Moderniseering der Haarlemsche Reiniging De Kabinetsformatie. Langste Dag. BERICHT Hef belangrijkste 54c JAARGANG No. 16561 VerScliiint Hapelijks, ïïehalve bp Zon- 'en Reestïïasfén. MAANDAG 21 TUNT 1037 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week f 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72Va. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230 ADVERTENTTëN 1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid 2000.—, overlijden f 400.—, verlies van hand, voet of oog 200.—, beide leden duim f 100.—, één lid duim 50—, alle leden wijsvinger 60—, één of twee leden wijsvinger ƒ25—, alle leden anderen vinger ƒ15.—, één of twee leden anderen vinger ƒ5—, arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15—, polsbreuk ƒ15— Ttuttat"*\t n mru,,)c Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. LZ 1 AU UN A o. Het verloop van dr. Colijn's pogingen om een nieuwe regeering te vormen laat zich al ge durende een week alles behalve gunstig aan zien. Zoo weinig gunstig laat het zich aanzien, dat bij herhaling het gerucht gaat dat de for mateur tenslotte zijn pogingen wel zal moeten opgeven en dit aan HJVL de Koningin mede- deelen, met het gevolg dat H.M. de opdracht aan een ander zou dienen te verstrekken. Dergelijke berichten moeten de eenvoudige lieden, wier gedachtenproces zich niet op de slingerwegen der politiek ontwikkelt en zij vormen de onbestreden meerderheid in den lande wel verbijsteren. Colijn heeft immers, na vier volle jaren met zijn extra-parlemen taire kabinet „op breede basis", samengesteld uit vijf partijen, geregeerd te hebben, een on miskenbare verkiezingsoverwinning behaald! Hoe is het nu mogelijk dat hij, wien men zoo wel persoonlijk als in zijn regeeringsformatie zooveel bijval heeft geschonken, zou kunnen falen in zijn poging, op denzelfden weg voort te werken? Aangezien ook de lezers van een neutraal dagblad een uiteenzetting zij liet dan slechts een objectieve van deze aangele genheden zullen wenschen, zal ik die pogen te geven. De ironie van het politieke Lot wil dat juist Colijn's persoonlijke succes het hem thans zoo moeilijk maakt, een nieuw kabinet op breede basis te vormen. Het is dit persoonlijke suc ces, dat ook velen van niet-antirevolutionaire richting ertoe bewogen heeft, hun stem op hem uit te brengen. Zoo talrijk waren zij, dat de A. R. 17 zetels in de nieuwe Tweede Kamer behaalden instede van de 12, die hun in aanmerking genomen de nieuwste bereke ningen van de Kieswet anders denkelijk ten deel waren gevallen. In de practijk kwamen stemmen, die extra op dr. Colijn werden uit gebracht, dus niet aan hem persoonlijk ten goede maar aan de nrs. 13,14, 15, 16 en 17 van de A. R. lijst, die erdoor in de Kamer kwamen. Wij leven namelijk onder het stelsel der Even redige Vertegenwoordiging, waarbij men op partijen stemt. Het gevolg van dezen loop van zaken was dat de drie rec.htsche partijen, R.K., A.R. en C.H., die in vroeger tijden coalitie-regeeringen hebben gevormd, gezamenlijk 56 zetels ver wierven. Zonder den extra-aanhang van dr. Colijn zouden zij er maar 51 verkregen hebben, hetgeen te weinig is om mee te regeeren. Maar 56 geven een regeeringsmeerderheid. Deze nieuwe situatie leidde, blijkbaar voor namelijk bij de R.K. Staatspartij, tot een streven om de coalitie te herstellen en daar mee opnieuw een parlementaire regeering te vormen, die het Christelijk beginsel in de staatkunde zou vooropstellen. Dr. Colijn, dit streven kennende, begon zijn formatie- pogingen met het ontwerpen van een formule die naar hij hoopte zoowel voor de drie be wuste partijen als voor de V.D. en V.B. aan vaardbaar zou zijn, want hij wenschte kenne lijk het kabinet-op-breede-basis te handhaven. De vrijzinnige partijen achtten deze formule evenwel niet in overeenstemming met hun be ginselen te brengen en mr. Oud legde te Leeuwarden in een partijbijeenkomst de ver klaring af, dat in geen geval het beginsel aan een ministerschap zou geofferd worden. De V.B. toonden dezelfde opvatting en speciaal van vrijzinnige zijde ontstond toen hevig pro test tegen hetgeen men als manoeuvres van de R.K. Staatspartij bestreed. In het verdere verloop van de Haagsche be sprekingen, voorzoover dat aan het licht kwam, bleek dat de R.K. blijkbaar wel bereid waren tot de aanvaarding van een tweetal vrijzinnige „vakministers" met welke gedachte de vrijzin nige partijen natuurlijk heelemaal niet accoord gingen. Kennelijk deed dr. Colijn pogingen om der gelijke figuren buiten het partijverband te vinden persoonlijkheden van vrijzinnigen huize dus, die buiten de actieve politiek staan hetgeen leidde tot uitnoodigingen aan den gezant te Brussel, mr. J. A. N. Patijn, voor Buitenlandsche Zaken en aan ir. Blackstone voor Waterstaat. Beiden bedank ten. De demissionaire minister van Buiten landsche Zaken, jhr. mr.. A. C. D. de Graeff, die. geen deel van eenige partij uitmaakt, had tevoren al bedankt voor het deel uitmaken van een coalitie-kabinet. Op dit punt verkeerde men blijkbaar heden morgen nog, toen de formateur zijn zooveelste conferentie met mr. Goseling, den leider der R.-K. Tweede Kamerfractie, hield Welke zijn nu de zichtbare mogelijkheden? De eerste is dat dr. Colijn zou toegeven en toestemmen in de vorming van een regeering, uitsluitend samengesteld uit de drie partijen die vroeger de coalitie vormden, waarvoor dan misschien ook nog een vakminister van vrij zinnigen huize te vinden zou zijn. Dit zou evenwel een bepaalde omzwenking van dr. Colijn inhouden. De tweede is dat dr, Colijn zijn opdracht zou teruggeven in welk geval H.M. de Konin gin vermoedelijk mr. Goseling met de for- tmatie zou belasten. Het wordt evenwel zeer De eerste wijk krijgt vuilnisemmers. Indertijd hebben wij uitvoerige bijzonder heden medegedeeld over de voorgenomen mo derniseering van de Haarlemsche Reiniging De voorbereiding is nu zoover gevorderd, dat in een wijk begonnen "zal worden het nieuwe systeem toe te passen. Daarvoor is het stadsdeel gekozen begrensd door Schotersingel, Ver- spronckweg, Kleverparkweg, Delftlaan, Stuyvesantpleïn, Duinoordstraat, ach ter de Kweekerij en de Begraafplaats om naar den Schoterweg. Er zijn 3300 emmers en vier ophaalauto's klaar. Morgen Dinsdag wordt begonnen met de uitreiking der emmers. Bij de emmers wordt een gedrukte kennis geving gevoegd waarin het volgende te lezen is: twijfelachtig geacht of de A.R. zouden toe stemmen in een coalitiekabinet onder R.K. leiding, zoodat deze formatie-poging denke lijk ook zou mislukken en de fractieleider der C.H., de Minister van Staat, jhr. mr. de Geer, als derde aan bod zou komen. Diens kansen zouden dan wellicht beter staan. Er is nog een andere mogelijkheid, n.l. de vorming van een regeering door de twee groot ste partijen, de R.K. en de S.D.A.P., die ge zamenlijk evenwel slechts 51 zetels bezetten en dus de medewerking van de V.D. zouden moeten inroepen. Samenwerking met- de S.D.A.P. is door de RK. altijd voorgesteld als iets waartoe zij alleen in „de alleruiterste noodzaak" bereid zouden zijn. Op het mo ment is daar, volgens onze inlichtingen uit het kamp der Haagsche onderhandelaars, nog geen sprake van. Blijkbaar staan de VD., die bij de verkiezingen een aanzienlijke stemmen winst behaalden en wier minister van Finan ciën, mr. Oud, het persoonlijk grootste succes na dr. Colijn behaalde, thans geheel buiten de formatie-besprekingen. Men kan van het verloop der formatie ove rigens nu nog niet zeggen dat het langdurig is. Bij vorige gelegerd: eden heeft het vaak veel en veel langer geduurd. Maar dat dui zenden zich verbazen over de vreemde ver schijnselen bij dit verloop, na een uitspraak van de kiezers die hun zóo duidelijk toescheen is geen wonder. R. P. VERKIEZINGSREDEVOERING VAN DE VALERA. DUBLIN, 21 Juni (D. N. B.) In een in zijn kieskring gehouden verkiezingsredevoering heeft de Valera verklaard, dat de regeering na de verkiezingen zal streven naa^ de ver- eeniging van Noord- en Zuid-Ierland, het herstel der souvereiniteit over de havens en de tot stand brenging van verstandige betrekkin gen met Groot Brittannië. Vijfhonderd kinderen uit vluchtelingenkamp ontsnapt. Vijfhonderd Baskische kinderen zijn, naar Reuter uit Londen meldt, op het vernemen van het radiobericht, dat (Bilbao was ge vallen, uit het vluchtelingenkamp North Stoneham, nabij Southampton, ontsnapt. Hier van zijn er 350 teruggevonden. Naar de ove rigen wordt nog gezocht, Ten einde zoowel straatverontreiniging als stofverspreiding bij het laden der wagens tegen te gaan en tevens de hygiëne in huis te die nen, voert de Gemeentelijke Reinigingsdienst een mechanisch systeem van huisvuil-inzame- len is. Voor dit doel zijn afsluitbare vuilnisemmers van een speciaal model noodig. Aan ieder gezin wordt van gemeentewege gratis één emmer van pijn. 35 Liter in bruik leen verstrekt. In bijzondere gevallen, ter beoordeeling van de Directie, kunnen een of meer emmers voor huisvuil worden gekocht. Ook voor winkel- en bedrijfsvuil zijn deze emmers tegen betaling verkrijgbaar. Behalve groote stukken, mogen geen afval stoffen buiten den emmer worden afgegeven. Het deksel moet geheel gesloten zijn, anders is lediging in de auto niet mogelijk. De gebruikers zijn verantwoordelijk voor zoekraken of vernieling der in bruikleen ge geven emmers. De gebruikers dienen den emmer goed schoon te houden en telkens vóór het in ge bruik nemen den bodem met kranten te be dekken. Men verzuime niet om vochtige of sterk aan bederf onderhevige stoffen in pa pier te wikkelen en heete asch te laten af koelen vóór ze in -den emmer te deponeeren. Bij het uitreiken van den in bruikleen ge geven emmer zal zich een nummer-kaart in den emmer bevinden, welke bewaard moet blijven en 'bij verhuizing met den emmer moet worden achtergelaten. Zet den emmer niet voor het waarschuwen van den vuilnisophaler buiten en haal dezen direct na het ledigen weder van den open baren weg. Men plaatse den emmer aan den rand van het trottoir opdat -het verkeer onge hinderd kan doorgaan en het inzamelen wordt vergemakkelijkt. De directeur doet op de ingezetenen een be roep op welwillende medewerking om een be tere en meer economische huisvuilinzameiing te verkrijgen, waarmede de reinheid van de stad ook bij een beperking der uitgaven wordt bevorderd. De emmers worden twee keer per week ge ledigd. Ervaringen met het systeem elders op gedaan hebben aangetoond, dat voor normale gezinnen de emmers van 35 L. ruim voldoende is. Groote gezinnen die aan één emmer in de practijk niet voldoende hebben kunnen zich tot de directeur wenden om een tweede emmer te verkrijgen. Als die noodig blijkt voor het gewone huisvuil zal zij ook kosteloos worden verstrekt. Den eersten keer zal Dinsdag 29 Juni begon nen worden met de nieuwe vuilnis-auto het vuil op te halen. Den eersten keer rijdt achter dezen nieuwen wagen ook nog een vuilnis auto van oud-systeem omdat wel vermoed wordt, dat in die overgangstijd door sommi gen ook nog vuil in de gewone vulinisbak wordt gestort. Den eersten dag nemen de vuil- ophalers dan ook de oude vuilnisbak mee, tenzij de bew-oners blijk geven die te willen behouden. Maar voor vuilnisverzamelen heb ben de menschen die toch niet meer noodig. Als zij later eens verhuizen naar een wijk waar het nieuwe systeem nog niet werkt kun nen zij kosteloos van de Reiniging weer een vuilnisbak krijgen, want de nog bruikbare bakken worden voor dit doel op het terrein der Reiniging bewaard. De nieuwe vuilnisauto's werden hedenmor gen voor de pers gedemonstreerd. De wagens zijn zeer practisch, zoodat wij de overtuiging hebben, dat het nieuwe systeem wel zal vol doen. De oude vuilnisauto's konden 4 MS. vuil ber gen, deze nieuwe 10 1/2 M3. Aan den wagen is ook een vak voor grof vuil. Als iemand grof vuil heeft dat niet in den emmer kan mag hij het bijeen binden en naast den emmer leggen, waarna het ook wordt meegenomen. Dit jaar zullen er in totaal 24.000 emmers uitgezet worden. In de komende jaren wordt het aantal dan nog opgevoerd tot 40.000, zoo dat dan over de geheele gemeente het nieuwe systeem zal werken. Na de nu genoemde wijk komt het eerst Haarlem-Noord aan de beurt. Droevig verkeersongeval. Haarlemsch predikant het slachtoffer. Ds. P. A. E. Sillevis Smitt om het leven gekomen. Gistermorgen heeft op den Wagen weg een aanrijding plaats gehad, waarbij de Haarlemsche predikant, ds. P. A. E. Sillevis Smitt zoo ernstig werd gewond, dat hij enkele uren later in het Diaconessenhuis is overleden. De nieuwe vuilnisauto. Ds. P. A. E. Sillevis Smitt. Omstreeks kwart voor tien reed ds. Sillevis Smitt met zijn echtgenoote op den Wagenweg, ter hoogte van de Meester Lottelaan, in de richting Haarlem. Uit de richting Heemstede naderde op dat oogenblik een personenauto, bestuurd door een 23-jarigen garagehouder uit IJ-muiden, die "bij het passeeren van de beide fietsers te laat naar links uitweek, zoodat ds. Sillevis Smitt, die links van zijn echtgenoote reed, door de rechter voorzijde van de auto werd gegrepen en tegen den grond geslingerd. Dr. P. van Paassen, die spoedig ter plaatse was, constateerde een schedelbasisfractuur en achtte overbrenging naar het Diaconessenhuis noodzakelijk, waar het slachtoffer enkele uren later is overleden. Het zesjarig zoontje van den predikant, dat achter bij hem op den bagagedrager zat, liep slechts enkel lichte schrammen in 't gelaat op. De politie heeft de auto, die slechts licht be schadigd was, in beslag genomen. Bij het on derzoek ver-klaarde de bestuurder, sinds Zater dagmorgen negen uur, slechts drie uur gesla pen te hebben. Hij was 's morgens om half zes uit Velsen vertrokken, om een gezelschap jongelui naar Rotterdam te brengen. Het staat dan ook vrijwel vast, dat het ongeval aan over vermoeidheid van den bestuurder te wijten is. Ook de jongeman, die naast den bestuurder had gezeten, verklaarde dat deze onderweg voortdurend gevreesd had, dat de bestuurder in slaap zou vallen. De loopbaan van den overledene, Ds. P. A. E. Sillevis Smitt werd 16 Novem ber 1901 te Rotterdam geboren als zoon van den bekenden Gereformeerden predikant, la ter hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Hij genoot zijn opleiding in de hoofdstad, eerst aan het Gereformeerd Gym nasium van prof. Woltjer, daarna als theoloog aan de Vrije Universiteit. In April 1927 legde de heer Sillevis Smitt zijn candidaatsexamen in de theologie af, doch hij was de eerste, wien door de theologische factulteit der Vrije Uni versiteit, op grond van zijn bezwaren tegen de besluiten der Synode van Assen, het tèstimo- nium, benoodigd voor het examen voor een classis in de Gereformeerde kerken, gewei gerd werd. Kort daarop sloot hij zich aan bij de Geref. kerken in hersteld verband, waarna hij het vereischte kerkelijk examen aflegde teneinde zich beroepbaar te stellen. Nog het zelfde jaar werd de jonge predikant naar Haarlem beroepen, waar hij 9 November 1927 zijn intrede deed en sindsdien onvermoeid werkzaam is geweest. Naar den aard van haar ontstaan is deze gemeente verspreid over Haarlem om omstreken: Bloemendaal, Over- veen, Heemstede, tot in Bennebroek en Hoofd dorp toe. Door zijn werkzaamheid had de overledene zich tallooze vrienden verworven ook buiten de. kringen van zijn eigen kerkge nootschap. Bovendien was hij voorzitter van de afdeeling Haarlem van Kerk en Vrede en geestelijk leider van de Möttlinger-beweging. Het bericht van het ongeval bracht onder de gemeente, die vergeefs op de komst van den predikant wachtte, groote verslagenheid. Hoe wel de dienst geen voortgang vond, bleef de gemeente bijeen, om op verdere berichten te wachten. De oudste ouderling heeft de teksten die ds. Sillevis Smitt had uitgekozen voorge lezen. 's Middags om vijf uur werd in het gebouw van het Blauwe Kruis aan de Oude Groen markt een dienst gehouden, waarin de predi-1 kant werd herdacht door den oudsten ouder ling, den heer P. Laméris. De teraardebestelling zal plaats hebben op Donderdag 24 Juni, des middags 13 uur op de Algemeene Begraafplaats aan de Kleverlaan. Aan het graf zal niet gesproken worden. Vooraf zal in het gebouw van het Blauwe Kruis een rouwdienst worden gehouden, die om half elf zal aanvangen. Het woord is aan Goethe: Wanneer wij ons in de zon verblijden, zijn we alle zor gen kwijt! De langste dag dit is een punt, Dat je, al naar je kijk en aard, Met stille vreugd begroeten kunt, Of slechts met droefenis aanvaardt. In 't dagen van den langsten dag Ligt voor den pessimist het kwaad, Dat het, hoe langzaam 't wezen mag, Nu steeds weer korter worden gaat. Vandaag een tikje, morgen weer, 't Mag telkens maar een beetje zijn, Dag in dag uit, gestadig meer, Verliest het daglicht aan terrein. Wanneer de pessimist zoo zegt: We gaan weer naar den winter toe, Is ei- geen menscli, die het weerlegt, Het is een waarheid als een koe. Maar d' optimist bezit een troef. Waarmee hij d' ander kan verslaan, 'k Weet niet of ik het zeggen hoef, Maar 'k sluit mij bij zijn standpunt aan. Hij zegt: wat hebben wij al niet Gehad aan warmen zonneschijn, Ook ik weet niet, wat in 't verschiet Op dit gebied ons deel zal zijn. Maar wat ik wel weet, pessimist, De langste dag, mijn brave vrind, Is die, wanneer je 't soms niet wist, Waarop de zomer pas begint P. GASUS. De Kabinetsformatie. Mr. Goseling weer door dr. Colijn ontvangen. Onze Haagsche correspondent seint ons: Heden te 10 uur heeft de formateur, Dr. Colijn de voorzitter der RK. Kamerfractie, mr. Goseling, die ook Zaterdag j.l. bij hem is geweest, wederom ontvangen. Lawine overvalt Duitsche Hinialaya-expedilie. Verscheidene leden om het leven gekomen. Uit SIMLA, 20 Juni. Officieel wordt vernomen, dat de leden van de Duitsche expeditie, die wilde trachten clen Nanga-Parbat, den hoogsten top van het Himalaya-gebergte, te bereiken, door een lawine verrast zijn .Zeven hunner, benevens negen dragers,, zijn om het leven gekomen. De leider van de expeditie, Dr. Karl Wien, is ongedeerd PRESIDENT ROOSEVELT ZENDT GELUK- WENSCH AAN DE RUSSISCHE VLIEGERS. WASHINGTON, 21 Juni (A. N. P.) Pre sident Roosevelt- en staatsecretaris Cordell Huil hebben hun persoonlijke gelukwenschen doen toekomen aan de drie Russische vliegers, die gisteren te Vancouver zijn gedaald. Zij, die zich met ingang van 1 Juli per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Juni nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. pag. Mr. Goseling is opnieuw door dr. Colijn ontvangen. 1 Ds. P. A. E. Sillevis Smitt is bij een onge luk op den Wagenweg om het leven ge komen. 1 De moderniseering bij de Haarlemsche Reiniging. i De saneeringsmaatregelen besproken op de Alg. Vereeniging voor Bloembollen cultuur. 3 Bijeenkomst der Internationale Vredes campagne te Scheveningen. 3 De Fransche minister-president Blum is afgetreden. 4 De Duitsche kruiser „Leipzig" zou door Spaansche duikbooten aangevallen zijn. 4 Franco's troepen zijn Bilbao binnenge trokken. 4 De Russische Poolvliegers zijn te Vancou ver geland. 4 De Olympische dag: Centraal Europa wint met 31 van West-Europa. 5 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De kabinetsformatie. 1 Mr. E. Elias: pe pretentie der snelheid. .3 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen Op

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1