HULMAN ECHTE WALES ANTHRACIET Na1 JuliPRIJSVERHOOGING! WITTOP KONING VERVERIJ CHEM. WASSCHERIJ S. KROM N.V.AlkmaarJel.4043(3 lijnen) Aalders voor het Volksgerecht te Essen. De Bilt voorspelt: WOENSDAG 16 JUNI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD De overval in Gevsteren. Tegen elk der vier daders negen jaar gevangenisstraf geëischt. Bij het verhoor voor de Roermondsche recht bank van de vier verdachten, die den over val op den pastoor van Geysteren hebben ge pleegd, verklaard één van hen, Hendrikx, dat hij den pastoor niet had aangeraakt. Later zeide hij. dat hij slechts even zijn hand op den mond van den pastoor had gehouden om dezen te helpen, toen Dut hem sloeg. Desge vraagd verklaart Dut nog eens, dat Hendrikx wel had geholpen den doek om den mond van den pastoor te doen. Volgens Hendrikx is de doek van den mond van den pastoor afgerukt, toen de jongens het huis verlieten. Deze ver klaring klopt niet met die van Dut, die vol blijft houden, dat de doek werd losgemaakt vóórdat men naar boven ging. Op een vraag aan verdachte Dut antwoordde deze, dat Wim Janssen eigenlijk de man is geweest, die den pastoor het meest heeft ge bonden. maar dat het gemeen is van Hendrikx om zich heelemaal schoon te willen was- schen. Ook hij heeft zijn deel bij het werk ge had. In zijn requititoir schilderde het o.m. nog eens de situatie ter plaatse. De pastoor al dus het o.m. is gestorven op het veld van eer, op weg om menschen, die bij een auto ongeluk zouden zijn gewond, hulp te bieden. Bij het eerste bericht, waren de vermoedens van den officier uitgegaan naar den zoon van den „Witte van Wansum" en toen hij de ab normaal groote voetafdrukken had gezien, dacht hij aan Dut. Zijn vermoedens bleken later juist te zijn geweest.. Het hoofdmotief van het drama van Geysteren was geld. Vol gens het O.M. moet er geen onderscheid ge maakt worden tusschen een groep, die het geweld wilde en een groep, die het niet wilde. Vanaf het moment, dat Dut den pastoor greep stemden allen in met het geweld. Wat de dagvaarding betreft, wees spr. er op, dat ten laste moet worden gelegd art. 312, waarvoor de maximumstraf 15 jaar is. De officier, mr. Rieter, eisehte vervolgens m alle vier verdachten een gevangenisstraf negen jaar. EXAMENS L. O. Rijkskweekschool te Haarlem. Op 14-15 Juni zijn geslaagd K. Tielmich, Haarlem, H. J. Hogen Esch, Zandvoort, A. de Jong, Aals meer, L. de Klerk, Haaiiem, W. H. J. Olden- have, Haarlem, R. van Petegom, Haarlem. De zanguitvoering op de Groote Markt. Men schrijft ons: De dag van 14 Juli zal naar wij hopen weer een groote dag zijn voor zingend en musicee- rend Haarlem, want dan zal. zooals reeds be kend, de massale zanguitvoering plaats heb ben. Dat er hard gewerkt wordt blijkt wel wanneer wij de rooster van de repetities even bekijken, want niet minder dan vijf repetities worden thans per week gehouden, namelijk: Dinsdagavond 8 en 9 uur voor dames en heeren, Woensdagmiddag 4 uur voor de kin deren, Vrijdagavond 8 en 9 uur voor dames en heeren. Zaterdagmiddag half drie voor de kinderen en Zaterdagmiddag 4 uur voor de muziek, alles onder leiding van Jos de Klerk. Was men eerst van meening dat de belang stelling niet zoo groot zou worden, thans ech ter schijnt er de gang wel in te komen want Vrijdag j.l. was de „Doelen" bijna geheel ge vuld met dames en heeren. Nu nog een maand en dan kunnen de mede werkers (sters) hun hart weer eens ophalen en zullen zij in het middelpunt staan van de belangstelling. Dan zullen de bazuinen weer schallen en de beiaardier zal hoog boven alles uit de menigte weer begeleiden. Tribunes en zitplaatsen zullen wederom worden gemaakt en duizenden zullen de Groote Markt vullen. Eenals verleden jaar worden de vereeni- gingen die in het bezit zijn van een vaandel of vlag uitgenoodigd, in optocht van het Sta tionsplein via den Kruisweg enz., de Groote Markt op te marcheeren en zich te scharen om de uitvoerenden. Het geeft altijd kleur en indruk wanneer de vaandels aanwezig zijn en daarom verdient het aanbeveling dat er zoo veel mogelijk komen. Zang-, muziek-, tooneel-, sport- en jeligd- vereenigingen gelieven zich op te geven aan het secretariaat van den Nieuwen Haarlem- schen Kunstkring, Eindenhoutstraat 11, waar na verder rechtstreeks de mededeelingen wor den gedaan. De Groote Markt is groot en dus behoeft niemand bevreesd te zijn dat er teveel zullen komen O.a. a f 2.IS Harmenjansweg 67a-Haarlem TELEFOON 16100 (Adv. ingez. Med.) AGENDA. WOENSDAG 16 JUNI Faiace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: „Massa-Justitie" geprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „De Heerscher," met Emil Jannings. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Nitchevo", (de doodstrijd in een onderzeeër), met Harry Baur, 7 en 9.15 uur. Rembrand Theater: „Romeo en Julia" 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. DONDERDAG 17 JUNI Groote Kerk: Orgelbespeling, 3—4 uur. Droste's Cacaofabrieken: Algemeene ver gadering ten kantore. 3.30 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen, "s middags en des avonds. Bloemen daal: Openbare raadsverga dering, 2 uur. Stuurt Uw goederen naar een modern ingericht bedrijf, dan bent U ervan verzekerd dat deze op de juiste wijze behandeld worden. Onze Naam staat U daarvoor borg. Aflevering binnen enkele dagen. Winkel Haarlem: Zijlstraat 57, Tel. 16387 (Adv. ingez. Med.) Raadselachtige geheimzinnigheid. (Speciale G. P. D. berichtgeving). ESSEN. 15 Juni. Maandag is te Essen de behandeling begon nen van het proces tegen den Nederlandschen reserve-luitenant vlieger G. Aalders, wien hoogverraad ten laste wordt gelegd. In het pompeuse gebouw van het Essener Landge richt houdt het Duitsche Volksgerecht voor het eerst zitting. De rechters zijn voor de be handeling van deze opzienbarende zaak uit Berlijn naar Essen gekomen, waar in de groo te „Schwurgericht" zaal het proces gedurende deze geheele week en vermoedelijk in de eerste dagen van de volgende zal dienen. De meening heeft in ons land post gevat, dat Aalders de hoofdbeklaagde is in dit pro ces. In werkelijkheid is dat niet het geval. Met hem staan tien Duitschers terecht, van wie sommige worden beschuldigd van landver raad, een misdaad, welke zoo zwaar wordt aangerekend, dat het uitspreken van de dood straf tot de mogelijkheden moet worden ge acht. Met groote omzichtigheid hebben wij ge tracht over dit geruchtmakend proces nadere bijzonderheden te ervaren. Uit dit onderzoek is ons gebleken, dat Aalders in feite slechts een bijfiguur is, welke mede dient om de Duitsche beschuldigden in een des te slechter daglicht te plaatsen. Aalders is in dit geval niets anders dan een pion op het schaakbord. De bronzen deur. Het tusschen 1909 en 1913 gebouwde „Land gericht" te Essen behoort tot de grootste Ge rechtsgebouwen uit geheel Duitschland. Het maakt vooral inwendig een zeer grootschen indruk. Op de tweede verdieping bevindt zich de zaal van het „Schwurgericht", waar op een podium van licht eikenhout het Volksgerecht troont. Helaas is het aan geen enkelen Neder lander toegestaan de zittingen bij te wonen. Tevergeefs heeft onze regeering getracht een waarnemer te mogen zenden. Ook aan den Ne derlandschen raadsman van Aalders, mr. D. P. S. Meerburg te Enschedé is de toegang ge weigerd, terwijl uit den aard der zaak de pers evenmin is toegelaten. Bij onze komst in het gerechtsgebouw te Essen werd ons toegestaan naar det weede etage te gaan, waar wij halt moesten houden in een imposante hal met groote marmeren zuilen. Het meest de aan dacht trok hier een prachtige bronzen deur, waarboven in gouden letters stond „Schwur gericht" Die bronzen deur oefende op ieder, die pas seerde, een haast magische aantrekkings kracht uit. Twee gerechtsdienaren bewaakten deze poort naar het heiligdom. Beambten uit het gebouw, die voorbij gingen, fluisterden elkaar iets toe en steeds hoorden we daarbij het woord „Volksgericht". De wachtmeester, die voor de deur stond, vroegen we om bij zonderheden, maar het eenige, dat hij ant woordde was, dat hier de hoogste rechtbank van het Duitsche Rijk zitting hield, een in stantie z.i. hooger dan het Rijksgericht, om dat in 1934 de „Führer" zelf de rechters en de bijzitters had benoemd. Toen de zitting ten einde was hebben we ons direct bij den president van het Volks gerecht laten aandienen, die ons vriendelijk ontving, maar op al onze vragen een ontken nend antwoord gaf. De president beschikte hoe kon het anders op ons verzoek om als nog tot de zaal te worden toegelaten, af wijzend. „Dat is een absolute onmogelijkheid" zeide hij. „Niemand komt hierin, die er niet bij behoort. Wanneer in uw land een derge lijke zaak dient komt er toch ook geen mensch bij. Dat zou ook onder het vorig regime niet zijn gebeurd. Zoo is het immers overal op de wereld." Waarop we even opmerkten, dat zoover onze herinnering ging behandeling van za ken als deze in Nederland onbekend was. „Kunt U ons dan niet mededeelen wat Aal ders ten laste wordt gelegd?" was onze vol gende vraag. Ook hierop kregen we een per tinent afwijzend antwoord. De president maakte er ons nu reeds op attent, dat wan neer in den loop der volgende week het von nis valt evenmin wordt vermeld op welke gronden de veroordeeling berust. „Ook dat is volstrekt geheim, want het zou de belangen van Duitschland kunnen schaden." Elf verdachten. „Hoeveel personen staan er thans te recht?" vroegen we verder. „Ook dat kan ik niet zeggen", luidde het antwoord. „Welnu Edelachtbare," vervolgden wij. „Wij meenen met absolute zekerheid te weten, dat het er elf zijn!" „Ik kan U hieromtrent niets mededeelen," hield de president vol. „Neemt U ons niet kwalijk Edelachtbare, maar wij hebben vernomen," aldus brachten wij weer in het midden, „dat naast de hoofd deur van de zaal, waarin het Volksgerecht momenteel zitting heeft, gedurende korten tijd een biljet heeft gehangen, waarop ver meld welke verdachten hier terecht staan. Dit biljet was bevestigd op het gewone aan plakbord." „Inderdaad is dat het geval geweest" deel de de president ons mede, „Maar dat was een ernstige fout. Het is van hier uit gegaan en men is er niet mee op de hoogte geweest, dat zulks ongewenscht was. Zoodra ik het merkte, heb ik het biljet laten wegnemen. Ook dit was niet in het belang van den Duitschen staat. Ik lean U dus onmogelijk de namen laten geven." „En nu nog een vraag, mijnheer de presi dent, wilt U zoo vriendelijk zijn ons de sa menstelling van het Volksgerecht geven?" „Ook daarop moet ik het antwoord schul dig blijven, Ik kan u daarover niet inlichten". Wij wezen er toen op, dat een dergelijke geheimzinnigheid in het buitenland een iet wat eigenaardigen indruk moet maken. „Het spijt mij" zei de president hierop. „Maar ik kan U geen enkele mededeeling geven." „Maar in elk geval mogen we toch uw naam wel weten?" „Wat heeft dat er mee te maken," lachte de president. „Ik zal U bij den Landgerichts- rat laten brengen, die hier voor de pers zorgt. Wellicht kan hij nog het een en ander geven" En zoo leidde ons een statige, maar zeer vrien delijke wachtmeester, die vol ontzag sprak over het Volksgerecht, naar een jeugdigen doctor, die oils vertelde, dat hij in dezen niet competent was, maar die nog eens zou zien of hij wat kon doen. Hij verzocht ons tegen den avond terug te komen en toen verwees hij ons naar den perschef van het Volksge recht te Berlijn. Het vorenstaande illustreert zeer 'duidelijk de buitengewoon groote geheimzinnigheid, welke ten aanzien van dit proces wordt ge volgd. Wij vernamen in dit verband een ken merkende bijzonderheid: een der beklaagden moet een vertrouwenspositie bij de S.S. heb ben bekleed. De stamenstelling van het Volksgerecht voor de zitting te Essen is, naar wij nader vernamen aldus: Er zyn twee beroepsrechters, van wie de een president is, dr. Fölkner geheeten. De drie andere rechters zijn officieren, n.l. een van de S.S., een van het vliegercorps en een van de Rijksweer. De S.S.-officier, een „Ober- gruppenführer" treedt als vertegenwoordiger van de partij op. Verder zijn er de griffier en de openbare aanklager, die evenals de beide beroepsrechters in rood fluweelen toga's met roode baret zijn gekleed, dus op dezelfde wijze als de leden van het Rijksgerechtshof. Wij namen later nog even een kijkje in de indrukwekkende zittingszaal. Op een eiken houten podium tronen de rechters. De aan dacht trekt een soort loge hoog boven in de zaal, welke loge met een gordijn is afgeschei den, zoodat men vandaar de zitting kan vol gen zonder gezien te worden. De gevangenen worden via een ondergrondschen gang binnen geleid. Wat Aalders "bekende. Wij hebben later nog getracht van de advo caten tijdens een pauze iets te weten te komen. De raadslieden van de verdachten wilden di verse bijzonderheden van ons hooren, maar toen de rechters naar buiten kwamen, zwegen ze plotseling en ze maakten toen in hun in drukwekkende toga's een vreemden indruk. Ook van die zijde kan men niets vernemen, terwijl het verhoor der getuigen dusdanig is geregeld, dat het uitermate moeilijk is hen te spreken te krijgen. Desondanks zijn ons toch verschillende bijzonderheden bekend gewor den, waaruit we den stelligen indruk hebben gekregen, dat onze landgenoot alle reden heeft vol goeden moed te zijn. Hij is geenszins hoofdverdachte in deze zaak, waarin hij slechts een zeer ondergeschikte rol schijnt te vervul len. De reden van zijn langdurig' voorarrest moet men zoeken' in hét feit, dat men Aalders in dit proces absoluut noodig heeft. Het heeft 21 maanden geduurd voor men met de behan deling kon beginnen, hetgeen een gevolg is van het feit, dat het aantal verdachten aan vankelijk een kleine tachtig heeft bedragen. Tenslotte zijn er elf overgebleven, maar voor het zoover was, zijn er uit den aard der zaak vele maanden voorbijgegaan. Ook de verdediger van Aalders, dr./Lenz uit Berlijn, die ons evenmin iets wilde mededeelen, was zeer optimistisch gestemd. Hij was van oordeel, dat het geenszins is uitgesloten, dat Aalders een straf krijgt, welke niet veel meer dan het voorarrest zal bedragen. In de gevangenis heeft Aalders zich voor beeldig gedragen. Hij is den laatsten tijd zeer ernstig geworden. Hij schrijft verzen, welke hiervan getuigenis afleggen, terwijl hij zeer geregeld op zijn verzoek door een predikant der Evangelische Gemeinde wordt bezocht. Hij heeft, naar wij voorts vernemen, bekend geld naar Duitschland te hebben gebracht, maar hij deelde uitdrukkelijk mede, dat hij niet wist voor wien dat geld bestemd was. Aalders heeft verklaard, dat hij op verzoek van zijn verloofde zich bereid heeft verklaard een som gelds aan een persoon over te bren gen, die zich te Berlijn zou bevinden. Het was Aalders bekend, dat zijn later overleden ver loofde communistische neigingen had en dat zij geregeld in contact stond met communis tische kringen. Aalders aanvaardde begin 1925 een betrekking bij een firma te Amsterdam, waarvoor hij ook een zakenreis naar Berlijn maakte. Hij heeft zich toen, zij het aarzelend, op verzoek van zijn verloofde, belast met het overbrengen van een som gelds, die hij in Ber lijn zou afgeven aan iemand, die zich op een bepaald druk punt zou bevinden en die ken baar zou zijn aan een bloem in het knoopsgat, terwijl hij tevens een sigaar zou rooken. Aal ders is toen naar Berlijn gegaan, waar hij in „Kaiserhof" een vergadering heeft bijgewoond, waar personen bijeen waren, die het niet in alle opzichten eens waren met het huidige re gime in Duitschland. Aalders had daarvan ge hoord en daar hij steeds dweepte met bijzon dere dingen, was hij er heen gegaan. Op het afgesproken uur was er echter geen man met een bloem en een sigaar te vinden en noodge dwongen nam hij toen het geld weer mee. Bij gaf het in Münster aan zijn van niets weten den oom, waarna hij naar Holland terugging. Nu was er op de vergadering in „Kaiserhof" te Berlijn een verrader, die alles aan de Ge stapo overbriefde en die ook vertelde, dat er een Nederlander was geweest. Men ging toen alles nauwkeurig na en men kwam toen tot de conclusie, dat het Aalders moest zijn ge weest, die vermoedelijk van zijn verloofde van die bijeenkomst had gehoord. Inmiddels stierf de verloofde van A. Korten tijd later kreeg hij een verzoek het geld, dat zich nog steeds bij zijn oom te Münster be vond, aan een jongen Duitscher te overhan digen in het hotel „Komödienhof" te Keulen. Daar Aalders opnieuw voor zaken naar Duitschland ging, heeft hij enkele weken later aan dat verzoek voldaan. Hij verzocht toen aan een anderen Duitscher. Böckling geheeten, een voorstander van de Jungnationale Bund, een rechtsradicale organisatie, hem in Keulen te wachten, daar deze Böckling een zaak met een auto voor hem zou regelen. „Ik ben" zei Aal ders, „bang, dat ik de deviezenvoorschriften overtreed. Tref ik weer niemand, dan geef ik U het geld mee." Aalders' van niets wetende oom reisde met hem mee naar Keulen, waar hij inderdaad in „Komödienhof" het geld afgaf. Korten tijd later werd hij echter gearresteerd, tegelijk met Böckling en zijn oom, welke laatste spoedig weer op vrije voeten werd gesteld. Er is voor Aalders de zeer verzachtende om standigheid. dat hij zijn firmareizen naar Duitschland op eigen risico moest ondernemen. Hij moest zich inwerken en daarom greep hij elke gelegenheid aan. Zijn verloofde bood hem toen aan, dat hij van het geld, dat hij moest overbrengen, de onkosten, welke hij maakte, mocht aftrekken. Zoo is hij er toe gekomen met enkele duizenden Marken naar Duitsch land te gaan. Spionnage. Voorts wordt hem, zooals wij vroeger reeds meldden, spionnage ten laste gelegd. Maar deze aanklacht is niet van ernstigen aard, daar men het een zeer verzachtende omstandigheid vindt, dat hij dit, zonder opzettelijk de gege vens te hebben willen verzamelen, toevalliger wijs heeft gedaan. Hij had van leden van den reeds eerder genoemde Jungnationalen Bund, een rechts radicale, maar anti nat. socialisti sche organisatie, die hem voor verschillende plannen wilden winnen, enkele dingen gehoord van het Duitsche leger. Die leden van den Jungnationalen Bund waren ook verbitterd op het huidig regiem en daartoe zochten zij con nectie met andere uitgeweken Duitschers, waardoor zij ook met communisten in contact zijn gekomen. Om dien Jungnationalen Bund draait in feite het geheele proces, hoewel duidelijk is gebleken, dat de som gelds niet voor dezen Bund was bestemd. Aalders had zij 't onop zettelijk door zijn verloofde zoowel con necties met leden van links- als van rechts radicale groepen. De bedoeling van dit proces schijnt te zijn om den Jungnationalen Bund voorgoed on schadelijk te maken. Verschillende toonaange vende leden van dezen Bond worden thans van spionnage, van hoogverraad beschuldigd. Aalders is de man, door wien men moet be wijzen, dat zij zelfs met het buitenland in ver binding stonden. Onomwonden werd in Essen verklaard: De voornaamste man ontbreekt hier, n.l dr. Hans Ebeling, de leider van den Jungnationalen Bund. Veel blijft duister. Veel blijft duister in deze nog steeds ge heimzinnige zaak. Men beweert in Duitsch land, dat de Jungnationale Bund, precies als kapelaan Rossaint, verbindingen met commu nisten heeft gehad, hetgeen door de uitgewe ken leiders van den Bond met groote stellig heid wordt ontkend. Voorts is het niet duide lijk, wat Aalders wordt ten laste gelegd ten aanzien van schrifturen, welke bij zijn ar restatie op hem werden bevonden. Maar één din staat vast: de behandeling dezer zaak geschiedt met de grootste geheim zinnigheid. Dat ondervond ook een bestuurs lid van de Maandag uit Engeland gekomen „International League of Peace" die tever geefs verzocht bij de behandeling van de zaak aanwezig te mogen zijn. Mr. Carrett, zoo heet te de Engelschman, spraken wij kort voor zijn terugreis naar Londen. Hij vertelde ons, dat in Engeland de grootste belangstelling voor deze aangelegenheid bestaat, omdat de leden van den Jungnationalen Bund feitelijk padvin ders zijn. Verschillende beklaagden zijn in 1928 in Engeland op bezoek geweest. In Enge land heeft men in de kranten gepleit voor een openbare behandeling en daaromtrent is zelfs een open brief gepubliceerd, waarvan de bis schop van Westminster de eerste ondertee kenaar was. Tenslotte: Men helt in Duitschland steeds meer tot de meening over, dat Aalders een idealist is geweest, die niet nauwkeurig de consequenties van zijn handelingen heeft over wogen. Een gunstig voorteeken voor onzen landgenoot. De vraag is thans of het vonnis de volgende week de goede verwachtingen zal rechtvaardigen. De Eerste Lichte Engelsche Stroomlijriwagere AUTORIJLES in moderde, verzekerde auto's, per uur ƒ1.50 FIRMA M. GATSONIDES ZANDVOORTSCHE LAAN 4 - HEEMSTEDE TELEFOON 26534. (Adv. Ingez. Med.) EVANGELISATIE-ARBEID. De Evangelisatie, uitgaande van de Gerefor meerde Kerk te Haarlem, zal op Donderdag 17 Juni een openbare bijeenkomst houden op het Spaarnhovenplein, waar ds. Siertsema het woord zal voeren. De bijeenkomst van Zaterdag a.s. vervalt hiermede. PERSONALIA. De heer F. J. H. M. Dickmann, te Heemstede- Aerdenhout is geslaagd voor het examen ge meente-administratie. GEMEENTE-ADMINISTRATIE. Voor het examen gemeente-administratie is geslaagd de heer P. M. van Drooge, te Haarlem. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 8.98 5/8. Berlijn 72.83 Parijs 8.101/8 Brussel 30.70. Zwitserland 41.70. New York 1.817/8. .12.— uur. Londen 8.983/16. Berlijn 72.89V2 Parijs 8.0-9 3/4 Brussel 30.70, Kopenhagen 40.1-0 Zwitserland 41.68 Stockholm 46.30 Oslo 45.15 New York 1.817/8. Praag 6.34 Blijde gebeurtenis aan het Bulgaarsclie Hof. Kroonprins geboren. SOFIA. 16 Juni (Havas-A.N.P.) Koningin Joanna van Bulgarije heeft het leven ge schonken aan een zoon. De koninklijke moe der en haar kind, de kroonprins, maken het goed. In het .land heerscht groote vreugde. lWerpastei (Adv. Ingez. Med.) Meest matigen tot zwakken Westelijken tot Noordwestelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 772.5 m.M. te Valentia. Laagste 757.9 m.M. te Stensele. Het warme gebied van hoogen luchtdruk in het Oosten trekt zich geleidelijk naar Finland en Rusland terug, dat op den Oceaan breidde zich verder naar het Noorden uit en bedekt thans ook IJsland. Tusschen beide gebieden van hoogen luchtdruk ligt het langgerekte strookvormige depressiegebied met minima in Zweden en in Centraal Europa. De inval van polaire 'luehtmassa's uit het Noordwesten, die gistermorgen tot onze kusten was genaderd, drong verder naar het Zuiden door en is thans genaderd tot de Alpen en de Rivièra. De hooge Alpentoppen melden temperaturen onder het vriespunt en zwaren sneeuwval. (Santis minus 2 graden met in den nacht 42 m.M. neerslag, Jungfraujoeh met minus 8 graden, neerslag- hoeveelheid niet opgegeven). In Finland en de Baltische Staten is het nog zeer warm en binnen den Poolcirkel komen ochtendtemperaturen van twintig graden Cel sius voor." De voortschrijdende koude-inval ging hier en daar gepaard met zware regens. Weenen meldt 21 m.M. Het is te verwachten, dat in ons land het weer aanvankelijk nog koel zal blijven, echter met afnemende kans op regenbuien. HOOG WATER TE ZANDVOORT: Donderdag v.m. 9.36 uur; n.m. 22.05 uur. Strand berijdbaar van 14.3020.00 uur. G. P. J. Beccari. f Dinsdag overleed te Bloemendaal, waar hij woonde, de heer G. P. J. Beccari, in leven directeur van de N.V. Binnenlandsche Exploi tatie Mij, in den ouderdom van ruim 79 jaar. Kort na de oprichting van „De Binnenland sche", in 1-895, kreeg de heer Beccari zitting in den Raad van Beheer en in 1914, toen de Maatschappij in een N.V. werd omgezet, werd hij directeur. Geboren Haarlemmer, kende hij het bouw en grondbedrijf in de stad en haar omgeving door en door. Hij heeft Haarlem zien groeien en aan de uitbreiding daadwerkelijk meege holpen o.a. door den bouw van het Schoter en Kleverpark-kwartier en in de omgeving van Haarlem, Kweekduin en het Kinheim-park; verder vond de „Binnenlandsche" haar ter reinen in IJmuiden en Bergen (N.-Holland). Zijn kennis en strikte onpartijdigheid deden hean het vertrouwen verwerven zoowel van ver schillende financie-ele instellingen, als van de Gemeente Amsterdam, -die zijn advies in wonnen voor het waarde eren van huizen en terreinen. De heer Beccari was ook deskundige voor onteigeningszaken T bij de Haarlemsche en de Amsterdamsehe Rechtbank. Voorts is hij vroeger commissaris geweest van de N.V. Gebrs. Brinkmann, op de Groote Markt, van Hotel „De Bilderberg" in Oosteiibeek en van de Vereen. „Mijnibouwkundige Werken". Ook was hij directeur van de Mij. van Bebouwde Eigendommen. De laatste jaren was hij door zijn leeftijd genoodzaakt een deel van zijn werkkring aan jongere krachben over te laten, doch de be langstelling voor hetgeen op zijn speciaal gebied plaats vond, is nimmer verflauwd en levendig gebleven tot enkele dagen voor zijn dood.. Met den heer G, P. J. Beccari is niet alleen een van de oude garde heengegaan, doch ook een van die mannen, die door hun werk kracht en doorzettingsvermogen voor de jongere generatie steeds een voorbeeld zullen blijven. Al stond hij niet meer in het volle leven, zij die hem gekend hebben, zullen de herin nering bewaren aan zijn humaniteit en zijn bereidwilligheid om te helpen, waar hulp noodig was. Velen zullen hem missen en dankbaar herdenken. De H.H. Uitvaartdiensten zullen gehouden worden in de Parochiekerk van de H. Drieëen- heid te Bloemendaal op 18 Juni a.s. des mor gens om 8 uur, 8.30 en om 10 uur de plechtig gezongen Requiem-Mis, waarna de begrafenis op het RjK. Kerkhof te Overveen.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2