I Kwade Dagen. Driemaal per week. E. Het belang 54e JAARGANG No. 16548 Verschijnt ÏÏas'eïIilcs. ïïeÏÏaïvë op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG r* JUNI 193Z HAARLEM S DAGBLAD Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Directie: P.W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, p. maand ƒ0.22, p. 3 mnd. ƒ0.65, franco p. post 0.72Vs. BureauxGroote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 - Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230 ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod I4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.16. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.overlijden ƒ400.verlies van hand, voet of oog ƒ200.beide leden duim ƒ100.één lid duim ƒ50.alle leden wijsvinger 60.w één of twee leden wijsvinger ƒ25.alle leden anderen vinger ƒ15.één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15. Nog afzonderlijke verzekering voor atoonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. HEDEN: 14 PAGINA S» Het is in dezen tijd des jaars dat het ook de krant, huisvriend als zij is, betaamt een woord van sympathie te richten tot de zwaar beproefde zonen en dochteren des gezins. Het is weer zoover! Het monster der nationale examenwoede heeft hen in zijn killen klauw en laat niet los. Er wordt geknepen. Er wordt slecht geslapen. Er wordt geblokt. De apothe kers zijn de eenigen die er zij bij spinnen, want de verkoop in de afdeeling kalmeeren- de middeltjes is ermee gebaat. Wie anders? Hier gevoel ik dat mijn eerste uiting van me degevoel te beperkt is geweest. Zij moet zich verder uitstrekken: ik heb alleen de zwaarst- beproefden genoemd. Staan nevens de exami nandi niet de duizenden vaders en moeders, die hem meeknijpen, beducht als zij zijn voor de maatschappelijke toekomst van hun nako melingschap en bedreigd als velen hunner zich achten in de familie-eer, voor het geval Jantje of Truusje zakt? Wat zullen de Wil- lemsens zeggen, die zulke hinderlijk-knappe kinderen hebben en dat iedereen altijd schij nen te moeten laten voelen? Natuurlijk kun je er niet veel op terug zeggen en toch weet je dat die overmatig knappe leerlingen lang niet altijd degenen zijn die het best slagen in de kille maatschappij. Dat zijn immers veeleer de oorspronkelijke naturen, die zich bekneld voe len in het keurslijf der leerprogrammaas en «xameneischen en obstinaat worden? Moeder weet in haar hart dat haar Jan zoo'n jongen is en haar profetische moederblik voorspelt haar dat hij het veel verder brengen zal dan die schijnbaar-oerknappe Guus Willemsen. Maar kan zij het Jan toegeven? Neen! Kan vader het? Evenmin. Vader toornt in gemeen plaatsen over ijver, volharding en zijn eigen schooltijd, welks resultaten hij tegen beter weten in idealiseert, desnoods tot negens en tienen opvoert. Moeder, die de waarheid kent, zit er zwijgend bij maar haar veelzeggende blik prikkelt hem. Het is niet prettig zulke dingen te moeten zeggen, voor een waarheids- lievend man als vader. Alles de schuld van die ellendige examens, van die opgedreven eischen. van die domme volpropperij. Vader is uitgewoed, neemt een krant en leest een artikel van een paedagoog die dat Inderdaad beaamt. Er verschijnen telkens zulke artikelen van paedagogen maar er ver andert niets in den toestand. Net als met het oorlogsgevaar, denkt vader, ze betoogen te gen den oorlog op de meest-onweerlegbare gronden, ontleend aan het gezondste ver stand. maar het gevaar blijft. Wat geeft het den kinderen al die wijsheid in te proppen? De wereld schijnt er niets wijzer door te worden. Hij spreekt dit alles uit tot Moeder maar zij luistert niet. Zij denkt aan Jan's drie voor Natte His. Geen belangrijk vak, Natte His, maar het zou hem net kunnen doen zakken naast die twee vijven die hem voor importan- ter wetenschap bedreigen.... Het leven is wel heel moeilijk gemaakt. En waarom? De zon schijnt. Dat gebeurt zelden, maar je kunt er vast op rekenen in den examentijd. Die is met voorbedachten rade vastgesteld in de periode van het mooie weer, als de jeugd van het leven behoorde te ge nieten, op sportvelden, op en in het water, inplaats van zich te moeten opsluiten met stomvervelende boeken in benauwde kamer tjes en met trillende knieën duffe school lokalen te betreden om er verhoord te worden als boosdoeners. Er is nog een categorie: die der examinato ren. Als deze groep ervan hield ware de zaak althans logisch verklaard. Maar zij houdt er ook heelemaal niet van. Ondanks de vaste meening van alle examinandi door alle eeuwen heen, hoopt de groep der examinatoren zelfs niet dat er veel zakken zullen. Zij hoopt het tegendeel. En zij verwenscht de lange examen uren met hun eindelooze herhalingen even zeer, maar nog veel erger haat zij de bergen correctie.tientallen malen hetzelfde schrif telijk werk doorlezen met tientallen malen dezelfde geconcentreerde aandacht, want „er kan zooveel van afhangen".- Zoo duurt de spanning voort in dit schoone Juniweder. Zoo pijnigt het overgroote deel der natie zich af. En ik die dit'opstel schrijf zonder er eenig examen mee te moeten doen, voel hoe gelukkig ik in dit opzicht ben. lede ren dag maak ik een opstel, en nooit heeft het iets met een examen te maken! Ja, wat ben ik toch eigenlijk een gelukkig mensch nietwaar, examinandi? Ik wensch jullie sterk te en vader en moeder ook, en den examina toren zelfs ook. Het is een rare wereld. R. P. TWEEDE KAMER. 's-GRAVENHAGE, 5 Juni. De voorzitter van ihet iCentraal Stembureau heeft benoemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, wegens het niet aannemen van zijn benoeming door den heer C. van Geelkerken te Zeist, den heer W. O. A. Koster te Buurmalsen. Haarlem's Bloei" boekt haar lOOOsten begunstiger. Nu naar den 2000sten „Haarlem's Bloei" mocht dezer dagen haar lOOOsten begunstiger inschrijven. Hoewel hiermede nog lang niet het beoogde aantal is bereikt; stemt de tot heden ont vangen medewerking uit alle kringen van Haarlem's burgerij toch alleszins tot tevre denheid. „Haarlem's Bloei" streeft nu naar den 2000sten begunstiger! Op vertoon van de lidmaatschapkaart heb ben begunstigers recht op reductie ter gele genheid van de onder de auspiciën van „Haar lem's Bloei" plaats vindende festiviteiten. De eerste maal zal 2aüks het geval zijn ter gelegenheid van het Wielercriterium in den Haarlemmerhout op 19 Juni a.s. Aan de loketten zullen dien dag de begunstigers van „Haarlem's Bloei" resp. f 0.50 en f 0.25 be talen voor de plaatsen van f 0.75, en 0.50. Een verkeerstentooiistelling te Haarlem? Het denkbeeld in overweging genomen. Maanden geleden vestigden wij er de aan dacht op, dat het in 1939 honderd jaar geleden zal zijn, dat de spoorweg HaarlemAmsterdam de eerste in ons land werd geopend. Wij stelden daarbij de vraag of dit aanleiding zou kunnen zijn het initiatief te nemen om in dat jaar te Haarlem een groóte tentoonstelling te houden op verkeersgebied. Naar wij vernemen is dit denkbeeld door „Haarlem's Bloei" in overweging genomen. IJZEREN STAAF TEGEN HET BEEN. Vrijdagmorgen waren eenïge mannen op het fabrieksterrein van de firma Beynes be zig met het transporteeren van een ijzeren staaf van 550 K.G. op een rolwagen van het eene naar het andere magazijn. Tijdens het transport begon de staaf te schuiven en kwam tegen het been van een 22-jarigen sjouwerman. Zijn been en een beentje in den middenvoet braken. Door den verbandmees- ter van de fabriek werd hij verbonden, waar na hij door leden van den Ongevallendienst per ziekenauto naar het Ziekenhuis St. Jo hannes de Deo werd vervoerd. De quaestie Weustink—Posthumus Thans een nota-Weustink. De heer Weustink heeft in het bekende ge schil dat hij heeft met den heer Posthumus een nota aan den raad gezonden, waarin hij de nota Posthumus aan critïek onderwerpt. Hij schrijft o.a.: Gaarne wil ondergeteekende toegeven dat hij van statistiek niet zoo bijzonder veel af weet. Is echter ooit een statistiek gepubliceerd, die onaangevochten bleef? Dat de uitkomsten van ondergeteekende voor critiek vatbaar zouden zijn, ligt voor de hand. Er zijn zooveel factoren waarmee rekening zou moeten worden gehouden; wat lang niet altijd mogelijk is. Ondergeteekende faalde. Toegegeven. Maar zou zijn geachte opponent hem hebben kun nen leeren, hoe 't wel moet? Uit de vier blad zijden over het bedrijven van statistiek kan ondergeteekende onmogelijk opvisschen, hoe het moet. Ondanks zijn erkende onmacht wil de heer Posthumus toch laten zien hoe 't wel zou kunnen, om de waarheid zoo dicht moge lijk te benaderen. En dan geeft hij op bladz 6 zijner Nota onderaan een statistiek welke echter nog al enkele fouten vertoont, wat voor den „meester" te betreuren is. Hij die zulke onwaarheden helpt verbrei den, pleegt broodroof van het minste allooi jegens jongelui die op R.K. inrichtingen zijn opgeleid. Wat een mentaliteit! Ze dient aan de paleie geslagen! Die mentaliteit gistte al jaren en borst nu het spongat uit. „Vanwaar", werd ondergetee kende door collega's gevraagd, „die racuneuse toon door den heer P. in zijn Nota aangesla gen?" Dit kan hij alleen verklaren uit wrok tegen onderteekende, omdat deze, nog inspec teur. meermalen moest optreden tegen een zeker groepje leerkrachten aan een school in Haarlem N.. die niet nalevend wet en verorde ning trachtten te verwezenlijken, de door den Bond van Nederlandsche onderwijzers waar in de heer P. langen tijd een leidinggevende plaats innam gepropageerde republikein- sche school. Hij was bij dien stillen strijd hun hulp en toeverlaat. En in Haarlems Onderwijs en in De Bode werd mede door zijn opponent de toenmalige Inspecteur meermalen min be hoorlijk bejegend. Zij zouden dien bemoei zieken Inspecteur, dien gezagsmaniak, zooals een „afvallige" bekend maakte, wel klein krijgen. Thans is 't weer beproefd. Of men ge slaagd is? Wie in een glazen huis woont moet met geen steenen gooien. En hoewel ondergeteekende door de' projectielen aan den heer Postumus zich niet getroffen weet, dacht het hem toch goed dezen voor verder zedemeesteren te moe ten waarschuwen. Wil men optreden als censor, dan dient men zelf vrij uit te gaan. En dat doet mijn geachte opponent niet. Met iemand die zoo slordig met de cijfers omspringt en tendentieuze en insinuerende conclusie's trekt, wordt het zeer moeilijk van gedachten te wisselen. Uit het voorgaande is toch ook wel duidelijk gebleken, dat hier alleszins van toepassing is Geneesmeester, genees u zelf. Gevaarlijke sigarenaanstekers. Koop geen aanstekers met ommanteling van celluloid! Het Brandweercollege vestigt er onze aan dacht op, dat tegenwoordig in enkele maga zijnen zeer goedkoope sigarenaanstekers verkrijgbaar zijn, waarvan de hulzen omge ven zijn met gekleurd celluloid, dat zeer licht ontvlambaar is. Bovendien worden deze aanstekers van boven gevuld in plaats van aan den onderkant, zoodat de benzinedam pen uit de slecht sluitende hulzen gemakke lijk kunnen ontsnappen en ook tusschen het celluloid en de hulzen komen. Bij het aansteken vliegen deze dampen in brand met het gevolg, dat het toestelletje ontploft en brandwonden veroorzaakt. Reeds tweemaal is. hierdoor een begin van brand ontstaan. Het Brandweercollege verzoekt ons op het gevaar van het gebruik van deze aanstekers te willen wijzen en het publiek aan te raden in geen geval aanstekers met celluloid om- manteling te willen koopen en bij voorkeur die aanstekers te nemen die van onderen van een sehróefsluiting voor vulling zijn voor zien. Aansluiting bij Ziekenfondsen. Aandrang daartoe door het Haarlemsche G emeentebestuur. Wij ontvangen de volgende mededeeling: Burgemeester en Wethouders van Haarlem hebben besloten dat van 1 Augustus 1937 af op de ondersteuning van hen .die op of na dien datum in steun komen en te voren, af- schoon zij werk en dus inkomen hadden, ver zuimd hebben zich bij een ziekenfonds aan te sluiten, een bedrag zal worden ingehou den, gelijk aan de verminderde premie voor het ziekenfonds. In verband hiermede worden zij, die thans werk hebben of in de toekomst krijgen, aan gespoord. indien zij nog geen lid zijn van een ziekenfonds, zich alsnog te verzekeren. STAKING BIJ EEN FORD-FABRIEK GEëINDIGD. RICHMOND, OCalifornië) 5 Juni (Reuter). De directeur van de Ford-fabriek alhier heeft medegedeeld, dat de staking die op 26 Mei was uitgebroken, Maandag a.s. zal eindigen. De vakvereenigingsleiders zullen de rege- lingsvoorstellen aan hun leden voorleggen. NIEUWE WERKEN L. H. H. SCHUTTE Tentoonstelling geop. van 10-7 's Zondags van 24 uur. KUNSTZAAL REEKER 1 (Adv. Ingez. Med.) (De K.L.M. zal met ingatig van 1 November driemaal per week naar Indië vliegen). K. L. M. is weer aan d' orde Voor een steeds maar wijder vlucht, Driemaal in de week zal 't worden SchipholJava door de lucht. Lang reeds is de tijd vervlogen, Dat wij gaapten naar omhoog. Als daar voor verbaasde oogen Weer een vliegmachine vloog. Zelfs de koeien in de weide Gaan er niet meer voor in draf Voor den mensch en beesten beiden Is het nieuwtje er wel af. Wij zien niet meer uit in spanning Naar 't berichtje in de krant, Of de dappere bemanning Heusch weer veilig is geland. Stormwind, regen, bliksem, donder, Niets meer remt het luchtverkeer, Een soort achtste wereldwonder Is het sedert lang niet meer. Ieder land heeft vliegterreinen, Die het daaglijks exploiteert, Ieder heeft zijn eigen lijnen, Waar het luchtig op verkeert. Maar heeft elke lijn haar waarde, Driemaal 's weeks Batavia Doet geen enkel land op aarde K. L. M. en Holland na. P. GASUS. ien „Groentje" in Haarlem's Dagblad is eenvoudig, goedkoop en succesvol. Wenscht gij een bewijs voor het laatste? Er werden er in 1936 alleen 45303 geplaatst. De petroleuinstakiiig in Mexico. Gebrek aan benzine wordt merkbaar. MEXICO-CITY, 5 Juni (A. N. P.). Het gebrek aan benzine, veroorzaakt dooi de staking in de petroleumnijverheid, doet zich ihans ernstig gevoelen. De regeering heeft den vakvereenigingen verzocht haar behulpzaam te zijn bij de verkrijging van voorraden voor de openbare diensten. Het woord is aan Silius Italicus: Tioee weten altijd raad. Luchlreclit voor Indië afgeschaft. Dr. Colijn spreekt bij het vertrek van de „Specht". AMSTERDAM, 5 Juni. Hedenoch tend te 6.12 uur is het eerste Douglas DC-3 vliegtuig van de K.L.M. de „Specht" van~ Schiphol naar Neder- landsch-Indië vertrokken. Dit vertrek was een historische ge beurtenis in de ontwikkeling van de luchtverbinding tusschen Indië en het moederland, want met ingang van heden is, voor wat het postvervoer naar Nederlandsch-Indië betreft, het speciale luchtrecht afgeschaft, zoodat in het vervolg vrijwel alle post langs den luchtweg zal worden verzonden. Van 16 Juni a.s. af zal ook het lucht recht voor het postvervoer van Indië naar Nederland vervallen. Zeer velen hadden ondanks het vroege uur van vertrek gevolg gegeven aan de uit- noodiging van de directie der K.L.M. getuige te zijn van het vertrek van dit vliegtuig. De minister-president dr. H. Colijn, de minister van Binnenlandsche Zaken mr. J. A. de Wilde en de minister van Waterstaat Jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude behoorden tot de eer sten, die tegen half zes in den ochtend op de Amsterdamsehe luchthaven aankwamen. Van de vele andere autoriteiten, die blijk van hun be langstelling gaven, noemen wij dr. W. de Vlugt, burgemeester van Amsterdam, zijn ambtge noot van Haarlemmermeer mr. A. Slob, de directeur-generaal van de Koninklijke Neder landsche Petroleum Maatschappij ir. J. E. F. de Kok, generaal b. d. C. J. Snijders, A. P. F. Duynstee, namens het hoofdbestuur van P.T.T. en vele anderen. De eenige passagiers van de „Specht" waren de maharadja van Jo'dphur en gevolg, tezamen zes personen, voor wie het geheele vliegtuig was gereserveerd. Dit hooge gezelschap was, eveneens met een Douglas DC-3 vliegtuig van de K.L.M. Zaterdagochtend te tien minuten voor half vier van Parijs vertrokken en te kwart voor zes op Schiphol aangekomen. Nu het luchtrecht is afgeschaft, is de hoe veelheid te vervoeren post zeer toegenomen. Het toestel nam uit Amsterdam mede 594,471 K.G. post, 20,090 K.G. pakketpost en 145,560 K.G. vracht. Na het vertrek van de Specht" vereenigden de genoodigden der K.L.M. zich aan een eenigszins feestelijk ontbijt in de congreszaal van het Schiphol-restaurant. Na een begroeting door den directeur der K.L.M., den heer A. Plesman. heeft dr. H. Co lijn hier een korte rede gehouden. Hij bracht een woord van lof voor het werk van de P.T.T. in Nederland en de P.T.T. in Indië. Zij zijn er in geslaagd het vraagstuk van de afschaffing van het luchtrecht, dat niet eenvoudig is, op bevredigende wijze op te lossen. Op voorstel van dr. Colijn verhieven allen zich van hun zetels en brachten een driewerf hoezee uit op den bloei van den postdienst in Nederland en Indië en op de K.L.M. AANRIJDING OP HET PLEIN. Een 56-jarige wandelaarster, die Vrijdag middag twee uur het Plein overstak om naar een tram te gaan, werd aangereden door een onbekend gebleven auto, die in de richting van den Wagenweg reed. De dame kreeg een vleeschwond aan het rechterbeen, die door een politieagent met een snelverband verbon den werd. Daarna werd zij door leden van den Ongevallendienst per taxi naar het Dia- conessenhuis vervoerd, waai- de wond gehecht werd. Zij kon vervolgens naar haar woning terugkeeren. De ministers De Wilde, dr. Colijn en Van Lidth de Jeude, die het vertrek van de D. C. 3 hedenmorgen van Schiphol bijwoonden, De eerste Douglas DC 3 is hedenmorgen van Schiphol vertrokken. 1 Jhr. van Karnebeek noemt Zuid-Amerika het land, waar de toekomst haar tenten heeft opgeslagen. 3 De K. L. M. zal in November vermoedelijk driemaal in de week naar Indië vliegen. 3 De hertog en hertogin van Windsor op Wasserleonburg aangekomen. 4 Een nota van Valencia tot de Britsche re geering. 4 Bioscopen 6 Ook de zesde partij tusschen Springer en Raichenbach is remise geworden. 10 ARTIKELENENZ. R. P.: Kwade dagen. 1 Mr. E. Elias: De waarheid, collega! 3 Piet v. d. Hem: De Oslo-conventie 3 Van onzen Geneefschen correspondent: Belangrijke vraagstukken voor den Vol kenbondsraad. 4 Dr. p. H. Schroder; Figuren uit het ver leden 5 Dr. Jac. P. Thysse: In Thysse's Hof. 5 H. D. Vertelling: „Je lacht weer". 5 J. II. de Bois: Litteraire Kantteekeningen 6 Fin. Ec. weekoverzicht: Na de verkiezingen 7 Dr. Max Euwe: Een „theoretisch" praatje. 10 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op n

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1