UAn BREEfTlEn Het water lokt Een Prinses komt haar Gemaal voorstellen.... Stuurman van de „Andra'' vertelt. m) AKKERTJES if A A N D A G 7 JUNI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Maar de dood gluurt om den hoek als men niet kan zwemmen. Ook deze Zondag zijn weer eenige jongemenschen, die verkoeling zoch ten, slachtoffer van het water ge worden. Zondagmiddag om twaalf uur waren en kele jongelui uit Arnhem in den IJssel onder Westervoort aan het zwemmen. Een van hen, de 22-jarige R. Hartgens uit Arnhem, die de zwemkunst niet machtig was, ging met een touw om het lichaam te water, terwijl zijn vriend het touw vasthield. Plotseling schoot de jongen onder water, waarbij zijn vriend van schrik het touw losliet, zoodat de eerste in de diepte verdween. De vader van het slachtoffer was getuige van het gebeurde. Bij het zwemmen in het Twente Rijnkanaal nabij Hengelo is de 28-jarige G. J. Bos uit Glanerbrug verdronken. Internationale tentoonstelling te Rotterdam Groote plannen voor 1941. In 1941 zullen er in Rotterdam vele groote werken gereed komen. In de eerste plaats de tunnel onder de Maas, waarmede parallel loopt het gereedkomen van breede verkeers wegen. aansluitende op de rijkswegen naar het Noorden en het Zuiden. Voorts denkt men dan het Hofpleinplan te hebben uitge voerd, terwijl ook in de omgeving achter het stadhuis de stad daar een sterk gewijzigd karakter zal hebben in verband met het ge reedkomen van het nieuwe hoofdbureau van politie en de nieuwe beurs. Dit alles heeft in Rotterdam het denkbeeld doen ontstaan om deze gebeurtenissen te vieren met het hou den van een groote internationale tentoon stelling. Het blijkt thans dat dit denkbeeld ook het gemeentebestuur heeft bereikt, dat zich uit den aard der zaak hiervoor zeer interesseert. Ofschoon nog geen mededeelingen daar over kunnen worden gedaan, vernemen wij. dat wellicht een en ander van het denkbeeld bekend zal worden gemaakt op den dag van het officieele begin der tunnelwerkzaam heden, 15 Juni as. UIT DE STAATSCOURANT Bij K. B. is met ingang van 15 Juni 1937 be noemd tot burgemeester der gemeente Rijs- sen: W. Zeeuw, met toekenning van gelijktij dig eervol ontslag als burgemeester der ge meenten Noordeloos, Hoornaar en Hoogblok- land; t is met ingang van 15 Juni 1937 benoemd tot burgemeester der gemeente Dordrecht: J. Bleeker, met toekenning van gelijktijdig eer vol ontslag als burgemeester der gemeente Op- sterland; is met ingang van 15 Juni 1937 benoemd tot burgemeester der gemeente Nieuwenhoorn: A. J. van Buuren en tot burgemeester der ge meente Brielle: J. A. Collette. K. L. M. over 1936 tevreden. Resultaten waren goed. De K. L. M. is. volgens haar jaarverslag, ovel de resultaten, in 1936 bereikt, zeer goed te- weden. De uitzonderlijk goede resultaten op de Am sterdam—Batavia route zijn goeddeels toe te schrijven aan het beproefde materieel, in handen van ervaren personeel, waarmede het geheele jaar de tweemaal wekelijksche dienst werd uitgevoerd. De verdubbeling van dezen dienst is eerst thans in de bedrijfscijfers vol komen tot haar recht gekomen. Immers, in vergelijking met 1934, het laatste jaar, dat nog volledig in weekdienst en met materieel van geringer snelheid en vervoerscapaciteit dan de Douglasvliegtuigen is uitgevoerd, bracht 1936 een toeneming van het passagiersvervoer met 200 pet. en van het postvervoer met 50 pet. En - wat wellicht nog wel zoo opmerkelijk is de bezettingsgraad der vliegtuigen steeg nog tot 81,3 pet. De bedrijfszekerheid van het materieel mo ge tevens blijken uit de groote regelmaat, waarmee het dienstschema uitgevoerd werd. En dit geldt niet alleen voor de Amsterdam Batavia route, doch ook voor het Europeesch verkeer. Zoo werd de lijn Amsterdam—Milaan -Rome, welke over de Alpen voert, met 100 pet. regelmaat bevlogen. In het begin van 1936 bestond onze vloot uit zeer gemengd materieel. Het streven naar meer eenheid in deze samenstelling werd deels be reikt door den verkoop van vliegtuigen, waar door de vlootsterkte op 1 Januari 1937 van 51 op 33 was teruggebracht. Over het geheel vertoonde het vervoer op vrijwel alle lijnen wederom een gestadigen vooruitgang, ondanks de economische depres sie, welke alom nog een redelijke ontplooiing van het bedrijfsleven in den weg stond. De devaluatie bracht in 1936 geleidelijk hier en daar verandering, zoowel ten nadeele als ten voordeele. Over het Europeesche verkeer wordt nog gezegd: Het Europeesche verkeer is nog te zeer af hankelijk van staatkundige omstandigheden. Eenigerlei wijziging in de politieke constellatie van een nabuurstaat of in de verhouding der staten onderling, beïnvloedt het verkeer on middellijk. Bestendigheid en rust in het bui tonland en een vreedzame samenleving der Europeesche staten zijn wel een eerste ver- eischte voor een gestadige ontwikkeling van het luchtverkeer in dit werelddeel. Het luchtverkeer tusschen Europa en Azië vertoont~een geheel ander aspect. Hier neemt de vraag naar vervoer in dier mate toe, dat de iuchtverkeersmaatschappijen steeds nieuw en snel materieel op haar luchtlijnen in moeten zetten om in deze stijgende behoefte naar snelverkeer te kunnen voorzien. Voor de ontwikkeling van het luchtnet in West-Indië is de eerste steen gelegd. Het wach ten is hier op nieuw materieel om de gepro jecteerde plannen in uitvoering te kunnen brengen. Met het jaar 1936 is een in menig opzicht moeilijk bedrijfsjaar voor de K. L. M. afgeslo ten. Een vloot met eenheden van verschil lende snelheid en van uiteenloopende vlieg tuigtypen stond der maatschappij ter beschik king, terwijl de algemeene economische om standigheden uitermate onzeker waren. Doch het laat zich aanzien, dat de huidige toestand een rooskleuriger perspectief opent voor het wereldverkeer. Voor het jaar 1937 staat de K. L. M. dan ook gereed met haar moderne luchtvloot en met haar ervaren vliegend personeel, kortom met! haar gansche organisatie, om een mogelijke gunstige ontplooiing van het verkeer op te Jangen. HAARLEM: SCHOUWTJESLAAN 23, HEEMSTEDE: JULIANALAAN 14 (Adv. Ingez. Med.) Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Evenals ieder jaar. zal ook dit jaar de Koninklijke familie een bezoek aan Amsterdam komen brengen. Ditmaal draagt deze feestelijke gebeurtenis echter een zeer speciaal karakter, om dat de Prinses haar echtgenoot aan de bevolking der hoofdstad komt voorstellen. Onwillekeurig worden wij hierbij herinnerd aan het bezoek, dat ruim 36 jaar ge leden plaats vond, toen namelijk de jonge Koningin Wilhelmina, in gezelschap van haar moeder Koningin-Weduwe Emma, haar gemaal, Prins Hendrik de hoofd stad liet zien. Morgen zal Amsterdam zijn poorten we derom voor het Prinselijk Paar ontslui ten. Dezed keer draagt het koninklijk bezoek echter een zeer speciaal karakter. De jonge Prinses komt haar echtgenoot aan de stad voorstellen, zooals zij eenige maanden geleden haar verloofde te midden der ver- hetfgde burgers bracht. Ook toen heerschte er een uitbundige vreugde, maar deze keer zal het bezoek een meer officieel karakter dragen. Vrijwel de geheele hoofdstad wordt op feestelijke wijze versierd. Op het Damrak en de Dam worden groote masten opgericht met banieren er langs in de kleuren van de Nederlandsche vlag, met oranje afgezet. De Kalverstraat en de Nieuwendijk krijgen ieder een versiering, die bestaat uit bogen over de straat, meest in de kleuren rood, wit, blauw en oranje. De verschillende wijken en buur ten aan den rand der stad zorgen voor een eigen versiering, welke ook buitengewoon feestelijk belooft te worden, terwijl talrijke gebouwen op eigen initiatief in een feest gewaad worden gestoken. Het officieele programma is reeds Sn groo te trekken opgesteld. Gedurende de ritten, welke eenige malen door de stad en de bui tenwijken gemaakt worden ,zal het Prinselijk Paar alle gelegenheid hebben, de aange brachte versieringen te bewonderen. Tevens hebben deze tochten ten doel, dat de Prins alle deelen van Amsterdam goed in bijzon derheden leert kennen. En dan denken wij terug aan den tijd. dat Amsterdam ook getuige was van een „Blijde Incomste". namelijk ruim 36 jaar geleden, toen onze tegenwoordige Koningin de stad aan haar gemaal, wijlen Prins Hendrik, voorstelde. Ook toen was er groot feest in Amsterdam, eveneens waren alle straten, pleinen en huizen op feestelijke wijze ver sierd en geïllumineerd, terwijl de bevolking in feestvreugde verkeerde. Immers, toen kwam een Koningin haar gemaal voorstel len. Evenals deze keer het Prinselijk Paar door H. M. de Koningin vergezeld zal zijn., was toen, 36 jaar geleden, het Koninklijk Paar in gezelschap van H. M. de Koningin- Moeder. Het bezoek van het Koninklijk Paar vond toen plaats van 5 tot en 9 Maart 1901. He laas werkte het koude, gure en regenachtige voorjaarsweer toen niet mee, om het be zoek tot een onverdeeld genoegen te maken. De rijtoer, die 's avonds door de stad gemaakt zou worden en de illuminatie, die alom ont stoken zou worden, konden vanwege het slechte weer niet doorgaan. Gelukkig, dat het toen den volgenden dag. Woensdag 6 Maart, wat beter weer was. De Koninklijke familie maakte toen een rijtoer door de stad, die gevolgd werd door een be zoek aan het Rijksmuseum, waar de Vorste lijke personen door alle autoriteiten van Am sterdam in de eerste plaats natuurlijk dooi den burgemeester, den heer Vening Meinesz, ontvangen werden. Men maakte toen ook de traditioneele rit door de Willemstraat in de Jordaan. welke zoo genoemd was naar*Ko ning Willem III en oorspronkelijk het Fran- sche Pad heette, 's Avonds vond ten paleize een groot bal plaats, waar de jonge koningin in haar prachtig witte japon met witte kant en de diamanten kroon in het haar, algemeen groote bewondering wekte. De derde dag van het bezoek werd gebruikt om een bezoek aan het Stedelijk Museum te brengen, waarna wederom een rit gemaakt werd, thans door een ander gedeelte der stad. En terwijl des avonds het Vorstelijk gezel schap in het Concertgebouw een muziek uitvoering bijwoonde, genoot het publiek van een prachtig vuurwerk, dat toen nog op de oude plaats, namelijk op den Amstel afgesto ken werd. Gelukkig was het weer dien avond betrekkelijk goed, zoodat iedereen van het prachtige schouwspel kon genieten, terwijl dien avond ook de illuminatie ontstoken kon worden. Overal waren daartoe vetpotjes aan gebracht, in de verschillende kleuren, rood, wit, blauw en oranje, hetwelk vooral langs de grachten met de weerspiegeling in het water, een schilderachtig en sprookjesachtig effect opleverde. Natuurlijk werd de trots van Amsterdam, het oude en beroemde IJ, niet vergeten, terwijl op den avond van den laat- sten dag een bezoek aan den Stadsschouw burg gebracht werd, waar bekende tooneel- speelsters als Rika Hopper en Anna Klaasen haar dramatische kunst vertoonden. Hoewel den volgenden dag, den dag van het vertrek het weer buitengewoon slecht was, kon het geheel, toch als zeer geslaagd beschouwd wor den. Het volk had kennis gemaakt met den gemaal der Koningin en men had algemeen den krachtigen persoon van den Prinsgemaal naast de bekoorlijke lieftalligheid der jonge vorstin bewonderd. En daarom juist zien wij met zooveel be langstelling de komst van het Prinselijk Paar in gezelschap van H. M. de Koningin te gemoet. Laten we hopen dat het bezoek deze keer niet bedorven wordt door slecht weer, en wanneer wij in aanmerking nemen, dat het reeds wat later.in het jaar is, dan mogen wij wel verwachten, dat de versierde stad door een zonnetje een nog feestelijker aanzien krijgt. Natuurlijk worden wederom de tra ditioneele bezoeken aan de verschillende musea gebracht, terwijl ook de schoolkinde ren in de gelegenheid gesteld worden, op den Dam een aubade te brengen. Ook het nieuwe Boschplan bij Amsterdam heeft de belang stelling van de Koninklijke familie; daarheen zal een groote tocht gemaakt worden. De avonden zullen gebruikt worden, om een of andere voorstelling in schouwburg of con certgebouw bij te wonen, terwijl in het pa leis zelf een groot gala-diner gegeven zal worden, waaraan alle autoriteiten van Am sterdam en overige bekende persoonlijkheden zullen deelnemen. V.-D. wil wel samenwerken, maar geen slaaf worden. Minister Oud over een rechtsche coalitie. Minister Oud heeft op een feestelijke ver gadering te Leeuwarden van de federatie Friesland van den Vrijz. Dem. Bond gespro ken en o.m. volgens de Tel. gezegd: „Wij staan nu aan het begin van een nieuwe periode. Wij zijn volkomen bereid tot samenwerking met anderen. Tot een samen werking met verdoezeling van onze beginse len vindt men de vrijzinnig-democraten in de naaste toekomst echter niet bereid. Wil men de rechtsche coalitie weer, met de V.-D. goedgunstig er naast, dan zeggen wij: dank u. Nooit willen wij slaven worden van de rechtsche coalitie. Nimmer geven wij ons beginsel prijs. Ik stel er prijs op, riep de minister uit, dat gehee1 Nederland deze woorden zal hoor en. De groote teak zal zijn het juiste evenwicht te bewaren in de ver vulling van de groote politieke belangen met handhaving' van den gouden standaard van ons ideaal". Schip geheel onverwachts overvallen. Twee man bij beschieting gedood. De eerste officier van de „Andra" stuur man P. Gazan uit Middelburg, die Zaterdag morgen tegelijk met de overige leden van de bemanning van dit schip in ons land is te ruggekeerd, heeft ons nog het volgende avon tuurlijke relaas gedaan: Op 5 April dat was een Maandag wa ren wij van Santander in ballast vertrokken naar Salto Caballo, om eerst te laden voor Cardiff. Om half negen des morgens voeren wij nabij Casto Urdialos op ongeveer 8 mijl van de kust, toen er plotseling een kanon schot klonk, waarvan wij haast niet konden vaststellen van waar het kwam. Enkelen van ons hadden evenwel een vuurstraal gezien op drie mijl afstand ongeveer, waar blijkbaar een schip lag. Wij konden het onderste ge deelte evenwel niet zien, alleen de bovenzijde was zichtbaar. Het projectiel kwam een eind achter het schip terecht en de kapitein liet direct stoppen en drie stooten op de stoom fluit geven om achteruit te slaan. Dat moet men op het Spaansche schip gezien hebben. Er vielen evenwel nog acht schoten en de projectielen vielen her en der om ons heen. Toen hadden wij al koers gezet naar het Spaansche schip omdat wij niets te vreezen hadden. Ook de Spanjaard koerste naar ons toe. Geen kenteekenen. Het schip, dat voortdurend de kanonnen op ons gericht hield, was een gewapende trawler. Van een kruiser hebben wij op dat moment niets gezien. Het schip had geen en kel teeken op, het gaf ook geen enkel teeken om kennis te geven wat men eigenlijk wilde. Op ongeveer een scheepslengte afstand van ons gekomen, viel er plotseling weer een schot en dat belandde in de machineka mer. Daar was het plotseling een leven als een oordeel, want het projectiel had een stoomleiding getroffen en in een minimum van tijd stond de machinekamer vol stoom. De eerste machinist, die een schampschot had gekregen, begaf zich onmiddellijk naar dek en even later volgde de derde stuurman, die een ernstige verwonding aan den kaak had opgeloopen. Volgens de verklaringen van den laatste waren de tweede machinist en de donkeyman, die zich nog in de machine kamer bevonden, reeds doodelijk getroffen. Daar beneden alles vol stoom stond, kon men niet meer naar de machinekamer gaan. Tijdens het schieten hadden wij een van de beide reddingbooten, die gemakkelijk 22 man kan bevatten, reeds klaargemaakt om zoo noodig daarin over te kunnen gaan. Toen de treffer kwam een omstandigheid, waarop wij heelemaal niet voorbereid waren draai den wij direct de booten buiten boord, want er ontstond, zooals te begrijpen is, een kleine paniek. Niemand wilde meer aan boord blij ven. De „Andra" zonk wel niet, maar elk oogenblik kon het schip in den grond ge boord worden. Opgepikt. De kapitein en ikzelf waren de laatsten, die in de boot gingen en de trawler heeft ons, op weg naar den wal, opgepikt. Daar de „An dra" getroffen was op ongeveer een voet bo ven de waterlijn, was er van zinken geen sprake. Een van onze mannen had zoo'n Baskisch petje op toen de trawler ons aan boord nam en direct stond er een man met zijn rrvolver klaar tot schieten, omdat hij meende met een vijand, een Spanjaard, te doen te hebben. Pas nadat we verzekerd hadden, dat. er geen Spanjaarden aan boord waren, werd de ontvangst wat vriendelijker. Met zijn allen zijn wij door een klein luikje op het voorschip in de bunkers gekropen daar zijn wij ge bleven. De kapitein vroeg of hij den kapitein van den trawler even mocht spreken. Dat werd toegestaan, maar er liep een gewapende man achter hem, waaruit we konden opmaken: dat we als krijgsgevangenen werden be schouwd. De kapitein heeft den Spanjaard toen kenbaar gemaakt, dat er nog twee op varenden aan boord waren. Met onze eigen sloep zijn toen eenige leden van de Spaan sche bemanning naar de „Andra" gevaren om eens poolshoogte te nemen. Zij moeten daar wel een zeer nauwkeurig onderzoek hebben ingesteld want zij zijn niet minder dan drie uren aan boord gebleven. Toen zij terugkwamen vertelde men ons, dat de twee mannen, die nog aan boord waren, dood waren. Zij hadden hen maar laten lig gen. De kapitein informeerde natuurlijk waarom zij de beide mannen niet hadden meegebracht, daarop volgde het laconieke antwoord, dat het oorlog was Er zijn nog diverse foto's genomen en daarna zijn de kanonnen van de trawler weer in werking gesteld. Met negen schoten is vervolgens de „Andra" in den grond ge boord. Wij zijn naar San Sebastiaan overgebracht, waar wij in de gevangenis werden gestopt, ieder in een afzonderlijke cel. Den volgenden dag kregen wij echter een cel met zijn vijven of zessen. Drie weken lang hebben wij daar gezeten zonder dat wij een teeken van leven van de buitenwereld hoorden. Direct hadden wij ge vraagd of wij ons in verbinding mochten stel len met den Nederlandschen consul, maar dat werd geweigerd. Ook mochten wij niet telefoneeren en het was onmogelijk om onze familieleden in het vaderland van een en an der in kennis te stellen, omdat wij ook niet mochten schrijven. Naar Tolosa. Na drie weken zijn wij overgebracht naar Tolosa. We hadden in San Sebastian al ver klaringen afgelegd over de lading en de be stemming van 't schip en daar had men ook onze vingerafdrukken genomen. In Tolosa hadden wij wel gebrek aan zeep en sigaret ten, maar we hebben het daar zeker niet slecht gehad. Tenslotte stond men ons in Tolosa ook toe om in het Fransch naar huis te schrijven. Dat bracht nogal moeilijkheden mee, maar we hebben allemaal een lettertje op papier gezet. Vanzelfsprekend heeft de censuur de brieven ingezien. Toch zijn er ouders en vrouwen in Nederland geweest, die niets ontvangen hebben, ofschoon niemand in zijn briefje iets bijzonders heeft gemeld Werk van den consul. De Nederlandsche consul, waarmee wij in- tusschen in contact waren gekomen, heeft al het mogelijke gedaan om ons verblijf te ver aangenamen en eindelijk heeft hij dan Woensdagavond den directeur van de gevan genis kunnen opbellen om hem te vertellen, dat wij den volgenden dag vrij zouden komen Voor het zoover was hebben we heel wat angsten doorgestaan, maar van den oorlog zelf hebben wij niets, maar dan ook heele maal niets bemerkt. Alleen de kapitein moest achterblijven. Wij vonden dit natuurlijk heel jammer, omdat wij altijd zeer kameraadschappelijk met elkaar waren opgetrokken, maar er was nu eenmaal niets aan te doen. Wij verwachten hem een dezer dagen hier, wanneer de loopende zaken zullen zijn afgehandeld. Overigens heeft hij het niet slecht, hij bevindt zich op vrije voe ten en logeert momenteel in een hotel. Indische landsmiddelen stijgen sterk. Over eerste vier maanden 31 millioen meer ontvangen dan in 1936. BATAVIA, 5 Juni .(Aneta). In April hebben de landsmiddelen in totaal opgebracht f 44.200.006, (v. j. f 29.100.000). Deze opbrengst is als volgt samengesteld: Belastingen f 28.200.000 (v. j. f 16.700.000). Monopolies f 2.700.000 (v. j. f 2.700.000). Pro ducten f 5.50.0000 (v. j. f 3.200.000). Bedrijven f 5.40.000 (v. j. f 4.800.000). Diverse middelen f 2.400.000, (vorig jaar f 1.700.000). Over de maanden Januari t.m. April 1937 bedroegen de landsmiddelen in totaal f 147.800.000. (v. j. f 116.800.000), verdeeld als volgt: Belastingen f 86.000.000 (vorig jaar f 64.900.000). Monopolies f 10.800.000 (vorig jaar f 11.100.000). Producten f 17.100.000 (f 10.900.f "H. Bedrijven f 23.700.000 (vorig j. f 21.400.000). Diverse middelen f 10.200.000 (vorig jaar f 8.500.000). De meerdere opbrengst van de landsmid delen is in de eerste plaats toe te schrijven aan de verhoogde opbrengst van de vennoot schapsbelasting en het uitvoerrecht, terwijl ook aan invoerrechten f 1.000.000, meer werd ontvangen. Hierbij voegt zich nog de min of meer toevallige vermeerdering in de op brengst van accijns op petroleum en benzine, die eveneens f 1.000.000, hooger was. Om den Zilveren Vleugel der A. A. C. Prins Bernhard bij den start aanwezig. Onder begunstiging van fraaie weersom standigheden werd Zaterdagmiddag de jaar lij ksche wedstrijd gehouden om den zilveren vleugel der Amsterdamsche Aero Club, waar van start en finish op Schiphol waren gele gen. Toen de deelnemers nog druk bezig wa ren zich voor te bereiden voor den tocht., ver scheen onverwacht Z. K. H. Prins Bernhard in zijn bekende groene auto, vergezeld van jhr. ir. W. G. Röell. Voorgelicht door den heer E. Crone liet de Prins zich de route, welke de deelnemers had den te volgen, uitleggen, terwijl hij informeer de naar bijzonderheden van den wedstrijd. Omstreeks half één begaf Prins Bernhard zich naar de plaats waar de start der 25 vlieg tuigen plaats had. Eén voor één vertrokken de machines, beur telings richting Teuge en richting Ypenburg. Na den start verliet de Prins per auto Schip hol. Omstreeks zes uur kwamen de deelnemende machines weer op Schiphol terug. Na bereke ning door de jury werd het resultaat van de zen wedstrijd bekend gemaakt: Sportvliegers: 1 A. L. Baulig, Deventer, 220 punten, 2 H. Rollman, Baarn 89 punten, 3 H. J. P. van Heek, Enschedé 56 punten. Leerling-beroepsvliegers: 1 J. Groen, rijks opleiding Amsterdam 288 punten, 2 J. Kappel- meyer, rijksopleiding Amsterdam 286 punten, 3 J. W. Th. Bosch, Soesterberg 273 punten. Zoo'n ellendig zeurende pijn en ai en loe van die verraderlijke scheuten. Ge kunt Uw aandacht haast niet bij Uw werk hou den, dat toch ai moet. Neem 'n "AKKERTJE". Ze helpen di- Nederlandsch rect- In gemakkelijk in te nemen Product vorm,zonder eenige nevenwer king verdrijven ze Uw pijnen en kalmeeren Uw zenuwen. Per 12 stuks slechts 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumont (Adv. Ingez. Med.) „Sarkani" zal met de bemanning worden vrijgelaten. „Hordena"-opvarenden ook. De regeeringspersdienst meldt, dat op het departement van Buitenland- sche Zaken thans een officieele me- dedeeling van H.M.'s gezant te Tan- ger is ontvangen, dat van de Spaan sche autoriteiten een officieele ver klaring is binnengekomen, dat het s.s. „Sarkani", evenals de beman ning, vrijgelaten zal worden. De da tum van vertrek is nog niet bekend. Bij het departement van Buiten- landsche Zaken is eveneens bericht binnengekomen, dat de Spaansche autoriteiten hebben besloten, dat de bemanning van het onder Panamee- sche vlag varende s.s. „Hordena" uit Spanje zal worden uitgewezen. Het vertrek van de bemanning uit Spanje kan binnenkort tegemoet worden gezien. EFFECTEN VERDUISTERD, MAAR DE OPBRENGST TERUGGEVONDEN. Een Duitscher, te Amsterdam woonachtig, had kans gezien rnet behulp van een ande ren Duitscher en een vrouw een bedrag van f 45.000 aan effecten, welke in Berlijn in een canapé waren genaaid, over de Nederland sche grens te smokkelen. Bij aankomst te Amsterdam bleken de stukken echter ver dwenen te zijn. Na lang zoeken is de recherche er thans In geslaagd de zaak op te lossen en vrijwel het geheele bedrag terug te vinden. De vrouw en de Duitscher, die zou helpen blijken nl. de effecten te hebben .verduisterd.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5