Burgemeesters van Haariem. 177 Bommenwerpers. Weer en onweer. Gooi uw geld niet weg. I Het woord is aan Het belangrijkste 54e JA'ARGANG Nö. '16553 Verschijnt Hatelijks, EeKaive "op Zon- en Feestïïagen. VRIJDAG 11 JUNI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week f 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72V». Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230 ADVERTENTTëN15 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid 2000.overlijden 400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim f 100.één lid duim 50.— één of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk 30enkelbreuk 15.polsbreuk 15. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. alle leden wijsvinger ƒ60. HEDEN: 14 PAGINA'S. Een zakelijk Reutenberichtje deelt ons mede dat het Amerikaansche departement van Oor log bij de vliegtuigenfabriek Douglas 177 twee- motorige bommenwerpers heeft besteld. Min of meer triomfantelijk wordt eraan toegevoegd dat dit de grootste order voor vliegtuigen is, die ooit in vredestijd werd geplaatst. Zij zul len elf en een half millioen dollar kosten, hetgeen niet zoo veel lijkt als men aan de mil- liarden dent, die de wereld thans aan bewa pening besteedt. Maar wie even doordenkt schiet het te binnen dat deze 177 bommenwer pers een enorme jaarlijksche som aan beman ning, onderhoud, brandstof, munitie en ber ging zullen vergen. Wie nog even verder door denkt schiet het te binnen dat de Vereenigde Staten door hun welvaartspolitiek een fantas- tisch-hooge staatsschuld hebben opgeloopen. met de gevolgen waarvan het nageslacht zal worden belast. Daar komen de geweldige kos ten van de -deelneming aan de bewapenings race bij. Nog één inspanninkje van de herse nen en men beseft dat het in alle andere be schaafde landen, die schier alle den oorlog of ficiéél als misdaad veroordeeld en hem plech- tiglijk per Kellogg Pact in den ban gedaan hebben, precies zoo gesteld is. Naar verhou ding berekend doen ze allemaal hetzelfde als de V. S. met hun record-order van 177 bom menwerpers. En straks zal misschien een der andere groote „broeders" er prijs op stellen dit record te verbeteren en het b.v. op 193 te brengen. Waarom niet? De gansche wereld leeft nu eenmaal te midden van de impro ductieve zegeningen der bewapening en zoo'n recordje imponeert altijd weer de massa's „Sjonge", zeggen ze. „Heb je d&t gelezen? Wat zouden ze van plan zijn?" Het eenvoudige antwoord op deze mijne woorden is natuurlijk, dat ieder land voor zijn eigen veiligheid op de bres staat en zich daarom zoo zwaar bewapent. Dat moet dus ook met de Vereenigde Staten het geval zijn. Nu is het mij niet duidelijk wie eigenlijk bin nen -afzienbaren tijd van zins zou kunnen zijn om de V. S. aan te vallen, evenmin als ik dat van enkele andere groote landen begrijp. Maar laat ons aannemen dat ze allemaal stuk voor stuk in voortdurend gevaar verkeeren. Is het dan nog niet raar om zich financieel voor het heden plus een verre toekomst uit te putten in uitgaven aan materiaal, dat geweldig veel bedrijfskosten vordert en nim- mer éen roode cent zal opbrengen of de menschheid op eenigerlei wijze verrijken? Is dit als men de beschaafde wereld als een ge heel beschouwt, niet het toppunt van onza kelijk wanbeleid? Zou het daarom inderdaad niet veel beter zijn, de pogingen tot Ihet be perken, liefst verminderen van de bewape ningen, door internationale overeenkomsten, ten snelste te hervatten? En is het niet merkwaardig dat van de volken zoo weinig aandrang uitgaat om dit te doen? Natuurlijk is de Ontwapeningsconferentie van 1932 volslagen mislukt. De geest van Lo carno is overleden. Briand, Stresemann en Henderson zijn allemaal dood. Maar als iets groots slagen wil moet men liet altijd vele malen probeeren eer het slaagt, hetgeen in houdt dat men een reeks mislukkingen moet trotseeren. En de pioniers van zoo'n groote nieuwe onderneming sterven altijd zonder hun doel bereikt te hebben. Alleen de gemakkelijke dingen, die dus wei nig waarde hebben, slagen snel. De moeilijke' eischen altijd strijd, de toewijding van ver scheidene generaties, het lijden zelfs van. een aantal martelaren en een onwrikbare vol harding van degenen die gelooven en ver trouwen. Als die er niet meer zouden zijn, als die het opgaven en de wereld moest terugval len in volslagen internationale anarchie, zon der pogen dus om deze zotte race naar den ondergang te stuiten, zou het dan niet beter zijn het Kellogg Pact maar openlijk teniet te doen? Het te verscheuren evenals andere vodjes papier? Het maakt nu al een erg leu- genachtigen indruk, met zijn dikke woorden zooals „misdaad" en „uitbanning". Wil men dat niet, waarom dan geen felle actie voor het stuiten van de bewapenings race? Of het een, of het ander, zou ik zoo zeggen. Maar men kan ook blijven huichelen. R. P. Brand legt vier boerenwoningen in de asch. NIEUWKUYK, 11 Juni. Gistermiddag is te Nieuwkuyk een felle brand uitgebroken, waardoor vier boerenwoningen in de asch wer den gelegd. Het vuur is ontstaan in de boerderij van het gezin Corstanje, gelegen in de wijk Hei-Eind en nam spoedig een grooten omvang aan. zoo dat aan redden van de inboedel niet te denken viel. De brandweer was kort na den brand aan wezig, doch moest zich beperken tot het nat houden van de belendende woningen. Zij kon echter niet verhinderen, dat ook de woningen van de gezinnen De Gouw, Ja van Zon en W. Samuels door het vuur werden aangetast. De woningen waren met riet bedekt en waren weldra een prooi der vlammen, evenals een schuur, grenzende aan de boerderij van Corstanje en een kippenhok. Het weer is in de laatste dagen Wel danig uit het lood geslagen, Je loopt, niet steeds voor je genot, (Gelukkig zonder pufverbod) Op straat in volle zon te puffen, Of zit aamechtig thuis te suffen; Je vingers kleven aan elkaar, Je beenen voelen loom en zwaar, Je moet j' ook weer in dit weer weren, Maar kunt je haast niet concentreeren, (Wat slecht vooral op rijmen werkt, Dat hebt u zeker al gemerkt) Terwijl de uren traag verloopen,' Zit je maar stilletjes te hopen, Op de verkoeling van den nacht, Waarvan je rust en kracht verwacht; Je kruipt er vol vertrouwen onder, Maar krijgt je slaap niet -om den d En, onderwijl de nacht vervliedt, Je rust ook om de weerlichtniet. Je voelt j' omhuld door klamme watten En kunt den slaap maar nigt meer vatten; Maar kruip je 's ochtends, loom en moe. Uit bed en naar je arbeid toe, Dan mag je oppervlakkig klagen; Het weer is uit het lood geslagen,' Maar stiekum groet je weer de zon, Waarmee de dag opnieuw begon En ook al kan die overdrijven, Wat jou betreft mag het zoo blijven, Zoo lang het 's nachts alleen verkeert. Is 't ideaal gereguleerd. P. GASUS. Wij verdelgen WANDGEDIERTEN, VLOOIEN enz. onder geheimh. en schriftelijke garantie. Diverse dankbetuigingen ter inzage. „RADICAAL", Cronjéstraat 135, Telef. 11657. 'Adv. Inaez. Med.) Ernstig ongeluk op de Wester- gracht. Jongen uit het raam gevallen. Donderdagavond stond de zeventienjarige jongen S. voor een raam van de eerste ver dieping der ouderlijke woning aan de Wes tergracht. Hij zag, dat zijn vader, die op straat met een buurman stond te praten, werd aangeblaft door een hond. De jongen haalde een pan water en wilde daarmede den hond wegjagen, maar hij verloor het evenwicht en viel met het hoofd naar be neden op het trottoir, waar hij bewusteloos bleef liggen. Leden van den Ongevallen dienst verleen den de eerste hulp; er werd een zeer ernstige schedelbasisfractuur geconstateerd. In ern- stigen toestand werd het slachtoffer naar de Maria-Stichting gebracht, waar hij van de H.H. Sacramenten der Stervenden voorzien werd. Hedenmorgen was de toestand van den jongen nog zeer ernstig. Haarlemsche Politie-Muziek- vereemgmg. Een eervolle uitnoodiging. Aan de Haarlemsche Politie-Muziekver- eeniging, dirigent de heer B. D. Petersen te Amsterdam, viel de eer te beurt door het Amsterdamsche Huldigings Comité te wor den uitgenoodigd, de zanghulde, welke de Koninklijke Familie a.s. Zaterdag 12 dezer op het IJsciubterrein te Amsterdam zal worden aangeboden, te begeleiden en op te luiste ren. Deze eervolle uitnoodiging werd gaarne aanvaard. EXAMENS. Voor het examen „Tesselschade" slaagden de candidaten: C. J. de Vries, L. J. M. My- land, S. M. van Gog, F. Luyten, H. C. van Sin- deren en H. A. Zalm, allen te Haarlem. MINISTER Mi'. M. SLINGENBERG. Bij Kon. Besl. van 8 Juni is aan mr. M. Slin- genberg, Minister van Sociale Zaken, verlof verleend tot het aannemen van het Grootkruis der Orde van het Herstelde Polen. Het Haarlemsche Gemeentebestuur Wethouder W. J. B. van Liemt Loco- Burgemeester. Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling dat de heer W. J. B. van Liemt, die de oudste wethouder in dienstjaren is, na het aftreden van den heer C. Maarschalk, in het algemeen als loco-burgemeester zal optreden. In deze wordt dus de bestaande regeling ge volgd. De heer A. G. Boes zal evenwel de Frans Hals- tentoonstelling openen als wethouder van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen en ook de Padvinders tijdens de Jamboree op het Stadhuis ontvangen als wethouder die be last is met de zorg voor de rijpere jeugd. Bij het aftreden van burgemeester Maar schalk is het belangwekkend te releveeren wie gedurende de laatste honderd jaren het ambt hebben bekleed en hoe lang. Het blijkt dat Haarlem in 101 jaar tijds zeven burge meesters heeft gehad zoodat hun gemiddelde ambtsduur 14'/2 jaar niet zeer hoog is geweest. Het langst was burgemeester Jordens aan het bewind. De lijst van Haarlem's burgemeesters in het tijdvak 18361937 is de volgende: C. J. de Bruyn Kops, 18 Sept. 183616 April 1858. Mi-. P. Tutein Nolthenius, 1 Juli 185815 Sept. 1859. Mr. C. Fock, 15 Dec. 1859—1 Mei 1866. Mr. E. A. Iordens, 1 Mei 1866—1 April 1893. Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hógelanden, i April 1893—3 JV 1912. Jhr. Mr. w. 1 P andberg, 12 Nov. 191213 Dec. 1918. C. Maarschalk, 16 Juni 1919Juni 1937. Opgemerkt zal worden, dat het zoowel na het aftreden van burgemeester Boreel van Hógelanden als na het overlijden van burge meester Sandberg lang heeft geduurd eer een opvolger was benoemd en in functie trad. Respectievelijk vorderde dat vier maan den en een half jaar. Wij hopen dat thans in Den Haag meer spoed betracht zal worden dan bij de beide vorige gelegenheden. Een langdu rig interimaat is nimmer in het gemeentebe lang en de voorbereiding der nieuwe benoe- Burgemeester Mr. E. A. Jordens. Burgemeester Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hógelanden. In de laatste eeuw. Burgemeester C. Maarschalk. ming geschiedt bij aftreden van den burge meester toch reeds voor een groot deel tevo ren. Van de voorgangers van den heer Maar schalk is alleen jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hógelanden nog in leven. Ondanks zijn hoo- gen leeftijd (hij hoopt op 18 September 85 jaar te worden) verkeert hij nog steeds in goede gezondheid en blijft bij vele gelegen heden door zijn tegenwoordigheid zijn be langstelling voor Haarlem toonen. Burgemeester Jhr. Mr. W. B. Sandberg. Het Haarlemsche Gemeente- personeel. Ontslag aan 60-jarigen? Men zal zich herinneren dat de Haarlem sche Gemeenteraad in het begin van 1936, op voorstel van B. en W. een besluit geno men heeft personen die 60 jaar of ouder waren of meer dan 40 dienstjaren hadden in staat te stellen vrijwillig af te vloeien. Als zij zich opgaven voor een keuring en inder daad werden afgekeurd, garandeerde de ge meente tot hun 65stei jaar (het tijdstip der pensionneering) 80 pet. van het inkomen, waartoe dan een toeslag op het pensioen ge geven zou worden. (Volledig pensioen be draagt als maxiimum 70 pet.) Het motief voor dit voorstel was bezuini ging voor de gemeentefinanciën en de moge lijkheid om aan jonger personeel een kans te geven. Ingevolge die regeling hebben verschillende personen den Haarlemschen gemeentedienst verlaten. Ook in dit jaar wordt door het college van B. en W. de noodzakelijkheid gevoeld aan verschillende 60-jarigen en zij die voldoend aantal pensioenjaren hebben ontslag te ver- leenen. Eenige maanden geleden gaven wij reeds een opsomming van de directeuren en ambtenaren die in de termen vallen de revue te passeeren om uit dit gezichtspunt bekeken te worden. Naar wij vernemen is de opvatting dat ook dat personeel zal vallen on der de bepalingen van het raadsbe sluit van 1936 onjuist. Dit raadsbe sluit gold alleen voor degenen die in 1936 vrijwillig wilden afvloeien. Als nu door reorganisatie van bedrijven en takken van dienst (in enkele gevallen ook combinatie van bedrijven) personeel over bodig wordt, zal dit geen tijdelijke toeslag op het pensioen tot 80 pet. van de jaarwedde genieten, maar zonder meer op wachtgeld gesteld worden. Daar tegenover staat dan evenwel, dat wachtgeld voordeeliger is dan pensioen, omdat dan het le halfjaar nog 100 pet. van de jaarwedde wordt uitbe taald, het 2e halfjaar 85 pet. en eerst daar na 70 pet. Voor iemand die dichter bij de 60 dan bij de 65 jaar is, was de oude regeling van toeslag op het pensioen voordeeliger, maar daarbij moet bedacht worden, dat als de betrokkene verleden jaar was afgekeurd, hij ook een jaar minder vol salaris zou heb ben gehad. Wel kunnen zich gevallen voordoen, dat iemand die 60 jaar is en nu den gemeente dienst moet verlaten, 5 of minder pensioen jaren mist, want niet alle 60-jarigen hebben al 40' dienstjaren die noodig zijn om aan spraak te hebben op vol pensioen. Elk jaar dat zij dus eerder uit den dienst moeten scheelt hen 1Y pet. van heo inkomen als pensioen. Iemand met 35 dienstjaren heeft 61J4 pCt. van het inkomen als pensioen. Als iemand op wachtgeld komt tellen de wachtgeld-jaren niet meer mee voor pen sioen. Voor de hoogst-betaalden gelden deze be zwarende omstandigheden niet, want die komen toch aan het maximum van het pen sioen dat op f 4000 bepaald is. Het gemeentebestuur meent dat als een ambtenaar 35 pensioenjaren heeft en 60 jaar is, dat ook zijn geval bekeken moet worden of er rede is hem op wachtgeld te stellen. Naar wij tenslotte vernemen is nu aan te nemen dat door B. en W. spoedig een beslissing genomen zal worden inzake de 60-jarigen, waartoe het college dan voorstellen aan den Raad zal moeten indienen. Emerson De wetenschap is er zich niet van bewust wat zij aan de verbeelding schuldig is. Van Zeeland naar de Vereenigde Staten. Gast van president Roosevelt. BRUSSEL, 11 Juni. (Havas) Minister-pre sident Van Zeeland vertrekt vandaag met zijn echtgenoote, zijn secretaris en een vriend naar Parijs, als eerste étappe van zijn reis naar de Vereenigde Staten. Zaterdag scheept de minister zich te Cherbourg in. Het feit, dat hij door geen ambtenaar- van buitenland- sche zaken vergezeld wordt, bevestigt het particuliere karakter van de reis. Niettemin za 1 Van Zeeland gedurende eenige dagen de gast van Roosevelt in het Witte Huis zijn en men kan aannemen, dat beide staatslieden economische besprekingen zullen hebben. NATIONAAL CONSERVATIEVE OVER WINNING BIJ TUSSCHENTIJDSCHE VERKIEZING IN ENGELAND. LONDEN, 10 Juni. (Reuter) In Hillhead (Glasgow) zijn tengevolge van het in den adelstand verheffen van Robert Horne tus- schentijdsche verkiezingen gehouden. De na tionale conservatief Reid werd daarbij geko zen met 12.539 stemmen, waartegenover de Labourcandidaat McCallister 6202, de natio nale Schotsche candidaat 1886 en de onaf hankelijke candidaat Black 221 stemmen verwierven. Door dezen uitslag komt in de samenstelling van het Lagerhuis geen wij ziging. DORDTSCHE PETROLEUM INDUSTRIE MAATSCHAAPIJ N.V. AMSTERDAM. 11 Juni. Door den raad van commissarissen van de Dordtsche Petroleum industrie Maatschappij N.V. werd besloten aan de algemeene vergadering van aandeel houders voor te stellen over het boekjaar 1936 een dividend uit te keeren op de pre ferente- en gewone aandeelen van 16.6 pet. (v. j. 10l/z pet.) waarvan reeds aan prefe rente aandeelhouders 7 pet. en aan de ge wone aandeelhouders 4 pet. ad interim werd uitgekeerd. STOFFELIJK OVERSCHOT SLACHTOFFERS VAN DE „DEUTSCHLAND" NAAR HET VADERLAND. Het D. N. B. meldt uit Gibraltar 10 Juni: De kisten met het stoffelijk overschot van 26 leden der bemanning van de „Deutschland", die bij het bombardement door Spaansche regeeringsvliegtuigen om het leven zijn ge komen, zijn vandaag opgegraven. Zij worden morgen aan boord van de „Deutschland" ge bracht. Het is een oude geschiedenis toch blijft ze altijd nieuw. Wie iets op te ruimen of te vragen heeft, doet dit liefst op de goedkoopste, een voudigste en succesvolste manier, dus met een „Groentje" in Haarlem's Dag blad. pag. Burgemeesters van Haarlem in de laatste eeuw. 1 Het politiekorps heeft afscheid genomen van burgemeester Maarschalk. 2 De „Uil" heeft door een onweer Donder dagavond Croydon niet kunnen be reiken. 3 De „Koninklijke" heeft f 74 millioen winst gemaakt. 3 De Koninklijke Familie heeft gisteren het bloemencorso op den Amstel bijge woond. 3 De veiligheid der controlevloten aan de Spaansche kusten. 4 Talrijke beschuldigingen tegen den ge arresteerden Russischen maarschalk, Aoechatsjefski en de andere beklaag den. 4 Raichenbach heeft een voorsprong geno men in zijn match tegen Springer. 9 ARTIKELEN, ENZ R. P.: 177 bommenwerpers. 1 Van onzen Berlijnschen correspondent: De gezel weer op het pad. 4 II. D. Vertelling: De Stem. 6 Van onzen Parijsclien correspondent: Van de Parijsche wereldtentoonstelling 7 J. B. Schuil: Het afgeloopen tooncelsei- zoen. 7 Van onzen G. P. D.-redacteur: Zeilwed strijd van IJmuiden naar Wight. 9 Voor de Jeugd. 10 T.; Witte Mieren. 12 C. v. N.: Een oude Haarlemsche industrie. 12 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op ij!

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1