De Spaansche burgeroorlog. Sovjet-Rusland aan den afgrond. Thijs IJs en de booze kabouter Engelsch passagiersschip vergaan. Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT ZATERDAG 19 JUNI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD Verdediging van Bilbao wordt voortgezet. In het legerbericht van het groote hoofd kwartier van Franco wordt gezegd, dat de zegevierende opmarsch in Biskaje voort duurt. De rechtsche troepen hebben aan den rechteroever van de Nervion San Barnabe, Luchana en Langachu en ten zuiden van Bilbao Unceta bezet. Aan den linkeroever van de rivier, die bij Miravalles werd overgesto ken. werden Campa de Pasteloporta, Garneta, Melotegui en Arraiz genomen. De troepen van Franco zijn de stad dicht genaderd en kunnen waarnemen, dat de straten verlaten zijn. Uit mededeelingen van uit Bilbao gevluchte burgers en uit de aanwezigheid van Baski- sche versterkingen dicht bij de hoofdstad, welke uit de stellingen der rechtschen te zien zijn, zou, aldus verneemt Havas, bevestigd worden, dat de militie zich er op voorbereidt de verdediging tot in de stad zelf voort te zetten. Alle bruggen te Bilbao zouden voor zien zijn van lading springstof, welke bij de nadering van den vijand tot ontploffing zou den worden gebracht. Er zijn in de verschil lende straten barricades opgericht, met name in de Gran Via. Van het front van Biskaje verneemt Havas nog, dat de rechtschen na vrij hevige gevech ten de voorstad van San Esteban genomen hebben, ten noorden van Dos Caminos. Vier tanks der regeering hebben zwaren tegen stand geboden aan de infanterie van Na- varra, maar tenslotte dwong de artillerie hen in Begonia terug te trekken. Vrijdag constateerde men voor de eerste maal de afwezigheid van artillerie bij de Basken. Arrestaties te Barcelona. De executieve raad van de Independent Labour Party te Londen heeft gisteravond be kend gemaakt, dat het bevel tot arrestatie is uitgevaardigd tegen alle leden van den executieven raad der P. O. U. M. en tegen 40 leden van den raad dezer partij in Barcelona. Onder de personen, die gearresteerd zouden moeten worden, zou zich André Nin, de vroe gere Catalaansche minister van justitie be vinden. Wanneer de betrokken persoon niet zou kunnen worden gevonden zou zijn vrouw of een familielid als gijzelaar gevan gen genomen moeten worden. De executieve raad van de I. L. P. heeft gisteravond de regeering van Valencia een protesttelegram gezonden. Alle militroepen ingelijfd bij het Volksleger. Uit Valencia: Na den ministerraad, die vijf en een half uur bijeen is geweest, heeft de minister van onderwijs, Hernandez, ver klaard, dat alle nog autonome militietroepen thans bij het volksleger zullen worden inge- Voorts heeft de ministerraad een reeks maatregelen genomen ter bepaling en afba kening van de actie der politietroepen in Ca- talonië, naar de minister verklaarde is de toestand aldaar bevredigend. Italië en de Spaansche burgeroorlog Op bevel van den secretaris der fascistische partij zal het artikel „Guadalajara" van de „Popoio dltalia" waarin hulde gebracht wordt Talrijke passagiers bevonden zich aan boord. Havas meldt uit Orang, 18 Juni. Vanmorgen heeft men op het strand van Saida wrakstukken gevonden van het Britsche 15.000 ton groote stoom schip „Strathmore", dat op 6 dezer met talrijke passagiers van Malta was ver trokken voor een kruistocht in de Mid- deilandsche Zee. Op een afstand van drie mijl was de zee over een groote oppervlakte met olie bedekt. De oorzaak van de ramp is nog niet bekend. VIJFHONDERD GEZINNEN DOOR BRAND DAKLOOS. Nabij Baranowskze in Oost-Polen heeft een groote brand gewoed, ten gevolge waarvan 500 gezinnen dakloos zijn geworden. Londen's Burgemeester bezoekt Parijs. Tocht in een door vier paarden getrokken karos door de stad. De Lord Mayor van Londen, die op het oogenblik te Parijs vertoeft, om het Britsche paviljoen on de tentoonstelling te openen, heeft gisteren, gekleed in vol ornaat, verge zeld door zijn echtgenoote, een bezoek ge bracht aan het stadhuis van Parijs, waar te zijner eere een receptie werd gehouden. Hij reed naar het stadhuis in een karos, getrokken door vier paarden. De Lord Mayor werd plechtig ontvangen, de militaire mu ziek speelde de volksliederen van beide lan den. Hij teekende in het gulden boek. WEER EEN DUITSOH GEESTELIJKE VEROORDEELD. Uit Koblenz 18 Juni. De rechtbank alhier heeft een 42-jarigen Franciscaner broeder wegens onzedelijke handelingen tot 4 jaar tuchthuis veroordeeld. De wrijving in Palestina. Arabische pers eischt bijeenroepïng van het Pan-Arabische Congres. Uit Jeruzalem: De Arabische pers eischt. dat het Pan- Arabische congres onmiddellijk na de pu blicatie van het rapport van de Britsche Palestina-commissie bijeen zal komen. Het is aan te nemen, dat het Pan-Arabisch con gres bijeen zal worden geroepen, teneinde zijn standpunt ten aanzien van de Palestijnl sche kwestie te bepalen. Aan het congres zullen vertegenwoordigers van Irak, Syrië, Transjordanië en Palestina deelnemen. aan de Italiaansche legionair es, in alle ge bouwen der fascistische organen worden aangeplakt. Generaal Russo, chef van den generalen staf der fascistische militie heeft aan dit ar tikel een dagorder gewijd. Oostenrijk Schuschnigg vormt, een particu liere politiemacht. Dr. Schuschnigg. De Daily Herald meldt, dat bonds kanselier dr. Schuschnigg een parti culiere politiemacht vormt uit 8000 leden van het vaderlandsche front. Het uniform van dit corps, de S.K., zal blauw van kleur zijn. De organisatie komt overeen met de „zwarthemden" van rijkskan selier Hitier. Het corps zal gewapend zijn en zijn voor naamste taak is, aldus het blad, de Oosten- rij ksche nationaal-socialisten te bestrijden. Deze beslissing- zou volgens de Daily Herald verband houden met een onlangs ontdekte samenzwering tegen den bondskanselier, welke o.m. beoogde hem en zijn zoon te ont voeren. De „blauwe garde" van het Vaderlandsche Front zou niet officieel worden en derhalve in staat zijn snel en krachtig op te treden. Schuschnigg zal er zelf de leider van zijn, niet in zijn hoedanigheid van bondskanselier, maar als hoofd van het Vaderlandsche front. Veel leden der „blauwe garde" zullen gereeru- teerd worden uit vroegere leden der heim- wehr Dr. Schacht onderhandelt te Weenen. De Duitschë rijksbankpresident dr. Schacht heeft Vrijdag wederom een onderhoud-gehad met den president der Oostenrijksche 'Natio nale Bank, dr. Kienboeck, voornamelijk over vraagstukken betreffende het goede ren- en betalingsverkeer tusschen de beide landen. Gistermiddag heeft dr. Schacht aangeze ten aan een te zijner eere door dr. Kienboeck aangeboden noenmaal. België Van Zeeland te New-York. De Belgische minister-president en me vrouw van Zeeland zijn hier met de „Beren- garia aangekomen. Tegenover journalisten heeft Van Zeeland bij zijn aankomst o.m. verklaard, dat de dag nadert, waarop een poging in gezamenlijk overleg zal kunnen worden ondernomen om den reeds merkbaren gunstige omstandighe den een kans te geven vasten vorm aan te nemen, aangezien deze strekking gesteund wordt door bijna algemeenen wil tot verbe tering van het peil der bestaansomstandig- heden. Leening van een milliard. Bij Koninklijk Besluit is de minister van financiën gemachtigd te onderhandelen over een nieuwe leening van een milliard francs tegen 3VZ pet. Zeshonderd millioen hiervan zullen dienen ter consolidatie van schatkist papier a 4 pet. Polen Groot aantal communisten gearresteerd. De politieke politie heeft de laatste dagen 140 communisten gearresteerd. Onder hen bevond zich naar Havas meldt een spe ciale koerier, die twee dagen geleden uit Moskou was aangekomen, met de opdracht, de openbare meening in verband met de te rechtstelling van maarschalk Toechatsjewski te bewerken. JBritsch^Imdlië Politie neemt maatregelen tegen onlusten. Uit Amritsa (Pendjab) 18 Juni: De Britsche troepen hebben bevel gekregen zich gereed te houden in verband met de gespannen verhou ding tusschen Mohammedanen en Sikhs. De markten zijn gesloten, terwijl de politie ver schillende plaatsen bewaakt. Bij botsingen zijn 32 personen gewond. De onrust zou ontstaan zijn, doordat Mohammedanen een aanval heb ben gedaan op den stoet, die een door het ge- dooden Sikh naar de laatste rustplaats ge leidde. Frankrijk Oneenigheid in de financiëele Senaatscommissie. In de vergadering van de financieele com missie van den senaat heeft minister Vin cent Auriol de brieven voorgelezen, waarin Rist en Baudoin hebben medegedeeld, dat zij zich wenschten terug te trekken uit de com missie van beheer van het egalisatiefonds. Dit schrijven van de beide deskundigen, die hun meening te kennen gaven over den fi- RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-NOORD. TELEF. 16726 Pijnloos trekken inbegrepen Tegen onze bekende LAGE TARIEVEN. (Met garantie). BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING. Spreekuren alle werkdagen van 912 en 14 uur, Zaterd. 9—12 uur Avondspreekuren Dinsdag. Woensd. en Donderd. v. 79 u. (Adv. Ingez Med.) nancieelen toestand, heeft diepen indruk ge maakt op de leden van de commissie, die be loofd hebben dén inhoud van de brieven ge heim te houden. Na de vergadering werd geen enkel commu niqué gepubliceerd. Alfred Fabreluce schrijft in de „Liberté" dat ook Jacques Rueff zich terug zal trekken uit de commissie van beheer van het egali satiefonds. Italië Mussolini niet naar Duitschland? Men verklaart te Berlijn, dat de berichten in de buitenlandsche bladen over een aan staand bezoek van Mussolini aan Duitschland zuiver op combinatie berusten. Rusland Een Japansch oordeel over de jongste Russische „zuivering". De Japansche minister van buitenlandsche zaken. Hirota, die vroeger ambassadeur te Moskou is geweest, heeft in een commentaar op den toestand in de Sovjet Unie als zijn meening te kennen gegeven, dat Stalin waar schijnlijk maarschalk Toechatsjewski en zijn medewerkers om het leven heeft laten bren gen, omdat hij wilde voorkomen, dat de mi litaire leiders op politiek terrein te veel in vloed zouden krijgen. De toenemende populariteit van Toechats jewski vormde een bedreiging voor de positie van Stalin, die vreesde voor een herhaling van de mislukking van de Fransche revolu tie in de Sovjet Unie door verschijning van een anderen „Napoleon". Hirota verklaarde voorts van oordeel te zijn dat de jonge communisten in de Sovjet Unie de overhand krijgen over de ouderen. DE OUDSTE MAN VAN CANADA OVERLEDEN. Te North Bay (Ontario) is op 114-jarigen leeftijd de oudste man van Canada over leden. BOTSING TUSSCHEN TWEE MILITAIRE VLIEGTUIGEN. Nabij de Finsche stad Lathi zijn twee militaire vliegtuigen met elkaar in botsing gekomen en neergestort. Twee militairen zijn hierbij om het leven gekomen. Australische premier Maandag in ons land. Met een speciaal watervliegtuig. Naar wij vernemen zal de Australische minister-president Lyons, die een kort bezoek aan ons land zal brengen en o.a. een onder houd zal hebben met Dr. Colijn, Maandag middag omstreeks twaalf uur met een speciale vliegboot van de Imperial Airways uit Engeland te Schellingwoude arriveeren. De premier zal vergezeld worden door zijn echtgenoote en dochter. Het zou in de bedoe ling van den heer Lyons liggen onmiddellijk door te reizen naar Den Haag. 61e LUSTRUM AMSTERDAMSCHE UNIVERSITEIT. Het Amsterdamsche Studentencorps zal het 61e lustrum der Gemeentelijke Universiteit van 24 tot 30 Juni met festiviteiten van onder scheiden aard vieren. Liquidatie van alle staatkundige banden. Geen Rus is zijn leven meer zeker. Het jongste militaire proces. Op 12 Juni j.l. werd 's morgens vroeg door den, onder staatstoezicht gestelden, Russi- schen radio-omroep, medegedeeld, dat maar schalk Toechatschewski en 7 generaals van het Roode Leger terechtgesteld waren. Aan de executie ging een zitting van een uit mili tairen samengestelde rechtbank vooraf. Deze bestond uit: de maarschalken Boedjonni en Blücher, den chef van den generalen Staf Schaposchnikow, den commandant van de luchtmacht Alksnis, den commandant van het Wit-Russische militaire district, den com mandant van het militaire district Dybenko, om Leningrad, den commandant van het Noord-Kaukasische militaire district Kaschi- rin, den Kozakkencommandant Gortschajew en den president van dien oppersten militai ren raad Ulbrich. Toechatschewski en de 7 generaals werden van het volgende beschuldigd: lste. Spionnagediensten verricht te heb ben voor een vreemde mogendheid, die een vijandige, tegen Sovjet-Rusland gerichte, po litiek voert. 2de. Het plan gemaakt te hebben de Russi sche Maginot-linie te verkoopen. 3de. Door sabotage de kracht van het Roode Leger verzwakt te hebben. 4de. De nederlaag van het Roode Leger, voor het geval een vreemde mogendheid met een leger zou interneeren, voorbereid te heb ben. Het proces werd met gesloten deuren ge voerd. Noch een ambtenaar van het O. M. noch een verdediger was tegenwoordig. Ver schillende beschuldigden hebben tegen de aanklacht niets ingebracht. Ja, zij bekenden De militaire rechtbank veroordeelde Toe chatschewski en de 7 generaals tot den dood. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag (11- 12 Juni) werd het vonnis voltrokken Het officieele Russische militaire dagblad „Krasnaja Swesda" (De Roode Ster) schrijft hierover het volgende: „De spionnen zijn op heeterdaad betrapt. Zij zijn door het geheele Roode Leger en het geheele Russische volk veroordeeld. De waakzaamheid van den ge heimen inlichtingendienst en van het Volks commissariaat van Binnenlandsche zaken hebben een einde gemaakt aan het duistere werk en het verraad aan het daglicht ge bracht. Tegelijkertijd zijn de plannen, die hun fascistische opdrachtgevers voorbereiden, ont dekt. De samenzwering is vernietigd en de fascistische spionnendienst is uitgeroeid. De ontdekking van het complot is speciaal te danken aan het feitenmateriaal, dat de auto riteiten in handen viel bij het onderzoek van het archief van Jacob Gamarnik. In de laatste vijf jaar was generaal Ga marnik plaatsvervangend volkscommissaris van oorlog, chef van den politieken staf van het Roode Leger en de vertrouwdste mede werker zoowel van Stalin als van Worosjilof. Toen Toechatschewski gedegradeerd werd, werd ook Gamarnik van zijn post ontheven. Het tegen hem ingestelde onderzoek leverde veel belastend materiaal op. Hij zou een aanslag tegen Worosjilof voorbereid hebben, welke op een der eerstkomende inspectie reizen van den maarschalk door de Oekraïne uitgevoerd zou worden. Op Maandag 31 Mei bezochten eeniige hopge beambten van het Volkscommissariaat van Binnenlandsche Za ken hem in zijn woning en verzochten Ga marnik met hen mede te gaan. Als „deskun dige in buitengewone militaire aangelegen heden" begreep Gamarnik direct wat dit be zoek beteekende. Onder het voorwendsel zich even te verkleeden, ging Gamarnik naar de naastgelegen kamer en pleegde zelfmoord. De toesnellende beambten vonden hem met den revolver in de handdood. Zijn geheime archief werd onmiddellijk in beslag genomen en hierin zouden de bewijsstukken gevonden zijn, waaruit de schuld kwam vast te staan van Toechatschewski en de zeven andere te rechtgestelde generaals. Direct na de terecht stelling werden 200 officieren van het Roode Leger in hechtenis genomen. Worosjilof leidt de zuiveringsactie persoonlijk en benoemt in de ontstane vacatures nieuwe officieren op wier trouw en aanhankelijkheid hij gelooft te kunnen bouwen. Het staat vast, dat Worosji- ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. Het was duidelijk te zien, dat Baardenspons het eerlijk meende. Dikke tranen rolden langs zijn wangen en toen Thijs dit zag, kreeg ook hij medelijden met den kabouter. „Waarom heb je dit alles toch gedaan?" vroeg hij. „Ach, in het land, vanwaar ik kom, is dat altijd de gewoonte ge weest. Ik zat daar voor mijn genoegen en daarom hebben jullie nooit eerder last van mij gehad. Maar plotseling begon een beer te brullen, zoodat ik zoo bang werd, dat ik de beenen nam. Maar nu zal ik de spinnen gaan fluiten, dan moeten we zoo snel mogelijk het bosch weer vrij maken." „Mooi," zei Thijs, „dan zijn we verlost van alle webben en beesten. Laten we dan nu maar eens een feestje gaan vieren." lof's invloed en macht van dag tot dag grooter wordt. Stalin is door den dood van zijn moe der, die een oprechte en vrome vrouw was, diep geschokt en heeft zich meer en meer uit het openbare leven terugigetrokken. Slechts Worosjilof mag hem bezoeken om hem van den gang van zaken bij het Roode Leger op de hoogte te houden." Zoolang wij niet over nadere berichten be schikken hebben wij geen reden om aan de waarheid van dit, alleen de feiten weergeven de, bericht te twijfelen. Dat Duitschland de vijandige macht is, waaraan men het plan van de Sovjet-Russische Maginotlinie heeft ver raden. is als vaststaand aan te nemen. Dat wordt ook door den dagorder, welke door Wo rosjilof na de terechtstelling der samenzweer ders werd uitgevaardigd, bevestigd. In dien zelfden dagorder wordt beweerd, dat de sa menzweerders aan den buitenlandschen staat Duitschland dus beloofd hadden als tegenprestatie voor de te ontvangen hulp, het Rijk te zullen versnipperen door de Oekraïne af te staan. Reeds sedert den wereldoorlog is Duitsch- lands streven er op gericht, de Oekraïne van Rusland te scheiden en onder Duitschen in vloedsfeer te brengen. Dit vruchtbare land zou voor het overbevolkte Duitschland, waar het voedselvraagstuk van jaar tot jaar klem mender wordt, een welkome „korenschuur" zijn. Het is voor ons West-Europeanen moeilijk om ons in de beweegredenen van de samenzweerders te verdiepen. Van de veroor deelden stamt slechts Toechatschewski uit den ouden landadel en alleen hij heeft eer tijds de opleiding tot garde-officier in het oude Tsarenleger genoten. Gamarnik sproot uit een Poolsch-Joodsche familie en de Jood- sche dichter, Bjalik was zijn zwager. Tijdens den wereldoorlog brak Gamarnik met zijn familie. Hij verklaarde atheïst te zijn geworden en sloot zich bij de bolsjewisten aan. De andere veroordeelde officieren waren allen van lagere afkomst. Eidemann bijv. was de zoon van een onderwijzer aan een volks schooltje; Jakir, de zoon van een arm Joodsch werkman: Oeborewitsj de zoon van een kleinen boer, en zoo zouden wij voort kunnen gaan. Men kan het zich eigenlijk niet goed voorstel len, hoe deze officieren van gewone afkomst iets kunnen voelen voor het herstel van de kapitalistische heerschappij in Rusland. In den Sovjet-staat bekleeden zij hooge ambten, zoodat zij bij een omwenteling in elk geval slechts weinig te winnen hadden. Het heeft er echter allen schijn van, dat de toestand in Sovjet-Rusland zoo onzeker is geworden, dat niemand, welke hooge positie hij ook bekleedt, zijn leven zeker is. Men kan in Sovjet-Rusland geen maarschalk, generaal, minister of een anderen ambtenaar in een vooraanstaande functie noemen of zijn naam werd reeds eerder in verband gebracht met een gerucht, dat hij verdacht, gearresteerd of zelfs doodgeschoten was. En pas wanneer men hem in een ander verband hoorde noemen wist men, dat het een valseh gerucht was geweest. Zoo werd o.a. in begin Juni gefluisterd, dat het hoofd van de Russische luchtmacht. Janis Alksnis, uit zijn ambt ontzet en gearresteerd zou zijn. Alsknis is in Letland geboren en hij is op de gedachte gekomen om met behulp van valschermen troepen uit vliegtuigen achter de aanvalslinie van den vijand te brengen. Maar het bericht van zijn arrestatie blijkt uit de lucht gegre pen te zijn, want bij de behandeling van de spionnage-zaak voor het.krijgsgerecht was hij aanwezig. Deze voortdurende onzekerheid in Sovjet- Rusland leidt daarheen, dat iedereen ervan droomt naar het buitenland te vluchten. Hier uit vloeien tweeërlei soorten van misdadige practijken voort. In de eerste plaats smokkelt iedereen zijn gespaarde en ook wel door fraude verkregen gelden over de grens, waar zij op de banken onder een schuilnaam worden gede poneerd. En in de tweede plaats bereidt men zijn vlucht voor door een reeks van misdadige handelingen. Jagoda en Toechatschewski had den beiden omvangrijke voorbereidingen ge troffen voor hun vlucht naar het buitenland toen zij gearresteerd werden. Het is zelfs zoo ver gekomen, dat iedere Sovjet-Russische di plomaat, wanneer hij van zijn standplaats in het buitenland naar Moskou wordt ontboden, zich ernstig afvraagt of hij aan dien oproep gehoor zal geven, dan wel of hij in het buiten land zal blijven. Thans heeft de Sovjet-regee ring er iets anders op gevonden. De diplomaten worden naar Moskou geroepen voor een nieuwen post. Heel vaak echter worden zij niet meer naar het buitenland gezonden, maar ver dwijnen zij ergens in de Sovjet-Unie. Op dit oogenblik bijv. is de vertegenwoordiger van Sovjet-Rusland te Bei-lijn, Suritsch, naar Mos kou geroepen om uitgezonden te worden naar den gezantschapspost te Parijs. Tot nu toe is hij echter niet te Parijs aangekomen. En zelfs de opening van het Sovjetpaviljoen op de we reld tentoonstelling heeft zonder hem plaats gevonden, hoewel de uitnoodigingskaarten op zijn naam waren gesteld. Af te wachten blijft of Suritsch naar zijn nieuwe standplaats te Parijs, die men hem beloofd heeft, zal worden gezonden. Indien niet, dan heeft de Sovjet- regeering, zooals zij al jegens zoovele anderen heeft gedaan, om voor ons duistere redenen, maatregelen tegen hem getroffen. Zonder ons aan overdrijving schuldig te maken, kunnen wij zeggen, dat op dit oogenblik geen Sovjet- Russisch diplomaat zoo zeker van zijn post is, dat hij niet ieder moment naar Moskou kan worden teruggeroepen. Dan echter ziet hij zich voor een dilemma geplaatst: zal hij gehoor zamen en zich blootstellen aan het gevaar ge arresteerd te worden of zal hij in het buiten land blijven, waar hij zeker is, dat hem geen haar gekrenkt wordt? Dit gevoel van persoon lijke onzekerheid, dat reeds velen in den Sov jetstaat tot vertwijfeling en misdaad bracht, paart zich met het bewustzijn van de natio naliteitsverschillen, welke bestaan tusschen de 180 verschillende volkeren, die het Russische rijk omvat. Niet alleen enkele individuen, maar geheele volkeren willen zich van den Sovjet staat los maken; zij voelen zich ontgoocheld en bedrogen in hun verwachtingen van zelf bestuur en vrijheid, welke hun door de Sovjet- regeering beloofd was. Het is opmerkelijk, dat de terechtgestelde officieren allen buitenlan ders waren. Oeborewitsch en Poetna waren Litauers, Kork Este, Eidemann en Feldmann Letten, Jakir en Primakow tenslotte Joden. Het is interessant, dat Gamarnik reeds in zij'n jeugdjaren en door zijn politiekoen arbeid nauw met de Oekraïne verbonden is geweest: juist het gebied, dat volgens den jongsten dag order van Worosjilof door de samenzweerders van Rusland zou worden losgescheurd. Het complot in het Roode Leger en zijn ach tergrond geven een duister beeld van de ver wording in Sovjet-Rusland. Het zal weldra overbodig zijn over het bolsjewisme in Rusland te praten. Er is reeds geen bolsjewisme meer, alleen nog maar een wanhopige strijd van allen tegen allen, een liquidatie van alle staat kundige banden, hetgeen tot den chaos leidt.. KARL TI ANDER,

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6