Het Wonderlijke Spel. Eerste Kersen. WANDGEDIERTE Het belangrijkste 54e JAARGANG No. 1 f1549 Verschijnt dagelijks, fieüalvë op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 7 JUNT 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM AIBONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.26, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72V2. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230 ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek- Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.—, overlijden 400—, verlies van hand, voet of oog 200.—, beide leden duim 100.—, één lid duim 50.—, alle leden wijsvinger 60.—, één of twee leden wijsvinger 25.—, alle leden anderen vinger ƒ15.—, één of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk 15.—. a/~tma>c Nog afzonderlijke verzekering voor atoonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. rillDliJN 14 irAUiJNA b. Slechts weinigen in dit land gaan naar cricketmatches kijken. Tot die lieden behoo- rend, geloof ik niet dat ik ze ooit zou willen missen. Dit wonderlijke spel, door de Engel- schen tot Koning aller Spelen verheven, schijnt veel grootere dan speelsehe eigenschap pen te hebben. Het paard is een zeer nobel dier. Cricket is een zeer nobel spel. De hond. ofschoon hij mij lief is, schijnt nevens het paard een rumoerige kwajongen met zeer slechte manieren en volledig gebrek aan dis tinctie. Zoo lijkt voetbal ook nevens cricket. Er is iets onvergankelijks in dit spel. Het blijft met rustige voornaamheid oude, hooge' waarden als blijvend vooropstellen ook al wan kelen die alom in een ontwrichte maatschappij. Het ontaardt niet mee, ook niet tijdelijk. Het blijft eischen dat het naar den geest en niet slechts naar de letter der regels gespeeld zal worden. Plet vergt voortdurende concentratie. Het wisselt in zijn verloop op de vreemdste, meest onverwachte wijzen in de kansrekening en verwacht van zijn beoefenaars dat die den tegenslag, zoo vaak onmiddellijk volgend op den glimlach van Fortuna, met rustige zelf- beheersching zullen dragen. Het laat hen een tijd met rust, zich traag voortbewegend, en vergt dan plotseling hun snelste reacties in het scherp „timen" van een te kort gebowlden bal, die naar de boundary gezonden moet worden, in den snellen korten ren die juist één .gesto len" puntje kan opleveren, in het volbrengen van een moeilijken vang als de hard en hoog geslagen bal op den fielder in het verre veld afsuist en hij hem alleen met zijn hoogsten sprong bereiken kan. Misschien zit er in cricket een beeld van het leven, zooals het eigenlijk is en geleefd moet worden: afwisselend en vol kansen op succes en op tegenslag, zelfbeheersching eisehend en stugge volharding vragend, geen andere uiter lijke belooning gevend dan het even-traag- opklaterend en snel-wegstervend applaus van het publiek. Ik geloof dat daarin zijn charme schuilt en daarom moet het ook voor de Engelschen zulk een onweerstaanbare en blij vende bekoring hebben. Dat heb ik van de klassieke beteekenis van hun paardenren, de Derby, gedacht en dat denk ik ook van hun mooiste uitvinding op het gebied der spelen: van cricket. Het heeft wellicht een mede dinger in golf; het slaat dien mededinger door dat het als regel veel meer „team spirit" eischt. Omdat het zulk een merkwaardig beeld van het leven geeft en aan hooge waarden zoo onvergankelijk vasthoudt moet het ieder wel aan de mooiste dingen uit zijn jeugd her inneren: vooral aan de wereld in rustiger tijden, toen die nog geen wild gedrang en verkeersprobleem was en toen het dwaas werd gevonden twee dingen tegelijk te doen en oppervlakkigheid als zoodanig betiteld werd. Het is prettig te beseffen dat het ook rustiger en op weloverwogen wijze kan, met tijd om te genieten en tijd om na te denken terwijl men toch voortdurend paraat blijft, gereed het onverwachte onder oogen te zien en met snelle vastberadenheid te handelen. Urenlang aanschouwt men dit spel en voelt zich aangepast raken aan een rustiger en beter levenstempo. Ook wordt de schoone lentedag een lange dag, net als vroeger toen men jong was en de dagen nog niet in wilde snelheid elkaar opvolgden en de jaren niet vervloden in steeds haastiger ojk eenvolging. i Die eene dag lijkt haast even lang als de zes werkdagen die hem voorgegaan zijn en toch boeit hij ook als men het spel maar kent en te waardeeren weet. Toch verveelt men zich heelemaal niet, hoe vreemd dat dan ook voor de anderen mogen lijken. Dit stukje cricket-overpeinzing heeft niet het doel hen tot publiek te maken. Dat zou trouwens ook zoo maar niet gaan. „Gaat dat zien" is een aanbeveling die een revuehuis kan doen volstroomen, een voetbalwedstrijd met het bordje „Uitverkocht" afsluiten en een tennispartijtje van Tilden van algeheele tri bune-vulling voorzien. Cricketliefhebber wordt men slechts langzaam-aan, door lange be schouwing en leergierigheid en door toewij ding. Liever zeg ik. laat uw zoons het leeren. Het is zeker goed voor hen. En het zal hen helpen in hun leven. R. P. Dc sla-in-clen-weg in de Rustenburgerlaan. Onteigening van het huis in de Esschilderstrraat. B. en W. hebben aan den eigenaar van het huis in de Esschilderstraat, dat nu midden in de verbreede Rustenburgerlaan staat, een ruiling van grond met f 9000 toegift aange boden. Dit bedrijg wordt door den eigenaar nog te laag geacht. Daarom stellen B. en W. voor thans de ont eigeningsprocedure aan te vangen. De Spaansclie burgeroorlog. Bergkam Lemona weer in handen der rechtschen. Uit Bilbao, 6 Juni. De Bergkam Lemona, die eenige weken geleden door de recht schen genomen was, is Donderdag door de Basken herover, doch gisteravond na een hevigen strijd weer in handen van de recht schen gevallen. De begrafenis van generaal Mola. Het stoffelijk overschot van generaal Mola is te Pampoluna ter aarde besteld. De stoet werd voorafgegaan door het mu ziekcorps der „Requetes" van Navarre en dat der Phalangisten. Achter de lijkbaar liep generaal Millan Astray als vertegenwoordiger van Franco, vervolgens kwamen de officieren van den generalen staf der noordelijke legers met omfloerste sabels. De familieleden van Mola volgden in auto's. Er waren twee wagens beladen met rouwkransen. Het stoffelijk overschot van Mola werd bijgezet in de fa miliegrafkelder, waar het rust naast dat van zijn moeder. Tragisch einde van een school reisje. Twaalf meisjes verdronken. Nabij het Roemeensche plaatsje Crainova is een boot, waarmede twaalf meisjes een school reisje maakten, omgeslagen, tengevolge waar van alle inzittenden verdronken. Een andere boot met 25 schoolmeisjes wordt tot nu toe vermist. Otto von Habsburg in het Nationalistische Spanje. Ook ex-keizerin Zita vertoefde er eenigen tijd. Te SAN SEBASTIAN bevestigt men, dat Aartshertog Otto von Habsburg zich sedert vescheidene dagen in het door de rechtschen bezette deel van Spanje bevindt. Hij reist in cognito. Ook ex-keizerin Zita is naar Spanje gekomen, doch weer vertrokken. De Aartsher tog heeft dagelijks een bezoek gebracht aan zijn oom, Gaetan de Bourbon Parma, die kort geleden aan het Baskische front gewond werd en in een ziekenhuis te San Ignacio verpleegd wordt. Ook heeft de aartshertog een bezoek gebracht aan de haven Lequeito, waar hij een deel van zijn jeugd heeft doorgebracht. WRAK VAN VERMIST AMERIKAANSCH VERKEERSVLIEGTUIG GEVONDEN NEW YORK, 7 Juni (D.N.B.) Uit Alpine in den staat Utah wordt gemeld, dat in een eenzame bergstreek een verkeersvliegtuig, dat- sedert December 1936 met zeven passagiers aan boord vermist werd, geheel verbrijzeld te ruggevonden is. De slaking bij Ford te Richmond. Arbeiders spreken zich voor werkhervatting uit. RICHMOND, 7 Juni (Reuter)De staken de arbeiders van de fabriek van Ford hebben zich met een meerderheid van vijf tegen een voor hervatting van den arbeid uitgesproken. Zal Roosevelt bemiddelen in het staalconf liet Beroep der vakvereenigingen. CHICAGO, 6 Juni (Havas)Een comité van stakende arbeiders in de metaalindustrie, dat tachtig vakvereenigingen in Illinois en Michigan vertegenwoordigt, heeft een tele gram doen toekomen aan Roosevelt, waarin den president wordt verzocht onmiddellijk tussehenbeide te komen om een einde te ma ken aan het conflict in de staalnijverheid. Snelle groei van het kiezerscorps. Invloed o.a. van het ouder worden der menschen. In een tijd van nog geen 20 jaar Is het Haarlemsche kiezerscorps ge groeid van 12.132 tot 76.341. Meer dan het zesvoudige dus! Daartoe hebben evenwel vele oorzaken bij gedragen. De eerste stijging kwam in 1918, toen door de invoering van het algemeen kiesrecht het aantal kiezers, dat in 1917 slechts 12132 was, steeg tot 17.473. Een ver meerdering dus van ruim 44 pCt. In 192Q klom het aantal ineens tot 40629 (stijging 125 pCt. vergeleken bij 1919), dit was een gevolg van de invoering van algemeen mannen- en vrouwenkiesrecht. In 1927 kwam er weer een nieuwe groote stijging als een gevolg van de annexatie. Het kiezersaantal kwam toen van 44.429 op 60.139. Sinds 1927 is het leger kiezers gegroeid van 60139 tot 76.341. De bevolking klom in dien tijd van 111564 tot 133.485. Het opmerkelijke is, dat in den tijd, na de annexatie verloopen, het aantal inwoners van Haarlem slechts met 19.7 pCt. steeg, terwijl de vermeerde ring van het aantal kiezers 26.9 pCt. bedraagt. Dit is een gevolg van het ouder worden der menschen vooral van de afneming van de kindersterfte. Die verminderde kindersterfte is al in het einde der 19e eeuw begonnen en in het begin der 20ste eeuw nog toegenomen, waardoor er thans in verhouding meer menschen van 25 jaar en ouder zijn dan vroeger. Omgeslagen op het zielenaantal was het percentage der bevolking dat mocht kiezen in 1927 53.9 en nu in 1937 57.2. De gronden ten N. van den Zijlweg. Bezwaren tegen een uitbreidingsplan gedeeltelijk ondervangen. Er zijn bezwaren ingebracht tegen het detail van het gewijzigde Haarlemsche uit breidingsplan voor gronden ten N. van den Zijlweg, tusschen den geprojecteerden ver keersweg Noord-Zuid en de grens van de ge meente Bloemendaal. De bezwaren der gemeente Bloemendaal betreffen de aan de oostzijde van de grens tusschen Haarlem en Bloemendaal geprojec teerde half-open bebouwing, waarvan de achterzijde zichtbaar zal zijn van de terrei nen van Huize Duinrust en van het huis Tetterode af. In het bestaande uitbreidings plan is ter plaatse een gesloten bebouwing geprojecteerd. Bij het thans ingediende plan- is dit mede in verband met de nabijheid van de Bloemendaalsche bebouwing ver anderd in half-open bebouwing van mïdden- standswoningblokken met zijwaartsche open ruimten van 2.5 M. Tusschen 2 woningblok ken komt derhalve 2 maal 2.5 M. of 5 M. open ruimte. Dit beteekent voor het uitzicht van de terreinen van Duinrust en Tetterode een groote verbetering. Het weren van alle bebouwing of het voorschrijven van een zeer ruime open bebouwing ter wille van het uitzicht op de achterzijde der ontworpen half-open bebouwing van particulier terrein af. dus niet van den openbaren weg af gaat volgens B. en W. van Haarlem te ver. De gewraakte Haarlemsche bebouwing 40 a 50 M. verwijderd van Duinrust en Tette rode is zeer goed met beplanting te ca- moufleeren. Het bestuur der St. Lambertus Stichting maakt eveneens bezwaar tegen het vervallen van den bestaanden uitgang van Huize Duinrust naar den Zijlweg. In tegenstelling met het bestaande jiitbrei- dingsplan, dat een langs de geheele ge meentegrens doorgaande gesloten bebouwing aangeeft, is bij het thans aanhangige plan de mogelijkheid geopend om een nieuwen toegangsweg te maken, ter plaatse als op ge noemde teekening met gele kleur is aange geven. Hierdoor wordt aan te vormen bouw terrein een belangrijk grootere diepte ge geven, hetgeen in requestrant's voordeel is. (Op de veiling te Oosterhout in de Betuwe zijn de eerste kersen aan gevoerd, die 62 tot 71 cent per pond opbrachten.) De eerste kersen zijn er weer, Het sappigst nieuwtje dat ik ken, Nu moet mij, als reeds menig keer, Een kersversch kersvers uit de pen. Die eerste worden weliswaar Wat al te hoog op prijs gesteld, Maar er is vreugd, als ieder jaar, Nu weer hun aankomst wordt gemeld. Voor deze vruchten, smeuïg zoet, Waai- niettemin zoo'n pit in zit, Voor deze knikkers, rood als bloed. Loopt reeds het water om 't gebit. Geen vruchten gaan bij oud en jong, Bij arm en rijk, bij iedereen, Zoo algemeen over de tong, Die liefde kent de kers alleen. De kersenpluk komt weer in gang En het is goed, dat u het weet, Het kersenhoogtij duurt niet lang. Als ieder om de laatste eet. RADICALE VERDELGING van Wandluizen, Vlooien enz., onder geheimh. en schriftelijke garantie. Diverse dankbetuigingen ter inzage. ZUIVERINGSONDERN. „RADICAAL", Cronjéstraat 135 Telefoon 11657 (Adv. Ingez. Med.) Hij zat alleen maar uit te rusten. Poging tot inbraak in de R.-K. Leeszaal. In den nacht van Zaterdag op Zondag maakte een nachtwaker van den Haarlem- schen Nachtveiligheids- en Controledienst, de 52-jarige J. zijn ronde langs de Nieuwe Gracht. Daarbij trof hij een man aan, die op de stoep voor het gebouw van de R.-K. Leeszaal zat. Op een vraag van den nacht waker. wat hij daar uitvoerde, antwoordde de man, dat hij wat zat uit te rusten. Tijdens het gesprek ontdekte de waker evenwel, dat een der ruiten van de leeszaal gebroken was. De man op de stoep bekende, dit op zijn geweten te hebben, er aan toe voegend: „Heb je er soms bezwaar tegen!" Dat had de waker inderdaad en hij noo- digde den man uit, hem naar het politie bureau te vergezellen, aan welke uitnoodi- ging de man onmiddellijk gevolg gaf. Op het politiebureau bekende de man, een 50-jarige Amsterdammer, het voornemen te hebben gehad, in de leeszaal in te breken, doch door de komst van den nachtwaker te zijn gestoord. De nachtelijke ruitentikker is nu door de politie ondergebracht in een vertrek, waar hij weinig ruiten zal kunnen vernielen. Stadsschouwburg en Concert gebouw. Verlaging' van de pacht. Met betrekking tot den Stadsschouwburg' merken B. en W. op, dat aan den pachter, in gevolge besluit van 12 Juni 1935, op grond van het over het tijdvak van 1 September 1933 tot en met 31 Augustus 1934 geleden verlies, een verlaging van de pachtsom over het tijdvak van 1 September 1934 tot en met 31 Augustus 1935 is toegekend van 4.000. In het toenmaals reeds geconstateerd terugloopend schouw burgbezoek, blijkt nog geen verandering ten goede te zijn ingetreden. Het nog steeds ge ringer wordend schouwburgbezoek is tevens van invloed op de opbrengst van de buffetten. Op grond van een dezerzijds ingesteld on derzoek, zijn B. en W. van oordeel, dat de pachter bij handhaving van de thans gel dende pachtsom voor den schouwburg c.a. geen gunstige exploitatie kon verkrijgen. Zij achten het daarom billijk deze pachVsom te rekenen met ingang van 1 September 1936 te verlagen van 14.000 tot 12.000. Ten aanzien van het gemeentelijk concert gebouw deelen B. en W. mede. dat de inkom sten daarvan sterk achteruit loopen. De tot nogtoe geldende zaalhuurprijzen kunnen on der de huidige omstandigheden niet over de geheele linie gehandhaafd blijven. Ook de door de gemeente te betalen vergoeding voor het gebruik der zalen worden in verband daar mede verlaagd van onderscheidenlijk 60, 30 en 25 op 50, 25 en 20. Naar aanleiding van een ingesteld onder zoek stellen B. en W. voor de pachtsom (even eens te rekenen van 1 September 1926) te ver lagen met 3000 en alzoo te bepalen op 18.000 per jaar. JOHN D. ROCKEFELLER'S UITVAART. De auto met het stoffelijk over schot .van den Amerikaanschen petroleumkoning op weg naar het Lakeview- kerkhof in Cleveland (Ohio). OPENING BUITENGEWONE ZITTING STATEN-GENERA AL. Uitgegeven is Staatsblad no. 386. houdende bepaling, dat de buitengewone zitting van de Staten-Generaal op Dinsdag 8 Juni 1937 in een vereenigde vergadering der beide Ka mers wordt geopend door den minister van Binnenlandsche Zaken. Het woord is aan Douwes Dekker: Dorre harten erkennen geeJi onbeschreven recht. Vader door zijn zoons gedood. Bij een twist in ihet gezin van den invaliden mijnwerker J. B. te Chè- vremont hebben twee zoons zuLk een hoogloopende ruzie met hun vader gekregen, dat zij dezen laatst een slag met een stoel op het hoofd ga ven. De man zakte in elkaar en over leed na enkele oogenblikken. De beide zoons zijn gearresteerd. RIJYVIELPAATJESC ONTRGLE. Zondagmorgen werden velen, die zich hadden opgemaakt om den dag aan het Bloemendaalsche- of Zandvoortsche strand te gaan doorbrengen en zich daarvoor op de fiets langs den Zeeweg strandwaarts spoed den, minder aangenaam verrast door rijwiel plaatsjes-controle. Dat wil zeggen: de verras sing was minder aangenaam voor hen, die geen rijwielplaatje hadden. En dat waren er velen. Zij werden voor de keus gesteld door de controleerende ambtenaren die natuurlijk volkomen het recht hadden deze controle uit te oefenen, nu met 1 Augustus a.s. nieuwe plaatjes moeten gekocht worden óf een plaatje te koopen en de boete te betalen óf te berusten in beslaglegging op de fiets. Daar zeer velen maar weinig geld bij zich hadden, zagen zij zich gedwongen tijdelijk afscheid te nemen van hun kaarretje en terug óf verder te loopen. Zoo werd hun onachtzaamheid gestraft met een groote teleurstelling! Bij het zwemmen verdronken. Droevig ongeval op het N. B. Spaarne. Het warme weer heeft Zondag velen op het water gelokt doch helaas is ook ditmaal weer een jong menschenleven verloren gegaan. De 18-jarige dienstbode C. K. uit Heiloo, die in betrekking was bij een banketbakker hier ter stede, was met een vriendin naar het Noorder Buiten Spaarne gevaren om daar te gaan zwemmen. Ter hoogte van de Jan Gijzenvaart begaf het meisje, dat volgens verklaring van de vriendin slechts matig kon zwemmen, zich te water. Tot groote ontsteltenis van de vriendin kwam het meisje niet meer boven. Onmiddellijk werden reddingspogingen on dernomen. Een agent en twee burgers begaven zich te water en hebben herhaaldelijk gedo ken, doch hun pogingen bleven helaas zonder resultaat. Inmiddels had de politie de assistentie ge vraagd van enkele Spaarndamsche visschers, die met het sleepnet het Spaarne hebben af- gevischt. Eerst na geruimen tijd werd het lijk van het slachtoffer opgehaald, waarna een geneesheer uit Spaarndam slechts den dood kon constateeren. Het stoffelijk overschot is daarna per ziekenauto naar het St.-Elisabeths Gasthuis overgebracht. Me lebt U iets aan te bieden of te vra gen? Laat een „Groentje" in Haarlem's Dagblad het namens U doen. Het doet het jaarlijks voor tienduizenden, goed koop en altijd met succes. pag- In het N. B. Spaarne is Zondagmiddag een meisje verdronken. 1 De Prinses zal morgen met Prins Bern- hard Amsterdam bezoeken. 3 De „Sarkani" zai met haar bemanning worden vrijgegeven; ook zal de „Hor- dena"-bemanning in vrijheid worden gesteld. 3 De stuurman van de „Andra" vertelt. 3 De Vrijz. Dem. willen wel medewerken met een rechtsche coalitie, maar zij willen geen slaaf worden. 3 Een jaar Volksfrontregeering in Frankrijk. 4 Ook gedurende het afgeloopen week-ein- de zijn in Engeland verscheidene vlieg tuigen verongelukt. 4 Het Duïtsche antwoord op de Britsche controlevoorstellen. 4 Het Nederlandsche honkbal-negental heeft met 144 van Frankrijk ge wonnen. 5 Ook de zevende partij Raichcnbach Springer is in remise geëindigd. 6 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Het wonderlijke spel. 1 Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: Het bureau der ontwapeningsconferen tie bijeen. 4 K. de Jong: Maneto. 9 J. B. Schuil: Kunstavond 9 J. B. Schuil: „De muggen om de Kaars". 9 J. II. de Bois: L. II. Schutte en het echt paar Lutge-Deetman bij Reeker. 9 H. D. Vertelling: De keus. 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1