VERKADE'S ECHTE WALES ANTHRACIET NalJuliPRIJSVERHOOGING! KORSTJES WITTOP KONING Moet Ge examen doen? MAANDAG 21 JUNI 1937 HAAELE M'S DAGBLAD 2 3 IJ ALLE SPORT: (Adv. Ingez Med.) Kon. Ned. Toonkunstenaars Vereeniging. Afd. Haarlem. De afd. Haarlem der K. N. T. V. hièld Zater- dagavond in het gebouw „Zang en Vriend schap" haar jaarlijksche vergadering onder voorzitterschap van den heer E. A. Cats. In het huishoudelijk gedeelte, werd o.a. door de secretaresse mevr. HartzIsaacson mede gedeeld, dat het aantal der leden in het afge- loopen vereenigingsjaar tot 62 was gestegen en werd de rekening en verantwoording van den penningmeester goedgekeurd. Voorts had een stemming plaats voor de verkiezing van twee bestuursleden, wegens het periodieke af treden van den heer Cats en mevr. Hartz. De aftredenden werden herkozen. Daar mevr. Hartz echter te kennen had gegeven de func tie van secretaresse niet langer te kunnen waarnemen, werd deze functie overgedragen aan het bestuurslid J. Zwaan, die de aan het secretariaat verbonden werkzaamheden ook tijdens de langdurige afwezigheid van mevr. Hartz vervuld had. De voorzitter dankte mevr Hartz voor de toewijding waarmede zij gedu rende vele jaren'het secretariaat der afd. had waargenomen en bood haar namens het be stuur een fraaie bloementuil aan, hetgeen met warmen bijval begroet werd. Bij de rondvraag deed de penningmeester eenige mededeelin- gen naar aanleiding van zijn bezoek aan de 30 Mei j.l. te Nijmegen gehouden algemeene vergadering der K. N. T. V., o.a. over het Voor zieningsfonds, welke zeer nuttige, door de Re geering beheerde instelling nog niet voldoende aan alle leden bekend is. Na afhandeling van het huishoudelijk ge deelte hield de penningmeester Karei de Jong een causerie over Franz Liszt. Spr. begon met te zeggen dat hij niet de be doeling had biografische bijzonderheden over Liszt te vertellen: voor een gehoor van musici is dit niet noodig. Hij wilde daarentegen een en ander zeggen over de ontwikkeling die de kla viertechniek door Liszt heeft ondergaan en over bijzonderheden van diens stijl, alles met voorbeelden toegelicht. De ontwikkeling der klavier techniek de monstreerde spr. aan de hand van Liszt's op 15-jarige leeftijd geschreven „12 Etudes" die 12 jaar later tot de beroemde „Etudes transcendantes" werden omgewerkt. Frag menten uit beide werken illustreerden de ver gelijking. De eigenaardigheden van Liszt's stijl, zoowel wat den vorm als wat de harmonische struc tuur betreft werden aangetoond door vele voorbeelden uit de beide in 1853 geschreven Klavierconcerten in Es gr. t. en A gr. t., en voorts door een meer gedetailleerde bespreking van de in hetzelfde jaar gecomponeerde Sonate in b kl. t., die spr. het meest belang rijke klavierwerk van Liszt noemde; die hij vergeleek met diens „Faust- Symphonie" en waarvan hij ook den duidelijken invloed op lateren, als Rich Strauss, in het licht stelde. Na de harmonische en structureele analyse speelde spr. het werk in zijn geheel. De later geschreven werken konden door het gevorderde uur slechts even aangeroerd worden. De voordracht werd door levendigen bijval gevolgd en de voorzitter dankte den spreker voor diens causerie, die hij zeer interessant noemde en die zeer in den smaak gevallen bleek. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DINSDAG 22 JUNI 1937. Progr. I Hilversum I. Progr. H Hilversum II. Progr. Hl 8.Keulen, 10.35 Parijs Radio. 12.20 Vlaamsch Brussel. 2.20 Parijs Radio. 2.50 Deutschland sender. 3.20 Droitwich. 3.55 Diversen. 4.20 Keulen. 5.20 Vlaamsch Brussel 6.50 Fransch Brussel. 7.20 Keulen. 8.05 Parijs Radio. Progr. IV. 8.Vlaamsch Brussel. 9.20 Pauze 10.35 Droitwich. 11.50 London Regional. 12.50 Droitwich. 2.20 London Regional. 4.50 Droit wich. 7.50 London Regional. 8.10 Droitwich 9.40 London Regional. 10.Droitwich. 10.35 Fransch Brussel. 11.London Re gional. 11.35 Droitwich. Progr. V. 8.00—7.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Wals- en Marsch- muziek. 1. Sousa's Triumphal Marsch. 2. On with the Waltz. Alte Kameraden. 4. I'm so glad a glad. 5. Gentleman, the king. 6. Trame auf dem Ozean. 7. Musical Comedy Waltz Se lection. 8. Was Blumen traumen. 9. Empire Jubelee Marsch. 10. Marimba Land. 11. Die Welle. 12. The great little Army. 13. Sater- valsen. 14. Narcissus. 15. The vanished Army. 8.0012.00 Diversen. O.a. a f 2.15 Harmenjansweg 67a - Haarlem TELEFOON 16100 (Adv. Ingez. Med.) AGENDA. Heden: MAANDAG 21 JUNI Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Rembrandt Theater: „Het gaat om mijn leven", met Carl Ludwig Diehl. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Lil Dagover in: 16 jaar. 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Golddiggers 1937. Joan Blondell, Dick Powell, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: His brother's Wife met Robert Taylor en Barbara Stanwyck. 2.30 7 en 9.15 uur. Kunsthandel „Pictura" Gierstraat 31: TergÉonstelling van 19 Juni t/m. 9 Juli. Dage lijks van 1019 uur. Zandvoort: Raadsvergadering ten raad- huize, nam. 7.30 uur. DINSDAG 22 JUNI Restaurant. Brinkmann: Algemeene Leden vergadering H. O. V. 8.15 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling 8.15—9.15 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. Kunsthandel „Pictura", Gierstraat 31: Tentoonstelling van 19 Juni t.'m. 9 Juli. Dage lijks van 10—19 uur. Teraardebestelling Ir. N. M. de Kan ter. Eind-examinandi vierden feest. Tuinfeest in „Groenendaal". Ter eere van de eind-examinandi 1937 van de H. B. S. a hadden de H. H. V. en Die Raeckse Zaterdagavond in restaurant Groenendaal een feest avond georganiseerd, waarvoor zeer veel belangstelling bestond. Het was jammer, dat het weer van de laat ste dagen van dien aard was, dat van een bal- champêtre eigenlijk geen sprake kon zijn, want daaraan ontleent een feestavond op „Groenendaal" toch wel zijn grootste charme. Maar daar hoort een warme, zoele zomer avond bij, met late nachtegalen, duizenden glinsterende sterren en een groote volle maan, die nieuwsgierig tusschen de takken der hoo rnen door gluurt. Van dat alles was geen sprake. Maan en sterren gingen schuil achter een dicht, grauw wolkendek, en later op den avond begon het zelfs zacht te regenen. Doch ook de temperatuur maakte het dansen bui ten tot een betrekkelijk genoegen, terwijl de dappere paren, die zich buiten aan een tafel tje gezet hadden, al spoedig door de koude naar binnen werden gedreven. Daarheen verhuisde tenslotte ook de band. waardoor het binnenweliswaar heel vol, maar toch ook heel gezellig werd. De dansmuziek werd verzorgd door George Pickard and his band, later afgewisseld door The Rhyth Sel lers. Aan het begin van den avond hield de vice- voorzitter der H. H. V., de heer André de la Porte een korte, geestige toespraak tot de eind-examinandi, waarin hij hen feliciteer de met het behalen van het einddiploma en den wensch uitsprak, dat zij de schakel 1937 van de H. H. V. zouden vormen. Vervolgens werden enkele behendigheids spelen voor de eind-examinandi gehouden, die vooral den toeschouwers herhaaldelijk lach salvo's ontlokten, waarna het dansen een aan vang nam. Nieuwe Opperrabbijn geïnstal leerd. Installatie gevolgd door specialen dienst in de Synagoge. Een halve eeuw geleden Uil Haarlem's Dagblad van 1887 21 Juni: In tegenwoordigheid van de bloem der Kennemerlandsche bevolking, werd Za terdag de nieuwe straatweg geopend, welke van Velsen naar Wijk-aan-Zee voert. De oude weg z^l daardoor een ge vaarlijken concurrent bekomen, want behalve dat deze minder goed is dan de nieuwe, schrikt de over den ouden weg rijdende stoomtram eigenaars van paar den en rijtuigen af, hem te berijden. De over 't algemeen 3 meter breede nieuwe weg is voortreffelijk van aanleg. In zachte bochten slingert hij zich om en door kleine bosschen, langs duinen en dalen, nu een weinig opgaande, dan da lende door het schilderachtige Kenne- merland, dat nog altijd waardig is door dichters te worden bezongen. Nieuwe wegen te banen, nieuwe ver bindingen te openen tusschen de eene plaats en de andere, blijft altijd een goed werk. dat der beschaving zeer be vorderlijk is. in dit geval zal de nieuwe weg, die n; .c zonder eenige opofferin gen van de zijde der grondeigenaren, wier goederen hij dwars doorsnijdt en wien daarvoor een welverdiende lof dient te worden toegekend, zeer bevorderlijk zijn voor den bloei van het lachende Wijlc-aan-Zee. een kalme badplaats vol rust en vrede, maar tegelijk zeer voor uitstrevend en op de hoogte van haar tijd. Indien namen bij de totstandkoming van dit werk moeten worden genoemd van hen, die zich ten opzichte van den aanleg van den nieuwen weg verdien stelijk hebben gemaakt, zijn het die van de heeren Jacob Boreel en Ch. Schone. Vooral het initiatief van den laatste heeft veel tot het welslagen van dit werk bijgedragen. Een der bij de ope ning tegenwoordige gasten stelde daarom Zaterdag voor. den nieuwen weg voortaan de „Jacob Boreellaan" te noe men, waaraan een ander toevoegde, dat de „Jacob Boreellaan" wel in dubbele beteekenis de „Schone—Jacob Boreel laan" mocht heeten. Dit zij zoo. Onder zeer veel belangstelling heeft Za terdagmiddag op de begraafplaats Wester- veld te Velsen de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van ir. N. M. de Kanter, oud-hoofdingenieur van de Nederlandsche Spoorwegen, overleden te Heemstede. Aanwezig waren ir. G. J. de Vos van Ne- derveer Cappel, hoofdingenieur, chef van het seinwezen der Nederl. Spoorwegen, ir. Th. W. Mondt, hoofdingenieur, afdeelingschef le klas, ir. F. J. Arnoldt, afdeelingschef van weg en werken, ir. F. A. Brandt, afdeelings chef le klas van weg en werken, de oud hoofdingenieurs der Nederl. Spoorwegen M. L. Bleulandt van Oordt, R. Ponthalem. baron van Eek en P. Kemper, W. C. Scherrion, hoofd bouwkundige weg en werken, ir. J. D. M. Bardet, ir. S. Posthumus, afdeelingschefs, ir. H. G. J. Schelling, ir. A. Plomp, hoofd ingenieur, de opvolger van den overledene als chef van de werken Noord; prof. ir. E. R. Hondelink, hoogleeraar en prof. ir. N. C. Kist. oud-hoogleeraar te Delft; P. Lijdsman, directeur en A. J. de Haan Jr., secretaris van het bestuur der Middelbaar Technische School te Utrecht; ir. W. J. Burgersdijk. di recteur der Noord-Zuid Holl. Tramweg Mij. te Haarlem, F. van Benthem v. d. Bergh, A. C. van Lennep, J. Th. van Lennep. Jan ter Meulen. E. A. ter Meulen, A. Dudok van Heel, ir. J. F. Bierman J. H. C. Salberg, directeur der Nederl. Dok Mij. te Amsterdam, W. R. A. van Manen, J. B. Krantz. Jhr. ir. H. Strick van Linschoten, secretaris van het college van curatoren der Technische Hoogeschool te Delft, J. de Vogel, E. H. ter Kuile, ir. H. H. E. R. Westenberg, oud-hoofdingenieurs der Nederl. Spoorwegen, vele opzichters en anderen, die onder den overledene hebben gewerkt, enz. In de aula speelde de organist Gezang 96 en ibij het uitdragen van de baar Ase's Tod uit de Peer Gynt-suite van Edv. Grieg. Bij de groeve heeft allereerst een zwager van den overledene, de heer D. C. van Eibergen Sant- hagens, het woord gevoerd. Deze zeide dat in den overledene veel gemist zal worden. De weemoed wordt echter verlicht door een schat van herinneringen. Een gelukkig leven heeft de overledene gehad en zoowel als werker, als huisvader en echtgenoot was hij een mensch in de (beste beteekenis van het woord. Ir. G. J. de Vos van Nederveer Cappel zeide als oudste der nog in dienstzljnde collega's en als vriend afscheid te willen nemen van den man, dien spr. steeds zoo hooggeschat heeft. Ook namens de directie der Nederl. Spoor wegen moest spr. een woord van dank rich ten voor alles, wat hij voor de spoorwegen is geweest. De enkele malen, dat spr. ambtelijk met hem in aanraking kwam. kwam hij steeds onder de bekoring van zijn ar beid. In 1901 bij de spoorwegen in dienst ge komen. werd hij in 1922 bij keuze benoemd tot chef der werken Noord. Door en door was hij met die werken bekend, hij kende elk onderdeel daarvan. Ook de regeering heeft zijn verdiensten geëerd. Spr. richtte tenslotte een persoonlijk woord tot den over ledene en dankte voor de vriendschap ge durende 42 jaar. Ir. A. Plomp zeide namens vele Ingenieurs te spreken, met wie de overledene langen tijd vele belangrijke werken heeft voorbereid en uitgevoerd en ook een woord van dank te spreken namens het personeel, ook het ad ministratief personeel. Zij toch hadden be hoefte te getuigen van de groote sympathie en vereering, welke men voor den vroegeren chef koesterde. Wij hebben hem, zeide spr., in zijn volle werk gadegeslagen en bewondering gehad voor zijn werkkracht, organiseerend vermo gen en nauwgezetheid en ook voor zijn rechtschapen karakter. Velen zijn dankbaar zulk een chef te hebben mogen dienen, een man van zoo groote kennis, maar ook van humor en tintelende vroolijkheid. Ernstig is zijn lijden geweest en met bovenmenschelijke inspanning is hij aan 't werk gebleven. Dank baar zijn we voor alles, wat hij ons gechon- ken heeft. Ir. W. A. de Graaff, directeur van den dienst van publieke werken, sprak uit naam van het gemeentebestuur van Amsterdam en in 't bijzonder namens genoemden dienst. Wij hebben, zeide spr. de laatste 10 jaar bijzonder veel overleg moeten plegen met de Nederl. spoorwegen omtrent belangrijke wer ken, gewoonlijk genoemd de spoorwegwerken Oost, waarbij groote belangen zoowel van de gemeente als van de Spoorwegen waren be- .trokken. In 't begin leidde dat overleg tot een groot aantal dossiers. Dat alles leidde tot niets en wij hebben toen besloten het anders te probeeren. Afgesproken werd niet meer te schrijven, maar elkander te ver trouwen en dezen korteren weg te gaan. Dat is gelukt, zoowel bij de ideeën, als by de uit werking der plannen van de werken, die thans In uitvoering zijn. als hij zegt dat ir. de Kanter de drager van deze gedachte was. Deze bondschap van samenwerking heeft de overledene ons gebracht. Spr. kende den overledene reeds 40 jaar. doch 10 jaar gele den kreeg hij deze bondschap en spr. mag zegeen. dat de overledene geslaagd is. En spr. weet ook, dat hij niet tevergeefs een be roep zal doen op hen. die in de plaats van den overledene treden. De overledene kende heel het werk in elk detail. Hij zou zeer dankbaar zijn geweest, als hij het voltooid had mneen zien. Dat heeft niet mogen zijn, maar als over enkele jaren deze werken wor- opengesteld en als zij nog later aan hun doel mochten beantwoorden, zal men profi- teeren van zijn arbeid. Door zijn vertrouwen heeft hij niet al leen de belangen der Nederl. Spoorwegen o-pdipnd d<">ch ook die van Amsterdam. Door zijn optreden werden tal van kwesties opge lost en veel oponthoud voorkomen. Dank baar zijn we voor zijn arbeid. Hierna heeft een schoonzoon Mr. W. A. Semeijns de Vries van Doesburgh, voor de belangstelling bedankt. ORGELBESPELING. Orgelbespeling in de Groote- of St. Bavo Kerk" op Dinsdag 22 Juni 1937 's avonds van 8.159.15 uur, door den heer George Ro bert. Programma: 1. In Dir ist Freude. J. S. Bach. 2. Preludium en Fuga e kl. t., D. Buxtehude f 1637—1707). 3. a O Gott, du frommer Gott. Joh Bramhs b. Es ist ein Ros entsprungen. idem 4. Improvisation. S. Karg—Elert. 5. Scherzando, G. Pierné. 6. Final, Cé sar Franck. De Bilt voorspelt: Meest matigen Noordwestelijken tot Westelijken wind, half tot zwaar bewolkt, aanvankelijk nog kans op regen, of on weersbuien, weinig verandering in tem peratuur. BAROMETERSTAND Hoogste 768.3 mM. te Haparanda. Laagste 754.8 m.M. te Blaavandshuk. Het gebied van lagen luchtdruk blijft sta- tionnair in onze omgeving. Het werd in den nacht minder vlak en er vormde zich een dui delijk uitgesproken minimum over Jutland, waardoor de wind naar Noordwest draaide en in kracht toenam. Het gebied van hoogen luchtdruk over den Oceaan wordt steeds vlak ker, doch breidde zich naar het Oosten uit. In het geheele Noorden blijft de luchtdruk hoog, de depressies in de Poolzee blijven op zeer hooge breedten. In het Noordwesten en op het vasteland blijft het weer koel en buiïg. In de Alpen blijft het zeer koud en valt boven 2000 meter bij voortduring sneeuw. In Noord-Scan- dinavië, in Finland en in de Baltische staten, komt groote zomerwarmte voor, met tempera turen van 25 graden op den Poolcirkel. In Engeland en in geheel West- en Centraal- Europa vielen onweersregens, Hamburg meldt 38, Groningen 24 m.M. Op IJsland is het weer koud geworden. Het is te verwachten, dat het weer in onze omgeving aanvankelijk nog koel en buiïg zal blijven. BAROMETERSTAND Vorige stand 764 mM. Stand van heden 765 m.M. Stilstand. Opgave van: Fa. KUIPERS ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Dinsdag v.m. 1.48 uur; n.m. 14.21 uur. Strand berijdbaar van 6.4512.20 uur. Zorg dan zoo'n metalen zakdoosje met 3 „AKKERTJES" van 20 cent bij U te hebben. Verdrijven direct gejaagdheid, onrust, angst - gevoel, migraine, hoofdpijn en maken U rustig, kalm en geconcentreerd. (Adv. ingez. Med.) „DE OOSTHOEK". Bovengenoemde Vereeniging organiseert een boottocht naar Muiden en Muiderberg op 27 Juni. De heer Mica. harmonicavirtuoos en het harmonieorkest „Apollo" zullen medewerking verleenen. STRAATPREDIKING. Vanwege de Gereformeerde Evangelisatie zal een straatprediking gehouden worden op Dinsdag 22 Juni des avonds te 8.15 uur op het Teylerplein. Medewerking wordt verleend door het zangkoor. HET PRESENTIEGELD DER RAADSLEDEN. Bij den Haarlemschen gemeenteraad is in gekomen een besluit van Gedep. Staten van Noordholland, waarbij de vergoeding voor de leden van den Gemeenteraad voor het bij wonen van de vergaderingen met ingang van 1 Juni 1937 nader wordt bepaald op f 5 per lid voor elke bijgewoonde vergadering. DE SCHOOLVRIJE JEUGD. B. en W. deelen aan den raad mede, dat zij voornemens zijn het bedrag ad f 1500 op de gemeentebegrooting 1937 uitgetrokken als bijdrage aan de Commissie voor het onder wijs aan de schoolvrije jeugd, ten goede te doen komen aan de te vormen stichting „Fe deratie van Haarlemsche Jeugdwerkbestu- ren". MIDDELBAAR ONDERWIJS. B. en w. van Haarlem stellen voor mevr. P. H. C. Luns-van Veen te Amsterdam te be noemen tot tijdelijk leerares in de Ned. taal en geschiedenis aan de 2e H.B.S. B. BOUWTERREIN. B. en W. van Haarlem stellen voor 186-8 M2. grond aan de Delftlaan te verkoopen voor f 17.800 aan A. P. Spook en A. J. Kuiper, die daarop 8 woonhuizen zullen bouwen. AVONDSCHOOL VOOR HANDELS ONDERWIJS. De heer H. 'Schuurman te Haarlem wordt door B en W. aanbevolen voor tijdelijk leeraar aan de avondschool voor handelson derwijs. INDISCHE PADVINDERS OP DE JAMBOREE. Naar de Tel. meldt Is op 16 dezer met de „Dempo" van de Rott. Lloyd het contingent, dat de Padvinders uit Ned. Indië op de Jam boree zal vertegenwoordigen, van Tandjong Priok vertrokken. Het contingent bestaat uit 103 personen en zal 13 Juli te Rotterdam aan komen. Den 21sten wordt een tocht per autobus ge maakt naar Utrecht, het vliegkamp Soester- berg, Amersfoort en Soestdijk. Het ligt in de bedoeling, dat tijdens dezen tocht halt zal worden gemaakt bij het Koninklijk Paleis, ten einde Prinses Juliana en Prins Bernhard na mens alle padvinders in Nederlandsch-Indië een huldeblijk aan te bieden, in den vorm van een fraai zilveren rookstel. Dit geschenk is door zilversmerden te Djocjakarta vervaar digd en is bestemd voor gebruik aan boord van het Prinselijk jacht „Piet Hein". De groote demonstratie door de Indische padvinders is op 6 Augustus, om 10 uur des avonds, in de arena' van de Jamboree. Het geen wordt opgevoerd, speelt zich 300 jaar geleden dus in den tijd der Oost-Indi sche Compagnie af aan het hof van den Sultan van Modjopahit. De sultan ontvangt de delegaties der verschillende volkeren van den Indischen Archipel Namens hun vorsten bieden de afgezanten den heerscher geschen ken aan. en voeren hun nationale dansen uit De Indische gasten zullen voorts verschil lende excursies maken. Gistermiddag werd in de Kroonzaal van Brinkmann een buitengewone bijeenkomst gehouden van het res sort Noord-Holland der Nederlandsch Israelietische hoofdsynagoge, waarin de weleerwarde heer Ph. Frank uit Hilversum werd geïnstalleerd als op perrabbijn van het nieuwe ressort Noord-Holland) De voorzitter van dit nieuwe ressort, de heer Abr. de Lieme Ben. opende deze buiten gewone bijeenkomst met een woord van wel kom aan de civiele en kerkelijke autoritei ten, in het bijzonder tot den vertegenwoor diger van den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, mr. J. B. Bo- mans, den loco-burgemeester van Haarlem, den heer W. J. B. van Liemt, den garni zoenscommandant lt.ikol. H. J. Steensel ge zegd van der Aa, den voorzitter van het Synagogaal ressort Noord-Holland, den heer M. B. Nijkerk met den secretaris der N. I. D. S„ dr. Sluys, de opperrabbijnen Sarlouis, van Maarsen, Davis, Dasberg, Levisson, Hirsch, Rodrigues Pereira, de rabbijnen de Vries, de Lange, van Gelderen en de ver tegenwoordigers van verschillende Joodsche gemeenten in het ressort Noord-Holland. De heer de Lieme schetste in het kort, hoe het overlijden van den beminden op perrabijn A. S. Onderwijzer in 1934, de kwestie van de wijziging in de samen stelling van het toenmaligen ressort Noord- Holland weer op den voorgrond had ge bracht. In Mei 1935 werd toen bij de Centrale Commissie een voorstel ingediend, dat een splitsing beoogde tusschen Amsterdam en de overige gemeenten in Noord-Holland, welk voorstel 7 Februari 1936 werd aange nomen. Hierdoor werd het noodzakelijk, voor dit nieuwe ressort een opperrabijn te kiezen, waarop in Maart 1937 de toenmalige moré Ph. Frank uit Hilversum met op een na al gemeene stemmen tot opperrabijn werd be noemd. Er wacht den nieuwen opperrabijn een mooien, doch zwaren taak, aldus spr.. Mooi omdat op zijn nog jeugdige schouders de taak wordt gelegd, om als hoogste autoriteit in dit ressort de Joodsche belangen te dienen, doch zwaar, omdat er vele moeilijk heden zullen zijn, die uit den weg geruimd moeten worden. Doch spr. is er van over tuigd, dat de heer Frank de takt en het beleid bezit, die hem deze taak zullen ver gemakkelijken. Onder aanbieding van de beste wenschen voor den arbeid van den nieuwen functionaris verklaarde spreker den weleerwaarden heer Ph. Frank geïnstalleerd als opperrabijn van het nieuwe ressort. Opperrabijn Frank sprak hierna woorden van dank en zeide te hopen, veel goeds te kunnen bereiken op zijn, nieuwe arbeids terrein, waartoe hij al zijn krachten in dienst van het nieuwe ressort zal stellen, daarbij trachtend het voorbeeld van zijn voorgan gers, de opperrabijnen van het oude ressort na te volgen. Dienst in de Synagoge. In de synagoge der Nederlandsch-Israelie- tische Gemeente in de Lange Begijnestraat, werd hierna een bijzondere kerkdienst ge houden. Het gebouw was met planten ver sierd, terwijl boven den ingang de Neder landsche driekleur wapperde. Het koor der groote synagoge te Amster dam zong onder leiding van zijn directeur, den heer S. H. Englander een begroetings zang toen de nieuwe opperrabijn werd bin nengeleid. De voorzanger der gemeente, de heer M. Petzon, ging vervolgens voor in het middag gebed, dat door enkele speciale gezangen werd opgeluisterd waarna de weleerw. heer G. de Lange, namens het waarnemende opperrabi- naat in de bevestigingsrede den nieuwen op perpriester op den ernst van zijn taak en de veelomvattendheid daarvan wees. De nieuwe opperrabbijn dankte voor de hooge onderscheiding, welke, hem door deze benoeming is te beurt gevallen. Spr. heeft evenwel het vertrouwen, dat de ver schillende civiele en kerkelijke autoriteiten hem bij zijn taak hun medewerking zullen verleenen. Hun aanwezigheid in deze bijeen komst beschouwde hij een goed voorteeken. Na een dankzang en het gebed voor het Koninklijk Huis, uitgesproken door den weleerw. heer opperrabbijn, werd de kerk dienst met enkele feestzangen besloten. Van de gelegenheid om aan den nieuwen opperrabbijn te worden voorgesteld hebben de afgevaardigden van vele ressortale ge meenten met hun dames gebruik gemaakt. HET NIEUWE GEBOUW VAN DEN GENEESKUNDIGEN DIENST. Ook nieuw meubilair. Een groot deel van de thans bij den ge meentelijken geneeskundigen- en gezond heidsdienst in gebruik zijnde meubelen is niet geschikt voor het nieuwe gebouw van dien dienst aan de Nieuwe Gracht. De kosten van aanschaffing van deze meubelen, benevens de kosten van het op knappen van bestaande meubelen, met in begrip van honorarium, toezicht e.d. zullen volgens B. en W. een bedrag vorderen van f 12.500. Zij stellen den raad voor dit bedrag te? beschikking te stellen. BEGRAFENIS G. P. J. BECCARI. Bij het verslag van de begrafenis van wijlen den heer G. P. J. Beccari stond niet vermeld, dat daarbij tegenwoordig was het bestuur van de afdeeling Haarlem van den Ned. Aannemersbond en" Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Nederland, van welke afdeeling de heer Beccari oprichter en eere- lid was. JUBILEUM KAPPERSZAAK. H. VAN DER LAAN. 1 Juli a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer van der Laan op bescheiden wijze een kapperszaak opende in de Pieters Kiesstraat. Na verloop van eenige jaren werd de zaak verplaatst naar het tegenwoordige pand, Zijl- weg 12, en daar aanzienlijk uitgebreid. Een afdeeling voor dames werd aan de zaak toe gevoegd, terwijl in den winkel een groote ver zameling artikelen op dit gebied aanwezig is. Den eersten Juli zal het den heer en me vrouw van der Laan zeker niet aan belang stelling ontbreken. STEDELIJK GYMNASIUM, HAARLEM. Eindexamen. Geslaagd voor diploma B de dames: C. R. H. Nijboer, M. Dros Speets, C. L. Klimp, L. H. D. v. d. Meulen, de heeren: R. A. van Val kenburg, E. van der Wall, R. H. B. Lorrier, L. A. A. Sluyterman, F. J. de Jong. E. van Beu- sekom, L. J. Micheels, C. Chr. Suyter, J. H. Augustijn. Afgewezen 4 candidaten. 3 Herexamens. Na herexamen nog geslaagd voor diploma A: de dames E. F. de Breuk, W. H. v. d. Laan, H. C. Eenhoorn, de heeren C. W. D. Vrijland, P. A. M. Buwalda, M. Polak, R. K. P. Kalb- fleisch, W. van Groningen. WISSELKOERSEN AMSTERDAM 10.15 uur. Londen 8.98 1/4 Berlijn 72.91 Parijs 8.09 3/4 Brussel 30.70 Zwitserland 41.70 New York 1.817/8 12.— uur. Londen 8.981/4 Berlijn 72.91% Parijs 8.09 7/8 Brussel 30.70% Zwitserland 41.71 Kopenhagen 40.10 Stockholm 46.30 Oslo 45.10 New York 1.817/3 Praag 6.32% VOORBEREIDEND ONDERWIJS. Bij den raad van Haarlem is ingekomen een verzoekschrift van de afdeeling Haarlem en Omstreken van den Bond van Onderwij zeressen bij het Voorbereidend Onderwijs om vaststelling eener behoorlijke en vaste salarisregeling voor het personeel aan de voorbereidende scholen. B. en W. zullen op dit adres praeadvies uitbrengen. PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND. De voorzitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden der Pro vinciale Staten van Noord-Holland maakt bekend, dat tot lid van de Provinciale Sta ten benoemd verklaard is de heer J. C. Evers, te Amsterdam, zulks ter voorziening in de vacature ontstaan doordat de heer Mr. C. P. Romme zijn benoeming tot lid van de Eerste Kamer heeft aangenomen.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2