Vanaf HEDEN v, AMERONGEIM's Het Afscheid van den Burgemeester. Dameshoedenmagazijnen Anegang24 - Frankestraat3-5 v"- Piano-forte. De liberalen en de kabinetsformatie. r Russisch Cabaret Tuinstoelen Naether DE BESTE Parasols vanaf f 2.25 VAN WEERT - GIERSTR. Het belangrijkste 54c JAARGANG No. 16552 Verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 10 TUNT 19» HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand f 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.7272. BureauxGroote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 13054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230 ADVERTENTlëN 15 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zte hoofd rubriek. 1 Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid 2000.—, overlijden 400.—, verlies van hand, voet of oog 200.—, beide leden duim 100.één lid duim 50- één of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk 30enkelbreuk 15.polsbreuk 15. Nog afzonderlijke verzekering voor atoonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. -, alle leden wijsvinger ƒ60. HEDEN: 14 PAGINA'S, Burgemeester Maarschalk zal a.s. Zater dag in een speciale zitting afscheid van den gemeenteraad nemen en in een daarop vol gende receptie ten Stadhuize van al de Haarlemmers die daar verschijnen zullen. Zooals men weet is zijn derde zesjarige ambtstermijn verstreken en heeft hij inmid dels den leeftijd van 65 jaar overschreden; daarmee is de leeftijdsgrens bereikt die te genwoordig voor de burgemeesters van alle gemeenten, behalve Amsterdam en Rotter dam, geldende is. Gedurende de achttien jaren van zijn burgemeesterschap heeft Haarlem heel wat beleefd en is het buitengewoon snel in be volking toegenomen, hetgeen deels een ge volg was van de uitbreiding in grondgebied bij de annexatie van 1 Mei 1027. Op 16 Juni 1919 dus vlak na den oorlog, trad hij hier in functie als opvolger van den zeer betreurden Jhr. Mr. W. B. Sandberg, die op 13 December 1918 was gevallen als slachtoffer van de toen zooveel slachtoffers eischende griep. Eerst na een half jaar werd zijn opvolger benoemd. Haarlem telde toen nauwelijks 75000 inwoners, de uittocht van Amsterdams forensen moest eigenlijk nog beginnen, het oude typische karakter van provinciestad, waarhi de geboren Haar lemmers een domineerende kern vormden en ,,men allemaal elkaar kende" bestond nog. Dat is nu verdwenen en het huidige bevol kingstotaal, 134000, is bijna tweemaal zoo hoog als dat van 1919. Gemakkelijk is dat snelle groeiproces niet geweest. In die achttien jaren werd het voor namelijk bemoeilijkt door de sterk wisselende j tijdsomstandigheden. Immers volgde op de aanvankelijk sterke opleving na den oorlog j spoedig een crisistijd, daarna een herstel dat 'tot een gezwollen hoogconjunctuur leidde en tenslotte in het najaar van 1929, het eerste gelui van de ongekend zware crisis aan welker liquidatie de wereld nu pas begonnen is. Natuurlijk moest ons land en moest dus ook Haarlem de gevolgen van deze hevige schokken in de wereldconjunctuur wel ten volle mee ondervinden. Niettemin moest men hier voortdurend bedacht zijn op de èischen die een constant groeiende gemeente stelt. Dat vorderde veel van het beleid van het gemeentebestuur en dus ook van den burgemeester. In de jaren van welvaart, die aan de groote crisis voorafgingen, was de bevolkingsgroei van de gemeente, die slechts een zeer beperkt grondgebied beheerde, dus danig geworden dat zij zich in een „knellend keurslijf" bevond terwijl de bliksemsnel-ge groeide gemeente Schoten financieel en ad ministratief onhoudbaar werd en in schril contrast stond met de zeer welvarende an dere randgemeenten Heemstede en Bloemen- daal. Dit verstoorde evenwicht leidde op 1 Mei 1927 tot de annexatie waarbij Schoten en Spaarndam plus gedeelten van Heemstede en Bloemendaal bij de gemeente Haarlem werden gevoegd. "Velen zullen zich den lang- durigen strijd herinneren die deze annexatie inleidde, die aanvankelijk grooter was opge zet. Uit den aard der zaak was dit de grootste gebeurtenis in burgemeester Maarschalks ambtsperiode en hij gaf zich zeer veel moeite om de Haarlemsche belangen daarbij te dienen. Na de annexatie bleven de zorgen niet uit; aan de belangen van een veel grootere be volking op een veel gx-ooter grondgebied moest wordén aangepast en alle gemeente- I lijke bedrijven en diensten ondervonden dit. Toen kwam de groote economische inzin- king, die ons land aanvankelijk minder zwaar trof ftein vele andere maar in Haarlem het najaar van 1931 leidde tot de aankondiging der eerste ingrijpende bezuinigingen. Haar lem was de eerste belangrijke gemeente in den lande die daartoe overging. De toekomst zou leeren dat dit pas een eerste stap was en dat op de gemeentehuishouding geweldig besnoeid moest worden terwijl aanzienlijke belastingverhooging niet kon uitblijven en het aantal inwoners gestadig bleef toene men. De enorme uitgaven voor werkloozen- steun waartoe de centrum-gemeente ge dwongen werd, verstoorden daarbij het min of meer bereikte evenwicht ten aanzien van de randgemeenten weer totaal. Ook de belof ten van belasting-nivelleering tusschen de gemeenten, door de wet De Geer-Kan (in zake de nieuwe financieele verhouding tus schen Rijk en gemeenten) gewekt bleken op den duur grootendeels ij del en het verhuizen van welgestelde inwoners naar Heemstede en Bloemendaal bemoeilijkte Haarlem's po sitie ten zeerste. Wie aan deze enkele hoofdpunten herin nert beseft al dat het pad van Haarlems ge meentebestuur in de laatste achttien jaar j zelden over rozen is gegaan en dat het tel kens weer voor groote moeilijkheden is ge plaatst. Burgemeester Maarschalk heeft daarvan zijn deel moeten dragen en dit ge (Adv. Ingez. Med.) daan met de opgewektheid die hem ken merkt en de liefde en belangstelling voor zijn gemeente die hij ongetwijfeld bezit. Als hoofd der politie heeft hij daarbij de vol doening mogen smaken dat het met een corps van zeer beperkten omvang niettemin mogelijk is gebleken orde en regel in de ge meente op uitstekende wijze te handhaven. In het algemeen dient geconstateerd dat Haarlem zich tot dusver goed door de crisis beproevingen, die ook nu nog zwaar zijn, heeft heengeslagen waarbij de burgemeester zelf ongetwijfeld de groote verdiensten van vele zeer bekwame medewerkers erkennen zal. Behalve de politie hebben ook de dienst van den Hout en Plantsoenen en die der Volksgezondheid onmiddellijk onder hem geressorteerd. Dat de stichting van het nieu we gebouw van den Gemeentelijken Genees kundigen- en Gezondheidsdienst nog onder zijn burgemeesterschap heeft kunnen plaats vinden.is zeker een voldoening voor den heer Maarschalk geweest. Het zal hem aan het hart gaan zijn func tie te moeten neerleggen op een tijdstip waarop de toekomst zich eindelijk weer eens wat zonniger laat aanzien. En natuurlijker wijze zal het hem moeilijk vallen een taak neer te leggen waaraan hij een zoo belang rijk deel van zijn leven heeft gewijd. Ook wij danken hem voor hetgeen hij voor de ge meente Haarlem heeft gedaan en wenschen hem een gelukkigen levensavond toe. R. P. Stadsschouwburg en Concert gebouw. De pacht verlaagd. De gemeenteaad van Haarlem heeft het voorstel van B. en W. aangenomen om, in gaande 1 September 1936. de pacht van den Stadsschouwburg met f 2000 en die van het Gem. Concertgebouw met f 3000 per jaar te verlagen omdat anders geen loonende ex ploitatie voor den pachter mogelijk moet worden geacht. De bevolking van Haarlem. Woningen voor beter gesitueerden. Indertijd hebben wij er de aandacht op gevestigd, dat het als een nadeel wordt ge voeld, dat te Haarlem niet zooveel keus be staat in woningen voor beter gesitueerden als in de randgemeenten. In de raadszitting van Woensdagmiddag is een voorstel van B. en W. aangenomen het bestaande uitbreidingsplan voor den grond ten Noorden van den Zijlweg aansluitend aan de gemeente Bloemendaal te herzien. Eerst was daar op een gesloten bebouwing gerekend, maar nu is bepaald, dat daar een half open bebouwing moet komen. Op die plaats komt dus terrein beschikbaar voor dubbele villa's of middenstandswonin gen Restauratie van de Vleeschhal. Wordt uitgevoerd met hulp van het Werkfonds. De gemeenteraad van Haarlem heeft Woensdagmiddag het voorstel van B. en W. aangenomen om voor de restauratie van de Vleeschhal de financieele hulp van het Werk fonds te aanvaarden. De kosten van het herstel zijn geraamd op f 70000. Er is reden aan te nemen dat het rijk 50 pet. en de Provincie 15 pet. van deze koeten zullen betalen. Te voren was een voorstel Castricum om bet werk op de normale wijze (en dus ook tegen de contractloonen) te laten uitvoeren, verworpen met 27 tegen 7 stemmen. De Hoogere Burgerscholen. Het gelijke programma voor de 3 eerste klassen der AeuB Scholen. Eenige weken geleden haddefti wij een uit voerig onderhoud met Dr. W. van den Berg, directeur van de le H. B. S. B aan de Zijlvest te Haarlem, over de maatregelen, die de re geering genomen heeft om een betere aan sluiting te verkrijgen tusschen de Hoogere Burgerscholen A en B. Daarin werd medege deeld, dat het lesrooster voor de eerste drie klassen dezer scholen in het vervolg gelijk zou worden. Thans is dit alleen het geval bij de eerste twee klasSeh. Het wachten was toen nog op het Koninklijk Besluit waarin deze gelijkstelling werd be lichaamd. Nu dit inmiddels verschenen is, blijkt het geworden zooals verwacht werd. Wat de H. B S. B aangaat is het aantal uren voor wiskunde in de derde klasse met een verminderd, maar de wiskunde in de 4de en 5de klasse van die school is uitgebreid, niet alleen wat het aantal uren aangaat, maar ook de te behandelen stof is vermeer - derd. Het vak wiskunde op de H. B. S. B is dus nog meer geaccentueerd. Het onderwijs in de handelswetenschappen is van de 4de naar de 3de klasse verplaatst. Teekenen heeft zoowel in de 3de als in de 4de klasse één uur moeten inboeten. Nu wordt in de 3de klasse met scheikunde begonnen en in de 2de met natuurkunde. In de 3de klasse wordt nu geen plant- en dierkunde meer gegeven. Het aantal wekelijksche lesuren is nu voor de beide scholen; H.B.S. A B Nederlandsch 18 14 Fransch 20 16 Engelsch 15 11 Duitsch 18 14 Handelswetenschappen 12 4 (2) Staathuishoudkunde 4 2 Aardrijkskunde 12 10 Geschiedenis 12 11 Staatsinrichting 8 2 Wiskunde 18 26 Mechanica 4 Natuurkunde t 5 11 Scheikunde 6 10 Plant- en Dierkunde 4 8 Cosmographie 1 Handteekenen 5 7 (6) Rechtlijning teekenen 3 (2) Lichamelijke opvoeding 13 13 Ex- is sprake van dat Bijbelsch oxidex-wijs op de Middelbare Scholen zal ingevoerd wor den als vei-plicht leervak, ixi het nu versche nen Koninklijk Besluit wox-dt daarvan even wel geexx melding gemaakt. (Te Neto York is onlangs een con cert gehouden voor 150 piano's, hetgeen een ongekend geluids volume teweegbracht.) Zoo'n machtig en massaal concert, Als in New York gegeven werd, Dat kunnen wij toch maar niet evenaren; Welk een triomf van samenspel Werd er vereischt, dat voelt u wel, Waar honderdvijftig instrumenten waren. Het klankvoluum was in één woox'd, Hoe goed gehoord ook ongehoord, Dat kon men vantevoren ook verwachten; Het werd een daverend geweld. Zoo werd ons vol van trots gemeld, Dat al die spelers ten gehoore brachten. Helaas, ik mis in het bericht Een reeks gegevens van gewicht, Bijvoorbeeld hoeveel toetsen er wel waren; En hoeveel tonen kwamen wel, Br dit massaal corxcert in 't spel, En hoeveel hamers raakten hoeveel snaren? Hoe vaak gebruikte men 't pedaal? Niet elk voor zich, maar allemaal, Dit alles zou ik toch wel willen weten; Al dient het dan niet de muziek, Ik denk nu aan de statistiek, Die men thans nergens meer bij mag vergeten. Tja honderdvijftig tegelijk. Wat is dat groote rijk toch rijk, Ik heb er weer met eerbied van gelezeix; Dat doen wij toch Amerika, Met al ons kunstgevoel niet na En laat ons daarvoor blijvend dankbaar wezen. Zij willen niet medewerken aan een uitsluitend politiek christelijk beleid. Onze'Haagsche correspondent seint ons: Dr. Colijn heeft hedenmorgen wedex'om (evenals gisteren) met minister van Lidth de Jeude een bespreking gevoerd in verband met de kabinetsformatie. Naar ons ter oore komt, zou de stand van zaken aldus wezen, dat de liberalen, willen zij hun medewerking aan een nieuw kabinet ver- leenen, er geen genoegen mee zoudexx ne men, dat een of meer liberale personen slechts als vakministrs in de combinatie zouden wor den opgenomen. Dezen zouden gelijke en vol waardige politieke beteekenis met de overige leden van het kabinet moeten hebben. Bovendien schijnt men in liberalen kring zekere waarborgen te verlangen om te voorko men dat men zich tenslotte gedwongen zou zien, verantwoordelijkheid te aanvaarden voor en mede te werken aan een beleid van uit sluitend of bijkans uitsluitend politiekrchris- telijken aard, met verloochening van dé eigen beginselen. Voorts hoorden wij o.a. nog als punten noemen, waaromtrent meer rekening met libe rale opvattingen gehouden zou moeten wor den dan thans het geval schijnt te wezen: de handelspolitiek en het ordeningsvraagstuk. Zou de door Colijn bedoelde en gewenschte breedere grondslag thans niet bereikbaar blij ken, dan acht men het nu wel het meest waarschijnlijk, dat hij zijn opdracht terug zou geven. Op dit oogenblik is echter het overleg nog gaande. Het woord is aan Gladstone: De beste manier om zijn vijanden te overioinnen is, hen te overleven. Gas en electriciteit te Haarlem. Vastrechttarief is achteruitgaande. Het aantal vastrecht gebruikers zoowel wat gas als electriciteit betreft is te Haarlem in den loop der jaren nog sterk achteruitgegaan. Dit is ongetwijfeld een gevolg van de tijds omstandigheden die velen tot sterke bezuini ging dwong. Wij geven ter vergelijking de cijfers op 1 Oct. 1931 en 1 April 1937. Een tijdvak dus van 6V2 jaar. Gas. 1931 1937 Gewooxi tarief 24138 25764 Vast recht 7691 6172 Totaal 31829 31936 1937 21458 12208 Electriciteit. 1931 Gewoon tarief 14501 Dubbel tarief 1282 Vastrecht 14058 Totaal 29841 34615 Uit deze cijfers is veel af te leiden. Aller eerst dat het aantal gasgebruikers in die 6V2 jaar slechts met 107 vermeerderd is. De bevol king steeg in dien tijd van 122.390 tot 133.485, wat bijna 10 pet. is, zoodat ook het aantal gas- verbruikers met 10 pet. had moeten stijgen. Deze cijfers toonen dus aan. dat er thans in ongeveer 3000 gezinnen te Haarlem geen gas gebruikt wordt. Het aantal vastrecht gebruikers voor gas daalde in dien tijd van 7691 tot 6172. Voor electriciteit zijn de cijfers minder on gunstig. Het totaal aantal verbruikers ver meerderde van 29841 tot 34615. Daaruit is af te leiden dat er in weinig huisgezinnen elec triciteit ontbx-eekt. Het totaal vastrecht gebruikers daalde van 14058 tot 12208. De autotocht voor Ouden van Dagen. Tweede verantwoording van giften. Hier volgt de tweede opgave van ingekomen giften voor den autotocht voor ouden van dagen: Not. W. f 10, Politiepersoneel f 28,36, S. f 1, B. f 2.50, B. f 10, F. f 2.50, C. f 3, St. Joannes de Deo f 10, v. d. P. f 2.50. Mevr. M. f 5, Firma O. f 5. B. f 1. v. O. f 1. Zuster K, f 2.50, D. f 2.50, L. f 2.50, H. f 1, D. f 1, V. L. f 1. H. f 1. Perso neel Haarl. Dagblad f 12.55. Totaal f 105.81. Het gironummer van den penningmeester is 20365. ,RICHE Zandvoorl HEDEN gaia-avond Ter gelegenheid jaarverg. A. N. V. V. Geopend tot 3 uur Entrée 50 cents (Adv. Ingez. Med.) (Adv. Ingez. Med.) De president van de Poolsche republiek, prof. Moscicki, vertoeft op het oogen blik Boekarest. Bij zijn aankomst werd hij door koning Carol en kroonprins Michael verwelkomd. pag. De pacht van Stadsschouwburg en Con certgebouw te Haarlem wordt verlaagd 6 De Haarlemsche Gemeenteraad heeft tot restauratie van de Vleeschhal besloten. 6 Het A. N. V. V.-congres t Zandvoort. 2 De Koninklijke Familie heeft Woensdag avond een gala-concert bijgewoond. 3 Woensdag heeft een zwaar weer boven West-Nederland gewoed. 3 Stalin neemt maatregelen tegen de Russi sche oppositie. 4 De negus zou een proces tegen Italië willen beginnen. 4 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Het afscheid van den burgemeester. 1 Mr. E. Elias: Mensch en vermaken op Scheveningen 3 Tijdge1100tf.il. Mengelberg. 3 Karl Tiaixder: Koerswijziging in Rus land? 4 H. D. Vertelling: De Overval. 8 Voor de Vrouw 10 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Gaat onze koffie handel weer vooruit? 12 J. B. Schuil: Volksdansavond. 12 K. de Jong: Leerlingenavond. 12 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op m

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1