)IUid iu 't Hwt Ufln BREEfflEn DONDE RDS'G 10 J U NI 1937 HA ARE EM'S DAGBCAÖ 9 In alle landen genieten de menschen thans van warme temperaturen. Of zij lijden eronder zooals wielrenners, die vele uren over zonnige stoffige wegen moeten snellen Frankrijk is hel land van de wielerwedstrijden op den weg De zware race BordeauxParijs Twaalf uur achter den motorDe jeugdige Belg Somers winnaarRondom het criterium in den HaarlemmerhoutVoor de renners is routine en oplettendheid een voorwaarde voor succesEen lersch voethal-verhaaltje. Nergens ter wereld is het wielrennen op den weg zoo populair als in Frankrijk. Welis waar organiseert men ook in België tallcoze wedstrijden, doch dit zijn grootendeels de z.g. kermiskoersen plaatselijke races over een gesloten circuit van enkele kilometers, dat meerdere malen moet worden afgelegd. Daarnaast worden ook wel afstandsraces van grooter formaat gehouden, evenals trou wens in Italië en in mindere mate in Zwit serland en Duitschland, doch Frankrijk is toch het land, waar gedurende het geheele zomerseizoen de belangrijke wegwedstrijden elkaar met slechts korte tusschenpoozen op volgen. De Tour de France, de fantastische 'kracht meting der „reuzen van den weg" is natuur lijk de voornaamste gebeurtenis, maar races als ParijsNice, Parijs—Roubaix. Parijs Rermes en vooral niet te vergeten Bordeaux r-Parijs trekken eveneens de algemeene be langstelling. Laatstgenoemde course, over eeryafstand van ruim 500 kilometers, die en kele dagen geleden weder is gehouden, wordt als "de moeilijkste beschouwd, omdat de rij ders den geheelen weg achter lichte motoren moeten afleggen. Men zou meenen, dat het rijden achter gangmaking de taak van den renner ver licht en gedeeltelijk is dat ook waar, doch daar staat tegenover, dat de op één dag af te leggen afstand veel grooter is dan in ge wone wegraces, terwijl eventueele zij- of te genwind en slechte weggedeelten veel meer krachtsinspanning en uithoudingsvermogen van den rijder eischen dan in normale wed strijden. Bovendien kunnen (bij het voortdu rende hooge tempo inzinkingen niet uitblij ven en zoo komt het dikwijls voor, dat een renner, die een grooten voorsprong op zijn concurrenten heeft en de overwinning voor het grijpen lijkt te hebben, plotseling door volkomen uitputting moet opgeven. Hoe zwaar de rit BordeauxParijs wel is, blijkt overigens uit het geringe aantal deel nemers, dat zich capabel voelt dezen kracht toer te volbrengen. Ditmaal kwamen er slechts negen aan den start, waarvan er vier het eindpunt bereikten. Elk dezer deelnemers krijgt de beschikking over een viertal gang makers, zoodat, wanneer een der laatstge noemden motorpech krijgt, zijn collega on middellijk en zonder tijdverlies den renner kan opvangen. Zeven Fransehen en twee Belgen hebben elkaar de overwinning betwist en tenslotte is het de 20-jarige Belg Joseph Somers ge weest, die in dezen monsterrit heeft gezege vierd, waarbij hij de 572 Kilometer aflegde in 12 uur 46 min. en 55 1/5 seconde, derhalve met een uurgemiddelde van ongeveer 45 Ki lometer. Het resultaat bleef tot het laatste moment onzeker, want aanvankelijk had de Frahschman Lapébie de beste kansen. Ge durende de eerste 200 Kilometers vergrootte deze bekende renner regelmatig zijn voor sprong, die te Poitiers 6Y2 minuut op Somers en 1.1 minuten op Thiétard bedroeg.. Plotse ling moest de leider echter den strijd staken, waardoor Somers nieuwen moed kreeg en zijn voorsprong, mede door een geweldige inzin king van IThiétard bij het bereiken van Or- Johv Mikkelsson, een Zweedsch snelwandelaar, die 20 K.M. in 1 uur 32 min. 11.4 sec. aflegde ev daarmee een nieuw wereldrecord vestigde, zal hei ook warmpjes gehad hebben.. léans, tot niet minder dan 26 minuten za| stijgen. Maar van dit oogenblik af zette laatst genoemde de tanden op elkaar; hij .vloog de hellingen op en af en ondanks een val bij St. Cloud, liep hij steeds sneller op den Belg in. Somers, die, gezien zijn fraaie kans op de zege, in het laatste gedeelte van de race geen enkel risico wilde nemen en met het oog op mogelijke valpartijen zijn tempo had verminderd, werd tenslotte zondanig door den aanstormenden Franse- n bedreigd, dat diens achterstand van 26 i c 112 minuut was teruggeloopen. Geheel inhalen kon hij den Belg echter niet meer en deze ging met 1 minuut 3 seconden voorsprong over de eindstreep. Derde was Benoit-Faure en vier de Debenne. Behalve Lapébie moesten ook Speicher. Noret Auville en de Belg Bonduel de race staken. Er blijkt veel belangstelling te bestaan voor de Ronde van Haarlem, het wielercrite- rium door den Haarlemmerhout, dat onder auspiciën van „Haarlem's Bloei" en onder technische leiding van „De Kampioen" op Ze terdag 19 Juni zal worden verreden. Men meene niet, dat het rijden van dit parcours als wedstrijd zoo eenvoudig is; in tegendeel, voor den meest ervaren beroeps renner levert het vele moeilijkheden op. In de eerste plaats komen er tal van bochten in voor, waarvan vooral de haarspeldbocht bij den scherpen hoek van Helenalaan en Spanjaardslaan groote stuurmanskunst ver- eischt. Doc'h met goed sturen alleen kan men zich niet in de voorste gelederen handhaven en pijn kans op de overwinning behouden, minstens even belangrijk is het positiekie- zen ten opzichte van den weg en tevens ten opzichte van het peloton. Bevindt een ren ner zich b.v. bij het bereiken van de „haar speldbocht" geheel aan de buitenzijde van een groep renners, dan is de kans groot, dat hij door het moeten afleggen van een groo teren boog terrein verliest; ligt hij teveel aan de binnenzijde, dan moet hij afremmen om zonder in botsing te komen den korten draai te kunnen nemen. Bovendien zijn enkele der te berijden la nen in den Hout van een bolvormig wegpro- fiel voorzien, waarbij op sommige plaatsen de losse steentjes langs de kanten vooral bij een hoog tempo het gevaar van slippen ver- hoogen. Het positie kiezen ten opzichte van het peloton vereischt routine en voortdurende oplettendheid. Immers niet zoodra wordt een poging tot ontsnappen gedaan, of de renner, die zijn kans wil behouden, moet oogenblik- "kelijk het wieltje van een der wegloopers zien te pakken en daarvoor moet hij zorg dragen, niet ingesloten te worden of te ver achter in het peloton terecht te komen. Spe ciaal op de smallere weggedeelten, zooals b.v. op de Helenalaan bij Lourens Coster zal het moeilijk zijn, andere renners te passeeren, daar ook de concurren ten er vanzelfsprekend op uit zijn, voor de nabije haarspeldbocht zich zoo gunstig mo gelijk te plaatsen. Op een kort, gesloten traject als het 2y2 Kilometer-lange circuit door den Hout be- teekent bandbreuk of andere pech zoo goed als zeker een vervlogen illusie, want de en kele minuten, die zelfs de snelste reparatie vereischt, zijn voldoende, om den rijder op dit bochtige parcours een niet meer in te halen achterstand te verzekeren. Mocht de beslissing in dezen rit van den eindsprint afhangen, dan zullen speciaal de toeschouwers in het oostelijk gedeelte van de Spanjaardslaan zich kunnen verlustigen in -het manoeuvreeren der renners om toch vooral niet van den ,kop af de spurt te moe ten Inzetten. Het mag toch als een bekend feit worden verondersteld dat de renner, die het eerst de sprint inzet, als gangmaker dient voor zijn concurrenten, die zich aan zijn wiel laten meenemen om op de laatste tientallen meters naar voren te komen. Zoo wel onder de amateurs als onder de profs, en onafhankelijken zijn er echter kopstukken, die het liever niet op de eindspurt laten aan komen, omdat zij uit ervaring weten, het daarin niet tegen specialiteiten op dit ge bied te kunnen bolwerken. Een van dezulken is de Amsterdammer Schulte, onze beste amateur, die er dus, zijn gewoonte getrouw, wel weer alles op zal zetten, om te ontsnap- 'pen en het peloton achter zich te laten. Het komt er daarbij voor hem op aan, het juiste moment voor deze wegloop-poging te kiezen, want doet hij dit te vroeg in de race, dan moet h'ï voor het verder** gedeelte van den afstand tesen de gecombineerde aanvallen van zijn achtervolgers strijden, die. om beur ten den kop nemend, op deze wijze verwoede pogingen in het werk stellen om, met ver- i HAARLEM, SCHOUWTJESLAAN 23 HEEMSTEDE, JULIANALAAN 14 (Adv. Ingez. Med.) deeling van krachten, den vluchteling in te halen. Bij het criterium in den Jardin des Tuile- ries, het vorig jaar te Parijs, deed Schulte reeds na enkele ronden een geslaagde ont snappingspoging, waardoor hij een grooten voorsprong verkreeg. Had hij gewacht tot het laatste gedeelte der race, alvorens weg te loopen, dan zou hij ongetwijfeld dezen belangrijken wedstrijd hebben gewonnen, thans werd hij na heftige en langdurige ach tervolging door een groep Franschen inge haald om tenslotte achter Guy Lapébie en Charpentier, die bij den Olympischen weg wedstrijd te Berlijn resp. als tweede en eer ste eindigden, de eervolle derde plaats te be zetten. Kiefer. de vermaarde Amerïkaansche zwem merdie zijn eigen wereldrecord 150 yards rug van 1 min. 32,7 tot 1 min. 31,9 verbeterdekoos wijste partij, door zich aan het koele nat te houden. Laat ons de hoop uitspreken, dat deze eerste ronde van Haarlem zoowel voor de ijverige organisatoren als van sportief oog punt bezien een volledig succes mag ople veren. Als het weer nu maar medewerkt. De overwinning van den Ierschen Vrijstaat op het Fransche elftal te Parijs is voor een Fransch sportblad aanleiding geweest, nog eens te herinneren aan de vroeger in Enge land gangbare fabel, dat de Ieren geen aan leg voor voetbal hebben. Om deze bewering kracht bij te zetten, deed het volgende ver haaltje opgeld: Voor het begin van een wedstrijd in Ier land, ontdekte de aanvoerder van een der teams, dat zijn doelverdediger niet was ko men opdagen. Een toeschouwer was zoo be reidwillig, de vacante plaats onder de lat in te nemen. Het spel begon en na vijf minuten wist de middenvoor der tegenpartij door te breken, het vijandelijk doel tot op 10 meter te naderen om daarna een keihard schot, beter bekend als een „vlinder" af te vuren, dat recht op den invaller-doelman afkwam. Deze bukte zich op het laatste oogenbük, waarop zijn verontwaardigde aanvoerder met verheffing van stem vroeg of hij gek was. „Waarom heb je dien bal niet gestopt", al dus de captain. .Stoppen?" antwoordde de Iersche toe schouwer-keeper verbaasd, „maar daarvoor hebben ze toch het net opgehangen?" VOETBAL. KAMPIOENSCHAP HAARLEM. VAN KORFBAL. CHRIST. KORFBALCLUB. Naar wij vernemen is Woensdagavond in den Chr. Besturenbond opgericht de Chr. Korfbalvereeniging „Door Sport Vereenigd". met. aanvankelijk 26 leden. Als bestuursleden werden gekozen de heer J. van der Hoeve, Ursulastraat 11 en Mej. Annie de Haas, Groote Houstraat 2 rood. (Beslissingswedstrijd.) Haarlem—R. C. H. (5—2) Na het gelijke spel van verleden week, waar door een tweede wedstrijd noodïg was om een beslissing te verkrijgen, is Haarlem er Woens dagavond in geslaagd, met overtuigende cij fers te winnen. Het spel van R. C. H. had ditmaal niet veel te beteekenen; elke aanval liep dood op de Haarlem-verdediging. Het geheele elftal van de Racing was totaal uit vorm. Alleen Van Thiel heeft uitstekend gespeeld. Ook Haarlem speelde geen buitengewoon goeden wedstrijd. Wel werd door de Haarlem voorhoede veel en dikwijls goed geschoten. Vele ballen kwamen nog tegen de lat. R. C. H. begon goed door binnen enkele mi nuten door Kedde de leiding te nemen (01). Haarlem komt hierna in de meerderheid; spoedig maakt Smit met een goed schot ge lijk (1—1). De roodbroeken nemen nu het spel in han den. Van der Hulst en Smit schieten in alle standen, maar steeds te hoog. Als beide spe lers weer eens een keurigen aanval onderne men, is het Van der Hulst, die den stand op 21 brengt. Dezelfde speler scoort even la ter onhoudbaar (3—1). Na de hervatting doet eerst R. C. H. weer eenige aanvallen, maar de Haarlem-verdedi ging weet stand te houden. Als Smit den bal van links met een verren trap naar De Winter plaatst, scoort deze (41) Van Gooi is uitgevallen, waarvoor Urban komt. Even hierna brengt Smit den stand op 5—1. Een geweldige regenbui breekt nu los op spelers en publiek. Er wordt echter doorge speeld. Het publiek stroomt de overdekte tri bune op. R. C. H. weet uit een penalty den achter stand te verkleinen (52), maar verder weet zij het niet te brengen. Na afloop reikte de heer Van der Aart, voor zitter van den H. V. B„ den beker uit. Hij hoop te, dat het winnen van den beker voor Haar lem een inspiratie zou zijn, om eens voor een afdeelingskampioenschap te zorgen. AUTOMOBILISME. K. N. A. C.-CLUBTOCIIT NAAR DALMATIë. Eenige leden der K. N. A. C. zijn in clubver band op reis voor het maken van een vier- weekschen toer, waarvan Joego Slavië het hoofddoel is. Sinds het vertrek, dat op 29 Mei jJ. plaats had. is de tocht onder de gun stigste omstandigheden verloopen. De route voerde over België, Frankrijk, Zwitserland en langs de Cote d'Azur naar Italië, met Venetië als uitgangspunt voor een bootreis langs de Dalmat-ische kust. Bij het overschrijden van de Fransche, Zwitsersche en Ituliaansche grens wer den de K. N. A. C.-leden steeds op de meest voorkomende wijze ontvangen: de autoriteiten verleenden alle mogelijke mede werking, ten einde het grensoponthoud tot een minimum te beperken. Bij de aankomst in Zwitserland werden de deelnemers ontvangen door eenige bestuurs leden van de Zwitsersche Automobiel Club, die Zwitsersche auto vlaggetjes en plaquettes aanboden; een kinderkapel bracht alleraar digste melodieën ter begroeting ten gehoore. De zonneschijn verlaat het gezelschap noch letterlijk, noch figuurlijk. Zondag j.l. zijn de K. N. A. C.-leden aan boord gestapt van een boot voor een genot volle reis langs de Dalmatische kust. Men ge niet van zee en zon en land en steeds weer wordt het gezelschap aahgenaam verrast door de vriendelijkheid, waarmede men door Fran schen, Zwitsers, Italianen en Joego-Slaven wordt begroet, een vriendelijkheid, die getui genis aflegt van het goede hart, dat men deh Nederlanders toedraagt. CRICKET IN ENGELAND. De stand van de Woensdag begonnen wed strijden is: Op Lord's Yorkshire (1) 218 tegen Middlesex (10). Op den Oval: Surrey (15) 2884 (Gregory 102) tegen Somerset (14). Te Horsham: Sussex (2) 368—7 tegen Gloucester (6) Te Birmingham: Leicester (16) 3025 (Berry 124) tegen Warwick (9). Te Cardiff: Notts (3) 234 (Staples 113x) tegen Glamorgan (4). Te Worcester: Worcestershire (12) 322-7 (GTimshaw 103) tegen de Nieuw-Zeelanders. Te Manchester: Essex (7) 199 tegen Lanes (8) 462. Te Southampton: Derby (5) 187 (Herman 556) tegen Hampshire. Te Cam bridge: Cambr. University 9—0 tegen Northants 227. Te Oxford: Oxford University 462 tegen Minor Counties 195. HONKBAL. WEDSTRIJDEN IN PARIJS. Ter eere van de Wereldtentoonstelling te Parijs wordt daar een groote sportdemonstra- tie gehouden, waar ook honkbal een plaats vindt. Dit honkbalt-ournooi wordt gehouden od Zondag 30 Juni as. Het programma luidt: a. BelgiëFrankrijk. b. NederlandBelgië. c. FrankrijkNederland Vakkundige Reparatie van GOUD- EN ZILVERWERKEN HORLOGES EN KLOKKEN Wijnands v. Rensen 't Medaillehuis Schoterw. 78 o. kazerne tel. 17256 (Adv. ingez. Med.) SCHAKEN. CAPABLANCA TEGEN EUWE OF ALJECHIN OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP? Reeds geruimen tijd houdt men zich in de internationale schaakwereld bezig met het vraagstuk, welke meester het eerst in aan merking komt om den winnaar van de in dit najaar te houden revanchematch tusschen Euwe en Aljechin, voor een kamp om den wereldtitel uit te dagen. Eenigen tijd geleden is een commissie door de F.ID.E. ingesteld, die een ranglijst zou opmaken van de spelers, die voor een titel- match tegen Euwe of Aljechin in aanmerking zouden komen. Het aanstaand congres van den Internatio nalen Schaakbond zal op 10 Augustus te Stockholm worden gehouden. De commissie zal op dit congres een advies uitbrengen, waarbij dient te worden aange- teekend, dat het congres zelf in deze aan gelegenheid uiteindelijk zal hebben te be slissen. Naar wij van welingelichte zijde vernamen hebben alle commissieleden Capablanca als nummer 1 op delijst geplaatst, in verband met zijn resultaten in 1936 op de groote tournooien te Moskou en Nottingham. Wordt Capablanca inderdaad door het Stockholmsche congres als uitdager aange wezen, dan wil dat nog niet zeggen, dat een match tusschen hem en den winnaar der ontmoeting Euwe—Aljechin definitief tot stand zal komen. Verschillende voorwaarden ook van financieelen aard, zijn hieraan na melijk verbonden. Mocht Euwe er in slagen, zijn titel van wereldkampioen in zijn match tegen Aljechin te behouden, dan mag men wei aannemen, dat de eerstvolgende ontmoeting om het wereldkampioenschap niet eerder dan in 1939 zal plaats hebben. WIELRIJDEN. H.S.V. ,De KAMPIOEN". De tweede baanwedstrijd mocht zich Woens dagavond ondanks het dreigende weder in een druk bezoek verheugen; de aanwezigen hebben dan ook goede sport te zien gekregen. De num mers hadden een vlot verloop; er werd zeer sportief en vooral fair gereden. Gereden werd een sprintrit over 3 ronden voor A- en B-klasse voor de Zomercompetitie een 25 ronden race voor nietgeplaatsten. In de B-klasse een inhaalrace over 15 ronden en een koppelwedstrijd voor A-klasse voor welke wedstrijden in totaal 34 renners aan de start kwamen. Bijzondere vermelding verdient wel de groote finale der A-klasse, welke gewonnen werd door D. Drost voor C. de Best en R. Groot. Dit was een mooie prestatie van Drost om de ge routineerde sprinters Groot en de Best te klop pen. Sprint B-klasse: le demifinale: 1. de Lange, 2. Valkman. 3. Krom. 2e demifinale1. Huyg, 2. v. Noorden. 3. Bakker. 3e demifinale: 1. Drogtrop. 2. Terburg. 3. Dalfsen. Kleine finale: 1. Valkman, 2. v. Norden. 3. Terburg. Groote finale: 1. de Lange, 2. Drogtrop. 3. Huyg. Sprint A-klasse: Ie demefinale: 1. de Best, 2. Hessels, 3. Fabel. 2e demifinale: 1. Groot, 2. Schaper, 3. Opbroek. 3e demifinale 1. D. Drost, 2. v. Rooyen, 3. Brey. Kleine finale: 1. Schaper, 2. Hessels, 3. v. Rooyen. Groote finale: 1. D. Drost. 2. de Best, 3. R. Groot. 25 ronden niet geplaatsten B-k!asse. Hierin behaalde H. J. Keizer op fraaie wijze de over winning voor v. Halst, Sietsma, de Winter, v. Noorden en Pols. J. Bos en S. Bos halen na 14 ronden Veen en Vonk in. Koppelwedstrijd 100 ronden 2 klassementen. Aan den start kwamen de volgende koppels: de Best-Esveld, ThD. Drost, SchaperBrey, GrootFabel, OpbroekHessels, Scheidier— Jansen. Nadat ongeveer 40 ronden waren ge reden moest de wedstrijd door den regen wor den afgelast. BAANWEDSTRIJD TE HALFWEG VAN EXCELSIOR. Bovengenoemde vereeniging hield haar tweeden avondbaanwedstrijd. Er verschenen 30 A-, B- en C-klassers en 7 Juniores aan den start. Eerst reden de juniores een wedstrijd over 15 ronden 1 klassement. Uitslag: 1. W. Kleinhout, 2. J. v. Dijk, 3. Sinderen, 4. Jas, 5. Van de Weiden. Een wedstrijd jun. over 15 ronden 2 klassementen: 1. W. Kleinhout 10 pt.; 2. De Nijs 8 pt.; 3. G. v. Dijk 6 pt.; 4. Van Sinderen 4 pt.; 5. Jas 2 pt.; 6. Van de Weiden. Afvalwedstrijd Juniores: 1. G. v. Dijk; 2. Kleinhout; 3. De Nijs. De A-, B- en C-klassers verschenen aan den start voor een afvalwedstrijd over 20 ronden 2 series, 4 geplaatst le serie: 1. J. Jas. 2. Kort hals: 3. Van Dokkum; 4. G. Jansen. 2e Serie 3 geplaatst: 1. J. Lasschuit; 2. B. Matzen; 3. Taverne. Finale: 1. J. v. Dokkum; 2. J. Lasschuit; 3. G. Jansen. Een koppelwedstrijd voor A-, B- en C-klas sers over 30 ronden, 4 koppels geplaatst van iedere serie. Finale een y2 uurs koppelwedstrijd: 1 Kort hals—Banken 4 pt. ;op 1 ronde 2. Jas—H. v. Es 5 pt.; 3. Walgien—J. v. Dokkum 2 pt.; op 2 ronden 4. G. en F. Jansen 3 pt.; 5. Munk— Taverne 1 pt. Finale achtervolging der Veteranen: 1. G. Jonker; 2. Jas.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 13