AKKERTJES Rembrandt en Palace Weer onprettig? USuitenbiJts H.D.'V ertellieg TECHNI-COLOR WOENSDAG 2 JUNI '1937 HAARLEM'S DAGBLAD 5 T er aardebestelling Kunstschilder A. L. Koster. Dinsdagmiddag' drie uur bestond op de Al- gemeene Begraafplaats aan de Kleverlaan veel belangstelling voor de teraardebestel ling van het stoffelijk overschot van den kunstschilder A. L. Koster, eere-voorzitter van het Teekencollege „Kunst zij ons Doel", die Vrijdagavond in den ouderdom van 77 ja: - is overleden. Onder de aanwezigen werden opgemerkt: het bestuur van .Kunst zij ons Doel", de heeren H. F. Boot, voorzitter; A. Arens, se cretaris; R. Heiloo, penningmeester; H. J. Wesseling. vice-voorzitter; J. Wiegman, J. B. Kamp en F. Drost, commissarissen. Ver der de heeren W. Sluiter, H. A. van der Stok, resp. voorzitter en secretaris van het Ge nootschap „Pulchri Studio" te 's-Graven- hage, waarvan de overledene vroeger wer kend lid is geweest. Verder de heeren Mr. G. L. J. Mens Fiers Smeding, een oud schoolvriend uit Den Haag; E .H. Krelage, H. Buisman, conser vator van het Teyler's Museum, J. H. de Bois. J. P. Josselin de Jong, voorzitter van den Raad van Toezicht van het Fonds van Beeldende Kunstenaars; Prof. Huib Luns en A. F. Reicher. resp. voorzitter en (secretaris van .Arti et Amicitiae" te Amsterdam; C. C. M. van Hees, oud-directeur van den Stads schouwburg, en tenslotte een groot aantal kunstbroeders. Toen de kist in de groeve was neergela ten trad het eerst de heer Willy Sluyter als spreker naar voren, om namens Pulchri Studio en namens het Regeeringscomité voor buitenlandsehe tentoonstellingen de nagedachtenis van den heer Koster te eeren. Spreker vestigde er de aandacht op, dat de overledene indertijd een der trouwste en verdienstelijkste leden van het Genootschap is geweest. „Hij was bovenal een eerlijk mensch en een hard werker; hij hield zich steeds bescheiden op den achtergrond. Als penningmeester van bovengenoemd comité heeft hij veel voor zijn kunstbroeders ge daan. Ook op eigen initiatief heeft hij in Scandinavië Hollandsche tentoonstellingen georganiseerd, waarmee hij zijn land een grooten dienst heeft bewezen. Voor alles wat hij in zijn mooie leven voor de kunst heeft gedaan verdient hij hulde en dank. Namens Pulchri Studio breng ik hem een laatsten eerbiedigen groet". Prof. Luns merkte op, dat de heer Koster in de kunstkringen een zeer geziene figuur is geweest door zijn groote oprecht heid en betrouwbaarheid. Met veel ijver en nauwgezetheid heeft hij zijn vele functies verricht. Zijn kunstwerken trokken steeds overal veel aandacht. In 1916 verwierf hij een gouden medaille van de Koningin. Hij toon de een opmerkelijke vakbekwaamheid als etser en hij was een zeer begaafd schilder. In 's Heerenberg in den Gelderschen Achter hoek en ook in Limburg ontplooide hij zich als een vaardig landschapschilder. Het was alsof een bloesemende lentegeur zijn palet omzweefde. Dat hij ruste in vrede. De heer H. F. B o o t, voorzitter van het 'Tee kencollege „Kunst zij ons Doel", sprak als volgt: „Met Koster is heengegaan de schilder van de Haarlemsche bloembollenvelden. Wan neer in het na-voorjaar van de velden de kleur en de geur afwaasden dan was Koster paraat en zijn kunstenaarsoog geboeid. En niet licht zal er weer een schilder komen van dit onder werp, die hem in gratie en bekwaamheid zal evenaren. Daarom rekende „Kunst -zij ons Doel" het zich steeds tot een eer hem als schil der onder zijn leden te mogen tellen. Hij be kleedde ook vele jaren het voorzitterschap onzer vereeniging, totdat hij na het neerleggen dezer 'functie op ons verzoek het eere-lidmaat- schap wilde aanvaarden. Koster was een man van Oud-Hollandsche karaktereigenschappen; nauwgezet, voortvarend met plichtsbesef en goeden smaak. Het is met een gevoel van in nige dankbaarheid, dat wij zijn aardige ver standige leiding in ons midden gedenken, waar hij met zijn immer vriendelijken glimlach en een geestig woord recht wist te zetten wat diende rechtgezet te worden. Daardoor werd hij de bepaler en behouder van den goeden geest, die nog steeds in onze vereeniging be houden blijft. Ik wil niet eindigen zonder een woord van troost en moedgeving aan zijn doch ter in deze moeilijke oogenblikken en een woord van dank aan mevrouw Meeter die de laatste jaren van onzen collega zoozeer ver aangenaamde." De heer H. Buisman merkte eveneens op, dat de heer Koster een kunstenaar met hart en ziel was; een vertolker bij uitnemendheid van het kleurige leven der bloemenvelden. Het was jammer dat hij zich door het afnemen zijner krachten niet meer aan dit geliefde werk kon wijden. Hij had ook een open oog voor de maatschappelijke zorgen van zijn kunstbroe ders. Hij was steeds tot voorlichting bereid en werkte met een ongekenden ijver als secretaris van het Fonds voor Nederlandsche beeldende kunstenaars en hun weduwen en weezen, aan wie hij een warm hart toedroeg. Een broer van den ovei'ledene, de heer D. A. Koster uit Wassenaar, schetste in gevoelvolle bewoordingen wat hij voor den famieliekring geweest was. „Mijn broer zou, als hij ze had kunnen hooren. de loftuitingen niet hebben willen aannemen, maar toch is het alles waar, wat over hem aan dit graf gezegd was." Na mens de familie dankte ook hij Mevrouw Mee ter voor de trouwe zorg, waarmee ze zijn broer gedurende zijn laatste levensjaren omringd had. maar dankte ook haar huisgenoote, die haar daarbij in het laatste jaar gesteund heeft. De belangstelling voor den grooten bloemen vriend uitte zich ook in een groot aantal bloe men in de schitterendste kleuren op zijn groeve. Er waren o.a. bloemstukken van .Kunst zij ons Doel", van „Pulchri Studio", van zijn huis- genooten enz. Van de Waag. het sociëteitsgebouw van „Kunst zij ons Doel", woei de vereenigingsvlag halfstok. CHRISTELIJKE MIDDENSTAND S- VEREENIGING. „Hoe kunnen wij door „Verkoopsbrieven" onzen omzet vergrooten?" Dit bij uitstek prac- tisch onderwerp zal Donderdagavond op een vergadering der Chr. Middenstandsvereeni- ging worden besproken. Het onderwerp wordt ingeleid door den se cretaris der vereeniging, den heer C. Struik Belangstellenden zijn welkom. De vergadering wordt gehouden in Hotel Lion d' Or. NUTS-SPAARBANK TE HAARLEM. Vergelijkend overzicht over Mei. Aantal behandelde posten 16790 v. j. 15097. Aantal inlagen 10880 v. j. 9693. Aantal terugbetalingen 5910 v. j. 5404. Ingelegd f 602.012.53 v. j. f 548.391,47. Terugbetaald f 449.635,69 v. j. f 434.379,94. Meer ingeleged f 152.376.84 v. j. meer f 114.011.53 Aantal nieuwe boekjes: 270 v. j. 299. Aantal aafbetaalde boekjes: 151 v: j: 149. Snaarbusjes op 31 Mei 1937 in omloop: 3401. Geledigd'in Mei 1937: 275 busjes met totaal inhoud van f 4568,03. Aantal verhuurde kluisloketten op 31 Mei: 1937: 605. Vele vrouwen zijn op gezelle tijden hel slachtoffer van pijnen. Denk niet, dat le gen dit lijden weinig te doen is, want de vele vrouwen die geleerd hebben "AKKERTJES" te gebruiken, weten beter. "AKKERTJES" bestrijden vrouwenpijnen en zijn een uitkomst in de donkere dagen der vrouw. In plaats van neerslachtig zult Ge U opgewekt en rustig voelen. "AKKERTJES" zijn een nieuwe zeer werk zame vinding van Apotheker Dumonl. Ze hebben geen enkele nadeelige werking. De cachei-vorm is de meest ideale manier van innemen. "AKKERTJES" hebben in korten tijd bewezen een geneesmiddel bij uitnemendheid te zijn. Haal nog heden een doosje. Ook U zult tevreden zijnl Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumonf (Adv. Ingez. Med.) KINDERVOEDING. De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare af deelingen: Zoetestraat 1015 porties; Overtonstraat 919 porties; Byzantiumstraat 534 porties; Eem- straat 744 porties; Kamperstraat 656 porties. Bovendien werden dagelijks aan de scholen voor Buitengewoon L. O. 116 porties verstrekt. Hiermede zijn de werkzaamheden van „Kin dervoeding" afgeloopen. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DONDERDAG 3 JUNI 1937. SProgr. 1: Hilversum I. Progr. 2: Hilversum II. Progr. 3: 8.00 Keulen. 10.50 Pauze. 11.05 Droitwich. 12.05 Parijs Radio. 1.20 Vlaamsch Brussel; 1.35 Keulen. 3.20 Diversen. 3.35 Lon don Regional; 4.20 Deutschlandsender; 5.20 Fransch Brussel; 5.50 Keulen; 7.50 London Regional; 9.20 Keulen. 10.20 Vlaamsch Brussel 10.40 Weenen. Progr. 5: 8.00 Vlaamsch Brussel. 9.20 Pauze. 10.35 Londen Regional. 3.35 Droitwich. Progr. 5: 800—7.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplaten concert: klassiek muziek. 1. Ouverture Egmont, Concertgebouw orkest; 2. Casse Noisette Suit, Staatsopera orkest v. Ber lijn; 3. Ases Tod, Opera orkest van Parijs; 4. Carmen-Fantasie, Tossy Spiwakowsky. 5. Morgenstimmung, Opera orkest van Parijs; 6. Ouverture Dichter en Boer, Groot Odeon orkest. 8.0012.Diversen. FAILLIS SEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uit gesproken op Dinsdag 1 Juni 1937. De N.V. Vulkaan Bakovenbouw voorheen Piet Smit, gevestigd en kantoorhoudende te Half weg, Amsterdamschenstraatweg 64, curator Mr. L. G. van Dam te Haarlem: J. Koelma, bakkersknecht, wonende te Sant poort, van Dalenlaan 6, curator Mr. F. J. Ger ritsen te Haarlem. Mevr. J. A. M. Vleghels, handelende onder den naam P. van Dieden, openbare koopvrouw, wonende te Haarlem, Floresstraat 23, curator Mr. Julius Hoog te Haarlem. D. Stibbe. koopman in tapijten, wonende te Zandvoort. Zeestraat 50, curator Mr. T. A. M A. van Löben Seis te Haarlem. N. Wildschut, zonder beroep, wonende te Santpoort, Lazerus Mullerlaan 1, curator Mr. G. E. Mellema te Haarlem. Rechter-Commissaris in deze faillissementen Mr. E. J. 'V. Top te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opgeheven de faillissementen van: De Handelsvennootschap onder de firma Si- garenfabrieik „Gevali" gevestigd te Beverwijk curator Mr. P. J. Prinsen Geerlins te Haarlem. C. van Lint, sigarenfabrikant, wonende te Beverwijk, curator Mr. P. J. Prinsen Geerlings te Haarlem. H. van Lint, sigarenfabrikant, wonende te Beverwijk, Heemskerkerweg 183, curator Mr. P J. Prinsen Geerlings te Haarlem. J. Rykhoff, smid, wonende te Krommenie, Heiligenweg, curator Mr. F. M. Hagemeijer te Haarlem. A. A. de Gans, schoenmaker, wonende te Hillegom, Hillegommerdijk 318, curator Mr. P Tideman te Haarlem. J. Mooy, zonder beroep, wonende te Wormer Knollendammerstraat, curator Mr. L. J. Ven huizen te Heemstede. P. Humme, caféhouder, wonende te Haarlem, Koningstraat 33, curator Mr. A. van Leyen- horst te Haarlem. H. van Dijk, landarbeider, wonende te Aals meer, Schinkelpolder 24, curator Mr. J. C. Y. Nieuwenhuys te Haarlem. C. van Dijk, taxiondernemer, wonende te Velsen, Stationsweg 107, curator Mr. B. Slin- genberg te Haarlem. A. Bruin, groentenhandelaar, wonende te IJmuiden. Bloemstraat 70, curator Mr. B. Slin- genberg te Haarlem. Wegens het verbindend worden der uitdee- lingslijst zijn geëindigd de faillissementen van: Joh. M. van Houten, bloembollenhandelaar, wonende te Hillegom, curatrice mej. Mr. D. M. 't Hooft te Aalsmeer. De N.V. Proviand Stores Jan van der Made en Co., gevestigd te IJmuiden, curator Mr. J. O. Baron te Beverwijk. Wouter Baart, zonder beroep, wonende te Haarlem, vroeger te Alkmaar, curator Mr. F. A. Davidson te Haarlem. Installatie. Dinsdag werd Mr. R. W. J. C. van de Wal Bake beëedigd en geïnstalleerd als subst. grif fier bij de Haarlemsche Rechtbank. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te krijgen bij: Politiebureau, Smede- straat handschoenen en ceinturen; halsket ting; autolamp; heerenrijwiel; Huijberts, Kei zer Karelstraat 21, armband; v. Mienen, Ba- kenessergracht 52, badpak met handdoek; Hana, Oranje Nassaulaan 8, Overveen, broche; Keulen, Burgwal 59, hond; Vercruijsen, de Ruijterplein 5, Horloge; Schönhage, Stuijve- santstraat 44, regenjas; Politiebureau, Sme- destraat, regenjas; Kion, Kampervest 7, por- temonnaie met inhoud; v. d. Hout, Regulier straat idem; v. d. Nouwland, G. v. Wiedstraat 22 ,idem; Rees, Ramplaan 85, pijpen; Kroon, Riviervischmarkt 5 rijwielplaatje; v. Késsel, Gr. Willemstraat 20, rijwielplaatje; v. Loeve- sijn, Palmstraat 7, regenpijp; Colijn, Wijde Geldeloozepad 18 sierspeld; v. Leeixlam, Ti- morstraat 143, sierspeld; v. d. Wouwer, Bak kerstraat 13 rd., damestaschje met inhoud. NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN De droeve lijsst In het tijdvak van 28 April tot 28 Mei 1937 verdronken in ons land: 17 jongens beneden 16 jaar, 11 meisjes idem, 22 mannen en 6 vrouwen is tezamen 56; bovendien verdron ken bij een atuo-ongeluk 6 menschen, in to taal dus 62 dooden. In dit getal zijn begre pen 1 jongen en 4 mannen (leeftijd boven de 16 jaar) die bij baden, niet voldoende kunnende zwemmen, omkwamen; bovendien 4 mannen die bij kanovaren verdronken. Uit het water werden gered in hetzelfde tijdvak: 14 jongens beneden 16 jaar. 15 meis jes idem, 11 mannen en drie vrouwen, teza men 43 geredden: bij auto-ongelukken te water werden gered of wisten zich te redden 14 personen, in totaal gered: 57 Het nut van de zwemkunst en bovenal van het zwemmend redden blijkt heel duidelijk uit de volgende cijfers; niet minder dan 29 slachtoffers van het natte element zijn zwemmend door hulpvaardigen gered: 5 wis ten zich door hun zwemkunst veilig aan wal te brengen; door middel van handreiking 4: door boothulp 5 tezamen 54, plus de auto drenkelingen In totaal 57. In het getal 57 zijn begrepen 1 meisje dat zich bij baden te ver in het water had ge waagd, terwijl bij het kanovaren 2 jongens en 3 mannen ln groot gevaar hebben ver keerd. Leert zwemmen! In hetzelfde tijdvak geraakten 5 auto's te water. Door het bestuur van den Ned. Bond tot hèt redden van drenkelingen is de heer A. J. Meijer ink benoemd tot hoofdconsul voor de provincies Noord-Brabant en Limburg. Hij heeft deze benoeming voor den tijd van één jaar aanvaard. „WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN" Pandpoort, Koningstraat. Weldadigheid toovert een blijden lach Op menig droevig gezicht. Wanneer U dat eens goed bedenkt, Dan valt U 't geven licht. Postgiro 212793 Telefoon 11855 of 15445. Niemand kan buiten buiten BUITENBIJTS! Dat moet U hebben! „Buitenbijts" van Ceta- Bever! Voor alle openluchtwerk! Dekt met één maal. Smeert geweldig uit! Er blijven geen taaie, nadeelige resten in de bus. Groen, geel, oranje, rood, wit, blauw en bruin. Ceta- Bever „Buitenbijts" vernietigt schimmels en bacteriën! Frissche, pittige geur! Ceta-Bever Voor Landhuizen, priëelan, schuren, schuttingen, hokken en hekken. »/2 K.G. BUS 55 CT. - 1 K.G. BUS 90 CT. (Adv. Ingez. Med.) Het Hoedje door HERMAN ANTONSEN. Lize had altijd een hekel aan dien hoed ge had. Hij was heel klein, leelijk, maar geweldig chique. Ze had hem op aandringen van Fred gekocht. Ze had zoo veel gedaan op aandrin gen van Fredgrappige, roekelooze, dwa ze dingen waar ze liever niet meer aan dacht. Op een regenachtlgen voorjaarsmiddag had ze met Fred door de Kalverstraat gewan deld en die hoed had hun aandacht getrok ken. Gelijktijdig waren ze blijven staan, om hem te bekijken. En Fred had half fluiste rend en gejaagd gezegd: „Kijk eens, liefste, dat is nog eens een hoedje!" Lize herinnerde zich nog heel goed, dat zij gezegd had: „Die ziet er nu net uit alsof iemand erop getrapt heeft en toen spijt ervan kreeg en zijn best deed, om hem weer in mo del te krijgen." Zoo dacht ze er eigenlijk nóg over. Maar Fred had tegengesputterd: „Dat is nou net, wat ik altijd beweer. Vrouwen hebben geen gevoel voor stijl!" En bedaard had hij eraan toegevoegd: „Je koopt dat ding natuur lijk." „Toch?" had Lize smalend gevraagd. „En waar haal jij het geld vandaan?" „Ik heb immers pas salaris ontvangen?" Dat moest Lize wel toegeven. „Maar de huur is er óók nog schat, en dan al onze loopende rekeningen. En het zou toch wel leuk zijn als we nog iets overhielden, om de maand mee door te komen." ..Och kom!" had Fred luchthartig gezegd eri "naar bij haar arm mee naar binnen ge trokken in den chiquen winkel. De huur was pas een week later betaald we gens dien hoed. Rekeningen waren onbetaald teruggestuurd Fen heele week was er geen warm eten op tafel gekomen. En zoo was die hoed de eigenlijke x-eden geworden, waarom ze van Fred weggeloopen was. Ze kon niet langer tegen zijn roekelooze spilzucht op. De hoed was nu droe maanden oud. En tel kens als ze hem zag, herinnerde hij haar aan de verkwisting van Fred, aan zijn gebrek aan zorg, aan zijn onverantwoordelijkheid in alles. En ze was voor haar huwelijk toch nog zóó voor hem gewaarschuwd. Heel haar familie had haar gewaarschuwd. Had haar vader niet gezegd: „Jij trouwen met zoo'n kunstenaar? Weet je niet. dat die allemaal van Lotje ge tikt zijn, kind? Je kunt het onmogelijk ern stig meenen!" Maar ze had het toen wel gemeend. Ze meende het heel ernstig met Fred. En het ergste van alles was. dat ze het nog zoo ernstig met hem meende. Dat ze nog zoo heel veel van hem hield. Zelfs nu nog.... nu ze haastig tijdens zijn afwezigheid haar koffers had gepakt, om geen afscheid van hem te moeten nemen nu ze naar een hotel was gevlucht, na een laatsten blik. door tranen omfloerst geworpen te hebben door de aardige kleine flat, waarin ze zulke gelukkige dagen hadden i doorleefd Ze had liefst maar dood willen zijn. Was ze den vorigen dag maar gestorven Nu zat ze hier te piekerèn op een hotelka mer. En ze kon niet terug naar haar ouders in Leeuwarden, voordat ze reisgeld gestuurd had gekregen. En geld om het hotel te betalen. Ze had van haar huishoudgeld niets over gehad. Lize liep triest naar het raam en keek naar buiten. Naar het plein en het plantsoen, waar ze zoo vaak met Fred had gewandeld. Maar na een poosje keerde ze zich met een ruk om.... en daar lag die hoed. Middel op het bed, net waar ze hem neergegooid had. Opeens kon Lize het niet langer verdragen. Ze greep het hoedje beet en gooide het met een wijden zwaai het raam uit. Dat was de eerste stap in de goede richting! De volgende stap was, een telegram naar huis sturen De tranen sprongen haar in de oogen. Maar ze wilde niet huilen. Dat gaf tóch niets! Daar mee was Fred niet te veranderen. En, wilde ze hem eigenlijk wel eens anders, dan hij was? Ze kon zich Fred niet anders voorstellen. Dan zou ze het net zoo min met hem kunnen uit houden. Beneden in de vestibule wendde ze zich tot een jong meisje in het zwart met het ver zoek. een telegram voor haar te vereenden. Het meisje schoof haar een formulier en een pot lood toe. Ze had even zachtblauwe oogen en even blond haar als Lize zelf. Lize beet onder het schrijven haar onderlip bijna stuk om zich goed te houden. Ze schreef het adres van haar vader in Leeuwarden. „Ik kan het niet langer bij Fred uithouden. Wil naar huis. Heb geen reisgeld. Lize". Er viel een dikke traan op het formulier Het meisje dat gewacht had tot ze klaar was, zei een beetje gejaagd: „Neemt u me niet kwalijk, maar hebt u daareven soms een hoed verloren? Iemand bracht, er een hier, nu net, die op straat uit een raam van dit hotel ge vallen was". Lize wist geen antwoord te vinden. Het meisje vervolgde aarzelend: „Ik dacht zeker, dat hij van u was. Ik meende u hem te heb ben zien dragen. Hij was zoo opvallend... chique Lize glimlachte moeizaam en zei: „Ja, die was van mij. Maar ik wilde hem niet- langer dragen. Ikheb hem weggegooid". En toen het meisje haar verbluft aankeek, zei ze: „U kunt ermee doen, wat u wilt". Ze hoorde nauwelijks, dat het meisje haar bedankte. Ze betaalde het telegram en snelde terug naar haar kamer, waar ze snikkend op het bed neerviel. Nora Kanters zat aan het kleine tafeltje bij het raam. waar ze gewoonlijk op Dirk wachtte. Ze hield van dit kleine restaurant, waar ze zoo rustig kon kijken naar de drukte op straat, Vandaag viel het haar op, hoeveel voorbijgangers even naar haar keken. Dat deed natuurlijk, dacht ze, haar chique hoedje, waardoor haar ietwat sjovele, hoewel keurig zittende mantelpak heelemaal opfleurde. Wat een bof je dat ze het had mogen houden! Maar haar opgewekte stemming versomberde toch een beetje bij de gedachte aan dat in- droeve telegram. „Ik kan het niet langer bij Fred uithouden." „Waarom! vroeg ze zich af, „was ze van hem weggegaan, terwijl ze blijkbaar toch nog zoo veel van hem hield? Hoe zou je jezelf wel voelen, als je zóóveel van een man hield? Ze probeerde haar liefde voor Dirk af te meten aan die overweldigende liefde van die andere. Ze mocht Dirk graag. Ze was er dankbaar ■voor, dat hij notitie van haar nam en haar mee uitvroeg. Maar nu en dan ergerde ze zich toch aan zijn opsnijden, of aan zijn minach ting voor haar. Maar die ergernis verdween telkens weer bij de gedachte, dat hij toch belang stelde in zoo'n gewoon meisje als zij was. Ze voelde een hand op haar schouder en achter haar zei een schorre stem: „Liefste, waarom, heb je me toch zoo in angst laten zittennu al een heelen dagik ben gewoonweg Nora keek op en zag een heel jong en uiterst sympathiek gezicht met donkere oogen. Met een liet de hand haar schouder los en kreeg de jonge man een kleur. Met zichtbare teleurstelling keek hij haar aan en stotterde: „O, neemt u me niet kwa lijkIk had u voor iemand anders aan gezienEn met een blik op haar hoedje vervolgde hij: „Ik dacht zoo zeker Nora stak hem onwillekeurig de hand toe, toen hij zich wilde omdraaien en zei: „Bent u dan soms Fred?" „Ja.... Ja zekerik ben Fred Winter. Maar hoe „Neen u kent mij niet en ik u evenmin, maarziet uik heb zoo juist een tele gram over u te versturen opgekregen en Ze kon niet anders doen, dan hem alles vertellen, wat ze wist. al was het haar zaak eigenlijk niet. Maar als hij zóó gestemd was en Lize in het hotel er zóó over dacht, als ze blijkbaar deed, dan zou het hem geen kwaad doen, als hij haar terug kon vinden Met vochtige oogen keek Nora hem na, toen hij de straat op liep. Door het raam heen wuifde hij haar nog glimlachend toe en zij stak even haar hand op ten groet Ze voelde zich zoo'n beetje een goede geest.totdat de stem van Dirk haar deed opschrikken door de norsche vraag: „Zeg, wie was dat nou weer? Ik heb hem voor zoover ik weet, nooit eerder gezien." Hij ging tegenover haar zitten en keek haar wantrouwend aan. Nora zei rustig en oprecht: „Ik ook niet. Hij heet Fred Winter. Aardige man, vind je niet?" Dirk keek haar nijdig aan. „Een nieuwe aan whist soms?" Nora haalde de schouders op. „Ik zit hier anders al bijna een uur te wachten!" Dirk begon wrevelig: „Als jij je verbeeldt, dat ik van dergelijke dingen wat hebben moet"En dan wachtte hij, of zij zich ver ontschuldigen zou. Maar Nora bood geen verontschuldigingen aan. ze zei bedaard: „Dat had ik ook niet van je verwacht. Zeg Dirk, zou je me het plezier willen doen, ergens anders te gaan eten? Als je daar zit, beneem je me het heele ge zicht naar buiten." Zonder de minste spijt of wroeging, met een gevoel van weldoende rust, liet ze hem gaan. Ze staarde met afwezigen blik onder den rand van haar hoedje door naar het gewoel op straat En met een glimlachje van geluk en tevre denheid bedacht ze zich, dat ze, zonder dat hoedje, nooit zou beseft hebben, dat wat Dirk haar te bieden had. lang niet genoeg was voor haar blijvende levensgeluk. (Naar het Amerikaanseh.) Lelies. Geen bloem is koninklijker dan de lelie. Ook al is 't dan geen echte koningslelie: de andere leden van de familie zijn al haast even vorstelijk. En als tuinplanten én ook binnen, in potten, zijn de lelies ongeëven aard. Nu ze zoo langzamerhand weer aan bloeien gaan denken, zeker binnen, mogen we ze wel eens nader gaan bekijken. Lelies vormen wortels aan de bovenzijde van den bol. Ook wel enkele aan de onder zijde, maar de bovenwortels zijn de belang rijkste en ook 't talrijkste. We moeten de bollen dus zeer diep planten. Een tweede eigenaardigheid is. dat. ze niet houden van te warmen grond zeker niet daar waar de stengel voor den dag komt. Dit is 'n bezwaar, dat uit den weg geruimd kan worden door de leliebollen tusschen laaggroeiende plan ten. bijv. lage perkrozen te zetten, of an ders rondom den stengel wat laags te plan ten. Hoe meer zon op de bloemen, hoe liever, maar niet op den voet! Buiten worden de bollen geplant op een diepte van minstens drie maal den bol; bin nen kunnen we misschien met iets minder toe. Lelies loopen pas in 't voorjaar uit, kun nen dus in Maart geplant worden. Een uit zondering voi'mt Lil. candidum. de mooie witte kerk- of madonnalelie, die vóór den winter geplant moet worden, omdat ze z.g. winterloof maakt, een pruikje blaadjes waar uit in het voorjaar de bloemstengel te voor- sclxijn komt. Voor kamercultuur leenen verscheidene lelies zich heel goed. We moeten natuurlijk rekening houden met de eigenaardige plaats van de belangrijkste wortels en den bol dus zoo diep mogelijk planten. Het beste kiezen we een smallen en zeer hoogen pot. Daarin komt eerst een laagje van eenige centime ters aarde en daarop wordt de bol gezet. Rondom en boven dien bol brengen we nu een zeer voedzaam grondmengel zoden- grond, ibladaarde, wat scherp zand en turf molm, vermengd met zeer oude. verteerde mest en drukken alles stevig aan. In het begin zijn we wat zuinig met water geven, maar zoodra er een groen puntje zichtbaar wordt, weten we dat de wortels zich gevormd hebben en kunnen we wat meer water gaan geven. We houden den pot steeds op een licht, koel plekje. Tegen het warm worden van den grond bedekken we de aarde rond om den stengel met platte steentjes, die ook het vocht beter vasthouden. Als de knoppen zich gaan vertoonen, komt de moeilijkheid in den vorm van: luis. Hoe luis zoo gauw en zoo radicaal van een plant •bezit kan nemen, is een raadsel. In ieder geval, ze is er en we kunnen niet beter doen dan er direct flink tegen op te treden. Want er is veel kans dat alles anders nog bederft. Luis „eet" de (knoppen niet op. ze zuigt al leen de sappen weg en zoo worden de knop pen krom en mismaakt. Resultaat dus al even bedroevend als wanneer de luis werke lijk knoppen at. Zeepsop en spiritus door elkaar is het eeni ge mengsel dat hier iets kan uitrichten. We nemen een oude tandenborstel, doopen die in dit verdelgingsmiddel en bewerken dan zorgvuldig bladeren, blad-oksels, stengel en knoppen. Als we den moed hebben, dit iede- ren dag te doen, zullen we onze lelies in volle glorie in bloei krijgen. Doen we het niet, ja dan Voor potcultuur leent zich de witte kerk- lelie bijzonder goed; die moeten we echter, vanwege die wintei^blaadjes, al in 't najaar oppotten en kunnen we den winter door 't beste in den kouden bak houden; of we gra ven hem met pot en al in den tuin in en dek ken goed af. In 't voorjaar halen we hem dan binnen. Verder gebruikt men voor pot cultuur de prachtige witte koningslelie, Lil. regale, de Japansche goudbandlelie. Lil. auratum, Lil. speciosum en de umbellatum- soorten. DE UITGEBREIDE FOX-OPNAMEN IN VAN DE „KRONINGSFEESTEN TE LONDEN", worden van V r ij d a g af ALLEEN VERTOOND in de vóór programma's van (Adv. Ingez. Med.) STADS-BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL VAN HAARLEM. Statistiek van bezoek en uitleening over Mei 1937 (1936)). Prinsenhof: Bezoek aan de leeszaal door 2054 personen (v. j. 2104), t.w. 1895 mannen en 159 vrouwen. Bezoek aan de krantenzaal door 4482 per sonen (v. j. 4699) t.w. 4166 mannen en 316 vrouwen. Totaal bezoek aan lees- en krantenzaal door 6536 personen (v.j. 6803) t.w. 6061 mannen en 475 vrouwen. Uitgeleend werden 2526 boeken (v.j. 1677). Filiaal „Huis te Zaaanen". Bezoek aan de leeszaal door 741 personen (v.j. 804) t.w. 630 mannen en 111 vrouwen. Uitgeleend werden 2g26 boeken (v.j. 1677). Hoofdbibliotheek en filiaal werden te zamen bezocht door 7277 personen, (v.j. 7607), t.w. 6691 mannen eix 586 vrouwen. In het geheel werden uitgeleend 8654 boeken (v.j. 7870). VOETGANGER DOOR TAXI AANGEREDEN EN GEDOOD. Dinsdagmiddag omstreeks half vier is de ruim 60-jarige L. Koole uit 's Heer-Arends- kerke. bij het oversteken van het gevaarlijke kruispunt Wilhelminast-raafcStationsweg te Goes, door een taxi, bestuurd door den chauffeur K., aangereden. De man liep een ernstige schedelbreuk op en overleed enkele oogenblikken na het ongeluk. EEN ZELDZAME STAAT VAN DIENST IN DE DOOFSTOIVLMENWERELD. M. Duizend gaat heen. AMSTERDAM 1 Juni. In de ledenvergadering op 31 Mei j.l. heeft de heer M. Duizend, zijn functie als commis saris van de Algeméene Nederlandsche Doof stommen Vereeniging „Guyofc" neergelegd. Op zich zelf is zoo iets een gewoon verschijn sel in het vereenigingsleven, doch het dient niet onvermeld te blijven, dat de heer Duizend van de oprichting der vereeniging in 1884 af onafgebroken lid is geweest en meer dan 43 jaar als commissaris heeft gefungeerd. .Dit zeldzame feit getuigt van de groote ijver van den heer Duizend voor de doofstommen.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 7