EN ,::V DE WAARDE VAN AFVAL UIT HET VERLEDEN In Thijsse's Hof. iW\ f vNji' 1 TEMPELIERSSTR. 32 ZATERDAG 19 JUNI 1937 H A A RLEM'S DAGBEAï» 5 BERNADOTTE. 1764—1844. Moest een der generaals van Napoleon, Maarschalk Ney, aan wien wij ons vorige ar tikel wijdden, zijn leven eindigen voor het vuurpeloton, aan een tweeden onderbevelheb ber van den grooten Keizer was beschoren, dat hij een Vorstentroon zou beklimmen en de stamvader zou worden van een Koningsge slacht. Bernadotte. In 1809 brak in Zweden een paleisrevolutie uit die een einde maakte aan de regeering van den zonderlingen, bigotten, eenzelvigen en eigenzinnigen Koning Gustaaf IV. De Stenden verklaarden hem en zijn zoon vervallen van den troon en riepen zijn oom, den Hertog van Södermanland, als Karei XIII bot koning uit. Deze was toen ruim zestig jaar oud, zijn los bandig leven had hem vx-oeg tot een grijsaard gemaakt, die veel rookte, veel kaartte en veel aan spiritistische séances deed. Kinderen had hij niet en men kan wel zeggen dat de eenige taak die hij te vervullen had en die hij ook werkeli,jk vervuld heeft was: het zoeken van een troonopvolger. Een bepaalde groep in Zweden wenschte den zoon van den verbannen Gustaaf IV op den troon; de groote massa was evenwel tegen dit plan gekant en vernam tot haar vreugde, dat Karei het oog had oog had laten vallen op Prins Christiaan van Holstein. Al spoedig werd bekend dat de Koning den Prins officieel als zoon had aangenomen en hoewel Christiaan met zijn groote hoofd op een korten hals, zijn gedrongen lichaamsbouw en kromme beenen nu niet bepaald imponeer de, hoewel hij weinig voorname manieren had, alleen Duitsch sprak en zich in damesgezel schap linies en verlegen toonde, was men in Zweden tevreden: de dynastie zou voortbe staan. In 1810 deed de troonopvolger zijn in trede in zijn nieuwen staat, maar twaalf dagen na zijn komst trof hem tijdens een militaire inspectie plotseling een beroerte. Een half uur later was Zweden opnieuw zonder Kroonprins. Onder de generaals van Bonaparte heeft Jean Baptiste Jules Bernadotte, de zoon van een eenvoudig rechtsgeleerde, maar op zijn dertigste jaar al een militair van hoogen rang en met een indrukwekkenden staat van dienst, altijd een wat bijzondere plaats ingenomen. Persoonlijke sympathie bestond er tusschen den keizer en hem niet: Bonaparte koesterde eenige angst voor den man die wel eens zijn mededinger zou kunnen woi*den, Bernadotte heeft nooit willen meewerken aan de instel ling van het Keizerschap en heeft onverholen zijn afkeui-ing uitgesproken over de staatsgre pen, die generaal Bonaparte noodig had om tot dien hoogen rang op te klimmen. Waar schijnlijk zal hun wederzijdsche genegenheid ook wel niet zijn toegenomen toen Bernadotte trouwde met Desirée Clary, de dochter van een aanzienlijk koopman te Marseille. Immers, met datzelfde meisje is Napoleon eenigen tijd verloofd geweest, voor hij haar in den steek liet om Josephine de Beauharnais te trouwen. Haar oudste zuster, Julie Clary was met Napo leons broer Joseph Bonaparte gehuwd en De- sirée woonde bij hen in. Bernadotte was een goede vriend van Joseph en zoo leerde hij de achttienjarige kennen, die weldra het aanzoek van den toen 35-jarigen generaal aannam. - Juist in die jaren steeg Bonaparte snel in macht en aanzien. In 1804 werd hij tot Keizer gekroond. Kort na dien tijd zag Bernadotte zich tot maarschalk en tot Prins van Ponte- corvo verheven. Talrijke veldtochten heeft hij geleid en niet slechts door zijn moed en beleid maar ook door zijn gematigdheid en edelmoe digheid won hij de sympathie van velen, ook van tegenstanders. Na den dood van Christiaan van Holstein zond de oude Karei xm gezanten naar Parijs, die den machtigen Franschen Keizer nxoesten raadplegen over de troonopvolging in Zweden. Het was bloot toeval dat een van hen, luite nant Mörner, op deze missie in aanraking- kwam met Bernadotte. Of neen, het was te danken aan Bernadotte's edelmoedigheid. In 1808 was Mörner tijdens een veldtocht van Gustaaf IV in Fransche krijgsgevangenschap geraakt en thans herinnerde hij zich de hof felijkheid en welwillendheid waarmee hem de vijandelijke aanvoerder had bejegend. Daarom bracht hij hem, nu hij er de gelegenheid toe had, een bezoek. En in de overtuiging dat hij zijn land een dienst van groote beteekenis be wees, ging hij bij dit bezoek, opnieuw onder den invloed van Bernadotte's persoonlijkheid, zoover dat hij den maax'schalk dexi kroon van Zweden aanbood. Hij had geen enkele instruc tie, hij handelde geheel zelfstandig, de Koning- wist van niets, maar Mörner zeide kortweg: ,.Als gij aanneemt, zal heel Zweden U met vreugde als den toekomstigen Koning begroe ten." En Bernadotte nam aan behoudens goedkeuring van Napoleon en Karei XIII wel iswaar maar hij nam aan. Men kan zich de consternatie aan het Zweedsche Hof, aan het Ministerie van Bui- tenlandsche Zaken, bij de andere gezanten voorstellen. De vermetele daad van Mörner werd spoedig bekend. Overal in Zweden ont ving men het bericht met sympathie, zelfs met geestdrift. Bernadotte had bij het Zweed sche volk een goeden naam en het romanti sche van deze onverwachte candidatuur be- invloedde de stemming natuurlijk in de hoog ste mate. Ovei'al werden afbeeldingen van den maarschalk, zijn bekoorlijke jonge vrouw en hun elfjarig zoontje Oscar verspreid. Binnen enkele dagen sprak men over de kwestie alsof reeds alles geregeld was. Maar noch Napoleon noch Karei XIII had zijn opinie kenbaar ge maakt. Napoleon heeft zich zelfs nooit geuit: hij heeft lijdelijk toegezien hoe de zaken zich ontwikkelden. Voor Karei XIII was de situatie eenigszins pijnlijk; Bernadotte was tenslotte een burgerjongen. Maar voor het enthousiasme van zijn volk moest hij tenslotte zwichten. En zelfs zijn gemalin, die altijd den terugkeer van Gustaafs zoon, den wettigen troonopvolger, had voorgestaan en daarvan nooit een ge heim had gemaakt, boog eindelijk het hoofd. Den 2len Augustus 1810 werd de acte, waarin Karei XIII aan den Rijksdag voorstelde den Prins van Pontecoiwo, Maarschalk Bernadotte. tot Kroonprins van Zweden te kiezen, met groote meerderheid aangenomen. „De geest drift van het ander zoo koele en bedachtzame Zweedsche volk kwam", zegt een geschied schrijver dier dagen „het delirium nabij". 20 October 1810 landde de nieuwe Kroon prins in Zweden, bejubeld, toegejuicht en ge huldigd als een waren sprookjesprins. Na de eerste ontmoeting met zijn nieuwe ouders was ook bij hen alle aarzeling weggevallen. Berna dotte bleek volstrekt niet de lompe republi- keinsche houwdegen der revolutiejai-en te zijn, wat men gevreesd had, maar een charmante en innemende, beschaafde en hoffelijke edel man, die met groote tact optrad en overal ver trouwen inboezemde. Desirée, thans Kroonprinses van Zweden, voelde zich in haar nieuwe vadeidand in het geheel niet thuis. Na een bezoek van enkele maanden keerde zij naar Parijs terug. De kleine Oscar bleef bij zijn vader en gedurende twaalf jaar heeft Desirée haar man noch haar zoon gezien. Al heel spoedig kwam het tot een botsing tusschen Zweden en Frankrijk. De nieuwe Kroonprins, wien de Koning steeds meer de leiding der staatszaken overliet, wenschte Zweden in geen enkel opzicht van Napoleon afhankelijk te maken. In 1912 sloot Berna dotte een bondgenootschap met den Russischen Czaar. Na Napoleons ongelukkige tocht naar Moskou streden de Zweedsche legers met de geallieerden mee. Maar toen na den slag bij Leipzig de verbonden mogendheden Frankrijk binnentrokken weigerde Bernadotte mee te gaan en keei-de met het Zweedsche contingent naar het Noorden terug. Pas toen de Keizer afstand had gedaan van de troon, zette Ber nadotte voet op Franschen bodem. 18 Januari 1818 viei'de heel Zweden als elk jaar den vei'jaardag van den Kroonprins. Aan den maaltijd ten hove hief de Koning het glas op om een hartelijk woord tot zijn geadop- teerden zoon te spreken. Maar plotseling zakte hij ineen, door een beroerte getroffen. Acht dagen later stierf hij. Bernadotte werd onder den naam Karei XIV Johan Koning van Zwe den. Onder de brieven waarin hij met zijn troonsbestijging werd gelukgewenscht, bevond er zich een van den verbannen Gustaaf IV. „Moge Uwe Majesteit tot het geluk van Zwe den regeeren", schreef hij. zoodra hij .de tij ding van Kareis dood had ontvangen Desii'ée zat in haar woning te Parijs piano te spelen, toen zij het bericht ontving. Zij sloot haar vleugel en heeft sindsdien geen toets meer aangeraakt. „Het past een Koningin niet slecht te spelen", moet zij gezegd hebben. Maar nog vier jaar bleef de nieuwe vorstin in haar oude woning. Pas toen haar zoon Oscar zich verloofde met Josephine van Leuchtenburg, kwam zij naar Zweden en nam haar intrek in het Koninklijk paleis. Bernadotte heeft tot 1844 geregeerd en voelde zich geheel Zweed. Desirée heeft Frankrijk nooit kunnen vergeten. Na den dood van haai" man heeft zij nog plannen gemaakt naar Parijs terug te keeren. Maar toen viel de schei ding van haar zoon en vijf kleinkinderen haar toch te zwaar. Als Koningin-weduwe is zij nog aanwezig geweest bij de kroning van haar oudsten kleinzoon Karei XV, die gehuwd was met Prinses Louise, een der kleindochters van onzen Koning Willem I. Een jaar later stierf zij. P. H. SCHRöDER. De Heggerank of Bryonia. Vak X is in den afgeloopen winter voor de helft gekapt. De rest volgt later en dan ko men weer andere vakken aan de beurt. In middels groeien de vakken XI en XVIII weer omhoog. Door een listig rouleerings-systeem kunnexi wij zoodoende voortdui'end in onzen Hof eikenhakhout-perceelen voorhanden heb ben van één tot tien jaren oud en dat waar borgt weer een groote verscheidenheid van flora en fauna en een voordeelige ontwikke ling van den boschgrond. Over zoo'n pas gekapt perceel is natuurlijk honderd uit te vertellen. Nu, dat komt wel. Voor vandaag vraag ik uw aandacht voor de klimplanten, diet door het kappen van hun steun zijn beroofd. Het zijn er hier twee: de Hop en de Heggerank. Toen hun loten dit voorjaar uit den grond kwamen, misten zij de eikenstangen, die jaar in jaar uit steun verschaft hadden en nu moesten ze onbehol pen langs den grond kruipen en kronkelen en daar bloeien te midden van het lagere on kruid. Bij enkele hebben wij een stokje gestoken en zoo kunt ge dan nu gemakkelijk in vak X kennis maken met een van onze mooiste en merkwaardigste boschplanten, de Heggerank of Bryonia. Nergens in ons land groeit die in zoo grooten overvloed als in het' Kennemer- duin en wanneer gij haar eenmaal hebt leeren kemien, dan zult ge haar ook op dozijnen plaatsen in den Hof ontdekken, waar zij klimt en klautert in de struiken. Deze Heggerank behoort tot een familie, die bekend is om den fabelachtig snellen groei. Dat is de Komkommerfamilie, waar toe ook behoorde de „Kauwoerde", die in één nacht zoo snel opschoot, dat de profeet Jona er schaduw onder kon vinden. Centrale Tandheelk. Kliniek KENAUPARK 26 A TELEF. 12644 KUNSTTANDEN EN GEBITTEN ZIEKENFONDSTARIEF Spreekuren: 911 en 12. Dinsdagavonds 6.30—8.30 uur. (Adv. Ingez. Med.) Hef geneeskrachtige fiKttftl zoutwater ifl van Bad Boekelo I1! iWA1# geneest Rheuma- j tiek, Ischias, enz. U A evengoed als buitenlandsche baden. (Adv. Ingez. Med.) De Heggerank of Bryonia. Let op de kurke- trekkervormige ranken. Zoo snel groeit onze Bryonia nu niet, maar toch nog wel zoo dat ge' in een half uur vorde ring kunt constateeren. De groeiende plant zendt ranken uit. Die zitten eerst als een hor loge veer ongerold tusschen de sierlijke blaad jes van den groeitop, strekken zich x*echtuit, worden al langer en langer en slingeren in het rond, totdat ze een steuntje vinden. Daar buigen ze zich dan ook heen en dat gebeurt met een snelheid ongeveer gelijk aan die van de punt van den minuutwijzer van een gewoon horloge. Heeft de rechte rank zich eenmaal vastgegTepen, dan gaat ze zich kurketrekker- vormig samentrekken en zoo wordt de plant verankerd en omhoog geheschen. Wanneer ge zoo'n rank, die pas begint, goed observeert, dan een toertje van een half uur door den tuixx maakt en weer naar die rank terug keert, dan is de vordering duidelijk waameenx- baar. De heer J. Mol van Multïfilm heeft een versnelde film gemaakt van een groeiende Heggerank. Daar zie je in enkele seconden ge beuren, wat in de natuur een halven dag ver- eischt. Het is haast angstig om te zien hoe die ranken trillend en wuivend zoeken en grijpen en hoe strak eindelijk die kurketreklterdraai wordt aangetrokken. Nu moet ge voor uzelf nog maar eens uit- kijkeix naar de mooie groengele bloemen en hoe die op sommige planten mooie groene, la ter roode bessen geven. De plant is namelijk tweehuizig; de vrouwelijke planten hebben een bolletje onder de bloem (het vruchtbe- Eeuwenlang gingen waardevolle stoffen verloren. In November van het vorig jaar, is in Duitschland een verordening tot atand gekomen, waarin de algemeene richtsnoeren tot de inzameling van afval werden vastgesteld. Deze inzameling is thans met volle kracht aangevat, en hoewel men overtuigd is, hierdoor niet de de schaarschte aan grondstoffen te kunnen overwinnen, toch bereikt men er mee dat de grondstoffen voor een deel niet tegen kostbare deviezen in het buitenland moeten worden ge kocht. Een stukje geschiedenis. Wie zich geroepen voelt een geschiedenis over afval te gaan schrijven, zou systematisch ongeveer als volgt te werk kunnen gaan: Eerste tijdvak: afval wordt verwaarloosd. Tweede tijdvak: het blijft waardeloos, doch men wil het zoo gemakkelijk mogelijk kwijt. Derde tijdvak: Nog altijd waardeloos, doch het wordt lastig omdat het veel ruimte gaat Innemen. Vierde tijdvak: De aanwezigheid van alfval brengt kosten med x en men denkt na over middelen om het op de een of andere manier te gebruiken. Vijfde tijdvak: Men komt tot de ontdekking, dat verschillende stoffen, die men vroeger als waardeloos heeft weggewoi-pen, opnieuw doel matig kunnen worden gebruikt. Het afval-probleem ontstond dus eerst, toen vuil en afvalverwijdering moeiten en kosten begonnen te veroorzaken. Dit probleem was in vroeger dagen onbe kend. Het dateert van de laatste eeuw, toen massa-productie van goedei'en ontstond in een aantal, zooals het mensehdom nog nimmer had voortgebracht. Met die toenemende pro ductie zag men zich tevens gedwongen een oplossing te vinden voor het afval, waaraan men tevoren nauwelijks aandacht had ge schonken. Wat men vroeger van de voedingsmiddelen niet gebruikte, was goed voor de huisdieren of voor de bemesting van den grond. De am bachten hadden slechts weinig afval, of beter gezegd men had er geen last van. Wat men niet kon gebruiken, werd verbrand, of men wierp het in gracht of rivier. (We zouden niet gaarne beweren, dat dit thans niet meer ge beurt!) Met de resten van spijzen wist men vroeger niets te beginnen. Op het land gingen ze naar de mesthoop, en in de steden wiei-p men ze op straat, tot groot genoegen van de varkens, die daar vrij rondliepen. Het afval krijgt waarde. Vooral in de oorlogsjaren 19141918 en kort daarna, toeir de nood en het tekort in verschillende landen groet was, heeft men dingen die vroeger achteloos werden wegge worpen, leeren waardeeren. Alles werd be waard en gebruikt, teneinde er stoffen aan te kunnen onttrekken, die men weder op andere wijze kon gebruiken. Zoo werden in 1916 in Duitschland bijna acht milliard pittenvan vruchten verzameld tot een gewicht van vier millioen kilo, die 2000 kilo olie opbrachten en we weten nog wel uit eigen omgeving, hoe in die sombere dagen oud papier, gummi, kurken en alle mogelijke af valproducten zorgvuldig werden verzameld. De stad Berlijn had kort voor den oorlog aan het Oder-Spree-kanaal een uitgestrekt stuk grond, waarheen het stadsvuil met schepen ginsel) de mairnelijke missen dat bolletje, maar hebben een aardige meeldraden-prop. De bloemen worden druk bezocht door hom mels en bijen. Bryonia is een vaste plant, die overwintert met een dikken witten wortel. In den loop der jaren kan die wortel geweldig groot worden: twee, drie menschen hoofden. Geen wonder dan ook, dat zoo'n oude plant loten kan ma ken van meer dan tien meter lang en dan heele struiken kan bedelven, of heele vloerexi kan bedekken op kale vlakten in het duin, waar het konijn geen heestergi-oei heeft toe gelaten. De Heggerank is namelijk een der zeer weinige planten, die door het konijn niet wor den aangetast. JAC. P. THIJSSE Het meisje in den zwarten mantel. door J P. BALJé. Amsterdam stond blank! Dat kon men geen regenen meer noemen. Stralen als pijpesteelen kwamen naar beneden. Urenlang duurde deze zondvloed nu al. In de gooten borrelde en kolk te het, over het spiegelgladde asphalt stroom den ï'iviertjes, van de daken lekten straaltjes in de halzen van de zich dicht langs de hui zenrijen voortspoedende menschen. En nu de kantoren leegliepen, raasden de taxi's met vrachtjes door de stad, telkens weer het water hoog opzwiepend, en alle vluchtheuyels waren .uitverkocht". Als er een tram met snerpend geluid van remmen aankwam, was er een wilde drang naar de balcons. Menschen wrongen zich naar binnen, als haring in een ton. zat, stond of hing men. Toontje hing tusschen twee passagiers op het achterbaleon van lijn 5. Hij was één van de weinige menschen, die op dezen vochtigen dag- niet uit hun humeur waren. Toon had geen hekel aan regen. Hij hing heel gezellig tusschen twee dikke heeren in, en hij genoot van het knappe toetje van het meisje in den zwarten regenmantel. Geen seconde verloor hij haar uit het oog, al zorgde hij er wel voor, dat het niet opviel. Bij het opstappen had hij haai- al direct gezien, want Toontje had „oog" voor vrouwelijk schoon. Een kittig, vlug figuurtje, slank in dien zwartglimmenden regenmantel. Een leuk snuitje met heldere, pientere oogen kwam van onder een aardig regenkapje kijken. Toontje was „weg" van haar. En hoe langer hij naar haar keek, hoe meer hij in extase raakte. Sjonge, dacht Toontje, dat is wat voor mij. Toen ze op de Munt uitstapt, schoot Toontje haar onmiddellijk achterna. Ze liep naar een andere tramhalte maar nog voor ze die be reikt had, schoof Toontje zijn arm al door de hare, en hij keek haar glimlachend in het ver baasde gezicht. „Dag", zei hij met een vriendelijk knikje. Het meisje stond direct stil en ze rukte met een boos gebaar haar arm los. „Onbeschaamde vlegel", zei ze met een hoogrood kleurtje op de frissche wangen, „zoo'n brutaliteit heb ik nog nooit meege maakt." Toontje grijnsde. Zoo zonder meer liet hij zich niet uit het veld slaan. ,,'k Loop een eindje met je op", zei hij, „en onder je parapluutje is het drooger." Opnieuw schoof hij naast haar, en ze deed een paar stappen achteruit. „Als U me niet onmiddellijk met rust laat, roep ik een agent", dreigde ze. Nóg ooiijker werd Toontje's gezicht. „Agent is niet kwaad!" antwoordde hij dx-oogweg, en hij keek rond, alsof hij er een zocht. „Zal ik er eentje voor je roepen?" Ze klemde de lippen op elkaar en duidelijk zag hij haar vex-warring en aarzeling. „Kom!" zei hij. en nu gx-eep hij haar arm resoluut, „we moeten eens een paar woordjes met elkaar smoezen. En daar hebben we geen agent bij noodig. hè?" Zijn blik was zoo veelbeteekenend en door dringend. dat ze even een beweging van schrik maakte. Maar ze stapte gedwee naast hem voort. „Je bent een handig heksje", prees Toontje, „ik zag je „werken" op de tram. 't Is, dat ik van het „vak" ben, en de knepen ken, anders had ik er vast geen erg in gehad. Je deed het kra nig.. Ze zei niets en haar oogen staarden naar den grond. Toontje meende, dat hij haar gerust moest stellen. ,Van xxxij heb je niets te vreezen, beste meid. Ik heb alleen maar bewondering voor je. Een zegen anders, die regen, niet? Stampvolle tramhaltes, stampvolle balcons, een reuze ar beidsveld. En toen ik je zoo zag, kreeg ik plot seling een fijn ideetje. M'n maat hebben ze van de week ingepikt, en ik vind het veiliger met eexx compagnon te werken. Eén pikt de boel in. de ander springt met de buit van de tram. En nou dacht ik, zoo, Toontje, je kan geen handi ger en bekoorlijker compagnon wenschen, dan dat handige kindje met haar zwarte x*egen- mantel". Vol verwachting keek hij haar aan. „Sjonge, wat ben je mooi", voegde hij er nog aan toe in oprechte bewondering. Voor het eerst kwam er een lachje om haar mond. Het deed Toontjes hart nog wat sneller kloppen. „Nou?" vroeg hij, „wat zeg je?" Ze stond stil. Ze waren bijna de heele Vijzel- straat afgeloopen. ,,'k Ben er hier!" verklaar de ze. En dan, toen ze Toontje's vragend ge zicht zag: „Tja, ik voel er wel wat voor. Maarx-ewe kennen elkaar nog niet. Mag ik er nog even over nadenken? Kom me dan vanavond om acht uur afhalen, dan praten we er nog eens over. Hier, deze bel", wees ze, en ze drukte er meteen op. „Allright", zei Toontje, en hij sloeg zijn arm om haar heen. Maar net ging de deur open, ze duwde hem weg en glipte naar binnen. Even nog kwam haar kopje om het hoekje, en Toon tje zag twee tuitende lipjes, die guitig: „Nóg niet. Vanavond misschien.fluisterden. Toontje merkte niets van den stortregen, 'die zijn jas doorweekte, en hij stapte midden in groote plassen. Hij glunderde over z'n heele gezicht, en hij dacht aan acht uurdan zag hij haar weer, en dandan kreeg hij mis schien de kus, die hij zooeven had willen ste len van die lieve, roode lipjes Toen Toontje thuis zijn drijfnatte jas uit trok, schrok hij. Allemachtig, waar was de gou den Parker gebleven, die hij gejat had. en voor 't gemak maar in zijn vestjeszak had gesto ken? Weg! Nergens te vinden! Die kleine heks! Toontje stampvoette van kwaadheid. Ze was nóg handiger, dan hij dacht. Want het laatste trucje had hem heele- maal om den tuin geleid. Nü snapte hij best. dat ze xxiet in de Vijzelstraat woonde, en dat ze alleen maar op het belletje had gedrukt om hem te misleiden. En hij had ook inderdaad gedacht, dat ze daar woonde. Zoodra hij zijn hielen gelicht had, was ze natuurlijk de deur weer uitgeglipt. Dat was duidelijk! Maar wat hem niet duidelijk was, en wat hem nog het allermeest ergerde, want het krenkte hem in zijn „vak-eer", was, dat hij met geen mogelijkheid kon zeggen, of ze die Parker al op de tram gegapt ha'd, dan wel on derweg, of tijdexxs zijn mislukte omarming..., werd vervoerd. Hooger en hooger stapelden de afvalproducten zich op. Toen men later werk zocht voor de Engelsche krijgsgevange nen, herinnerde men zich de bergen vuil, die daar stonden. Men Het dit vuil van meer dan twintig jaar over de nabij gelegen onvrucht bare stukken grond uitspreiden, met het resul taat, dat de eenmaal zandige vlakte met groente en met bessenstruiken en vrucht- boomen kon worden beplant, Vele kleintjes. Een voorbeeld van hetgeen verloren kan gaan, leveren de cementzakken bij den bouw van het Panama-kanaal. De cementfabrie ken hadden zich bereid verklaard een ver goeding te geven voor iedere leege zak. welke ze terugontvingen en het aantal daarvan was in November 1910 opgeklommen tot 660.000. Teneinde de vracht zoo laag mogelijk te houden, kwam men op de gedachte de zakken voor het inladen nog eens uit te schudden, met het resultaat, dat men maandelijks op deze wijze nog ongeveer 1500 vaten cement ver zamelde! Een afvalproduct, ook in ons land tegenwoordig niet onbekend, zijn de hoogovenslakken, waar mee men aanvankelijk niets wist uit te rich ten. Later ontdekte men. dat deze een uit stekende messtof opleverden. Toch staat het -bruikbaar maken van afval producten waarschijnlijk nog in een begin stadium. Het kolenverbruik b.v. is nog altijd onge- loofelijk verkwistend. De stooommachixxe ver bruikt ongeveer 10% van de in de brandstof opgehoopte energie en in onze kachel is het nuttig effect xxiet veel meer, zoodat het tegen- woordige kolenverbruik uit econnomisch oog punt niet alleen verkwistend, maar zelfs ver nietigend kan worden genoemd. Hoeveel zou er in den loop der eeuwen aan waardevolle afvalproducten ver loren zijn gegaan? Hercules is ixx onze oogen een verkwis ter, omdat hij voor het reinigen van de stallen van Augias geen beter mid del wist, daxx de rivieren Alpheus en Penens er door te leiden. Op deze radicaal maar zeer oixeconomische manier werd het stalvuil dat zich dertig jaar lang had opgehoopt ixx ééix dag verwijderd! Maar het ging tevens verloren. Zoo zijn de afvalproducten over de geheele aarde eeuwen laixg verloren gegaan. En de verandering, die hierin thans misschien zal komen, is nog maar een klein begin. W. S. Uitgifte gemeente Amsterdam. Reductie op vrije inschrijvingen. Naar wij vernemen, is bij de op 17 Juni gehouden ixxschrijving op de uitgifte der ge meente Amsterdam f 13,715.000 obligatiën der 31/2 pet. tweede leèning 1937, tot den koers van 99 pet. door de oude obligatiehou ders voor eexx zoodaixig bedrag gebruik ge maakt van hun x-echt van voorkeur, dat op de vrije inschrijvingen een zeer belangrijke re ductie zal moetexx wordexx toegepast. PROGRAMMA, VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZONDAG 20 JUNI. Progr. I Hilversum I. Progr. II Hilversum EE. Progr. III 8.30 Parijs Radio, 9. Brussel, 10.50 Pauze, 10.55 Keulen. Radio, 12.50 Vlaamsch Brussel. 1 2.50 Fransch Brussel, 3.20 Keulen Radio. 8.20 Keulen, 10.20 Fraixscb Progr. IV. 8.30 Vlaamsch Brussel, wich, 2.20 Fransch Brussel 2.35 Droitwich, 4.20 London Regional, wich, 5.20 London Regional, 6.35 11.00 Keulen. Progr. V. 8.30—12.00 Diversen. 00 Fransch 11.40 Parijs .30 Keulen, 5.20 Parijs Brussel. 12.50 Droit- Pauze, 2.40 4.50 Droit- Droitwich, PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE op Maandag 21 Juni 1937*. Progr. I Hilversum I. Progr. II Hilversum n. 111 8;00 Ke,llen; ll-05 Droitwich; P;?LVI?,a™s,eh Brussel; 2.20 Parijs Radio; 2.50 Droitwich; 3.55 Deutschlandsender4 05 Parijs Radio; 4.20 Keulen; 5.20 Parijs Radio* 6.20 London Regional; 7.20 Vlaamsch Bxrns- sel; 7.50 Parijs Radio; 8.20 Fransch Brussel* 9.20 (London Regional; 10.20 Fransch Brussel 11.40 Boedapest of diversen. Progr. IV. 8.00 Vlaamsch Brussel; 9.20 Pauze 10.35 London Regional; 1.05 Droitwich' 2.20 London Regional; 5.05 Droitwich; 6 40 Keu len; 7.00 Droitwich; 8.20 London Regional - 9.00 Droitwich. Progr. v. 8.00—7.00 Diversen. 7.00 eigen gramofoonplaten-concert- dans muziek. 1. There's 110 more you can say; 2 Moon over Miami; 3 Fin a4 Round aboixt Regent- street; 5 Rosalie; 6 When I lost my heart; 7 Our days together; 8 Dear Senorita; 9 I'm lonesome for you, 10 The open air Brigade 11 Negro cradle song; 12 Sympathy Walz- 13 Piano Medley; 14 Our days togetheer; 15 At the close of a long, long day, 8.0012.00 Diversen. HANDELSBLAD GRATIS Zij, die zich thaxxs aboixneeren ont vangen het Handelsblad deze maand GRATIS. Abonxxementen 1.90 per maand en 5.50 per kwartaal. Buiten Amsterdam verhoogd met 20 cent per maand voor verzending. Abonnementen op te geven bij het Bijkantoor Handelsblad (WENSING'S Alg. Adv.-Bureau) Telefoon 10209. (Adv. Ingez. Med.).

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 9