Niemand kan buiten buiten BUITENBIJTS! WOENSDAG 16 JUNI 1937 TI A AELE M'S DAGBLAD 6 CRICKET DM ENGELAND. Maandag reeds werd in 4 wedstrijden een beslissing verkregen Yorkshire (2) 462—8 (gesl.) wint van Kent (14) 141 (Verity 6—46) en 170. Worcester (9) 345 (Gibbons 150, Buil 143) wint van Northants (16) 110 en 94. Glou cester (10) 283 (Hammond 154. zijn 6de cen tury waarvan 4 in achtereenvolgende wed strijden) en 182 wint van Essex (11) 212 en 88. Goddard 784 en 5—42. Notts (6) 179 (Flamson 7—46) en 1303 wint van Leicester (17) 144 en 164 Larwood 5—36. Lancs (7) 3887 (gesl.), Watson 134, tegen Somerset 2508. Derby (3) 342 en 1942 (Alderman 50 en 103) tegen Sussex (7) 243 .(John Langridge 102). Surrey (13) 5487 (gesl.) tegen Glamorgan (5) 165 (Gover 661) en 496. Middlesex 212 na 735 (J. H. Human 63. Hendren 48) tegen de Nieuw-Zeelanders 268 en 153—4 (H. G. Vivian 56 en 73). War wick (4) 214 (Santall 87) en 1449 tegen Hants (12) 200. Paine 565. Free Foresters 231 (D. R. Jardine 50) en 77—1 tegen Cam bridge 292 (J. H. Pawle 115*). ENGELAND—AUSTRALIë. (Dames) Australië 300 en 92—9 door goed bowlen van M. Hide tegen Engeland 204 (M. Mac- Lagen 89. B. Lowe 42. B. Snowball 13, Mrs. Davis 19). Peggy Antonio nam 651. Een van de beste Engelsche bats M. Child ging run out. Aan Australische zijde viel N. Flaherty wegens een knieblessure uit, waar door de aanval verzwakt werd. De uitslagen van de Dinsdag geëindigde wedstrijden zijn: Sussex (7) 243 en 129 lijdt de eerste nederlaag van het seizoen tegen de kampioenen Derbyshire (3) 342 en 3113 (Worthington 133*). Surrey (13) 548—7 wint met innings van Glamorgan (5) 165 en 228 (Smart 120K). Warwick (4) 214 en 144 (Hill 771) wint van Hants (12 200 en 137 (Hol lies 6—36). In een draw eindigden: Lancs (7) 3887 en 149—6 tegen Somerset (15) 265 en 131—3. Middlesex 212 en 17—1 tegen de Nieuw-Zeelanders 268 en 213 (R. W. V. Ro bins 5—42). Free Foresters 231 en 257 tegen Cambridge 292 en 1053. Yorkshire heeft de eerste plaats op Sussex heroverd. Alleen Notts is nog ongeslagen. De stand is thans: 1 Yorkshire (71.11) 2 Sussex (62.77) 3 Derby. 4 Warwick. 5 Notts, 6 Wor cester, 7 Glamorgan, 8 Gloucester. TESTMATCII ENGELAND—AUSTRALIë (Dames) Het Australische dames-team won te Northampton de eerste testmatch tegen En geland. Australië 300 en 102 tegen Engeland 204 en 167 (na 93—1) wint met 31 runs. Het was de eerste testmatch in Engeland ge speeld. De stand is thans: Engeland gesp. 4. gew. 2 verl. 1 draw 1 pnt 5. Australië gesp. 4. gew. 1, verl. 2 draw 1 pnt. 2. BILJARTEN. DROST WINT VAN VAN LEEMPUT. PARIJS. Ij Juni (A.NP.) In de voortge zette biljartwedstrijden om het wereldkam pioenschap driebanden voor beroepsspelers heeft onze landgenoot Drost op fraaie wijze van den sterken Belg van Leemput gewonnen. De uitslag luidde: pnt. brt. h.s. gem. Drost 50 67 4 0.746 Van Leemput 46 67 5 0.686 HANDBAL. RAPIDITAS '31—N. A. S. B. (Haarlem) Donderdagavond te 7.15 uur speelt een Ra- piditas '31 damesteam een vriendsehappelij- ken wedstrijd op het terrein a, d. Vergierde- weg tegen de N. A. S. B. (afd. Haarlem). WESTELIJK ELFTAL A—WESTELIJK ELFTAL B. Op het Lijnden-terrein zal hedenavond een selectiewedstrijd gespeeld worden tusschen twee Westelijke elftallen ter samenstelling van het Westelijk elftal, dat in de a.s. Groning- sche Sportweek tegen het Noordelijk elftal zal spelen. H. II. C. „RAPIDITAS '31" EN DE K. T. K. COMPETITIE. Op de Donderdagavond te houden atle tiekwedstrijden der K. T. K. zal Rapiditas '31 voor het eerst deelnemen en wel met 3 heeren- ploegen. Aanvang 7 uur precies. HENGELEN. VISCHCOLLEGE „HET BAARSJE". Bovengenoemde vereeniging hield haar len ouderlingen wedstrijd van dit seizoen. Er werd 2 maal IV2 uur gevischt op witvisch in de Ringvaart nabij Vijfhuizen. Na afloop van den wedstrijd, had in het clubhuis de prijsuitreiking plaats door den voorzitter, den heer H. Veen, die voor iederen winnaar een toepasselijk woord had. De uitslag was: le prijs G. W. Bel (-met de grootste), 2de pr. T. v. Bezooijen (de meeste, 17 st.), 3de pr. Gabor, 4de pr. S. Rosman, 5de pr. H. Veen, met extra pr. voor het laatste vischje, 6de pr. A. P. Tabbers, 7de pr. Metse laar, 8ste pr. C. v. d. Pol, 9de pr. J. Hoogen- doorn. VISCHVEENIGING „HET WESTERKWARTIER". Hier ter stede is opgericht de Vischvereeni- ,ging „Het Westerkwartier". Het voorloopig secretariaat wordt waargenomen door de heer E. K. van Norden, Nadorstraat 2. HENGELCONCOURS VAN DE VRIJE HENGEL Het vischcollege „De Vrije Hengel" heeft een groote hengelwedstrijd uitgeschreven op Zon dag 20 Juni a.s. Als wedstrijdterrein is aan gewezen de Ringvaart onder de gemeenten BennebroekHillegom. De volgende visehcol- leges zullen aan dezen wedstrijd delnmen: Morgnrood, De Vrije Hengel, D.O.V.. De Grun- del, D.V.V., D.L.V., De Morgenstond (HID, De Dageraad (H.N.), De Dageraad (Heemstede), De Florel, S.N.S., De Ruischvoorn, H.H.B., Vischlust. Onder Ons en Het Karpertje. Elk college komt met 5 visschers uit. De deel nemende colleges zorgen voor de controleurs, terwijl als hoofdcontroleur optreedt de heer Jansen Kok. De wedstrijd zal des morgens te 5)4 uur beginnen bij de Bennebroekerbrug. Als prijzen worden beschikbaar gesteld bekers, tauwertakken en medailles. Deze prijzen zullen worden geëtaleerd in den sigarenwinkel van den heer Buiskool, Lange Veerstraat. Er zal worden gevischt op witvisch. Na afloop van den wedstrijd worden de uitslagen bekend ge maakt in het clublokaal „De Vriendschap" van „De Vrije Hengel", Lange Veerstraat, terwijl de feestelijke uitreiking der prijzen is be paald op Zaterdag 26 Juni, in hetzelfde lokaal. (Adv. Ingez. Med.) WIELRIJDEN. Wiclercriterium „Ronde van Haarlem". Ook buitenlandsche deelname. Dank zij den goeden roep, die er uitgaat van het a.s. Zaterdag in den Haarlemmerhout plaats vindende Wïelercriterium, hebben daar voor ook een aantal vooraanstaande buiten landsche wegrenners ingeschreven. Naast den bekenden in Nederland wonenden Oostenrijk- schen renner, Dunder, zullen ook nog deel nemen 'n 6-tal Belgische renners en wel; Louis Deurloo, Frans Dictus, Frans Huijtorechts, Aug, Reijns, John Schillemans en Jan Verveer. Daar de keur der Nederl. professionals en onafhankelijken, zooals G. v. d. Ruit, P. van Nek en J. Braspenninx Jr., officieel afgevaar digd voor den Tour de France, zoomede M. en C. Valentijn, van Amsterdam. Saarloos, Helle- mons, Heeren, Gageldonk. Roele, Wijnberg, Gebr. Riethoven en vele anderen hebben in geschreven. belooft de „Ronde van Haarlem" een der belangrijkste wieler-evenementen van dit seizoen te worden. De wedstrijd 50 K.M. voor amateurs, waar mede het wielercriterium aanvangt, zal 60 renners aan den start brengen, waaronder Schulte, Demmenie. Anneese, Jansen, Roskam, Joosen, alsmede de beste amateurs uit Haar lem en omstreken. DE RONDE VAN DUITSCHLAND. Bautz wint de achtste étappe Uit Keulen: Na den rustdag te Frankfort aan de Main is de ronde van Duitschland voortgezet met de achtste étappe. Deze étappe voerde over een afstand van 228 K.M. van Frankfort over Wiesbaden en dan steeds aan den linkeroever van den Rijn naar Keulen. De uitslag luidde: 1. Bautz (Duitschland) tijd 6 uur 41 min. 58 sec.; 2. en 3. Gerfoer (Duitschland) en Perikel (België) vlak daarop 4. Kyewski (Duitsch land): 5. Schild (Duitschland). In het algemeen klassement leidt de Duit- scher Wecherling gevolgd door zijn landge noot Geyer. VOETBAL. HAARLEM S DAGBLAD—LEIDSCH DAGBLAD (0—3). Dinsdagavond speelden bovengenoemde vereenigingen op het E.D.O.-terrein. Leidsch Dagblad had eerst wind mee en wist, tzïj het op eenigszins gelukkige wijze, tweemaal te doelpunten. De Groentjes deden wel aanvallen maar het schot ontbrak geheel. Na rust was Haar lem's Dagblad meer in den aanval maar de voorhoede zag geen kans ook maar één doel punt te maken. Leidsch Dagblad voegde nog één goal aan het totaal toe en won verdiend met 3—0. POSTDUIVEN. HAARLEMSCHE POSTDITVENBOND. Door bovengenoemden bond zijn de centra gevormd voor het nationaal concours van St. Vincent af, op Vrijdag 25 Juni. welke geves tigd zijn in 't gebouw de Luchtgids, Franke- straat te Haarlem. De inkorving vindt plaats op Maandag 21 Juni tusschen 7 en 8 uur. Het concours is zoowel nationaal als stedelijk en alle Haarlemsche liefhebbers, ook niet le den van den bond kunnen hieraan deelne men. Inkorfstaten voor nationaal en stedelijk benevens inlichtingen worden verschaft door den secretaris van den bond, den Iheer P. H, Boeree, Bakenessergracht 47. POSTDUIVENVEREEN. „H. A. K." Bovengenoemde vereeniging hield een wed vlucht van Pt. Maxsense (Frankrijk) 364 K.M. De uitslag was als volgt: C. Koning 1, 2, 3, 5, 6; H. J. Petten 4. 14; C. v. Meurs 7; C. Schuurhuizen 8: Bruggink 9; Heitlager 10; A. Terol 11, 13, 18; G. H. Stou ten 12, 16, 17, 18, 19, 20, 22, 23; W. de Graaf 15; C. v. d. Lee 21. P.V. ,.DE REIDUEF". Uitslag Salbris afstand 586 K.M. C. v. 't Ende 1 5 9; C. Alders 2 8 18; C. Th. Verdonk 3; J. J. deBie 4 19; P. Kroon 5: H. J. Handgraaf 6 13. H. Bouwens 9; P. van Andel 10 15: Th. A. Heinsbergen 11 17 20 21; J. Th. Bakker 1-2; H. Everts 14. le prijswinnende dui 1 uur 57 min. Laatste 2 uur 49 min. BOKSEN. NEUSEL VERLIEST VAN FARR. Door knock out in de derde ronde. Meer dan 12.000 toeschouwerrs woonden gisteravond in het Harringay Stadion te Londen de boksmatch bij tusschen den Brit- schen zwaargewicht kampioen Tommy Farr en den Duitscher Walter Neusel. Tegen alle verwachtingen slaagde Farr er in zijn succesvolle rij overwinningen, hij sloeg reeds o.a. Max Bear, voort te zetten en door knock out in de derde ronde te win nen. Farr werd na zijn overwinning door zijn landgenooten enthousiast toegejuicht. SCHAKEN. ZOMERWEDSTRIJDEN VAN „DE ROCHADE". De zomerwedstrijden van de schaakclub „De Rochade". die worden gehouden in .café „Suisse" aan den Rijksstraatweg en waaraan door 42 spelers wordt deelgenomen, zijn gis teravond begonnen. De uitslagen waren: Hoofdklasse: J. A. B. ZoontjesD. J. S. de Lange afgebr. Jilling van DijkJ. F. Mantz 10 Eerste klasse: J. M. NidelsteinWalterJ. Blokker 01 J. P. A. van DorpJ. E. Baalbergen 01 C. E. AbspoelB. A. Bax afgebr. Harry BlokkerD. F. de Lange V2V2 A. W. A. ZoonL. Biesheuvel 01 Tweede klasse: E. FijlstraG. Jonges 01 A. Nonnekens—J. D. Ravensbergen V2—V2 W. J. Hofkes—W. de Wit 0—1 P. H. SprokkreeffW. A. J. de Mol 10 J. J. Teekamp Jr.C. Kaay 10 J. RijswijkP. E. Kolderie afgebr. Derde klasse: A. OverzeeC. J. H. Rademaker 01 P. GroosJ. Wever 01 W. Kuyper-W. Oosterbroek 01 J. GrolmanJ. J. Buitink 10 F. Conzen—J. H. de Klerk afgebr. COLLECTE-BLOEMPJES CLUB-SPELDJES Wijnands v. Rensen 't Medaillehuis Schoterw. 78 o. kazerne tel. 17256 (Adv. Ingez. Med.) WATERPOLO. H. P. C.—U. Z .C. Hedenavond speelt H. P. C. I tegen U. Z. C. I uit Utrecht voor de competitie van den K. N. Z. B. H. P. C. I zal geheel volledig uitkomen. Als voorwedstrijd wordt gespeeld H. P. C. 2 tegen Y 2 uit Amsterdam. DAMMEN. JUBILEUM-COMPETITIE. HAARL. DAMCL.—„GEZELLIG SAMENZIJN' -DAMCLUB „ZAANDAM". Door bovengenoemde vereenigingen, die al le dit jaar hun der tig-jarig bestaan herden ken, werd een jubileum-competitie georgani seerd om een fraaien jubileum-beker. De stand dezer competitie luidt momenteel als volgt: Clubs gesp. gew. verl. brdp. pt. Haarl. Damclub 2 11 2317 2 Damv. „Gezellig Samenzijn" (A'dam) 2 11 1921 2 Damclub „Zaandam" 2 11 1322 2 De Haarlemsche Damclub heeft thans voordeel „G. S." en „Zaandam" nog thuis te ontmoeten WATERPOLO. WEDSTRIJDEN VAN „DE WATERRATTEN". Woensdagavond wordt in de zweminrich ting aan de Houtvaart voor de competitie le klasse K.N.Z.B. de wedstrijd D.W.R. tegen Het IJ uit Amsterdam gespeeld. Deze wed strijd zal om 7.45 uur aanvangen. Na afloop van dezen wedstrijd wordt nog gespeeld D. W.R.-dames tegen D.A.W.-dames uit Alk maar. ódutoJpuitihViLC&tCrig. Voor herstel van kleine en groote schaden, zoowel als voor het geheel overspuiten of polijsten en bij werken van carrosserïën N.V. Gebr.H.&F.Kimman Wagenweg 8-10 Plein 23-25 Telef. 13850 Telef. 11578 (Adv. Ingez. Med.) De nota van den heer Weustink. Een protest. De heer P. van Gessel, laatste voorzitter dei- voormalige afdeeling Schoten, heeft zich tot den Raad der gemeente Haarlem gewend, met een adres, waarin hij zegt, kennis genomen te hebben van de passage uit een nota, door den heer Weustink voor den Raad geproduceerd, waarin deze beweert, dat hij als inspecteur van het L. O. meermalen moest optreden tegen een groepje leerkrachten in Haarlem-Noord, die niet nalevénd Wet en Verordening „de repu- blikeinsche school" in de praktijk trachtten te verwezenlijken. De mogelijkheid is niet uitgesloten, aldus adressant dat aan deze uitspraak, in of buiten den Gemeenteraad, eenig gezag wordt toege kend, omdat ze afkomstig is van een oud- inspecteur van het L. O. Adressant oordeelt het daarom noodig den Raad mede te deelen, dat met het „groepje leerkrachten" worden bedoeld de pl.m. twin tig leerkrachten, die voor de annexatie 1927 werkzaam waren aan de O. L. School A in de Gemeente Schoten. Door bedoelden Inspecteur is ongeveer twaalf jaar geleden reeds, getracht boven staande, door niets gefundeerde, beschuldi- jing ingang te doen vinden, maar hij is er niet in geslaagd daarvoor in een volledige per soneelsvergadering ook maar eenigen grond aan te voeren; een druk bezochte ouderverga- dering heeft haar met verontwaardiging af gewezen en zij vermocht in den Raad der Ge meente Schoten niet den minsten indruk te maken. Niet alleen leden van den B. v. N. O. werden in dit geval betrokken, maar met adressant denkt ook de toenmalige voorzitter van het N. O. G., afd. Haarlem, tevens hoofd van school A, met voldoening terug aan het volledig suc ces, waarmede de aanval op school en perso neel kon worden afgeweerd. „De „afvallige", die nadien de heer Weustink zou hebben te kennen gegeven, dat ondanks alles de inspecteur in kwestie toch het gelijk aan zijn zijde had, wordt door adres sant onder de betrokken leerkrachten niet be staanbaar geacht; het is hem evenwel be-, kend, dat genoemde leerkrachten zich weder om in hun eer en goeden naam als onderwij- eer (es) voelen aangetast en zij het beden kelijk achten, dat dit door een lid van den Ge meenteraad in het openbaar kon worden ge daan, met een beroep op vermeende ambtelijke ervaring, bij een raadsaangelegenheid, waar bij zij in geen enkel opzicht rechtstreeks ot zijdelings betrokken waren. Adressant verzoekt den Raad daarom drin gend, den heer Weustink ten dezen tot de orde te roepen, opdat niet meer behoeft voor te ko men, dat een leerkracht in de gemeente Haar lem zich moeite en zegelkosten moet getroos ten ter verdediging van zijn ambtelijke positie. De boottocht van Snelverband. PERSONALIA Geslaagd voor het examen Steno „Groote" van de Ver. Ned. Handelsinstituut: mej. G. 't Hoen, leerlinge van mej. M. Wübbe. De Haarlemsche dansleeraar W. Schro der heeft deelgenomen aan de danswedstrij den om het Wereldkampioenschap te Parijs. In deze wedstrijden, waar zeer veel landen vertegenwoordiegd waren, wist hij in de ca tegorie „Professional" den 3den prijs te be halen. Groote deelname. Zag het er hedenmorgen aanvankelijk naar uit dat het weer bijzonder slecht zou worden, tegen acht uur toen de eerste boottocht van lichamelijk gebrekkigen, georganiseerd door Snelverband een aanvang zou nemen, brak plotseling een zonnetje door de sombere wol ken en overgoot de groote boot die aardig met vlaggetjes versierd was met stralend licht. Het was anders een drukte van belang bij de Kikkert! In een lange file stonden de auto's geduldig op hun beurt te wachten om te mogen voorrijden tot vlak bij de boot, waar bekwame en handige helpers spoedig zorgden dat ieder een goed plaatsje vond. Door een aantal ver kenners van de St. Bavo Groep was voor een keurige afsluiting zorg gedragen zoodat alles een vlot verloop had. Meer dan 100 lichamelijk gebrekkigen na men aan dezen eersten toch deel. Evenals mor gen zal de tocht gemaakt worden over Am sterdam naar Weesp. Uit de opgewekte gezichten en de prettige stemming die overal heerschte valt wel op te maken dat deze tochten in den smaak vallen. Reeds maanden en weken van tevoren verheu gen zij, die toch al zooveel moeten missen, zich op dit uitstapje en als dan de groote dag aan gebroken is, de dag die hen voor eenmaal de zorgen van het leven doet vergeten, dan is het goed te zien, hoe velen, met dit mooie werk meeleven. Zeer veel belangstellenden hadden zich dan ook hedenmorgen verzameld om hun familie leden of vrienden een prettige tocht te wen- schen. „Als het weer nu maar meewerkt", ver zuchtte een der organisatoren tegen ons, „dan staat niets het welslagen van den tocht meer in den weg". Wij gelooven echter dat, hoe het weer ook zal zijn, het de ware vreugde die van binnen uit komt, niet zal verstoren. Morgenochtend zal eveneens om 8 uur een boot van de Kikkert naar Weesp vertrekken. Nieuw Economische Groep. De economische politiek der regeering. Rede van den heer R. Buter. De afdeeling Haarlem van de Nieuw Eco nomische Groep had gisteravond in een der zalen van rest. „Lido" een bijeenkomst ge organiseerd. De heer R. Buter. voorzitter van de afd. Amsterdam sprak over het onderwerp „Keurde ons volk de economische regeerings- politiek goed? Nooit 1" Spreker stelde vast dat de N.E.G. wel geen politieke partij is, maar dat dit geen gebrek aan belangstelling beteekende voor den gang van zaken. Het verontrustende in den afgeloopen ver kiezingsstrijd was volgens spreker het scherp- negatieve karakter. Grootere en kleinere par tijen zochten versterking in bestrijding van on-nationale ideologieën en slaagden daarin wonderwel. Echter: als er ooit behoefte was aan daden dan is het nu. Het moet daarom de aandacht trekken, dat ondanks het persoonlijke succes van Dr. Colijn en van Mr. Oud, het zeteltal der Re- geeringspartijen van 37 tot 35 daalde. De R.K. Staatspartij, de S.D.A.P. en de C.D.U., die om verschillende redenen de politiek-Colijn be streden, wonnen samen 5 zetels. Dit is dus niet direct als een goedkeuring van die politiek te beschouwen. Spreker ging uitvoerig in op de moeilijke taak, die de nieuwe regeering wordt voorge legd t.o.z. van het economische vraagstuk. Uit alles blijkt, volgens spreker, dat de economische moeilijkheden niet veroorzaakt worden door de productie, die bij het particu lier initiatief in goede handen is, noch in een tekort aan consumptievermogen, want de ar moede en het tekort in het algemeen zijn enorm. Het is „slechts" een distributie-, een geld-vraagstuk. De grondgedachte voor een gezond distri butiesysteem moet dan ook zijn: het totaal der uitgekeerde koopkracht is het totaal der gevraagde prijzen. Spr. wijst er op, dat dit mogelijk is, door onzen gemeschapsrijkdom, welke door de steeds voortschrijdende aanmaak van kapi taalgoederen steeds toeneemt, ook als bezit te waardeeren en niet als schuld, zooals ge bruikelijk is. Het toekennen van een deel van dezen toenemenden rijkdom aan elk lid dei- gemeenschap, in den vorm van een Nationaal Dividend kan dan gebruikt worden om de be volkingskoopkracht tot het juiste peil te ver- hoogen. Hier ligt de gemeenschappelijke taak dei- partijen die zeker dat gemeen hebben, dat zij haar democratische idealen ten dienste van een verhoogd levensniveau willen stel len. Na den heer Buter, was de Alg. Secr. van de Nieuw-Economische Groep de heer E. Loep aan het woord, die een causerie hield over enkele uitlatingen van den heer Zaalberg ter Internationale Arbeidsconferentie te Genève gedaan en enkele punten uit het jaarverslag van den president van de Nederlandsche Bank. Overgaand naar het verslag van den presi dent van de Nederlandsche Bank, merkte spr. op geen tijd gehad te hebben het geheele rap port uit te werken. Spr. kwam vervolgens tot de nieuwe bedrei ging. De bedreiging met welvaart. Het gevaar dat dreigt, zooals uit het verslag van Mr. Trip blijkt, is, dat thans, dank zij depreciatie, be wapeningswedloop en een laatste opflikkering- van den gouden standaard, de welvaart dreigt terug te keeren. Spr. merkt op, dat alle staats lieden en alle regeeringen waarschuwen tegen het intredend herstel, dat tot groote omzich tigheid maant, met het oog op de volgende crisis. Hij omschrijft het verstrekte recept uit gegeven door de financieele belangen als volgt: wilt ge een nieuwe crisis voorkomen, zorgt er dan voor. dat de bestaande blijft. Met verwijzing naar het voornemen van de ministers Oud en Colijn iets te gaan doen voor de ouden van dagen, zegt spr., dat uit die toezeggingen blijkt, dat het noodig is iets te gaan doen. Ook staat het vast, dat die ouden van dagen zullen worden bedacht met geld, en dat, ook vandaag reeds, zij zouden kunnen kooperi wat zij noodig hebben indien zij slechts over geld beschikten. En dat het vaststaat, dat onze boeren en tuinders, onze vakarbeiders 1 en fabrikanten, onze ingenieurs en technic*» I klaar staan om alles te verschaffen en te leve ren, wat er noodig zou kunnen zijn. I Wijding 0. K. Aartsbisschop,! Plechtigheid te Utrecht Mgr. Rinkel hoofd der Oud Kath. Kerk; (Van onzen G. P. D.-redacteur). UTRECHT, 15 Juni. Ontegenzeggelijk zijn er vele hoogtepunten aan te wijzen in den plechtigen dienst, welke hedenohetend in de kerk van de H. Gertru- dis gehouden is en waarin Mgr. prof. A. Rinkel door den Bisschop van Deventer tot Aartsbisschop der Oud-Katholieke Kerk werd gewijd. Zij, die met ons boven op het koor zaten, kunnen dit heter wellicht dan de velen, die beneden stonden of gezeten waren, getuigen. Het is een, met plechtig ceremonieel gepaard gaande, dienst geweest, culmineerende in de zalving van hoofd en handen van den wijde ling, en eindigend met het zingen door Mgr. Rinkel van de woorden der zegening. Precies om half elf tinkelt de kerkbel bij het altaar, dat door 10 dikke waskaarsen met flakke rende vlammen wordt verlicht. De dienst gaat beginnen. Slechts luttele oogenblikken later schrijden de hooge geestelijken, die den wijdingsdienst bijwonen, in vol ornaat door de kerk. De 3 electrische kronen wei-pen een zee van licht naar heneden. Het lijkt alsof de ivoor- en goudbrocaatkleurige ge waden in dit licht haast onmerkbaar van tint wfèselen. Alleen het smetteloos wit blijft een blank, contrasteerend front vormen. Nauwelijks heeft de Bisschop van Deventer, die de plechtigheid leidt, voor het altaar plaats genomen, of de wijdeling schrijdt naar voren. Eerbiedig rijst men op: zoo wordt den nieuwen aartsbisschop de eerste groet ge bracht. Links en rechts van den bisschop van De venter, Mgr. J. H. Berends, stellen de hooge geestelijken, die gehoor hebben gegeven aan de uitnoodiging om dezen dienst 1bij te wo nen. zich op. Onder hen bevinden zich de bisschoppen van Gloucester en Fulham, die den patriarch van Canterbury vertegenwoor digen. bisschop E. Kreuzer van de O.K. Kerk in Duitschland, bisschop A. Paschek uit Tsje- cho-Slowakije, Elect Donkowicz uit Yougo- Slavië en bisschop dr. A. Küry van de Chr. Kath. Kerk in Zwitserland. Wanneer de wijdeling zich voor den bis schop van Deventer heeft geplaatst, nemen de ceremoniën een aanvang met het voor lezen van de verkiezingsoorkonde. Langzaam, nadrukkelijk stelt Mgr. Berends den te wijden aartsbisschop de lange reeks, in het protocol, vastgelegde vragen. De wij deling beantwoordt deze met een krachtige overal verstaanbare stem. „Wilt gij.zoo begint elke vraag. „Ja, ik wil!" het klinkt steeds vastbesloten, zonder aarzeling. Aan de hand van Timo- theus 3:1 „Het staat vast, zoo wie het bis schopsambt begeert, begeert een deftig ambt" houdt mgr. Berends zijn predikatie. Hierin zegt hij o.m.: ..Het is niet ondenk baar. dat gij bij dat woord begeeren voor u zelf een vraagteeken zet. Als het aan u gelegen had, hadt gij de groote verantwoor delijkheid. welke het ambt van aartsbisschop met zich brengt liever niet op uw schoude ren gelegd gezien. Aan den roep uwer kerk, dien gij met ons moest houden voor den roep van uwen God. gehoorzaamheid weige ren. wildet gij natuurlijk niet. Uw plicht ge bood u het zware ambt te aanvaarden, maar het begeerenIk behoef deze gedachte niet verder uit te spinnen. De begeerte naar het deftige ambt is in den loop der tijden verre van zuiver geble ven. Wij denken bij die begeerte aan de vele ongerechtigheden, welke zoowel de moedex-s als de kinderen van onwaardig begeeren zijn geworden. Het is geen wonder, dat wij huiverig ge worden zijn voor de begeerte naar het def tige ambt. En toch, ik hoop en ik bid, dat mijn woord in Gods naam u er bij helpen zal, dat die begeerte in u het wint en het steeds meer zal gaan winnen van het niet begeeren. begeeren. Thans mag het niet heeten: zie hier sta ik o God en ik moet wel, thans luide het: hier sta ik en ik wil niet anders al ware terugtocht mogelijk. Thans helpe de begeerte naar uw werk u over alle andere begeerten en over alle be zwaren heen en blijve het uw leuze: alles in mijn ambt voor God. niets meer voor mij zelf. Uit naam van uw kerk zeg ik dat onze innigste gebeden u daarbij vergezellen". Het is even stil in de kerk, dan stijgen de jubelende orgeltonen omhoog. Rustig verwis selen de geestelijken voor het altaar van plaats voor de volgende ceremonie. Als aan mgr. Rinkel het gouden borstkruis overhandigd is, rijst de bisschop van De venter op. Hij strekt de rechterhand naar den wijdeling uit. Op diens hals en schou ders rust het geopende evangelieboek. Eén voor één treden de bisschoppen nu naar vo ren. één voor één leggen zij. in zegenend ge baar. hun hand op het hoofd van den nieu wen aartsbisschop. Plechtig klinkt telkens omhoog: „Ontvangt den Heiligen Geest". Koor en gemeente zetten nu den lofzang in Dan treedt mgr. Berens naar voren. Eer biedig zalft hij den wijdeling het hoofd. Als diens handen eveneens gezalfd zijn ontvangt hij den staf, in welks verguldsel het licht van kaars en kronen wordt weerkaatst. Daarna schuift men den aartsbisschop den gouden ring met blauwen steen aan den ringvinger. „Ontvang den ring, het zinnebeeld der trouw, bescherm met onverbrekelijke trouw en bewaar ongeschonden de bruid van God. de Heilige Kerk". Devoot stijgen deze woor den omhoog, gaan dan in de ruimte verlo ren. Haast is de plechtigheid ten einde. Eerst volgen nog de mis, dan de communiegebeden en de geloofsbelijdenis. Dan wordt mgr. Rinkel den mijter op het hoofd gedrukt, even later ontvangt hij den herderlijken staf: het teeken zijner waardig heid. Zoo richt de thans gewijde aartsbis schop zich tot zijn gemeente. Dan schrijdt de stoet van geestelijken met den ceromoniemeester, notarius, wierooker, vreemde bisschoppen, de afdeeling van den wijdeling en tenslotte die van den bisschop van Deventer uit de kerk. Eerst dan wordt het groote aantal belangstellenden in de gelegenheid gesteld het gebouw te verlaten. AANBESTEDINGEN. De eerst aanwezende ingenieur der genië te Haarlem heeft gisteren aanbesteed het doen van voorzieningen aan militaire gebouwen en werken ten Oosten van Haarlem en in den Haarlemmermeerpolder. Er waren twee laag ste inschrijvers n.l. Van Essen te Halfweg en R. A. van der Meulen, Badhoevedorp, voor 3.700. Bij loting werd laatstgenoemde aan gewezen. Verder werden aanbesteed de wer ken van Uitgeest tot Velsen en bij IJmuiden. Laagste inschrijvers waren R. Jorritsma te Heemstede en Gebr. Schram te Beverwijk voor 3.220. Bij loting werden de Gebr. Schram aangewezen. Tenslotte zijn aanbesteed de werken te Haarlem. Laagste Verheul Haar* lem voor 9.461. J

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 8