Amsterdam begroet juichend Prinses en Prins. Ware triomftocht van het Centraal Station naar het Paleis. Dr. Colijn heeft vele conferenties. Tijdsverschil. Het college van B. en W. van Haarlem. Het belangrijkste 54e JAARGANG No. 16550 Verschijnt clasfeliiks. Behalve 'op Zon- en Feest3ag"eri. DINSDAG 8 JUNT 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, p. maand ƒ0.22, p. 3 mnd. ƒ0.65, franco p. post ƒ0.721/!. BureauxGroote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230 ADVERTENTTëN 1—5 regels 11.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames 0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.16. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid 2000.—, overlijden 400.—, verlies van hand, voet of oog 200.—, beide leden duim 100.- één of twee leden wijsvinger 25.—, alle leden anderen vinger 15.—, één of twee leden anderen vinger f 5.—, arm- of beenbreuk f 30enkelbreuk 15.—, polsbreuk 15.—. Nog afzonderlijke verzekering voor atoonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. één lid duim 50.alle leden wijsvinger 60. HEDEN 12 PAGINA'S.- Heden is voor de Amsterdammers een lang gekoesterde wensch in vervulling gegaan. Het Prinselijk Echtpaar heeft vandaag zijn eerste officiëele bezoek aan de hoofdstad gebracht en is daar in het Paleis op den Dam door H. M. de Koningin verwelkomd. Bij de aankomst van de Koningin hedenmorgen heeft de hoofd stedelijke bevolking reeds op ondubbelzinnige wijze van haar gevoelens ten opzichte van ons Vorstenhuis doen blijken, maar de intocht van het Prinselijk Paar is, hoewel de weg van het Centraal Station naar het Paleis slechts kort is, een ware triumftocht geworden. Er was de plechtige statie van het protocol, er was de pracht en praal van gala en feestversiering, doch bovenal was er weer die echt Amsterdamsche hartelijkheid der tienduizenden, die juichend toon den, dat ook in deze stad dankbaarheid en vreugde heerscht over het jong geluk van het Prinselijk Echtpaar. Een Amsterdammer ziet niet spoedig rede nen om jaloersch te zijn op de bewoners van andere steden. Doch toen in Januari de Ha genaars het voorrecht hadden van d e groote gebeurtenis het Prinselijk huwelijk, getuigen te mogen zijn, ontstond er bij de Amsterdam mers een overigens slechts te waardeeren gevoel van afgunst, dat zij niet in de ge legenheid waren aan het Vorstenhuis in eigen stad rechstreeks van hun vreugde te doen blijken. Uit dien tijd stammen de plannen om de schade in te halen bij het eerstvolgende officieele bezoek en sinds dien tijd hebben vele comité's uit de burgerij aan de voorbereiding daarvan gearbeid. Thans was de langverwachte gelegenheid daar. De vaderlandsche driekleur woei van schier alle gebouwen. Buiten de officieele ver sieringen der hoofdstraten, was er bijna geen straat of de bewoners hadden een feesttooi aangebracht, welke hier op sierlijke en kunst zinnige, ginds op primitieve wijze, van de liefde voor Oranje getirgde. De drukte, die op werk dagen in de stra', ju den nijveren aard der stad bewijst, was verdwenen om in de buitenwijken voor een Zondagsche stilte en in het Centrum voor een feestelijk geroezemoes van duizenden voetgangers plaats te maken. Vele kantoren en winkels hadden hun per soneel vijaf gegeven, de scholen waren geslo ten en zelfs in de beurs verzamelden zich zang koren in plaats van makelaars. De aankomst aan het Centraal Station. Het station was voor deze gelegenheid fees telijk versierd. Op het eerste perron lagen loopers uitgerold, welke voerden van de plaats, waar de trein zou stilhouden, naar het beken de „gouden hek", de slechts bij officieele be zoeken geopende toegang tot de Koninklijke wachtkamer. Daar stonden onder de gewelfde plafonds met hun sierlijke lusterkronen groote palmen. De stemmigheid van de fraaie zaal werd ge broken door bloeiende planten en varensoor ten, welke frisch afstaken tegen de eikenhou ten betimmering. De reusachtige Grieksche vaas, welke staat opgesteld tusschen de beide statietrappen, welke van de Koninklijke wachtkamer naai den Koninklijken uitgang leiden, was met rozen en trosroosjes opgemaakt. Toen de Vorstelijke gasten het perron betra den en de wacht het eerbewijs bracht, rolden over het Y de schoten van H.Ms. kruiser Gel derland, welke aan het Steenen Hoofd lag ge meerd. Drie en dertig maal klonk de doffe knal van de vuurmonden over het watervlak en ver kondigde aan de tienduizenden wachtenden buiten het station dat het groote moment daar was. De Prinses en de Prins schre'den langzaam langs de eerewacht, die roerloos het geweer presenteerde. Daarna zette de Marinekapel het Wilhelmus in. Terwijl de aanwezigen eerbiedig de houding aannamen, begeleidden de burge meester en de stationschef de heer W. Jongstra de Vorstelijke gasten naar de wachtkamer. Daar bevonden zich de wethouders en de raadsleden der gemeente en het uitvoerend comité van het „Huldigingscomité-Amster dam", dat de leiding heeft gehad bij de voor bereiding van de intochtfeesten. Als hoofd van de gemeente, die gedurende een week de Gastvrouwe der Koninklijke Fa milie zal zijn, sprak burgemeester De Vlugt eenige woorden ter begroeting. Het einde van de korte plechtigheid in de Koninklijke wachtkamer was daarmede geko men. Langs een dubbele rij van weesmeisjes uit de verschillende inrichtingen in de stad. die bij het passeeren van de Vorstelijke Personen rose en witte bloemen op de treden strooiden, daalden de Prinses en de Prins, vriendelijk de meisjes toeknikkend, langs de statietrap af naar het Koninklijk rijtuig, dat aan den voet, nog binnen het gebouw, gereed stond. Door het openen van twee hooge deuren had men den uitbouw van den Koninklijken ingang tot een inrijpoort gemaakt, waar een roomkleurige calèche, bespannen met zes paarden, en gere den door twee voorrijders, was voorgereden. De spanning, die allen als een on- zichtbaren band samenbond, brak zich in laaiende geestdrift baan toen de roomkleurige, door officieren ge- escorteerde calèche, waarin het Prin selijk Paar gezeten is, voorbijtrok. De Prinses, een lach op het gelaat, vrien delijk wuivend en buigend naar alle kanten; de Prins, hartelijk groetend en aldus uiting gevend aan hun diepe erkentelijkheid voor de blijde ont vangst. Het Damrak. Reeds geruimen tijd vóór het uur van twaalf, op welk tijdstip politie en mare chaussee, na de vroege aankomst van H.M. de Koningin, ten tweeden male haar zware taak had aangevangen om de afzetting langs den intochtsweg te voltrekken en het ge- heele rij verkeer van trams en andere ver voermiddelen uit deze contreien te bannen, hadden zich uit alle wijken en ook uit de pro vincie reeds talloozen naar de binnenstad be geven om zich een goede plaats te verzeke ren. Deze scharen van geduldig wachtenden, onder wie zich ook talrijke vreemdelingen bevinden, waren aangevuld door nieuwe le gioenen van belangstellenden, zoodat op het uur van den intocht dit deel van de route zich als een hier en daar wat grillig getrok ken breede baan, waarbinnen mede het dub bel spoor der tram lag, tusschen de dichte rijen van toeschouwers uitstrekte. Daar boven uit vlaggen en nog eens vlag gen van huizen, hotels en kantoren, waarvan alle ramen, evenals verscheidene van het Beursgebouw, dat overigens voor zijn gewone werkzaamheid gesloten is, dicht bezet waren met belangstellenden. Tusschen de massa, hoog oprijzend, de rijen pylonen, aan beide zijden, tusschen de blinkend stalen stangen kleurige spanlinten dragend, zoomede, als sluitstuk ter linkerzijde, de fraai gedecoreer de frontgevel van de Bijenkorf. En dan, aan weerskanten, één lange zoom van vaandels, vlaggen en banieren: de opgestelde deputa ties van de ongeveer twee honderd vereeni- gingen, die aan den intocht luister bijzetten. Ter rechterzijde van het C. S. af gezien, wa ren alleen de trottoirs voor het publiek be stemd; op den rijweg, vóór de politie-afzet ting, stonden deputaties op kortenu afstand van elkander. Ter linkerzijde bevond zich het publiek tot twee meter buiten de linksche trambaan en, vóór de daar dienstdoende po litiemacht, wederom deputaties. Yóór het Paleis. Vóór het Paleis was de wacht dezelfde, die H.M. de Koningin bij haar aankomst de eer bewijzen bracht: troepen der vierde divisie infanterie ter sterkte van 1 kapitein, 3 lui tenants, 1 adjudant-onderofficier, en 100 man; 8 tamboers, vaandel en vaandel wacht van het 7e regiment infanterie en het, mid den voor de troepen opgestelde muziekcorps van het 5e regiment infanterie onder leiding van kapelmeester Van" der Glas. De troepen zijn in veldtenue, terwijl verder voor en ach ter het Paleis 2 vedetten der bereden politie- troepen opgesteld stonden. Officieren en manschappen droegen model ridderorden en eereteekenen. De beide flanken van den Dam waren ge reserveerd voor genoodigden: op den rijweg vóór de deelnemenden aan de aubade bevon den zich o.m. leden van het Intochts- en Aubadecomité. Het publiek genoot slechts in beperkten getale van wat daar geboden werd, aangezien voor de uitvoering van het zich daar afspelende gedeeïte van het programma de Dam vrijwel geheel was afgezet en feite lijk alleen bij het Damplantsoen ruimte was overgebleven voor hen, die niet in het bezit waren van kaarten of insignes. Nadat de Koninklijke Familie in het Paleis was vereenigd, zou een aubade, onder leiding van Fred J. Roeske, beginnen. Een défilé zou dezen middag besluiten. POSTAGENTSCHAP HAARLEM-NOORD. De Directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Haarlem maakt bekend, dat het Postagentschap annex Telegraaf en Tele foonstation te oud-Schoten (Rijksstraatweg 403) ten huize van den heer J. v. d. Wiel op Donderdag 10 Juni e.k. voor het publiek ge sloten zal zijn. De werkloosheid te Haarlem. Thans 775 minder dan een jaar geleden. In de afgeloopen week daalde het aantal werkloozen te Haarlem met 32. (Vorig jaar was de vermindering in dezelfde week slechts 6). Er zijn nu te Haarlem 5246 werk loozen of 775 minder dan een jaar geleden. Dezer dagen werd door het Centraal Bureau voor Statistiek medegedeeld, dat de daling van het aantal werkloozen in Nederland be dragen heeft van eind Februari 1937 tot eind April 1937 79.827 (van 439.553 tot 359.726). Dit is dus een daling van 18 pet. Ter vergelijking geven wij hier de cijfers van Haarlem: eind Februari 1937 6559, eind April 1937 5561. Hier heeft de daling dus 998 bedragen of 15.2 pet. De daling te Haarlem is dus iets minder dan die over het geheele land. Onderhoud met Mr. Goseling duurde twee uur. Mr. C. M. J. F. Goseling, voorzitter der R.K. Tweede-Kamer-fractie, heeft Maandagmiddag wederom een bezoek gebracht aan dr. H. Colijn en met den kabinetsformateur een onderhoud gehad, dat ruim twee uren heeft ge duurd. Des avonds heeft dr. Colijn te zijnen huize een langdurige bespreking ge had met minister mr. J. A. de Wilde en den heer J. Schouten, voorzitter van de A. R. Tweede-Kamerfractie. Maandagmorgen heeft dr. Colijn minister Oud ontvangen en met hem geconfereerd. Er zijn teekenen, dat waarschijnlijk in de naaste toekomst de politieke si tuatie zich in groote lijnen duidelijker zal gaan afteekenen. (Te Vinkeveen is de "bevolking ten aanzien van den zomertijd in twee kampen verdeeld, tengevolge ivaarvan het eene zich aan den zonnetijd houdt en het andere met den zomertijd meegaat.) In 't rustig dorpje Vinkeveen Heeft men in dubblen zin den tijd, Daar is de tijd niet algemeen, Men voert er „tijdelijken" strijd. Wie daar als goed mensch van de klok, Op één zijn keuze vallen laat, Krijgt met de andre aan den stok. Daar 't klokje thuis weer anders slaat. In 't strijdperk zon- of zomertijd, Geeft elk zijn klok haar eigen slag En men verwerpt in dezen strijd Elkanders „tijdelijk" gezag. Al is 't geen speling der natuur. Wie thans als Vinkevener leeft, Heeft steeds een speling van een uur, Wat af en toe z'n voordeel heeft. En Vinkeveners, op uw vraag, Verzekeren u graag om strijd: Wij leven inderdaad vandaag. Wel in een zeer onzeekren tijd. P. GASUS. E. van der Wall (C.H.) aangewezen als candidaat der Rechtsche Fractie. Wij ontvangen het volgende communiqué over de Maandagavond gehouden vergadering van de Rechtsche Raadsfractie. „De Rechtsche Raadsfractie heeft in haar vergadering van Maandagavond 7 Juni 1.1. met algemeene stemmen besloten candidaat voor het wethouderschap te stellen den heer E. v. d. Wall. Vóórdien was door de AJt. en C.H.-fracties medegedeeld, dat zij in onderling overleg en met volledige erkenning van het feit. dat beide groepen, mits hiertoe geschikte personen in hun groep aanwezig zijn, aanspraak op een wethouderszetel kunnen doen gelden, beslo ten hadden den heer E. v. d. Wall als candi daat naar voren te brengen, nadat de heer Wolzak had verklaard dat zijn zeer drukke werkzaamheden voor hem het bekleeden van het wethouderschap zeer bezwaarlijk deden zijn". Naar wij vernemen zal door de andere fracties uit den raad geen tegencandidaat gesteld worden. Het is dus reeds met vrij groote zekerheid aan te nemen, dat de heer van der Wall bin nenkort den wethouderszetel in de plaats van den algemeen betreurden heer W. Rooden- burg zal innemen. De heer Van der Wall is ontvanger dei- directe belastingen, werkzaam gesteld bij de inspectie der belastingen te Haarlem. Hij werd 17 Februari 1884 te Beerta geboren, be zocht de H.B.S. te Groningen en werd na zijn eindexamen klerk ter inspectie der belastin gen aldaar. 1 Februari 1902 werd hij overge- platast naar Maastricht. In 1905 ging hij als le klerk naar Winschoten. In 1909 deed hij examen als adj,-commies, waarna hij tus schen 1912 en 1917 aan het Inklaringskantoor te Nieuwe Schans zijn privé opleiding kreeg voor het ontvangers-examen Hierna werd hij belast met de waarnemin gen van de kantoren te De Lemmer en daarna te Alkemade, waarna hij als chef van het Ontvangerskantoor te Leiden werd aange steld. Te Leiden maakte hij drie jaren deel uit van den gemeenteraad, waar hij een finan- cieele specialiteit was. Van Leiden ging hij in 1924 naar Pekela als Rijksontvanger. Op 1 Mei 1928 werd hij benoemd tot Rijksontvan ger aan het kantoor der Directe Belastingen te Haarlem. Behalve zijn betrekking bij de belastingen heeft hij nog verschillende andere functies, zoo is hij lid van den Armenraad en com missaris der Haarl. Jongemannenvereeniging. Ook de lichamelijke opvoeding heeft zijn aandacht. Gedurende langen tijd is hij te Groningen voorturner van een gymnastiek- vereeniging geweest. Sedert 8 November 1934 is de heer van der Wall lid van den Haarlemschen gemeen teraad. Het woord is aan Pascal Als men een natuurlijken stijl ziet is men verwonderd en verrukt, want men ver wachtte een schrijver te zien en vindt een mensch. Zij nog vermeld dat de heer van der Wall te Leiden ook ouderling der Herv. Kerk was en ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Te Leiden en Den Haag heeft hij zich veel bezig gehouden met opleiding voor verschillende vak-examens. Als de heer Van der Wall tot wethouder gekozen wordt, zal hij aan den Minister van Financiën toestemming moeten vragen die moeten blijken of hij geheel op nonactief functie te mogen aanvaarden. Het zal dan moet gaan of, dat hem toegestaan zal worden zijn werkdagen te verdeelen tusschen Stad huis en Belastingkantoor. Herstel van Haarlemsche torens. Het gewone jaarlijksche onderhoud. In den loop der laatste jaren hebben wij er reeds eenige keeren op gewezen, dat door de crisis op het onderhoud van de oude ge bouwen die eigendom der gemeente zijn. be zuinigd moest worden. Gewenschte herstel lingen moesten'verschoven worden naar la ter. terwijl alleen gedaan worden wat nood zakelijk was. O.a. wezen wij daarbij op ge wenschte herstellingen van den toren der Bakenesserkerk. Ook door den heer M A. Reinalda. wet houder van Openbare Werken, vestigde er in den Raad de aandacht op. dat er grooten achterstand is bij het onderhoudswerk. Met de hulp van het Werkfonds en met medewerking van Rijk en Provincie zal nu de Vleeschhal gerestaureerd worden. Om den toren van de Bakenesserkerk en de Nieuwe kerk staan steigers. Bij onderzoek is ons evenwel gebleken, dat bij die torens nu alleen het gewone jaarlijksche onder houd. dat van beperkten omvang is, wordt uitgevoerd. Ramp te Rabaul eischic honderden dooden. Europeanen ontruimen de omgeving. Het D.N.B. meldt uit Sjanghai 7 Juni: Bij de aardbeving, die 3 dezer de stad Rabaul en omgeving heeft ge teisterd, zijn naar schatting 250 tot 500 inboorlingen om het leven geko men. De omgeving van den vulkaan is door de Europeanen ontruimd, daar nieuwe uitbarstingen worden ge vreesd. Er bestaat gevaar voor be smettelijke ziekten. KORPS MOTORDIENST. Bij het korps zijn voor herhalingsoefenin gen onder de wapenen gekomen de dienst plichtige onderofficieren, korporaals en sol daten behoorende tot de lichtingen 1931 en Van het geheel zijn 2 compagnieën ge vormd die onder bevel staan van de res. kapiteins P. J. Drilsma en F. A. Klein. Het personeel is gelegerd in een achter de Ripperda-kazerne opgeslagen kamp van baraktenten. pag. De werkloosheid te Haarlem blijft af nemen. 1 De Koninklijke Familie is heden in Am sterdam aangekomen. 1 De heer E. v. d. Wall is aangewezen als candidaat van de rechtsche raadsfrac tie te Haarlem in de vacature-Rooden- burg. 1 Het aantal honden te Haarlem vermindert. I Nabij Geldermalsen is Maandagavond een personentrein ontspoord; er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor 3 De veiligheid der controleschepen. 4 Het aantal slachtoffers van de „Deutsch- land" is tot 30 gestegen. 4 Amelia Earhart heeft .enegal bereikt. 4 Springer heeft de achtste partij tegen Raichenbach verloren 6 ARTIKELEN, ENZ. C. B, Uit den Spaanschen Broederkiijg. 3 Tijdgenooten: Dr. de Vlugt. 3 Dr. E. van Raalte: Neutraliteit en Vol- kcnbondslidmaatschap onverecnigbaar. 4 J. H. de Bois: Aardewerk plastieken van Herman Heuff. 6 K. de Jong: Maneto s H. D. Vertelling: Avontuur aan het strand 7 De Burgerlijke Stand van Haarlem Ls op genomen op 3 De aankomst van H. M. de Koningin in de hoofdstad. De Koninklijke stoet op weg van het Centraal Station naar den Dam.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1