Voorzichtig overschakelen geboden gp reis/- AKKERTJES HI.D.'V ertellieg „Sleepershoofd". WOE N S D A G 9 JUNI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD Bij liquidatie der crisismaatregelen. Het voorontwerp landbouwordening: wet 1937. De minister van Landbouw en Visscherij heeft feitelijk een openbare uitnoodiging de wereld ingezonden om van kritiek te dienen op het ingediende Voorontwerp Landbouworde ningswet 1937. Het is in een beperkt tijdsbe stek en in een toegemeten plaatsruimte, die uit den aard der zaak niet groot kan zijn, ten eenenmale onmogelijk op de detailpunten van dit ontwerp in te gaan. Wij beperken ons daarom tot eenige algemeene opmerkin gen. Indien de voorteékenen ons niet bedrie gen is het tij aan het kenteren. De gelei delijke hier en daar zelfs versnelde afbraak der crisismaatregelen lacht velen toe, Heetgebakerden zijn natuurlijk van oordeel dat wij ons binnen den kortst mogelijken tijd van alle crisisvoorzieningen kunnen ontdoen. Zij vergeten gewoonlijk, dat een dergelijke overijling nieuwe strubbelingen en ontwrich ting tengevolge kan hebben. Men verlieze niet uit het oog, dat de betrokkenen gewend zijn geraakt aan dezen ruggesteun en alleen een geleidelijk terugtrekken onheilen zal voorkomen. De liquidatie van het ingewikkelde stelsel van steunverleening op het gebied van Land- en Tuinbouw zal veel hoofdbrekens kosten. Voorzichtige overschakeling is gebo den. De wil leeft bij menige groep van den Tuinbouw en ik mag uit ervaring spreken terug te keeren tot de vrijheid, al durft .men zoo iets tegenwoordig bijna niet meer te schrijven. Levend in dien sfeer komt dit Voorontwerp Landbouw-ordeningswet 1937 ons verrassen. Inderdaad: verrassen. Want weinigen hebben kunnen veronderstellen, dat na het rapport der Commissie v. Loon dit Voorontwerp ge boren zou worden. Crisis of geen crisis? Het Voorontwerp Landbouwordeningswet 1937 spreekt niet over crisis. Men kan daarin misschien een gelukkig voorteeken zien. Dit Voorontwerp regelt voor de toekomst, voor een lange reeks van jaren. Dus ook voor den tijd, dat er van crisis geen sprake meer zal zijn. Maar de voorgestelde regeling doet niet alleen terugdenken aan wat de crisisjaren Land- en Tuinbouw op organisatorisch ge bied brachten, neen deze regeling gaat in menig opzicht nog veel verder. Daartegen moet ernstig bezwaar gemaakt worden. De crisisinstanties wil men consoli- deeren, een zeker blijvend karakter verleenen en meent dan te moeten opmerken, dat zich een zekere „ordening" aan het voltrekken is. Juist in het gebruik van dat begrip: ordening, schuilt een buitengewoon groot gevaar. Orde nen is een geliefkoosd passe-partout. Maar geen twee personen bedoelen met dat ordenen hetzelfde. Juist daarom moet men buitenge woon voorzichtig zijn. Indien men de uit voerende Instanties op het gebied dezer crisis- wetgeving een blijvend karakter gaat geven zal de crisis op dit gebied een uiterst lang leven hebben! Overheid afzijdig? De aangeboden wettelijke voorziening zal Land- en Tuinbouw bedelven onder admini stratieve beslommingen. Daaraan bestaat geen behoeft. Moet dan de Overheid afzijdig blijven? Ook niet. Maar het organisatiewezen op land- en tuinbouwgebied heeft in ons land voldoende bewezen de belangen der belang hebbenden te kunnen behartigen. Dat betee- kent intusschen niet, dat deze organisaties dus de aangewezen organen zouden zijn om de uitvoering der crisisvoorzieningen te regelen, zonder dat de Overheid daarin betrokken zou zijn. Er behoort een wederzijdsche samenwer king te zijn, vóór alles een elkander willen be grijpen. Dit nieuwe ontwerp ademt een ande ren geest. Daarin zal het ambtelijk element feitelijk de leiding hebben. Daarbij is een sa mengaan gedacht van Overheid, van kweekers, van exporteurs, van handelaren en van werk nemersafgevaardigden. Men vraagt zich af: hoe moet dat gaan? Wil men hier feitelijk geen combinatie scheppen, die de kiem van onvruchtbaarheid reeds bij voorbaat bij zich draagt? Vooral op het terrein van den Land en Tuinbouw is het organisatiewezen sterk gedecentraliceerd. Met dit stelsel zijn goede ervaringen opgedaan. Men scheppe daarom geen kunstmatige centrales, maar sluite zich integendeel aan bij het uit de praktijk ge groeide. Niets nieuws. De toelichting op het Voorontwerp deelt ons mede, dat de uitvoering der crisismaatregelen in de toekomst niet meer (geheel) door amb telijke instanties zal worden verzorgd, maar (geleidelijk) zal worden overgedragen aan instanties, die gevormd zullen worden uit ver tegenwoordigers van het bedrijfsleven. Er zullen Landbouwraden komen, die een landelijk karakter dragen en die de zorg heb ben voor den akkerbouw, de veeteelt, den zui vel enz. Zij zullen evenwel in de plaats treden van de tegenwoordige Centrales, zooals de Akkerbouwcentrale enz. En wat blijkt nu? Dat deze toekomstige Raden en de huidige Centrales vrijwel identiek zijn. Dus: niets nieuws onder de zon. Alleen een andere naam. De bestaande landbouwpolitiek wordt in dat opzicht onveranderd voortgezet. En dat wil men nu juist in breede kringen niet. Ook de werkwijze van wat nog is en van wat zou PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP DONDERDAG 10 JUNI 1937. Progr. 1: Hilversum I. IProgr. 2: Hilversum n. Progr. 3: 8.00 Keulen. 10.50 Pauze. 11.05 Droitwich. 11.50 Pauze. 12.05 Parijs Radio. 1.20 Vlaamsch Brussel; 2.20 Keulen. 3.20 Diversen. 3.35 London Regional. 4.20 Parijs Radio. 4.35 Keulen. 8.05 Pauze. 8.10 Londen Regional. 9.10 Diversen. 9.20 Parijs Radio; 11.20 Weenen. Progr. 4: 8.00 Vlaamsch Brussel. 9.20 Pauze. 10.35 London Regional. 3.35 Droitwich. 6.40 London Regional. 7.00 Droitwich. Progr. 5: 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplaten concert: opera en operette muziek: 1. Der Zarewitsch, Hja Livschakoff; 2. La Princesse Jaune, Berl. Philh. Orkest: 3. Fragm. uit Aïda, koor en orkest: 4. Der Ober steiger. koor en orkest; 5. Der jüngere Verdi, Berf. Philh. orkest: 6. La Traviata. Symph. Orkest: 7. Der Graf v. Luxembourg, orkest, koor en solisten; 8. Madame Butterfly. Paul Godwin. 8.00—12.— Diversen. kunnen komen toont geen verschil. Zeker, de organisaties van belanghebbenden zullen in geschakeld worden, maar het is geenszins uit gesloten, dat de stem der organisatie-leiders menigmaal luider zal klinken dan de stem van de organisatie-leden, wanneer deze ten minste gehoord zou kunnen worden. Maar of men nu de Stichting, dan wel de gelijkvormige Centrale boven zich weet, maakt geen ver schil. What is in a name! Consolideeren? De nog vigeerende wetgeving op dit gebied is in veel opzichten weinig principieel. Zij wenschte de crisis als basis te beschouwen en tracht de nadeelen verbonden aan de on gunst der tijden te verzachten. Zij grijpt dik wijls zeer incidenteel in. Daarin schuilen voordeelen, maar ongetwijfeld kleeft aan dit stelsel een zekere onvastheid. Consolidatie van het bestaande systeem sanctioneert deze wijze van wetgeven, die ten slotte weinig op bouwend is. Zij is veeleer van defensieven aard. Maar daaraan moet en mag toch een einde komen, zoodra de tijden zich ver anderen. Daarvoor zorgt men niet, wanneer dit voorontwerp wet zou worden. Dan legt men vast, wat niet vastgelegd moet worden. Dan zou men zich zelf op den duur moeten wijs maken, dat de crisis-periode toch moet blijven voortduren. En dan zou men er ten slotte ook mede tevreden moeten zijn, dat het „verdedigende" stelsel maar gehand haafd blijft. Voor mij staat vast, dat het overgroote ge deelte der direct-belanghebbenden van dit Voorontwerp niets moet hebben. Trouwens, het biedt een dusdanige hoeveelheid kwets bare punten, dat het wel onder de kritiek bedolven zal worden. MOLLERUS. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uit gesproken op Dinsdag 8 Juni 1937: 1. H. Hoekema, timmerman, wonende te Bentveld, gemeente Zandvoort, Zandvoort- schelaan 335. Curator: mr. J. C. Y. Nieuwenhuys te Haar lem; 2. J. A. Eskes, ijsverkooper, wonende te IJmuiden-Oost, gem. Velsen, Velserduin- weg 87. Curator mr. dr.A. F. H. Schreurs te Haarlem. 3. H. J. Nyeveld, koopman in babyartikelen, wonende te Beverwijk, Baanstraat 4, Curator Mr. dr. F. A. Bijvoet te Haarlem. Rechter-Commissaris in deze faillissemen ten Mr. E. J. W. Top te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: N. Kat, rijwielhandelaar, wonende te Vel sen (N.) Burgemeester Weertsstraat 14. Curator mr. J. van der Hoeven te Haarlem. Wegens het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst is geëindigd het faillissement van: J. A. van de Broek, schilder, wonende te Haarlem, Van der Meerstraat 51. Curator mr. B. Slingenberg te Haarlem. Vergeet nooit oen lakdoosje met "AKKERTJES" bij U te steken, want dan hebt Ge een onmisbaar middel bij U, als U onverwachts wordt overvallen door 'n kou, koorts, enz. Koker met 12 stuks 52 ct. Zakdoosje, 3 stuks 20 ct. (Adv. lngez. Med.) De Fort-schoenenindustrie. De officiëele opening. Gistermiddag had in gebouw Bloemhof de officieele opening plaats van de Fort-schoenen fabriek, door jhr. dr. J. C. Mollerus, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken, waarvoor veel belangstelling bestond. De heer J. W. Rot, gedelegeerd commissa ris der vennootschap sprak een welkomst woord, waarin hij uitvoerig het ontstaan van dit bedrijf schetste en den wensch uitsprak, dat het nieuwe bedrijflevensvatbaarheid zou blijken te bezitten. Vervolgens voerde jhr. Mollerus het woord, die zeide verheugd te zijn, dat binnen de grenzen van onze stad een nieuw bedrijf is ontstaan, dat aan vele menschen werk biedt. Dit is een van de middelen, waarmede de werkloosheid bestreden moet worden. Namens de Kamer van Koophandel wenschte spr. de initiatiefnemers geluk, waaraan hij toevoeg de, dat dit lichaam de ontwikkeling van het bedrijf met belangstelling zal volgen. Vervolgens stelde spr. door het inschakelen der motoren het bedrijf in werking, waarna de genoodigden een rondgang langs de ver schillende afdeelingen maakten. Voor de uitvoerige beschrijving van dit in teressante bedrijf verwijzen wij naar ons nummer van gisteren. Ambachtsschool en M. T. S. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING. Bij Koninklijk besluit van 15 Mei 1937 is toe gekend de aan de orde van Oranje Nassau ver bonden eere-medaille in zilver aan den heer F. Houthoff, te Amsterdam, opzichter in dienst van den heer H. Stefels te Heemstede. KLEUTERONDERWIJS. Gemeenschappelijke examens voor akten voor voorbereidend onderwijs (Kleuteron derwijs). Geslaagd voor akte a: L. A. Halder- man en A. M. Koper te Zandvoort en iB. Bangma te Haarlem, allen leerlingen van den Opleidingscursus Kleverlaan 79 te Bloemen- daal. BAZAR CLUBHUIS. De bazar van het Clubhuis, Damstraat 19 der Haarlemsche Meisjes Clubs (Union) wordt gehouden op 10 en 11 Juni in den tuin van mevr. M. Bierens de HaanWaller, Oud-Zo- merzorg, Bloemendaal. Open 's middags 35.30 uur en 's avonds 710 uur. 's Avonds is er muziek en volksdansen. N.Z.H. Beter vervoer. De vervoeropbrengst der N.Z.H. over Mei 1937 heeft bedragen 288.809, tegen 244.828 in dezelfde maand van 1936. 15.000 ARBEIDERS BIJ PHILIPS. Nadat het personeel bij de Philips fabrie ken te Eindhoven enkele weken geleden tot 14.600 was gestegen, is Dinsdag de 15.000ste arbeider in de Philips bedrijven tewerk ge steld. Sterker dan een paard, is de trommelrem van een Germaan. Op hellingen of in druk verkeer bent rfftn U daarmee veilig 1 CERN44M daar heb Je wat aan N.V RIJWIELINDUSTRIE F êj. WERVEN. MtrPCi (Adv. lngez. Med.) In de jaarvergadering van de Vereenigin: voor Nijverheidsonderwijs te Haarlem onder voorzitterschap van Ir. A. S. de Koningh werd o.m. het volgende medegedeeld: Het jaar 1936 is voor de ambachtsschool niet geweest, zooals wjj dit wenschten. In opdracht van den Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen moest n.l. met ingang van 1 April de 3-jarige cursus tot een 2-jarige worden ingekort. Met genoegen kun nen wij echter reeds constateeren, dat deze maatregel op het Departement geen bevre diging geeft en dat men daar op diverse ma nieren tracht aan het tekort aan onderwijs, door bovengenoemden maatregel ontstaan, tegemoet te komen. In 1936 werden 20 contracten, ingevolge Titel n der N. O. Wet, afgesloten. De alge meene indruk, dien wij hebben, is zeer gun stig; wij stellen de medewerking, die wij daarin van de werkgevers ondervinden, zeer op prijs. Op 10 October werd wederom een cursus voor autobestuurders geopend. De 15 leerlin gen van den voorbereidenden cursus legden met goed gevolg examen af voor de M. T. S. Het aantal leerlingen van de dagschool, de avondvakteekenschool en den voorbereiden den cursus breidde zich wederom uit; de an dere cursussen konden zich handhaven. Het aantal gediplomeerden van de am bachtsschool, avondschool en cursussen be droeg tezamen 148. Het totaal aantal leerlingen, dat op 31 De cember 1936 onderwijs in het gebouw der ambachtsschool ontving, bedroeg 971. Ook in 1936 waren de werkzaamheden, ver bonden aan het innen van schoolgelden en het plaatsen van leerlingen, vele. Verschillende onderhoudswerkzaamheden aan de eigen schoolgebouwen werden door de leerlingen verricht; bovendien werden voor andere scholen diverse schoolmeubelen ver vaardigd. Het jaar 1936 begon met 482 leerlingen. Uit Haarlem zijn afkomstig 162 leerlingen; de overigen kwamen uit verschillende gemeen ten in Nederland. Het einddiploma werd be haald door 99 leerlingen. De aanmelding was dit jaar opnieuw groo- ter dan het vorig jaar. Ingeschreven waren 282 candidaten, tegen vorig jaar 235 Toege laten werden 161 leerlingen, n.l. O. Th. O. 76, O. Pr. O.: 19, in het 2e studiejaar bijz. cursus 38, gewone cursus 5. en in het laatste studiejaar 22 candidaten. Het aantal ingeschreven en toegelaten practici (candidaten afkomstig van Ambachts scholen)was dit jaar wederom lager dan het vorig jaar; de af deeling Bouwkunde en Weg en Waterbouwkunde practici was daardoor dit jaar niet volledig bezet. De afdeeling Vliegtuigbouwkunde, die voor het eerst begon op 1 September 1936. was een volledig succes. Het aantal ingeschrevenen voor alle jaren was zóó groot, dat dadelijk met den volledigen cursus kon worden be gonnen. In het laatste jaar waren 20 candi daten voor dezen nieuwen cursus. Het Steunfonds voor het onderwijs aan de M. T. S. te Haarlem schonk ter verbetering van de werkplaats voor houtbewerking aan de M. T. S. een vlak- en diktebank en een lintzaag, beide machines met directe aandrij ving en van geheel moderne constructie. De inning van schoolgelden gaf aanleiding tot vele moeilijkheden; zelfs het minimum schoolgeld van f 10 per jaar. kon door vele ouders niet worden opgebracht. Gedeeltelijk vrijgesteld waren 163 leerlingen, waarvan het minimum betaald werd door 33 leerlingen. Gedurende de tweede helft van 1936 werd de werkgelegenheid voor afgestudeerden veel beter. In het laatste kwartaal van dat jaar openden zich goede vooruitzichten voor de Scheepsbouwkundigen en weldra viel ook een opleving te constateeren in de machine industrie, hetgeen ook bleek door vele aan vragen van de werkgevers. Aan het einde van 1936 bedroeg het aan tal werkloozen slechts 56 van de 1029 afge studeerden, of 5.4 pet., tegenover IIV2 pet. in het vorig jaar. Op den dag van deze vergadering waren er slechts 39 werkloozen, dus nog geen 4 pet. De cursus voor waschindustrieelen was een suc ces. Aan het einde van den cursus werd een examen afgenomen, waarbij van de 17 cur sisten er 14 slaagden. Wegens onvoldoende deelneming werd deze cursus niet opnieuw begonnen. Door de instelling van de nieuwe afdeeling Vliegtuigbouwkunde was het niet meer noo- dig, den avondcursus voor Vliegtuigbouwkun de voor te zetten. De totale bezetting van de M T S. was in begin Sept. 1936: 521 leerlingen, waarvan 110 in het practische leerjaar en 411 op de M. T. S zelf. Dit aantal is veel grooter dan het ooit tevoren is geweest. Het Brooze Geluk. 's Morgens had nog een lichte bries een kleine verkoeling gegeven. Met krachtige, ge lijkmatige bewegingen had de jonge boer uren achtereen de zeis door het lange gras gehaald. Alleen af en toe zijn arbeid onder brekend om een groote, roode, witgemoesde zakdoek uit zijn zak te trekken en zich er kop en nek duchtig mee af te vegen. Hij kon van het groote grasveld af juist op den achterkant van zijn huisje kijken waar op de bleek het helderwitte waschgoed lag uitge spreid en zijn Gina bedrijvig af en aan liep om de boel te beredderen, terwijl de kleine bambino in zijn wiegje lag te trappelen van levenslust en vroolijke, dwaze geluidjes de warme lucht inzond. Maar hij had zich geen tel den tijd gegund er naar om te zien, of schoon hij natuurlijk niet had vergeten om 10 uur zijn glas koele wijn te gaan halen dat. als altijd, al ingeschonken had gestaan op het tafeltje onder den appelboom. Gina had er bij gezeten, de zwarte muiltjes op een laag bankje en een bollende schort vol erwten die zij knappend dopte. Af en toe streek ze zich een weerbarstige, donkere lok die haar telkens weer over het voorhoofd kwam val len uit den weg. Bezorgd had ze hem ge maand toch niet zoo gulzig den wijn naar binnen te laten klokken daar die zoo koud en hij zelf zoo brandend heet was. Hij had ge lachen of haar bezorgdheid en bij het weg gaan had hij nog gauw een kus gedrukt op de roomige blankheid van haar zachte wang. En het was al heeter geworden terwijl hij ge stadig voortwerkte. Boven hem spande zich de Italiaansche blauwe hemel en de blanke, re gelmatig op en neer gaande zeis ving de von ken van het uitbundig stralende zonnelicht, Dan. afschoon hij er al op gewacht had. toch nog onverwachts, deed de kerkklok twaalf dreunende slagen hooren. voor hem het sein om den arbeid le 1 taken en zich huiswaarts te begeven, waar intusschen de maaltijd al was aangericht op het tafeltje onder den appel boom. Ondanks de overmatige warmte werd er goed gegeten van de goudgele spaghetthi, terwij! de dorstige kelen zich laafden aan den geurigen, koelen landwijn. Ze spraken niet, beiden hadden veel van de hitte te verduren, alles rondom was stil, geen zuchtje bewoog een blad. Alleen de bambino lag halfnaakt in zijn wiegje te spartelen van pret. De warmte scheen hém niet te deren. Na de noen liet de jonge boer zich wat in zijn stoel onderuit zakken, hij wilde even een kleine siesta doen. Door zijn halfgeloken oogen zag hij nog dat Gina het kraaiende jongetje op haar schoot nam om het een schoone luier en een hagel- wint hemdeke om te doen .Zooals ze daar zat was ze geheel een madonna met het kind en het was hem of die beiden omgeven waren door een aureool van licht. Dan vielen zijn oogen toe en als in 'n kaleidoscoop ziet hij, in zijn droom, al wat zich de laatste jaren in zijn leventje heeft afgespeeld, nog eens aan zich voorbijtrekken Kermis is het in het kleine Italiaansche dorp, de paren zwieren over de dansvloer op het rythme van een oude viool, maar de speelman, de oude Carlos, weet er nog muziek uit te halen. Een jonge boer staat aan den kant. de lust tot den dans is hem vergaan van het moment af dat de rijke koopman hem zijn kameraadje heeft ontfutseld. Gina, zijn buurmeisje, de speelgenoot van zijn kinderja ren, voor wie hij zijn mooiste appel bewaarde en wier griffelpuntjes hij sleep met zijn zak mes, waar hij altijd buitengewoon zuinig op was en dat hij dan ook nooit gebruikte voor het slijpen van punten dan alleen de hare. Gina, wat was ze prachtig zooals ze zich be woog tusschen de dansende menigte, zoo slank en rechtop met de gladde, bruine huid en de glanzende, zwarte lokken. Wat schit terden de fluweelige, bruine oogen en wat parelden de tanden tusschen de volle roode lippen! Geen tel liet hij haar uit het oog. hij gloeide van spijt en van jalousie op den koop man die immers rijk was: hij had haar niets aan te bieden dan zijn hart vol warme liefde en zijn jonge, sterke armen die voor haar zouden werken, werkenMaar hij had zich opgewonden voor niets. Gine vertelde hem nog dienzelfden avond dat de koopman haar ten huwelijk gevraagd maar dat ze had ge weigerd onder het voorwendsel, dat ze van iemand anders hield. En het was niet erg moeilijk voor hem geweest te raden wie dat zou kunnen zijn, de manier waarop ze hem daarbij aankeek en even zijn hand drukte, zei hem alles. Die avond wandelde een gelukkiL paar naar huis bij het schijnsel van maan en sterren. En het was hun goed gegaan. Ze waren kort daarop getrouwd en het aardige huisje, ge heel in 't groen, dat ze op afbetaling gekocht hadden, was na een paar jaar hun eigendom geworden. Ze hadden meer kippen kunnen koopen en een geit en een koe. Maar het mooiste dat ze er bij gekregen hadden, dat was hun kleine, rozige, gezonde jongen, het heerlijkst Godsgeschenk! De jonge boer ligt nog steeds onderuitgezakt in zijn stoel, een glimlach glijdt over zijn laat. Het lijkt den teederen glimlach van den trotschen, jongen Vader. Daar was een van de verrukte, dwaze geluid jes van den kleinen bambino en er was iets van gerucht rondom in de lucht. Ineens is hij fél wakker en, wat hy daar vóór zich ziet doet hem schier verstijven van schrik: Gina is over haar naaiwerk in slaap gevallen, en een groote adelaar pakt juist het jongske met zijn snavel iin de luier en wil er mee weg vliegen. Als de weerlicht werken zijn hersens, hij rent het huisje in, haalt zijn geweer dat jelukkig geladen is, legt aan en ofschoon iedere vezel in hem siddert van nerveuze span ning, is de hand die naar de trekker gaat kalm en koen. In die hand houdt hij, als 't ware, hun jong geluk omsloten. Gina is door het rumoer uit haar slaap op schrikt en, bleek als een doode strekt ze, als waanzinnige, de handen uit naar het mon ster dat haar kind met zich mee wil voeren naar onbekende verten. Bij het afgaan van het schot valt ze terug in haar stoel en slaat de handen voor het gelaat: twee millimeter te veel naar rechts en hij zou...... Maar nee. onfeilbaar doet de jager zijn werk en schiet den roover, die intusschen al ongeveer twintig meter is gestegen, dwars door de borst. Langzaam daalt de stervende adelaar en legt het kraaiende jongske ongedeerd, neder op het verschgemaaide gras Twee jongen menschen snellen toe en op het groote grasveld omvat het gouden zonlicht een kleine groep van drie; Vader en Moeder die hun kind en zoo elkaar mede omstrengelen en knielende Gode dank zeggen voor het be houd van hun geluk. GERARDA MARS. I naar Zuid-Afrika was dit jaar afgestudeerden vonden er een De trek groot: 28 plaats. Resumeerende kan worden gezegd, dat de M. T. S. zich in een grooten bloei verheugt en goede vooruitzichten biedt in alle richtingen aan haar afgestudeerden; de groote aanmel ding wijst ieder jaar op waardeering overal in den lande. De voorzitter meent, dat de gunstige re sultaten voor beide scholen verkregen, voor een groot gedeelte te danken zijn aan de groote toewijding van directeur en leeraren en verder personeel van beide scholen, waar voor hij namens de vergadering hulde brengt. Moderne Bouwvakarbeidersbond laat geen extremisten toe. Op het congres van den Modernen Bouw- arbeidersbond werden gisteren voorstellen be handeld om te komen tot weer toelating van communisten en andere links georienteerden, tot wier wering in 1934 in Nijmegen was be sloten. Na een uiteenzetting van het be stuurslid A. Leusink. werden de ingediende voorstellen ingetrokken en werd met op drie na algemeene stemmen de volgende motie aangenomen: De algemeene vergadering, gehouden op 7 8 en 9 Juni 1937 te Groningen; acht het noodzakelijk, dat de moderne vak beweging in Nederland deelneemt aan den strijd voor de handhaving van de democra tische volksrechten en is van oordeel, dat de democratie onmisbare voorwaarde is voor het bereiken van de doeleinden, welke de moderne vakbeweging nastreeft; verklaart, dat hieruit voortvloeit, dat de middelen, welke worden aangewend om het gestelde doel te bereiken, niet in strijd mo gen zijn met de beginselen van de democratie en acht op grond hiervan het lidmaatschap van organisaties vijandig staande tegen over een democratische volksgemeenschap of het rechtstreeks of zijdelings steunen van deze organisaties, onvereenigbaar met het lidmaatschap van den A. N. B Voorts werd besloten een commissie te be noemen, welke het contributievraagstuk en het vraagstuk der uitkeerïngen in studie zal nemen. In deze commissie zullen zitting ne men: Kranenburg (Rotte: m>. Polling (Gro ningen), v. Soest (Almelo) Timmermans (Petten) en De Ruiter (Sneek). Een herinnering aan den tijd der gilden. Op den hoek SpaarneDamstraat staat een pand, waarin het café „Het Sleepershoofd" gevestigd is. Dit perceel is onlangs door de gemeente aangekocht voor een verkeersverbetering. De uitmonding van de Damstraat op het Spaarne kan nog verbeterd worden en daarom is dit huis aangekocht. Het staat nog niet vast of het geheele gebouw zal gesloopt worden Op deze plaats stonden in vroeger eeuwen tusschen de Berkenrodesteeg en de Waag de sleden en wagens der sleepers. Net als alle ambachten waren ook zij georganiseerd in een gilde het Sleepersgilde. Hun nazaten zijn chauffeurs van vrachtauto's en koetsiers. Hun gilde, n.l. van de sleepers, kan men vergelij ken met een plaatselijke afdeeling van Ver- eeniging van Transportarbeiders Een politieke tint had zoo'n gilde niet, maar wel was dit met hechte banden gebon den aan de stedelijke regeering. Van hooger- hand was er een „ordening" van den arbeid, waren tarieven voor alles en nog wat nauw keurig opgesteld. Een vo!'/dig boetestelsel was uitgesponnen. Die kwamen vóór den Spaan- schen tijd soms geheel, soms voor 1/3 aan de kerk. Wilden de gildebroeders een wijziging op een of ander gebied, dan werd er een request opgesteld aan Heeren Burgemeesteren. Daarop volgde rijpe deliberatie der Heeren, overleg met Raden, Schout en Schepenen, advys werd ingewonnen van Pensionaris en Secretaris der Stad en dan kwam de nieuwe keur of een amplicatie daarvan en werd af schrift behalve aan Deken en Vinders van 't Gilde, ook aan 't Grootschippersgilde. de schippers, de ..brouwers en brousters" toege zonden. omdat die allemaal met de werk tijden en loontarieven te maken hadden. We zullen eerst iets mededeelen uit het oudste stuk, n.l een geschreven ordonnantie, d.d. November 1566. onderteekend door den Secretaris van Haarlem C. Dzn. Coornhert. Daar lezen we o.a. dat ..niemant hetzij sleper of drager eenige werken verschepen ofte scuy- fcen mogen aannemen ofte bearbeiden voor en aleer 'tselve werek alhier binnen de stede gecommen en onder dengenen tegenwoordlch sijnde, daeromme gelast.sal zijn, op te boeten van achtien stuyvers ten prof ij te van den outaer van den voorsz. ghilde". Eerst moest het vaartuig dus binnen zijn, daarna konden de sleepers od 't Sleepershoofd tegenwoordig om het lossings- en vervoerswerk loten. Werd van te voren een afspraakje met den schipper emaakt. dan werd de schuldige sleeper be boet. De boete was voor 't altaar van het gilde in de Groote Kerk. Een sleeper mocht geen ander opnemen voor en aleer hij zijn eerste werk. hem bii lo ting toegewezen, had gedaan. Daarop stond mede een boete van 18 stuiver, waarvan 1/3 was voor 't altaar. 1/3 voor den Heeren, 1/3 voor 't Gerecht. Men mocht ..in geen anders erk" treden „buyten belijenis van dengenen" door het lot aangewezen en wel op verbeurte van een pond was ten behoeve van het outaer. Eenmaal het werk door loting aangewezen, dan zal de sleeper „van stonden aen en sonder vertreck (uitstel) moeten afwereken op peyne dat Intresse en schade daarbij geleden". Hierop stond een boete van 18 stuiver en „ar bitrale correctie bij aldyn daer clachte af come". In de Keur der Sleepers van 7 Juli 1608 lezen we: Elck sleeper sal gheen meer als een paert mogen houden omme mede te sleepen en wereken op 't Hooft, welck paert hij selfs mennen sal moeten sonder knegt daertoe te houden of een ander daer mede te laete wer eken ten ware bij consent van vinders. Om eenigszins een idee van de kosten te ge ven, ontleenen we aan de keur van 1751. voor gebruik van Koetssleede: Voor het brengen van een Bruidegom en Bruid ten trouw heen en wederom f 2.10. Voor dezelve ten ondertrouw te brengen 1. Voor een Kind. daarmede ter Begraaffénis te brengen 2. En menschen van de Huizen der Ingezete nen tot de Schuiten 8 stuivers. Voor Menschen te brengen van de eene Schuyt na de ander 12 stuivers. Doch na 12 uuren 's Nachts dubbeld geld. En buiten der Stads Poorten na bescheyden- heid en wanneer een Medicinae Doctor een Sleede gebruikt om zieken te bezoeken, voor ieder uur 8 stuivers

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 7