Een Nieuw Afzetgebied é53<§>3 Leeuwengebrul. Het belangrijkste BERECHT 54e JAARGANG No. '16560 Verscfiijnt Hatelijks, Behalve "op Zon- en Feest3a°feri. ZATERDAG 19 JUNI 1937 HAARLEM S DAGBLAD Birectie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72'/ï. BureauxGroote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buiten Spaarne 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15034 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230 ADVERTBNTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod I4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abormès. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.overlijden ƒ400.verlies van hand, voet of oog ƒ200.beide leden duim ƒ100.één lid duim ƒ50.alle leden wijsvinger 60.— één of twee leden wijsvinger ƒ25.alle leden anderen vinger ƒ15.één of twee leden anderen vinger f5.arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.polsbreuk 15.p A PTNTA 'Q Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. 14 Jr ALrllN/v o. Wie greep het hollende paard? Aan een door den Nederlandschen Journa listen Kring gehouden noenmaal in Hotel ëe Witte Brug te Den Haag, heeft de leider van de Nederlandsche handelsmissie naar Zuid-Amerika, de Minister van Staat,- jhr. mr. van Karnebeek, Vrijdagmiddag een rede over deze nieuwe markt voor onze producten gehouden. Het was een te meer belangrijke bijeenkomst omdat ZJKjH. Prins Bernhard haar bijwoonde. Directeuren, hoofdredacteuren en redac teuren der Nederlandsche dagbladen, in grooten getale aanwezig, werden aan den Prins voorgesteld en na afloop van den lunch vertoefde hij nog geruimen tijd in oni midden. Ook de ministers jhr. mr. de Graef'f en prof. dr. Gelissen waren als gast aan wezig, evenals de leden der Handelsmissie. In dit nummer vindt men een verslag van de rede van jhr. van Karnebeek, die hij zelf als „een causerie" betitelde omdat het rapport der Handelsmissie aan de regeering, grootendeels gereed, nog niet is uitgebracht en hij uiteraard tl <ns nog geen mededeelin- gen kon doen over de voorloopig gesloten handelsovereenkomsten. Al bleven de feite lijke mededeelingen achterwege, toch gaf de zeer welsprekende redenaar in deze causerie ons een helderen kijk op het belang van dit nieuwe afzetgebied, schetste hij de kan sen die 'het biedt waarbij hij een beroep deed op onze nijverheid om ze te baat te nemen en op de pers om de nieuwe onderneming te steunen en maakte hij eenige zeer belangrijke commentaren. Jhr. van Karnebeek sprak als de pleitbe zorger van een nieuwen tijd, waarin nieuwe handelsverhoudingen in de wereld gegroeid zijn en waarin men zich moet weten te oriënteeren op nieuwe markten. Hij schetste het geweldige vasteland van Zuid-Amerika alleen [Brazilië is al eenige malen zoo groot als ons Indië r— als een complex van naties-in-hun-opkomst, vol energie en on dernemingsgeest. Hun snelgroeiende moderne centra, getuigen daar van. Eenige andere Europeesche staten zijn ons vóór geweest in de pogingen daar nieuwe handelsrelaties te vestigen en te ontwikkelen: met name Duitschland en Engeland. Maar wij zijn, zoo als de missie duidelijk gebleken is tijdens haar vier maanden van arbeid lin idit wereld deel, niet te laat. En men wil gaarne met ons in relatie treden omdat men vertrouwen heeft in Nederland. iJhr. van Karnebeek leg de veel nadruk op dit punt en terecht. Hij schreef de belangstelling voor ons land deels toe aan een erkenning van onze zelfstandig- heidspolitiek en aan het besef, dat wij zaken komen doen zonder eenigen politieken ach tergrond. Maar hij sprak ook van „een im- ponderabilium". Inderdaad kan men de fac toren die tot zulk een sympathie leiden nim mer nauwkeurig wegen, hetgeen hun waarde zeker niet vermindert. „Men moet in die din gen niet alleen in cijfers en vaststaande fei ten denken", zei de leider der Handelsmissie. En hij voegde er de mededeeling aan toe dat men in Brazilië, Argentinië, Chili, Uruguay niet alleen met Nederland maar ook met de Nederlanders in relatie wil tre den en zeer gesteld is op Hollandsche immi gratie. Dat is een moeilijk vraagstuk, het eischt onderzoek en nauwkeurige voorberei ding maar het is van groot belang, zoowel voor ondernemende jonge landgenooten als voor de ontwikkeling van het nieuwe afzet gebied zelf, omdat wij daarin „steunpunten", door landgenooten bezet, zullen behoeven. Ge herkent in dergelijke beschouwingen den man die het geheel breed en zakelijk ziet en durft opzetten. Daarbij voegde hij de waar schuwing dat wij voor een deel van onze han delsbelangen in Azië andere markten zullen móeten vinden en hij noemde Zuid-Amerika „het veiligste deel der wereld", dit toelichtend met de verklaring dat de veelvuldige politieke conflicten, die er zich hebben voorgedaan, ge meenlijk alleen de politieke macht hebben be troffen en het economische leven onberoerd gelaten. Ook dit is een belangrijke verklaring. Men zegt „wee den wolf die in een kwaad ge rucht staat", maar het gerucht is vaak geheel, altijd grootendeels onbetrouwbaar. Men zal in ons land moeten weten te onderscheiden en zich niet door losse praatjes en meeningen moeten laten beïnvloeden. Dit is een tijd waarin de Hollandsche ener gie in zeer veel vormen en op zeer veel ge bieden zich weer zeer krachtig doet gelden. Daarom ben ik optimistisch gestemd en ge loof dat onze ondernemende zakenlieden, zoo talrijk, zullen weten te bouwen op de hechte fundeering, door het werk der Handelsmissie voor onze belangen in Zuid-Amerika gelegd. R. P. PERSONALIA. Mej. A. M. C. de Boer, te Haarlem, is aan de Leidsche Universiteit tot arts bevorderd. Twee redders meldden zich aan. Men zal zich herinneren, dat Dinsdagmiddag op den Schoterweg nabij de Kleverlaan een paard, dat schrok voor een plotseling stoppen de autobus, op hol sloeg, den voerman aan de teugels achter zich aansleurend. Het paard rende de Kloosterstraat in, en werd daar door een burger tot stilstand gebracht, voor het verdere onheilen kon aanrichten, en de on fortuinlijke voerman kwam er met enkele ont vellingen af. De naam van den redder was aanvankelijk onbekend, doch Dinsdagavond meldde een 20-jarige kantoorbediende zich bij de politie, die vertelde het paard te hebben tegengehou den. Deze werd dus ook in het politierapport, en daardoor in ons bericht als de redder ge noemd. Een onzer lezers, de bloemenkoopman S. uit de Kloosterstraat maakte ons er evenwel op opmerkzaam dat niet de kantoorbediende van der B., doch hij de redder van paard en voerman was geweest, wat door enkele getuigen bevestigd werd. De politie heeft hierop zoowel den heer van der B. als den heer S. opnieuw gehoord, doch hierbij is niet komen vast te staan, wie de red der is geweest, aangezien beiden een nauwkeu rige beschrijving van het ongeval, en de rol die zij daarbij hebben gespeeld, gaven. Aangezien deze kwestie voor de politie verder van geen belang was, heeft men besloten de zaak te laten rusten, zoodat er thans twee redders van voerman en paard in Haarlem rond loopen, want de vraag doet rijzen, of misschien elk van hen aan een zijde van het paard heeft gehangen, zoodat de heeren van der B. en S. het paard „te samen en in veree- niging" tot stilstand zouden hebben gebracht. Gouden feest der Doleantie. Een herdenking te Haarlem. Groentjes werden in 1936 aan Haar lem's Dagblad ter plaatsing opgegeven. Deze rubriek alleen vulde daardoor reeds 250 pagina's. En van jaar tot jaar is dit zoo. Dit feit bewijst het succes dezer annonces af doende. Russische Poolvliegers boven Sint Josephland. Alles wel aan boord. WASHINGTON, 19 Juni (Havas). Het radiostation te Anchorange in Alaska heeft een mededeeling van de Russische Poolvliegers opgevangen, die den volgenden inhoud had: „Alles wel aan boord. Deelt ons mede, wat ge van ons kunt hooren. Te 15.15- uur bevon den wij ons op 82 graden N.B. en 54 graden 10 minuten O.L. We vliegen op een hoogte van 4300 meter. MOSKOU, 19 Juni (Tass). De poolvlie gers hebben gisteravond te 22.20 medegedeeld dat zij zich op een hoogte van 4000 meter bo ven Franz Josephland bevonden. Koude en ijzel ten spijt was alles wel aan boord, hoewel het zicht zeer slecht blijft. AMELIA EARHART TE RANGOON RANGOON, 19 Juni (Reuter). Komende van Akyab is Amelia Earhart hier geland. Jeugdig fietser door zenuwachtig heid om het leven gekomen. (In Zuid-Afrika is groote woede ontstaan tegen een radioomroep die, voorgevende dat hij leeuwen gebrul uit de vrije natuur zou uit zenden, deze uitzending in werke lijkheid uit den dierentuin te Pretoria deed plaatsvinden.) Daar zit de brave luisteraar, Diep in zijn leunstoel weggedoken, Een kopje thee en een sigaar Veilig te drinken en te rooken. De radio is aangezet, Hij zit bij voorbaat al te smullen, Aan komende sensatiepret, Op 't thema: hoor de leeuw eens brullen. Hij leest wat het programma meldt En denkt in eerbiedvol gepeinzen. Zoo'n omroeper is toch een held, Die nergens voor terug moet deinzen, Hij denkt ook: als men mij het vroeg, Dan zou ik vast ten antwoord geven, De dierentuin is mij genoeg, Voor studie van het leeuwenleven. En zie, nu bleek het achteraf. Dat ook de omroeper tenslotte, Den dierentuin de voorkeur gaf, Daar met een leeuw niet valt te spotten. Men vindt het, zachtgezegd, niet mooi, Dat hij, slechts schijnbaar onverschrokken. Kalm voor de tralies van een kooi, De leeuwenhuid heeft aangetrokken. Men seinde 't heel de aarde rond, Die nu, op haar beurt, zit te smullen, Zij heeft voor woede zelf geen grond En vindt het enkelom te brullen. Die omroep werkte in de lijn: Wat nood, als men j' erin laat vliegen, De wereld w i 1 bedrogen zijn, Dan zullen wij haar ook bedriegen. Maar wie dit dwaze standpunt eert,' Mag daar dan nimmer bij vergeten, Dat men zichzelf zoo respecteert, Dat men niet van 't bedrog wil weten. P. GASUS. De Kabinetscrisis. Mr. Goseling bij Dr. Colijn. Onze Haagsche correspondent seint ons: Hedenochtend heeft de kabinetsformateur, Dr. Colijn, op zijn departement een onder houd gehad met mr. Goseling. Op grond van wat wij thans nog hooren verluiden, schijnt men te moeten aannemen, dat er voor a.s. Maandag geen beslissing inzake de kabinetsformatie te verwachten valt. Intusschen ziet het er naar uit, dat de kans zeer groot is, dat Dr. Colijn er ten slotte van zal afzien, thans een definitieve opdracht tot vorming van een cabinet te aanvaarden. AANRIJDING OP DEN SCHOTERWEG. Vrijdagmiddag om half een heeft op den hoek SchoterwegPaul Krugerstraat een aanrijding plaats gevonden tusschen een een tankauto van de AïP.C. en een per sonen-auto. Beide wagens werden ernstig beschadigd. Personen die dit ongeval gezien hebben wor den verzocht zich te melden bij het politie bureau in de Smedestraat. AANBESTEDING. Bij de door den architect W. F. v. d. Rotte gehouden aanbesteding voor den bouw van een kolenmagazijn met drie bovenwoningen aan de Raadhuisstraat te Heemstede waren 17 biljetten ingekomen. Hoogste inschrijver G. Kloos te Heemstede A en 33 f 24110 .en B f 1220. Laagste inschrijver J. J. de Korte te Haar lem A en B f 19590 en B f 960. HOOGERE BURGERSCHOOL A MET 5-J. C. Eindexamen. Voor het eindexamen aan de Hoogere Bur gerschool A met 5-jarigen cursus te Haarlem zijn geslaagd de volgende candidaten: Mej. Hermanda C. van Aken, Mej. Catharina G. van Asperen, Mej. Maria A. M. Bakkenho ven, Mej. Aafje A. Bootsma, Mej. Marie E. Drees, Mej. Frederika M. A. Frantsen, Mej. Johanna B. Geertsema, Mej. Wilhelmina J, E. de Graaf, Mej. Catharina Grisel, Mej. Johan na Hagmeister, Mej. Wilhelmina M. C. Hoge- land, Mej. Catharina C. Huldy, Mej. Lena W. Kapteyn den Boumeester, MejIrma. W. Korte Mej. Sophia Lemmens, Mej. Johanna Lit, Mej, Elisabeth H. Lobbes, Mej. Elsje van Lookeren, Mej. Johanna (P. Mandersloot, Mej. Louise Matzinger, Mej. Aaltje Mosch, Mej. Cornelia H. Onkenhout, Mej. Cornelia J, Pardoel, Mej. Annie J. Quee, Mej. Geertje van der Stad, Mej. Petronella C. H. Steen.ken, Mej. Petro- nelïa Timmer, Mej. Anna Verkroost, Mej. Eli sabeth W. Visser, Mej. Aaltje G. P. van der Want, Mej. Martina E. J. IJff, A. Baas, H Bais J. Balk, A. C. van den Berg, J. C. Blom, W. ter Borg, J. C. Bosaans, A. Brandt, J. J. ten Cate, F. P. CorveT, F. M. Dingemans, J. Drost, Sj. Duinker, W. B'. Engelenberg, G. Fortgens, J. U. Hanseier, H. J. Hinfelaar, A. C. Hinze, H. F. Hoyer, H. F. Jantzen, Th. W. Jenting, J. Kan, W. A. Kermer, L. A. ten Kley, W. Klip, D. Koning, H. Kuik, G Lermings, P. Ligten- stein, G. F. van Löben Seis, D. Molenaar, J. F. Postuma, J. W. Rodenboog, A. Rosenberg, G. C. J. W Saelman, H. Schreuder. R. E. Schultz, B. Serné, A. H. Sipkema, D. Smit, G. Stuker, H. Visser, C. Voogd, H. J. van Vreeden, G. van der Wijk, W. Zwart Het woord is aan Schiller, De man moet er op uit 't vijandig leven in. Das Lied von der Glocke. Huis te Nieuwstadt ingestort. Twee arbeiders gedood. NIEUWSTADT, 19 Juni. Vanochtend zijn door het instorten van een huis te Nieuwstadt (bij Sit- tard) twee arbeiders om het leven gekomen. Om negen uur was een viertal arbeiders be zig met de rioleeringswerken en wegverhar ding aan de Millenerstraat te Nieuwstadt, welk werk wordt uitgevoerd door de Novomac te Heerlen. Zij waren voor het huis van de fa milie Ubachs bezig met het graven van een sleuf. Deze sleuf was pas een meter diep, toen plotseling de voorgevel van de woning geheel instortte. Twee van de vier mannen konden zich nog tijdig in veiligheid stellen, doch de overigen, de 34-jarige L. Stevens en de 48- jarige K. Stefens, beiden uit Nieuwstadt, werden onder het puin bedolven. Het dak van het huis bleef hangen aan een tweetal balken. Onmiddellijk werden pogingen in het werk gesteld, de getroffen arbei ders te bevrijden. Geneeskundige- en geestelijke hulp was spoedig aan wezig. Na een half uur had men de slacht offers uitgegraven. Een dokter moest toen den dood bij beiden constateeren. Het feit, dat het dak van het huis aan een tweetal balken is blijven hangen, is het behoud geweest van drie kinderen van de familie Ubachs, die nog in bed lagen. Het stoffelijk overschot van de beide slachtoffers is naar hun woningen over gebracht. De Weleerw. Heer Ph. Frank, die Zondag a.s. te Haarlem wordt geïnstalleerd als Opper rabbijn van het Ressort Noord-Holland. De regeering acht thans ingrijpen in ver band met ziekten van bloembollen noo- dig. 3 Zal dr. Colijn zijn poging tot kabinets formatie opgeven? 3 De Baskische troepen zetten de verdedi ging van Bilbao voort. 4 In de Middellandsche Zee is een Engelsch schip vergaan, aan boord waarvan zich talrijke passagiers bevonden. 4 De Oostenrijksche bondskanselier vormt een particuliere politiemacht. 4 Bioscopen. 6 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Een nieuw afzetgebied. 1 P. v. d. Hem: De Russische Poolvorschers 3 Karl Tiander: Sovjet Rusland aan den afgrond. 4 Dr. P. H. Schroder: Figuren uit het ver leden. 5 W. S.: De waarde van afval. 5 Dr. Jac. P. Thysse: I11 Thysse's Hof. 5 H. D. Vertelling: Het meisje in den zwar ten mantel. 5 J. H. de Bois: Litteraire Kantteekeningen 6 Financieel Economisch weekoverzicht: De wereldzorgen, die herstel tegenwer ken 7 Dr. M. Euwe; Een miniatuurtje belicht. 11 C. J. Groothoff: West Europa-Midden- Europa. 11 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 12 In verband met het /feit, dat het 50 jaar geleden is, dat ook te Haarlem de doleantie baan brak, is een herdenkingsnummer van het Kerkblad der Gereformeerde Kerken te Haarlem verschenen. Tevens wordt in dit nummer aandacht gewijd aan het 25-jarig bestaan van het Kerkblad. Morgen zal in de kerkdiensten het gouden feest der doleantie herdacht worden. In eenige artikelen wordt een uitvoerige beschrijving gegeven van het kerkelijk leven van de laatste 50 jaar. Het hoofdartikel is van de hand van Ds, C. Veenhof, die de geestelijke beteekenis van de doleantie uit eenzet en dankbaar constateert, dat het „ge nadeloon" van de hervormers van dien tijd een bloeiende kerk is geweest. Uit de notulen der kerk worden geschied kundige fragmenten gegeven over de gebeur tenissen in de dagen der doleantie te Haar lem. Uit oude Herauten wordt afgedruk welke rol Haarlem en de Haarlemmers gespeeld hebben in de doleantie. Portretten zijn opgenomen van de thans in de Gereformeerde kerk te Haarlem dienst doende predikanten Ds. G. W. Siertsema, Ds. A. M. Boeijnga, Ds. L. Hoorweg Jr., en Ds. C. Veenhof alsook van de predikanten uit vroeger jaren: Ds. J. Langhout, 20 Januari 1®893 October 1895, Ds. R. Mulder, 1 Mei 18811 Oct. 1914, Ds. W. Ringnalda 3 Mei 1896>16 April 1918, Ds. D. Tibben 19 Sept. 1897—Juli 1918. Ds. S. Datema, die ook de kerk van Haar lem gediend heeft, schrijft een herinnering aan de dagen der fusie van de kerken A, B, en C. en 'Ds. G. B Kuyper, geeft de geschie denis uit het „nabije verleden", waarin hij herinnert aan de jaren 19181926 toen hij te Haarlem predikant was. In andere artikelen wordt gewezen op de uitbreiding van het jeugdwerk, vooruitgang van het onderwijs, uitbreiding van de diaco nale zorg, versterking der kerkelijke finan ciën, enz. De heer A. van Driel vertelt bijzonderheden over de inrichting der kerkelijke huishou ding voor de doleerende kerk te Haarlem. Tenslotte vermeldt het nummer bijzonder heden over de geschiedenis van het kerkblad. Portretten zijn opgenomen van de eerste redacteuren de heeren H. B. Weyland, W. F. van Eek, W. F. Korvinus en H. J. v. d. Vegt. Zondag wordt in de kerken een collecte gehouden als dankoffer. Dit geld zal bestemd worden voor de uitbreiding der Noord-Scho- terkerk die te klein is. Voor een vrachtauto gevallen. Vrijdagmiddag is in de Piusstraat te Tilburg het tienjarig knaapje J. van der B. uit Goirle, dat daar op zijn fiets reed, door een vrachtauto overreden en op slag gedood. Het ongeluk ge beurde toen de vrachtauto, die den jongen achterop reed, moest uitwijken voor een tegen ligger. Het ventje werd, doordat de wagen hem dicht naderde, zenuwachtig en kwam te vallen. Een der wielen ging hem over het hoofd. Zijn zusje, dat op den bagagedrager zat. viel naar de andere zijde en bleef ongedeerd. BEGRAFENIS G. P. J. BECCARÏ. Vrijdag had op het R.K. Kerkhof te Over- veen de teraardebestelling plaats van het stof felijk overschot van den heer G. P. J. Beccari, in leven directeur van de N.V. Binnenlandsche Exploitatie Mij. Ónder de vele aanwezigen waren de heeren H. J. L. Klein Schiphorst, algemeen voorzitter van den R. K. Bond van Bouwpatroons; J. P. A. Nelissen; J. S. M. Vrijland, rentmeester van Elswout; jhr. F. Teding van Berkhout Jr. en mr. J. D. Boltjes, directeuren van het Westelijk Rayon der Twentsche Bank; J. de Jong, di recteur van Publieke Werken en J. A. van Asdonk, architect, beiden te Bloemendaal. Voorts directie en commissarissen van de Bin nenlandsche Exploitatie Mij., de heer A. E. Thiery de Bye Dolleman, directeur van de Haarl. Hypotheekbank, de heer J. Brinkmann, directeur van de N.V. café-restaurant v.h. Gebrs. Brinkmann te Haarlem; de heer L. Molijn, directeur van het Noord-Holl Land- bouwcrediet en mr. dr. W. P. Vis. De absoute werd door pastoor L. Willenborg verricht, die ook tevoren, geassisteerd door twee kapelaans, de prachtig gezongen Re quiemmis in de parochiekerk te Bloemendaal had opgedragen. Zij, die zich met ingang van 1 Juli per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Juni nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Een groote iacnigte woonde te Wilhelmsliafen de aankomst bij van de „Deutsch- land", die het stoffelijk overschot meevoerde van de bij den vliegeraanval te Ibiza omgekomen 31 opvarenden.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1