AKKERTJES Een Engelsche film over Nederland. De gedachten, die de vervaardigers leidden. H.D.* V ertellinj WOE NSDAG 16 JUNI 1937 H A A R L E M'S DAGBLAD 5 Toen de film gemaakt werd, hebben men- schen uit de filmindustrie gedeelten er van gezien; menschen die niet spoedig tot en thousiasme te brengen zijn. En toen een van hen ons vertelde, ihoezeer hij getroffen was door de uitbeelding van den heroieken strijd der Nederlanders tegen de zee, voelden wij, dat wij bezig waren iets te bereiken van dat gene, wat we ons ten doel gesteld hadden. Zooals voor de hand ligt was de eerste strijd, die uitgebeeld moest worden, die tus- sohen het volk en de zee de zee, die voort durend het vruchtbare, door de rivieren aan gevoerde slib wegspoelt. De film moest de opeenhooping van alluvium toonen in den vorm van zich verplaatsende modderbanken, het (bouwen van dammen, het wegpompen van water en de ontginning van het land. Dit kan niet gebeuren zonder te laten zien, welke rol de windmolens daarbij te vervullen hebben: en op deze wijze hebben we den windmolen niet uitsluitend als iets schilder achtigs en eigenaardige gekenmerkt. De film dwingt den toeschouwer den windmolen niet alleen als een deel van het Hollandsche landschap te zien, maar vooral als een deel van het Nederlandsche leven. Als hij van nu af als een symbool beschouwd wordt, zal het er een zijn van vernuft, ondernemingsgeest en wijsheidEn de strijd tegen de natuur kon niet natuurgetrouw getoond worden zon der de veelvuldig voorkomende slachtoffers de wrakken, de doorgebroken dijken, de ondergeloopen landerijen. Zonder deze din gen zou het mogelijk zijn de onverstoorbaar heid, den stillen moed, het geduld en de vol harding te begrijpen van het volk, dat ge durende tallooze generaties is voortgegaan met het inpolderen van zijn land en [het daaraan aanpassen van zijn bestaan. Wij hebben geconstateerd, zooals ik reeds gezegd heb, dat menschen, die naar afbeel dingen van Nederland met belangstelling en nieuwsgierigheid kijken, deze film met emo tie in oogenschouw nemen. Zij bekijken die visschers en boeren niet met het oog van den nieuwsgierigen toeschouwer maar zij voelen zich, op dat oogenblik tenminste, één met hen; zij deelen hun strijd en hun uiteinde lijke overwinning. Een zekere mate van sym- pathiseerend medeleven is bereikt. Hoever dit zal gaan bij een groot „populair" publiek kan ik niet zeggen. Maar ik ben er zeker van, dat de groote massa niet zoo geheel en al van voorstellingsvermogen verstoken is, als diegenen, die dit vermogen missen, meenen te moeten veronderstellen. Wij moeten ook laten zien, hoe een volk, dat op deze bijzondere wijze getraind Is in het land waarin zij leven, zijn bestaan aan de moderne wereld aanpast. Het zou interes sant zijn te laten zien, hoe de eenvoudige bootenbouwer de. scheepsbouwer wordt, de zeevisscher de groote navigator en kolonisa tor. Het zou prachtig zijn, als we konden toonen hoe de ikweeker van groenten' zich ontwikkelt tot den ontwerper van fraaie tui nen, tot den bloemen- en landbouwdeskun dige. Al deze dingen zouden door middel van de film getoond ikunnen en misschien zullen de Nederlandsche cinéasten langs deze richt lijnen gedurenden langen tijd films (kunnen maken van werkelijke historische waarde, films, die essentieel zijn voor een beter be grip van Holland. Maar wij zouden tenge volge van onze beperkingen slechts even aan deze dingen kunnen herinneren. Wij zouden in staat zijn door middel van afbeeldingen van een vissehersdorp, iets te laten zien van de eerste stappen, die leidden tot de opkomst van de groote steden naast de waterwegen, meer in het bijzonder daar, waar de kanalen en de rivieren samenkomen met de zeeën. Wij zouden ook kunnen herinneren aan de wijze, waarop volgens de oude ervaring bij het aanleggen van landwegen de dijken ge bruikt zijn om het land van prachtige mo derne wegen te voorzien. Door GEORGE H. GREEN, Hoogleeraar aan de Universiteit van Wales (Aberystwyth). verbroken zijn en dat ze op dit oogenblik her steld en versterkt moeten worden. Sinds we hierin gelooven konden we niet anders doen dan eerst Grotius toonen en tenslotte het Vredespaleis als uitdrukking van een levens opvatting, die in Nederland door de eeuwen heen beleden is. Wij verwachten en hopen op critiek. In dien tusschentijd zullen we op den ingeslagen weg voortgaan en eerlijk trachten uit te vinden, in hoeverre onze film aan het gestelde doel be antwoord heeft. Misschien zullen we, na een behoorlijke pauze, in het licht van onze erva ringen en met de hulp der critici, in staat zijn een nieuwe film te maken, die dé wereld een nog duidelijker en getrouwer en voor de Hol landers nog aanvaardbaarder beeld zal geven van „het leven in Nederland". „KERK EN VREDE". Vrijdag 18 en Zaterdag 19 Juni a.s. zal „Kerk en Vrede" haar 13e Algemeene Ver gadering houden te Zwolle. Vrijdagsavonds heeft een wijdingsdienst plaats in de Groote Kerk, waar Dr. J. J. Bus- kes Jr. van Amsterdam zal spreken over het onderwerp „Christen-Antaimilitairist" en Ds. J. Dikboom van Drachten over „Als Christus roept". Zaterdagmorgen houdt Dr. M. v. d. Voet van Haarlem een voordracht getiteld „Heeft Kerk en Vrede bondgenooten?" ONDERWIJSEXAMENS. Haarlem, Eindexamen „Da-Costa-Kweek- school", 15 Juni 1937. Geëxamineerd 6 Candi da ten. Geslaagd de heeren: A. D. de Best en G. van der Heyden te Heemstede; J. Ende te Overveen, N. A. Groen, R. Jongejan en J. W. Groot te Haarlem. Geen candidaten afgewezen. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP DONDERDAG 17 JUNI. IProgr. 1: Hilversum I. Progr. 2: Hilversum n. Progr. 3: 8.00 Keulen. 10.50 Parijs Radio. 12.35 Vlaamsch Brussel. 2.20 Parijs Radio. 3.20 Pauze. 3.35 London Regional. 4.20 Deutsch- landsender. 5.20 Fransch Brussel. 7.50 London Regional. 8.20 Keulen. 10.20 Fransch Brussel. 10.30 Boedapest. Progr. 4: 8.00 Vlaamsch Brussel. 9.20 Pauze. 10.35 London Regional. 3.35 Droitwich. 6.40 Fransch Brussel, 7.00 Droitwich. 11.10 London Regional. 11.30 Droitwich. Progr. 5: 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplaten concert: Populaire muziek. 1. Populair Melodies, Harold Ramsay; 2. Oh Rosalita, Hawaiian Players; 3. Song of the Wolga Boatmen, Kozakken koor; 4. Lovely Lady, Bing Crosbey; 5. Bagatelle Ouverture, ilja Livschakoff; 6. Ich woll' ich war ein Huhn, Meistersextet; 7. Een vroolijke boel, Odeon or kest; 8. Droomland, Willy Derby; 9. Beside the seaside, Reginald Dixon; 10. Hawaiian stars are gleaming, Hawaiian Players; 11. Daddy, Joe Petersen; 12. In Mexico, Meister sextet; 13. The touch of your lips, Bing Cros by; 14 Just a little grey haired lady, Joe Peter sen; 15. Gipsy Songs, Kozakkenkoor; 16. Ik heb laatst, Willy Derby. 8 00—12.00 Diversen. Hoe kom ik van die hoofdpijn af? Wanneer Uw hoofdpijn (migraine) U over valt bij het opstaan, vóór of na den maal tijd, koop dan even bij Uw drogist of apotheker een doosje "AKKERTJES" Deze nieuwe vinding van Apotheker Dumont wordt overal en door iederen gebruiker geroemd om haar wonderlijke resultaten bij Hoofdpijn, Migraine, Kies pijn, Zenuwpijn, Kou, Influenza, Spierpijn, Neuralgische pijnen, Rheumatische pijnen. Het is niet noodig U te laten plagen door Uw pijn. Want bijna onmiddellijk zullen "AKKERTJES" U helpen en Uw pijnen snel lot bedaren brengen. Ook Gij zult opge togen zijn over de resultaten. Probeert zei Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumont (Adv. lngez. Med.) FAILLIS SEMENTEN. De volgende faillissementen zijn uitgespro ken door de Arondïssements-Rechtbank te Haarlem op 15 Juni 1937. 1. C. van Maris Sr.. slager, wonende te Hillegom, Burgemeester Wentholtstraat no. 7. Curator mr. W. G. J. Veenhoven te Haarlem. 2. W. H. Bouwmeester, gepensionneerd ge meenteambtenaar, wonende te Haarlem, Clo- visstraat 6. Curator mr. Bruch te Haarlem. 3. P. E. Wildschut, behanger en stoffeerder, wonende te Haarlem, Vergierdeweg 212. Curator mr. J. van der Vegt te Haarlem. Rechter-Commissaris in deze faillissemen ten mr. E. J. W. Top te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opge heven de faillissementen van: 1. J. Koema, bakkersknecht, wonende te Santpoort, Middendorpstraat 5. Curator Mr. F. J. Gerritsen te Haarlem. 2. J. A. M. Vleghels, handelende onder den naam P. van Dieden, wonende te Haarlem, Zwaluwstraat 47. Curator mr. Julius Hoog te Haarlem. Door het verbindend worden der eenige uit- deelingslijst is geëindigd het faillissement van: P. Scheefhals, koopman, wonende te Haar lem. Curator mr. F. M. Hagemeijer te Haarlem. TRAM UIT DE RAILS. HEEMSTEDE. Door een verkeerden wisselstand raakte gistermorgen om 11 u. een proeftrein van den tramdienst LeidenHaarlem nabij de Sport parklaan uit de rails. Daar de tram op het hulpspoor stond, kon het gewone verkeer voortgang vinden. Spoedig was remisepersoneel aanwezig om den wagen weer in de rails te brengen, zoo dat om 12 uur de baan weer vrij was. Daar zich geen reizigers in de tram bevonden, liep alles zonder ongelukken of stagnatie af. (Adv. lngez. Med.) lende afwachting. Mia onderdrukte een nei ging om te gapen. Je zag het zoo: een echt feest zou het niet worden, een bijzondere, vreugdevolle ontmoeting was uitgesloten nu ze alle gasten gezien had, verrassingen had deze avond niet te brengen. Ze zat aan tafel naast een neef, die be langstellend vroeg naar haar zang. Hij had haar eens zoo mooi hooren zingen op een uitvoering. Of ze vanavond ookMia schudde geschrokken het hoofd. Hier? Nee, ze dacht er niet aan. Ze nam wel nog altijd les, vertelde ze hem, ja, ze zong graag, maar je moest er voor in de stemming zijn. Niet hier. dacht ze, waar de wijn de gasten al wat roezig maakte, ze inspireerde tot het maken van flauwe grappen. Morgen zou ze zingen in haar stille kamer, de volgende week op een avond, die haar leerares gaf. zingen voor ernstige, naar schoonheid verlangende men schen. Ze voelde steeds meer. dat ze hier eigenlijk niet hoorde, dit zou de laatste keer zijn, dat ze deze burgerlijks plichten na kwam. Ze verlangde vurig, dat deze avond om zou zijn, ze verlangde ook naar geest verwanten. naar echte vriendschap. Ze on dervond weer eens hoe verlaten je je kan voelen in een groot gezelschap. Na het diner werden er voordrachten ge daan. Flauwe dingen, die zelfs bij de gas ten. die niet veel verwachtten, niet insloe gen. Mia zat achter in het zaaltie, ze had slaap: hoe lang zou dit nog gerekt worden? Ze zag overal verveelde gezichten, men probeerde krampachtig in feeststemming te blijven, maar het lukte zeer ten deele. Al leen een troepje jongelui bleef vroolijk on der elkaar. Daar kreeg ze Cobie in het oog. Cobie had het hoofd half omgewend, ze speurde rond met ppctisp ooger. Het feest mi^ukte zou ■*on OD "nn dood nunt ai>r.londn". ie zoe aop Cobie's starre oogen dat z° dit besefte. Arme Cobie. dit feest had als een lichtpunt gestaan in de altijd eendere dagen, nu werd Prov. Staten van Noord-Holland. Er komen proefpolders in den polder Geestmerambacht. In de zitting van Prov. Staten van Dinsdag middag werden de discussies inzake de proef polders in Geestmerambacht voortgezet. De heer v. d. V a 11 (SPA.P.) zeide dat de plaats aangewezen van den Oostpolder z.i. de juiste is. Wanneer de zaak van de proefpolders wordt doorgezet zal dit leiden tot verbetering der positie van eigenaars, pachters en arbei ders. De „eigenaar" is op het oogenblik toch alleen eigenaar bij de gratie der hypotheek bank. Het voorstel van Ged. St. moet worden aangenomen. De heer Luden (C. H.) kon zich in 't alge meen aansluiten bij het door den heer De Jong Schouwenburg in de ochtendzitting gespro kene. De heer VI e k k e (N.SE.) vroeg wat er met de 100 eigenaren zal gebeuren, als er na de verkaveling veel minder perceelen zullen zijn en hun geen grond wordt toegewezen. De heer Dok (S.D.A.P.1 wees in hoofdzaak op het probleem van de vaste lasten, dat op het platteland van veel belang is. Overigens hoopte spr. dat de voordracht zal worden aangenomen De heer Klaas de Vries (V.D.) had met groote ingenomenheid van deze voordracht kennis genomen. Die voordracht moet be schouwd worden als een middel om tot een gróóter plan te komen. De heer Kooiman (Ged. Staten) dankte voor de goede ontvangst van de voordracht. Geestmerambacht verkeert in grooten nood. Uit Geestmerambacht zijn geen bezwaren tegen de voordracht van Ged. St. gehoord, alleen de banne Zuid-Scharwoude zeide: ..Doe het maar liever bij mijn buurman". Dat er werkgelegenheid komt. moet in dez-e tijden van groot gewicht worden geacht. Het gaat er Ged. St. bij deze proef om, zooveel mogelijk ervaring van moeilijkheden op te den. Hier voor is juist de Oostpolder van veel belang. Blijkt de proef te duur, dan zullen Ged. Staten wel niet met verder strekkende voorstellen komen. Van de particuliere belangen zeide spr.: Ged. Staten hebben inzake het afwegen van het algemeen belang tegen particuliere belangen een verleden en zullen dit niet ver loochenen. Aan overdreven verlangens zal niet tegemoet gekomen worden. Voor het op maken van de voordracht is overleg gepleegd met menschen uit de streek en met deskundi gen en dezen voelden er veel voor. zoo spoe dig mogelijk met twee proefpolders te be ginnen. Wat de eigenaren betreft, die de heer Vlekke noemde, wellicht is voor hen op eeniger wijze een bestaan te vinden in den Wieringermeerpolder; zooveel als maar eenigszins mogelijk is, zal voor deze menschen gezorgd worden. Tenslotte zeide spr. dat hij zich niet kon voorstellen, dat ook maar één lid van Prov. Staten niet aan het nemen van deze proeven zou willen medewerken. De voordracht van Ged. St. werd hierna z.h.s. aangenomen. Aangenomen werd het voorstel van Ged. Staten, tot het verleen en van subsidie over 1937. '38 en '39 (berekend naar 1 cent per in woner) aan de Borgstellingsfondsen voor den Middenstand in Noord-Holland. Behandeld werd verder het prae-advies in zake het adres van een commissie, aange wezen door de besturen van een aantal in het Hoogheemraadschap Amstelland gelegen wa terschappen, betreffende reorganisatie van dat Hoogheemraadschap. De heeren De Rij ke c.s. CN.S.B.) hadden hierop de volgende motie ingediend: Ondergeteekenden stellen voor, te beslui ten als volgt: Provinciale Staten van Noord-Holland, ken nis genomen hebbende van het adres der commissie, aangewezen door de besturen van 17 waterschappen inzake de organisatie van het hoogheemraadschap Amstelland en van het prae-advies van Gedeputeerde Staten naar aanleiding daarvan; dragen Gedeputeerde Staten op, de com missie in de gelegenheid te stellen, de aange voerde bezwaren nader toe te lichten en ver volgens in overleg met hun ambtgenooten in Utrecht en Zuid-Holland en voor zooveel noo dig met het Departement van Waterstaat, voorstellen te ontwerpen, teneinde te gera ken tot opheffing, althans doelmatiger or ganisatie van genoemd hoogheemraadschap. De heer De Rijke lichtte de motie toe, waarin hij pleitte voor een minder bureau cratische regeling. De heer Ankersmit (S. D. A P.) achtte de in de motie vervatte opdracht aan Ged. Staten absoluut overbodig. Ged. Staten stre ven immers reeds naar reorganisatie. De zaak kan verder vol vertrouwen aan de prudentie van Ged. Staten worden overgelaten. De commissie heeft bovendien te allen tijde ge legenheid, de bezwaren nader toe te lichten. Het is dwaasheid, nu om deze gelegenheid te vragen. Deze motie doet denken aan die op geblazen relletjes-politiek, waaraan spr. dacht het een teleurstelling. Er kwam nu een schuchtere jongeling, die een kwasie grap pig gedicht op zei. middenin bleef steken. Hopeloos verlorenZe hadden met hen allen een avond verknoeid. Met hen allen. Ja, want had zij, Mia, iets gedaan om het feest te doen slagen? Ze was al begonnen met te denken, dat het wel vervelend zou zijn, ze had den heelen avond met een soort voldoening zitten constatee- ren, dat het inderdaad vervelend was. Nu, met haar medelijden voor Cobie. ontwaakte haar goede wil. Wat ze eerst bot geweigerd had, bood ze n;u zelf aan. Ze ging naar Cobie toe en fluisterde haar in of ze iets zingen zou. Cobie knikte blij verwonderd. Toen zong Mia. Ze begeleidde zich zelf. het eene liedje na het andere. Vroolijke. fijne dingetjes, die direct aanspraken. Ze wist. dat het ver stond boven dat wat dien avond al geboden was, ze had het een oogenblik ge leden nog te goed gedacht voor deze men schen. Waarom eigenlijk te goed? Als ze het niet konden waardeeren was er immers nog niets verloren. Maar ze voelde de stemming komen, ze kreeg contact. Het gevoel van een zaamheid viel weg. Het werd toch nog feest. De gasten fleurden op. Cobie straalde. Het werd goed, ja. zoo laat op den avond werd het toch nog goed. Toen Mia dien avond laat naar huis ging was ze de menschen van het feest nader ge komen. dan ze ooit gedroomd had. Cobie had haar met tranen in de oogen bedankt, ieder was haar dankbaar geweest voor de ver rassing. Er was toch een verrassing geweest, maar niet een van buitenaf, niet een toeval lige. waarvan je maar afwachten moest of ze soms komen zou. Mia was dezen avond de omstandigheden de baas geweest, ze had zelf de verrassing gewild en gegeven van binnenuit Dat nam meer dan iets anders de orMZPsm^eid weg dat maakte net feest. Het feest van verbonden zijn met anderen, van het van goeden wille zijn. BEP OTTEN. ZONNEROOSJES. Wie in de warme zomerdagen van deze maand nog genoeg energie behouden heeft om in den zijn tuin te kijken en bij warmte komt 't altyd uit. wie een echte tuinliefhebber is en wie niet die zal al een paar weken lang hebben kunnen genieten van de zonneroosjes. Het is prachtig zooals de tuin zich in de warmte houdt. Wanneer de natuur meewerkt, zooals ze zoo prachtig gedaan heeft, en 's nachts zware regens laat vallen, dan kan de zon overdag nog zoo hard branden: het deert de planten niet. Geen menschelijk hulpmiddel kan die diep-indringende zomerregens vervan gen en het zou ons een geweldige waterreke ning kosten om zooiets ook maar 'n beetje te willen benaderen. En nu die zonneroosjes. 's Morgens bij de eerste zonnestralen komen ze open; de ge bogen knoppen heffen zich op en heel de plant wordt één kussen van kleur. Op het midden van den dag zijn ze op hun hoogtepunt en tegen vier, vijf uur is er geen bloem meer te bekennen. Dan moeten we weer geduld hebben tot den volgenden dag. als de plant weer zoo vol in bloei staat alsof er niets gebeurd is. 'n Rijkdom van bloemen, zoo'n zonneroosje! En een gemakkelijke, dankbare rotsplant, ten minste als ze het geschikte plekje heeft; een die zich sterk uitbreidt bovendien en in een on gelooflijk snel tempo. En zouden er veel plan ten zijn die, zooals deze, van Mei tot Augustus bloeien? De zonneroosjes Helianthemum is de bota nisch naam groeien bij voorkeur op droge en zonnige plaatsen en zijn dus aangewezen voor den rotstuin of het muurtje. Ze blijven zomer en winter groen en worden twintig tot veertig centimeter hoog: na den bloei moeten we de planten flink terugsnijden, want ze wor den heel gauw te wild. Nu geeft dat in groote tuinen en bij wild-gardening heel weinig, daar zal juist zoo'n geweldig kussen van bloemen ik zag planten van meer dan een meter middel lijn, die vier jaar geleden gezet zijn het heel mooi doen. Maar in een bescheidener tuin moe ten we wat paal en perk stellen. En dan is er tenslotte ook nog de mogelijkheid, dat we de planten na een paar jaar in 't voorjaar eens scheuren en de stukken afzonderlijk opplan- ten. Zoo krijgen we op het laatste een heele kolonie. En nu de diverse verscheidenheden. Dat zijn er heel wat. De bekendste is wel H. a7nabile 11. pi.. de ouderwetsche roode, dubbelbloemige, Daarnaast zien we een heele serie enkelbloe- migen. de een al mooier dan de ander Zoo bij voorbeeld de hybriden waarvan de namen met „Ben" beginnen: Ben Lui (donkerrood), Ben Venue (oranjerood met donker hart), Ben Dearg (groote, dof roode bloemen met donkere vlekjes in het hart) en Ben Heckla (bronskleur met met donkerder hart). En dan de mooie H. apenninum carneum met grijsachtig blad en rose bloemen. Een van de allermooiste He- lianthemums is wel Fireflamedie haar naam eer aandoet; prachtig vlammend rood-oranje is de bloemkleur en het hart is eenigszins geelachtig. Een bijzondere tint is ook het diepe wijnrood van H. H. cistaeflorus. Behalve dub bele gele zonnroosjes komen er ook nog enkele voor: de hybride Golden Queen, is geweldig rijkbloeiend. Rose Queen is zachtrose, de hybr. Lawrenson's Pink is ook bijzonder mooi in deze tint, maar de fijnste rose is toch wel Gloriosa, met heel groote. satijnrose bloemen: een Haar- lemsche aanwinst. Als we dan nog de koperkleurige H. hybr. rube?is, de witte The Bridge met zilvergrijs blad en de zuiver oranje, dubbelbloemige Oranje Double noemen, dan heeft u eenig idee van tie kleuren, die er in zonneroosjes voorkomen. Het wonderlijke is, dat die kleuren onderling weer zoo mooi harmonieeren. Dat is trouwens bij de meeste planten zoo: verschillende kleu ren van één soort doen het bijna altijd goed bij elkaar. L. S. dat nu na de Kamerverkiezingen een einde gekomen was. Mr. Bomans (Ged. St.) zag in de motie een dringen in een richting, die Ged. St. toch misschien wel zullen uitgaan. Reorganisatie van het Hoogheemraadschap komt met het najaar aan de orde. Mr. de Rijke (N. S. B.) trok hierna de motie in. De voordracht van Ged. Staten werd aan genomen. Nadat nog eenige subsidies waren toegekend, werd de zitting gesloten. De roofoverval te Haarlem. Een der verdachten in hooger beroep Zaak wederom geschorst. Het Gerechtshof te Amsterdam zette Dins dag de strafzaak voort tegen den jeugdigen handelsreiziger H. de L uit Amsterdam, die er van wordt verdacht te Haarlem een straat roof te hebben gepleegd. Voor een dergelijk misdrijf is hij reeds onherroepelijk veroor deeld door de rechtbank in den Haag: voor de roof te Haarlem was hij veroordeeld tot anderhalf jaar. Hij hield echter vol onschul dig te zijn, hoewel zijn medeverdachte be kende en in zijn vonnis berustte. Het tweetal was in De Bilt aangehouden na een benzine diefstal te hebben gepleegd. Ze bleken valsche nummerborden te voeren, waaronder na een zeer uitvoerig en gedetail leerd onderzoek van inspecteur Waltman te Den Haag, nummers werden gevonden, resp. gebruikt bij de overvallen in Den Haag en Haarlem. Verdachte is reeds herhaaldelijk veroordeeld wegens Verduisteringen, diefstal len e.a. strafbare feiten. Te Haarlem zou hij buiten de Incasso-bank gewacht hebben met zijn medeplichtige v. W. tot een slachtoffer de bank verliet, terwijl zij ieder op hun beurt onder een of ander voor wendsel in de bank gingen kijken of iemand geld ontving. Een juffrouw, die juist f 160 had geind en die het geld in haar tasch had opgeborgen, werd even buiten het bankgebouw door een van de beide mannen aangevallen. Hij ontrukte haar de tasch en sprong in de auto, die hem langzaam gevolgd was en be stuurd werd door v. L. Even buiten Haarlem werden de nummerborden verwisseld. On geveer drie kwartier later werd de huurauto door het tweetal aan de garage afgeleverd. Verdachte, die door mr. H. Schönfeld werd verdedigd, ontkende ook voor het Hof hard nekkig. Hij zeide dien dag in Hoorn te zijn geweest, waar hij den vorigen dag zijn auto had laten staan en waar hij nog eenige klan ten moest bezoeken. Tegen zijn baas echter had hij beweerd in Sneek te zijn geweest, als bewys had hij twee valsche orders overge legd. waarvoor hij provisie kreeg uitbetaald. Het psychiatrisch rapport, bij een andere zaak in den Haag uitgebracht, noemt verd. een gevaarlijk leugenaar en concludeert dat hij na een lange straf onder streng toezicht zal moeten blijven. Het Hof schorste de behandeling tot Vrijdag 3 September om alsnog een zuster van den reeds veroordeelden verdachte te hooren. Begrijpelijk ós dat zekere aspecten van het moderne leven niet getoond kunnen worden. Het procédé van de diamantbewerking en de geschiedenis, hoe Amsterdam het centrum van den handel in diamanten en andere kostbare steenen werd, eischt een film apart. Hetzelfde is het geval met de ontwikkeling van de groote electriciteitsindustrie. Een an der onderwerp van enorme paedagogische waarde zou de geschiedenis van de ontwik keling van het Nederlandsche huis zijn de strijd met de klimatologische voorwaar den, die reinheid en verwarring van ieder deel noodzakelijk maakte en zoo een rol speelde in de ontwikkeling van de moderne, arbeid-besparende, centraal-verwarmde ka mer. De reden, waarom deze dingen niet in onze film te vinden zijn, is, dat zij de aan dacht van het eigenlijke onderwerp zouden afleiden. We werden grondig geleid door het advies van vrienden in Nederland, wien wij het doel hadden uiteengezet: een film. die het leven in Nederland voor de bevolkingen van andere landen begrijpelijk zou maken en die eerbied voor dat land zou afdwingen. Men kan nauwelijks verwachten, dat de film geheel aan het doel beantwoord heeft. Wel mogen we aannemen (sinds het door zoo velen verklaard is), dat zij de beste is van de soort, die totnogtoe gemaakt is. De artistieke kwaliteit van deze film moet niet beoordeeld worden naar de schoonheid van de beelden, die zij bevat, maar naar hun waarde als vertolkers van een onderwerp en naar de wijze, waarop zij gerangschikt zijn teneinde het gewenschte effect bij den toe schouwer te bereiken. Misschien zou de Nederlandsche vervaardi ger niet Hugo de Groot als de voornaamste figuur gekozen hebben. Toch is de nauwe ver wantschap tusschen deze grooten internatio nalen rechtsgeleerde en ons onderwerp duide lijk. Waar kon Grotius anders dan in de Ne derlanden geleefd hebben? Welk ander land kon. in zijn tijd, een dergelijk man hebben voortgebracht? Grotius. man van bijzondere gaven en enorme studie, drukt op zijn eigen wijze de overtuiging uit, dat orde onmisbaar is voor de ontwikkeling en het voortbestaan der beschaving. Grotius is uitsluitend het mid del om dit resultaat van het Nederlandsche leven aan de buitenwereld bekend te maken; door hem hebben de Nederlanders een aan zienlijke bijdrage geleverd aan de Europeesche wereldbeschouwing. Als deze tijdelijk verloren schijnt te zijn gegaan, moeten we bedenken dat de dijken van den tijd. waarin wij thans leven, op verschillende plaatsen door de zee Samen uit, samen thuis. U blijft in eendracht te samen op een lichte maar sterke tandem, $k merk Germaan. 'ii GERMAAN daar heb je wat aan N.V. RIJWIELINDUSTRIE P.4J. V. WERVEN. Feest. Zuchtend liet Mia de lange zijden japon over haar schouders glijden. Vanavond feest, feest bij een nicht die twaalf en een half jaar getrouwd was. Een diner, een gezellige avondNatuurlijk zou het het toppunt van verveling zijn. Een verloren avond. Feest. Wanneer was het feest in je leven? Gch. dat kwam altijd op het meest onver wachte oogenblik. Je ontmoette oude vrien den, je nam het er eens een dagje van met een vertrouwde vriendin. Een mooi concert, een boeiend tooneelstuk kon je een feest be zorgen. Er moest altijd iets bij komen van verbondenheid, van het met elkaar ergens van genieten. Wat kwam daarvan bij zoo'n diner? Mia bekeek zichzelf in den spiegel. Ze zag er ondanks haar avond-toilet weinig feeste lijk uit. Ze zag bleek en haar gezicht stond ontevreden. Geen wonder! Na een dag hard werken nog zoo'n grapje, 't Zou wel laat worden ook. dat beloofde wat voor morgen! Je moest die dingen eigenlijk afzeggen, de conventie had je nog te veel te pakken. Ze ging dan maar. Cobie en Kees. bet bruidspaar, zouden haar wegblijven echter kwalijk nemen, onplezierig vinden ook. Ze moest er maar doorheen, deze avond zou ook wel weer om komen. Het druk en vreugdig gedoe in de feestzaal deed Mia al dedeJük onecV- Aan. Ze za? het cresninnen 'gericM van Cobie. die maakte zich natiinrlb'k of ©Ups- wel lio- «er> zou. <1° - muteren Kcs deed gewild luidruchtig, voelde zich zicht baar de man-waar-het-om-ging en die blij i moest zijn. De gasten verkeerden in welwil-

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 7