Jr. Verder de gebroeders Valentijn en Bronger en uit Am sterdam Saarloos, Hellemans, Roele, Heere en Gageldonk. Uit Haarlem de onafhankelijken Van Dijk en Peetoom en uit Leiden de gebroe ders Riethoven. Bij de amateurs is o.a. Schulte uit Amster dam, die op het oogenblik als de beste ama teur in Nederland beschouwd wordt. I-Iij wordt dan ook naar het wielercriterium te Parijs af gevaardigd. Verder de volgende amateurs: Demmenie uit Rotterdam, Jansen en Anxxese uit Amsterdam; Joosen uit Breda; Toon Pij nenburg uit Tilburg (een neef van Jan Pij nenburg), die met Jan Groot uit Alkmaar een koppel wil voi'men. Van de Haarlemsche amateurs werden o.a. genoemd: C. de Best, R. Groot, T. Ooms en Esveld. Voor de deelnemende profs worden de vol gende geldprijzen beschikbaar gesteld: flOO, f60, f40. f40, f30, f20, twee van f 10 en drie van f5. Voor de amateurs zijn bekers, medail les en andere voorwerpen als prijzen beschik baar. Aan duizenden toeschouwers kan een be hoorlijke plaats gegarandeerd worden. De toe gangsprijzen bedragen resp. 75, 50 en 25 cent. zullen ook zitplaatsen in den tuin van Café- Restaurant „Dreefzicht" worden aangebracht. De toeschouwers zullen door luidsprekers installaties van den stand der wedstrijden op de hoogte wói'den gehouden en natuurlijk zal een en ander door muziek worden opge luisterd. De heer C. S. Th. van Gink, die in zijn kwa liteit van directeur der Stichting „Haarlem's Bloei" de persconferentie eveneens bijwoonde, toonde zich over dit sport-evenement bijzon der enthousiast. Hij wil gaarne in Haarlem een sportcentrum zien komen, dat aanzien in ons land zal krijgen. Daarom heeft „I/aar- lem's Bloei" zich bereid verklaard, de H. S. V. De Kampioen te helpen. Hij was van meening, dat dit wielercriterium een heel groote kans van slagen heeft, welke meening door beken de wielerexperts als de heer Van Duinen ge deeld wordt. De heer Van Gink deelde mede, dat in den a.s. winter nog meer sportgebeurte nissen in Haarlem plaats zullen hebben. Daar over zullen later mededeelingen gepubliceerd worden. Voor het wielercriterium „De Ronde van Haarlem" is een fraai en duidelijk affiche ont- Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 no»o minuten wex-eldnieuws. kaansche shares waren vrijwel onveranderd. I de warmte van Indië, waar de talrijke over-I worpexx en ook zal voor het verschijnen van Bioscoopvoorstellingen 's middags exx des bij gebi'ek aan Wallstreet-noteeringen werd plaatsingen het gevoel voor diepgaande een uitvoerig programma zorg wordexi ge- avonds. een gereserveerde houding aangenomen. 1 vriendschappen doen vervlakken. dragen. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1887 1 Juni: De tegenwoordige hoofdredactrice van „Lelie- en Rozeknoppen", mej. C. Al- berdingk Thijm, zal, na verschijning van No. 24 van den loopexxden jaargang, wordexi vervangen door mej. M. E. Pijxxappel, te Leiden, bij velen reeds bekend als de schrijfster van „Duifjes en Bokjes". Zij stelt zich voor, hierin door vele bekwame medewerkers ondersteund, van „Lelie- en Rozeknoppexx" ixi de volle beteekenis van het woord een meisjesblad te maken (voor meisjes van 1015 jaar), welks lectuur eexxen „gezondexx, frisschen' geest zal ademen. Tenslotte werd medegedeeld, dat de beken de Haarlemsche renner Jac. van Egrnond tot zijn spijt wegens verbintenissen elders niet in den Hout kan meerijden. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Collecte Reclasseeringsdag. A.s. Zaterdag 5 Juni zal door het geheele land weder de collecte worden gehouden van den Nationalen Reclasseerixxgsdag. De op brengst komt ten goede aan alle erkende reclasseeringsinstellingen, die alleen hun arbeid ixi staxxd kunnen houden als deze Nationale Reclasseeringsdag op Zaterdag a.s. weer slaagt. Toen Napoleoxx uit ons land werd verjaagd vond het xiieuwe bewind volle exx slechte ge vangenissen. Dat was liet geboorte-uur van datgene, dat men nu reclasseering noemt. Het ging eerst over de verbetering der ge vangenissen, daar men dacht daarmede de bevolking te verbeteren, doch ook begon men zich te bemoeien met ontslagen gevangenen. Voorts werd het celstelsel ingevoerd. Men noemde dat alles zedelijke verbetering, welken naam wij nog terugvinden in het in 1823 opgerichte genootschap. Echter bei'eikte men in den loop der jaren niet, dat de misdaad afnam. Een zeer be langrijke daling van misdrijf is eerst begon nen in het begin dezer eeuw, die onderbro ken werd door de oorlogsjaren. Zonder over drijving kan gezegd worden, dat toen de kinderbescherming zijn intrede deed en de voorwaardelijke veroordeeling in werking werd gesteld, dit niet zooals sommigen vrees den, de toename van de misdadigheid in de hand wei'kte, maar integendeel één der oor zaken is geweest, dat een bélangrijke daling- in de criminaliteit en de gevangenisbevol king is ingetreden. De voorwaax'delijke veroordeelingen zijn voor duizenden een zegen geweest. Niet alleen bleven zij buiten de gevangenis, doch ook door het verplichte toezicht en verleende hulp werden, zij weder bruikbare menschen, die hun plaats in de maatschappij terug vonden. De volgende statistiek van 1930'34 bewijst de gunstige uitwerking der voorwaar delijke veroordeeling. Totaal aaxital gevallexi waarin de proeftijd eindigde (Bij misdrijven) 1930 1588 1931 1686 1932 1707 1933 2179 1934 2679 Afloop irx van het totaal gunstig 83.8 84.7 82.9 85.4 86.0 ongunstig 16.2 15.3 17.1 14.6 14.0 Wanneer men nu nog weet, dat in het algemeen ongeveer 40 pCt. van alle veroor deelden recidiveex't en van de tot gevange nisstraf veroordeelden zelfs ongeveer 55 pCt. dan vormen deze getallen wel het sprekend ste bewijs van de heilzaxne wex-king van de voorwaardelijke veroordeeling .zoowel voor den betrokkene als voor de gemeenschap. Het spreekt vanzelf, dat tal van personen dit omvangrijke werk, dat hieraan verbon den is, niet alleen geheel belangeloos vex*- richten, maar er ook heel wat aan ten koste leggen. Maar daarnaast moet vooral in de centra vaxi het land, het voorlichtingswerk worden verricht door bekwame ambtenaren, die in sommige plaatsexi in dienst zijxi van de gezamenlijke Reclasseeriixgshxstellingen. Het werk moet voor een belangrijk deel met eigen middelen in stand wordexx gehou den. Alle Reclasseeringsvereenigixxgen doen elk jaar nieer werk. Het kan alleen worden voortgezet wanneer het noodige exx thans ontbi-ekende geld wordt bijeexxgebracht. Verder kunxxexx wij xxog wijzexx op het belaxxgelooze werk van celbezoek, de voor waardelijke invrij heidstelling, hulp aaxx ont slagen gevaxxgeixen, de doorgangshuizen, landkolonies exx sclxrijkamers en de werk kampen, die bij wijze van proef met mede- werkixxg van het Depax'temexxt van Justitie worden geopend voor jeugdige voorwaarde lijk veroordeelden, waaxwan het immers zoo overduidelijk is, dat de ledigheid er sterk toe bijdroeg hexx tot onevenwichtige mexxschen te maken, die zich xxiet meer tegexx de ver leiding koxxden verzetten. Dit nieuwe middel om te trachtexx jonge menschen hun evenwicht te doen hervinden moet straks niet behoeven te worden stop wegens geldgebrek, integendeel, het moet gelegenheid hebben uit te groien. Daarom steune men deze collecte weder om krachtig, teneinde mede te werkexx aaix de vermindering van de criminaliteit en om voor de jonge menschen ook een toekomst te scheppen. Het aaxxtal collectanten, dames exx heeren is dit jaar weer grooter daix vorige beide aixclei'e jaren. Moclxteix er xxog zijn, die Za terdag a.s. mede willexx helpexx om te collec- teereix daix verlichten zij dieix arbeid van anderen. Zij kuixnexx zich aanmelden bij deix vice-voorzltter, dexx heer W. P. J. Overmeer, Ki'elagestraat 13, Telef. 13276, die dan zorgt voor een legimitatie-kaai't en de indeeling. Laat deze 5e Juni wederom slagen door Uw aller medewerking in den vorm van groote en kleine geldelijke bijdragen. Nameixs het bestuin-, Mr. J. H. SCHULTZ VAN HAEGEN, voorzitter; H. H. HAGEDORN, secretaris; M. A. M. LANGEMEIJER, pexxningm.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2