Noenmaal van den N.J.K. ZATERDAG 19 JUNI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD '12 tAAT/TEJBCJPICHIEN Het Internationale Landbouw- Het botervraagstuk besproken. Vrijdag is het voor de deelnemers aan het Internationaal landbouw congres een drukke dag geweest. Alle secties vergaderden in de verschillende zalen van de Scheveningsche badhotels. Wederom was de belangstelling het grootst voor de bijeenkomst van de eerste sectie voor de landbouwpolitiek en -economie. In deze sectie was men Donderdagmiddag laat begonnen met de behandeling van het rapport van den heer H. Bretscher, secretaris generaal van den bond van Zwitsersche zuivel- producenten, over de organisatie van de inter nationale botermarkt. Er bestond zeer veel be langstelling voor dit onderwerp, welks behan deling Vrijdagochtend werd voortgezet. De heer Bretscher geeft in zijn rapport een overzicht van de beteekenis van boter zoowel als voedingsmiddel als vooral ook als handels artikel op de wereldmarkt. De boterhandel geschiedt ten deele op de vrije markt tegen dagprijzen, doch in Denemarken en Neder land bepaalt men dagelijks in verband met vraag en aanbod een marktprijs, die zijn in vloed doet gelden ook daar waar hij niet offi cieel aanvaard wordt. Ten einde den prijs te stabiliseeren past Nieuw-Zeeland het middel van door den staat georganiseerden boterexport toe. Dit middel is echter slechts doeltreffend zoolang er een ze ker evenwicht tusschen productie en afzetmo gelijkheden is. Verschillende andere landen pas sen het middel van exportpremies toe. De crisis van de internationale botermarkt wordt veroorzaakt in de eerste plaats door de algemeene wereldcrisis en verergerd door de toenemende productie van uit andere oliën en vetten vervaardigde producten ter vervanging van boter. Eerste voorwaarde tot saneering van de internationale botermarkt is de uitbreiding van den boterafzet in concurrentie tegen de margarine-producten. Daartoe zal, overal waar dit noodig is, de kwaliteit van de boter verbeterd moeten worden, en moet propaganda worden gemaakt voor het gebruik van boter, terwijl op oliën en vetten een recht geheven dient te worden, waardoor de margarineprijs eenigszins op het peil van den boterprijs wordt gebracht. Deze maatregelen zullen echter internatio naal tot stand moeten komen en daarna is internationale overeenstemming tusschen de boter-produceerende landen noodzakelijk. Het zou gewenscht zijn, onder leiding van den Volkenbond, in samenwerking met het inter nationale landbouw instituut, te Rome, een internationale boterconferentie bijeen te roe pen, ten einde alle boterproblemen te bestu- deeren. In een door hem voorgestelde ontwerp resolutie beveelt de heer Bretscher als midde len tot verbetering van de internationale marktpositie aan: Verbetering van de kwaliteit en standaardi satie van de boterproductie. Propaganda onder de verbruikers, waarbij de voordeelen van natuurboter boven marga rine en plantaardige vetten werden uiteen gezet. De verplichting van staatsinstellingen of door den staat gesubsidieerde instellingen om uitsluitend of hoofdzakelijk natuurboter te gebruiken. De verplichting voor bakkers, confiseurs en restaurants, die margarine gebruiken, om dat duidelijk aan te geven, heffing van een recht op de grondstoffen voor margarinevervaar- diging en verbod voor bepaalde levensmidde lenindustrieën om margerine te gebruiken.. Verder wil de heer Bretscher overleg tus schen de boter-produceerende landen ten ein de te bereiken: Een periodieke publicatie van een statistiek betreffende de productie, het verbruik en de voorraden boter, Aanpassing van de productie en uitvoer der groote overzeesche boterprodu- ceerende landen aan de behoeften van de groote verbruikscentra. Geleidelijke vermindering en zoo spoedig mogelijke afschaffing van de exportpremies. Verbetering van den internationalen boter handel door afschaffing van invoerverboden en contingenteeringen, waartegen bepaalde staten door centralisatie van den invoer en tijdelijke heffing van een invoerrecht de be langen van hun eigen boterproductie zouden kunnen behartigen. Ten slotte stelde de heer Bretscher bevorde ring van de onderlinge uitwisseling van zui velproducten en stichting van een interna tionale organisatie voor om te komen tot een redelijke verdeeling, van de uitvoeroverschot- ten tusschen de boter-invoerende landen. Voorstellen van den heer Geluk. De heer P. A. Geluk, secretaris van de Fede ratie van Nederlandsche Zuivelbonden, maak te bezwaar tegen de voorstellen tot afschaf fing van exportpremies en contigenteeringen. Nederland kan zijn exportpremie niet opgeven omdat deze in wezen niet als een premie op den export beschouwd kan worden doch slechts als een compensatie voor het risico, dat men bij den export loopt. Van groote beteekenis achtte spr. een krachtige actie ten aanzien van het marga- rineverbruik. Daarom stelt hij voor. dat maat regelen genomen zullen worden tot bescher ming van het woord „boter". Met betrekking tot margarine dient zelfs elke toespeling op het woord boter verboden te worden. Verder dient te worden verboden, dat mar garine boterkleurig gekleurd wordt. Een einde moet worden gemaakt aan mis leidende reclame van margarine b.v. door af beeldingen van boerderijen, koeien, enz., of leuzen, die een verkeerden indruk wekken. Ten slotte wilde spr. een verbod van het mengen van boter met margarine. De heer Achard (Frankrijk) zag de bezwa ren van eenig protectionisme niet in. Contin- genteering ontwricht de markt niet maar verstevigt deze. Men vergete daarbij niet, dat slechts 10 procent der totale boterproductie voor den export bestemd is, Aan deze 10 pro cent kan men de overige voor binnenlandsch verbruik bestemde 90 procent niet offeren. Spr. eindigt met een protest tegen het gis teren door zijn landgenoot Dumont gehouden betoog, dat Europa de bietsuiker zou moeten opgeven ten behoeve van den rietsuiker dei- tropische landen, die dan Eurpeesche produc ten zouden kunnen koopen. Ten eerste is het niet zeker, dat dit laatste inderdaad zal geschieden, ten tweede kan de Europeesche landbouw den bietenverbouw niet missen De voorstellen van den heer Geluk worden grootendeels overgenomen. Eenige amende menten van den heer Achard zullen in over weging worden genomen in de redactie-com missie, die den uiteindelijken tekst van de resolutie, welke aan het plenaire congres zal worden voorgelegd, zal vaststellen. JUBILEUM H. VAN DELDEN. Heden is de heer H. van Delden gedurende 40 jaar werkzaam ter drukkerij van de N.V. Drukkerij v.h. De Erven Loosjes, alhier. De heer Van Delden, die per auto van zijn woning was gehaald, werd aan de zetterij toegesproken door den chef van ihet bedrijf, den heer J. Rijgersveer, in tegenwoordigheid van het geheele personeel. Later werd hij in de directiekamer met zijn vrouw ontvangen en toegesproken door den directeur den heer H. C. Vermeulens, in tegenwoordigheid van den chef van het be drijf. De heer Vermeulen bood hem een mand bloemen aan en een pendule. Van het administratief personeel en het personeel van zetterij en drukkerij kreeg de jubilaris een kapstok met een kleed en een kussen. BRUG SPANNING BIJ DORDRECHT AANGEKOMEN. DORDRECHT 19 Juni; Hedenmorgen is na een tocht van verschei dene dagen het transport van de nieuwe spanning van de verkeersbrug over de Oude Maas bij Dordrecht op de plaats van bestem ming aangekomen, waar het gevaarte aan zijn pijlers werd vastgelegd. Het ligt in de be doeling de eerstvolgende dagen het brugdeel op te vijzelen. Dit werk zal eenige dagen in beslag nemen. TWEE DOODEN BIJ VLIEGONGELUK IN ITALIë. Te Sarzona is een bombardementsvliegtuig tegen een huis gevlogen bij het starten. Het vliegtuig verbrandde, waarbij de twee bestuur ders om het leven kwamen. De overige inzit tenden kregen lichte verwondingen. FAMILIEZWEMMEN „SPORTFONDSENBAD". ZonSag a.s. houdt de zwemgroep „Water vreugd" v. den Ned. Arb. Sportbond wederom den traditioneelen Familie-zwemmiddag van 4 tot 6 urn- in het Sportfondsenbad. POSTDUIVEN. HAARLEMSCHE POSTDUIVENBOND. Naar aanleiding van de wedvlucht vanaf St. Vincent, welke volgende week Vrijdag wordt jehouden. kan nog worden medegedeeld dat door den heer M. Uitenboogaard (Medaillehuis Schoterweg 35) een schitterende wisselbeker uitgeloofd. Door den Haarlemschen Bond wordt hieraan voor deze vlucht een herinne ringsmedaille en diploma uitgereikt. De beker valt op de eerst getoonde duif in Haarlem en omstreken. UIT DE OMSTREKEN BEVERWIJK De Werkloosheid wordt minder. Ook in de afgeloopen week is het aantal werkzoekenden, dat bij den gemeentelijken dienst der werkloosheidsverzekering en ar beidsbemiddeling stond ingeschreven, weer belangrijk gedaald. In totaal waren inge schreven 795 werkloozen tegen 849 aan het einde der vorige week. Ten opzichte van de overeenkomende week van het vorige jaar is de toestand thans heel wat gunstiger. Toen was het aantal inge schrevenen namelijk 1061. Wij tellen dus nu 266 werkzoekenden minder of ongeveer 25 pet. Van het aantal ingeschreven werkzoeken- dn wonen er 748 in Beverwijk (vorige veek 784) en 50 in Heemskerk (vorige week 65). MARKTBERICHTEN. BEVERWIJK, 18 Juni 1937. Postelein, per kist 3545 cent. Andijvie, per kist 3565 cent. Wortelen, per K.G. 912 cent. Komkommers, per 100 stuks 2ƒ4. 18 cent. alles per bos. Asperges, wit 3545 ct., blauw 30 cent, dun Aardappelen, klei, per K.G. 21/»5'/° cent. Idem. nieuwe, per K.G. 69 cent. Peulen, 4048 cent per K.G. Doppers, per K.G 1824 cent. Tuinboonen. per K.G. 14 cent. Snijboonen, per K.G. 32 cent. Heerenboonen, per K.G. 42 cent. Bloemkool, per 100 stuks 1120. Uien, per bos 3 cent. Sla, per 100 krop ƒ0.80ƒ2. Rabarber, per 100 bos 41/»6Vs cent. Pieterselie, per bos 3 cent. Selderie, per bos 3 cent. Aardbeien, per slof 4590 cent. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 19 Juni 1937. Bevallen: 17 Juni, E. J. v. d. LaarLange, z., A. Vermeer—Dietvorst, d., 18 Juni, G. Gouka Makkelie, d., E. M. H. SchoutenVink, z., A. M. WitkampSpindler, d., J. P. Bergman Heijmans, d., A. den DekkerKuperus, z., 19 Juni. C. C. v. EekenSchreinders, z., M. C. A. Daanev. Loon, d., L. AntonisseKelderman, d.. J. SwagermanGort, d. Overleden: 17 Juni, H. G. JochemusVeen, 71 j., Bakenessergracht, 18 Juni. W. Ruifrok, 65 j., Schotersingel, P. J. Bos. 65 j.. Spaarn- wouderstraat, G. C. Schouman, 28 j., Leirische- vaart, 19 Juni, J. M., 7 mnd., d. v. B. J. Lee ring, Kamperlaan. VELSEN Bevallen: J. J. Spanjaardv. d. Pieterman, d., Lorentzstraat 18, IJmuiden; C. Rasvan der Pijl, d.. D. Hartoghstraat 64, IJmuiden; A. Haan—Elema, d., Voorplaats 7, Santpoort; A. SchongZwart, z., Pres. Krugerstraat 30, IJmuiden; L. T. RozemeijerJorritsma, d., Duinvlietstraat 14, Velsen (N.)C. van Urk— Bijtjes, dr., Bloemstraat 39, IJmuiden. Overleden: Wilhelmina Fr. J Woning, 5 j.. Berkenstraat 15, IJmuiden. Ondertrouwden: A. M. Tol en A. Vis, Heide- straat 34, IJmuiden, Westerwijkstraat 3; J. Hamaker en M. C. Verhaaren, Amsterdam; L. A. J. Winnubst en M. C. Oudendijk, Am sterdam Getrouwd: F. J. Demmers en M. A. Winkel - huijzen, v. d. Helststraat 4. IJmuiden; L. van Dam en T. Brantsma, Heggenroosstraat 26 Eindhoven; L. Darphorn en T. Schuur. Bik en Arnoldkade 15a rood. IJmuiden; C. B Spoel- stra en A. Bank, Corverslaan 61, Velsen (N.): J Borm en R. Oldenburg, P. Vermeulenstr 13. IJmuiden; G. de Graaf en J. van Schoor Frogerstraat 24. IJmuiden: B. P. M. Brink en R. J. Nieuwenhuis, Mr. Cornelisstraat 30rd Haarlem; J. de Groot en M. E. G. Planken. J. Luijkenstraat 48, Haarlem. SANTPOORT BELASTINGPLAATJES-CONTROLE EN WEDERSPANNIGHEID. Gisteren werd door een tweetal belasting ambtenaren controle op de rij wiel plaatjes uitgeoefend. Zooals altijd vielen er ook nu weer slachtoffers. Onder dezen bevond zich ook een Haarlemmer. Deze verkeerde blijk baar in een opstandige stemming, want niet alleen weigerde hij de boete te betalen, doch hij wenschte ook zijn fiets niet af te geven. Toen de belastingambtenaar daarop zijn fiets in beslag wilde nemen, verzette hij zich daar tegen. Zelfs werd men een oogenblik hand gemeen, waaraan een einde kwam, toen de alhier gestationneerde rijksveldwachter zich met het geval ging bemoeien. Vermoedelijk zal de wederspannige Haar lemmer toen wel spijt van zijn daad gehad hebben, want nu werd niet alleen zijn rijwiel in beslag genomen, doch hij kreeg ook nog een „bon" voor wederspanningheid. ZAND VOORT PARKEEREN NOORD-BOULEVARD. De heeren T. Molenaar en G. W. v. Toom- bergen, leden van den raad, hebben aan B. en W. verzocht te willen bevorderen, dat uitvoe ring gegeven wordt aan de toezegging gedaan in de raadsvergadering van 8 Dec. j.l., om het parkeeren van auto's niet toe te staan op den Boulevard van de Dr. Smitstraat tot de Van Kinsbergenstraat en te willen mededeelen welke bezwaren er bij het college bestaan om aan deze toezegging gevolg te geven. De bewoners van het bovengenoemde ge deelte van den Boulevard hebben zich ook tot B. en W. gewend met het verzoek het parkee ren aldaar niet toe te staan, omdat zij mee- nen van dit parkeeren schade te ondervin den bij het verhuren van kamers en huizen. PHOENIX. Op de laatst gehouden vergadering van de tooneelvereeniging Phoenix werd besloten reeds gedurende den zomer met de repeti ties te beginnen om zoodoende in September de eerste uitvoering voor de leden te kunnen geven. Thans is in studie genomen: De rechte lijn, van J. Fabricius. Zoo mogelijk zal men met dit stuk ook deelnemen aan een of ander con cours. HAARLEMMERMEER De brandweer rukte uil. Geslaagde oefening met de autospuit. Op de gemeentewerf te Hoofddorp klonken gisteravond de signalen als waarschuwing voor de manschappen van de brandweer om met de autospuit uit te rukken. Van verschillende zijden werd geïnfor meerd waar de brand was en honderden spoedden zich per fiets, motorrijwiel enz. in de richting van den IJweg nabij den Benne- broekerweg, waarheen ook de brandweer zich met bekwamen spoed had begeven. Er werd door de samengestroomde en nog steeds groeiende menigte druk gekeken, ge zocht en gepraat, doch er was nog geen brand te ontdekken, zoodat men begon te vermoe den, dat het misschien loos alarm was ge weest. Maar de brandweer was toch ook uit gerukt in de richting van Bennebroek?En dit was inderdaad ook zoo; echter niet voor een brand, maar voor een onverwachte, goedge slaagde oefening, waarbij geconstateerd werd dat de manschappen na het hooren der signa len direct present waren en de autospuit met water uit den Bennebroekertocht uitstekend werkte. Toen de groote schare nieuwsgierigen ten slotte bemerkten dat het hier een oefening gold, keerden allen het geval druk bere- deneerende en van den vroolijken kant be kijkende 'weer spoedig huiswaarts, Een zeer misplaatste grap. Onverantwoordelijk kwajongenswerk. Nabij Hoofddorp werd Vrijdag een jongen aangetroffen, die midden op den weg lag, met het hoofd in een bloedplas en zich kermend heen en weer wentelde. De bestuurder van een naderende auto stopte. De inzittende dames gilden van ontzet ting en kwamen liever niet naderbij, doch de chauffeur die een ernstig ongeluk vermoedde, begaf zich naar den knaap om hulp te verlee- nen. Deze vloog toen overeind, schoot in den lach en liep hard weg. De autobestuurder, die zoo iets in het minst niet verwacht had, stond perplex, informeerde eens bij een paar andere jongens, die zich ver dekt hadden opgesteld en luid gierende van pret voor den dag gekomen waren, waardoor hij spoedig te weten kwam dat hij hier te doen had met een misplaatste grap. De knaap had in een zak een hoeveelheid bloed van een geslacht dier weten te verza melen, was toen op den weg gaan liggen en had den zak toen over en naast zijn hoofd la ten leegloopen alsof hij 't slachtoffer was ge worden van een ernstig verkeersongeluk. Een werkelijk zeer misplaatste grap. DOOR EN BASALTKEI GETROFFEN. Vrijdagmiddag werden bij den aanleg van den Rijksweg, uit een vaartuig liggende in de Ringvaart bij Alsmeer, met een z.g. knijpbak groote basaltkeien gelost in vrachtauto's, die daartoe onder een trechter werden gereden. Terwijl zich in de onmiddellijke nabijheid van deze losplaats een Shell-auto van de A.P.C. bevond, werd deze plotseling door een zware basaltkei getroffen Deze schoot rake lings langs de voorruit .en viel op den motor, die gedeeltelijk werd vernield. De bestuurder kwam met den schrik vrij. Door de A. P. C. werd de politie met het gebeurde in kennis gesteld. IJMUIDEN Meerstoel ernstig beschadigd. Aangevaren door den nieuwen mijnenveger Pieter de Bitter. Gisteravond kwamen alhier binnen twee nieuwgebouwde mijnenvegers, van de C- klasse. Bij het manoeuvreeren in het buiten toeleidingskanaal van de Zuidersluis is een dezer schepen nl. de Pieter de Bitter, met een flinken gang tegen een meerstoel geva ren, waardoor deze ernstig beschadigd werd. terwijl de Pieter de Bitter, eenige deuken in den voorsteven bekwam. Heden morgen is door den duiker van den Rijkswaterstaat een onderzoek ingesteld naar den omvang van de schade van den meerstoel. JHR. BOREEL VAN HOOGELANDEN ERNSTIG ZIEK. Naar wij vernemen is Jhr. J. W. G. Boreel van Hogelanden sedert eenigen tijd ernstig ziek. Een bezoek aan Wiesbaden schijnt niet de ge wenschte resultaaten opgeleverd te heb ben. Na zijn terugkeer uit Wiesbaden is jhr. Boreel van Hogelanden weer naar Bloemen- daal gegaan, waar hij ook nu verblijf houdt. MARKTPRIJZEN. Tarbot per kg. f 0 800.62 Griet per 50 kg. f 2516 Tongen per kg. f 0.940.60. Zetschol per 50 K.G. f 14 Kleine schol per 50 k.g. f 16.504.17 Bot per 50 kg. f 7. Schar per 50 kg, f 3.702.30 Kabeljauw per 125 kg. f 4026.50 GToote gullen per 50 kg. f 12.5011 Kleine gullen per 50 kg. f 8.506. Wijting per 50 kg. 4.40 Pieterman per 50 kg. f 18—12 BESOMMINGEN. Loggers: KW 114 f 350, KW 70 f 550, KW 52 f 360, KW 3 f 970. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuïsstoomende voor de Maandagmarkt: Utrecht, IJM. 73, vangst: 15 manden schel - visch. 35 manden braadschelvisch, 25 manden radio, 10 manden platvisch, 25 manden witjes, 25 manden roodbaars, 60 manden gul en leng, 10 manden wijting, 80 m. koolvisch. 50 manden rog en vleet, 80 manden hake, 30 manden varia, totaal 445 manden, benevens 85 stuks stijve kabeljauw. C. de Boer, IJM. 268, vangst: 354 kantjes maatjesharing. Claesje RO 46, vangst: 120 manden hake, 75 manden schelvisch, 150 m. braadschelvisch. 35 manden radio, 30 manden kabeljauw en gul, 15 manden platvisch, 20 manden poon, totaal 445 manden, benevens 75 stuks stijve kabel jauw. HILLECOM DOODELIJK ONGELUK. Gistermorgen viel het 9-jarig zoontje van den heer B. bij de Elsbroekerlaan van een hooiwagen. Ernstig gewond werd het knaapje naar de Maria-Stichting te Haarlem vervoerd, waar het aan zijn verwondingen is overleden. DE WERKLOOSHEID. In de afgeloopen week waren hier 342 werk loozen ingeschreven, waaronder 239 bloemist arbeiders tegen 346 in de vorige week. Vele- den jaar bedroeg het totaal 506. SCHAAKWEDSTRIJD „DE UIL". De stand na de 5e ronde om het kampioen schap voor deBloembollenstreek, uitgeschreven door de schaakclub „De Uil" is: Buis 4, Smits 3 1/2, Schoenmaker 2 1/2, Brauckmann 2xx, v. d. Lip 2x, Gogolle 11/2 xx, Hofkes 1/2, v. d. Vlies 0, x: afgebroken partij. AUTOPECH VAN PRINS BERNHARD. Vrijdagmiddag te ongeveer half zes pas seerde Prins Bernhard met zijn adjudant, Jhr. Röell per auto onze gemeente, toen de auto ter hoogte van de garage Brinkmann op de Weeresteinstraat een motordefect kreeg. Al zeer spoedig werd de Prins herkend en uit de snel aangroeiende menigte klonk menig hoera. Daar de reparatie nog al eeni gen tijd in beslag zou nemen vervolgde de Prins zijn reis in de richting Haarlem per particuliere auto, die door een passeerend automobilist aangeboden werd. De hofauto keerde later in den avond naar Den Haag terug. Het gedwongen verblijf van den Prins te Hillegom duurde slechts zes a zeven mi nuten. Causerie van Jhr. van Karnebeek. Prins Bernhard onder de gasten. In hotel „Wittebrug" te 's-Gravenhage heeft Vrijdagmiddag de Nederlandsche Jour nalistenkring zijn jaarlijksch noenmaal aan gericht, waar jhr. M. H. A. van Karnebeek, hoofd der Nederlandsche Handelsmissie naar Zuid-Amerika het woord voerde en dat dit maal bijzondere beteekenis had door de aan wezigheid van ZK.H. Prins Bernhard. Ook de minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. De Graeff en de minister van handel, nijverheid en scheepvaart, prof. dr. ir. Gelis- sen, toonden door hun aanwezigheid belang stelling. Te 1 uur arriveerde Prins Bernhard, die ver gezeld werd door zijn adjudant, jhr. ir. Röell, en zijn secretaris jhr. Dedel. De Prins werd door het bestuur van den Nederlandschen Journalistenkring ontvangen en naar de ontvangzaal geleid, waar de Kringvoorzitter, de heer Henri Dekking, alle aanwezigen aan Z.K.H. voorstelde. Daarna plaatsten de gasten zich aan de smaakvol met oranje babyrozen en trosroos- jes versierde tafels, dei een feestelijken aan blik boden. Begroetingsrede van den voorzitter. Voor den aanvang van het noenmaal, toen allen hun plaats aan tafel hadden ingenomen, heeft de voorzitter van den Nederlandschen journalistenkring, de heer Henri Dekking een rede gehouden, waarin hij zeide het voor den Nederlandschen Journalistenkring een hooge eer en een bijzondere onderscheiding te achten Prins Bernhard welkom te mogen heeten in zijn midden aan dit noenmaal. Het Koninklijk Huis heeft herhaaldelijk be langstelling in den Nederlandschen Journa listenkring getoond. Nog onlangs bij het af scheid vna den voorzitter, den heer Hans, heeft H.M. de Koningin in een door den Kring zeer gewaardeerd schrijven aandacht voor den Kring bewezen. Prins Hendrik heeft de Kring evenzeer als Prins Bernhard in zijn midden mogen begroeten als gast: het doet den Kring vreugde, dat Prins Bernhard deze welwillend heid jegens den Kring voortzet. Hierna heeft de heer Dekker jhr. Van Kar nebeek hartelijk welkom geheeten en zijn groote verdiensten voor ons land geschetst. Toen de glazen waren volgeschonken, wendde de heer Dekking zich alvorens met den maaltijd begonnen werd nogmaals tot de aanwezigen, met de woorden: „Tafelgenooten, Voor onze maaltijd aanvangt noodig ik u uit een dronk te wijden aan onze Koninklijke Fa milie. aan Hare Majesteit de Koningin, en Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana, aan Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bern hard. De heilwensch uit ons aller hart gaat thans voorzeker geheel uit naar de jonge vrouw, wier ontroerende innig blijde mede- deeling Dinsdagavond door de radio wij allen met aandoening hebben vernomen. Het geluk van ons vorstelijk gezin en van het Nederland sche volk ligt thans in Prinses Juliana en hare blijde verwachting. Op de gezondheid, het wel zijn, den levensbloei van onze Prinses zij onze vaderlandsche heilwensch, van heeler harte en juichende gewijd". Een strijkje zette het Wilhelmus in, dat door alle aanwezigen staande werd meegezongen en gevolgd werd door een driewerf hoera voor Prinses Juliana. Het uitgebreide noenmaal, dat volgde, had een zeer geanimeerd verloop. De hooge gasten onderhielden zich levendig met hun tafel buren en de muziek van het strijkje verhoogde de genoeglijke stemming. Nadat het dessert geserveerd was, kreeg jhr. Van Karnebeek het woord tot het houden van de aangekondigde causerie. Jhr. Van Karnebeek zeide in zijn cause rie o.m.: Sommigen hebben zich wellicht de vraag gesteld, al is deze niet uitsproken, welke or ders de missie nu eigenlijk geboekt heeft. Een goed koopman zou echter deze vraag niet stellen, omdat hij weet, dat vooral in een land, dat nog commercieel nauwelijks bewerkt is. er meer dan veertien dagen noodig zijn om orders van beteekenis te boeken. Het doel van de missie lag hooger dan het boeken van or ders en beoogde een politiek-economische ver kenning op industrieel, commercieel, land bouwkundig, financieel, en monetair gebied, waarmee men het voorbeeld volgde van andere landen, die het belang van dergelijke econo mische verkenningen reeds eer hadden in gezien. Als de missie erin geslaagd is, in den kor ten tijd, die zij ter beschikking had, zeer veel nuttig werk te verzetten, dankt zij dat vooral aan de voorbereiding, die er op bedacht is geweest in alle hoofdplaatsen, waar zij ver toefde, commissies van samenwerking in het leven te roepen, die geroepen waren om de missie alle contact te verschaffen, die ze be hoefde. Een woord van dank moet daarbij ook ge bracht worden aan de diplomatieke vertegen woordigers van ons land in Zuid-Amerika. We hebben niet geheel Zuid-Amerika be zocht, maar wel het grootste en belangrijkste gedeelte, n.l. Brazilië, Argentinië, Chili en Uruguay. Men houde rekening met den om vang van deze landen. Brazilië is bijna AVZ maal zoo groot als Nederlandsch-Indië, Argen tinië lVz maal zoo groot. Chili nog altijd 20 maal zoo groot als Nederland. Men denke zich een dergelijken omvang in; de beteekenis ervan wordt nog duidelijker als men zich voorstelt welke bodemschatten deze landen bevatten en vooral als men zich een denkbeeld vormt van de rol, die de productie van Zuid-Amerika op de wereldmarkt in neemt. Spr. trad daarna in een uiteenzetting van de beteekenis van die productie op het ge bied van delfstoffen en mineralen, bodempro ducten, enz. Spr. memoreerde de Nederlandsche vesti ging te Tres Arroyos. Hij kwam daarna tot de conclusie, dat het goed was geweest, dat men van Zuid-Amerika werk had gemaakt en daarheen een missie had gezonden. Aan de hand van een teekening in een der dagbladen wees spr. erop, dat bij de verandering in de economische wereldstructuur het zaak is, er op uit te gaan en de blikken te richten op die verre gewesten, die geacht kunnen worden nieuwe kansen te bieden en hij vroeg zich af, of het oogenblik niet gekomen was om in ons eigen economisch spel naast de Aziati- schen kaart, waarop Indië afgebeeld staat, ook nog een Zuid-Amerikaansche kaart op te nemen. Luid applaus volgde op de op prettige wijze uitgesproken, vlotte en van geest tinteldende rede van jhr. van Karnebeek. De kringvoorzitter, de heer Dekking, dankte hem voor de bereidwilligheid waarmee hij het verzoek van den N. J. K. had aangenomen en voor de wijze, waarop hij zich van zijn be loften had gekweten. Ook tot Prins Bernhard richtte de heer Dekking nogmaals hartelijke woorden van dank voor diens aanwezigheid. /CHEEP/ LTJMNCENS HOLLAND—AMERIKA LIJN. Spaarndam, 17 van Rott. te New-York. Blommersdijk, 16 v. N.-Orleans n. Rott. Boschdijk, N.-Orleans n. Rott. via Londen 17 (12.42 v.m.) 900 mijl ZW van Land's End. Delftdijk, Vancouver n. Rott. 17 v. Liverpool, via Glasgow. Beemsterdijk, Rott. n. N.-York p. 17 Dun- geness. Damsterdijk, Rott. n. Vancouver 17 van. Swansea. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Aagtekerk (uitr.) 18 te Melbourne. Saleier (uitr.) 18 van Suez. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Meerkerk, 18 v. Rott. te Antwerpen. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Amstelkerk (uitr.) 19 te Accra verw. Maaskerk (thuisr.) 18 v. Havre n. Rott. Jaarstroom (uitr.) 18 a.d. Ivoorkust. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Streefkerk (uitr.) 18 v. Antwerpen en pass. Vlissingen. KON HOLLANDSCHE LLOYD. Zaanland, 18 v. Amst. n. B.-Ayres. NED. IND. TANKSTOOMBOOT MIJ. Agatha, 16 v. Pladjoe n. Colombo. Agnita, 11 v. Port Said n. Engeland 23 in Engeland verw. Mirza, 9 v. Aruba n. Rott. Rouaan. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Dempo (thuisr.) 18 van Singapore. Blitar (uitr.) p. 17 Perim. Buitenzorg (thuisr.) p. 17 Guardafui. Indrapoera (uitr.) 18 v. Southampton. Kedoe (uitr.) p. 17 Gibraltar. Kertosono, 18 v. Vlaardingen n. Hamburg. Baloeran (uitr.) 17 v. Colombo. Palembang (uitr.) p. 18 Dover. Sitoebondo, 17 v. Rott. te Bintang. Garoet (thuisr.) 17 te Belawan. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Poelau Tello (thuisr.) 18 v. Marseille. Johan de Witt (uitr.) 17 te Genua. Enggano (uitr.) 17 van Belawan. Poelau Laut (uitr.) 18 van Suez. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Polydorus, Batavia n. Amst. 18 (n.m.) v. Londen. Meriones. Batavia n. Amst. pass. 18 Gibral tar. Eurybates. Batavia n. Amst. 17 te Suez. Benarty, Japan n. Rott. 17 v. Cebu. Benrinnes. Japan n. Rott. 18 te Duinkerken. City of Derby, 18 v, Saigon te Rott. Antenor, 18 v. Dairen te Rott. Myrmidon. 16 v. Liverpool te Batavia. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Trajanus, 18 van Venetië te Amsterdam. Agamemnon, 17 van San Juan P. R. n. San Domingo.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 14