De roeiwedstrijden van de Koninklijke s SPORTBLAD VAN HAARLEM'S DAGBLAD HANDBAL Interessante race van de Jonge Achten MAANDAG 14 JUNI 1937 H A A R L E M'S DAGBLAD Het (hoofdnummer voor Njord. De Revanche EuweAljechiri. De zesde partij te Haarlem onder auspiciën van Haarlem 's Dagblad. Op 4 October a.s. zal de revanchewed strijd om het wereldkampioenschap schaken tusschen onzen wereldkam pioen Dr. Max Euwe en den oud- wereldkampioen Dr. Aljechin Sen aanvang nemen met de officiëele opening. Op 5 October zal te den Haag de eerste van de overeenge komen dertig partijen aanvangen. Bondsliaiidbalvergaclering K. N. G. V. Zondag werd te Utrecht de K.N.G.V.-bonds- handbalvergadering gehouden. De vergade ring. waar de Nederlandsche handballers voor de tweede maal in hun nieuwe organisatie bijeen kwamen, had een zeer vlot verloop. Een van de belangrijkste besluiten was de bepaling, dat de wedstrijden om het kampioen schap van Nederland voortaan gehouden zul len worden volgens een halve competitie. De hoofdklasse werd afgeschaft en omge- ioopt in eerste klasse. De Bondshandbal-commissie werd als volgt samengesteld: H. Drenth (Groningen!, R. van der Ley 'Rotterdam), J. Krijgsman (Amsterdam), G. Versteeg (Utrecht), en P. H. Theeboom. min. 58 3/5 sec.; 2 Willem III (K. E. Meyer Jr.) op 6 a 7 lengten; 3 Nereus (P. Weyer), ver achter. Oude twee. 1 Nereus, 2 De Amstel, 8 Njord. De Leide- naars begonnen matig en Amstel nam de leiding. Op 800 Meter spurtte Njord bij, kwam op een halve lengte achter Amstel te liggen. In de volgende 500 Meter zakte Am stel iets af, Njord zette goed door en dank zij een uitstekenden uitspurt jonnen de Leidsche studenten met lYz lengte voor Am stel, Nereus speelde ook nu weer geen rol en bleef ver achter. De uitslag was: 1 Njord met W. K. Gunst (boeg). H. J. W. de Looze (slag). H. A. Har- togh (st.) tijd 8 minuten 26 sec.. 2 Amstel op 1 Va lengte, 3 Nereus, ver achter. Overnaadsche twee. Voor de overnaadsche twee verschenen: 1 Adelborsten. 2 Poseidon. 3 De Hoop, 4 De Amstel. Het werd een goede race en op 500 Meter lagen de vier ploegen nog vlak bij elkaar. Op de helft van den afstand waren Amstel en de Adelborsten voor. De Adelbor sten bevestigden hun goeden vorm, gisteren in de heat getoond en na 1500 Meter liepen zij weg om 250 meter voor de finish precies 1 lengte voor te zijn. De Adelborsten won nen tenslotte met anderhalve lengte. De uit slag was: 1 Adelborsten met J. W. Wolters (boeg), J. van As (slag), D. R. de Jong (st.), tijd 8 min. 37 4/5 sec., 2 Amstel, op ander halve lengte, tijd 8 min. 44 sec., 3 Poseidon. 4 De Hoop. Oude acht voor XIus. Boei 1 Nereus, 2 Triton. 3 Laga. Nereus nam de leiding én lag op 750 Meter met een halve lengte voor op Triton, terwijl de Utrech tenaren weer een kwart lengte voorsprong op de Delftenaren hadden. Op 1000 Meter was de onderlinge positie der drie ploegen vrijwel dezelfde gebleven. Op 1500 Meter had Nereus zijn voorsprong tot 3/4 lengte vergroot. De strijd bleef boeiend en belangwekkend. In vollen eindspurt namen de drie achten de laatste 250 Meter voor de officieele tribune. Met taf lengte wón Nereus. De uitslag was: 1 Nereus, 6 minuten 31 sec. De ploeg bestond uit A. C. van der Linden (boeg), P. Fluessel, M. Schoorl, H. J. Zeydner, J. A. W. C. Smit, H. S. D. Bartlema, C. Brandt Corstiusi C. E. van der Ploeg (slag), G. Hallie (st.), 2 Triton op taflengte, 3 Laga op halve lengte achter Triton. De jonge acht A. Na enkele damesnummers en de jonge twee B werd gestart voor de jonge acht A, waar voor de eerste maal in Nederland vijf ploe gen tegelijk startten, nl. 1 Triton, 2 De Am stel, 3 Laga, 4 Njord, 5 Aegir. Het was Amstel, die de leiding nam en op 500 Meter lagen de Amsterdammers een lengte voor op de andere booten. Njord ge raakte iets achter, terwijl Triton, Laga en Aegir boord aan boord roeiden. De 1000 Me ter werden afgelegd in 3 min. 7 sec. toen lag de Amstel nog steeds voor met Laga, Aegir en Triton gelijk op 3/4 lengte. Op 500 Meter voor de finish was Amstel nog een halve lengte voor op de overige ploegen, maar Triton en Aegir liepen met eiken slag meer in. Het uithoudingsvermogen speelde bij de Amsterdammers een belang rijke rol en tenslotte bleek dat een factor van doorslaggevende beteekenis te zijn. Amstel werd voor de tribune ingehaald. De strijd ging nu nog tusschen Triton en Aegir. Onder groote spanning werden de laatste meters geroeid. Triton won met miniem ver schil voor Aegir. De uitslag was: 1 Triton, tijd 6 min. 35 sec., de ploeg bestond uit H. Frima (boeg), H. H. W. Hogerzeil. R. Nicolai. C. A. Honig, A. J. Andree Wiltens. W. Beck. D. van Hoy- tema. G. C. Kooyker (slag), A. P. Nalen (st.) 2 Aegir, op 1 Meter, 3 Amstel. 4 Laga. 5 Njord. Spaarne derde in Jonge Vier stijlroeien. De uitslagen van de overige wedstrijden waren: Stijlroeien voor dames juniores in vier- riemsgieken: 1 Nereus 72 punten. 2 Dordt- sche 71 punten, 3 Spaarne 68 punten, 4 De Laak 65 punten. Stijlroeien voor dames in tweeriemsscul- lingboot glad: 1 De Vliet 74 punten, 2 Wil lem III 71 punten; 3 De Amstel 66 punten; 4 Kon Dordtsche 61 nunten. Inmiddels had Hare Majesteit de Koningin de nieuwe roeibaan officieel geopend en kon men met het hoofdnummer een aanvang maken. Dit hoofdnummer bestond uit de jonge acht B, om den Senaats-beker, en hiervoor kwamen aan den start: 1 Aegir, 2 Njord, 3 Nereus. Het is een (buitengewoon boeiende en span nende race geworden. Op 500 Meter lag Nereus een kwart lengte voor op Njord, ter wijl Aegir de derde plaats innam, wederom een kwart lengte achterstand op de Leide- naars. Deze onderlinge positie bleef zoo tot op 1000 Meter. Toen was Nereus 2 Meter voor op Njord en deze weer 1 Meter op de Gronin gers. In goeden stijl, met uitstekend tech nisch werk. trokken de drie ploegen verder en op dat moment was de uitslag nog vol komen onzeker. Op 1250 Meter lagen Njord en Aegir gelijk, terwijl Nereus iets was afge zakt. Doch met een feilen spurt kwamen de Amsterdammers weer bij en op 500 Meter voor de finish lagen alle drie ploegen op een lijn. Het was de fraaiste race geworden, die tot nu toe op de nieuwe Boschbaan is gehou den. Dr. Max Euwe. Zooals onze lezers zich zullen herinneren is het in 1935 een teleurstelling geworden, dat geen enkele der partijen in den spannenden strijd tusschen beide grootmeesters in Haar lem kon worden gespeeld. Zoodra bekend werd, dat de revanche in het najaar van 1937 zou worden gespeeld, heeft Haarlem's Dagblad zich tot de organisatoren gewend om te trachten te voorkomen, dat den Haarlemschen schaakliefhebbers ten tweeden male deze teleurstelling zou worden bereid. Deze pogingen zijn met succes bekroond. De zesde partij zal op Zaterdag 16 October a.s. te Haarlem worden gespeeld onder de auspiciën van Haarlem's Dagblad. Wij achten ons te meer gelukkig, den Haar lemmers deze belangrijke schaakgebeurtenis te kunnen aanbieden, omdat ditmaal het strijdperk der 30 partijen niet zoo versnipperd zal zijn als de vorige maal. In den Haag. Am sterdam en Rotterdam zullen elk 8 partijen worden gespeeld, waardoor er slechts 6 voor andere plaatsen overbleven. Leiden, Gronin gen en Zwolle zullen elk een partij binnen haar muren zien, terwijl te Delft en Eindho ven mogelijk de overige twee worden gespeeld. En dan, zooals gezegd, Haarlem. Ook deze strijd belooft weer groote spanning te bren gen, daar Dr. Aljechin zich bijzonder ernstig op de ontmeoting voorbereidt, in de hoop, zijn verloren lauweren te zullen heroveren. Dat onze landgenoot dit niet zoo gemakkelijk zal toelaten, behoeft geen betoog. Wij adviseeren derhalve alle schaakliefheb bers in Haarlem en Omstreken den datum tc noteeren: Zaterdag 16 October Euwe—Alje chin te Haarlem, zesde partij in den revanche wedstrijd om het wereldkampioenschap. Nadere bijzonderheden zullen later volgen. Dr. Aljechin. Een overzicht van het Haarlem-terrein tijdens de turndemonstratie, die Zaterdagavond ten bate van de yereeniging tot Bestrijding der Tuberculose gehouden werd. stekend, want zonder eenige moeite won Aegir met enkele lengten voorsprong op De Hoop, terwijl Nereus teleurstelde. De uitslag was: 1 Aegir, 6 min. 30 8/5 sec. Deze ploeg toestond uit: H. Greebe (boeg), R. Pranger, H. J. Tjeenk Willink, A. Hooites Meursing, T. R. Sehepman, A. Pasma, Sj. Hiddema, P. I-I. Suringar (slag), J. A. R. van Bruggen (st.) 2 De Hoop op enkele lengten en 3 Nereus. De strijd ging uitsluitend tusschen Nereus en Laga. Laga stuurde slecht en kwam ten slotte na 1000 Meter geheel in de baan van Njord te liggen, doch de Leidenaars waren toen reeds ve r achter. Na een spannende laatste 250 Meter ging Nereus met miniem verschil als eerste door de finish. De uitslag was: 1 Nereus, tijd 6 min. 59 sec. De ploeg bestond uit: W. Bloemendal (boeg)C. T. Brenkman, J. C. Bernelot Moens J. Schuringa (slag), 2 Laga enkele centime ters en 3 Njord ver achter. Voorwedstrijden. De uitslagen van de later op den middag gehouden voorwedstrijden waren: Jonge skiff A: le heat: 1 Willem III, 7 min. 55 sec.: 2 De Hoop. 2e heat: 1 Nautilus, 7 min. 46 2/5 sec, 2 Nereus. Tweeriemsgieken overnaadsch: le heat: 1 Adelborsten, 8 min. 40 sec., 2 De Hoop. 8 min. 51 sec., 3 Nereus. 2e heat: 1 Amstel, 8 min. 49 sec., 2 Posei don, 8 min. 49 3/5 sec., 3 Njord. De avondnummers. De uitslagen hiervan luidden: stijlroelen voor dames in tweeriems-scullingtoooten over naadsch: eerste heat: 1 de Vliet. 2 de Am stel. 3 Willem Hl. Tweede heat: 1 De Hoop, 2 Het Spaarne, 3 Nereus. In den eindstrijd plaatsten zich het Spaar ne. de Hoop en de Vliet. Uitslag: 1 De Hoop (mej. Herman). 2 Het Spaarne (mej. A. C. Èverts), 3 de Vliet (Jkvr. de Vos van tSeenwijk). Stijlroeien voor dames juniores in vier- riemsgieken; eerste heat: 1 Dordtsche, 2 Het Spaarne (ploeg Mv)3 De Amstel. Tweede heat: 1 Nereus, 2 De Laak, 3 Het Spaarne (ploeg In den eindstrijd plaatsten zich: Nereus, Dordtsche, het Spaarne en De Laak. DE TWEEDE DAG. De tweede dag van de roeiwedstrijden der „Koninklijke" werd begunstigd door 'fraai zomerweer, terwijl de wind, Zaterdag nog vrij sterk, geheel was gaan liggen. Het water van de roeibaan lag rimpelloos tusschen de groenende oevers. De belangstelling viel op dezen tweeden dag nog al mee, op de tri bune. het paddock en de overige terreinen bevond zich vrij veel publiek, dat meerma len heeft kunnen genieten van bijzonder aardige races. Het nummer jonge acht A was buitengewoon interessant. Voor de eerste maal in de geschie denis der Nederlandsche roeisport startten vijf achten tegelijk. Prach tig was het gezioht op deze vijf ploe gen, die elkaar meter voor meter be twistten en de uitslag van dezen wed strijd was op 250 meter voor de tfi- nish nog niet te voorspellen. Triton won tenslotte met 1 meter verschil voor het Groningsche Aegir, terwijl de Amstel, welke ploeg vrijwel voort durend de leiding had gehad, derde werd. Om precies twee uur werd begonnen met de finale op dezen dag werden uitsluitend eindwedstrijden verroeid van de jonge skiff A: aan boei 1 kwam Nereus. boei B Willem III, boei 3 Nautilus. De Nautilus-skiffeur Vos wist na aanvan kelijk op de tweede plaats te hebben gelegen, na 750 meter de leiding van Willem IH over te nemen. Op de helft van den afstand be droeg de voorsprong van den Rotterdammer 3/4 lengte, Nereus (P. Weyer) was toen reeds ver achter. Regelmatig liep Vos verder uit, om tenslotte met 6 a 7 lengten te winnen. De nit.ciqp- hiiridp- 1 Nautilus (M. Vos), tijd 7 J De Zaterdagmiddag. Reeds voor den aanvang der middagwed- «trijden vertoonden de groote tribune en het er voor gelegen terras die gezelligheid welke Inhaerent fs aan roeiwedstrijden. Officials in hun blauwe costuums met witte petten, roeiers en leden van deelnemende vereenigin- gen in fleurige blazers, dames in modieuse toiletten en in verband met het bezoek van de Koninklijke Familie aan Amsterdam veel oranje. Eïiidwedstrij den Om ruim 2 uur werd begonnen met den eersten eindwedstrijd, de jonge vier a, waar voor aan den start lagen: 1 Laga, 2 De Laak, S Triton, 4 Argo. Op 250 meter lagen Triton en Argo een halve lengte voor op Laga, die slecht water werk leverde, en de Laak. Na 500 Meter kwam Triton naar voren, Argo zakte af, kon het tempo niet volhouden. Op de helft van den afstand was Triton 3/4 lente voorgekomen op Argo en was de Laak zeker twee lengten achter. De uitslag was: 1 Triton fl min. 13 2/5 sec., 2 Laga, op jl'Vfe lente, tijd 7 min. 15 2/5 sec.; 3 De Laak; 4 Argo. De overwinnende Triton-ploeg bestond uit: H. van Aken (boeg), H. H. W. Hogerzeil, R. Nicolai, D Beck (slag) en P. Nalen (stuur man). Vierriems overnaadsche gieken. De winnaars en de beide tweede aanko menden der voorwedstrijden kwamen in deze volgorde aan den start: 1 Aegir, 2 Amstel, 3 Willem m, 4 De Hoop. Zooals verwacht mocht worden werd deze eindstrijd door Aegir gewonnen, welke ploeg dadelijk de leiding nam en haar niet meer afstond. Met vele lengten voorsprong won Aegir in goeden stijl met een fraaien eind spurt. De uitslag was: 1 Aegir, met U. A. Mesdag (boeg), T. C. Maathuis, G. Iwema Bakker, G .J. Ubbink (slag), S. J. Timmenga (st.), in den tijd van 7 minuten 29 3/5 sec.; 2 Wil lem m. 7 min. 40 sec.; 3 De Hoop; 4. Amstel. Jonge skiff B. Boei l. Die Ley the, 2 De Hoop. Direct na den start nam de Die Leythe- skiffeur de leiding, vergrootte deze geleide lijk om met vijf lenten voorsprong te win nen, in den lang niet slechten tijd van 7 min. 46 sec. Daarbij dient te worden aange- teekend, dat de wind vrijwel van start tot finish stond. De uitslag was: 1 Die Leythe (G. J. Velds), tijd 7 min. 46 sec.; 2 De Hoop OW. Jens) op vijf lengten. De heer Ernst Crone biedt de winnende damesploeg van Nereus bloemen aan bij de wedstrijden van de Koninklijke op de nieuwe Boschbaan. De uitslag was: 1 Njord, tijd 6 min. 23 sec.; de winnende ploeg bestond uit: R, Th. Esser (boeg), H. Fermin, P. F. Kiewiet de Jonge, W. L. de Walle, J. Woensdreclit, Th. B. Wijn berg, H. K. Roessingh, W. M. Esser (slag) en P. van Hille (stuurman)2 Aegir 11/4 lengte en 13 Nereus. Een Spaarne-zege. Het nummer stijlroeien voor dames (senio res) tusschen de vieren van het Spaarne, de Amstel, de Laak en De Hoop werd dooi de Haariemsche ploeg gewonnen, die be stond uit de dames: mej. Ir. C. G. H. Max, (boeg), mej. R. Gratama, mej. A. J. J. v. d. Weg, mej. C. Timmermans, (slag) en mej. S. Spier (st.) Jonge vier. Het nummer jonge vier tusschen Argo en Laga was zeer spannend, met Laga iets in voordeel. Op 1000 meter was het versc-hil nog slechts 1/2 lengte. Ook het tweede deel van de baan bracht niet veel verandering. De Delftsche studenten wisten alle aanval len hunner tegenstanders af te slaan en zelfs nog iets uit te loopen. om tenslotte met 3/4 lengte te winnen in 7 min. 16 sec. De win nende ploeg bestond uit J. A. van Slingelandt (boeg), H. van Nes, J. R. Wirsum, C. Th. de Iongh (slag) en P. A. v. d. Hoeven (st.) Overnaadsche skiff. Aan den start verschenen: 1 De Hoop (R. Sellies) en 2 Poseidon (D. Logger). Reeds spoedig was Logger voor. Het valt op, dat hij bijzonder sterk is vooruitgegaan tegenover verleden jaar. Hij roeit veel soe peler en het resultaat van den beteren slag is dan ook duidelijk merkbaar. Op de helft van de baan had hij op zijn stadgenoot reeds vier lenten voorsprong. Wel liep Sellies een lengte in, doch op het laatste stuk zette Logger nog een spurt in, met het resultaat, dat hij nog meer uitliep en won met acht lengten voorsprong in 8 min. 8 sec. Jonge acht. Voor de jonge acht, die in 1937 nog geen prijs hebben gewonnen, kwamen aan den start: 1 De Hoop, 2 Nereus, 3 Aegir. De Groningers doen het dit jaar wel uit-

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 9