De geheime oppositie in het Derde Rijk. UILTJE GR HOUTSTR hoik GR MARKT HAARLEM WOENSDAG 23 JUNI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD Van ,,Roehm 's wrekers tot Deutsche Freiheitspartei Berlijn, voorjaar 1937. In de U-bahn Friedrichstrasse naar Stadtmitte. De wagen is vol, een dame, die Instapt, kan geen plaats meer vinden. Ik sta op en bied haar de mijne aan. Van het andere eind van den wagen sneeuwt een S.A.-man: „Setzen Sie zich doch wieder! Ein Deutscher steht für so eine Ju- densaxi nich auf!" „Ich bin kein Deutscher, ich bin bloss ein Herr!" Bij de volgende halte verdwijnt de S.A.'er, aan het station Stadt- mitte stap ik zelf uit. Ieder in den wagen zegt vriendelijk goedendag. Het is een klein voorval, maar het is tee kenend voor de stemming in Duitschland. Een groot gedeelte van het volk is de Jodenhetze moe. Het heeft genoeg van het eeuwige col lecteeren voor alle mogelijke doeleinden; de lage, gelijkblijvend loonen maken het steeds moeilijker voldoende in te lcoopen bij stij gende" prijzen. De kwaliteit der goederen wordt minder, stoffen uit Zellwolle zijn na een jaar versleten, het brood bevat steeds minder zuiver meel. Op elk gebied heerscht ontstemming. ïn de groote steden saboteert men de inzameling van oud-metaal, door de bakken rijkelijk met scheermesjes te. vullen, zoodat men reeds een „Erlass" moest afkon digen om dit te verbieden, wegens het groote aantal verwondingen daardoor veroorzaakt. De Duitscher wordt moe, hij wil nu einde lijk wel eens de hem beloofde verbeteringen zien. In plaats daarvan moet hij het tegen overgestelde ervaren. De stemming wordt ge prikkeld. Doch is er een openlijke oppositie in het Derde Rijk? Uit deze stemming zich nog op andere wijze dan in vrijwel beteekenislooze sabotage, in daverend applaus bij Schiller's „Don Carlos", wanneer markies Posa den ko ning om gedachtenvrijheid vraagt? Inderdaad, er bestaat sinds ruim twee en een half jaar een st-eeds groeiende, steeds be ter georganiseerde oppositie tegen het natio- naal-socialistische bewind. Dit begon voor het eerst openlijk bekend te worden, toen in het begin van 1936 in Duitschland een manifest verspreid werd, uitgaande van alle vroegere ■partijen, dat zich scherp tegen Hitier richtte en de bevolking opriep zich te organiseeren om de regeering te kunnen dwingen vrije verkiezingen te laten houdèn. Dit manifest was te Parijs opgesteld in een vergadering van vertegenwoordigers van alle vroegere Duitsche partijen, welke afgevaardigden gedeeltelijk uit Duitschland zelf kwamen en voor een deel in het buitenland leefden. De resultaten van deze pogingen waren echter niet groot, zooals trouwens ook te verwachten was. Ten.eerste getuigde het van een rijkelijke aanwezigheid van naieviteit bij de organisatoren van deze beweging om aan te nemen dat de Duitsche burgerij de gelegenheid zou worden gege ven zich vrijelijk voor zulke doeleinden aan een te sluiten. Bovendien waren de onderlinge verschillen tusschen Katholieken, Duitsch- Nationalen, communisten, liberalen en socia listen te groot en te diepgeworteld, dat er niet zeer binnenkort oneenigheid in de ge lederen zou ontstaan. Hetgeen ook geschied de. Een aantal Duitschers, dat deze bewe ging gesteund had, werd gearresteerd en in enkele maanden was zij geheel verloopen. In Mei 1936 kwamen plotseling berichten uit Duitschland, dat er aanslagen op beambten van de Geheime Staatspolitie en de S. S. gepleegd zouden zijn. Zoo werd onder de rook van Berlijn een zekere dr. Paczkowski neer geschoten, iemand, die een werkzaam aandeel had gehad in de executie van de slachtoffers van den 30sten Juni 1934. Hem volgden een aantal functionarissen vair de S. S. in München, zelfs Schreck, de lijfchauffeur van Hitier, werd op klaarlichten dag vermoord. Het wonderlijkste was, dat al deze aanslagen vol gens een vooropgezet plan leken te worden uitgevoerd. Het waren niet slechts moorden op willekeurige leden van de N.S.D.A.P., neen, al deze slachtoffers van aanslagen hadden op den dertigsten Juni 1934 een rol gespeeld. De geheele geschiedenis kreeg een romantisch tintje doordat sommige bladen buiten Duitschland wisten te berichten, dat bij de lijken steeds een kaartje gevonden werd, waarop de letters „R.R." stonden welke ge ïnterpreteerd worden als „Racher Röhms", de wrekers van Rhöm. Het verhaal van deze mysterieuze kaartjes berustte op een verzin sel, de naam, die de organisatie, die men achter deze aanslagen vermoedde, er door kreeg was op zichzelf niet onjuist. Want deze moorden waren georganiseerd en zij hiel den verband met de executie van Röhm. Op dien gedenkwaardigen dertigsten Juni 1934 werd een groot aantal Duitschers te rechtgesteld, zonder dat zij met het z.g. Rhömcomplot ook maar iets te maken hadden. Persoonlijke vijanden van leden van het re gime werden op deze wijze onschadelijk ge maakt, evenals menschen, die zich nimmer met politiek bemoeid hadden, doch die bij vergissing voor iemand anders werden aan gezien. Velen, die als vrienden van Rhöm ter dood gebracht werden, hadden niet alleen niets met hem uit te staan, doch behoorden zelfs tot zijn persoonlijke vijanden. Omge keerd bleven er ook lieden van verdenking ver schoond, die wel degelijk tot Röhm's vrien denkring behoorden. Bedenkt men daarbij, dat juist deze lieden indertijd een groote rol speelden in de beruchte veemmoorden, dan hoeft het geen verwondering te baren, dat zij om hem te wreken, tot de methode van aan slagen hun toevlucht namen. Laat het vol doende zijn om te zeggen, dat er in Duitsch land inderdaad een organisatie van lieden bestaat want zij bestaat heden ten dage nog, al hoort men er niet meer over die tot persoonlijke terreur hun toevlucht hebben genomen om wraak te nemen voor de terecht stellingen van den 30sten Juni en dat deze organisatie langzamerhand uitgebreid is tot een broedplaats van anti-nationaal-socialisti- sche veemmoordenaars. Gedeeltelijk aange moedigd door het optreden van deze beweging en er zelfs voor een gedeelte uit voortgeko men, is onlangs de „Deutsche Freiheitspartij" voor het voetlicht getreden. Toen men in April voor het eerst ervan hoorde, haastte het ministerie van pers en propaganda zich om van een misplaatste Aprilgrap te spreken, daar men van het bestaan van een dergelijke beweging niets afwist. Dit nu is volslagen on juist. De Duitsche regeering wist reeds in Fe bruari van dit jaar van deze beweging af, toen het eerste manifest ervan op ruime schaal werd verspreid. En dat men niet meent met een onschuldige organisatie te doen te heb ben, blijkt wel voldoende uit het feit, dat de beruchte maatregel, waarbij den Berlijnsche huiseigenaren gelast werd een huissleutel aan de politie te overhandigen, geïnspireerd is op het idee, dat illegale vergaderingen in Ber lijn daardoor moeilijker gemaakt zouden wor den. De preventieve werking van een ver- groote kans op ontdekking was de eenige aanleiding tot dit wonderlijke bevel, en ze ker niet zorgen voor de luchtbescherming, zooals men deed voorkomen. Het eerste manifest is niet onder de aan- aandacht van de buitenlandsche pers geko men. Dat het echter uitgegeven is, kan men bij vele Duitschers navragen, terwijl het ook daaruit blijkt, dat het pamflet het nummer 2 droeg. Dezer dagen verscheen een derde pam flet van deze Aprilgrappenmakers, die hun geschriften verder met geregelde tusschenpoo- zen zullen uitgeven. De „Deutsche Freiheitspartei" is des te ge vaarlijker, daar zij over machtige bescher mers beschikt en van de bewegingen van de geheime staatspolitie uitstekend op de hoogte is. Een van de mannen, die in deze „partij" een groote rol speelt, behoorde vroeger tot de in tieme kennissen van Hitler en beschikt nog heden over uitgebreide relaties met de S.S. en S. A. Van hem stamt ook het idee om de bui tenlandsche pers regelmatig pamfletten toe te zenden. In vele grensplaatsen bevinden zich op het oogenblik kernen van deze bewe- ging, die de verbindingen met het buiten land verzorgen. De organisatie is noch com munistisch, noch socialistisch. Integendeel vele vroegere aanhangers van het Hitlerbe- wind verstrekken de fondsen er toe. Haar be doelingen zijn de vrijheid van gedachten, drukpers, godsdienst en verkiezingen te her stellen, en dan het Duitsche volk zelf te laten beslissen welke regeeringsvorm het kiezen zal, De „Deutsche Freiheitspartei" is de best georganiseerde oppositiebeweging binnen Duitschland en haar invloed is, zij het onder- aardsch, groeiende. Over de resultaten van haar actie make men zich echter geen illusies,, waarvoor de leiders ervan zich zelfs hoeden. De taak van deze be weging is het Duitsche volk in te lichten over hetgeen er in werkelijkheid geschiedt, en door het vormen van kleine, betrouwbare kernen in alle plaatsen een kader te kweeken, dat in staat zal zijn bij onverwachte catastrophes de eerste leiding te geven en paniek te voorko men. Voor hoever dit opportuun is, zal de toe komst moeten leeren. Vooralsnog zal men er goed aan doen uit het bestaan van deze bewe ging slechts af te leiden, dat ontevredenheid in het Derde Rijk zij het langzaam en aar zelend. naar wegen zoekt om zich te uiten. Doch het gevaar van ontdekking van deze en andere illegale organisaties neemt toe bij het groeien ervan. En zoolang zij geen massa-be weging zijn geworden, die zich kan verweren, staat ontdekking gelijk met lamlegging van het geheel en ontmoediging voor eventueele opvolgers. En zoo groot is noch de „Deutsche Freiheitspartij", noch de organisatie van veemmoordenaars. K. ANDR. (Nadruk verboden. Alle rechten voorbehou den.) Kamer van Koophandel. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken hield Dinsdag avond een openbare vergadering onder lei ding van den voorzitter, den heer J. J. Swens. Eenige ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Be oorzaken van faillisse menten in Middenstandsbe- drijven. De voorzitter deelde mede, dat op 23 April 1937 aan de Kamer door den Directeur- Generaal van Handel en Nijverheid een uit voerige missive is toegezonden met een vra genlijst betreffende een onderzoek naar de oorzaken van faillissementen in Midden- standsbedrijven. Naar aanleiding van deze missive heeft het Bureau der Kamer zich gewend tot een aantal advocaten-kantoren te dezer stede, waarvan het grootste gedeel te zich bereid heeft verklaard, bij dit onder zoek zijn medewerking te verleenen. Concours-hippique te Hoofddorp. Het Bureau stelde voor afwijzend te be schikken op een verzoek om subsidie van de Vereeniging „Vooruit" voor het concours- hippique te Hoofddorp. De heer Treur vroeg, of het niet moge lijk is, dat de Kamer aan het gevormde ga rantiefonds wil deelnemen, omdat de ver eeniging financieel niet krachtig genoeg is, om het concours-hippique zelf te organisee ren. De voorzitter antwoordde, dat om fi- nancieele redenen aan het verzoek niet kan worden verleend. De Kamer is al over het budget van de subsidies heen. Als de toestan den weer beter worden, kan misschien latei- een subsidie worden verleend. De heer Teding van Berkhout vroeg of het niet mogelijk is, f 25 te verleenen. Dat zou ook een financieele steun beteekenen. De heer v. d. Burg deelt mede, dat de vereeniging een schuld van f 10.090 heeft. Het is volgens hem daarom niet goed, een subsidie te geven. De heer Treur antwoordde, dat deze schuld niets met het concours-hippique te maken heeft. Die is door andere omstandig heden ontstaan. De heer Kruymel brak ook een lans voor de vereeniging. „Vooruit". Besloten werd, een garantie van f 25 te verleenen. Een paar verzonden brieven werden goed gekeurd, namelijk aan den minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart betref fende certificaten van oorsprong voor Tsje- cho-Slowakije, en aan de Directie der Ne- derlandsche Spoorwegen te Utrecht betref fende de treinverbinding HaarlemOosten des lands. Het Bureau keurde de nieuwe salaris regeling van het personeel der Bevrachtings commissie goed. Aan de orde kwam het voorstel van het Bureau tot goedkeuring van een concept brief van het Bureau aan den minister van Landbouw en Visscherij betreffende het voorontwerp der Landbouwordeningswet 1937. Werd goedgekeurd. Voorstellen tot goedkeuring resp. van de volgende conceptbrieven van het Bureau: aan den minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart betr. Coördinatie Economi sche Voorlichting; an den minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, betr. Haarlemsche Lompen handel; aan den minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart betr. hervorming van den Kalender. Goedgekeurd werd het verslag van het Borgstellingsfonds voor Kennemerland, evenals dat van den Cursus Warenkennis 1936—1937. De heer Lasschuit merkte op, dat het Borgstellingsfonds niet geheel aan de ver wachtingen heeft beantwoord ten aanzien van de middenstandsbedrijven. Het speet spre ker, dat de middenstandsbonden deze materie uit handen aan de overheidl hebben gegeven. Rondvraag. De heer Lasschuit vestigde er de aan dacht op, dat iemand, die in Haarlem om ze kere redenen niet als makelaar kon worden toe gelaten, in een andere plaats wèl slaagde. Spreker vroeg, of daartegen geen maatrege len te nemen waren. De voorzitter antwoordde, dat deze aangelegenheid reeds de aandacht van. het Bureau getrokken had; er zal een waarschu wende brief aan alle Kamers van Koophandel gezonden worden. De heer Teding van Berkhout merkte naar aanleiding van een brief van den minister aan „IJmuiden's Bloei" op, dat de erfpachtscanon voor vele industrieën te IJmuiden veel te hoog is. Volgens hem zal het voor het Rijk op den duur onmogelijk blijken, dezen canon te blijven innen. De Voorzitter is van oordeel, dat de meeste leden, vooral die uit IJmuiden, het hiermee wel eens zullen zijn. De heer Burgers dijk kon zich met de JPORT en rooken... men denke er over hoe men wil, maar èls U rookt, rook dan UILTJEI De sigaar van ongeëvenaard-fijne samenstelling, 's werelds geurigste tabakken voor binnenwerk en dekblad, alle Uiltje Sigaren stuk voor stuk op kwaliteit gecontroleerd en daardoor het hoog ste rookgenot biedend voor den laag- sten prijs. HET LOF 6 ct. 'n Puike sigaar! (Adv. Ingez. Med.) zienswijze van den heer Teding van Berk hout niet vereenigen. Spreker achtte de toe zegging van den minister, om in sommige gevallen verlaging van den canon te willen overwegen, niet onbeteekenend. De heer Burgersdijk achtte het voor den minister niet mogelijk, toezegging in algemeene lijn te doen, wegens de daaraan verbonden con sequenties. De Voorzitter merkte op, dat de toe stand der industrieën te IJmuiden er toch niet door verbeterd zal worden. De hooge canon zal velen afschrikken, een industrie in IJmuiden te vestigen. De heer Uitzinger achtte het bevreem dend, dat de minister wel een adres van „IJmuiden's Bloei" heeft beantwoord, maar niet een adres van de Kamer over dezelfde aangelegenheid. Misschien is de mededeeling in het adres der Kamer, dat zij gaarne be reid was, het adres mondeling toe te lich ten, daar de oorzaak van. Ook spreker achtte den canon voor fabrieksgrond buitengewoon hoog. Weliswaar zijn er eenige nieuwe be drijven in IJmuiden gekomen, maar die hebben volgens spreker geprofiteerd van wat er stond van bedrijven, die zich niet staande hebben kunnen houden. De heer Uitzinger vroeg of het Bureau nu afwacht, of er alsnog een antwoord van den minis - ster zal komen. De Voorzitter was van oordeel, dat het toch van belang geweest zou zijn, als de Kamer haar adres mondeling had kunnen toelichten. Het Burea zal het van het even tueel nog binnenkomend antwoord laten afhangen, welke stappen nog ondernomen kunnen worden, maar dat zal wel een poosje' duren, want eerst moet er nog een nieuw ministerie gevormd worden. Hiermee werd de discussie gesloten. De Kamer ging daarna nog in geheime zitting. Concert voor Ouden van Dagen. Door het gemengd koor „Polyhymnia". Dinsdagavond had in den tuin van het Te huis van Ouden van Dagen aan de Schoter singel een uitvoering plaats, gegeven door het gemengd koor „Polyhymnia", met medewer king van het dubbelmannenkwartet „Aurora" en de „Poly-Girls". Het was een prachtige avond voor zoo'n uit voering in de open lucht. De verpleegden had den des middags reeds deelgenomen aan den autotocht voor ouden van dagen, zoodat deze dag ongetwijfeld een diepen indruk bij hen achter gelaten zal hebben. De directeur van het tehuis, de heer G. Glastra, sprak voor de uitvoering een kort welkomstwoord, waarin hij hoopte, dat allen zich dezen avond zouden heugen als een „be doeling voor den geestelijken steun aan hulp behoevenden". Het dubbelmannenkwartet onder leiding van den heer K. Zeilmaker gaf vervolgens eenige nummers ten beste, waarna door de „Poly- Girls" een parodie werd uitgevoerd op het alom bekende Wolga-bootsman-lied. Tot slot zong het gemengd koor onder lei ding van den heer Joh. G. de Jong eenige nummers, die bij het vrij talrijke publiek goed in den smaak vielen. Alles bij elkaar een avond, waaraan de oud jes ongetwijfeld met genoegen zullen terug denken. Haarlemsche Orkest Vereeniging. Jaarlijksche algemeene ledenvergadering. In de radiozaal van café-restaurant Brinkmann hield de Haarlemsche Orkest Vereeniging gisteravond haar jaarlijksche algemeene ledenverga dering. De voorzitter, mr. A. Beets opende den avond met een woord van welkom tot de le den, waarna de secretaris, dr. Th. de Crauw de notulen der vorige vergadering voorlas, die ongewijzigd werden goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing herdacht de voor zitter met enkele welgekozen woorden het ge storven bestuurslid, den heer Alphenaar, die langen' tijd zitting heeft gehad in het bestuur der H. O. V. en op de hem eigen sympathiek- bescheiden wijze veel werk in het belang der vereeniging heeft verricht. In deze vaca ture werd voorzien door de verkiezing van den zoon van den overledene. Het jaarverslag van den secretaris over 19351936 maakte oa. melding van een be vredigend contact met de omroepvereeni- gingen, waarvoor enkele malen o.a. in een relais-programma werd gewerkt. Het financieel verslag meldde een nadeelig saldo, dat evenwel belangrijk minder was, dan in het voorafgaande seizoen, nl. f 719 te gen f 1456. Vooral de leden-, volks- en jeugd- concerten brachten meer op, waartegenover andere bronnen van inkomsten evenwel iets minder hadden opgeleverd. De penning meester, de heer Breemer, werd hierna on der dankzegging gedechargeerd. Tenslotte deed de voorzitter nog enkele me- dedeelingen, in verband met de in dezen zo mer en in het winterseizoen te houden con certen. Het eerste concert wordt gegeven op 1 Juli, met medewerking van den solist Ge rard Berk. Deze zomerconcerten zullen over het algemeen gedirigeerd worden door Ma- rinus Adam. Frits Schuurman zal evenwel op 12 Augustus een concert dirigeeren, waaraan de Haagsche violist Sam Swaab zal medewer ken. Verder zullen in deze maanden waar schijnlijk nog de volgende solisten met het orkest optreden: Hans Bijvanck, Bets Neder- koorn, Swaan, Corry Koppen, Jan During en een 13-jarige violist. Bovendien zal het orkest meewerken aan 't concert op de Groote Markt, dat ter gelegen heid van de Frans Halstentoonstelling zal worden gegeven. Een extra concert zal verder worden gegeven op 19 Juli, onder leiding van Frits Schuurman met het H.O.V.-koor samen, terwijl tevens een extra-propaganda-concert op het programma staat, waaraan waarschijn lijk Lotte Leonard zal medewerken. In de wintermaanden worden uiteraard de gebruikelijke elf Dinsdagavond- en zeven Vrijdagavond-concerten gehouden. Het ligt in de bedoeling enkele gastdirigenten uit te noodigen, waarbij echter bij voorkeur een uitwisseling van dirigenten zal worden toege past. Zoo zal Cor Kuiler van het Groningsch Orkest naar Haarlem komen en Fritsch Schuurman naar het Noorden trekken. De- zelfde regeling is reeds getroffen met den Praagschen dirigent Vymetal. Met het H.O.V.-koor samen zal op 8 Januari worden opgevoerd „Le miroir de Jésu", met Berthe Seroen als soliste. Verder zijn nog de volgende solisten aan gezocht: Henk van Wezel en Rudolf Kroll (cello), Jo Vincent, Lotte Leonard, Paula Limperg, Hélène Ludolhp, Berthe Seroen en Marcel Gobets (zang), Hans Bijvanck, Sam Swaab en Maria Neuss (viool) en Willem An- driessen, Joseph Penbauer en Edwin Fischer (piano). Een programma dus, dat een rijke afwisse ling biedt en den muziekliefhebber volop gelegenheid zal geven van goede en uitste kend voorgedragen muziek te genieten. De voorzitter sloot de vergadering met een woord van dank tot de leden van het comité van Actie tot steun aan de H.O.V., waarbij hij er op wees, dat het werk van dit comité voor de H. O. V. een sterke prikkel en stimulans is, om het werk voort te zetten, ondanks de vaak moeilijke omstandigheden, en het orkest voor Haarlem te behouden. Superieur Sngebch Kleermaken handwerk UIT VOORRAAD LEVERBAAR (Adv. Ingez. Med.) Ismene of Hymenocallis. Ismene's zijn wel de meest exotische bloe men die men zich denken kan; niet alleen won- delijk van vorm, maar tegelijk van een sier lijkheid en voornaamheid, die men bij andere bizarre bloemen zoo vaak mist. Hymenocallis of Ismene, een Zuid-Amerikaansch bolgewas, wordt hier nog weinig gezien maar is toch zoo de moeite waard. Er zijn verschillende soort. De prachtige zacht zwavelgele Ismene Sulphur Queen die haar naam alle eer aandoet is een krui- sings-product, een hybride dus. In de om geving van Buenos-Ayres groeit Ismene cala- thina, een gemakkelijk groeiende soort met groote witte bloemen, al jaren geleden in de Europeesche cultures ingevoerd, In de bergen rondom Lima (Peru) groeit een familielid, Ismene Amancaes, donker goudgeel van kleur en heerlijk geurend. Helaas is dit wondermooie bolgewas voor ons klimaat ongeschikt en na een paar jaar ging steeds weer de „fut" eruit en werd de bloei minder. Men is toen gaan kruisen en heeft de hier goed groeiende Ismene calathina als zaaddraagster gebruikt en er stuifmeel van Ismene Amancaes op gebracht. Het resultaat was Ismene Sulphur Queen, even gemakkelijk groeiend als de witte calathina en even mooi geel van kleur (zij het ook iets lichter) en fijn geurend als Amancaes. Van Amancaes gesproken, die bloem werd in het oude Peru als aanleiding gebruikt om in den bloeitijd (midden Juni) groote half- religieuse feesten te houden in de bergen, waar de goudgele bloemen in overvloed groeiden. Dezte Sulphur Queen is iets ongehoord moois. De bloemstengel is ongeveer 50 c.M. hoog en daaraan staan in schermvorm 3 a 4 bloemen die trompetvormig zijn en zes donkergroene strepen dragen, aan het eind waarvan de meeldraden staan. De geur is heerlijk en het mooiste van alles is, dat men de plant des zomers buiten in bloei kan krijgen. Toch zal potcultuur te profereeren zijn, omdat de bloe men te fijn zijn om niet van dichtbij bewon derd te worden. De bollen worden 's winters droog en warm bij een temperatuur van 65 a 70 gr. Fahrenheit bewaard. Midden April worden ze opgepot in voedzamen en doorlatenden grond. We zorgen daarbij dat de bovenkant van den bol even hoog komt als die van den pot. Wie een warme kas bezit, kan ze daar dan ingraven op het tablet. Wie dit niet rijk is, kan de pot met bol in de kamer houden. Daar gaat het iets lang zamer, maar 't groene puntje, dat aankondigt dat er „werking" in zit en we mogen gaan water geven, komt ook daar te voorschijn. Op dezelfde wijze wordt Ismene Festalis be handeld, die al even mooi is als de Sulphur Queen. Het hangt er maar van af of onze smaak uitgaat naar witte bloemen of niet. Wie ze waardeeren kan, zal moeten bekennen zel den iets mooiers gezien te hebben dan de ragfijne bloemen van Ismene festalis, weer met die typeerende „aangebouwde" meeldra den doch bovendien voorzien van zeer lange en smalle, omkrullende kroonbladeren. Die geven aan de bloemen iets vlinderachtig- dartels, dat de ernstiger Sulphur Queen mist. I-Iet hart is iets groen en men ziet nog de familietrek met de witte calathina. Festalis Is een kruisingsproduct tusschen calathina en een zeer zeldzaam ander bolgewas. Willen we onze mooie Ismene's buiten hou den, dan planten we ze op een beschut en zonnig plekje in Mei in den vollen grond en de bloeitijd valt dan in Juni-Juli. L. SPRUIT. Leden der Duitsche Iliinalaya-expeditie, die bij de beklimming van den Nanga Parbat door een lawine overvallen werden, waarbij zeven dooden vielen. Tweede van rechts de leider dr. Jiarl Wien. VERKEERSVERBETERING. De heer D. J. Sanders, eigenaar van het per ceel aan het Kenaupark no. 28, heeft zich be reid verklaard om niet aan de gemeente in eigendom af te staan een gedeelte tuingrond, behoorend bij genoemd perceel, groot 60 M2. Daardoor kan een verkeersverbetering, zoowel voor de Zijhuizen als voor de RoLsteeg, tot stand komen. B. en W. stellen den raad voor tot aanvaar ding van den grond te besluiten. De gemeente zal voor haar rekening zorg dragen voor het opruimen van de bestaande afscheiding en hulsthaag, alsmede voor het maken van een nieuwe terreinafscheiding langs den openbaren weg van de schutting aan de Rolsteeg af tot den ingang van genoemd per ceel aan de zijde van het Kenaupark. ORGANISATIE VOOR WERKLOOZEN OPGERICHT. Hier ter stede is een neutrale organisatie opgericht ter behartiging van de belangen van de werkloozen, ingeschreven bij Maat schappelijk Hulpbetoon. Voorzitter van deze organisatie, onder den naam van „Ons eigen belang', is de heer J. Koondoip. OVER DIEREN. Huisdieren, onze vrienden? Aan bovenstaande zinsnede dacht ik toen mij werd veiteld dat onlangs in een' der buitengemeenten, op een heel warmen dag- een dame, een hond naast haar fiets liet meeloopen, die op 't laatst de teenen tot bloedens toe verwondde. Opmerkingen van omstanders baatten niet, een brutaal ant woord was het gevolg. Later is van hooger- hand ingegrepen. .Huisdieren, onze vrienden", zoo moet het toch zijn,de dieren hebben daar recht op. Zij zijn niet alleen bruikbaar materiaal zoo als velen denken. De liefde van een hond is dikwijls grooter dan de trouw van een mensch Hondentrouw ziet men dagelijks. In een der dierenparken wieip een wolf vier welpen, doch de moeder wilde ze dade lijk weer veroi^beren. Gelukkig werden de jongen bijtijds weggehaald en nu wor den ze moederlijk verzorgd door een klein fox-hondje Laten dus onze dieren niet alleen zijn onze dieren, maar als huisgenooten in 't gezin worden opgenomen. 6.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 11