Niemand kan buiten buiten BUITENBIJÏS A AHfï SCHAAKRUBRIEK il 18 A gg A PAUL MORPHY WOENSDAG 23 JUNI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 9 SCHAKEN. Het tournooi te Kemeri. De uitslagen van de partijen in de zesde ronde van het internationale tournooi te Kemeri, waren: RellstabPetrov 01 KeresBoeoek 10 HasenfussStahlberg y2y2 FineOsols 10 BergTartakower y2y2 SteinerReshevski O1 ApschenekFlohr y2y2 AljechinFeigin, afgebroken. MikenasLandau 10 De uitslagen van de afgebroken partijen waren: Derde ronde: ReshevskiHasenfuss 10; StahlbergBoeoek 10. Vierde ronde: Steiner—Feigin 10. De stand na de zesde ronde luidt: 1 Res hevski 5V2 pnt., 2 Apschenek 4V2 punt., 3, 4 en 5 Tartakower, Petrov en Flohr 4 punten, 6 Steiner 3 1/2 pnt., 7 Keres 3 pnt. plus een afgebroken partij, 8 en 9 Berg en Fine 3 pnt., 10 Aljechin 2V2 pnt., plus twee afgebroken partijen; 11 Osols 2y2 pnt., 12 en 13 Stahl- iberg en Mikenas 2 pnt. plus een afgebroken partij; 14 Rellstab iy2 pnt. plus twee afge broken partijen, 15 Feigin iy2 pnt. plus een afgebroken partij; 16 en 17 Hasenfuss en Boeoek iy2 pnt., 18 Landau y2 pnt. ZOMERWEDSTRIJDEN VAN „DE ROCHADE'. De uitslagen van de tweede ronde luiden Hoofdklasse G. KrooneJilling van Dijk J. A. B. ZoontjesJ. F. Mantz Eerste klasse Harry BlokkerL. Biesheuvel D. F. de LangeS. J. Abspoel J. E. B:aalbergenC. E. Abspoel J. Blokker—B. A. Bax W. A. J.TdeeMol—pSSE.-Kolderie (afgebr.) C. KaayJ.. Rijswijk (afgebr.) P. H. SprokkreeffJ. J. Teekamp Jr. 01 G. JongesW. de Wit 1kVa E. FijlstraA. Nonnekens 10 Derde klasse Ch. KoppenJ. Wever 01 C. J. H. RademakerP. Groos 01 J. J. GroeninkW. Kuyper 10 J. J. BuitinkD. Oosterbeek 01 J. I-I. de Klerk—J. Grolman 0—1 Maandag 28 Juni wordt er niet voor de Zomerwedstrijden gespeeld. 0—1 1—0 1—0 1—0 (afgebr.) 1—0 POSTDUIVEN. H. A. K. De uitslagvan de wedvlucht van Salbris '(Frankrijk) 585 K.M. was als volgt: C. v. Meurs 1; J. Terhorst 2, 3, 9, 12; C. Schuurhuizen 4, 16; C. Koning 5, 14, 15, 17, 18: G. H. Stouten 6, 10, 11, 19, 20; J. Buurman 7; C. v. d. Lee 8, 13. VOETBAL. Jaarvergadering van „Storni- vogels". Onder, voorzitterschap van den heer W. Chr. Suwerink hield „Stormvogels" Dinsdag- in „Kennemerhof" haar jaarvergadering. In zijn openingswoord richtte de voorzitter een speciaal woord van welkom tot de heeren Nuyens en De Nobel, die beiden tot de oprich ters der vereeniging beliooren. Het moet voor hen een bijzondere voldoening zijn te zien, dat hun initiatief vrucht heeft gedragen. De voorzitter kwam verder tot de conclusie, dat veel was bereikt, maar nog niet alles. Het kampioenschap van Nederland en het bezit van den Nederlandschen Voetbalbeker be- hooren nog steeds tot de idealen. Het afgeloopen vereenigingsjaar noemde spr. zoowel uit een sportief als uit een finan cieel oogpunt een mislukking. Doch vol moed gaan wij "naar het nieuwe seizoen, zoo eindig de spreker. Het jaarverslag van den secretaris, den heer Chr. Wijmer, was, als altijd, weer uit stekend verzorgd. Het voorlezen ervan nam ruim een half uur in beslag. Hulde bracht de heer Wijmer o.a. aan oefenmeester Thijs- sen, die voor een groot deel zijn krachten be langeloos aan de vereeniging gaf; aan den terreinknecht Klingen, den heer Bakker en aan den heer Hühl. Dank bracht hij aan den Commissaris van Politie, van wien „Stormvo gels" in meer dan één opzicht de grootste medewerking ondervond. Een woord van af scheid wijdde hij aan twee leden, die door den dood de vereeniging ontvielen, n.l. de hee ren Gomes en Jaski. Krachtig wekte hij de spelers op, de oefenavonden trouwer te be zoeken; hij wees op de noodzakelijke her stelling van kleedgelegenheden en tribunes. Hulde werd gebracht aan de jeugdcommis sie en de elftalcommissie. Tenslotte liet hij de verrichtingen der verschillende elftallen de revue passeeren. De voorzitter dankte den heer Wijmer voor het vele werk, dat hij steeds in het belang van Stormvogels met grooten ijver en nauw gezetheid verricht. Zich tot de leden wen dend, zei de heer Suwerink: „Kijk naar je secretaris, dan heb je een lichtend voor beeld". Het jaarverslag van den penningmeester was in mineur gesteld. Dit seizoen toch waren de recettes gedaald tot een bedrag, als nog nooit tijdens Stormvogels' eerste klasseschap genoteerd werd. De tweede voorzitter, de heer Martens, dankte den voorzitter-penningmeester voor alle moeiten, welke hij zich ook dit seizoen weer voor de vereeniging had getroost. Bij de bestuursverkiezing werden de aftre dende heeren W. Chr. Suwerink, K. Wijn schenk en S. Jordaan bij enkele candidaat- stelling herkozen. Tot leden der kascommissie werden aange wezen de heeren Bremerkamp, Nuyens en Stertefeld. Op voorstel van het bestuur werd de heer Joh. M. van der Plas tot lid van verdienste benoemd. De voorzitter wenschte den heer Van dei- Plas, die zich in Duitschland gaat vestigen, geluk met zijn benoeming, waarna het nieu we lid van verdienste dankte en de verzeke ring gaf, dat „Stormvogels" ook in het bui tenland zijn volle belangstelling zou houden. Nadat de doqr het bestuur voorgestelde nieuwe contributie-regeling was aangenomen, kwa-m een tweede bestuursvoorstel in behan deling, dat beoogde, de elftalcommissie met twee leden uit te breiden. De heer De Nobel had in dit verband voor gesteld twee elftalcommissies in te stellen, één voor de hoogere en een voor de lagere elftallen, doch hij nam dit voorstel terug. Het bestuursvoorstel werd nu aangenomen, nadat het bestuur een voorstel van den heer Bremerkamp om jaarlijks niet één, doch om beurten 3 en 2 leden te laten aftreden, had overgenomen. De afgetreden leden der commissie, de hee ren Bruin, Heilig en Van Leeuwen, werden herkozen; de heeren Nuyens en Snoeks wer den gekozen. LAWNTENNIS. De Int. Kampioenschappen van Wimbledon. Successen voor onze landgenooten. Uit Londen: De Internationale kampioen schappen van Wimbledon werden Dinsdag- voortgezet met de partijen voor de eerste ronde van het Damesenkelspel. Deze tweede dag heeft onze landgenooten aardige successen gebracht. Mej Rollin Couquerque was tegen mevrouw Henrotin buitengewoon op dreef. De Fransche speelster, die in het dubbelspel veel sterker mag worden geacht, was minder snel dan onze landgenoote, die haar meest gevarieerde spel demonstreerde. In vrij snel tempo won mej. Rollin Couquerque met 61, 61; zij vindt in de tweede ronde mevrouw Haylock (Engeland) tegenover zich, die Dinsdag van haar land genoote miss Chuter won. Mej. Terwindt ondervond meer tegenstand. Zij had een set noodig om aan de omgeving en het spel van haar tegenstandster, mevr. Hollis uit Denemarken, te wennen. De laatste verde digde zich taai, doch na veel spanning en en kele narrow escapes slaagde onze kampioene er in, de match te winnen. Mej. Terwindt komt in de tweede ronde tegen de Engelsche kam pioene Dorothy Round. In het heerendubbelspel bereikten Hughan en Van Swol de tweede ronde door met 62, 61, 79, 6—4 van de Noorsch-Duitsche com binatie JensenKleinschroth te winnen. De Nederlandsche combinatie sloot beter, sloeg harder en zuiverder dan haar tegenstanders, van wie de veteraan Kleinschroth een goede service bleek te hebben en keurig werk aan het net verrichtte. In de derde set stonden Van Swol en Hughan met 54 en 76 achter, het werd 77, doch dank zij vooral sterk net- spel van den Duitscher ging de set voor de Nederlanders verloren. In de tweede ronde komen Van Swol en Hughan uit tegen Von Me taxa en Jamain, de OostenrijkschFransche combinatie, die slechts na zeer zwaren strijd in vijf sets van Kukuljevic en prins Madansinhji of Kutch kon winnen. Hughes en Tuckey wonnen van Bernard en Borotra in straight sets, maar de derde set bestond uit 30 games. De voornaamste uitslagen waren: Dames-enkelspel, eerste ronde; mej. Jedrze- jowska (Polen) slaat mej. Noel (Eng.) 62 6—0; mej. Stammers (Eng.) slaat mej. Lyle (Eng.) 62 62; mej. Scriven (Eng.) slaat mej. Harman (Eng.) 6—0 62; mevr. Mathieu (Fr.) slaat mevr. Boegner (Fr.) 61 6—0; mej. Nuthall (Eng.) slaat mej. Trouncer (Eng.) 61 6—8 62; mej. Lizana (Chili) slaat mej. Osborne (Eng.) 62 62. Tweede ronde: mej. Rollin Couquerque slaat mevr. Henrotin 61 61; mej. Terwindt slaat mevr. Hollis (Den.) 2—6 75 6—4; mevr. Sper ling (Den.) slaat mej. Baumgarten (Hong.) 62 6—0; mej. Horn (Duitschl.) slaat mej. Burrows (Eng.) 61 7—9 75.; mej. Marble (Am.) slaat mej. Hardwick (Eng.) 911 64 63; mej. Round slaat mevr. Wheatcrofft 61 6—1; méj. Jacobs (Am.) slaat mej. Harvey (Eng.) 6—2 6—1. (Adv. Ingez. Med.) Heerendubbelspel, eerste ronde: Hughan en van Swol slaan Jenssen (Noorw.) en Klein schroth (Duitschland) .62 61 79 64; Hughes en Tuckey slaan Bernard en Borotra 64 63 16—14; Nakano en Yamagishi (Ja pan) slaan Fannin en Eedes (Z.A.) 63 61 61; Grant en Sabin (Am.) slaan Jones en Shayes (Eng.) 7—5 64 6—4; Pallada en Pun- cec (Zuid-Sl.) sl. Avory en Lee 60 6—1 57 6—3; Stefani en Parker slaan Clark en Gros- smith 64 62 46 46 75; Hare en Wilde slaan David en David 62 62 5—7 6—1; Far- quharson en Kirby slaan Ho en Mulliken 86 61 62; Henkei en von Cramm slaan Delia Porta en Walter 63 97 60; Kho Sin Kie en Schroeder slaan Coombe en Giesen 61 64 6—2; Budge en Mako slaan Prenn en Warboys 6—2 8—6 6—1. GYMNASTIEK. ^ONDERLINGE WEDSTRIJDEN BATO. Dinsdagavond hield bovengenoemde vereeni ging onderlinge wedstrijden voor de jongste meisjes. Zij werkten aan vijf toestellen, n.l. brug, ringen, horizontale ladder, paard volt. en paard sprong, waarvoor 50 punten behaald konden worden. De uitslagen luiden: le graad: 1. M. Boeree 39 punten; 2. C. Landwehr Johan 37 punten; 3. L. Kierwind en S. Koelemij met 35y2 punt. 2e graad: 1. G. Lans 36 punten; 2 W. Been- ders 34 punten; 3. M. Steffens, N. v. Kampen en R. Jonker 33 punten. ZEILEN. DE KIELER WOCHE. Uit Kiel: Na den hevigen regenval van Maandag moesten de deelnemers Dinsdag met een stormwind starten, die de hoogste eischen aan boot en bemanning stelde. In de Sharpieklasse zorgde de Nederland sche zeiler Jac. Stap met zijn „All Weather" voor een verrassing, door niet de eerste plaats te bezetten. Onze landgenoot, die zich in de vorige race zoo zeer onderscheidde, moest zich nu met de vijfde plaats tevreden stellen. De Duitscher Cropp werd met „Buttje 3" eerste. Teekenend voor de moeilijke omstandigheden, waarin de deelnemers moesten zeilen, is wel, dat in de Olympiajollenklasse van de 45 ge starte booten er slechts 22 door de finish kwamen. De bekende Hamburgsehe zeiler Krogmann toonde zich in deze klasse met „Mien Jung 6" de sterkste. In de starklasse werd op een verkorte baan gezeild. Winnaar werd hier de Italiaan Strau- lino, die hiermede zijn tweede overwinning in de starklasse bevocht. Hierdoor heeft hij reeds den beschikbaar gestelden beker gewonnen. RUBBERSTEMPELS NAAMPLATEN Wijnands v. Rensen 't Medaillehuis Schoterw. 78 o. kazerne tel. 17256 (Adv. Ingez. Med.) WIELRIJDEN. WEDSTRIJDEN OP DE VEKABAAN. Dinsdagavond zijn onder groote belangstel ling op de Vekabaan te Duivendrecht wieler wedstrijden gehouden, waarvan het hoofd nummer werd gevormd door een omnium tus- schen de Nederlandsche renners Van Vliet en Van Egmond en den Duitscher Toni Merkens. Van Vliet toonde zich in uitstekenden vorm. Alleen in den klassementwedstrijd Wist hij niet de eerste plaats te bezetten. In de sprint toonde hij zich met anderhalve lengte de meerdere van Van Egmond; Merkens werd zelfs met vijf lengten geklopt. ZWEMMEN. HET STARTEN VAN WILLY DEN OUDEN. Naar aanleiding van de berichten in ver band met de deelneming van Willy den Ouden aan de wedstrijden van Les Mouettes te Parijs deelt men aan de N.R.Ct. mede, dat Willy den Ouden de uitnoodiging voor deze wedstrijden reeds langen tijd geleden had aangenomen en de wedstrijdgevende thans niet wilde teleurstellen door haar toezegging terug te nemen. Willy den Ouden zal, naar haai' vader ver zekerde, voor de toekomst slechts uitkomen op estafettes; verder blijft zij het schoon- springen trouw. WATERPOLO. H. V. G. B.—NEPTUNUS (2—2). H. V. G. B. telde drie invallers. Het was een zeer spannende wedstrijd, waarbij H. V. G. B. met veel pech te kampen had. Reeds kort na 't begin ging een goed schot van J. ten Cate rakelings over. Toen wist Neptunus van een misverstand in de achterhoede van H. V. G. B, gebruik te maken. De midvoor plaatste een zacht boogschot over den uitgezwommen kee per heen en het was 01. Hierna werd H. V. G. B. sterker, maar de meeste schoten kwa men tegen de lat of gingen rakelings over. Kort na de hervatting zwom F. Hauber snel op en wist op fraaie wijze gelijk te maken (11). Nadat Boeree eenige harde schoten keurig gestopt had, kwam H. V. G. B. weer in den aanval. De linksvoor wist met een schot in den bovenhoek aan H. V. G. B. de leiding te bezorgen (21). Kort voor het einde maakte Pezie met een hard schot gelijk (22). Hiermede kwam het einde. Uitslag: II. V. G. B. IINeptunus II 21 HAARLEM—HET IJ (1—3). Dinsdagavond werd bovengenoemde wed strijd gespeeld. Keeper Hölsken van Haarlem stopte vele schoten. Voor rust werd hij echter drie maal gepasseerd. In de tweede helft waren de Amsterdammers sterker, maar kon den niet meer scoren. De Haarlemmers wisten tenslotte de eer te redden. Oplossingen, bijdragen, vragen, enz. te zenden aan den Schaakredacteur van Haar lem's Dagblad, Groote Houtstraat 93, Haarlem EINDSPEL No. 130. De volgende stelling ontstond in de partij Hans KeilerRud. Spielmann, gespeeld 27 Januari 1937 om het kampioenschap van Weenen. WW/ WÊi wm. Zwart staat zeer goed, maar het is interes sant te zien, op welke elegante wijze groot meester Spielmann binnen enkele zetten de whist voortzetting vindt, namelijk als volgt: 19 .Ld7—f5! 20. e3e4 Een begrijpelijk antwoord, want andere zet ten deugen blijkbaar nog minder, b.v.: 2-0. Tbl—b3, Pf6—d5 of 20. Tbl—al, Tf8—d8 enz. 20 .Lg7—h6! Wat Wit nu ook speelt, hij verliest altijd een offcier of de kwaliteit, b.v.: 21. e4xf5, Lh6xd2; 22. Pc3a2, Ld2xcl en daarna g6xf5; of 21. Pc3—d5, Pf6xd5!; 22. e4xf5, Lh6xd2; 23. Tclxc8, Tf8xc8 enz. Wit probeerde nog: 21. Tel—dl Tc8xc3 22. e4xf5 Tc3—c2 Ook de Looper is ongedekt. 23. Le2xb5 a6xb5 24. Pd2—f3 Tc2—a2 25. Pf3—d4 Tf8—c8 26. a3—a4 Ta2xa4 27. Pd4xb5 Tc8—b8 28. Pb5—d4 Ta4xb4 29. Tblxb4 Tb8b4 30. Pd4—c6 Tb4c4 31. Pc6d4 Pf6—e4 Opgegeven. HONDERD JAAR CELEDEN GEBOREN. 1837 22 Juni 1937. Het feit, dat op den 22sten Juni, vóór hon derd jaren, Paul Charles Morphy te New- Orleans het levenslicht aanschouwde mogen wij, schakers, niet onopgemerkt laten voorbij gaan. Hij leerde het schaakspel van zijn vader, Alonso Morphy, en van zijn oom, Ernst Mor phy, op 10-jarigen leeftijd. Maar reeds vóór dien kon hij uren lang zitten kijken naar de partijen, welke tusschen vader en oom of tus- schen vader en grootvader werden gespeeld. Na verloop van nauwelijks twee jaren kon niemand in zijn naaste omgeving hem over winnen. „Dem Knaben Paul zu lehren „Das Schaeh, war sein Erlaben, Bis eines Tags der Vater „Geschlagen ward vom Knaben!" Na een degelijke rechtsstudie was hij reeds op 20-jarigen .Jeeftijd in het bezit van het diploma voor de uitoefening van de praktijk, doch hij moest nog Wachten tot zijn meerder jarigheid. En in--diefrtijd-werd hij als 't ware betooverd door Caïssa en volgde hij helaas deze schaak-godin alléén. Zijn overwinningen op Eug. Rousseau en J. J. Löwenthal hadden zijn naam reeds buiten New-Orleans bekend gemaakt, zoodat hij uitgenoodigd werd deel te nemen aan het eerste Amerikaansche Schaak congres, dat van 6 October10 November 1857 te New-York werd gehouden (Morphy woonde in Louisiana), en waaraan in het geheel 16 schaakspelers van naam deelnamen, o.a. de tot dien tijd nog onoverwonnen Engelsche meester Charles H. Stanley (die toen te New- York woonde) en de beroemde Duitsche mees ter Louis Paulsen. De 20-jarige Morphy versloeg al zijn tegenstanders en ontving als eerste- prijswinner een kostbaar zilveren tafelservies. Dit bestond uit een schoon gevormden kroes, vier bekers en een blad, waarin de portretten van Morphy en Paulsen waren gegraveerd, tegeipver elkaar zittenc. aan het schaakbord. Het bijzondere van dit tournooi was, dat voor de eerste drie ronden drie winstpunten, voor de beslissingsronde vijf winstpunten waren vereischt. In bedoelden wedstrijd speelde Mor phy 3 partijen met James Thompson (New- York), 3 partijen met A. B. Meek (Alabama), 4 partijen met Th. Lichtenhein (New-York), waarvan er dus één remise werd, en 8 partijen met Louis Paulsen (Iowa), waarvan deze er één won en twee remise maakte. Na de overwinning te New-York (op welk schaakcongres Paulsen 5 partijen tegelijker tijd „blind" had gespeeld), speelde ook Mor phy zijn eerste drie blindpartijen (Januari 1858), welke werden bijgewoond door een groot aantal belangstellenden. Hij speelde daarna reeds spoedig vier, vijf en zes partijen, zonder naar het bord te zien (d. w. z. „blind"), deed het in ongelooflijk korten tijd en met even veel genialiteit, alsof hij bord en stukken wél zag. Behoudens een enkele remisepartij, won hij steeds van al zijn tegenstanders. Geen wonder, dat getracht werd een match tot stand te brengen tusschen den gevierden Morphy en den beroemden veteraan Howard Staunton, te Londen. Een comité, waarin o.a. de bekende schaak speler Ch. A. Maurian zitting had (wien Mor phy echter een Paard voorgaf), richtte in Februari 1858 een uitnoodiging tot den Engel- schen meester, met verzoek een match te New- Orleans te komen spelen, om 5000 dollar, ter wijl bij eventueel verlies 1000 dollar beschik baar waren gesteld ter vergoeding van reis- en verblijfkosten. De wedstrijd kwam niet tot stand, omdat Staunton, wiens gezondheid ook niet te best was (hij was echter pas 48 jaar oud) door „beroepsbezigheden" ervan moest afzien. Behalve in een paar consultatiepartijen, heeft Morphy nimmer met Engeland's voor vechter een lans gebroken, daar deze steeds uitvluchten zocht, zooals Morphy het volgend jaar in Engeland zou blijken. (Slot volgt). De schaakpartij won ik wel, maar daarbij »'ing voor mij de levenspartij verloren. PAUL MORPHY. OPLOSSING PROBLEEM No. 912. (No. 9 van den wedstrijd, 44e ladder). Stand der stukken: Wit: Ke2, Dh6, Tg7, Ld3, Ld4, c6. Zwart: Kd5, d6. (W. A. Shinkman. 1847—1933' 1. Dh6h8, enz. Thema: het veroveren van aftochtschaak. OPLOSSING PROBLEEM No. 913. (No. 10 van den wedstrijd, 44e ladder). Stand der stukken: Wit: Kd7, Dh4, Pe7, d3. Zwart: Ke5. c5. (H. G. M. Weenink, 1892—1931). 1. Pe7—d5, enz. Een dreig-tempoprobleem in miniatuurvorm. OPLOSSING PROBLEEM No. 914. (No. 11 van den wedstrijd, 44e ladder). Stand der stukken: Wit: Kei, Dh3, Te6, Lb3, Lh6, Pa6, Pdl, b4, c3, d4. e5, f6, g2. Zwart: Ke4, Td5, Lbl, Lel, Pd2, Phl, b2, b5, f7, h5. (Paul Keres, Pernau, Estland). 1. Dh3xh5, enz. Alle problemen goed opgelost door: H. J. S. Beek, te Bloemendaal; B. Amelung, A. v. Baren, J. J. H. Bauer, M. Daim, H. W. v. Dort, J. Hillebrand, H. M. Hoed Jr., R. Hom mers, F. W. Hoogerbeets, J. Hoogeveen, J. ten Hove, G. Huizing Jr., B. Koedijker, A. Krijn, J. H. Meilink, A. J. Mooy, A. J. Overzee, Joh. B Pennock, J. J. Piers, W. Prinsen, P. Rotteveel, mevr. J. SmitBückmann, A'. Veerman, C. Warlé, J. v. d. Water, C. F. Weber en J. P. We ver, allen te Haarlem; F. D. Kat en C. de Vries, beiden te Heemstede; W. de Laat, te Hillegom; H. F. Antonisse, J. Germeraad, J. Schut Jr. en K. Siegerist, allen te Santpoort (allen zes punten). Voorts zijn de problemen nos. 912 en 913 goed opgelost door: J. Vermeer, te Bloemendaal; J. Buma, C. v. Dort, F. F. Groos, B. Hoogreef, J. ten Hove Jr., B. de Jong, Th. Kan, C. Koster, A. v. Leeu wen, B. A. Snelleman en G. H. Wamelink, allen te Haarlem; P. Spek, te Heemstede; mej. D. M. Graafland, F. P. Hekker en H, F. Zeyl- stra, allen te Santpoort, (allen vier punten). Voorts zijn de problemen nos. 912 en 914 goed opgelost door: K. Koedooder, te Haarlem (vier puflfèn). Voorts zijn de problemen nos. 913 en 914 goed opgelost door: H. S. Bogaardt, Bl'daal, P. A. Hoogendoorn. Joh. Lukkien, W. Nijenhuis en W. A. v. Zanten, allen te Haarlem; L. A. Patoir, te H'stede (allen vier punten) Voorts is probleem no. 912 goed opgelost door: H. en J. Blokker, te Haarlem (twee punten). Voorts is probleem no. 913 goed opgelost door: C. Kossen en A. Sierveld. beiden te Haar lem (beiden twee punten). Ten slotte is probleem no. 914 goed opge lost door: J. Honsbeek, te Haarlem (twee punten) en J. Buma, C. v. Dort, B. de Jong en C. Koster, allen te Haarlem; P. Spek, te Heemstede; F. P. Hekker, te Santpoort (allen twee punten). CORRESPONDENTIE. Haarlem. F. F. G.; A. S.; B. A. S, en G. PI. W.; Santpoort. H. F. Z. 1. Te6d6 faalt na 1. Td5xe5. Haarlem. J. H. In uw plaats zou ik een schrijven daarover richten tot Berlijn. K. K. 1. Dh4e4t faalt na 1. Ke5—f6. C. K. 1. Lh6xd2 faalt na 1.Phlg3. Joh. L. 1. Dh6f4 faalt na 1. Kd5xc6. Heemstede. F. D. K. Een tempoprobleem; een probleem, waarin naar eenig maximum effect gestreefd is (b.v. vier matzetten door eenzelfden witten pion), noemt men een „task" (ook wel maximum-task, ter onder-1 scheiding van thema-task, waarin een idee is uitgewerkt met opoffering van andere schoonheidselementen) BOKSEN. Louis wint van Braddoek door k.o. Joe Louis. Uit Chicago: De bokswedstrijd om het we reldkampioenschap zwaar gewicht, die Dins dagavond voor ongeveer 55.000 toeschouwers in het Comiskey-park te Chicago heeft plaats gehad, is in de achtste ronde door den Amerikaanschen negerbokser Louis van den titelhouder Braddock gewonnen. De overwinning van Louis geschiedde door knock out. De recettes van dezen wedstrijd bedroegen ongeveer 750.000 dollar. Tijdens den wedstrijd was het goed weer. Onder de vele toeschouwers bevonden zich de vroegere wereldkampioenen Dempsey en Tunney. Braddock en Louis hadden ongeveer het zelfde gewicht; zij werden bij het betreden van den ring luide toegejuicht. In de eerste ronde werd de strijd geopend door Braddock. Louis had de leiding van den strijd, doch werd plotseling door een recht- sche getroffen; hij ging even neer. maar kon onmiddellijk weer opstaan. De eerste ronde was voor Braddock. Ook m de tweede ronde waren de eerste aanvallen van Braddock, doch daarna ging Louis tot den aanval over. Deze ronde was duidelijk voor Louis. In de derde ronde was Louis eveneens over wegend sterker. Braddock's linker oog is na genoeg dicht geslagen. In de vierde ronde valt Braddock weer aan, Louis schijnt er uitsluitend naar te streven, een overwinning door knock out te verove ren. Deze ronde is voor Braddock. In de volgende ronde treft Braddock drie maal het hoofd van zijn tegenstander. De neus van Louis begint te bloeden. Ook deze ronde is voor Braddock. De zesde ronde brengt bijna de beslissing. Braddock wordt tweemaal rechts en links ernstig aan het hoofd getroffen; hij wan kelt. Zijn linkeroog, is dichtgeslagen. Hij bloedt sterk en aan het einde van deze ronde wordt hij nogmaals ernstig aan het hoofd getroffen. Deze ronde is voor Louis. In de zevende ronde slaat Braddock wild om zich heen, doch hij ziet geen afstand meer en slaat in de lucht. Louis ontwijkt z'in tegenstander en slaat slechts nu en dan toe. doch treft hem dan steeds goed. Aan het einde van deze ronde blijkt Braddock zeer vermoeid. Hij heeft een linksche uopercut te incasseeren. Deze ronde is eveneens voor Louis. De achtste ronde brengt de beslissing. Louis vecht zeer voorzichtig zonder risico te nemen. Een regen van slagen komt op Brad dock neer, die dekking naar onderen zoekt. Op dat oogenblik geeft Louis echter twee zware rechtsche. Braddock gaat neer en wordt uitgeteld. De laatste ronde duurde slechts één minuut en twee seconden. Braddock wordt bewusteloos in zijn hoek gedragen. Daarmede heeft Louis den titel van wereld kampioen zwaar gewicht op zijn naam ge bracht. CRICKET IN ENGELAND. De uitslagen van de Dinsdag geëindigde wedstrijden zijn: M.C.C. 199 en 2333 wint van Cambridge 218 en 213. Yorkshire 525—4 wint van Derby 145 en 281 (Smith 154) Gloucester 174 en 119 wint van Surrey 127 en 57! Sussex 288 en 3087 (John Langridge 117) wint van Hants 307 en 136. Worcester 407 Gibbons 96, wint van Oxford 195 en 49. Somerset 344 en 264-^-6 wint van Kent 116 en 73. Essex 207 en 77 wint van Northants 126 en 124, dat sinds 14 Mei 1935 (tegen Somerset) geen overwinning meer behaalde en thans op 105—5 de kans voor het grijpen had. De Gentlemen of Ireland 227 en 146 winnen van de Gentlemen of Scotland 163 en 147. In een draw eindigden: Notts 163 en 4645 (Gunn 149*. Hardstaff 110) tegen de in vorm komende Nieuw-Zeelanders 428 (T. C. Lowry 121, M. L. Page 109), Glamorgan 421 en 912 (gesl.) tegen Warwick 313 (R. E. S. Wyatt 127) en 144—7. Lancs 469 (Iddon 149), tegen Leicester 4118 en 641. De stand is thans: 1. Yorkshire (74), 2. Sussex (63.33), 3. Notts, 4. Derby, 5. Gloucester, 6. Warwick, 7. Worcester. WANDELSPORT. BONDSWANDELDAG KON. NED. GYMNASTIEK VERBOND. Evenals vorige jaren wordt ook dit jaar de Bondswandeldag van het K.N.G.V. gehouden te IJmuiden op 3 en 4 Juli a.s. Was het verleden jaar de turnvereeniging Santpoort, die voor Kennemerland de orga nisatie op zich genomen had, dit jaar zal de turnvereeniging „Olympia" te IJmuiden deze ter hand nemen en den wandeldag beschou wen als een onderdeel van de festiviteiten, welke ter gelegenheid van het l2V2-jarig bestaan dezer vereeniging gehouden worden. In de zeer afwisselende route zijn ver schillende attracties opgenomen, o.a. de Zui- derpier, alsmede het landgoed „Het Heeren duin" wat mogelijk was door de medewer king van Rijkswaterstaat, en van Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, Daar bovendien de organisatie onder toe zicht van den hoofdconsul van het K.NG.V den heer F. Bischot Jr. staat, kan men er verzekerd van zijn. dat de marseb een vlot en ordelijk verloop zal hebben. Voor inlichtingen kan men zich wenden tot den heer J. Wilderom Jr., Oranjestraat 31 te IJmuiden.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 7