Ziekten van bloembollen moeten bestreden worden. Regeering acht ingrijpen thans noodig. Zou Dr. Colijn zijn pogingen opgeven? DE RUSSISCHE POOLVORSCHERS ZATERDAG 19 JUNI 1937 HASREEM'S DAGBEAD' 3 De Kabinetsformatie. Ur. Patijn zou geen Minister van Buitenlandsche Zaken willen worden. De „Haagsche Courant" meldt, dat de ka binetsformateur, dr. Colijn, voor de porte feuille'van Waterstaat bet oog zou hebben op ir. J. Blackstone, oud-directeur van bur gerlijke openbare werken in Ned.-Indië. Ge noemd blad schrijft voorts, dat, mochten ir. Blackstone en mr. Patijn, met wien dr. Co lijn ook heeft onderhandeld over aanvaar ding van de portefeuille van Buitenlandsche Zaken bedanken voor dr. Colijn's aanbod om hen in een door hem te vormen, kabinet zit ting te doen nemen, deze vermoedelijk aan de Koningin ontheffing van zijn opdracht zal vragen. „Het Volk" heeft ir. Blackstone verzocht, te willen meedeelen, of hij een onderhoud met dr. Colijn heeft gehad, dan wel zal hebben. Ir. Blackstone gevoelde zich echter niet ge rechtigd, die vraag te beantwoorden. In den loop van het gesprek, dat het blad met hem mocht voeren, merkte hij volgens „Het Volk" op: „Ik denk, dat U wel met mij eens zult zijn, dat de tegenwoordige periode van de kabi- aetsvorming van geringe beteekenis is. Toen het blad verklaarde, dat het de gege vens niet bezat om dit te beoordeelen, voegde ir. Blackstone aan zijn woorden nog toe: „Morgen zult u dit wel bemerken." Hieruit valt, volgens het blad, bezwaarlijk iets anders af te leiden, dan dat dr. Colijn behalve met mr. Patijn ook met ir. Blackstone besprekingen heeft gevoerd, maar dat het re sultaat van zijn onderhandelingen met beide heeren of met één hunner van dien aard is, dat hij aan de Koningin ontheffing van zijn opdracht zal verzoeken. Naar verluidt zou de heer Patijn weinig- geneigdheid hebben getoond het aanbod te aanvaarden. Gisteravond heeft dr. Colijn te zijnen huize geconfereerd met .minister De Wilde en den A.-R. fractievoorzitter, den heer J. Schouten. Moderne Fotokunst. Tentoonstelling in het Stedelijk Museum te Amsterdam. De moderne fotografie maakt een verras sende ontwikkeling door. Vooral de jongere vakfotografen geven steeds meer blijk van een eigen, zelfstandige visie op de objecten, waarop zij hun lensen richten. Het is dan ook een uitnemende gedachte geweest van den bond van kunstenaars ter verdediging van cultureele rechten \(B. K. V. K.) in samen werking met en onder auspiciën van de Ne derlandsche Vereeniging voor Ambachts- en Nijverheidskunst (V. A. N. K.) het werk der fotokunstenaars in een expositie bijeen te brengen. Deze tentoonstelling is onder den naam „Foto '37" ingericht in eenige zalen van het stedelijk museum te Amsterdam en omvat eenige honderden fotografieën, welke teza men een goed beeld geven van de ontwikke ling der fotokunst. Men heeft bij den opzet der expositie gebroken met het veelal gevolg de systeem min of meer kunstzinnige foto's naast elkaar op te hangen, die zoodoende een effect van een imitatie-schilderijiententoon- stelling geven, doch men heeft daarentegen bewust het sociale karakter van de moderne kunstfotografie op dén voorgrond gesteld. Dit komt tot uiting, zoowel in de indeeling als in de gekozen onderwerpen. Scherp tegenover elkaar zijn gesteld het statistische karakter van de fotografie uit vroegere perioden en het dynamische element, dat de fotografie van dezen tijd kenmerkt. Ledental „Kerk en Vrede" iets teruggeloopen. De algemeene vergadering te Zwolle. Vrijdagmiddag werd te Zwolle de algemee ne vergadering van „Kerk en Vrede" door ds. J, J. Buskes Jr. geopend. De voorzitter Ds. Wartena, was verhinderd, zoodat ds. Buskes het openingswoord uit sprak. Het getuigen-zijn van Christus dringt tot beslistheid, zeide spr., ook ten opzichte van de vragen'van oorlog en vrede. Uit het jaarverslag van den secretaris .bleek, dat het ledental eenigeronate terug liep en op 1 Mei 1937 7535 bedroeg. Het aantal afdee lingen bedraagt 101. Het verslag van den penningmeester ver meldt als lasten en baten over het jaar 1936 1937 een eindbedrag van f 16,482,51. Beide verslagen werden goedgekeurd. De begrooting voor 19371938 sluit met een bedrag van f 15.190. Op voorstel van het hoofdbestuur werd dr. M. van der Voet tot voorzitter gekozen. Aan hem droeg ds. Buskes de verdere leiding van de vergadering, alsmede de leiding der ver eeniging over. De nieuwe voorzitter wees op het vele en goede, dat zijn voorganger heeft In de vacature ds. A. J. Wartena en ds. G. Oldeman werd voorzien door beider herkie zing. In de vacature mr. K. J. Hondius, af tredend wegens ambtsbezigheden, werd de heer J. J. WeEtSig te Amsterdam gekozien. In de vacature mr. P. J. de Kanter werd ds. L. H. Ruitenberg te Surhuisterveen gekozen. Hierna volgde de bespreking van het be leid van het hoofdbestuur. De afdeeling Lei den wees op de algemeene bekendheid met de wet van 13 Juli 1923 (gewetensbezwaren te gen de vervulling van den krijgsdienst) en verzocht het hoofdbestuur hieraan meer be kendheid te geven en de afdeelingen in deze kwestie richtlijnen te verstrekken. De voorzitter wees op de circulaire, die dienaangaande in voorraad is en wacht op de afname der afdeelingen. De afdeeling Drachten vroeg om meerdere concreetheid in zake de luchtbescherming en om in overweging te nemen een niet uitslui tend negatieve houding, hoe moeilijk deze kwestie van principieel standpunt ook is. De voorzitter wees er op, dat deze zaak ook bij het hoofdbestuur ernstig is overwogen, maar dat het initiatief in dezen moet worden overgeilaten aan ieder persoonlijk een „kerk en vrede"-lid zal dit echter nimmer doen op een wijze, die steun verleent aan bepaalde suggesties, welke luchtbescherming en oor logstoerusting samen doen vallen. De Ned. Slagershond vergadert. Verschillende voorstellen aangenomen. Donderdag jl. werd de Woensdag daaraan voorafgaande aangevangen jaarvergadering- van den Ned. Slagershond te Hilversum voort gezet met de behandeling der voorstellen, betrekking- hebbende op het stichten van een pensioenfonds. Verschillende voorstellen hadden daarop betrekking. Na een uitvoerige discussie werd besloten dat de daartoe in dertijd ingestelde Commissie voor Ouden- dagsverzorging dit vraagstuk nogmaals nauw keurig na zal gaan om te zien hoe en op welke manier een oplossing voor dit vraag stuk, dat steeds dringender klemt, is te be reiken. Wat het voorstel der afdeeling Assen be treft tot verdubbeling der uitkeering (bij overlijden, thans op f 100 gesteld, werd uit voerig van gedachten gewisseld. Hoewel sym pathiek tegenover het voorstel staande, ble ken verschillende afdeelingen, die zelf in dit opzicht reeds een toeslag op de Bondsuitkee- ring geven, niet genegen de benoodigde con- tributieverhooging te aanvaarden, zoodat dit voorstel verworpen werd. Aangenomen werd het voorstel der afdee ling Utrecht om in den vervolge de Bonds- contributie in twee halfjaarlijksehe termij nen te innen. Hét stichten van een studiefonds voor vakop leiding vormde het volgende agendapunt, waarover langdurig van gedachten werd ge wisseld. Tenslotte werd besloten het Bonds- bestuur op te dragen op korten termijn voor stellen in de richting te ontwerpen van stu diebeurzen voor minvermogenden. De vergadering droeg het Bondsbestuur eveneens op een rapport samen te stellen dat de slechte toestand in het slagersbedrijf gedocumenteerd zal aantoonen Verder werd besloten om zoodra het nieu we ministerie zal zijn opgetreden met kracht te ijveren voor een verhooging der thans zeer lage vergoeding, die voor de distributie van het z.g. volksvet wordt verleend. Ook ging de vergadering aceoord met het voorstel Groningen om, zoo mogelijk in sa menwerking met de Landbouworganisaties, ■bij de Regeering aan te dringen op verrui ming der teeltregeling voor rundvee. Verworpen werd het voorstel der Hilver- sumsche afdeeling om in den vervolge igeen benaderd vee meer te koopen. Een dergelijke boycott kan het bedrijf meer benadeelen dan ibevoordeelen. Wel werd besloten met kracht te blijven ageeren voor algeheele afschaffing van ihet benaderingssysteem. Vergiftige bessen gegeten? Jongetje te Hilversum plotseling overleden. Dondardagmiddag kwam het zesjarig zoon tje van de familie V., wonende in de Palm straat te Hilversum, ziek thuis. In den avond ging het kind braken. Men waarschuwde een dokter, doch toen deze kwam bleek het knaap je reeds .overleden te zijn. Vrijdagmiddag is het lijkje op last van den officier van justitie in beslag genomen. Men vermoedt, dat de jongen vergiftige bessen, van een struik, welke in het plantsoen staat, gegeten heeft. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K.B. van 17 Juni 1937, is met ingang van 1 Juli 1937 benoemd tot burgemeester der ge meente Pannerden de heer G. L. G. M. Cremers. Is met ingang van 1 Juli benoemd tot burge meester der gemeente Eijsden: mr. W. H. M. J. Lambooy. 34e NATIONAAL MIDDENSTANDS CONGRES. Op het 34e Naitonaal Middenstandscongres dat op 6 en 7 Juli a.s. te Zwolle zal wor den gehouden, de slotrede zal worden uit gesproken door Prof. R. Casimir. Aan het programma op den tweeden dag is nog toegevoegd een rede, uit te spreken door den heer J. van Eek, directeur van de N.V. Nederlandsche Middenstandsbank te Amsterdam, over het onderwerp „Samen werking". De op het conrges uit te brengen prae- adviezen zijn de volgende: „De rechtsvorm van het middenstandsbe- drijf", door Mr. C. W. A. Schürmann, ad vocaat te Rotterdam; „De electriciteitstarieven in Nederland en de noodzakelijkheid hunner grondige her ziening ten behoeve van de welvaart van het middenstandsbedrijf", door Ir. K. H. Haga, raadgevend ingenieur en electrotech- nisch adviseur van den Koninklijken Ne derlandsehen Middenstandsbond te Over- veen; „Organisatie en publiekrechterlijke ver tegenwoordiging yan het bedrijfsleven", dooi den heer F. L. van der Leeuw, directeur van het bureau van den Koninklijken Neder- landschen Middenstandsbond te 's Graven- hage. Wetsontwerp ingediend. Men wil ons land aan de spits brengen. Ingediend is een wetsontwerp hou dende bepalingen ter voorkoming en bestrijding van ziekten van bloem- bolgewassen en bloembollen. Ten aanzien van bloembollenziekten gelden tot dusver de volgende wettelijke voorschrif ten voor den in-, uit- en doorvoer en het in voorraad hebben, enz.: van bloembollen: le. Bollen en knollen van bloemgewassen die niet vrij zijn bevonden van voor planten schadelijke dieren en van plantenziekten, worden niet ten in- of doorvoer toegelaten. 2e Bollen en knollen van bloemgewassen, die bij daartoe verrichte keuring niet gezond zijn bevonden, mogen niet worden uitgevoerd. 3e. Door geelziék aangetaste hyacinten mo gen niet ten verkoop in voorraad worden ge houden, te koop aangeboden, verkocht, afge leverd of vervoerd worden. Er bestaan op dit oogenblik geen wettelijke voorschriften, welke de bestrijding der bloem bollenziekten zelf tot voorwerp hebben. Veel meer beperken de thans geldende voorschrif ten zich tot een verbod tot het verrichten van bepaalde handelingen met door ziekte aangetaste bloembollen. De rechtstreeksche bestrijding van bloembollenziekten is tot he den een werkzaamheid van particulieren aard gebleven. Eenige zuiver pri latrechte- lijke vereenigingen, zooals de vereeniging „De Hyacinth" en de vereeniging „De Narcis", welke groepen vormen van de Algemeene vereeniging voor Bloembollencultuur, hebben een keuring te velde in het leven geroepen, uitgeoefend door eigen keuringsdiensten. Mede dank zij deze diensten was reeds een niet onbelangrijke verbetering van het al gemeene gezondheidspeil der Nederlandsche hyacinten- en narcissencultuur bereikt, voor al, sedert door den Plantenziektenkundigen Dienst de keuringen van genoemde instellin gen ook bij de afgifte van uitvoercertificaten door dezen dienst werden betrokken. Door bij zondere omstandigheden hebben echter in de laatste jaren deze vrijwillige keuringen veel van haar beteekenis ingeboet. Doordat nl. in dien tijd tengevolge van de internationale economische ontwrichting de uitvoer van bloembollen in sterke mate is verminderd, blijkt er voor belangrijke partijen bloembollen geen behoefte meer te bestaan tot het verkrij gen van een uitvoercertificaat, zoodat aan die vrijwillige keuringen de drijfveer van het eigenbelang in vele gevallen is ontnomen. Aldus kon het geschieden, dat een aantal bloembollenkweekers zich er op ging toeleg gen hun bloembollen niet voor den uitvoer maar voor de bloemenproductie te telen, ten gevolge waarvan niet onaanzielijke hoeveel heden bloembollen aan de vrijwillige veld- keuringen werden onttrokken. Dat hiermede een ernstige bedreiging gepaard gaat voor de gezondheid van het Nederlandsche bolgewas, behoeft geen nader betoog. Vooral voor den uitvoer van narcissen zijn de consequenties daarvan niet ongevaarlijk te noemen wegens de veelvuldig voorkomende narcisvlieg, te meer nu de Ver. Staten van Noord-Amerika in 1936 weder voor den invoer van Neder landsche narcissen zijn opengesteld. Daar naast doen zich ook andere ziekten, zooals de rot- en schurftziekten der gladiolen, het aal- tjesziek, de virusziekten en het geelziek der hyacinten in die mate voor, dat moeilijkhe den bij den uitvoer van bloembollen van daar mee besmette soorten niet zullen uitblijven. Maatregelen, waardoor de haarden der ziekten worden aangetast, kunnen niet meer worden gemist. Hiertoe zal het noodzakelijk zijn aan de thans door de bedrijfsgenooten onderling getroffen voorzieningen een wette- lijken, dwïngenden grondslag te ver schaffen, waartoe dringende verzoe ken van de betreffende organisaties den minister van landbouw en vis- scherij dan ook hebben bereikt. Bij het nader hooren van de kringen der belanghebbenden bleek hem, dat ook andere, thans nog niet door particu liere organisaties ingestelde, bestrij- dingsacties noodig zullen zijn om den goeden naam van het Nederlandsche bloembolgewas ongerept te kunnen handhaven. Ter bereiking van de meest gewenschte re geling op dit punt zijn ampele besprekingen gevoerd met een veelzijdig samengestelde commissie van vertegenwoordigers van het bloembollenvak. Het resultaat van dit over leg is neergelegd in dit ontwerp van wet, dat, eenmaal tot wet verheven, Nederland op het gebied van de wering en bestrijding van bloembollenziekten aan de spits zal plaatsen. Het wetsontwerp Iaat in ruime mate speling aan het particulier initiatief, waarvan de verdienste in de practijk alom wordt erkend. In artikel 9 is de kern van de voor gestelde regeling gelegen. Het stelt den betrokkene voor het alternatief zelf de bestrijding van de zich open barende ziekteverschijnselen ter hand te nemen met inachtneming van de daartoe door den minister te stellen voorschriften, of van het constateeren van die verschijnselen te bevoegder plaatse melding te maken. Mercurius. Ledenaantal in 1936 iets teruggeloopen. Aan het jaarverslag over 1936 van den Nationalen Bond van Handels- en Kantoor bedienden „Mercurius" ontleenen we, dat het aantal leden op 1 Januari 1937 8373 bedroeg tegen 8402 op 1 Januari 1936. De inmiddels in getreden verbetering der economische vooruit zichten wettigt echter het vertrouwen, dat in 1937 het geleden verlies spoedig zal zijn ach terhaald. In totaal werden aan 1537 leden uit- keeringen gedaan tot een totaal bedrag van f 125.691.66. Omtrent de werkloozenkas wordt in het ver slag gezegd: Ook dit jaar weder een belangrijke vermin dering van het totaal bedrag der uitkeeringen, al zijn wij met een som van f 114.889,98 nog lang niet op het normale peil beland. Het kapitaal van ons Fonds tot Verzekering tegen Werkloosheid bedraagt per 31 December 1936 f 235.680,81, een bedrag, dat met ruim f 4.500 de totaal uitkeering over 1932 (topjaar) overschrijdt. Op 31 December bedroeg het aantal werk- loozen 866 (31 Dec. 1935 847) bij een ledental van 837 (v. j. 8402) zoodat pl.m. 10 1/3% (v. j. pl.m. 10%) onzer collega's het geluk van te mogen arbeiden moesten ontberen. Evenals vorig jaar ontvingen wij op de bij dragen (1936 f 70.675,57 v.*. f 87.696,32) een subsidie van 100%. De weerstandskas boekte een kapitaalsver meerdering van f 9.312,95 (v. j. f 10.005,43) waardoor het vermogen tot f 113.290,62 steeg. Wat de bondskas betreft, wordt geschreven: Het afgeloopen boekjaar moest worden afge sloten met een nadeelig saldo ad f 5.156.11, Ondanks het feit, dat de contributie-ont vangsten ongeveer f 3000 méér bedroegen dan werd begroot, resteerde hiervan voor de Bondshuishouding plus minus f 550 minder. De verklaring van deze tegenstrijdigheid is gelegen in de omstandigheid, dat de salarissen van hen, die zich gedrongen gevoelden zich bij ons aan te sluiten, vrijwel steeds op zeer laag peil stonden. De afdeelingen ondervinden daar van geen financieel nadeel, voor de Bondskas beteekende dit echter een geldelijk offer. De verdere oorzaak van het nadeelig saldo is gelegen in het overschrijden van diverse begrootingsposten, waarbij Propaganda en Acties met ongeveer f 2400 de voornaamste is. Het Bondsvermogen bedroeg op: 31 Decem ber 1928 f 216.902,72, 1929 f'275.824,75 1930 f 302.219.83, 1931 f 284.154,45, 1932 f 214'.671,64, 1933 f 218.408,20, 1934 f 284.336,98, 1935 t 336.536,70, 1936 f 377.602,86. „Wat zullen wij moeten bekennen als wij weer thuis komen?" „Afstand van de Noordpool aan een vreemde mogendheid!?"

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5