De titel „Held". Kabinetwerk. Samenstelling van het nieuwe Kabinet. Vermindering der werkloosheid. BERICHT Het belangrijkste 54e JAARGANG No. Ï6563 Verschijnt ciag'êtiilts. heïïalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 23 JUNI 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie:P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.721/*. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haa r 1 em - N oo rd. Telefoon 12230 ADVERTENTïëN 15 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid 2000.overlijden 400.verlies van hand, voet of oog 200.—, beide leden duim f 100.één lid duim 50.— één of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger 15.—, één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk 30enkelbreuk 15.polsbreuk f 15. Nog afzonderlijke verzekering voor atoonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. alle leden wijsvinger ƒ60. HEDEN 12 PAGINA'S. Een bericht uit Moskou, dat eigenlijk onder „Personalia" thuishoort, meldt dat het Cen trale Uitvoerende Comité den titel „Held der Sovjet Unie" en de orde van Lenin heeft toe gekend .aan de commandanten van leger korpsen Takof, Smots jkewitsj en Dimitri Pavlof, aan den divisiecommandant Petrof, den kolonel Kopez en den majoor Proskurof, „wegens het met succes volbrengen van hun speciale missies ten behoeve van de verster king der weermacht van de Sovjet-Unie, daar bij van heldhaftigheid blijk gevende". Nadere toelichting omtrent deze missies ontbreekt. Gevochten hebben ze evenwel zeker niet, want dat zou uitgelekt zijn. We hebben er niets van vernomen. Wat is het dan, dat de weermacht der Sovjet Unie versterkt heeft en heldhaftig heid vereischte? Het ronselen van „vrijwilli gers" lijkt geen taak voor zulke hooggeplaat ste officieren. Het bestellen van oorlogsmate riaal vereischt geen heldhaftigheid; alle wa penfabrieken in de andere landen leveren met vreugde hun kanonnen, vliegtuigen, tanks, munitie enz. aan de Sovjet-Unie. Ik hoop maar dat het geen spionnage is, die de weer macht der Russen zoozeer heeft versterkt. Want dat zou heel erg zijn. De niet-communis tische wereld wil Rusland graag wapenen le veren maar wordt zeer toornig als Rusland gaat onderzoeken, langs slinksche wegen, hoe veel en welke wapenen zij zelf heeft. Want daar verdient zij niets aan. Dit klinkt nu wel niet prettig, maar het is het kennelijke en logische verschil. Intusschen stemt de verleening van den titel „Held" tot nadenken, evenals die van de Orde van Lenin. Door zulke dingen te doen schept men een élite, een uitverkoren groep. Men kent zulk een groep meteen voorrechten toe, al bestaan die dan niet in geld of onroe rende goederen of vrijdom van belastingen. Want, nietwaar, zij wordt gesierd met een etiket dat onmiskenbaar tot den landgenoot zegt: „Deze man is een zeer bijzonder mensch, hij is een Held (zij het dan op gronden die wij niet voor nadere uiteenzetting vatbaar ach ten), respecteer en ontzie hem derhalve ten zeerste en stel hem aan u zelve ten voorbeeld". Hetgeen de Russische bevolking ongetwijfeld zal doen, althans wat het ontzien betreft. De Russische bevolking heeft ongetwijfeld rede nen te over om al diegenen te ontzien, die in de speciale gunst van vadertje Stalin staan. Doet zij dat niet dan treft de gestrenge hand van vadertje, zooals zij bij ervaring weet, erg hard. Het scheppen van een élite is evenwel in lijnrechten strijd met de communistische prin cipes en dit heeft meer dan theoretisch be lang, want hoe gaat het overal en altijd met élites? Zij worden zich bewust van hun bizon- dere voortreffelijkheid; zij voelen zich erkend als lieden die boven de massa uitsteken en zij achten zich daarom gerechtigd tot het be zetten van de voornaamste posten, het uit oefenen van macht, het verwerven van den hoogsten welstand. Dit is een zeer mensche- lijke reactie. En nu kan men dat in beschei den vorm doen', zooals in Nederland geschiedt door het verleenen van een lintje of in Frankrijk, behalve door het verleenen van lintjes, in bijzondere gevallen door een par lementsbesluit, waarbij van iemand wordt verklaart „qu'il a bien mérité de la patrie" dat hij zich zeer verdienstelijk jegens het va derland heeft gemaakt. Dan is het effect nog niet zoo heel groot. Maar als men iemand officiéél tot Held proclameert moet het heel wat grooter zijn. Een Heldtjonge, da's niet gering. Dat lijkt haast nog meer dan de toekenning van adeldom in den vorm van een baronnen- of graventitel. De titel Held geeft zulk een erg onmiskenbaren, universee- len adeldom aan. Nu is deze Sovjet-adel nog niet erfelijk. Maar als een élite eenmaal bestaat en dus voorrechten heeft, laat zij niet na haar kroost ermee te begiftigen. Dat is al in een voordee- lige positie als kinderen van Helden, dat kroost wordt al ontzien, dat profiteert al van de Helden-relatieshoeveel jaar zullen er vereischt zijn om het Russische heldendom in een erfelijken titel te belichamen? Als u het mij vraagt: niet veel. Er zullen natuurlijk Helden zijn die Stalin overleven en niet bij tijds door zijn rechtbanken geëxecuteerd zijn wegens hoogverraad of zoo, en die hebben een aardige kans. Ja, die Russische élite is een hervormings verschijnsel van beteekenis. Die is een symp toom dat groote veranderingen in de naaste toekqmst aanduidt. Let u maar eens op, bin nen een jaar of tien.... R. P. Oranjevereeniging Haarlem- Noord. Door het bestuur van bovengenoemde ver eeniging en de besturen van de vier Haarlem- sche wielerclubs De Kampioen, Achilles, De Jonge Kampioen en Excelsior zullen plannen besproken worden, om op 31 Augustus voor de tweede maal een Oranje-ronde te organi- seeren langs het volgende traject: Van Nes- istraat, Marsstraat, Planetenplein, Orionweg. Delftlaan, Van Nesstraat. In 't woordenboek heb ik eens nageslagen, Wat is nu wel precies een kabinet, En, zooals altijd op mijn vele vragen, Werd hier ook 't antwoord op uiteengezet. Een kabinet is, heb ik dan gelezen, Een fijn en kostbaar stukje meubilair, Dat reeds vanouds bewaarplaats pleegt te wezen Voor zeldzaamheden, zegt mijn dictionnair. Ik lees zooveel van kabinetsformeering, In Frankrijk en ook in ons eigen land, Zoo hier als daar een „zaak van de regeering", In Frankrijk kwam ze al heel gauw tot stand. Daar-knutselt men er van vandaag tot morgen Een in elkaar, met waren Franschen slag, Bij ons maakt men zich vele zware zorgen En timmert het niet klaar in éénen dag. Men weet wel, in de stormen dezer tijden, Heeft menig meubel, ook een kabinet, Van slagen en van nattigheid te lijden, Dus het moet hecht zijn in elkaar gezet. Men wil bij ons de zeldzaamheden sparen, Waarvoor men er een plaats in heeft gedacht, Hier streeft men naar een duurzaamheid voor jaren, En Frankrijk heeft het nooit zoo ver gebracht. Wij hopen dat het onze, klaargekomen, Het in ons huisje goed en rustig „doet", Het Fransche heeft zijn plaats al ingenomen, Daar gaat Chautemps een „chaud temps" tegemoet. P. GASUS. W raag en Aanbod (Groentjes) adver tenties in Haarlem's Dagblad zijn een instelling geworden. En een instelling die ieder jaar in om vang toeneemt. Profiteer mede van het voordeel, dat zij brengen door er bij voorkomende gele genheid een ter plaatsing op te geven. De Autotocht voor Ouden van Dagen. Ook de negende tocht zeer welgeslaagd. Het Haarlemsche Comité voor den Auto tocht voor Ouden van Dagen hield Dinsdag middag voor de negende maal zijn jaarlijk- schen tocht. Voor het eerst was Scheveningen het doel van de reis, die haar voorgangsters in succes evenaarde. Het spreekwoordelijk ge worden mooie weer van den Autotocht was er trouwens ook, en op zijn allerbest: zonnig en niet al te warm. De stoet bestond uit 85 auto's, waarin ruim 200 verpleegden van het Stads Armen- en Ziekenhuis, Joannes de Deo, het Luthersche Huis, St. Jacobs Godshuis, de Herv. Diaconie en eenige hofjes de reis meemaakten. Zooals altijd heerschte de meest opgewekte stemming zoowel onder de passagiers als onder de auto rijders. Klokslag twee uur vertrok de stoet van de Fonteinlaan met den wagen van den Commissaris van Politie voorop en tot de grens der gemeente uitgeleide gedaan door de verkeerspolitie. De afstand van 46 K.M. naar Scheveningen werd in vijf kwartier afgelegd. Daar reden de wagens in groepen voor bij „Seinpost" waar de oude menschen werden onthaald en geruimen tijd genoten van het prachtige uitzicht op de zee in stralende zomerpracht. Te kwart voor zes zette de stoet zich weer in beweging voor den terugtocht en om zeven uur werden de Haarlemsche gestichten weer bereikt. Vooral bij de tenigreis, op een spits uur, bleek de krachtige medewerking der Haagsche verkeerspolitie v-an het grootste be lang. De 85 wagens kwamen vlot Den Haag door Avond-Beiaard-concerten te Haarlem. De eerste op Woensdag 30 Juni. Eenige beiaard-enthousiasten hebben het' initiatief genomen dezen zomer op het mooie carillon van de Groote Kerk avond-concer ten te laten geven, om daardoor te bereiken dat er meer belangstelling komt voor het klokkenspel. Voor het eerste, dat Woensdag 30 Juni gegeven zal worden 's avonds van 8.30 tot 9.30 uur door den blinden beiaar dier Willem Créman uit Zwolle worden de kosten door hen zelf gedragen. Zij hebben voor de organisatie den steun gekregen van „Haarlem's Bloei" en het ge meentebestuur. Daarenboven hebben zij aan deze instanties gevraagd de financieele las ten te dragen van nog eenige avond-bespe lingen. Daarvoor is een toezegging gedaan als op den eersten avond blijkt dat er vol doende belangstelling bestaat. De straten achter de Groote Markt, Spek- straat. Oude Groenmarkt, Damstraat en het Klokhuisnlein worden tijdens de beiaard concerten voor het verkeer afgesloten, zoo dat de luisteraars daar rustig zullen kunnen genieten. Ook zal voor een 100 tal stoelen op de Oude Groenmarkt gezorgd worden. Als het weer meewerkt zuller, ongetwijfeld zeer velen a.s. Woensdagavond naar de om geving van de Groote Markt trekken, Willem Créman is een van de bekwaamste beiaar diers uit ons land! Mr. Ch. J. Weiter (R.K.) Mr. M. P. L. Steenberghe (R.K). Prof. Mr. C. P. M. Romme (R.K.) vOnze Haagsche correspondent seint ons/: Het nieuwe kabinet Colijn schijnt thans samengesteld te zijn, naar ver luidt is de samenstelling als volgt: Minister-president, ad interim Bui- tenlandsche Zaken: dr. H. Colijn, die vermoedelijk binnenkort aan het hoofd van een in te stellen departe ment van Algemeene Zaken zal komen te staan, térwijl men het nog altijd mogelijk acht, dat ten slotte onze gezant te Brussel, mr. J. A. N. Patijn bereid gevonden zal wor den, de portefeuille van Buitenland- sche Zaken te aanvaarden. Justitie: Mr. C. M. J. F. Goseling (R.-K.) Financiën: Mr. J. A. de Wilde (A.-R.) Binnenlandsche Zaken: H. van Boeijen (C.-H.), lid van Gedep. Sta ten van Zuid-Holland, voorzitter van den Radioraad. Onderwijs, Kunsten en Weten-, schappen: Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine (C.-H.) Defensie: Oud-minister J. J. C. van Dijk (A.-R.) Economische Zaken, waartoe dan tevens weer Landbouw en Visscherij zouden komen: Mr. M. P. L. Steen berghe (R.-K.) Sociale Zaken: Mr. C. P. M. Romme (R.-K.) Koloniën: Mi'. Ch. J. I. M. Weiter (R.-K.) Waterstaat: Mr. Dr. Ir. J. A. M. van Buuren, die tot het kath. geloof schijnt te behooren, doch als partij loos, of z.g.n. als wild-vrijzinnig geldt. Men verwacht dat de afgetreden minister, Mi*. J. H. van Schaik, leider van de Katholieke Kamerfractie zal worden. Mr. C. M. J. F. Goseling. Mr. C. M. J. F. Goseling heeft Amsterdam tot geboorteplaats. Hij is thans 46 jaar. Eerst bezocht hij het St. Ignatiuscollege te Am sterdam èn studeerde daarna te Amsterdam in de rechtswetenschappen. In 1916 promo veerde hij, waarna hij zich in 1919 te Am sterdam vestigde als advocaat en procureur. Gedurende de jaren 19201922 was de heer Goseling secretaris van commissie XII van den Hoogen Raad van den Arbeid. In 1929 werd hij gekozen voor de R.-K. Staatspartij tot lid der Tweede Kamer. Sedert 1930 is de heer Goseling voorzitter van het bestuur van de R.-K. Staatspartij. Den laatsten tijd was hij ook leider van de R.-K. fractie in de Tweede Kamer. H. van Boeyen. De heer Van Boeyen werd in 1889 te Putten geboren. Hij bezocht de H. B. S. en was na zijn studie eerst ambtenaar op de Provin ciale Griffie van Gelderland, In 1915 werd hij benoemd tot adjunct-commies bij het hoofd bestuur van de P. T. T., in 1917 werd hij be vorderd tot commies. Gedurende de jaren 19191925 was de heer Van Boeyen tevens wethouder der gemeente Voorburg. In 1923 werd hij gekozen tot lid van Gedeputeerde Staten. Sedert 1932 is de heer Van Boeyen voorzitter van den Radioraad en Radio-Om- roepcontrölecommissie. Ook is hij penning meester van de vereeniging van Ned. Herv. Stichtingen voor Geesteszieken en redacteur van „Gemeentebeleid". Tot heden is Voorburg zijn woonplaats gebleven. Mi'. J. J. C. van Dijk. Mr. J. J; C. van Dijk werd in 1871 te Leeuwar den geboren. Hij bezocht de H.B.S. te Haarlem genoot daarna zijn opleiding bij de Konk. Mil. Academie te Breda. Vervolgens werd hij directeur van de Topografische Inrichting. Van 1921 tot 1925 was hij minister van oor log en van 1921 tot 1922 minister van marine ad. int. Hij was voorzitter van de Vlootcom- coanimissie. Sedert 1915 is hij lid van de Tweede Kamer voor de AJt. Partij. Voorts is hij 2de voor zitter van het college van directeuren van de Vrije Universiteit te Amsterdam, voorzitter van de Vereeniging tot Christelijke verzorging van krankzinnigen in Zeeland, voorzitter van de Konk. Ned. Vereen. Ons Leger en voorzitter van den Ned. Militairen Bond en van vele andere vereenigingen en instellin gen. Mr. Ch. J. I. M. Weiter Mr. Ch. J. I. M. Weiter, oud 57 jaar, bezocht de H. B. S. te 's-Gravenhage. Van 1898 tot 1901 studeerde hij te Delft en deed in 1901 het groot ambtenaarsexamen. Van 1902 tot 1909 was hij ambtenaar B.B. op Java en Madioen. In 1909 werd hij benoemd tot controleur a la suite, wat hij tot 1911 bleef. In dat jaar werd hij benoemd tot adjunct-inspecteur van agra rische zaken. Van 1914 tot 1921 doorliep hij de verschillende rangen ter algemeene secre tarie. In 1921 werd hij benoemd tot alg. secre taris van het Gouvernement van Ned. Indië, wat hij tot 1924 bleef. In dat jaar werd hij lid van den Raad van Ned. Ihdië, waarna hij in 1925 tot minister van koloniën benoemd werd. Hij bleef dit tot 1926. Daarop werd hij weer lid van den Raad van Ned. Indië en in 1929 werd hij tot vice-president van dien Raad benoemd. Mi-. Welter was verder voorzitter der be kende Staatscommissie voor de verlaging van de Rijksuitgaven. Sinds 1933 is hij eveneens voorzitter van den Ondernemersraad van Ned. Indië. Ook is hij curator van de Techn. Hoo- geschool te Delft, lid van den Economischen Raad, lid van de Contactcommissie van eco nomische aangelegenheden bij het dep. van koloniën en voorzitter van de rijkscommissie voor werkverruiming en lid van het Werk fonds. Mr. M. P. L. Steenberghe. Mr. M. P. L. Steenberghe doorliep het Gym nasium te Utrecht, van 1917 tot 1920 stu deerde hij aan de Universiteit aldaar in de Rechtswetenschap. In 1920 promoveerde hij tot Dr. Van 1921 tot 1934 was hij directeur van de N.V. H. van Puyenbroek's Textiel Maatschappij. In 1922 werd hij benoemd tot lid van den Nederlandschen Werkloosheids- raad, welke functie hij tot 1931 vervulde. Tevens was hij van 1924 tot 1934 lid van den Nijverheidsraad en van 1926 tot 1934 lid van de Centrale Commissie voor de Staten. Voorts was hij van 1929 tot 1934 lid van den Hoogen Raad van Arbeid. Verder was hij van 1930 tot 1934 voorzitter der Alg. R.-K. Werkgeversvereniging waar hij sinds 1925 lid van was. Mr. Steenberghe was verder tot 1934 lid Het woord is aan Fliegende Blatter: Snel handelen is soms het gevolg van a?igst voor een vast besluit. van den Raad van Toezicht der R.-K. Han- delshoogeschool te Tilburg. In 1934 werd hij minister van Economische Zaken in het mi nisterie Colijn. Mr. Steenberghe heeft toen zijn ontslag genomen omdat hij zich niet kon vereenigen met de anti-devaluatie politiek van dr. H. Colijn. Mr. Steenberghe is thans 38 jaar. Mr. C. P. M. Romme (R.K.) Mr. C. P. M. Romme is lid van den ge meenteraad van Amsterdam en was lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland. Ook is hij eenigen tijd wethouder geweest van de gemeente Amsterdam. Doodelijk ongeluk op de Hazepaterslaan. Juist voor het ter perse gaan van ons blad, bereikte ons het bericht, dat bij het plantsoentje op de Hazepaterslaan (bij den Wagenweg) een aanrijding met doodelijken afloop heeft plaats gehad. Een jongeman, die daar op de fiets reed, werd door een auto aangereden, en tegen den grond ge smakt. Hij werd op slag gedood. In één jaar met 64.300. Het Centraal Bureau voor de Statistiek geeft verheugende cijfers met betrekking tot de Werkloosheid. Ondanks de toeneming der bevolking en het daarmede gepaard gaande nieuwe aanbod van arbeidskrachten bedroeg het aantal ingeschre ven geheel werkloozen einde April 1937 rond 56.000 en einde Mei zelfs 64.300 minder dan een jaar geleden. De reeds in vorige maanden geconstateerde sterke daling van het aantal werkloozen (van Maart op April 1937 met 43.600) zette zich ook in Mei 1937 voort (van April op Mei 1937 met 31.200). In het vorige jaar was de vermindering van Maart op April en van April op Mei resp. slechts 13.000 en 22,800. Ook in alle gemeenten- groepen was de daling in 1937 grooter dan in 193-6. Het aantal geheel werkloozen, bij alle or ganen van de openbare arbeidsbemiddeling als werkzoekenden ingeschreven, bedroeg op het einde van Mei 1937 Apr. 1937 daling Gemeenten met 100.000 en meer inw. 137.129 142.305 5.176 50.000-100.00 42.195 44.487 2.292 20.000-50.000 40.823 44.090 3.267 minder dan 20.000 108.3'90 128.844 20.454 Totaal 328.537 359.726 31.189 Mei 1936 Apr. 1936 daling Gemeenten met 100.000 en meer inw. 158.387 163.155 4.768 50.000-100.000 49.102 50.466 1.3G4 20.000-50.000 48.412 50.736 2.324 minder dan 20.000 136.983 151.386 14.403 Totaal 392.884 415.743 22.859 Zij, die zich met ingang van 1 Juli per kwartaal abonneeren, ontvangen de in 3 u n i nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. De mogelijke samenstelling van het nieuwe kabinet. 1 E. van der Wall, Haarlem's nieuwe wet houder. 2 Het kabinet-Chautemps samengesteld. 4 Duitscliland wil een vlootdemonstratie voor Valencia houden. 4 Het hoofdelijk inkomen in Haarlem en omgeving. 6 Jaarlijksche algemeene ledenvergadering der Haarlemsche Orkcstvereeniging. 7 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De titel „Held". i J. II. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. 3 Van een bijzonderen medewerker: Frank- rijk's nieuwe minister-president. 4 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Eenige opmerkin gen over het plan-Deterding. 6 H. D. Vertelling: „Parels" door Guus Betlem Jr. 6 K. Andr: De geheime oppositie in het Derde Rijk. 7 L. Spruit: Ismene of Hymenocallis. 7 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 10

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1