DINSDAG 22 JUNI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 3 DETERDING. He who shell be obeyed. Dagdroom der jongste bedienden. Slippen- drager van het snelvoetige succes. Sir Henry. Heerscher over de wereld en uw sigarenaansteker. Vriend van de schoonheid. Bedwinger van de menschen in plus-fours en in rok. Wanneer ik Sir Henry was ging ik voor een klein wit huis aan de groote blauwe zee zitten, met een pijpje,, een whiskey en een stapel detective-romannetjes. Maar ik ben Sir Henry niet. En daarom moet ik over Sir Henry schrijven. Ik zou hem liever in getallen willen teekenen. Getallen met véél nullen er achter, in die getallen spreekt zijn beeld tot ons. Tot zijn tien duizend jongste bedienden. Tot alle heeren met drie nullen, die Sir Henry's heelemaal niet fantastische gezicht bekijken en droomen van een klein wit huis aan de groote blauwe zee. Wanneer ik mij zelf niet was zou ik Sir Henry willen zijn om anders te doen dan Sir Henry doet. Nieuwe strandreddingboot voor de N. Z. H. R. M. Vorstelijke gift van een onbekende. Naar wij vernemen is aan den penning meester van de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Maatschappij door een onbekenden schenker een bedrag van f 15.000 gezonden voor de aanschaffing van een motorstrand reddingboot. Onmiddellijk heeft het bestuur van de N. Z. H. R. M. opdracht gegeven aan de fa. Gebr. Taat te Katwijk aan Zee tot den bouw van een motorstrandreddingboot voor de noord kust van Terschelling. Voor dit station zal ook een nieuwe water dichte motortractor worden aangeschaft van het model zooals de Engelsche Reddingmaat schappij er na vele proefnemingen een heeft aangeschaft en waarvan de secretaris de heer H. Th de Booy, enkele proefnemingen heeft bijgewoond. De tractor is bestemd om de 5-tons zware boot, die op een wagen met rupsbandwielen wordt vervoerd in de branding te rijden. De nieuwe tractor zal den naam „Het Zeepaard" dragen. De kosten van dit mechanische zee paard zijn zeer hoog, misschien wordt het voorbeeld van den onbekenden gever gevolgd om de reddingmaatschappij in staat te stel len in snel tempo haar materiaal up to date te maken. GEMODERNISEERD STATION OP AMELAND VAN DE N.Z.H.R.M. Naar wij vernemen zal in September a.s. het station van de N.Z.H.R.M. te Hollum op Ameland worden gemoderniseerd, waar de nieuwe motorstrandreddingboot „Abraham Fock" thans nog in aanbouw, ter vervanging van de roeireddingboot zal worden gestation- neerd. Het nieuwe boothuis is in aanbouw. De proe ven met den reddingbootwagen voor het ver voer van de boot over het wad en langs het strand worden thans op Ameland gehou den. MOEILIJKHEDEN IN DE SCHKEPSBOUW- INDUSTRIE. Door de. samenwerkende vakorganisaties !n de. .metaalindustrie te Rotterdam, de Alg. Ned. Metaallbewerkersbond, Ned. R.K. Metaal- bewerkersSbond en den Chr. Metaalbewerkers- bond in Nederland, is de laatste weken, in verband met allerlei omstandigheden, een actie gevoerd voor verbetering van loon en arbeidsvoorwaarden voor de werklieden, werkzaam in de scheepsbouw-industrie, zoowel reparatie als nieuwbouw. Zij hebben daarvoor bij de betrokken werkgevers een aantal voorstellen ingediend. Na een drietal conferenties hebben dezen tegenvoorstellen gedaan en deze tegenvoor stellen zijn in vergaderingen met de leden van de Rotterdamsche Droogdok Maat schappij en die van Wilton-Fijenoord aan het oordeel der leden onderworpen. Het gevolg was, dat de voorstellen dei- werkgevers met overgroote meerderheid zijn verworpen. De besturen van de vakorganisaties heb ben zich nu via den Metaalbond tot de werkgevers gewend om de nu ontstane situatie opnieuw ten spoedigste onder de oogen te zien. BELEEDIGING DER VRIJMETSELARIJ. Voor den politierechter te Breda stond Maandag terecht P. H. de B. te Groningen, terzake dat hij in het weekblad „Zwart Front" van 23 Januari 1937 in een artikel getiteld: „In een hoek van de balzaal" zich in beleedigenden vorm had uitgelaten over de Vrijmetselarij, zijnde een groep van de bevolking van Nederland. De officier van justitie eischte een boete van f 190 of 30 dagen hechtenis. In zijn verdediging trachtte verdachte te bewijzen dat het Groot-Oosten der Vrijmet selaren geen bevolkingsgroep is en hij meen de verder dat de door hem gebezigde uit drukkingen niet beleedigend zijn en dat zijn bedoeling alleen was te waarschuwen tegen het anti-christelijk en anti-nationaal gedoe van Vrijmetselaren. De politierechter veroordeelde verdachte echter tot f 50 boete subs 25 dagen hechte nis. JUBILEUM S. J. H. WESSELINK. De heer S. J. H. Wesselink, directeur van den Postchèque- en Girodienst heeft Maandag den dag herdacht, waarop hij veertig jaar ge leden bij het Staatsbedrijf per P.T.T. in dienst trad. Velen hebben hem met dit jubileum geluk gewenscht. In de eerste plaats de ambtena ren van den dienst. Er was gelegenheid gevonden om den heer Wesselink en mevr. Wesselink, die haar echt genoot op dezen dag naar zijn kantoor had vergezeld, door een zoo groot mogelijk aantal ambtenaren een hartelijke ontvangst te be reiden. Bij hun binnenkomst in het Girogebouw werden mevrouw Wesselink door een van de jongere ambtenaressen bloemen aangeboden. Door eenige hoofdambtenaren werd de ju bilaris met zijn echtgenoote vervolgens naar de versierde directeurskamer geleid, waar een 100-tal ambtenaren, die bij de ontvangst te genwoordig zouden zijn, zich had verzameld. Namens het geheele personeel sprak de on der-directeur van den dienst, de heer J. C. de Bruijn, den jubilaris toe. Hij wenschte hem geluk met zijn loophaan bij het staatsbedrijf in het algemeen en met zijn werkzaamheid bij den girodienst in het bijzonder. Als blijk van medeleven en waardeering en als herinnering aan dit jubileum bood spr. uit naam van de ambtenaren een in zilver uit gevoerde giro-enveloppe aan van het model, hetwelk de dienst eiken dag in duizenden en duizenden exemplaren over het geheele land verspreidt en waarin hij zich ten aanzien van de rekeninghouders wel voornamelijk symbo liseert, vergezeld van een album, bevattende de handteekeningen van alle deelnemers. Zichtbaar verrast en aangedaan dankte de heer Wesselink voor de hem bereide huldi ging, waarbij hij met groote erkentelijkheid herinnerde aan den steun en de toewijding welke hij steeds van zijn ambtenaren heeft ondervonden en waardoor het mogelijk is ge weest, dat de dienst op zoo uitnemende wijze zijn taak heeft vervuld. In den namiddag hield de jubilaris een druk bezochte receptie. De minister van Binnenlandsche Zaken gaf in een persoonlijken brief van zijn be langstelling en waardeering blijk. Ir. m. H. Damme, directeur-generaal der P. T. T., die in het buitenland vertoeft, bood telegrafisch zijn gelukwenschen aan. Dr. H. Colijn. Heden 69 jaar. De Msb. schrijft: Heden, i22 Juni, treedt dr. H. Colijn zijn 69ste jaar in. Op dien leeftijd denken de meeste men schen aan iets anders dan aan het vormen van een kabinet en het heropnemen van een ambtelijke betrekking, die de jarige reeds bijna dertig jaar geleden voor het eerst be kleedde Of dé iheer Colijn op zijn verjaardag de Koningin de lijst van zijn vierde ministerie kan aanbieden, is ons onbekend. Maar in deze bijzondere omstandigheden wenschen wij hem toch -van harte een van zorgen vrijen verjaardag. PRINSES JULIANA EN PRINS BERNHARD KOOPEN ZOMERPOSTZEGELS. Van Prinses Juliana kwam hij het comité voor de zomerpostzegels een belangrijke be stelling aan zomerpostzegels binnen. Ook iPrins B'ernhard heeft door aankoop van deze postzegels van zijn belangstelling doen blijken. DE DUBBELE MOORD TE MERKELBEEK. Nadat de advocaat-generaal zijn eisch (15 jaar) had doen hooren, werd de verdediging gevoerd door mr. Van der Kroon uit Heerlen. Pleiter vond nergens een motief waarom de verdachte het afschuwelijke misdrijf zou hebben gepleegd. Waarom zou de eerste ver klaring van de verdachte niet de juiste zijn? Is het onmogelijk dat er een overval heeft plaats gehad? Men heeft dien morgen in Merkelbeek een vreemden persoon gezien. Daarbij komt nog, dat er op de boerderij van Buysers reeds vroeger is gestolen, eens zelfs een bedrag van vijfhonderd gulden. Pleiter is van meening. dat de verdachte het mis drijf niet gepleegd kan hebben. De tijd, om twee menschen te dooden, was te kort. De bekentenissen door verdachte afgelegd zijn volkomen fictief en Moppen ook niet met hetgeen de getuigen-deskundigen hebben ge rapporteerd. Het vonnis van de rechtbank te Maastricht onderwierp pleiter aan een breed voerige bespreking en hij leverde er critiek op. Tenslotte zeide hij er van overtuigd te zijn, dat het vonnis moest worden vernie tigd, daar in deze zaak te veel twijfelpunten zijn om tot veroordeeling van de verdachte te geraken. Hij concludeerde dan ook tot vernietiging van het vonnis van de recht bank te Maastricht en tot vrijspraak van den verdachte, subs, pleitte hij ontslag van rechts vervolging. De verdachte zeide hierna: „Ik ben on schuldig". Het Hof zal over veertien dagen arrest wij zen. RESIDENTIE - HYPOTHEEKBANK VOOR NEDERLAND. De Maandag gehouden jaarlijksche alge- meene vergadering van aandeelhouders der N.V. Residentie-Hypotheekbank heeft de balans en winst- en verliesrekening over het zeven en dertigste boekjaar goedgekeurd. Besloten is: le. het debetsaldo der winst- en verlies rekening ten laste van de gewone reserve te brengen: 2e. over het afgeloopen boekjaar geen divi dend uit te keeren. De heeren N. Bakker W.zn. en mr. C. W. Schlingemann werden als commissarissen herkozen. In de eveneens Maandag gehouden ver gadering van hyipotheefcbriefhouders werd jhr. V. E. A. Boreel van Oldenaller als com missaris herkozen. TEGEN DEN HANDEL IN VROUWEN EN KINDEREN. Het Nationaal Comité tot bestrijding van den handel in vrouwen en kinderen heeft Maandagmiddag in het A. M. V. J.-gebouw te Amsterdam zijn algemeene vergadering ge houden. Mr. A. dé Graaf, voorzitter van het comité, herdacht met eenige woorden den overleden secretaris, den heer G. Velthuyzen, die veer tig jaar deze functie had vervuld. De secretaresse van het Comité mej. C. Thierry heeft eenige mededeelingen gedaan van den arbeid van het comité in Nederland. In het jaarverslag wees de secretaresse op de bij de wet van 18 Juli 1936 ingevoerde wij ziging en aanvulling van onze Strafwet met eenige bepalingen ter bescherming van min derjarigen tegen zedenmisdrijven, welke zeer toe te juichen vallen. De toestanden op sexueel gebied onder de jongeren hadden gedurende het afgeloopen jaar ook de aandacht van het comité en waren aanleiding tot vele gedachtenwisse- lingen. Uit het financieel verslag van den pen ningmeester, den heer D. Kool, bleek, dat het Comité een nadeelig saldo boekte van f 258. Ten slotte sprak de lieer Nöltlienius de Man, directeur van het Rijksbureau tot bestrijding van handel in vrouwen over de internationale bestrijding van pornographie. EEN GEVANGENBEWAARDER OP DIEFSTAL BETRAPT. Aangehouden is de 49-jarige gevangen bewaarder J. P.. die in de strafgevangenis aan den Pompstationsweg te 's Gravenhage door politiepersoneel op heeterdaad werd betrapt op diefstal van een hoeveelheid tin. Hij werd overgebracht naar het hoofdbureau van politie en aldaar in bewaring gesteld. „Kerk en Vrede". Zaterdagmorgen is de algemeene verga dering van „Kerk en Vrede" te Zwolle voort gezet met de bespreking van de afdeelings- voorstellen. Na de bespreking van eenige interne aan gelegenheden hield dr. M. van der Voet uit Haarlem, een lezing over het onderwerp: „Heeft kerk en Vrede bondgenooten?" Onder de velerlei pacifisten in ons vader land aldus spr., neemt „Kerk en Vrede" een uitzonderlijke plaats in. Haar beginsel is tegelijk haar isolement. Haar eigenlijke kracht blijft zij zoeken in het geloofsstand- punt. Niettemin woelt er in ons volk meer een christelijk protest tegen den oorlog dan ons klein getal zou doen vermoeden. Maar ondanks het feit dat er lichtpunten waarneembaar zijn in onzen verwarrenden tijd, blijft het isolement voor een principieele pacifistische beweging als die van Kerk en „Vrede" zwaar drukken. Door de gehoor zaamheid aan het Evangelie houden wij het in die benarde positie op den duur uit, aldus spr. Heeft „Kerk en Vrede",, bondgenooten? Al lereerst in de teekenen der tijden. Wij staan niet ver meer van het oogenblik. dat het militairisme uit zijn kracht gegroeid zal blij ken te zijn. Siporen van vermoeidheid schijn- nen er ook te komen in de dictatoriaal ge regeerde landen. De les van Spanje is in de afschuwelijkheid, waarmee zij gegeven wordt, een monstrueuse bondgenoot van „Kerk en Vrede". Naast deze negatieve bondgenooten, zijn er verschijnselen, van geestelijk- idealisti- schen aard, die zich als bondgenooten aan dienen. Maar het is aan twijfel onderhevig of het alleen politieke, humanitaire, zedelijke pa cifisme in den schok der omstandigheden stand zal houden. De uit Gods gebod geboren beginselen zul len allen tegenstand verduren. Wij zien met spanning uit, aldus spr. naar een houding, die zonder reserve tot uiting brengt, dat men op ons niet kan rekenen, omdat Evangelie en oorlog onverzoenlijke tegenstellingen zijn. Er is nu nog een zich te veel verschansen achter den rechtvaar digen en defensieven oorlog, terwijl men het wezen van den oorlog zelf als ongerechtig heid en zonde voor God darbij onaangetast laat. Ook op het veld der Oxford-beweging z-ij'n mannen en vrouwen, die naar ons toe groeien. PASVOORSCHRIFTEN VOOR FRANKRIJK. Naar de persdienst van de Ned. Reisvereeni- ging ons bericht, is het gedurende de Wereld tentoonstelling te Parijs ook toegestaan naar Frankrijk te reizen op een paspoort dat niet langer dan 5 jaar is verloopen. Derhalve is reeds een zoodanig paspoort of een geldig bewijs van Nederlanderschap vol doende om zich naar Frankrijk te begeven. Trekkers verkeer en Jeugd herbergen. Invoering van „Jeugdherbergbankpapier". Er zijn een aantal maatregelen getroffen; door het bestuur van de Nederlandsche Jeugd herberg-Centrale, welke het trekkersverkeer zeer ten goede zullen komen. Men heeft „Jeugdherbergbankpapier" inge voerd: trekkersbons. Deze bonds hebben een waarde van een kwartje en worden in elke jeugdherberg en ten kantore van de N. J. H. C. als betaalmiddel aangenomen. Trekkers kunnen dan door middel van deze bons een geheelen vacantietocht bij elkaar sparen, zonder dat het gevaar bestaat, dat de reispenningen tenslotte als sneeuw voor de zon verdwijnen Ook zal menige goede geest, die graag in de reiskas bijdraagt, dat liever doen in den vorm van trekkersbons, dan in kinkende munt. Zoo'n boekje met 5 of 10 trekkersbons is een alleraardigst geschenk. Ook als premie voor jeugdige arbeiders en op tal van andere manieren kan het worden ge bruikt. Meermalen werd van de zijde van jeugdlei ders, leeraren en onderwijzers bet bezwaar vernomen, dat zij als leider van jeugdreizen een groote verantwoordelijkheid droegen, n.l. de aansprakelijkheid van den leider tegen over de ouders en tegenover derden voor even- tueele ongevallen of toegebrachte schade, waarvoor menigeen terugschrok. Dit bezwaar inziende, heeft het bestuur van de N. J. H. C. een wettelijke aansprakelijk heidsverzekering gesloten voor alle houders van de door de N. J. II. C. uitgereikte leiders- kaarten. Niet alleen echter ten behoeve van het bin nenlandsche verkeer zijn belangrijke maatre gelen getroffen, ook ten opzichte van buiten- landsche trekkers zijn er nieuwe plannen en wel om het de Duitsclie jeugd weer mogelijk te maken ons land te bezoeken. Er is steeds een druk verkeer geweest tusschen onze oostelijke buren en ons. De laatste jaren is dit zeer een zijdig geworden door de deviezenbepalingen. Thans is een regeling tot stand gekomen, welke aan deze moeilijkheden tegemoet komt. In Duitschland en in Nederland worden bons uitgegeven, welke als betaalmiddel in Duitsche en Nederlandsche jeugdherbergen gelden, dus ook „trekkersbons". Deze bons mogen Duitsche trekkers onbe perkt mee over de grens nemen. Zij kunnen dus de 10 r.m. als zakgeld beschouwen en hun verdere betalingen in de jeugdherbergen ge heel met bons verrichten, Nederlanders even zoo in Duitschland. Voorwaarde bij deze rege ling is, dat in Duitschland nooit voor hooger waarde aan bons verkocht wordt dan in Ne derland, zoodat deze bons dan met gesloten beurzen verrekend kunnen worden. Wat moet dus nu de Nederlandsche trekker doen om zijn Duitschen collega het trekken in Holland mogelijk te maken? Indien hij naar Duitschland gaat voor een jeugdherbergen- tocht, haalt hij dus niet zijn reischeque bij de bank, maar haalt zijn bons bij de N. J. H. C. Hij spaart daarmede allerlei extra geloop en rompslomp in Duitschland uit. NEDERLAND EN ZUID-AFRIKA. Mr. P. J. Idenburg, secretaris van cura toren der Rijksuniversiteit te Leiden, die een bezoek aan Zuid-Afrika zal brengen ter ver sterking van de betrekkingen tusschen Ne derland en de Unie op universitair en in het algemeen op wetenschappelijk gebied, is Zaterdag, zijn reis begonnen. Te Londen heeft hij reeds eerder met generaal Hertzog en andere voraanstaande Zuid-Afrikaansche persoonlijkheden inleidende bespreMngen gevoerd. ALGEMEENE BOND VAN AMBTENAREN BIJ DE RADEN VAN ARBEID. Onder voorzitterschap van den heer G. K. Vos uit Voorburg, had te Arnhem de 18e alge meene vergadering plaats van den Algemeenen Bond van Ambtenaren bij de Raden van Ar beid. Vertegenwoordigd waren alle afdeelingen. De heer C. J. Peereboom, secretaris van den bond, werd in verband met zijn 15-jarig lid maatschap van het hoofdbestuur onder aan bieding van cadeaux gehuldigd. In de pauze hebben de afgevaardigden per extra-trams een door de afdeeling Arnhem georganiseerden tocht naar de Westerhóuwïng ondernomen, alwaar ververschingen werden aangeboden. In het hoofdbestuur werden herkozen de heeren C. J. Peereboom en W. de Jong (Am sterdam), J. Chr. v. d. Berg (Den Haag) en H. Boerhave (Zwolle). Als plaats voor de volgende algemeene ver gadering werd Leiden aangewezen. Als vaste medewerkers van het orgaan ..De Raad van Arbeid" werden aangewezen de hee ren C. J, Peereboom, C. M. J. van Oever en, J. Chr. v. d. Berg, G. Verburg, L. de Voogd en Mieog. VEREENIGING „HENDRÏCK DE KEIJSER". In het historische Van Brienen-Huis op de Heerengracht, te Amsterdam, heeft de Hen- drick-de-Keijser-Vereeniging Maandagmid dag om 4 uur haar jaarlijksche algemeene vergadering gehouden. Het van Brienen-Huis is eenige jaren geleden door schenking eigen dom geworden van de vereeniging die zich wijdt aan het behouden van architectonisch- of historisch belangrijke oude gebouwen. De voorzitter, de heer J. Th. Boelen, her innerde in zijn openingswoord aan datgene wat in het afgeloopen jaar gebeurd is. Naar buiten was dat niet belangrijk, maar in feite zeer verheugend, hetgeen vooral blijkt uit het uitvoerig jaarverslag van den secretaris. De belangstelling die voor hetgeen er in ons vaderland aan nationale schatten aan bouwkunst en van den bodem is, steeds toe neemt, stemt de vereenigingen die zich aan het behoud daarvan wijden, met name de Hendrick de Keijser-Vereeniging, tot vreugde. Aan het jaarverslag van den secretaris, mr. H. Westerman is het volgende ontleend: De eigendommen der vereeniging zijn met een belangrijk pand uitgebreid: Op 1 Octo ber j.l. werd de koopacte verleden volgens welke het perceel Oude Delft 49 te Delft aam de vereeniging werd verkocht. Blijkens een in den gevel gemetselden jaartalsteen is het huis in 1759 gebouwd. Een aantal gebouwen werd in verschillen de gemeenten van ons land aan de vereeni ging te koop aangeboden. Tot aankoop werd echter om verschillende redenen niet overge gaan. Onder de huizen die ter sprake kwamen was het perceel Gedempte Oude Gracht 42. Tengevolge van de getroffen financieele maatregelen en mede tengevolge van het kennelijk gepasseerd zijn van het dieptepunt van de crisis is het afgeloopen jaar voor de vereeniging minder dreigend geweest dan de vorige jaren dat waren. Tot bestuursleden werden gekozen de hee ren: F. A. J. 'Vermeulen, 's Gravenhage, J. C. Kerkmeyer, Hoorn; Allard Pierson, Baam; ir. J. De Bie Leuveling Tjeenk, Amsterdam; J. van Hoey Smith, Rotterdam; generaal-ma- joor W. R A. Slicher, Haarlem; Jacob Mees, Rotterdam; prof. mr. W. A. Bonger, Amster dam; W. J. R. Dreesman, Amsterdam, en C. ter Poorten, Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5