STARK'S ECHTE WALES ANTHRACIET Nal Juli PRIJSVERHOOGING! ■mei wo\ qe«cAmie*\ Beroepstuinbouw en Volkstuinders. WITTOP KONING ICUEEP/ DONDE R D A G 17 J U N T 1937 HAARLE M'S DAGEÏAD 2 Maatschappij der Ned. Letter kunde. De C. W. van der Hoogt-prijs aan mevr. Henrietta van Eyk toegekend. Zooals wij in een deel van onze oplage gisteren reeds hebben gemeld is in de jaar lij ksche vergadering van de Maatschappij der Nederlandse he Letterkunde de dr. Wynaendts Francken-prijs verleend aan dr. H. M. Ro mein-Verschoor voor haar boek „Vrouwen- spiegel". De C. W. van der Hoogt-prijs voor het jaar 1937 is toegekend aan mevrouw Henriette van Eyk, voor haar roman „Gabriel". In het rapport der commissie wordt omtrent het boek van mevr. RomeinVerschoor ge- zezegd: De bezwaren betreffen niet zoozeer het uitgangspunt der schrijfster, in casu het histo- risch-materialisme (dat overigens door de meeste leden der Commissie niet wordt aan vaard), alswel de onbillijkheden, waartoe zij zich in verband met dit uitgangspunt heeft laten verleiden. Gebrek aan historischen zin toont zij in onvoldoende waardeering voor schrijfsters-niet-feministen, als Jane Austen, de dames Wolff en Deken, mevr. Bosboom Toussaint en anderen. Evenzoo verwerpt zij vrij wel de gansche vrouwenbeweging in Neder land. zonder de „burgerlijke" beteekenis en winst daarvan tot hun recht te doen komen Bij de teekening van haar litteraire portretten typeert zij de behandelde schrijfsters veelal uitsluitend naar slechts enkele sociologische karaktertrekken, waardoor haar oordeel uiter aard vooral in litterair-aesthetisch opzicht onvolledig blijft en de teekening soms carica- turale trekken gaat vertoonen. De minderheid der Commissie maakte bovendien bezwaar te gen de onverdraagzame en ongemotiveerd- hooghariige wijze, waarop over verschillende verdienstelijke schrijfsters de staf is gebro ken. Tenslotte verliezen de eindconclusies van mevr. Romein veel van haar waarde, doordat zij zich willekeurig heeft beperkt tot de voor vrouwen geschreven romans en niet alleen de feministische gegevens in mannen-romans, maar zelfs dichteressen als Hèléne Swarth en vooral Roland Holst buiten beschouwing laat. Tegenover al deze bezwaren stonden echter volgens het oordeel der Commissie groote deugden. Niet alleen openbaarden zich in haar uitstekend gecomponeerd boek een tinte lende geest en een verrassende stijl, maar ook geven de litteraire portretten ondanks de ver melde tekortkomingen, dikwijls zeer rake ka rakteristieken, benevens opmerkingen, welke de aandacht ten volle waard zijn. Bovendien is hier voor het eerst een poging gedaan om een zeer uitgebreide en nog weinig bestudeerde materie in haar samenhang te overzien en vanuit een centrale gedachte cri- tisch te rangschikken. De voornaamste overwegingen van de Com missie, die aanraadde de C. W. van der Hoogt- prijs toe te kennen aan mevr. Van Eyk is, dat in de Nederlandsche letterkunde de humor, zoo vaak als een minder verdienstelijk genre beschouwd, zelden geheel tot zijn recht komt. De roman ..Gabriel" munt uit door een geestig heid, welke, gevoed door levendige verbeel dingskracht, den lezer een wereld opent, waar het leven verminkt wordt tot geheel nieuwe verhoudingen. Het is de wereld van een sprookje. In dit verhaal blijft de realiteit van menschen en dingen onaangetast. De functies, welke hun worden toegekend, kloppen niet ge heel met hun werkelijke vermogens. Zij doen en zeggen gedurig het onverwachte en dit op een wijze, waardoor wij den indruk krijgen, dat het z.g.n. werkelijke leven maar een mis verstand zou zijn en dat alleen het gedroom de leven het echte leven is. Mevrouw Van Eyk behandelt met groote virtuositeit de taal. Haar volzin dankt vaak een komisch effect aan de manier, waarop zij gebruikelijke syn tactische wendingen buiten hun gewoon ver band weet te plaatsen, zoodat zij, trots hun algemeenheid, nieuw en als het ware onbe hoorlijk schijnen. De gemeenzame vormen dei- schrijftaal onderwerpt zij zoo doende aan een leuke en, naar wij hopen, vruchtbare kritiek. Een groote mildheid in het beoordeelen van menschen en toestanden, een zacht begrip voor de oorzaken van menschelijke fouten en dwa lingen, een teeder gevoel voor al wat kan wor den aangeduid als scharminkel, geeft aan de zen verbeeldingrijken roman een bijzondere en alleszins prijzenswaardige bekoorlijkheid. De Commissie meent, dat deze hoedanighe den een bekroning ten volle rechtvaardigen. Het bestuur adviseerde hierop, de toeken ning niet bepaaldelijk te moeten ontraden, ook al slaat het de verdiensten van het boek niet zoo hoog aan als de Commissie. In stemming gebracht, werd het advies van de Commissie voor schoone letteren aangeno men met 43 tegen 39 stemmen en 1 blanco. De verkiezing. Het resultaat van de gehouden verkiezin gen, was, dat werd gekozen als voorzitter: prof. J. J. L. Duyvendak, als bestuursleden prof. dr. J. de Vries en dr. J. H. van Lessen, in de commissie voor taal- en letterkunde dr. A. Beets en dr. J. A. N. Knuttel; in de commis sie voor geschied- en oudheidkunde prof. dr. L. Knappert en prof. mr. E. M. Meyers; in de commissie voor de bibliotheek prof. dr. L. Knappert en prof. mr. P. N. van Eyck; in de commissie voor het folkloristisch archief prof. dr. J. de Vries en prof. mr. D. van Blom; in de commissie voor schoone letteren de heeren W J. A. M. Asselbergs, J. van Dullemen de Wit, J. Engelman, V. E. van Vriesland, dr. W. A. P. Smit en mr. J. C. Bloem en in de commissie voor de uitgave van geschriften prof. dr. J. de Vries en prof. mr. P. N. van Eyck. Verbouwing en uitbreiding bij de firma Schravendijk. Verfraaiing van het stadsbeeld. Binnen zeer korten tijd heeft het winkel gebouw van de firma C. J. Schravendijk een belangrijke verandering ondergaan, die tevens een aanzienlijke verbetering beteekent. De etalageruimte is belangrijk uitgebreid, doordat de vier kolommen welke den voor gevel steunden, werden weggebroken, zoodat aan de Groote Houtstraat één groote ruimte ontstond, waarin een z.g. eiland-étalage is gebouwd. Daarachter ligt een ruime passage, die aan alle zijden door étalages begrensd is en waarin zich ook de twee deuren bevinden, welke toegang geven tot de winkelruimte. Bo vendien zijn nu in den zijgevel aan de Peuze- laai-steeg twee ruime étalages ontstaan, als mede een toegang tot den winkel. De winkelruimte zelf is naar achteren uit gebouwd, zoodat ondanks de grootere diepte der étalages de oppervlakte gelijk is gebleven. Bovendien is de tusschenmuur weggebroken, waardoor één groote, lichte ruimte is ont staan, terwijl vóór in den winkel een open trap toegang geeft tot de eerste verdieping, welke thans ook als verkoopruimte in gebruik is. De woonruimte op deze verdieping is naai de zijde van de Peuzelaarsteeg verschoven, waardoor een doelmatiger indeeling van het gebouw is verkregen. Doch vooral het uiterlijk van het gebouw heeft een belangrijke verbetering ondergaan en is aanzienlijk versoberd, wat niet alleen het aanzien van het winkelpand ten goede komt. doch tevens een belangrijke verfraaiing van het straatbeeld geeft. Hedenmiddag heeft de officïéele opening van de zaak plaats gehad, waarbij velen van hun medeleven blijk gaven. PERSONALIA. Mej. I. J. Bloemsma te Haarlem is be noemd tot onderwijzeres aan een school voor voorbereidend onderwijs te Amsterdam. Een CHEVROLET is zuinig, hoewel ruim en comfortabel. JOH. SWAALF, Official Dealer Nieuwe Gracht 78, Haarlem (Adv. Ingez. Med.) AGENDA. Heden: DONDERDAG 17 JUNI Groote Kerk: Orgelbespeling. 34 uur. Droste's Cacaofabrieken: Algemeene ver gadering ten kantore. 3.30 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: „Massa-Justitie" geprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „De Heerscher." met Emil Jannings. 2.30, 7 en 9.15 uur Cinema Palace: „Nitchevo", (de doodstrijd in een onderzeeër), met Harry Baur, 7 en 9.15 uur. Rembrand Theater: „Romeo en Julia" 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags. Toegang vrij, VRIJDAG 18 JUNI Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscopen, nieuw programma. ARROND. RECHTBANK Verduistering van een naaimachine Een 30-jarig man stond terecht, omdat hij een naaimachine, welke onder zijn berusting was, had verkocht. De machine was in huur koop gekocht van de Singer maatschappij door een juffrouw, bij wie verdachte in den kost was geweest. De juffrouw had haar man verlaten om met verdachte te gaan samenwo nen, maar na enkele dagen keerde zij naar haar man terug. Verdachte hield de meubels van de juffrouw, waarbij de naaimachine, toen onder zijn berusting, maar zat zonder geld en verkocht toen de machine. Hij be weerde thans niet geweten te hebben, dat de machine in huurkoop was gekocht, doch er kende geen toestemming te hebben gekregen om de machine te verkoopen. De officier van justitie eischte 8 maanden gevangenisstraf, aangezien verdachte reeds eenige vonnissen voor diefstal te zijnen laste heeft. Mr. Drilsma, de verdediger, bestreed de d vaarding, doch voor het geval de rechtbank zich ermee kon vereenigen vroeg hij een lichtere, zoo mogelijk een voorwaardelijke straf, omdat pleiter dit het eenige middel vindt om verdachte op den goeden weg te brengen; deze zal onder toezicht moeten ko men, omdat hij blijkbaar niet op eigen beenen kan staan Verduistering bij de N.S.B. Een 23-jarig man, eertijds propagandist bij de N. S. B., stond terecht, omdat hij gelden, door hem bij het verkoopen van Volk en Va derland ontvangen, ten bedrage van 33.79, niet had afgedragen, maar voor zich behou den. Voorts was hem diefstal van een gouden ring ten laste gelegd. Hij zou, toen hij bij een ander lid der N.S.B. in huis was" en een oogen- blik alleen in de kamer was gelaten, den ring welke op een tafel lag, hebben weggenomen. Verdachte bekende de feiten. De officier van justitie eischte 8 maanden gevangenisstraf. De verdediger, Mr. B. Slingenberg, wees er op, dat verdachte de schade aan de N. S. B. had willen vergoeden, maar dat andere om standigheden oorzaak waren dat de justitie kennis van de verduistering kreeg. Men zal zich wellicht herinneren, dat eenigen tijd ge leden een persoon zich schuldig had gemaakt aan het zich toeëigenen van brieven, welke niet voor hem bestemd waren en de N. S. B. werd daarbij betrokken, hetgeen een justitieel onderzoek ten gevolge had. Verdachte was deze persoon en zoodoende kwamen ook de diefstal van den ring en de verduistering der geïnde gelden aan het licht. De verdediger was van oordeel, dat verdach te wel op het goede pad teruggebracht kan worden; zijn vader wil hem helpen om in Den Haag een bedrijf te beginnen. Met het oog hierop vroeg pleiter een voorwaardelijke, sub sidiair lichte straf. De rechtbank zal in beide zaken op 24 Juni uitspraak doen. m. DE KANTER OVERLEDEN. In den ouderdom van 64 jaren is te Heem stede overleden ir. N. M. de Kanter. oud hoofdingenieur, chef van de werken-Noord bij den dienst van Weg en Werken der Ne derlandsche Spoorwegen. De begrafenis vindt plaats Zaterdag te twee uur te Westerveld. Ir. de Kanter geboren 28 Mei 1873 is op 1 October 1900 in dienst getreden (bij de Nederlandsche Spoorwegen, terwijl hij den spoorwegdienst op 1 Mei jl. wegens leeftijd heeft verlaten. Het is dus geen langdurige rust geweest, waarvan deze nauwgezette en voortreffelijke hoofdambtenaar heeft mogen genieten. Toen de heer de Kanter bij de H.IJ.S.M. in dienst kwam was hij achtereenvolgens wex-kzaam bij den bouw der bruggen over het Noordzeekanaal nabij Velsen en bij de Hem- brug. Aanvankelijk als buitengewoon opzich ter, later als adjunct-ingenieur. Op 1 Januari 1918 werden de Diensten van Weg en Werken der H.IJB.M. en der Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwe gen door de op 1 Januari 1917 tot stand ge komen fusie vereer.igd. Ook in de aan ir. de Kanter toevertrouwde groep (omvattende Noord-Holland en deelen van Zuid-Holland en Utrecht) eischen daar door een reeks van werken zijn werkkracht. Herinnerd moge worden aan de electrificatie van de spoorwegen in Noord- en Zuid-Hol land. den kanalenbouw door derden, veroor zakende wijziging van spoorbanen en bouw van bruggen en spoor wegwerken, voort vloeiende uit de verbetering van Rijks- en Provinciale wegen, enz. Het hoofdwerk van ir. de Kanter is echter geweest de voorbe reiding en uitvoering van de werken tot ver betering van de spoorwegtoestanden in Am sterdam, De heer de Kanter woonde sinds kort te Heemstede, nadat hij om gezondheidsrede nen zijn werk bij de spoorwegen had moeten neerleggen. (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt: Meest matigen tijdelijk wellicht krach- tigen Westelijken tot Noordelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, nog kans op regen buien, weinig verandering in tempera tuur. BAROMETERSTAND Hoogste 772.8 m.M. te Valentia. Laagste 755.3 m.M. te Skagen. Het gebied van hoogen luchtdruk in het Westen trok zich uit Frankrijk en de Golf van Biscaye terug. Het depressiegebied in het Oos ten breidde zich aanzienlijk uit. Langs de Noorsche kust, op de Britsche eilanden, in Denemarken, onze omgeving en Duitschland waaien matige tot krachtige, in Frankrijk zwakke Noordelijke tot Noordwestelijke win den. met gedeeltelijk bewolkte lucht en plaat selijk regenbuien. De temperatuur in dit ge- heele gebied is aanzienlijk onder normaal. In het Oosten van het waarnemingsgebied waaien nog Zuidoostelijke winden, ook hier valt plaat selijk regen, doch de temperatuur is aanzien lijk hooger. De Alpentoppen melden helder weer met zwakken tot matigen Noordelijken tot Noordwestelijken wind en een temperatuur van 3 tot 5 graden onder het vriespunt. Het Russische station nabij de Noordpool bevindt zich op bijna 89 graden N.B. en 1 gr. W.L. het meldt zwakke Oost-Noordoostelijken wind met matige sneeuw en een temperatuur van vier graden onder nul. Voor onze omgeving is matige, tijdelijk toe nemende Noordelijke tot Noordwestelijken wind te wachten, met afwisselende be wolking en nog kans op plaatselijke regen buien. Er is nog geen uitzicht, dat het weer warmer zal worden. BAROMETERSTAND Vorige stand 770 m.M. Stand van heden 767 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. KUIPERS ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Vrijdag v.m. 10.44 uur; n.m. 23.17 uur. Strand berijdbaar van 15.45—21.15 uur. VOORBEURS TE AMSTERDAM De aandacht op de wisselmarkt ging heden- moi'gen in de eerste plaatsuit naar het com muniqué van de Nederlandsche Bank, waarbij de mogelijkheid tot opheffing van het ver bod op den uitvoer van goud wordt openge steld. Het direct merkbare gevolg hiervan was het geleidelijk oploopen van den binnenland- schen goudprijs tot het internationale peil, hetwelk hedenmorgen reeds vrijwel bereikt werd, Gouden baren kwamen op 2026 bieden (gisteren 2007), sovereigns op 14.75. (gisteren op 14.63), dollars op 3.04 (gisteren 3.01) en tientjes op 12.24 bieden (gisteren (12.12). Op de wisselkoersen bleek de aantrekken den goudprijs geen merkbaren invloed te hebben. De koersen verschilden slechts zeer weinig van den gisteren en de affaire was van normale afmetingen. Het reguleerings- fonds kreeg op 1.81 7/8 af en toe weer eenige dollarbedragen totegewezen. Het pond- sterling bleef ongewijzigd gehandhaafd op 8.98. Ook de Fransche franc onderging geen fluctiatie en gold 8.09y2 tot 8.10. In het af nemende disagio voor de termijnnoteeringen viel de lichte ontspanning waar te nemen, welke zich sinds de aanvaarding van het wets ontwerp voor de volmachten heeft voltrokken, hoewel nog onzekerheid heerscht ten aanzien van de door den senaat aan te nemen houding. Het disagio voor 1 maands francs gold thans 17 en voor 3 maands 39 ets. De noteeringen der overige valuta's bleven prac- tisch onbewogen. Brussel werd vernomen met 30.70, Berlijn met 72.90 tot 95, Zwitserland met 41.65 a 66, alles nominaal. In het voorbeurs-effectenverkeer van heden morgen heerschte een weinig opgewekte stem ming. waaraan voornamelijk de teleurstellen de houding van Wallstreet schuld was. De leidende locale fondsen waren alle ietst bene den het vorige slotpeil en slechts in Konink lijke Olie werd een enkel stukje omgezet. Ook de Amerikaansche waarden lagen gedrukt en de belangstelling beperkte zich tot Steel, Bethlehem, Anaconda en Shell. OUDERAVOND SCHOOL 43 WELTEVREDENPLEIN. De ouders van school 43 kwamen Dinsdag 15 Juni in vergadering bijeen. Om 8% uur opende de heerC. H. Folkerts, hoofd der school, de vergadering en gaf het woord aan mevr. M. G. GootMauritz, hoofd de Commissie Huishoudbedrijf v. d. Ned. van Huisvrouwen afd. Haarlem, die een lezing hield bij de film „Noodzakelijkheid van Huishoude- lijken vorming der Vrouwelijke jeugd. Dit onderwerp had de aandacht van de ouders, die vol aandacht deze zeer nuttige en mooie lezing volgden. Na eenige discussie werd door het hoofd der school dank gebracht aan mevr. M. G. GootMauritz voor haar duide lijke uiteenzetting. Na behandeling van de verdere agendapun ten werd overgegaan tot het verkiezen van 5 nieuwe commissieleden. Een woord van dank werd door den voorzitter der O. C. ge bracht aan mevr. Wijfjes die 6 jaar lang in de O.C. zitting heeft gehad. Tevens werd door de ouders besloten tot het stichten van een schoolfonds. 25-JARIG JUBILEUM H. J. VIJLBRIEF. Vandaag herdenkt de heer H. J. Vijlbrief den dag, waarop hij vóór 25 jaar als machine- zetter in dienst trad bij de N.V. Oprechte Haarlemsche Courant. De jubilaris werd op de zetterij toegespro ken door den heer F. A. Zwarter, die hem namens het personeel een karpet en een bloe menmand aanbood. Vervolgens werd de heer Vijlbrief ontvangen op de directiekamer, waar hij, bij afwezigheid van den directeur, werd toegesproken door den heer W. Grenzenberg, chef van de zetterij, drukkerij en stereotype- afdeeling. Spr. legde er den nadruk op, dat de jubilaris als een ijverig en bekwaam vak man bekend staat, waarna hij hem een ge schenk onder couvert overhandigde. De jubilaris heeft verder den dag in den huiselijken kring doorgebracht, waar het hem ook zeker niet aan belangstelling zal ont breken De bewoners van de groot-stad brengen een zeer belangrijk gedeelte van hun leven tus- schen de steenen door. Maar ook zij mis schien zij wel in de eerste plaats hebben er behoefte aan het stadscomplex te ontvluch ten en te genieten van de natuur. Uit dien drang is jaren geleden de behoefte voortge- gekomen om zich te verpoozen tusschen bloe men en planten, zoo dicht mogelijk bij huis. De natuur riep hen. In eigen tuintjes wordt uit liefhebberij zorg besteed aan het verkwik kende tuinwerk. Een eenvoudig optrekje biedt daarbij herhaaldelijk gelegenheid om met het huisgezin levensblijheid op te doen. Zoo kwam het Algemeen Verbond van Volks tuinders Vereenigingen in Nederland tot stand. Het is ongetwijfeld een goede gedachte ge weest zich te organiseeren. Ook met betrek king tot dit werk is n.l. een zekere leiding on ontbeerlijk. Want de opzet dezer beweging, een zuivere liefhebberij, moet bewaard blijven. Ge schiedt dat niet, dan leidt dat zeker tot con flicten. Moeilijkheden met de beroeps-tuin bouwers, met hen dus. die van het tuinieren moeten leven. Er ontbrandt dan een concur rentiestrijd, die onder alle omstandigheden vermeden moet worden. Vandaar dat een zeker wantrouwen is ontstaan jegens een an deren vorm van volkstuin wezen, welke zich hier en daar is gaan ontwikkelen. Ongeorga niseerde volkstuinders, die het liefhebberij- element overboord gegooid hebben. Zij zijn het die met de geteelde productie handel drijven en den beroeps-tuinder in groote moeilijk heden brengen. Vandaar dan ook, dat uit laatstgenoemden kring, ten aanzien van deze pseudo-voikstuinders, wel eens klachten wor den geuit. Daarbij zal men de gave van het juiste onderscheiden wel in het oog moeten houden. De teelt van een bescheiden hoeveel heid groente op de werkelijke volkstuintjes wordt niet door den beroepstuinder bestreden. De zwoegers in de stad moet men daarover niet hard vallen. ^Desnoods kweeken zij voor eigen gezinsverbruik in deze volkstuintjes wat spinazie, de sla en de bloemkool. Dat recht heeft een ieder, stadsbewoner of niet, mits voor eigen gezinsverbruik. Maar daarbij be hoort het dan ook te blijven. In de werkelijke volkstuintje is het zelfs zoo, dat het kweeken dezer huishoudelijke producten dikwijls 'af neemt, al naar gelang de liefhebberij voor het tuinwerk toeneemt. Want wat voor de groente geldt, gaat ook op voor de bloemen. De ras echte volkstuintjes treden practisch gesproken niet in concurrentie met den bloemenventer, of den bloemenwinkelier. Er is zelfs een on miskenbare neiging om de bloem te preferee- ren boven de groente. En zoo is het dan ook te verklaren, dat de goede volkstuinders geen of weinig klachten vernemen. De eigen orga nisatie heeft daarbij belangrijk werk verricht. De door haar gestelde voorschriften, de uit gegeven oppervlakten grond en de wijze van bebouwen maken het daarbij feitelijk onmo gelijk om de groenteteelt meer „in 't groot" uit te oefenen. De niet rasechte volktuinders, zij dus, die wel een bedreiging vormen voor den beroeps man en die liefhebberij secundair plaatsen en het gewin primair, telen op terreinen met een oppervlakte van 600 tot 800, dikwijls nog meer M2. De opbrengst dier gronden is bij voorbaat te groot voor eigen gebruik en de kennelijke opzet is dan ook het geteelde product te ver koopen. Den georganiseerden volktuinders is dat alles niet ontgaan. In het laatstverschenen verslag van hun Verbond wordt er in verband daarmede op gewezen, dat er nog altijd een groep personen is, die kans zag de beschikking te krijgen over een stukje tuingrond, die dit bewerkte, beteelde, een oogst verwierf, de producten trachtte te slijten aan den klein handel buiten de tuinbouwveilingen om en die er desnoods niet tegen opzag, zich direct tot den verbruiker te wenden, indien de klein handel onvoldoende toegankelijk mocht zijn. Moeilijk wordt het probleem tot oplossing te brengen. Veel tuinbouwproducten worden „doorgedraaid", of ondergingen deze vernede ring, alles een gevolg van een te-veel. Daar naast treden dan niet-beroepstuinbouwers op dikwijls werkloozen, die deze producten kwee ken en verkoopen om er een centje bij te ver dienen. Wanneer men het menschenhart laat spreken, begrijpt men een voelt men, dat de betrokkene dikwijls uit nood tot dergelijke handelingen over gaat. Maar tegelijkertijd dient men te bedenken, dat de beroepstuin bouwer daardoor wellicht in grooter moeilijk heden wordt gebracht, dan waarin hij reeds verkeert. Zij zullen den werkloozen collega zeker niet met open armen ontvangen. Daarbij komt nog, dat de beroeps-tuinder zich vastge legd weet aan allerhande bepalingen, waarvan wij de mérites verder onbesproken laten, en de werklooze tuinder zich uit den aard der zaak van al deze bepalingen niets aantrekt en zich slechts alleen afvraagt, hoe de trans actie het meest voordeelig voor hem kan ver- loopen. Zoo lang de reglementen er zijn, be- hooren deze te worden nageleefd. Draagt men daarvoor geen zorg, dan wordt er met twee maten gemeten en ontstaan er natuurlijk on billijkheden. Het is nu eenmaal verboden tuinbouwgewassen te telen met het doel deze te verhandelen anders dan door beroepstuin ders. De volkstuinder zondigt daartegen niet, maar wel de andere groep, welke wij hier be spraken. Men moge dan vóór of tegen het treffen van crisismaatregelen zijn, zooals er hierboven één is genoemd, maar als deze er eenmaal zijn dienen de lasten ervan gelij kelijk te drukken. De uitvoermoeilijkheden voor den beroepstuinder zijn o.m. oorzaak ge weest, dat er een opeenhooping van product ontstond en ten deele nog bestaat. Het is al gemeen bekend, dat de beroepstuinder al jaren achtereen met groote moeilijkheden te kampen heeft en dat velen van hen een uiterst sober bestaan hebben. De markt heeft over het algemeen genomen nog geen be hoefte aan nieuwen toevoer. Vandaar dat het ontaarde volkstuinwezen veroordeeld moet worden. Intusschen is er nog een zijde aan het gezonde volkstuintjes-instituut, waarop de aandacht gevestigd moet worden. Dit instituut kweekt liefde voor bloemen en planten. Daarin schuilt niets weeks of overdreven theatraals, integendeel, er zit een supermaterialistische zijde aan. Want juist deze liefde is oorzaak, dat de bloem voor ons Nederlanders een van zelf sprekende zaak is geworden, geen luxe artikel meer. Wij koopen bloemen omdat wij er behoefte aan hebben. De Volkstuinders heb ben daarbij ook een rol van beteekenis ge speeld. MOLLERUS. VOETBALELFTAL KORPS MOTORDIENST. Het voetbalelftal van het korps zal op 18 Juni een wedstrijd spelen tegen de V.V. Tweede Jeugd op het terrein aan den Ver- gierdeweg, als deelnemer aan de door die ver- eeniging uitgeschreven nederlaagwedstrijden. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 298 vette kalveren; le kwaliteit 5460 enkele hooger, 2e kwal. 4452. 3e kwal. 3242 per kg levend gewicht; 113 nuchtere kalveren 610 per stuk; 102 varkens: vleeschvarkens. wegende van 90110 kg. 5657, zware var kens 5556, vette varkens 5455 alles per kg. slachtgewic-ht. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, ge-plaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Haarlem's Vacantie Kinderfeest. De koopers van de loten van het H. V. K. zullen er waarschijnlijk prijs op stellen te we ten, dat Woensdag 23 Juni a.s. om 8 uur de trekking zal plaats hebben in de „Buitenrust- school". En zij, die nog kooper willen worden, zullen zich dus moeten haasten. Verder kan de commissie meedeelen, dat dé eerste groep (33) Maandagmorgen 28 Juni, de tweede groep (143) Dinsdagmorgen 7 Juli uit Haarlem zal vertrekken naar de lokkende Veluwsche bosschen en velden. De derde groep heeft nog geen afdoend ant woord gekregen op de vraag: „Mag ik heusch mee?" Wanneer onze kas nog een extra duw tje krijgt, hetzij via de verloting, hetzij recht streeks (giro 259000. W. P. Nieman, Perseus- straat 37), dan zal ook deze groep nog het drie- daagsch schoolreisje kunnen beleven. Namens de Commissie voor het H. V. K. A. L. VAN LOHUIZEN, secr., Marnixstraat 23. O.a. a f 2.15 Harmenjansweg 67a - Haarlem TELEFOON 16100 (Adv. Ingez. Med.) LTJUKCENi HOLLAND—AMERIKA LIJN. Beemsterdijk 16 van Rotterdam n. N.-Yorrk Lochgoil, Vancouver naar Rotterdam 13 te Liverpool verwacht. Lochkatrine, Vancouver naar Rotterdam 13 van Los Angeles. Lochmonar, Vancouver naar Rotterdam 13 van Portland (O.) HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Aagtekerk (uitr.) 16 te Adelaide. Aludra (thuisr.) 15 van Belfast. HOLLAND—OOST-AZIë. LIJN. Grooteker.k (uitr.) 14 te Shanghai. Serooskerk (thisr.) 15 van Port Said. HOLLAND BRITSCH INDIë LIJN. Streefkerk (uitr.) 16 te Antwerpen. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Boschfontein, 15 van Antwerpen te Ham burg. Meliskerk 16 van Rotterdam naar Kaap stad. HALCYON LIJN. Maasburg, 16 v. Vlaardingen n. Narvik. Rozenburg, Lissabon n. p. 15 Gibraltar. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Trajanus, Venetië naar Amsterdam pass. 16 Ouessant. Boskoop, Chili naar Amsterdam 16 van Li verpool via Antwerpen. Ganymedes, 16 v. Patras te Lissabon. Hercules, 15 v. Piraeus n. Mutzuna. Mars 15 v. Piraeus n. Salonika. Berenice, 16 van Venetië te Triest. Baarn 15 v. Puerto Chicama n. Guayaquil. Berenice, 15 van Venetië n. Triest. Fauna, 15 v. Algiers n. Amsterdam. Hermes, 15 van Algier n. Tunis. Saturnus 16 v. Amst. te Rott. Trajanus, Venetië naar Amsterdam 15 (12 midd.) 125 mijl ZW. van Ouessant. Al wine Russ, 15 v. Aarhuus te Stettin. Barneveld, Amsterdam naar Chili 14 (5.41 n.m.) 160 mijl W.Z.W. van Land's End. Amazone, 14 v. W.-Indlë te New-York. Crijnssen, 12 van Barbados n. Port Limon. Pluto, 16 van Amsterdam n. Hamburg. Theseus, 16 v. Amsterdam n. Kopenhagen Titus, Piraeus n. Amsterdam 16 (12 uur) 98 mijl Z.W. van Ouessant. Hercules, Bourgas n. Amst. 16 te Mutzuna. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Johan de Witt (uitr.) 15 van Algiers. Enggans (uitr.) 15 van Sabang. Eurymedon, Amsterdam n. Java 16 van Suez. Menestheus, Japan n. Rotterdam, 15 te Hongkong. Euryades, Rotterdam naar Japan 16 te Pe- nang. Glenshiel, Dairen naar Rotterdam 14 te Singapore. Myrmidon, Liverpool naar Batavia 14 van Singapore. Calchas, Japan naar Rotterdam 15 van Kobe. City of Wellington, Dairen naar Rott. 15 van Hongkong. Benrinnes, Japan naar Rotterdam 15 te Havre. Ajax (Eng.) Japan n. Rotterdam 15 te Mar seille vertr. 17. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Chr. Huygens (thuisreis) 16 v. Colombo. Moena (uitreis) p. 15 Gibraltar. NED. IND. TANKSTOOMBOOT MIJ. Mirza, 9 v. Aruba naar Rotterdam. Agatha, 14 v. Singapore n. Pladjoe. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Indrapoera, 16 v. Rotterdam n. Bataviaa Sibajak (thuisr.) 16 te Marseille. Garset (thuisr.) 16 v. Singapore. Soekaboemi (uitr.) 15 van Padang. Slamat (uitreis) 16 te Soerabaja. Dempo 16 v. Batavia n. Rott.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2