harTenp (J) Kunst in Haarlem en daarbuiten. WOENSDAG 23 JUNI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Liquidatie van den Kon. Holl. Lloyd. Voorloopig 25 pCt. voorschot der erkende vorderingen. De vereffenaren van de zaken van den Kon. Holl. Lloyd in liq., de .heeren mr, M. van Regteren Altena en Paul den Tex, ma ken thans bekend, dat er bezwaren tegen de eerste uitdeelingslijst aan crediteuren zijn ingekomen. Derhalve zal op de eerste uitdee- ling voorloopig slechts een voorschot uitge keerd worden van 25 pet. der erkende vorde ringen. Aan de gepensionneerden is per afzon derlijke brieven van de wijze van betaling kennis gegeven, zoo meldt de Tel. DE WADDENZEEVISSCHERS. Op de vragen van den heer Drop betref fende erkenning van de visschers, wone^ 'V ten Noorden van den afsluitdijk, als belao hebbenden in den zin der Zuiderzeesteunwei;, luidende: 1. wil de minister mededeelen of het over leg met den minister van Landbouw en Vis- scherij, dat hij volgens zijn mededeeling in de vergadering van de Tweede Kamer van 12 Maart H937 noodig oordeelde alvorens over te gaan tot uitvoering van de door de Tweede Kamer aangenomen conclusie, waarbij de regeering werd uitgenoodigd de wier- en an dere visschers wonende in gemeenten be noorden den afsluitdijk, met name te Texel, als belanghebbenden in den zin der Zuider- zeesteunwet te erkennen, reeds is geëindigd en (zoo neen, waarom niet? 2. Wil de minister, waar het toch wel hoogst onwaarschijnlijk is, dat de minister van Landbouw en Visscherij ten deze eenige bevoegdheid zou hebben, bevorderen, dat de in vraag 1 bedoelde conclusie zoo spoedig mogelijk wordt uitgevoerd, en den betrokken gemeentebesturen, met name dat van Texel, ten spoedigste opdracht gegeven wordt om de noodige maatregelen voor deze uitvoering te nemen? Luidt het antwoord van den minister van Waterstaat: 1. Het bedoeld overleg is gepleegd. 2. Voor het antwoord op deze vraag moge worden verwezen naar den brief, die dezer dagen tot den voorzitter der Kamer zal wor den gericht naar aanleiding van zijn brief van 13 Maart 1937, betreffende het besluit van de Kamer inzake het adres van D. Vlas Wzn. en anderen te Texel. VALSCHE ZEGELS IN OMLOOP GEBRACHT? Door een Spaar- en schappij te Amsterdam is een klacht bij de politie ingediend, daar de ondernemer ver moedt dat zijn zegels zijn nagemaakt en dus valsclie zegels in omloop zijn gebracht. De politie stelt een uitvoerig onderzoek in. ROEMEENSC'HE ONDERSCHEIDING VOOR MGR. SCHRIJNEN. De Roemeensche Koninklijke Academie van Wetenschappen te Boekarest, heeft mgr. prof. dr. Jos. Schrijnen, hoogleeraar aan de Universiteit te Nijmegen, benoemd tot eere-lid. Salarisregeling personeel Haarleniraermeerpolder. Regèerïng acht salarisregeling overeen komstig plaatselijk loonpeil. Op de vragen van den heer Drop betref fende toepassing van artikel 123 der Ambte narenwet ten aanzien van de salarisregeling voor het personeel in dienst van den IHaar- iemmerrneerpolder ten einde eenige door het provinciaal bestuur van Noord-Holland in overweging gegeven verbeteringen in (die re geling aan te brengen, hebben de ministers van Binnenlandsche Zaken en van Water staat o.a. het volgende geantwoord: Mede naar aanleiding van een adres van den Ned. Bond van personeel in overheids dienst was sedert 1934 een salarisquaestie aanhangig betreffende het personeel van den Haarlemmermeerpolder. Nadat over deze zaak door de departemen ten van Binnenlandsche Zaken en van Wa terstaat met Ged. Staten van Noord-Hol1-md en door dit college met het polderbestuur langdurig was gecorrespondeerd, werd door Ged. Staten bij brief van 112 Februari 1936 aan het polderbestuur bericht, dat de sala risregeling van het personeel van den polder den ministers tot diverse beschouwingen aanleiding had gegeven, terwijl het polder bestuur werd uitgenoodigd, een voorstel tot vaststelling van een salarisreglement, over eenkomstig dien brief, bij hoofdingelanden aanhangig te maken. Naar aanleiding van het schrijven van 12 Februari 1936 maakten /Dijkgraaf en Heem raden van den Haarlemmermeerpolder een ontwerpsalarisreglement bij de hoofdinge- landen'aanhangig. Dit ontwerp ikon bij de hoofdingelanden over het algemeen een gunstig onthaal vin den. Men was echter van meening. dat de daarin aangegeven loonen van eenige cate- gorieën van werklieden te hoog waren. Naar het oordeel van hoofdingelanden en ook van Dijkgraaf en Heemraden gingen deze loonen nl', uit boven die, welke in particulieren diénst in den Haarlemmermeerpolder worden betaald. De hoofdingelanden spraken den wensch uit. dat de loonen meer aan het toenmalig plaatselijk loonpeil zouden worden aange past. Over deze aangelegenheid werd vervolgens door het polderbestuur met het departement van Binnenlandsche Zaken overleg gepleegd, waarna, op 6 Augustus 1936 een nieuwe sala ris- en loonregeling tot stand kwam. Naar het oordeel van de ministers zijn de hierin opgenomen loonbedragen juist, nl. zooveel mogelijk in overeenstemming met het plaatselijk loonpeil en is door vaststel ling van deze loonen een redelijke en aan vaardbare regeling tot stand gekomen. Toepassing in dit geval van artikel 126 dei- Ambtenarenwet zou dan ook onjuist zijn. Dezelfde dwangprocedure, die toepassing moest vinden in gevallen, waarin eenig or gaan weigerde te handelen overeenkomstig de richtlijnen van het door de regeering aan vaarde rapport der Commissie-Schouten, zou dan immers werd aan de wenschen o.a. van den Ned. Bond van personeel in Over heidsdienst voldaan worden aangewend, om het polderbestuur aan te manen, te gaan handelen in strijd met de in evengenoemd rapport voorgestane algemeene beginselen. Ware een dergelijke wijze van handelen op zich zelf reeds niet gerechtvaardigd, zij zou dat te minder zijn, nu daardoor bovendien aan de autonomie van het waterschap noo- deloos zou worden geraakt. Tramconducteur die belang stelde in tijdschriften. Maar nog meer in de tasch van de kioskhoudster. Maandagavond tegen sluitingstijd om streeks acht uur is een man, die zich al eenigen tijd op verdachte wijze nabij de kiosk aan het Hofplein te Rotterdam had opge houden, er in geslaagd om in een onbewaakt oogenblik een tasch van de kioskhoudster, waarin voor een groot bedrag aan geld, tram kaarten en postzegels was opgeborgen, weg te nemen. Dank zij het onmiddellijk ingrij pen van de gewaarschuwde politie, heeft men den dief, den 47-jarigen P. K., kunnen aan houden. De kioskhoudster had al opgemerkt, dat er tegen achten een heer en twee dame.s met groote belangstelling de tijdschriften, die in de kiosk waren uitgesteld, bekeken. Zij sloeg daar evenwel verder geen acht op en toen de tijd daar was om het stalletje te sluiten, liep zij naar den vooi*kant om de borden weg te halen. Van dit moment moet de man ge bruik gemaakt hebben om aan de achter zijde de deur te openen en zijn slag te slaan, want toen de kioskjuffrouw weer aan de achterzijde binnenkwam, zag zij, dat de tasch waarin geld, tramkaarten en postzegels tot 'n totale waarde van f 600700 zat, verdwenen was. Zij ging onmiddellijk naar buiten, waar zij slechts een juffrouw nog zag staan. Zij vroeg deze juffrouw waar de heer en dame, die zoojuist nog de tijdschriften hadden be keken, gebleven waren, waarop de juffrouw wist te vertellen, dat deze beiden net in een tram, gestapt waren. De kioskjuffrouw waar schuwde direct de politie, die op de fiets den tramwagen nazette. De agenten hebben daar op den bestuurder een sein tot stoppen ge geven. 'In de tram zal werkelijk de gezochte man en naast hem stond de vermiste tasch. Aanvankelijk deed de man nog of hij van niets wist, maar aangezien de kioskjuffrouw hem pertinent herkende, is de man meege nomen naar het politiebureau aan de Witte de Withstraat. De man bleek te zijn de 47-jarige conduc teur P. K., de hem begeleidende juffrouw was zijn wouw. De politie heeft haar evenwel on gemoeid gelaten, aangezien gebleken is. dat zij de tasch niet heeft aangeraakt. De politie stelt een nauwgezet onderzoek naar andere kioskdiefstallen hier ter stede in, aangezien men meent een goede vangst te hebben gedaan. BENSDORP N.V. In de Dinsdagmiddag in de Industrieele Club te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders van Bens dorp N.V., werden de jaarstukken over 1936 goedgekeurd. Besloten werd tot uitkeering van 5 proeent dividend op de preferente aandeelen en een uitkeering van f 15 per restantbewijs.. De volgens rooster aftredende commissaris de heer W. J. R. Dreesman, werd met alge- meente stemmen herkozen. METAALBOND BESLUIT TOT 6 DAGEN VACANTTE. In een vergadering van de afdeeling Am sterdam van den Alg. Ned. Metaalbewer- kersbond is besloten voor het jaar 1937 voor de aangesloten leden een vacantie vast te stellen van zes dagen, waaronder een Za terdag, met doorbetaling van den verzuim den werktijd. Voor elke 50 dagen in dienst betrekking, wordt een dag vacantie gegeven, waarbij als maatstaf wordt genomen een periode van veertien maanden, onmiddellijk voorafgaande aan het begin der vacantie. Waime koude voeten.. en daarna een flinke verkoudheid! Denk er dan aan, dat Aspirin-tabletten reeds gedurende een heele generatie het beproefde middel zijn bij verkoudheid, koorts en griep! HETPRODUCT VAN VERTROUWEN! (Adv. Ingez. Med.) De Vondelherdenking. Opvoering van „Faëton". Het Handelsblad meldt: De plannen welke door het Vondel-comité ten aanzien van de viering van Vondel's 350sten geboortedag worden overwogen, be ginnen allengs vasten vorm aan te nemen, Naar wij vernemen is thans besloten, dat een der latere drama's van Vondel, de „Faëton", ten tooneele zal worden gebracht, en wel onder regie van Eduard Ver kade, die zich daartoe de medewerking verzekeren zal van eenige actrices en acteurs, welke hem voor de rollen geschikt, lijken. Het Vondel-comité heeft Willem Pijper uit genoodigd muziek te schrijven bij de reien van dit draima, en de componist heeft aan deze uitnoodiging gevolg gegeven. Deze mu ziek. niet voor groot orkest, doch voor klein ensemble gecomponeerd, zal uiteraard een zeer bescheiden karakter dragen. NIEUWE AARDSCHOKKEN IN INDIë. Aneta meldt uit Koepang: Na verscheidene weken rust is op 21 Juni wederom te Babaoe een aardschok gevoeld. Te Koepang voelde men eveneens een lichten schok EEN OP FANTASIE BERUSTEND VERHAAL. Op de vragen van den heer Albarda be treffende formaliteiten, welke door een Ne- derlandschen ingezetene te Utrecht op een bureau van de Nationaal Socialistische Be weging (N.S.B.) moesten worden vervuld, ter verkrijging van toestemming voor het ver- verleenen van gastvrijheid aan een bloed verwante uit Duitschland, hebben de minis ters van buitenlandsche zaken en van water staat, geantwoord, dat laatstgenoemde mi nister naar het betrokken' courantenbe richt reeds eèn oiidê^zöék heeft doen in stellen. Dit heeft uitgewezen, dat het in het be richt bedoelde verhaal onjuist is en op fan tasie berust. J. M. Telders. f Omtrent den levensloop van den zoo plot seling in het buitenland overleden directeur der Twentsche Bank, den heer J. H. Telders.' is het volgende mede te deelen Na circa 10 jaar als adjunct-inspecteur bij de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maat schappij in dienst te zijn geweest, trad de heer J. M. Telders in 1911 in dienst bij de Twentsche Bankvereeniging B, W. Blijden- stein en Co. Na verschillende rangen te hebben door- loopen werd de heer Telders in 1916 bij den overgang van deze commanditaire vennoot schap in de Twentsche Bank N.V. tot direc teur hiervan benoemd. Hieraan ging nog vooraf zijn benoeming in 1912 tot directeur van de Twentsche Trust Maatschappij N.V. De heer Telders was commissaris van tal rijke vennootschappen. Zoo was hij commis saris van de maatschappij voor zwavelzuur bereiding, de Kon. Ned. Hoogovens- en Staal fabrieken, de Centrale Suiker Maatschappij, de Centrale Werkgevers Risico-bank, de Ned. Mij. voor Havenwerken, de Koloniale Bank, de Kunstzijdespinnerij „Nijma", de Arnhem- sche Hypotheekbank, de Onderlinge Hypo theekbank voor Nederland, de Vereenigie Kledingmagazijnen, de Broekman's Com- missiebank voor incourante fondsen, de Oost- Borneo Maatschappij, de Westlandsche Stoom tramweg maatschappij en van de Holland sche Koopmansbank. Tevens was de over ledene lid van den raad van toezicht van de Amsterdamsche Superfosfaatfabriek, de Ver- eenigde Chemische Fabrieken e.a., lid van het bestuur, van de Amsterdamsche bankiers- vereeniging (vice-voorzitter), lid van den Raad van bestuur van de Kon. Luchtvaart Mij. voor Nederland en Koloniën en van de K N. I. L. M. De heer Telders was lid van de Italiaansch- Nederlandsche Kamer van Koophandel en voorzitter van de Nederlandsch-Poolsche ka mer van koophandel. Hij werd verschillende malen benoemd tot lid van de commissie van toezicht op de Rijkspostspaarbank en van den Centralen Beleggingsraad en hij was lid van de Stillhalte-Commissie. Zijn verdiensten werden van officieele zijde beloond door de navolgende onderscheidin gen: ridder in de orde van den Nederland- schen Leeuw, ridder in de Danehrogorde, Offi cier Legioen van Eer, Commandeur van de Orde Polonia Restituta. BLIKSEM IN EEN KABELKAST GESLAGEN. Tijdens het korte, doch "hevige onweer, dat Dinsdag boven den Bosch en omgeving woed de is, te ongeveer half twaalf, de bliksem in een kabelkast van het telefoonbedrijf, welke staat langs de spoorlijn Den Bosch-Waalwijk, geslagen. Een buurtbewoner zag vlammen uit de kast slaan. Hij waarschuwde direct den chef-monteur der P.T.T., die met een snel- blusch-apparaat oogenblikkelijk de blussching ter hand nam. Aan dit vlugge optreden is het te danken dat geen groote schade werd aan gericht en dat een langdurige telefoonstoring werd voorkomen. Het bleek, dat vele zekerin gen en draden waren doorgebrand. Via deze kabelkast worden de bovengrondsche telefoon lijnen uit de richting Langstraat naar de ondergrondsche kabels van Den Bosch geleid. Tengevolge van den blikseminslag en den daarna ontstanen brand was het telefoon verkeer tusschen Den Bosch en de Langstraat gestoord. Direct is men met de herstelling be gonnen. Tegen drie uur des middags was het telefoonverkeer weer normaal. Nog een Wybrand Hendriks; een aanwinst voor de Teyler-collectie. Het Haarlemsche Stadsbeeld uit het beghi van de negentien eeuw leert men uit dit bij zonder fraaie werk van Hendriks van zijn meest knus-gezelligen kant kennen. De kip pen pikken hun voer op tusschen de keitjes van het Spaarne bij de Damstraat, de kin. deren spelen midden op de straat met hun houten paardje, terwijl moeder met haar jongste op den arm, onbezorgd toekijkt. Kind noch kip loopen immers gevaar door een straks uit de Damstraat zwenkende autobus of vrachtauto tot pulver vermalen te worden en eer de toe-slee die daar achter tegen den muur op haar vrachtje schijnt te wachten in beweging komt, zal de wereld wel weer wat ouder zijn geworden en zelfs dan zullen de dragers met omzichtigheid kip en kind sparen. Dat alles zal vijf kwart-eeuwen later niet meer mogelijk zijn, maar zooals Hendriks het Spaarne misschien van zijn woonhuis in de Damstraat uit, in 1816 gezien heeft, doet de stad aan grootmoeders's porceleinkast den ken, waarin alles netjes op zijn plaats blijft staan, om eens per jaar afgestoft te worden. Maar misschien is het wel een Zondagmorgen stemming die de schilder heeft willen geven. In ieder geval op en langs het water heerscht een weldadige kalmte, eigen aan den tijd die door het „sich régen bringt Segen" nog niet aangegrepen schijnt. Misschien zijn de kip pen en de haan nog het felst actief en storen zich' het minst aan het meditatieve van hun omgeving. Het is wel eigenaardig dat het stadsgezicht in de kunst van Hendriks' dagen zoo sterk den geest des tijds weerspiegelt. Een Berkheijde of Van der Heiden uit de 17e eeuw ademen acti viteit, al zijn er geen levende wezens op voor gesteld. Een Wybrand Hendriks is meditatief, overpeinzend, ondanks de figuratie die er maar voor de gezelligheid bijgesleept schijnt. Er is iets van de rust en de berusting die na een tijd van oorlog en rumoer over de wereld zinkt, terwijl de spirit voor herbouw en her bloei nog ontwaken moet. Het is ook nog niet de romantiek van een viiftig jaar later, die uit het verleden nieuwe kracht zou putten en er, volkomen bewust, het bruikbare materiaal uit opdiepen om er zich aan te sterken. De enkele belangrijke schilders uit Hendrik's tijd ontleenen die be langrijkheid voor een goed deel aan hun wip- positie tusschen vóór en na. Zij zijn als het ware de potverteerders der groote erfenis uit de zeventiende eeuw zonder zich om de toe komst bijster te bekommeren of in hun eigen „heden" iets van groote beroering te onder gaan. Ze zullen dan ook, zelfs die enkelen die m- derdaad capaciteiten bezaten en hun erfenis althans met een zekere elegentie opteerden, de geheele negentiende eeuw door, veron achtzaamd en vergeten worden, totdat de jongste tijd weer de billijkheid betrachtte en hen een eervolle plaats in de historie ging geven, omdat ze de fakkels brandend gehou den hebben, toen het scheen of overal het vuur gedoofd was. Onder hen, we zeiden het nog de vorige week, is Wybrand Hendriks misschien de voor naamste en zeker de vruchtbaarste geweest. Toen eenigen tijd geleden dit schilderij bij een Amsterdamschen kunsthandelaar Mr. Schretlen, opdook, leed het bij ons geen twij fel op wij zouden dit werk te eeniger tijd wel ergens in Haarlem terug zien. Nu Teyler er de hand op heeft gelegd verheugt 't ons te meer dat het niet in een particuliere collectie ge raakt, maar voor alle Haarlemmers toegan kelijk geworden is. Denken wij, om de ietwat zoetelijke kleur en de vreemde proporties het kleine kindergroep je even uit de compositie weg, dan wordt de geheele voorstelling nog gaver en evenwichti ger. Hendriks heeft het hier even „tè" gezel lig willen maken en er uit het hoofd nog een paar poppetjes in gezet, die eigenlijk wel ge mist hadden kunnen worden.. Maar dat is dan ook de eenige opmerking die over de schilderij te maken zou zijn: als stadsgezicht is het prachtig en die nuchter- klare zakelijkheid waarmee in het verschiet zoo'n brug is neergezet, de echt verliefde waarneming, waarmee de overkant in het zon netje gezet en ieder schaduwpartijtje verant woord is; en dat alles met een uitvoerigheid, die nóch vervelend werd, nóch de intimiteit van het geval bedierf zie, dat alles is wel bijster beheerscht-kundig van onzen stad genoot uit de vorige eeuw. En als we dan den ken dat zijn tijd eigenlijk die is der behang selschilders, die met groote boompartijen be hendig wisten te. goochelen, zoodat het heel wat leek, maar op de keper bezien toch op een paar trucjes neerkwam, dan is de manier waarop Hendriks zijn hoornen in zomerdos geeft, toch heel wat belangrijker, levender en schilderlij ker. Hij toont zich hier de artist die den tijd van Koekoek, Hanedoes, Bilders Senior, enz. voorafgaat. Zeer na aan hem verwant zal la ter de oude Jan Weissenbruch in zijn stadsge zichten zijn, hoewel die zich al meer, over Hendriks heen, direct tot de bron der zeven tiende eeuw zal wenden. Hendriks heeft jarenlang bewaarder der kunstverzameling, Teyler's fundatiehuis be woond. Hij kende zijn buurt dus door en door en heeft de beide zijden van het Spaarne in beeld gebracht. Van de overzijde af gezien, schilderde hij het Waaggebouw en de Kraan, welk kleiner schilderij eveneens in Teyler's Museum hangt en in deze rubriek veel vroeger besproken werd.. Tusschen dat werk en deze nieuwe aan winst is een groot verschil in visie en stem ming bemerkbaar. Aan Hendrik's veelzijdig heid heeft het niet gelegen dat zijn naam zoo lang tot de weinig genoemde behoord heeft. Hij was van vele markten thuis en be- heerschte zijn vak van alle kanten.. Nu de vraag naar specialisten voor den export niet meer bestaat, is het verklaarbaar dat er voor de soort schilders als Hendriks was weer meer waardeering opkomt. J. H. DE BOTS. De inbraken in Rotterdam-W'esï. Zware straffen geëischt. Het O.M. bij de Rotterdamsche Rechtbank heeft Dinsdag zware straffen geëischt tegen inbrekers, die vooral in het westen van de stad opereerden. De 28-jarige timmerman A. D. A. K., die er van verdacht werd ingebroken te hebben in een huis aan de Duyststraat, waar hij o.a. uit verschillende busjes ongeveer vijftien gulden aan geld stal, welk geld aan Christelijke ver- eenigingen toebehoorde, hoorde anderhalf jaar gevangenisstraf tegen zich eischen, met aftrek van de voorloopige hechtenis. Een kameraad van dezen verdachte, de 44-jarige loodgieter A. G. van B. zou op den uitkijk hebben gestaan. Hij ontkende dit ech ter ten stelligste en het O.M. kon tenslotte geen bewijs brengen. Wel bleek echter, dat Van B. sigaren had aangenomen van K., welke naar hij wist gestolen waren. Wegens heling van vier sigaren werd een gevangenisstraf van twee jaar geëischt. Een viertal inbraken, ook in het Westen van de stad gepleegd, waarvan een in een kerk, waren ten laste gelegd aan den 33-j. meubel maker H. A. M. De man ontkende. Doordat op verschillende plaatsen waar hij de inbraken gepleegd zou hebben, vingerafdrukken van hem waren gevonden, meende het O.M. dat het bewijs geleverd was. De eisch luidde vier jaar gevangenisstraf. „Amstels Efakkerijen" Bewoonster van Heerlen op sluwe wijze opgelicht. In April van het vorige jaar is een inwoon ster van Heerlen, door twee Amsterdammers, een broodbakker en een makelaar, op sluwe wijze opgelicht. Haar spaarduitjes, een be drag' van f 500, vertrouwde zij aan het twee tal toe. De beide mannen li ad den in Maart 1936 een advertentie in een Limburgsch dag blad geplaatst, waarin een filiaalhoudster voor een brood-, koek- en banketzaak werd gevraagd. De aanbieding leek aanlokkelijk. Een vrouw uit Heerlen reflecteerde. Zij moest een borgstelling storten van f 500. Bakker en makelaar noemden hun zaak „Amstel's Bakkerijen". Het kantoor was ge vestigd aan de Keizei'sgracht en de vrouw die een bezoek aan de beide mannen bracht kreeg een hoogen dunk van de zaken. Zij werd hierin nog versterkt door de verhalen van de makelaar, die o.a. vertelde, dat de firma pas weer voor f 5000 nieuwe machines had aangeschaft. Het filiaal zou in de Van Ostadestraat worden gevestigd. Zij teekende het contract en stortte een deel van de ver langde borgstelling. Toen zij op den afgesproken, dag met haar inboedel te Amsterdam aankwam, was er niets van het filiaal in orde. Het huis was nog door andere menschen bewoond. Zij wendde zich tot de politie en de makelaar en de bakker- werden ter verantwoording geroepen en zij kwamen met het verhaal, dat zij het huis in de Ostadestraat eigenlijk wat klein vonden, zoodat zij een zaak in de Celebesstraat had den gehuurd. Het perceel bleek echter geheel te zijn verwaarloosd en niet te zijn inge richt. De vrouw stortte echter de rest van de borgstelling, waarvoor zij 5 pet. rente zou krijgen. Van het filiaal kwam niets terecht, brood werd niet geleverd en van zaken doen kon geen sprake zijn. De vrouw, die haar geld kwijt was, won informaties naar de beide mannen in. Het resultaat was beangstigend en tenslotte liep zij naar de politie. De Rechtbank veroordeelde den 29-jarigen bakker C, van A. wegens oplichting tot ne gen maanden gevangenisstraf, zijn medever dachte, de makelaar B. hoorde zich tot ander half jaar veroordeelen. Tegen hem waren nog andere klachten bij het Parket ingediend.. De makelaar berustte in zijn vonnis, doch de bak ker ging in hooger beroep en Dinsdag be handelde het Gerechtshof te Amsterdam deze strafzaak. Uit de getuigenverklaringen bleek, dat het tweetal het huis in de Van Ostadestraat wel had gehuurd, maar na vier weken betaalden zij niet meer en het huurcontract werd ont bonden. De procureur-generaal kon zich met de straf volkomen vereenigen, zoodat hij be vestiging van het vonnis eischte (negen maan den gevangenisstraf). VLIEGEN NAAR KNOCKE. Met ingang van Zaterdag' a.s. gaat de KJL.M. weer op Knocke vliegen en wel tot 3 Juli in een dubbel da agschen dienst en van dien datum af tot 6 September 3 maal per dag. De dienst wordt geheel met Douglasmaterieel uitgevoerd. De luchtvel-binding met Knocke maakt deel uit van de Zeelandlijn der K.L.M. Amster damRotterdamHaamstedeVlissingen, welke gedurende het zomerseizoen tot de Bel gische badplaats wordt doorgetrokken,. Knocke-le Zoute is in de laatste jaren bij zonder in trek gekomen door haar uitzonder lijke ligging aan de Belgische kust en door de goede en snelle luchtvel-bindingen met België, Engeland en Nederland. Want be halve de K.L.M. onderhoudt ook de Belgische Luchtvaart Maatschappij Sabena geregelde diensten van Knocke-le Zoute op Ostende, Brussel, Antwerpen en Londen. De K.L.M. vliegtuigen vertrekken naar de Belgische badplaats volgens dienstschema om: 9.20, 13.45 en 17.35 van Amsterdam en om 9.50, 14.15 en 18.05 van Rotterdam. DE PRINS IN DEN RAAD VAN STATE. Prins Bernhard heeft Dinsdag de wekelijk- sche zitting van den Raad van State bijge woond. WYBRAND HENDRIKS i Gezicht op het Spaarne in 1816. KATHOLIEK DEMOCRATISCHE PARTIJ. Reeds op de vergadering van het partijbe stuur van de Katholiek-Democratische Partij van 5 Juni jj.. heeft de voorzitter van deze partij: mr.. A. P. C. Peters, medegedeeld, dat indien geen voldoende politieken, organisato- rischen en financieelen grondslag voor het doorgaan met de actie van de partij werd. aangegeven, hij zijn functie zou neerleggen. Aangezien deze basis noch door het partij bestuur, noch door de afdeelingen (op één uit zondering na) werd gegeven, heeft thans Mr. .Peters uitvoering gegeven aan zijn aan gekondigd voornemen en aan het bestuur van de K, D. P. officieel doen weten, dat hij het voorzitterschap van de party en het redac teurschap van haar weekblad heeft neerge legd. In een afscheidsartike! in „Onze Vaan" van deze week zal hij de redenen van zijn heen gaan uitvoerig motiveeren.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5