BREEfllEn Yoorjaars prijzen ANTHRACIET 7 De pretentie der snelheid. STERADENT MAANDAG 21 JUNI 1937 HAARDE M'S DAGBEAD Internationale Vredescampagne. Bijeenkomst van het Nederlandsch Comité te Scheveningen. Onder voorzitterschap van mr. A. B. Cohen Stuart is Zaterdag in Hotel „Zeerust" te Sche- veningen een bijeenkomst gehouden van het Nederlandsch Comité voor de Internationale Vredescampagne, welke werd bijgewoond door afgevaardigden van een 30-tal vereenigingen, vertegenwoordigende 450.000 leden. De voorzitter heette in het bijzonder welkom dr. P. Jezequel uit Genève, vice-voorzitter van de internationale vredescampagne en dage- lijksch leider van het secretariaat te Genève, tevens algemeen secretaris van den wereld bond der kerken. Mr. Cohen Stuart hield vervolgens een in leiding over doel en streven van de interna tionale vredes-campagne. Spreker constateerde, dat nog enorme be dragen voor militaire doeleinden in de ver schillende landen worden besteed. Daarente gen moet in de volken zelf de vredesgedachte worden verbreid en de internationale samen werking bevorderd. De internationale vredes campagne is gericht op orde, rust, veiligheid en organisatie. Zonder vrede, d.w.z. zonder orde en recht kan de menschheid niet be staan. De Volkenbond moet worden bevestigd en versterkt als orgaan voor de internationale samenwerking. Vertegenwoordigers van verschillende orga nisaties voerden nog het woord. Verder werden verklaringen voorgelezen van prof. J. van der Hoeve die van oordeel is dat de geneeskunde wordt gediend door in ternationale samenwerking den heer G. Bolkesteyn, oud-inspecteur middelbaar on derwijs, mej. M. L. Fledderus en de heeren dr. J. J. E. Hondius, F. S. Noordhoff en ds. R. H. Oldeman, welke schriftelijke verklaringen alle getuigden van een emstigen vredeswil. Dr. J. Roorda, die het vredesvraagstuk van medische zijde bezag, zeide, dat de oorlogs- prophylaxe een belangrijk studie-object is ge worden. Tal van geneeskundige onderwerpen raken het gebied van den oorlog. Spreker gaf een opsomming van hetgeen in de internatio nale commissie voor de oorlogsprophylaxe in dit opzicht reeds is gedaan ter bevordering van den vrede. De heer Robert Peereboom, hoofdredacteur directeur van Haarlem's Dagblad, bezag het probleem van den journalistieken kant. Een absolute wereldmacht achtte hij ondenkbaar, doch door internationale samenwerking en vredespropaganda, waarbij de pers slechts een schakel in den keten kan vormen, dient te worden gestreefd naar verwezenlijking van de idealen van den Volkenbond. Men late in de pers dergelijke problemen door beroepsschrij vers behandelen, waarbij dient te gelden, dat: „tout genre est bon, hors l'ennuyeux". Voor het loopende jaar heeft de vredes-cam pagne een programma dat o.m. het volgende omvat: le. werkzaamheid in zooveel mogelijk landen door vorming van hechte nationale comités, die in staat zijn coördinatie te bevorderen en hun meening te geven over bepaalde kwes ties. 2e. de uitwisseling en bekendmaking van de opvattingen der nationale comités ook in de groote pers; gezamenlijke propaganda op doelmatige wijze. 3e. De vestiging en goede organisatie van het Internationaal Secretariaat te Genève, dat voor uitwisseling van denkbeelden en contact tusschen de nationale comités zorg draagt, ook door de uitgave van een eigen pe riodiek. 4e. Zoo mogelijk in elk land, waar een na tionaal comité is (in meer dan 40 landen is dit het geval) de organisatie van een nationaal congres, waar het werk, de actie en de propa ganda in het eigen land besproken kunnen worden. 5e. De concentratie van de internationale actie, propaganda en bekendmaking van werk en doel van het Rassemblement Universel pour la Paix rondom de Wereldtentoonstelling, welke van Mei tot October te Parijs gehouden zal worden. In Augustus zal in het Pavilion de la Paix aldaar een speciale vredesweek geor ganiseerd worden, waarvoor de noodige aan dacht in de wereld zal worden gevraagd. Groo te faciliteiten om deze week mede te maken zullen, dank zij de medewerking van de Fran- sche regeering verleend kunnen worden. DE KONINGIN NAAR „DE RUIGENHOEK". Het ligt in het voornemen van de Koningin om a.s. Dinsdag 22 dezer „De Ruigenhoek" te betrekken voor een zomervacantie-verblijf van een zestal weken. Overtreding van de Loterijwet. De zaak tegen de Haagsche Verzekerings- Sociëteit. Zaterdagmorgen behandelde de Haagsche Rechtbank in hooger beroep de zaak tegen den directeur van de Haagsche Verzekerings- Societeit, die wegens overtreding van de Loterijwet door den Kantonrechter is veroor deeld tot een geldboete van f 2500. De H.V.S. sloot nl. levensverzekeringen af, waarbij tevens een obligatie werd aangekocht in een wettig aangelegde premieleening, met prijzen, gelijk aan 1/20 lot in de Staatsloterij, in dit geval de N.V. Haagsche Assurantie en Crediet-Onderneming H.A.C.O. De verzekerde, wien bij overlijden een be drag van f 100, zou worden uitgekeerd, kreeg, behalve de polis, een bewijs, waarop het num mer, met hetwelk hij in de loterij speelde, vermeld stond Verdachte was niet verschenen, voor herfi trad op mr. E. Hollander, advocaat te 's-Gra- venhage. Als eenig getuige werd gehoord de direc teur van de H.A.C.O. met wien de H.V.S. een contract had gesloten tot levering van pl.m. 100.000 premie-obligaties, elk groot f 100. „Dat is dus een bedrag van ongeveer 10 millioen gulden", constateerde de president mr. H. Haga, „was de H.V.S. daar goed voor?" Getuige: „De obligaties behoefden niet da delijk betaald te worden, ze lagen ongezegeld gereserveerd voor de H.V.S., die ze kon afne- nemen. naar gelang zij deze noodig had". President: „Maar zé zijn nooit geleverd. Wat heeft u eigenlijk aan een dergelijke transactie?" Getuige: „Ze worden, zooals dat gewoonte bij ons is. op termijn verkocht. Sommigen be talen f 1 per maand, anderen meer en daar voor spelen ze-mee in de loterij. Met de H. V. S. was dat hetzelfde geval, alleen op groo- ter schaal. Wanneer er prijzen vielen op mijn obliga ties, betaalde de H.V.S. deze uit en ik verre kende dat in mijn rekeningcourant met de Sociëteit. Ik kreeg ook procenten van de uit betaalde prijzen". Het bleek voorts, dat de directeur van de H.A.C.O. aanvankelijk geen nummers van de obligaties had opgegeven, later, pas na het Kantonrechtersvonnis, wel. De Officier van Justitie, mr. P. R. Blok. was met den Kantonrechter van meening dat art. 2 van de Loterijwet overeden was en vorderde bevestiging van het vonnis. Vonnis 29 Juni. HAARLEM, SCHOUWTJESLAAN 23 HEEMSTEDE, JULIANALAAN 14 (Adv. Ingez. Med.) Gedenksteen voor de Koningin- Moeder onthuld. Treffende hulde van Wassenaarsche bevolking en schooljeugd. Op het Wilhelminaplein te Wassenaar is Zaterdagmiddag onder zeer groote belang stelling het gedenkteeken onthuld, dat de Was senaarsche bevolking daar heeft opgericht ter nagedachtenis van de Koningin-Moeder. De Koningin was vertegenwoordigd door baron Burmania Rengers oud-hofmaarschalk van de Koningin-Moeder. Aanwezig waren voorts verschillende leden van de vroegere hofhouding van Koningin Emma. O.a. werden opgemerkt de secretaris van de Koningin, Sixma baron van Heem stra, baron Bentinck van Schoonheeten, freule Schimmelpenninck van de Oye en mej. Steen kamp, lectrice van de Koningin, vroeger lec- trice van Koningin Emma. Voorts waren aanwezig het dagehjksch be stuur van Wassenaar, verscheidene raadsleden, de leden van het comité uit de bevolking ter oprichting van het gedenkteeken en zeer vele vertegenwoordigers van plaatselijke vereeni gingen en corporaties. Een groot aantal Padvinders en Padvmdsters hadden zich in een kring rond het plein ge schaard, waarochter nog zeer vele belangstel lenden uit de gemeente stonden. De plechtigheid werd geopend met een rede van den voorzitter van het comité, dr. Ph. J. Idenburg, die na het uitspreken van zijn rede den vertegenwoordiger van de Koningin ver zocht, over te gaan tot de onthulling van het monument. Hierna aanvaardde de burgemeester van Wassenaar het monument voor de gemeente. Aan het slot van zijn rede legde de burge meester namens het gemeentebestuur een groote krans aan den voet van het gedenk teeken welk voorbeeld hierna gevolgd werd door verscheidene deputaties van plaatselijke vereenigingen en corporaties. De plechtigheid werd besloten met het spe len van 2 coupletten van het Wilhelmus. De vervaardiger van het minument, de beeld houwer prof. L. O. Wenckebach, te Noordwij- kerhout was wegens ziekte verhinderd de plechtigheid bij te wonen. Zijn schepping is niet bedoeld als een standbeeld, maar als een eereteeken voor Koningin Emma. De vierkante zuil waaruit het gedenkteeken bestaat, wordt bekroond door een groep van 2 kinderen, een ongen en "een meisje, die als schildhouders nulde brengen aan het wapen van Koningin Emma en aan het Ned. wapen, door deze te bekransen met bloemslingers. Hierbij is ge dacht aan het vele, dat Koningin Emma tij dens haar leven voor de kinderen heeft ge daan. Op de voorzijde der zuil is het portret en basreliëf ontworpen, terwijl op de andere 3 zijden resp. een koningskroon, een t.b.c.-kruis en het wapen van Wassenaar zijn aangebracht. EEN GENTLEMAN-OPLICHTER. De Rotterdamsche politie heeft, naar de Tel. meldt, een eleganten jongeman aange houden (buitenlander), die als grand signeur leefde en er zijn werk van maakte in dancings, waar hij keurig in rok of smoking gekleed verscheen, relaties aan te knoopen met licht- geloovige Rotterdamsche dames, wie hij sieraden wist af te troggelen, welke hij ver volgens beleende om van de opbrengst te leven. De Don Juan is over de grens geleid. DOODELIJK MOTORONGELUK. Burgemeester F. J. van Campen van Grauw en Langendam (Zeeuwsch-Vlaanderen), kwam Zondagmiddag uit de dreef van zijn hofstede xer motorfiets gereden, toen op den weg uit iet dorp een auto naderde, bestuurd door den taxi-chauffeur, Fr. W. uit Hulst. Daar langs de dreef een haag staat, konden beiden elkan der eerst zien, toen de burgemeester zich op den weg in de richting van de naderende auto bevond. De chauffeur trachtte toen nog uit alle macht te remmen om een aanrijding te voorkomen en week naar rechts uit, doch kon niet verhinderen, dat de motorrijder door den linkervoorkant van zijn auto werd gegrepen. De burgemeester kwam in een sloot terecht, waar hij met een verbrijzeld been en een zware hoofdwonde werd opgenomen. In bewusteloo- zen toestand werd hij naar het R.K. Liefde huis te Hulst overgebracht, waar hij in den afgeloopen nacht is overleden. De massavergiftiging in de af dee ling Noord-Koelonprogo. Men staat voor een raadsel. Aneta meldt uit Semarang: Het aantal doo- den tengevolge van de massavergiftiging in de afdeeling Koelonprogo, nabij Djocjacarta is thans gestegen tot 23, terwijl twee nieuwe ziektegevallen werden gemeld. De verrichte sectie leverde geen resultaten op, zoodat deelen van de lijken naar Bandoeng zijn gezonden voor een nader onderzoek. Zoo lang de oorzaak onbekend is, kunnen geen bijzondere maatregelen worden genomen. Het parket van Semarang is ingeschakeld in de enquête. Voorts verneemt Aneta uit Djocja: In een naar aanleiding van de vele sterfgevallen door dr. Gronggryp uitgegeven communiqué wordt medegedeeld, dat de oorzaak nog niet bekend is. Het meest wordt aan voedselvergiftiging ge dacht, doch, hoewel een misdaad niet als voor de hand liggend wordt geacht, is zekerheids halve ook de justitie ingeschakeld, terwijl voed- selresten enz. naar het Bandoengsche chemi sche laboratorium ter onderzoek zijn opge zonden. Een besmettelijke ziekte moet uitgesloten geacht worden, aangezien geen koorts optrad. DE VERJAARDAG VAN PRINS BERNHARD. Op 29 Juni a.s. hoopt geheel Nederland den verjaardag van Prins Bernhard feestelijk te vieren. Ook in de hoofdstad wil men dezen heuglijken dag niet ongemerkt voorbij laten gaan. Op uitnoodiging van de V.V.V. Amsterdam hebben de Amsterdamsche Roeibond, de Kon. Ned. Motorboot-Vereeniging en de Unie van Watertoeristen op initiatief van het co mité „Centrum" het voornemen opgevat op den avond van dezen dag een tocht met verlichte vaartuigen (motorbooten), roeiboo- ten en kano's) door de grachten van Amster dam te doen houden. Voor de mooist verlichte en (of) versierde vaartuigen in elke groep worden aardige prijzen beschikbaar gesteld. Het pakje met den Piloot. (Adv. ingez. Med.) BEGRAFENIS HENRI DUMAS. In tegenwoordigheid van vele artisten en vrienden heeft naar het N. v. d. D. meldt, Zondagochtend op de Isr. Begraafplaats aan de Oud-Diemerlaan te Diemen de begrafenis plaats gehad van Maurice Bonefang, die als cabaret-artist optrad onder dan naam „Henri Dumas". De voorzitter van de Ned. Artisten-organisa- tie, de heer Henri Durand, schetste den over ledene als een eerlijk en braaf mensch en een goed kameraad, die met vele moeilijkheden in zijn leven te kampen heeft gehad. Nog verschillende sprekers voerden het woord. Er waren vele bloemstukken, o.a. van Rika en Heintje Davids en Van Tholen en Van Lier. OPENING CENTRALE VLIEGSCHOOL TEUGE. Zaterdagmiddag is op het vliegveld Teuge bij Deventer de Centrale Vliegschool, daar gesticht vanwege den Bond van Nederland- sche Zweef vliegclubs, officieel geopend in het bijzijn van tal van luchtvaart-autoriteiten. De voorgenomen IJselvlucht, welke eenige sport-motorvliegers zouden ondernemen, moest wegens onweersbuien worden uitge steld. De pretentie en de verbeelding maken mijn broeder, den man, wel het belachelijkst. Zoo als ik dat vanmiddag weer ervoer in een druk koffiehuis bij een druk station, waar mannen etende, pratende, schrijvende, drinkende, telefoneerdende zóó druk doen, alsof de eeuwigheid wacht op hün bediening a la minute. Naast mij zit een heer met een bal gehakt, spercieboontjes, gebakken aardappelen en een notitieboekje. De bal gehakt moet naar binnen en het notitieboekje moet beschreven worden. Maar: tegelijk. Maar: haastig. Er is geen se conde tijd te verliezen. Wanneer niet om uiter lijk 13 uur 7 de heer en het notitieboekje vól zijn, wanneer niet precies op dat moment de bal gehakt den weg van alle gehakt gegaan is en niet zwart-op-wit is vastgelegd hoeveel paar wollen, zijden en fil d'écosse sokken deze geachte heer zijnen geachten afnemers heeft verkocht, dan gebeurt er blijkbaar iets ver schrikkelijks. Wanneer deze heer rustig en minder luid zijn middagmaal zou nuttigen en daarna rustig zijn sokken-afzet zou griffen in het boek der commercieele historie, dan zou naar het zich laat aanzien de reguleering der samenleving voor altijd en immer ont wricht zijn. Aan mijn andere zijde tikt een heer om een kellner. Deze heer tikt zenuwachtig en met een rood hoofd. Hij tikt zes maal met zijn mes op zijn bord en vier keer met zijn lepeltje te gen het kopje en drie maal nog een roffel met het bierflesehje op den aschbak. De minuut, die de kellner eerder had kunnen komen, schijnt beslissend te zijn voor het leven van dezen heer. Maar gelukkig: de kellner komt en het groote oogenblik, waarnaar deze me neer zenuwachtig heeft geroffeld, is aange broken: „mij nog een houtsnip", zegt hij, en het laat zich begrijpen, dat daarvoor zooveel spektakel gemaakt moest worden. Het is na tuurlijk allernoodzakelijkst dat deze heer on middellijk zijn houtsnip krijgt. Het is natuur lijk allerbegrijpelijkst dat, wanneer doze heer behoefte heeft aan een houtsnip, dezelve hem zonder aarzelen en dralen worde voorgezet. Daar heeft deze heer recht op. Wanneer je uit Steenwijk gekomen bent om in Haarlem koelkasten, of steunzolen, of zoutvaten-vol- gens-een-geheel-nieuw-procédé te verkoopen, dan moet er zoogezegd een houtsnipje voor je klaar staan. Dat is logisch. Een andere meneer zegt tegen een anderen kellner: „vraag even Ridderkerk voor me aan, Ridderkerk nummero één-één-twee-zes-acht, maar direct, maar dringend, ik moet onmid dellijk Ridderkerk hebben". Ik vraag mij af of er een luchtaanval op Ridderkerk voorbe reid wordt en of deze heer daar de lucht van gekregen heeft; het zou prachtig zijn wan neer hij dan de levens der Ridderkerkers ging reddenMaar wanneer hij met een rood hoofd terugkomt van zijn dringend gesprek met Ridderkerk zegt hij tot zijn metgezel: „Jan, ze hebben dat ordertje nog even vast gehouden, we moeten d'r direct werk van ma ken". Het gaat over komijnekaas. En er wordt een taxi besteld. En „ober, afrekene" geroepen. En gauw-gauw de Hollandsche kof- fie-tafel soldaat gemaakt. Wanneer dat ééne krentebolletje niet was blijven liggen, of de taxi niet direct gekomen was, of de ober zich verteld had met de afrekening, of de telefoon juffrouw niet spoedig genoeg contact met Rid derkerk gekregen had, dan was er iets in de komijnekaas scheef gegaan en wie zou daar door niet diep terneergeslagen zijn? De pretentie van de haast en de verbeelding van de snelheid maken juist de kleine mannen nóg kleiner. Want de gróóte heeren zitten rus tig achter hun bureau en gooien die kleine ge- affaireerde, gewichtige bal-gehakt-en-sok- ophoudèr-mannen héén en wéér over de kaart. En opdat deze bal gehakt op tijd genuttigd worde en Ridderkerk gespaard blijve voor een cent per kilo te dure komijnekaas moeten er autostrada's aangelegd en maximum-snelhe den opgevoerd worden. De verbeelding der snelheid, die alles sneller en dus alles n i e t-sneller maakt, beheerscht de wereld der kleine houtsnip-eters, die er aemachtig van worden en er hoofdpijn van la-ij gen en precies even berooid blijven als vóór dezen tijd. Toen hun grootpapa Ridderkerk per brief behoedde en rustig zijn bal gehakt verorberen kon. Mr. E. ELI AS JREIMJG^E^jjUIVERT^KUN^^EBrn^Nl (Adv. Ingez. Med.) KLAP VAN EEN LIER GEKREGEN. Bij het schutten in de sluis te Vierhuizen (Fr.) kreeg de 12-jarige Sj. Meerding, zoon van een inwoner van Vierhuizen, Zaterdag avond toen hij stond te kijken, een klap van een lier van het rinket tegen het hoofd Hoewel de toestand van den jongen zich aanvankelijk goed liet aanzien, is de knaap Zondagmorgen aan de gevolgen van de klap overleden HEFFING OP BOTER. De heffing op boter is voor de week van 20 tot en met 26 Juni, behoudens tusschentijd- sche wijziging, weder vastgesteld op f 0.70 per K.G. LAATSTE JAMBOREE-APPèL. Er heerschte Zaterdagmiddag een gezellige bedrijvigheid op het IJsclubterrein te Am sterdam, waar de Nederlandsche Padvinders een laatste appèl hielden voor de Wereld jamboree. Om even over drie begon het défilé van alle groepen der Nederlandsche Padvinders, Katholieke Verkenners, Nederlandsche Chris telijke Vereenigingen van Padvinders en de Padvindersvereeniging Nederland. Het werd bijgewoond door verscheidene autoriteiten uit de Padvindersbeweging. Zoo waren aanwezig de hoofdcommissaris, generaal L. Behrens, die vergezeld was van den directeur en den secretaris van het Internationale Bureau van de Padvinders-wereld-organisatie, de heeren Hubert Martin en R. T. Lund. de heeren mr. G. L. de Vries Feyens, voorzitter van de Pad vindersvereeniging. mr. dr. J. A. van Thiel, voorzitter van de Padvindersvereeniging Ne derland en de hoofdaalmoezenier der Katho lieke Verkenners rector G. F. Schneiders. Voorts waren nog aanwezig dr. W. L. Hen driks, directeur van de afdeeling onderwijs en prof. K. Gaulhofer, rector van de Academie voor Lichamelijke opvoeding. Na het défilé werd een uitvoerig programma afgewerkt. In korten tijd werden tal van kam pementen ingericht, welke door de commissa rissen, mr. R. Hoeppener en Jan Schaap, werden geïnspecteerd. De vele demonstraties van de welpen en de verkenners droegen voorts nog bij tot het sla gen van dezen goed voorbereiden middag. Centrale Tandheelk. Kliniek KENAUPARK 26 A TELEF. 12644 KUNSTTANDEN EN GEBITTEN ZIEKENFONDSTARIEF Spreekuren: 911 en 12. Dinsdagavonds 6.30—8.30 uur. (Adv. Ingez. Med.) Als Vereen, voor Bloembollen' cultuur. Moeten saneeringsmaatregelen gehandhaafd blijven? Toekomst nog onzeker. HAARLEM Maandag: Hedenmiddag te half twee begon in het Krelagehuis de aangekondigde buitengewone algemeene vergadering van de Alg. Vereen, voor Bloembollen cultuur, waarin de vergadering zich zal uitspreken over de wenschelijk- heid van al dan niet handhaving der saneeringsmaatregelen voor het bloembollenvak. De voorzitter, dr. A. J. Verhage, zeide in zijn openingsrede o.a. het volgende. Ik wil en kan niet vooruit loopen op den uitslag dezer vergadering, maar wel moge ik de hoop uitspreken, dat deze in het belang van het bloembollen vak zal zijn. Laten zij, die een uiteenloopend inzicht in dit vraag stuk hebben, vertrouwen dat het vakbelang bij ieder voorop staat; het peil der bespre kingen moge dit vertrouwen weergeven. Daar het vraagstuk in het brandpunt der belang stelling staat, is het, ter vermijding van een te langen duur der vergadering, noodzakelijk geacht om de spreektijd van een ieder te be perken tot tweemaal tien minuten. Elkeen heeft zich daarop van te voren kunnen in stellen en ik verzoek den sprekers met aan drang, in het belang van een goed verloop dezer vergadering, met deze beperking reke ning te houden. Wanneer men op het oogenblik de positie van ons vak beziet, dan zal men dat moeten doen ni het kader van den economischen toe stand en de vermoedelijke economische ont wikkeling van de wereld als geheel. Want af gezien van factoren, die uit het bloembollen- vak zelf voortspruiten, blijft ons vak ook af hankelijk van de koopkracht der bevolking in de afzetgebieden en van de vrijheid van verkeer. Na de diepe depressie, die wij hebben door gemaakt, is hierin zonder twijfel een aanzien lijke verbetering opgetreden. De conjunctuur in onze voornaamste afzetgebieden vertoont reeds enkele jaren een opgaande lijn. Hoe natuurlijk een herstel ook is na een zóó die pen val, toch lioude men er rekening mede, dat ook kunstmatige prikkels tot dit herstel hebben medegewerkt. Dit maakt de positie veel labieler; dit brengt een grooter gevaar, dat op dit herstel een terugval zal volgen, die door 't gedeeltelijk kunstmatige karakter van de opgaande periode, waarin wij thans le ven men denke met name aan den bewa peningswedloop ook weer dieper zal zijn, dan wanneer het herstel alleen uit natuurlijke oorzaken zou zijn voortgekomen. Niemand kan voorspellen, wanneer precies die terug val zal komen en hoe diep deze werkelijk zal zijn; men houde er echter rekening mede. dat de economische ontwikkeling, hoe gelukkig op dit oogenblik ook, weer gevaren voor de toekomst in zich bergt. Dit gevoel spiegelt zich naar mijn meening ook af in de handelspolitiek. In de moeilijk ste jaren hebben we overal kunnen waarne men een steeds grootere belemmering van den import, waardoor men de gevolgen van de wereldcrisis voor het eigen land hoopte te beperken. Dat dit niet gelukt is, is duidelijk, maar de gevolgen voor de exportbedrijven van deze gebondenheid van het wereldver keer waren ernstig. Dat onze export nagenoeg dezelfde is gebleven danken wij naar mijn meening aan de energie onzer exporteurs en aan het feit, dat ons product ook in het bui tenland werkgelegenheid verschaft. Maar zonder de tallooze belemmeringen zou onze export in deze jaren zijn gestegen, wat reeds duidelijk is, wanneer men nagaat in welke mate onze uitvoer naar landen als Duitsch- land en Denemarken is afgenomen. Nu er een opleving is gekomen wordt men allerwege rijper voor de gedachte, dat het al ler belang is om het wereldverkeer weer van zijn boeien te ontdoen. Op internationale be sprekingen en congressen dringt dit geluid steeds dieper door. Maar wanneer men de practische resultaaten nagaat, wordt men toch wel teleurgesteld! Voor ieder, die de ontwikkeling nuchter beziet, is het duidelijk, dat nimmer verwacht kon worden, dat het wereldverkeer weer met één slag dezelfde betrekkelijke vrijheid van vroeger zou herkrijgen. Maar ook, wanneer men dit voor oogen houdt, kan men zich moeilijk bevredigd voelen. Het is waar, dat het handelsverdrag met Amerika gunstig heeft gewerkt, maar de hou ding der Amerikanen tegenover den narcis- senimport heeft onze verwachtingen toch be schaamd, zij het dan dat de Amerikanen hiervoor andere motieven hebben dan han delspolitieke. De Oslo-overeenkomst getuigt zonder twijfel van een verblijdend initiatief, al zijn de practische resultaten voor ons pro duct gering. Dat de uitvoermogelijkheid naar Duitschland wat grooter wordt geeft reden tot groote blijdschap, maar hieruit blijkt nog niet de daadwerkelijke wil om den handel te verruimen. Zoo is het op allerlei terrein; de woorden en de daden dekken elkaar niet. Dat alle besprekingen en alle uitingen van goeden wil niet méér hebben opgeleverd, is naar mijn meening terug te voeren op het onveilig gevoel, dat men nog allerwege heeft, en waarover ik zoo juist sprak. Eerst wan neer gebleken zou zijn, dat de economische verhoudingen op een meer blijvende basis gebracht zijn waarbij ups en dwons ook niet te vermijden zullen zijn kan men op terugkeer van vroegere verhoudingen in het wereldverkeer hopen. Hiervoor zal allereerst noodig zijn, dat de waarde van het geld. zich uitend in het algemeene prijsniveau, geen on- noodige en schadelijke verstoringen in welke richting ook teweeg kan brengen. Ik heb dit alles nog eens naar voren ge bracht om ook in verband met ons vak te doen denken aan de verhoudingen, waarin wij leven. Ei- is terecht een meer optimisti sche stemming, maar men hoede zich er voor om de werkelijke verhoudingen uit het oog te verliezen en de nog groote moeilijkheden voorbij te zien Slechts wanneer men de werkelijkheid nuchter voor oogen houdt, kan men hopen op blijvend voordeel. Dat een dergelijk practisch inzicht in de werkelijke verhoudingen er voor ons vak toe moge leiden, dat betere omstan digheden voor een langere periode bereikt zullen worden, is de wensch, waarmee ik de eer heb deze vergadering te openen.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5