De „Uil" door onweer uit den koers geraakt. Bloemencorso op den Amstel. Zonnestraal. VRIJDAG II JUNI 1937 H A A R L E M'S DAGBLAD Croydon niet te bereiken. Op militair vliegveld geland. De PJH.A.L.U, de „Uil", Douglas D.C. 3, die Donderdagavond om half negen van Schiphol voor Croydon was opgestegen met elf passagiers aan boord, heeft door een zware onweers bui Croydon niet kunnen bereiken. De bestuurder Tepas, verrichtte een vlotte landing op het vliegveld Mildenhall van de Royal Air Force in Suffolk, vanwaar de passagiers per auto naar Londen vervoerd werden. LANDELIJKE FEDERATIE TER BEHARTIGING VAN HET ZIEKEN FONDSWEZEN. In de Woensdag voortgezette 24ste alge- ineene vergadering van de Landelijke Fede ratie ter Behartiging van het Ziekenfonds- wezen werden na uitvoerige discussies met vrijwel algemeene stemmen de voorgestelde statuten en het huishoudelijk reglement aan genomen, waardoor de federatieve organi satievorm meer in de richting van een ge- centraliseerden bond wordt gestuurd. De naam van de federatie zal voortaan in overeenstemming met deze verandering van organisatievorm, luiden: Centrale Bond van Ziekenfondsen. Overval op een geldauto. Amsterdamsch Gerechtshof eischt vijf jaar tegen verdachte. AMSTERDAM, 10 Juni. Het gerechtshof, onder presidium van mr. Joh. M. Jolles, be handelde vandaag de strafzaak tegen den 22- jarigen ijzerwerker F. de J„ die van twee zwa re misdrijven wordt verdacht. Ten eerste is hem ten laste gelegd, dat hij tezamen met anderen, in den nacht van 1 op 2 November 1935 heeft ingebroken in het kan toor van de N.V. Scheepswerf en machinefa briek Verschure en Co. De brandkast werd geforceerd en een bedrag van ongeveer f 6000 gestolen. Het tweede hem ten laste gelegde feit is nog ernstiger: hij zou een van de drie man nen zijn, die op 17 Januari 1936 een overval pleegden op de auto. waarmee de loongelden naar de Nederlandschen Scheepsbouwmaat schappij werden vervoerd. Een bedrag van f 29.320 werd geroofd. De bandieten zouden echter niet lang plezier van hun overval heb ben. Een felle achtervolging had tengevolge, dat zij hun buit in den steek moesten laten. Korten tijd later arresteerde de politie drie mannen, twee legden een bekentenis af, doch de derde, de ijzerwerker, die vandaag terecht staat, hield vol dat hij onschuldig was, of schoon de beide andere verdachten hem als medededader aanwezen. Zijn ontkentenis mocht hem weinig baten. De rephtbank veroordeelde hem voor beide fei ten tot een gevangenisstraf van vier jaar. In hooger beroep wordt verdachte verde digd door mr. Rob, P. Kokosky Jr. Eerst worden de getuigen gehoord in de inbraakzaak. Verdachte blijft op zijn standpunt staan: „Ik ben volmaakt onschuldig aan beide fei ten". In de tweede zaak wordt eerst een hande laar in tweedehands auto's gehoord. Bij hem is de wagen gekocht, waarmede de bandieten hun overval pleegden en waarmee ze zich uit de voeten poogden te maken. „Ja meneer", zegt de getuige, „die man in het bankje heeft indertijd bij mij die auto gekocht. Hij was in gezelschap van twee vrienden. Verdachte: Hij liegt 't De tweede getuige was er bij geweest, toen verd. de gekochte auto kwam halen. Zijn her kenning is niet meer zoo pertinent als voor de rechtbank, maar toch handhaaft hij zijn ver klaring. Dan komt een der hoofdgetuigen in deze zaak voor het hekje: de kantoorbediende Brouwer, die op 17 Januari zoo'n onaange naam avontuur op den Cornells Douwesweg beleefde. In korte woorden doet hij zijn relaas. President: „Herkent u dezen verdachte als chauffeur van de roofauto?" Neen, getuige herkent hem niet. De man, die toen achter het stuur zat, droeg een alpi nopetje en een bril. Herkenning wordt hier door niet gemakkelijk gemaakt. Het Hof hoort dan de beide personen, die kort na hun arrestatie bekenden de roofover val te hebben gepleegd en die in de opgelegde straffen (drie jaar) hebben berust. De eerste vertelt uitvoerig hoe het plan is gemaakt en uitgevoerd. Hij houdt vol, dat de ze verdachte de auto bestuurde. De tweede veroordeelde, de koopman N., neemt een minder pertinente houding aan. Dan komen de getuigen a décharge voor het hekje. Een arbeider had gezien, dat de auto van de bandieten tegen het hek aanreed. Hij had de mannen zien vluchten. Volgens hem was verd., dien hij zeer goed kende, daar niet bij. Enkele getuigen komen dan het alibi van verd. bevestigen. Even over half twaalf was verd., naar hij beweert, bij de fabriek van Verschure geweest. Requisitoir De procureur-generaal mr. J. Versteeg be handelt eerst de inbraak bij Verschure. In die zaak, zegt spreker, zijn wel zeer ernstige aan wijzingen tegen verdachte. Er is een hand- palmafdruk van hem gevonden bij het raam, waardoor de inbrekers zijn binnengekomen. Nog ernstiger is het tweede misdrijf, dat een jaar later is gepleegd: een complete roof overval. Verdachte wordt herkend door den auto handelaar en hij wordt als mededader aange wezen door beide reeds veroordeelde mannen. Ook het alibi acht spreker niet bewezen. Spreker is van meening dat verd. de in braak bij Verschure samen met anderen heeft gepleegd. Wat de tweede ten laste legging be treft neemt hij aan, dat verd. zich aan dief stal in vereeniging met geweld heeft schuldig gemaakt. De feiten, aldus de procureur-generaal zijn wel buitengewoon ernstig; het is bandie ten werk. waartegen met alle kracht moet worden opgetreden. Spreker requireerde een gevangenisstraf van vijf jaar. Z.i. was de straf, door de rechtbank opgelegd, te laag. RISKEERT NIETS! BLIJF FIT! Tegen hoofdpijn, cplep, rheumotlek, tandpljr kiespijn en menstruatiepijnen (Adv. Ingez. Med.) „Koninklijke" maakte 74 millioen winst. Daarbij komt nog f 10 millioen koerswinst 1936 bracht vooruitgang. 's-GRAVENHAGE, 11 Juni. Aan het ver slag over 1936 van de Koninklijke wordt het volgende ontleend: In ons verslag over het jaar 1935 konden wij feiten aanduiden die, naar onze meening, er op wezen, dat de olieindustrie bezig was zich te ont trekken aan de depressie, waarin zij in de jaren 1930 en volgende was ge raakt. Het jaar 1936 heeft bewezen, dat onze prognose juist was: produc tie, verbruik en prijzen hebben in het jaar, dat achter ons ligt, een beeld vertoond, dat beter was dan men sinds lang had gezien. Wat de productie betreft, verbeterde 1936 het record, dat op naam van zijn voorgan ger stond, niet onbelangrijk. De ruim 226 millioen K.G. ruwe olie, die in 1935 wer den voortgebracht, zijn in 1936 overtroefd door een productie van ruim 247 millioen ton. Steeg aldus de productie met 9 pet., de con sumptie in 1936 overtrof die van 1935 in nog sterkere mate. Men kan veilig aannemen, dat b.v. het benzineverbruik in het afgeloo- pen jaar 10 a 11 pet. hooger was dan in het jaar daarvoor. Alle teekenen wijzen er op, dat de vraag naar aardolieproducten zal blij ven toenemen. In vele landen wordt de ont wikkeling van het motorverkeer nog geremd door hooge belastingen, in andere door een gebrekkig wegennet, in sommige door beide. De burgerluchtvaart verkeert nog in een be trekkelijk beginstadium van ontwikkeling en het gedeelte van de wereldvloot, dat op olie vaart, wordt steeds grooter. Eveneens ver meerdert voortdurend de beteekenis van olie voor het spoorwegvervoer. Afgezien van al deze mogelijkheden moet in aanmerking wor- genomen, dat aardolie een belangrijke rol speelt in het huiselijk leven van millioenen gezinnen. Het gebruik van onze producten in het gezinsleven voor verwarming en ko ken is van groeiende beteekenis op vele onzer markten en als de economische omstandig heden blijvend zullen verbeteren, zal zeer ze ker op dit terrein de afzet belangrijk toe nemen. Het is dan ook niet te verwonderen, dat onder deze omstandigheden in het afgeloo- pen jaar de boor- en exploratiewerkzaam heden in de verschillende productiecentra sterk toenamen en dat de groote oliemaat schappijen zich verantwoord achtten, zich in nieuwe concessies te interesseeren. Onnoodig te vermelden, dat onze groep in deze activi teit haar aandeel had en in verschillende dee- len der wereld hetzij alleen, hetzij tezamen met andere, nieuwe concessies verkreeg. Wat de toekomst van ons bedrijf betreft, bestaat er alle reden tot tevredenheid. Uit de productiecijfers van de Koninklijke Shell groep blijkt, dat deze voornamelijk in Roe menië, Mexico, Venezuela en de Ver. Sta- tep gestegen is. Bij herhaling hoort en leest men aanmer kingen op de hooge prijzen der petroleum- maatschappijen, maar vermeld wordt niet, wat de werkelijke oorzaak van deze duurte is en dat de winst van bijvoorbeeld de Ko ninklijke Shell groep, alle producten dooreen genomen, minder dan Vz cent per liter be draagt. Daartegenover staat, dat de groep gedurende 1936 aan kapitaalsuitgaven een bedrag van 21.418.417 pond sterling besteed de en aan loopende uitgaven een bedrag van niet minder dan 11.597.084 pond sterling. Deze bedragen behoeven niet te verwonderen als men bedenkt, om een enkel voorbeeld te noemen, dat onze groep beschikt over op slagtanks over de geheele wereld met een gezamenlijke capaciteit van 26.905.800 ku bieke meter, over een pijpleidingnet van 10.809 K.M.. dat is 1/4 van den omtrek dei- aarde en dat op 31 December 1936 183.594 werknemers op de betaalrol van de groep voorkwamen, dit is ruim 3000 meer dan in 1935. Als gevolg van de wijziging in de monetaire politiek van Nederland, stegen pond en dol lar ten aanzien van den gulden belangrijk. Hierdoor konden wij een koerswinst maken, die, nadat zij verminderd werd op de wijze als vermeld in de toelichting op de balans on der het hoofd „reserve wegens herwaardee ring deelneming in diverse maatschappijen" f 10.263.583.17 bedraagt. Ook ditmaal kan van onze kaspositie wor den vermeld, dat zij zeer sterk is. De netto-winst, voorzoover zij wer kelijke bedrijfswinst is, heeft f 74.602.670.21 bedragen. Vermeer derd met bovengenoemd bedrag aan koerswinst van f 10.263.583.17 laat de totale winst, nadat in Januari een interim-dividend van 5 pet. beschik baar werd gesteld, een slot-dividend toe van 11V2 pet., na betaling van 4 pet. op de preferente aandeelen. De netto winst van de Shell Union groep heeft in 1936, haar beste jaar sinds 1926, 22.494.364 dollar bedragen nadat de gebrui kelijke ruime voorzieningen zijn getroffen voor afschrijving en andere reserves. In dat cijfer is een winst van 2.839.503 dollar begre pen, welke gemaakt is op den verkoop van een belegging in een zuster-maatschappij. De erfenis van Oenen van Tevens. Eischers niet ontvankelijk verklaard. De rechtbank te Leeuwarden heeft Donder dag vonnis gewezen in de bekende erfenis zaak van Oeno van Teijens. Zooals men weet overleed in 1866 te Beet- sterzwaag op 71-jarigen leeftijd Oeno van Teijens, de zeer rijke zoon van een vroegeren secretaris van Opsterland die op lateren leef tijd gehuwd was met een vrouw, die zijn min dere was wat stand betreft, en Frouke Albers Caspers heette. Bij de opening van het testa ment dat ruim zeven jaar vóór het overlijden was opgemaakt, bleek dat van Teijens, be houdens een groot bedrag waaruit de van Teijens-fundatie is gesticht, en ongeveer dertig kleinere legaten varieerende van f 1500 tot f 8000 aan familileden van moederskant, al zijn bezittingen had vermaakt aan dr. J. Lun- singh Tonckens, arts en burgemeester der ge meente Opsterland en diens echtgenoote. Eischer, in casu de Oeno van Teijens veree niging, vorderden nu in hoofdzaak, ten eerste nietigverklaring, althans vernietiging van het testament, ten tweede inbezitneming van al hetgeen gedaagden uit bedoelde nalatenschap onder zich hebben. De vordering tot nietig verklaring, althans vernietiging van het testa ment berustte op twee grondslagen; a. op beweerde krankzinnigheid van den er-f later, b. op het positum dat een der erfgenamen be handelend geneesheer van den erflater was. De rechtbank verklaarde de eischer niet ont vankelijk en veroordeelde hen in de kosten van het geding begroot op f 322.50, Mr. Aalberse Kamervoorzitter. Bij Koninklijk besluit van 10 Juni is benoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal voor het tijdvak van de tegen woordige zitting Mr. P. J. M. Aalberse, Minis ter van Staat, lid van de Kamer. GROOTE POSTBESTELLING NA AANKOMST VAN DE „SPECHT". BATAVIA, 10 Juni (Aneta/A.N.P.) Het hoofdpostkantoor te Batavia-Centrum heeft heden na aankomst van de „Specht", ruim 10.000 luchtmailstukken besteld. Het gemiddelde na aankomst van een vlieg tuig uit Holland bedroeg tot dusver 4.000. (Adv. Ingez. Med.) Gala-maaltijd teri paleize. Ruim honderd personen zaten aan. Donderdagavond had in de burgerzaal ten Paleize te Amsterdam een gala-maaltijd plaats, waaraan met de Koninklijke familie en de leden der hofhouding, ruim honderd personen deelnamen. Wij noemen o.m.: den commissaris der Ko ningin in de provincie Noord-Holland en de leden van gedeputeerde staten, de heerenmr. J. B. Bomans, D. Kooiman, mr. A. Bruch, Ed. Polak, mr. dr. P. J. Witteman en mr. M.. A. Stufkens, griffier, burgemeester en wethou ders van Amsterdam enz. In de troonzaal werden de gasten aan de Koningin, de Prinses en den Prins voorge steld. Daarna begaf men zich naar de burger zaal, waar de u-vormige tafel, bedekt niet zwaar damast, waarin het Nederlandsche wapen geweven was, versierd was met rose rozen in verguld vaatwerk. Het viel op, dat de verlichting van de zaal thans gemoderniseerd is. De oude patent olielampjes zijn verdwenen en vervangen door electrisch licht. Hoog aan de marmeren wan den is een indirecte verlichting aangebracht, en de kristallen kronen, die nog uit den tijd van koning Lodewijk Napoleon dagteekenen. hebben een krans van kleine electrische gloei lampjes gekregen. De marmeren vloer was alleen onder de tafels met tapijten bedekt. Voorts herinneren wij er aan dat de schot ten, die het vierkant der galerijen in zalen verdeelden, nu zijn weggevallen. Toen de vorstelijke personen binnentraden speelde de Marinekapel, onder leiding van den kapelmeester Leistikow. den Piet Hein- marsch. Aan de rechterzijde van HM. de Koningin was gezeten de commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, mr. dr. A. baron Röell, terwijl links van H.M. zat de burgemeester van Amsterdam. dr. W. de Vlugt. Tegenover H.M. de Koningin had het Prinselijk Paar plaats genomen en rechts van H.K.H. Prinses Juliana de voorzitter van het Huldigingscomité mr. L. J. A. Trip. De galamaaltijd nam ongeveer anderhalf uur in beslag en werd door muziek van de Marinekapel opgeluisterd. Bij het dessert ontving ieder der gasten als herinnering aan dit eerste officieele bezoekk van het Prinselijk Paar aan de hoofdstad een portret van H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H Prins Bernard. Nadat H.M. de Koningin het sein had ge geven tot het beëindigen van den maaltijd, heeft H.M. in de nog met kaarsenkronen verlichte troonzaal cercle gehouden, terwijl het Prinselijk Paar zich ongedwongen tus- schen de gasten bewoog. WeVelijksche verbinding lusschen Hamlurg - Southampton Ie Havre Nev» York met de i.v. „Monfiollon" „Washington* „President Hording" - „President Roosevelt" Relourpossoge vanol Rotterdam in de uitnemende louristen- klasse 229.— (2 joor geldig). Volledige inlormolies, possogeptijien, geïllustreerde brochures, etc. bij de Generool Agenten voor Holland: N.V. Rotterdam Oceaan Scheepvaart Mi| Atlantic Huis - Westplein 2 - Rotterdam (Adv. ingez. Med.) Koninklijke Familie bezoekt „De Hoop". Juichende menschenmassa's in Amsterdams straten. Donderdagmiddag, een middag met een stovende zon aan een strakblauwen hemel, is er in het programma van het Koninklijk bezoek aan Amsterdam de kleur en fleur van het water geweest. De Koninklijke Amsterdamsche Roei en Zeilvereeniging „De Hoop" was de eer te beurt gevallen, 'de Landsvrouwe en het Prinselijk Echtpaar te mogen ontvangen en zij heeft zich deze eer waardig getoond door een voortreffe lijke organisatie van het bloemencorso op den Amstel, dat gevolgd werd door reddingsdemonstraties. Een lange rijtoer door verscheidene versier de wijken van Amsterdam-Zuid is aan het be zoek van „De Hoop" voorafgegaan, een rijtoer, die tot een zegetocht is geworden, tot een grootsche demonstratie van aanhankelijkheid en trouw, door jong en oud, aan het Huis van Oranje. Duizenden en nog eens duizenden, van wie vooral de jeugd, de jeugd van scholen en van vereenigingen en de kleintjes van kleuter klassen, zich bij het voorbijrijden van den lan gen stoet van open hofauto's het uitbundigst toonde in haar huldebetuigingen aan het Koninklijk gezin, hebben langs de lange route geschaard gestaan, op vele plaatsen in dichte hagen en hier en daar in fronten, waarvan het oranje en het rood-wit-blauw van honderden vlaggetjes den hoofdtoon vormde. Tegen drieën was het eindpunt van den rij toer: het clubgebouw van „De Hoop" aan de Weesperzijde. bereikt. In verband met het warme weer werd het schouwspel, dat aan de Koninklijke Familie geboden zou worden, van het terras af ga degeslagen. Aan den rand van dit terras be vonden zich. onder kleurige tuinparasols, de zetels voor Hare Majesteit en Hare Konink lijke Hoogheid. Achter haar schaarden zich de Prins en de leden van het gevolg, terwijl de verdere plaatsen op het terras gereser veerd waren voor leden van „De Hoop" met hun dames. Het zonovergoten water bood op dit punt van het imposante stadsbeeld een wel zeer fraaien aanblik. Aan den overkant, op den Amsteldijk, had zich een duizendkoppige me nigte verzameld, ook de gepavoiseerde ter rassen van de roeivereeniging ,De Amstel" waren door een dichte schare genoodigden bezet. Bij dit alles vormde de nieuwe Amstel- brug. op een der trottoirs waarvan verschei dene honderden kijklustigen een plaats had den weten te bemachtigen, een waardige af sluiting. Dadelijk nadat de Koningin en de Prinses gezeten waren maakten zich van onder de Amstelbrug de eerste ranke gieken en wher ries. waarvan verscheidene met fraaie bloe- menbogen versierd waren, terwijl andere ge deeltelijk schuil gingen onder een schat van fraai geordende kinderen-flora's, los. Keurig geroeid gleden de vaartuigen over het mid den van den Amstel langs het terras van „De Hoop" met zijn vorstelijk gezelschap en her haaldelijk klaterde van de oevers het ap plaus op als een bijzonder fraai versierd vaartuig als een wereldje van schoonheid en stijl voorbijvoer. Aan het prachtig geslaagde bloemencorso namen deel de roeivereenigin- gen „De Amstel". „Nereus". „Poseidon", „Willem 3". jongelieden van de vereeniging voor het jeugdroeien en leden van de „Deut- scher Ruder Verein Amsterdam". Alle deel den in het succes van dit deel van het pro gramma. dat besloten werd door een prach tig uitgevoerde W-formatie, waaraan o.m. een aantal „vieren" en „achten" deelnamen. Het programma werd besloten met interes sante reddingdemonstraties van de Amster damsche Vrijwillige Brigade tot redding van Drenkelingen, waaraan mede de komische noot niet ontbrak. Ook de terugtocht naar het paleis langs een nieuwe, uitgebreide route, in welke voor al de bevolking van de Haarlemmerpoort- buurt bij duizenden was uitgeloopen om van haar enthousiasme te doen blijken en waar in mede de Nieuwendijk was opgenomen, kenmerkte zich door een overweldigende be langstelling. Voetbalpool is een loterij. Veroordeelend vonnis van Haagschen Kantonrechter. De Haagsche Kantonrechter heeft een koop man veroordeeld, die biljetten had verspreid, waarop de uitslagen van voetbalwedstrijden voorspeld konden worden (z.g. voetbalpools). De kantonrechter overwoog o.m.. dat zelfs bij deskundigen, wier aantal trouwens slechts een gering percentage van het totale aantal deelnemers geacht kan worden liit te maken,, den invloed op de kansbepaling, die bij hen mag worden verondersteld te kunnen worden uitgeoefend, zeker niet overwegend mag wor den geacht, omdat de uitslagen van de wed strijden niet uitsluitend afhankelijk zijn van de aan die deskundigen bekende sterkte der spelers, doch tevens van factoren, die den doorslag kunnen geven bij den uitslag van een wedstrijd en die geheel buiten de beoordee- lingssfecr dier deskundigen liggen, zooals weersomstandigheden, physieke geschiktheid der spelers en dergelijke omstandigheden. (Morgen, Zaterdag, zal de jaar- lyksche collecte van Zonnestraal voor de verpleging van t.b.c.- patiënten van alle gezindten, ge houden zoorden.) Wanneer u in de zonnestralen Door 't bosch of langs het strand gaat dwalen, Met zomervreugde in 't gemoed; Als u zich lekker bruin laat braden, In lui gesoes of dartel baden, Ziet u het leven rijk en goed. Als u gaat fietsen met een kennis, Aan roeien, zeilen doet of tennis, In 't licht van gouden zonneschijn; Denk dan eens even aan-de waarde Van 't allergrootst bezit op aarde, Den rijkdom van gezond te zijn. Ik heb dien aanloop maar genomen, Om tot het onderwerp te komen, Dat ligt ten grondslag aan dit rijm; Er komt weer Zonnestraal-collecte. Waarvoor 'k Uw aandacht eerder wekte. Ziedaar de sleutel van 't geheim. Eén keer per jaar komt men u vragen, Een kleinigheidje bij te dragen Voor hen, die lijden aan een kwaal, Die hen verzwakt naar lijf en leden. Een kwaal die rustloos wordt bestreden, Door 't nobel werk van „Zonnestraal". Gij allen, flinke sterke menschen. Die wel u zelf geluk moogt wenschen, Dat gij gezond zijt helpt weer mee; Brengt weer, in menschlijk mededoogen. Het offer, al naar uw vermogen, In strijd tegen de t.b.c. P. GASUS. Winst Ned. Indische Handelsbank gestegen. In het verslag van de directie der Neder- landsch Indische Handelsbank N.V. over het boekjaar 1936 wordt o.a. het volgende ver klaard: De maatschappijen, waarin wij geïnteres seerd zijn, „deelnemingen in andere onderne mingen", hebben in sterker mate dan de bank geprofiteerd van de opleving in zaken. Zonder uitzondering zijn har bedrijfsresul taten verbeterd, enkele konden tot decla reering van dividend overgaan. De bedrijfswinst over 1936 bedraagt f 1.654.124.73 (v.j. f 137.221.18) wij stellen voor over het boekjaar 1936 het dividend te bepalen op 5 pet. en een bedrag van f 4.124.73 als „onverdeeld winstsaldo 1936" over te boeken naar de winst- en verlies rekening 1937. De winst- en verliesrekening vermeldt on der Debet: Kantooronkosten f 3.815.842.12. Afschrijving gehouwen, terreinen en vaar tuigen f 294.483.18. Winst f 1.654.124.73. Totaal f 5.764.450.03. Credit: Onverdeeld winstsaldo 1935 f 74.621.23. Interest, commissie en agio f 5.689.828.80. Totaal f 5.764.450.03. Militair vliegtuig bij oefeningen in sloot gestort. Toestel vernield. Piloot ongedeerd. Donderdagmiddag is tijdens oefeningen van militaire vliegtuigen uit Soesterberg, een der toestellen in een sloot nabij het vliegveld „Vlissingen" gestort; het vliegtuig werd ge heel vernield, terwijl stukken van de vleu gels over grooten afstand verspreid werden. De romp en ook de cockpit, waarin de sergeant Vao Oversist was gezeten, werden geheel ver nield. De bestuurder kwam er, als door een won der, met den schrik af. Slechts een blauw oog zal hem nog eenigen tijd aan het ongeval herinneren. Het ongeluk is te wijten aan een storing van den motor. Het toestel was een oude Fokker van het type C. 1. UIT DE PERS. De Kabinetsformatie. „De Standaard" (anti rev.) schrijft Donderdag in een hoofdartikel zich tot dien dag van beschouwingen over de Kabinetsfor matie te hebben onthouden, omdat de taak van de pers een geheel andere is dan die van een kabinetsformateur. Zij moet, volgens het blad, niet willen mee-formeeren. In verband met uitlatingen welke in de laatste dagen zijn gedaan, wil het blad eenige sobere opmerkin gen maken met betrekking tot de Kabinets formatie en schrijft dan o.m.: „Omtrent den grondslag, waarop Dr. Colijn zou pogen een Ministerie saam te stellen, kon men (ook) niet in twijfel ver- keeren. Hij heeft zich daarover duidelijk uitgesproken èn in de Volksvertegen woordiging èn voor de kiezers. De tien duizenden, die hem hebben hooren spre ken, en alle overigen, die uitvoerig over het door hem gesprokene zijn ingelicht door de diverse persorganen, wisten, dat hij het pleit voerde voor een Christelijk- nationale Staatkunde, voor een Regee- ringsbeleid, dat zijn fundament vindt in de erkenning van de grondwaarheden van het positieve Christendom, en dat tot doel heeft de handhaving, de bescherming en de versterking van de Christelijke grond slagen voor het Staats- en volksleven. Hij heeft in de vele kiezersvergaderingen hierover zoo open en rond gesproken, dat wij het niet zouden verstaan, als iemend, wie dan ook, daaromtrent zou zeggen nog in het onzekere te verkeeren. Voor wat de kern van de zaak betreft, heeft hij hetzelfde gezegd in de redevoe ringen, welke door hem tijdens de alge meene beschouwingen over de Rijksbe- grooting voor het loopende jaar zijn ge houden in de Tweede en in de Eerste Ka mer der Staten-Generaal. Wij meenen, dat de discussie in ver gadering en pers over een Kabinetsfor matie onder de leiding van Dr. Colijn van deze voor ieder bekende gegevens moet uitgaan, en dat men hem onrecht doet als dit geheel of grootendeels wordt nage laten."

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5