vrouw wm? Kent U Indië? Speelgoed Pracht en praal voor den zomeravond Voor handige vingers Het verwijderen van room- en ijsvlekken Menu van de week Boekennieuws EVERLASTING DONDERDAG 10 JUNI 19,17 HAARDE M'S DAGBLAD 10 VOORDE De mode van 1937 vindt tal van stijlen in zich vereenigd Nu het zomerseizoen te Parijs, met de We reldtentoonstelling in het middelpunt buiten gewoon schitterend belooft te worden, hebben de groote modehuizen een belangrijke plaats in hun collecties ingeruimd voor de avond toiletten. Allerlei stijlen kunnen we daar bewonde ren prachtige toiletten met Grieksche plooien de hooge taille van het empire, de kwijnende gratie van de romantiek, de volants en stroo- ken van de derde republiek en zelfs gewaden, die gedachten oproepen aan het zonnige Ha waï; maar dit alles is wel zéér modern door de toepassing der kleuren en het flatteuze décol leté. Een viertal charmante modellen vindt u op onze teekening bijeen. Op den voorgrond een chique japon van Engelsch borduurwerk, gegarneerd met bandfluweel. Het figuurtje daarachter draagt een kanten mantel over een zijden onderkleed; een zeer moderne vorm van avondtoilet. Verder een japon van geruite taf zijde met „ouderwetsch" uitspringenden rok en een japon, geïncrusteerd met sterren van zwarte tulle of kant. Ook dit is weer zeer nieuw! Een nieuwe manier om smockwerk te maken. Zoodra de ijscowagentjes op den weg ver schijnen, wordt ook de ijstijd ingeluid. D.w.z. dat er dan weer veel ijs geconsumeerd wordt en het zeer vaak voor komt dat dit op ja ponnen, mantels enz. merkbaar fis aan de room- en roomijsvlekken. Het komt ons der halve actueel voor over de behandeling van deze vlekken thans iets te zeggen. Als ge met ijs of roomijs gemorst hebt, wrijf dan niet dadelijk met een zakdoek over de vlek, daarmede bereikt u slechts dat u de materie juist in de stof wrijft. Neem een dotje watten gedrenkt met perchlooraethy- leen en wrijf de vlek daarmede af. Bedek de plek vervolgens met magnesia dat na een uur verwijderd kan worden. Indien er nog een vlek is achtergebleven behandelt u die op dezelfde manier doch met lauw water. Daarna met een leeren lap zoo droog moge lijk kloppen en weer bedekken met magne sia dat weer na een uur verwijderd wordt. Denkt u er aan, steeds bij het ontvlekken een badhanddoek onder de vlek te leggen, die af en toe omgelegd moet worden, steeds met den drogen kant naar boven. Zondag Pompelmoes Aspergesoep Kalfsoesters met ge hakt Peulen en worteltjes Aardbeienbavarois Maandag: Runderrollade Postelein Aardappelen Griesmeelschotel Vruchten Dinsdag: Spinaziesoep met croutons Vleeschkoekjes Kropsla met kom kommer Gebakken aardapp. Vanillevla met aard beien Woensdag Stoofs'a gehakt Aardappelen Maizenapuciding Aardbeiensaus Donderdag Kalfscarbonaden Stoofasperges Aardappelen Caramelvla Vrijdag: Gebakken paling Kropsla Aardappelen Rijstpudding met abrikozen. Zaterdag Spinazie Gebakken eieren Aardappelen Koude vruchtengruel, Vegetarische menu's 1 Groentekoekjes m. tomatensaus Aardappelen Kropsla Slagroom m. aard beien 2 Tomatensoep met croütons Gebakk. bloemkool Aardappelen Gesmolten boter Rabarber compote 3 Geroosterd brood met rauwe groente Peulen en wortelen Aardappelen Botersaus Griesmeelpudding m. kruisbessenmoes 4 Roereieren met to maten Kropsla in vuur vaste schotel met bruine boter Aardappelen Vruchtensla Recepten Gevulde kalfsoesters (Weener fricadel) Benoodigd 6 kalfsoesters van 50 gr. 1V2 ons kalfsgehakt, l/z eetlepel gehakte peterselie, 1 ei, 1 beschuit, paneermeel", zout, peper, noot. 2 gehakte truffels, 80 gr. boter. Het gehaakt aanmaken met eidooier, peper, zout, noot en beschuit. De peterselie en de truffels ermee vermengen. De kalfsoesters wasschen en zouten en zoo glad mogelijk be dekken met het gehakt. De stukjes vleesch door eiwit en paneermeel halen en in de koe- kepan in de boter langzaam gaar en licht bruin bakken, 15 a 20 minuten. De oesters het langst op den gehaktkant laten liggen. De jus af maken met water en zoonoodig zeven. Aardbeienbavarois De ambtenaarsvrouw heeft in de buitengewesten een moeilijke, doch dankbare taak te vervullen. R" :n de Indische maatschappij zijn niet voor alle vrouwen dezelfde. Zoo zal het een enorm verschil maken of men op Java of in de buitengewesten terecht komt en ook, hoe, in welke functie de Hollandsche vrouw naar Indië gaat. Komt ze uit als onderwijzeres, als jong meisje, dat zich nog een plaats in de maatschappij moet veroveren, dan zullen haar rechten en plichten, haar vreugden en haar offers geheel andere zijn dan wanneer ze als getrouwde vrouw of als handschoentje af scheid nam van het vaderland. In 't laatste geval speelt natuurlijk de be trekking van den man, die zij zich heeft geko zen, een groote rol. Deze „baan" toch bepaalt in de meeste gevallen de standplaats (met alle hieraan verbonden omstandigheden als kli maat, scholen enz.) en tevens haar verhouding tot de Europeesche en de Indische samen leving. 't Is in dit verband voor ons. Hollandsche vrouwen, stellig wel interessant, eens iets te hooren van de zoo 'dankbare taak van de ambtenaarsvrouw in de buitengewesten. Deze taak is een vierledige, n.l. haar taak als echtgenoote, als moeder, tegenover de Euro peesche en tegenover de inheemsche maat schappij. Vier terreinen, die natuurlijk vol strekt niet zoo streng gescheiden zijn, maar voortdurend inelkaar grijpen. Het werk van een Indisch bestuursambte naar is verre van gemakkelijk en door dit feit alleen al wordt de taak van zijn vrouw als meelevend, belangstellend echtgenoote buiten gewoon belangrijk. Als eerste regel zal zij zich moeten stellen, dat „de dienst" vóór alles gaat. 't Kan zijn. dat dit vage, onpersoonlijke ding, waaraan ook zij ondergeschikt is, plotseling haar huishou delijke plannen omverwerpt, haar heur man afneemt op oogenblikken, dat zij juist zoo groote behoefte heeft aan zijn steun. Dit alles kan moeilijk en verdrietig zijn, maar 't wordt gemakkelijker te dragen, zoodra de vrouw werkelijke belangstelling gaat voelen voor allerlei onderdeelen van den dienst: hygiëne, bestrijding van volksziekten, meisjesscholen enz. En voor deze belangstelling zijn eigenlijk geen grenzen te trekken: tenslotte wordt het zóó. dat de man al zijn bestuursproblemen, al zijn moeilijke kwesties, al het Indische lief en leed, waarmee zijn werk hem dagelijks in aan raking brengt, graag met zijn vrouw bespreekt en dat ze hem al was 't alleen maar als ..veiligheidsklep" hierin tot een grooten steun wordt. Moeder-plichten. Ook haar taak als moeder is voor de ambte naarsvrouw in de buitengewesten niet gemak kelijk, in de eerste plaats door de eenzaamheid. Veelal zijn er geen andere kinderen in de buurt, waardoor de zoo gewenschte omgang met ka meraadjes ontbreekt. Dan is er het gevaar, dat de kleintjes door baboe's en andere bedienden worden verwend en bedorven. En tenslotte heeft dikwijls de moeder ook nog de taak, haar kinderen zelf te onderwijzen. Dank zij de voortreffelijke methodes voor huis-onderwijs, volgens welke men thans in Indië kan werken, levert de zakelijke kant van dit probleem niet veel moeilijkheden op. Maar voor de moeder, die ook haar werk als echt genoote en huisvrouw goed wil volbrengen, wordt het leven dan wel zeer gebonden. Daarbij komt nog, dat de vrouw van een ambtenaar zich natuurlijk niet kan en mag onttrekken aan haar maatschappelijke plich ten. En die zijn in het moderne Indië met zijn opbloeiend vereenigingsleven wel zeer aan trekkelijk, maar ook veelomvattend. En de B.B.-vrouw neemt hier een zeer spe ciale plaats in: niet alleen is zij een der vele gastvrouwen, die allemaal haar deeltje moe ten bijdragen tot de gezelligheid en het onder ling contact, maar bovendien vertegenwoor digt ze min of meer met haar man samen het bestuur. Ze staat als zoodanig bloot aan kri tiek en is meer dan wie ook ervoor verantwoor delijk, dat er op haar eigen houding, op haar tact en opbouwende geest niets aan te merken valt. Dit is natuurlijk een zware en lastige, maar ook een dankbare taak. Niet minder mooi werk kan1 zij doen ten op zichte van de inheemsche maatschappij, voor al wanneer ze van het standpunt uitgaat, dat ze hier een roeping heeft te vervullen, dat van haar houding, haar waardigheid, haar sym pathie voor een deel afhangt van de wijze, waarop de inheemschen den Europeaan be schouwen. Hoe de aanraking met het inheem sche deel der maatschappij zal zijn, hangt ge heel af van den aard der bevolking. Meestal is het eerste contact met de vrouwen er spoedig, als er over en weer kinderen zijn. Dan gaat het op de eene plaats verder door het uitwis selen van recepten, ergens anders door een Hollandsch lesuurtje en elders weer door de inheemsche kunstnijverheid. Is er van den kant der Europeesche werkelijk levende be langstelling, dan komt men haar meestal met vertrouwen tegemoet. Marie van DesselPoot: in Visschers voeren uit" uitg. C. A. J. van Dis- hoeck, N.V. Bussum. Een boek van de zee, dat ons ter recensie werd toegezonden en waaraan we graag enkele regels wijden, hoewel het niet speciaal een boek voor vrouwen is. Toch zal het door vrouwen, die immers 't best kunnen meevoelen, wat vrouwen lijden moeten als mannen en vaders, broers en zonen telkens weer uitvaren op de groene verraderlijke zee, met graagte worden gelezen. Schijnt het, bij het ter handnemen van dit boek, even een waagstuk, na Heyermans met zijn cri de coeur nog iets nieuws te willen ver tellen over het leven van visschers en hun ge zinnen, de bedenkingen verstommen bij de eenvoudige, zakelijke, toch zéér knap teeke- nende verhaaltrant en bovenal bij den geest, waarin het is geschreven. Want de opzet van Marie van DesselPoot is tegelijkertijd zeer simpel en zeer groot: ze heeft willen vastleggen de ware. eenvoudige levensverhalen van een aantal visschersgezin- nen uit Vlaardingen. menschen, die zij gekend, vrouwen, met wie zij gesproken heeft. En tege lijkertijd heeft ze willen doen voelen het nood- lottig-grootsche van deze eenheid tusschen zee en mensch: een aantal stoere mannen en ge duldig lijdende vrouwen in den greep van het groene water, dat trekten trekt. Klein en hulpeloos troepje met een gaaf Godsvertrou wen als eenige houvast. Een verdienste van dit boek is, dat men, door de simpele woorden heen de zee ruikt en proeft, dat het volkomen natuurlijk van al die leventjes vertelt, zonder dat aangedikt rauwe, dat boeken in dit genre zoo dikwijls aankleeft, doch ook zonder een greintje overgevoeligheid in de eerlijke deer nis met die lijdenden en strijdenden. Een eerlijk en warm boek, met onmisken baar talent geschreven! Zoo breit Jantje maar voor Moeder staan er allerlei reusachtig! leuke ideeën in Praten en Breien. Wist U, dat je dit prachtige blad nu gratis kunt krijgen tegen inzending van 5 omsla gen van Everlasting 1 Hebt II het nieuwe num mer al gezien? Bestel 't anders nu nog evenl HEEZE (Adv. ingez. Med.) Een frisch karpet. Nadat U het karpet hebt geveegd of gezogen moet U het eens even nawrijven met een doek. gedrenkt in 3 deelen heet water op 1 deel azijn en stevig uitgewrongen, U zult verbaasd staan over 't effectl Ditmaal behoeven de vingers niet eens zoo bijzonder handig te zijn. U kent natuurlijk allemaal het aardige smockwerk, waarmee men zoo goed blouses en kinderjurken kan versieren. Iedereen vindt het mooi, maar vele dames zien er tegenop omdat het zoo'n peuter werkje is. Onze teekening geeft nu een nieuwe manier aan om smockwerk te maken, n.l. op plissée. De werkwijze is, zooals u ziet, doodeenvoudig en deze versiering kan op allerlei aardige ma nieren worden toegepast. U ziet hier b.v. een jurk van tabakskleurige crêpe met een geplis- seerden voorbaan, versierd met donkerbruin en beige smockwerk en gegarneerd met een strik van donkerbruin fluweel. Echt iets om eens te probeeren. Benoodigd: 1 pond geurige aardbeien, 1 ons suiker, sap van Vz citroen, 1/4 L. slagroom, 1 eiwit, 6 blaadjes gelatine (12 gr.) De aardbeien schoonmaken en wasschen, 10 a 12 mooie gave aardbeien afzonderlijk hou den; als ze groot zijn in de helft snijden. De rest van de aardbeien door een haren zeef wrijven. De geweekte gelatine in een klein beetje water oplossen, de suiker toevoegen, en dit met het citroensap bij de aardbeienpürée voegen. De room en het eiwit stijfkloppen, met el kaar vermengen en de vruchtenmassa er voor zichtig bij schenken. De achtergehouden aard beien er doorroeren en als deze niet meer zakken den vorm vullen, die met wat olie in gesmeerd is. Vanillewafeltjes erbij geven. Aardbeiensaus Benoodigd: 1 pond aardbeien, plm. 1 d.L. water, plm. 1 lepel sago, plm. §i ons suiker, citroensap. De aardbeien wasschen en door een haren zeef wrijven. De puree met het water in een pannetje doen, vlug aan de kook brengen met de aangemengde sago. (Even door koken, om de vruchtensmaak zoo goed mogelijk te hou den). De saus met suiker en citroensap op smaak afmaken en koud geven bij griesmeel pudding, rijstpudding, vanillepudding of warm bij warme puddingen. Verwijder vlekken zorgvuldig Harsvlekken komen in het voorjaar nog al eens voor met picniccen. Als men in de bos- schen dwaalt en men gaat zitten om de pro viand aan te spreken, of tegen een denne- boom leunt, honderd tegen een, dat u, als u thuis komt, bemerkt, dat ge harde zwarte vlekken op japon, mantel of jas hebt. Dat zijn harsvlekken, die verwijderd worden door met een dotje watten, gedrenkt in perchlooraethy- '.een de vlek af te wrijven. Daarna de plek ledekken met een laagje magnesia, dat na een iurtje weer verwijderd kan worden. Men pro- jeere toch nooit vlekken te verwijderen met i eau de cologne, alcohol of heet water. Deze I middeltjes zijn vaak funest voor de kleur en I daardoor is al menig japonnetje bedorven.1 In onzen tijd van velerlei problemen is ook het speelgoed van onze kinderen tot een pro bleem geworden. Ouders die hun verantwoor delijkheid voelen, koopen niet maar zoo het speelgoed dat zij zelf mooi vinden, of dat zij denken dat hun kind zal bevallen, zij wikken en wegen wel degelijk den indruk dien hun aankoop op het kinderlijk gemoed zal maken en of het speelgoed beantwoordt aan de kin derlijke normen van schoonheid en aantrek kelijkheid. Op die manier kan er heel wat ge theoretiseerd worden over de opvoedkundige waarde van speelgoed voor kinderen van alle leeftijden, de ouders kunnen hun hoofd schud den over een onverstandigen oom, die met een doos tinnen soldaatjes komt aandragen, en er een gewetensvraag van maken of zij hem hun afkeurende meening zeggen zullen en ruzie met hem krijgen, of dat zij terwille van den familie-vrede het oorlogszuchtige, onop voedkundige speelgoed zullen accepteeren. Zij kunnen zich ook opwinden over een vriendin die voor het kleinste dochtertje dat nog niet eens op school gaat, komt aandragen het een handtaschje en een paar handschoentjes, als onderdeel van een volledig groote-dametjes- uitzet. Maar wanneer zij hun kinderen dan onder soortgenooten van hun eigen leeftijd zien, ont dekken zij opeens dat de meisjes elkaar voor een gevonden scherf van een spiegel krullen probeeren te maken alsof zij volleerde kap sters zijn, en dat de jongens autobotsinkje spelen, alsof er geen eerbied voor het leven bestaat. Waarmee ik maar zeggen wil, dat een zekere leiding bij het speelgoed en bij het spe len zelf goed is, maar dat de theorieën der ouders zeker voor de helft door de kinderlijke fantasie worden omver geloopen. Dat neemt intusschen niet weg, dat er speel goed is, dat voor geen enkel kind moest wor den aangeschaft, zooals soldaatjes en alles wat daarop betrekking heeft. De redeneering, dat kinderen zoo graag heele situaties in el kaar zetten, houdt hiermee ook geen verband, want dezen zin kunnen zij evengoed botvieren op boerderijen met dieren en menschen in miniatuur, stations met reizigers, heele dor pen met de meest uiteenloopende bewoners en meer van dergelijke, die tegenwoordig te kust en te keur in den handel zijn. Daarop kunnen zij op heel wat vredelievender wijze hun or ganisatie-talent of hun kinderlijke macht- hebberij beoefenen, zonder dat het zeer nood zakelijke respect voor elk levend wezen daar bij in het gedrang behoeft te komen. Ieder die weieens op het spel van kinderen heeft gelet, weet echter ook dat geen doozen met duur speelgoed noodig zijn om het kind de meest fantastische spelletjes te laten spe len, evenmin om ze een boerderij met toebe- hooren te laten fantaseeren als de prachtigste auto's, de mooiste radio en de pop die in hun oogen een wonder van schoonheid is. Met de meest primitieve middelen tooveren zij in hun verbeelding de prachtigste voorwerpen en het is geen uitzondering wanneer een kind dat beschikken kan over een kast vol speelgoed, zijn hart heeft verpand aan een oud, gedeukt sigarettenblikje van vader, een stokje en een touwtje, wat beurtelings een radiotoestel, een vliegmachine en een tent moet voorstellen. Over het algemeen is speelgoed, waarbij zi$ zelf actief moeten worden en hun fantasie moeten laten werken, het meest geliefd. Zoo zijn er kinderen die alles wat een mechaniekje heeft om een handeling te verrichten, net zoo lang opdraaien met forsche kleuterhand, tot dat het veertje met een protesteerend ge rochel bezwijkt. Pas daarna begint bij dat kind de echte belangstelling wakker te wor den. Andere, die wat minder radicaal zijn aangelegd, verstoppen den sleutel of peuteren het touw van elk rollend stuk speelgoed, tre den zelf als bron van kracht op, door met hun handen het speeltuig in beweging te brengen. Speelgoed waaraan niets meer te fantasee ren valt, is niet aantrekkelijk, dan is het mis schien iets voor vader en moeder om hun ver rukking te uiten over de technische perfectie, maar daarmee is, wat het kind betreft, het laatste woord er dan ook over gezegd. Het kind wil bezigheid in zijn spelen tot uiting brengen zoowel voor zijn geest als voor zijn handen en daarom is een pracht van een electrische trein, die te mooi is om er alleen mee te mogen spelen, zoodat vader er aan te pas moet komen, heel goed zoolang de opbouw aan den gang is, al is vader dan ook te ern- stig-technisch om de dolle fantasieën van zijn spruit te begrijpen; maar wanneer de trein eenmaal loopt, is de aardigheid eraf, daar voor is geen verbeeldingskracht meer noodig. Met het speelgoed is het als met de geheele opvoeding: de ouders moeten meer leiding ge ven, dan regelend optreden. En van een opge drongen of een noodzakelijke afwijking hun ner principes moeten zij geen levenskwestie maken, het is immers toch onmogelijk om een kind geheel aan minder gunstige invloeden te onttrekken, en het zou niet eens goed voor hem zijn. E. E. J.—P. Wat is een gelaatsmasker? Iedereen spreekt tegenwoordig over „mas kers", die zoo uitstekend zijn voor een opfris- schertje van de huid. Maskers van klei, liefst van Californische, radio-actieve maskers en meer ingewikkeldst samenstellingen. Weet u, waartoe zoo'n masker eigenlijk dient, wat zijn heilzame werking is? Doodeen voudig deze, dat het gezicht een tijdlang ge dwongen wordt tot volkomen onbeweeglijk heid. Als het masker, dat in warmen, weeken toestand op het gelaat wordt gebracht, geheel hard geworden is „strijkt" het als 't ware de huid glad, het maakt de rimpels minder diep en neemt al die kleine bijna onzichtbare groefjes, die den geheelen langen dag door de verschillende gelaatsexpressies op de huid worden ingegrift, volkomen weg. De patiente is gedurende den tijd dat zij „onder het masker" zit, gedwongen tot vol ledige ontspanning van alle spieren, een ge legenheid, die ze anders nooit zóó volkomen krijgt, zelfs niet in den slaap. Dit is het hoofdprincipe van het masker, waarvan u zelf de heilzame werking kunt on dervinden als u de behandeling eens thuis toe past. Het gemakkelijkste gaat dit met een eiwitmasker en de grondstof is niet duur! Eén ei is voor een masker voldoende. U scheidt het wit zorgvuldig van den dooier en vischt de hagelsnoeren eruit. Dan gaat u languit liggen, vooral zoo gemakkelijk moge lijk en bedekt het gezicht, dat tevoren goed gewasschen is, met het eiwit. Kloppen van te voren is niet noodig: men gebruikt het precies zooals de natuur het geeft. Het duurt drie tot vijf minuten vóór het eiwit verhard is. Het gezicht moet dan twintig tot vijf en twintig minuten lang onbeweeglijk blijven. Op de plekjes, waar de rimpels zich vertoonen, kan men het masker verzwaren, door een tweede masker op te leggen, zoodra het eerste een weinig hard geworden is. Men kan er rustig bij lezen of veel beter nog! kalm insluimeren. Na verloop van een half uurtje wordt het masker met een groote pluk watten, in warm water gedoopt, heel gemakkelijk verwijderd. U ziet: 't is „simple comme bonjour!" en heel doelmatig!

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 14