IBIS SHAG èluto4nontag.e, Debbelmann lekker... man! J CEBUTOBUREAU H.D.-V ertellmi D O N D E R P A G 24 T U NI 193 7 T-T A A RLE M'S T) A G R L A n 8 Univcrseele 'werkplaats met moderne werktuigen en technisch geschoold personeel. - Vraagt begrooting voor alle voorkomende werkzdamheden N. V. Gebr. H. F. Kimman Wagenweg 8-10 Plein 23-25 Telef. 13850 Telef. 11578 Uit Haariem's Gemeenteraad Woensdagmiddag vergaderde de Raad van Haarlem. Voorzitter was de loco-burgemeester wet houder W. J. B. van Liemt. Nieuw raadslid geïnstalleerd. Allereerst werd de' heer A. G. C. Engelgeer (C.H.), opvolger van den heer W. Rooden- burg, als raadslid geïnstalleerd. Na het afleggen der eeden werd de heer Engelgeer door de voorzitter met zijn be noeming gelukgewenscht. Wethoudersverhiezing. De heer Peper (communist) merkte op. dat eerst gister naast den heer Van der Wall een anderen candidaat gesteld is. Tevoren is er blijkbaar niet aan gedacht dat de moge lijkheid bestond ïnplaats van een behoudend een vooruitstrevend raadslid tot wethouder te verkiezen. De S.D.A.P. heeft haar candi- datuur niet eerder bekend gemaakt. Op het allerlaatste oogenblik is zij er mee gekomen. Men heeft een gelegenheid laten voorbijgaan om de democratie te bevorderen. De communisten zullen de candidaat der soc.-dem. fractie stemmen, zonder verant woordelijkheid voor hem te aanvaarden. Spreker heeft ook bezwaren tegen de Rechtsche Raadsfractie wat de voorbereiding der wethoudersverkiezing betreft. Door haar zijn alleen de namen van de heeren Wolzak en Van der Wall genoemd. Waren er geen andere candidaten. De heer Visser had de oudste rechten. Mocht de proleet geen kans hebben tegenover de gestudeerde? De heer Noordhoff (s.d.a.p.) zei dat het geen gewoonte is te discuseeren over wethoudersverkiezingen. De soc.-dem. frac tie zou zich daaraan gehouden hebben en alleen bij de begrooting daarop teruggeko men zijn. Elk in de gemeente wist, dat de soc.-dem. fractie op het standpunt stond, dat zij recht heeft on twee wethouderszetels. De onderhandelingen van Rechts over de candidatuur hebben lang geduurd. Blijkbaar is er ruzie geweest. Pas 14 dagen geleden is bekend geworden, dat de heer Van der Wall de candidaat zou zijn. Spreker vindt het een buitengewoon onna tuurlijke zaak dat de democraten van rechts samenwerken met de behoudende elementen. Het is geen gewoonte van te voren de nieren van de candidaten te proeven. Spreker zal afwachten wat het beleid van den heer Van der Wall als wethouder zou zijn. Het college van B. en W. zou beter aan de wenschen der burgerij beantwoorden als daarin twee soc.-dem, wethouders zouden zitting hebben. De voorzitter raadde aan verdere be schouwingen aan te houden tot de begroo ting. De heer Peper meende, dat de S.D.A.P. overleg had moeten plegen met andere de mocraten. De heer Visser 'C.H.) vond de samen stelling van het college van B. en W. niet onnatuurlijk. Voor de verkiezing van een wethou der in de vacature W. Roodenburg wer den uitgebracht 33 stemmen, als volgt verdeeld: E. van der Wall (CH.l 19. en D. j. A. Westerveld (S.D.A.P.) 14. Ge kozen werd dus de heer van der Wall. die de benoeming aanvaardde en zijn dank betuigde aan de leden, die op hem gestemd hadden voor het in hem gestelde vertrouwen. De voorzitter wenschte hem geluk met zijn verkiezing. Mededeelingen en ingekomen stukken. De heer Peper (communist) vroeg of B. en W. spoedig praeadvies willen uitbrengen op het adres waarin verbetering gevraagd wordt van de jaarwedden van het personeel van het voorbereidend onderwijs. Laat men niet wachten tot de begrooting. De heer Boes (V.D.), wethouder, zei, dat B. en W. meenen dat het wensehelijk zou zijn die salarissen te verbeteren, maar een be sluit daartoe genomen zou vermoedelijk niet goedgekeurd worden. Daarom is het beter te wachten tot de behandeling der be grooting. Mevr. Maarschall (s.d.a.p.) was het daarmee geheel eens. Kleine voorstellen. Aan den heer B. de Boer werd op verzoek eervol ontslag verleend als leeraar aan de Gem. Avondschool voor handelsonderwijs. Voorstel van B. en W. tot goedkeuring van de balansen 1935 en 1936 van de Woning stichting ,.Het Oosten". Goedgekeurd. Voorstel van B. en W. tot ruiling van grond in he.t Kenaupark. Goedgekeurd. Voorstel van B. en W. tot verkoop van grond a. Palamedesstraat (aan NW. „Von- delkwartier") b. Delftlaan (aan Spook en Kuiper). c. Lingestraat (aan 'w. Thunnisren) d. Transvaalstraat (gebroeders Schutte). e. Haarlemmerhoutpark (W. J. Peereboom qq) Goedgekeurd. Voorstel van B. en W. tot aanschaffing van meubilair voor het nieuwe gebouw van den Gem. Geneeskundigen Dienst. De heer Noor de wier (communist) vond dat men te veel geld wil uitgeven voor de inrichting van de directeurskamer. Er kan met minder luxe genoegen genomen worden. Kuunnen B. en W. de posten niet hei-zien. De heer Castricum (r.-k.) was het daar mee eens. Maar het zijn uitgaven voor jaren. Goedkoop is ook soms duurkoop. De heer Reinalda (s.d.a.p.) wethouder, zei dat B. en W. overtuigd zijn. dat er geen luxe zal zijn. Er zullen wel solide maar toch goedkoope meubelen en kleeden gekocht worden. Alles draagt evenwel het kenmerk van de crisisbezuinigingen. Het vooi-stel van B. en W. werd aangeno men. Benoemingen. Benoemd werden: tot tijdelijk leerares aan de 2e H. B. S. B met 5-j. cursus, mevr. P. H. C. LunsVan Veen. tot tijdelijk leeraar aan de Gem. Avond school voor Handelsonderwijs H Sc1 u-irman (Bovenstaande is reeds in een deel onzer vorige oplage opgenomen.) (Adv. Ingez. Med.) Het schieten op een arrestant. De heer D rils ma (s.d.a.p.) had de vol gende vragen gesteld: 1. Hebben B. en w., respectievelijk de bur gemeester, kennis genomen van de berichten in de dagbladen, volgens welke 15 Juni 1937 omstreeks 11 uur v.m. een arrestant is ont snapt, welke zou worden voorgeleid, waarna een rechercheur bij de achtervolging van dien arrestant, na in de lucht te hebben ge schoten ter waarschuwing, tenslotte in de Schoolsteeg en de Smedestraat. beide open bare wegen te Haarlem op dien vluchteling heeft geschoten, echter zonder hem te ra ken, waarbij de kogels dwars over de Smede straat en door de Schoolsteeg vlogen en ten slotte eenige gaatjes ontstonden aan het ge bouw het Rembrandt-Theater? Of zijn ge melde feiten hun uit anderen hoofde be kend? 2. Zijn B. en W., respectievelijk de burge meester, niet van meening dat, hoezeer de arrestatie van een blijkbaar gevaarlijken verdachte, belangrijk is, de veiligheid dei- burgers op de openbare straten van gewich tiger belang is èn dat door deze wijze van optreden voor de burgers op de openbare we gen een zeer groot gevaar ontstond door een kogel geraakt te worden, zeer zeker in de druk begane Smedestraat door welke de auto bussen zelfs rijden? (getuige ook genoemde kogelgaatjes). 3. Zijn B. en w„ respectievelijk de burge meester niet van meening, dat het niet juist is de vuurwapenen aldus te gebruiken, dat ter wille van de arrestatie van een verdachte, de burgers aan zeer groot gevaar worden blootgesteld? 4. Zijn B. en W., respectievelijk de burge meester. bereid te bevorderen (daar hetzij ~>°n de uitoefening van den desbetreffenden rechercheur als gedeeltelijk justltieele ge deeltelijk politioneele taak beschouwt, in elk geval hier toch is opgetreden door een poli tiedienaar der gemeente Haarlem) dat in den vervolge dergelijke gevaarlijke handelin gen worden vermeden en meer rekening wordt gehouden met de openbare veiligheid van passeerende burgers? De voorzitter zei, dat uit het rapport van den Commissaris gebleken is, dat er niet onvoorzichtig gehandeld is. Er is pas door den rechercheur geschoten toen hij wist dat zijn schootsveld vrij was. Ook heeft de re chercheur geheel gehandeld volgens zijn instructies. Toch is aan de politie medege deeld, dat in het vervolg met de grootste voorzichtigheid gehandeld moet worden. De heer Drilsma zei, dat er toch men- schen achter de ruit had kunnen zijn. De re- chevcheur stond voor een moeilijke zaak, soreker wil hem dan ook geen verwijt maken. Eenige onvoorzichtigheid is er evenwel be gaan. Het is waar dat het een gevaarlijke misdadiger was, maar meestal heeft men ontsnapte gevangenen in enkele uren al weer te pakken. De heer Bijvoet (r.k.) zei, dat de recher cheur in een moeilijke positie verkeerde. Wan neer hij niet geschoten had, dan zou hij tegen zijn instructies gehandeld hebben. Hij wordt of door den hond of door de kat gebe ten. Bezwaren van de burgers of van zijn su perieuren. De rechercheur kon wel zien of he* schootsveld vrij was. maar er had iemand ach ter de ruit in de kamer kunnen zitten. Het zou juister zijn een nieuwe instructie uit te vaardigen, dat de politie in zoo'n geval in de binnenstad niet mag schieten. Kunnen B. en W. niet trachten de instructies in dien geest gewijzigd te krijgen? De heer Van Kessel (r.k.) wou er van maken niet schieten in de nabijheid van huizen. De heer Van Tetering (r.k.) vond het goed dat de arrestant weer onmiddellijk ge pakt is. Als de inbreker eenige uren de vrijheid had gehad, zou hij zich in verbinding kunnen stellen met zijn kornuiten en dan zouden de medeplichtigen niet gevonden zijn. De voorzitter zei dat B. en W. zullen trachten in den geest van het voorstel-Bijvoet te handelen. LANDAVOND GEREF. JEUGD- CENTRALE. Op Dinsdag 29 Juni as., den verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard, hoopt de Geref. Jeugdcentrale voor Haarlem en Omstreken een landavond te houden op een weiland van het buiten „Wildhoef" aan de Donkere- laan te Bloemendaal. Als sprekers zullen op treden Prof. Dr. K. Dijk van 's-Gravenhage over het onderwerp: „Jeugd om Oranje" en de heer N. Baas van Amsterdam, die zal spre ken over „Zijn dat uw kinderen?" Voorts vermeldt het programma: declamatie van den heer P. Reneman van Zaandam; massa zang. muziek en tot slot een Oranjefilm. HET RASKONIJN. Voor bovengenoemde konijnenfokkersver- vereeniging houdt Vrijdagavond in café-res taurant „Spoorzicht" aan het Stationsplein Dr. Veldhuizen uit Rotterdam een lezing over de genezing en voorkoming van de konijnen ziekte. Er bestaat gelegenheid tot het stellen van vragen. EEN WEEK VACANTIE VOOR METAAL BEWERKERS. hi dienst tij Amsterdamsche werkgevers. De afdeeling Amsterdam van den Metaal- bond, waarbij is aangesloten de Amsterdam sche staalindustrie, heeft dezer dagen verga derd over het verzoek van de samenwerkende metaalbewerkersorganisaties om voor de Am sterdamsche bedrijven in het jaar 1937 een volle week vacantie toe te staan. Op dit ver zoek is gunstig beschikt, zoodat voor 1937 voor de arbeiders, in dienst bij de Amsterdamsche werkgevers, die bij den Metaalbond zijn aan gesloten, een volle week vacantie zal gelden, waaronder één Zaterdag, met doorbetaling van den verzuimden werktijd. Voor elke 50 werkdagen in dienstbetrekking, wordt een dag vacantie gegeven, waarbij als maatstaf wordt genomen een periode van veertien maanden, onmiddellijk voorafgaande aan het begin der vacantie. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP VRUDAG 25 JUNI Progr. 1: Hilversum I. Progr. 2: Hilversum U. Progr. 3: 8.Parijs P.T.T. 3.20 Keulen, 10.20 Pauze, 10.35 Parijs Radio 12.35 Vlaamsch Brussel; 1.35 Keulen, 3.20 Pauze, 3.40 Droit wieh, 4.20 Keulen, 5.20 Vlaamsch Brussel 6.20 Keulen 8.10 Droitwieh 9.40 Fransch Brussel; 11 20 Diversen Progr. 4: 8.Vlaamsch Brussel, 9.20 Pauze. 10.35 London Regional 12.50 Droitwieh 1.35 London Regional. 4.20 Droitwieh, 7.50 London Regional 8.40 Diversen 9.55 Droitwieh. Progr. 5. 8.007.00 Diversen 7.Eigen gra- mofoonplaten concert: Beroemde zangeressen en Zangers. 1. Mignon, Hélène Cals; 2. Sere nade, Martha Eggerth; 3. Die Lorelei, Emmy Bettendorf, 4. Het Angelus klept in de verte, Jo Vincent-Th. Versteegh; 5. Der Soldat, Heinrich Schlüssnuss; 6. Calling me home, Joe Petersen; 7. Ach wie's möglich denn, Emmy Bettendorf; 8. Wenn die alte Brunne rauscht, Joseph Schmidt; 9. Sally, Joe Peter sen; 10. Lente, Jo Vincent-Th. Versteegh; 11. Die deutsche Nachtigall, Erna Sack; 12. An Schwager Kronos, Heinrich Schlussnuss; 13. Avé Marie, Martha Eggerth; 14. Liebe kleine Frau, Joseph Schmidt, 15. Frühlingsstimmen, Hélène Cals. 8.0012.00 Diversen. VOOR DEN- -POLITiERECHTER SMOKKELWAAR. Sigarettenpapier, waarvoor geen belasting is betaald, schijnt nog altijd een gewild artikel te zijn; het smokkelen ervan levert blijkbaar genoeg winst op om er eenig risico voor te willen loopen. Woensdag stonden een paar Amsterdam mers terecht, die te IJmuiden betrapt waren, toen zij per auto gesmokkeld sigarettenpapier vervoerden en bij een tabakshandelaar tracht ten af te leveren. Dat zij niet toevallig of voor den eersten keer met zoo'n affaire bezig wa ren, blijkt wel hier uit, dat de auto van een geheime bergplaats was voorzien, waarin een groot aantal boekjes werden gevonden. De eerste verdachte, de eigenaar van de auto, gaf het feit toe en vertelde, dat de twee de als vriend met hem was mee gegaan om te IJmuiden te zwemmen en buiten de smokkel- affaire stond, hetgeen ook door den tweeden verdachte werd bevestigd, maar de Rijksadvo caat bekeek de zaak anders. De inlichtingen over de verdachten waren zoodanig, dat de Rijksadvocaat beide personen beschouwde als gevaarlijke smokkelaars, van wie de eerste al herhaaldelijk voor belastingfraude was aan gehouden. Zoo had hij zich bezig gehouden met het frauduleus bereiden en verhandelen van margarine; verder werden beiden ervan verdacht, dat zij werkloozen de kastanjes uit het vuur lieten halen, door voor hen de smok kelwaar te vervoeren. Daarom achtte de Rijksadvocaat, behalve verbeurdverklaring van het in beslag genomen papier en van de auto, gevangenisstraf nood zakelijk. De officier eischte tegen den eersten verdachte zes maanden, tegen den tweeden vier maanden gevangenisstraf. De verdediger van den laatste, Mr. van 't Hoff Stolk, achtte ten opzichte van zijn cliënt het bewijs niet geleverd en nog minder, dat de man een berucht smokkelaar zou zijn, zoodat hij aandrong op vrijspraak, subs, een voor waardelijke straf en het inwinnen van een rapport. De Politierechter veroordeelde den eersten verdachte tot vier maanden gevangenisstraf en schorste de zaak tegen den ander, teneinde een inlichtingsrapport aan te vragen. Daarna stond een Haarlemsche sigarenhan delaar terecht wegens het in voorraad heb ben van gesmokkeld sigarettenpapier. Deze man beweerde dat hij zijn zaak wel kon sluiten, als hij geen smokkelwaar verkocht, zoodat er weinig hoop bestond, dat hij zich niet meer met sigarettenpapier zou inlaten. De Rijksadvocaat deelde nog mee, dat een brief in beslag was genomen, waaruit bleek, dat verdachte zich ook interesseerde voor sterken drank en revolvers; hij meende, dat hier ook alleen van gevangenisstraf sprake Maar de JParijsche Wereldtentoonstelling per CEBUTO-Tonringcar 5 dagen naar Parijs f 50. 6 naar Parijs „60.— 7 naar Parijs 70. 10 Vogezen en Parijs „87.50 Verder nog een uitgebreide keus uit 30 verschillende reizen. Inlichtingen en Reisgids bij JAC. HEEMSKERK 'outplein 34 - HAARLEM - Tel. 16- Reizen zonderzorgen (Adv. Ingez. Med.) De Aanslag. door WILLIAM WELDIN. Francis F. Moonroy, president-directeur der „United Corned Beef and Sauerkraut Packers of America", verminderde de snelheid van zijn iuxueuse cabriolet, tot de zware wagen bijna geluidloos over het als- gepolijste asfalt van den landweg gleed. De nacht had reeds lang de laatste lichten van Monaco overleefd. Met een zekere ver lichting ademde Moonroy de lauwwarme, zilte lucht der Middellandsche Zee in. die op korten afstand van den weg met monotoon geraas de rotsen der Blauwe Kust bespoel-de. Groenachtig glommen de radiumwijzers dei- klok naast den snelheidsmeter en wezen precies 12 uur aan. In twintig minuten kan ik in Nizza zijn dacht Mr. Moonroy, als alles goed gaat. Als Een knal. Nog een. De banden? Neen: schoten! Duidelijk had Moonroy tweemaal liet flikkeren in de duisternis gezien. Plotseling spring een man in avondcostuum den weg op. Wit blinkt in het felle licht der schijnwerpers de smettelooze borst van het overhemd van den man, die de aangevallene moet zijn. Een oogenblik teekent zich de silhouette van den man scherp af in het melkwitte schijnsel, dat den weg sprookjesachtig ver licht. Ais de vleugels van een reusacb.tigen nachtvogel fladderen zijn armen hulpeloos in de lucht. In minder dan een seconde begreep Moon roy, dat, dit een teeken moest zijn om te stop pen. Ir.stictief remde hijdaar sprong de man reeds op de treeplank, opende het por tier. „Rijd toch, meneer! Geef vol gas! Laat den wagen racen, meneer!" De krachtige motor begon te loeien, toen Moonroy met volle kracht op het gaspedaal drukte én met een ruk schoot de cabriolet den nacht in. „Ik dank u". zei de vreemde ademloos, ..Ik dank u. ook uit naam van mijn volk". Moonroy kijkt- verrast op zij. en vindt op de zitplaats naast hem een eleganten. buiten gewoon gedistingeerden, nog jongen heer van een zuidelijk ty Op het gelaat van den vreemde vertoont zich de zweem van een glimlach. „Weet u, wien u het leven hebt gered?" Moonroy schudde het hoofd. „Den kroonpretendent van het koninkrijk Beloedzjistan", zegt de heer en reikt Moonroy een met een kroontje versierd naamkaartje. „Prins Moerbafi is mijn naam". Nu had Mr. Moonroy, wiens voorouders door geconserveerd vleesch rijk geworden waren, een aangeboren hoogachting voor alle men- schen, die geen vleesch geconserveerd had den. „Het was mij een eer, u te helpen, prins," zei hij, eenigszins verbluft. „Ik verzoek u, Hoogheid, ten volle over mij te beschikken als ik u nog met een of ander van dienst kan zijn „U zoudt mij daarmede ten zeerste ver plichtenmompelde prins Moerbafi. „Het voorval, waarvan u getuige waart, was een aanslag op mijn leven. Ik werd in Monte Carlo overvallen, beroofd en hierheen ge sleept. Vijanden van mijn dynastie hadden de hand in het spel. Men wilde mij dooden, het gelukte mij te ontkomen en toen kwam toe vallig uw wagen voorijhet overige weet u. Jammer genoeg is deze redding slechts een tijdelijke. Een onmiddellijke vlucht naar Italië zou voor mij den eenigen uitweg zijn. Ongelukkigerwijze echter heeft mij mij van mijn geld beroofd en in mijn ho tel te Monte Carlo waag ik mij niet meer, want dat wordt wis en zeker door mijn vijanden bespionneerd". „Het zou mij een groot genoegen zijn, als ik u uit deze situatie zou mogen helpen", stel de Moonroy ridderlijk voor. „Ik zou u gemak kelijk een kleine som kunnen verstrekken. Zoudt u met 2-0.000 francs gediend zijn?" Moonroy had dien avond in het Casino reusachtig gewonnen. Hij verminderde even de snelheid van zijn automobiel en haalde een dikke bundel banknoten uit zijn zak: „Zie hier. hoogheid!" De lichten van- Nizza werden reeds aan den horizon flauwtjes zichtbaar. De prins be duidde Moonroy den wagen te doen stilhou den. „Ik acht het verkieslijk, mij niet in Nizza te laten zien. Spreekt u ook met geen sterve ling over dit voorval, het zou mij het leven kunnen kosten.". „U kunt zich op mij verlaten, hoogheid!" Mijn volk zal u daarvoor dank weten" zei de prins bewogen met een warmen hand druk. ..Mocht, u ooit naar Beloedzjistan ko men, zoek me dan eens on u zult als een vorst ontvangen worden." De prins verdween in de duisternis en Francis F. Moonroy bereikte Nizza zonder verdere wederwaardigheden. Het toeval deed hem na eenige maanden wederom in de Rivièra belanden. In een stillen nacht reed hij in zijn wagen van Monte Carlo naar Nizza. Op een eenzame plek bezijden den straatweg knalden plot seling schoten. Een heer in avondcostuum kwam den weg op, hield den auto aan en sprong op de treeplank. „Ik dank u, ook uit naam van mijn volk!" zei de heer. „Weet u wien u het leven hebt gered? den kroonpre tendent van het koninkrijk Beloedzjistan. Ik ben prins Moerbafi!" „Het is mij een eerinderdaad een groo- te eermompelde Francis en stuurde op een rood licht aan, dat in de verte aan den kant van den weg scheen. „Waar rijdt u mij heen?" vroeg de prins, toen hij merkte, dat Moonroy den auto ging stoppen. Het licht was nu heel dichtbij gekomen en de wagen stond stil. „Haar een asyl voor oplichters", zei Moon roy droogjes. ..De politiewachtpost van Ville- france. Wilt u maar uitstappen als 't u belieft, hoogheid!" Eenige dagen later hadden de kranten het volgende bericht: „Een ongeluksvogel. Naar uit Ville- franche wordt gemeld, is het de politie aldaar gelukt de hand te leggen op den lang ge- zochten internationalen chevalier d'industrie Luigi Conti. Conti ensceneerde op de eenzame straatwegen der Rivièra nachtelijke overval len op hemzelf, liet zich door voorbijrijdende automobilisten met gunstig gevolg „redden" en wist. van hen, onder voorspiegeling kroon pretendent van een Aziatisch koninkrijk te zijn, groote sommen gelds los te kloppen.Daar zijn slachtoffers zich tot strenge discretie verplichtten, kon hij twee jaar lang zijn acti viteit ongehinderd voortzetten, waarbij hem klaarblijkelijk het snobisme van zekere krin gen halverwege tegemoet kwam. Het toeval wilde, dat hij bij zijn onherroepelijk laatsten „slag" hij had reeds ten naaste bij een millioen francs op zij gelegd en maakte zich al illusies hoe hij van zijn emeritaat zou ge nieten met den Amerikaanschen groot industrieel M te doen kreeg, wien hij reeds een keer zijn tragi-ccmedie voorgespeeld had. De millionnair liet hem arresteeren. Het geluk dat Conti zoo lang trouw gebleven was, had hem op het beslissende oogenblik in den steek gelaten". (Adv. Ingez. Med.) kon zijn. De officier was het er mee eens en eischte vier maanden gevangenisstraf. De Politierechter vond in de houding van verdachte ook geen aanleiding voor een voor waardelijke straf en veroordeelde hem tot een maand onvoorwaardelijk. Voorts had een man zich te verantwoorden wegens het vervoer van een pak sigaretten papier, waarvoor ruim f 200 belasting be taald had moeten worden. De officier eischte een maand voorwaardelijk, maar de Politie rechter nam in aanmerking, dat verdachte een zeer zwaar strafregister had en eerst kort te voren de gevangenis had verlaten, waarom de man veroordeeld werd tot twee maanden gevangenisstraf. Vervolgens hadden zich drie Zandvoorters te verantwoorden, die in de duinen waren, aangetroffen met een vaatje ongedekt gedis tilleerd. Zij verklaarde het vaatje te hebben gevon den. De één dacht eerst, dat er aas in zat, de ander meende, van zeewater, maar toen zij proefden constateerden zij, dat het alcohol was en heel sterke ook, want hij brandde op den tong. Hoe het vaatje in de duinen kwam, wisten zij niet, doch zij hadden het als gevonden voorwerp meegenomen. Aangezien uit het onderzoek gebleken is, dat de Zandvoorters niet als smokkelaars be kend stonden en ook overigens een vrij schoone lei hadden, vorderden de Rijksadvo caat en de officier een voorwaardelijke straf. De Politierechter veroordeelde hen tot een week voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd. De alcohol werd inbeslag genomen. VOOR DEN KANTONRECHTER De Wolfsangel, Zooals mr. De Rijke heden voor den Kan tonrechter verklaarde, was het oudtijds, toen de wolven onze streken ook nog met een bezoek vereerden, gebruikelijk om door een bepaald figuurtje op een buiten zicht bare plaats aan te duiden dater wolven in de buurt waren. Aan dit teeken „wolfsangel" geheeten, werd ook een zekere magische kracht toegekend. Eén of ander heeft dit teeken aan de ver getelheid ontrukt door het als symbool af te beelden op een periodiek, dat ook „De Wolfsangel" heet en welk blad een cultureel doel zou hebben, n.l. het Nederlandsch be wustzijn wakker te roepen. Aangezien volgens mr. De Rijke de N.S.B.- leden sympathie gevoelen voor het streven van genoemd blad, dragen zij insignes in den vortm van den wolfsangel. Een lid der N.S.B. moest zich nu voor den kantonrechter verantwoorden voor het dra gen van zoo'n insigne, dat volgens de dag vaarding uiting zou geven aan een bepaald staatkundig streven. Het openbaar mini sterie eischte f 6 boete. Mir. De Rijke betoogde, op grond van den historischen oorsprong, dat het teeken niet aanduidde, dat iemand tot de N.S.B. be hoorde, teminder daar de N.SB. het niet als een teeken van lidmaatschap der beweging heeft aangenomen. En al ware dit zoo, dan zou, zei pleiter, het teeken nog geen uiting zijn van een bepaald staatkundig streven, omdat het teeken, op zich zelf beschouwd, een andere beteekenis heeft. Voorts beweerde pleiter, dat het teeken in kwestie, niet opzichtig was, terwijl de wet opzichtigheid als een element van strafbaar heid eischt. Veel opzichtiger waren, zei de verdediger, de metalen 2 en E. in den verkiezingstijd door velen gedragen en die zoo opzichtig waren, dat hij eens in een café iemand met een groote 2 aanriep: „Kellner, aannemen!", meenende, dat de drager van de 2 een kellner was. Op grond van een en ander achtte de ver dediger zijn cliënt niet strafbaar. De kantonrechter sprak den verdachte vrij. Ijsventers. Iemand in Haarlem vroeg bij advertentie ijsventers en een paar jongens meldden zich bij hem aan. Zij kregen een kar met 5 L. roomijs, gingen venten en werden bekeurd en nu deed zich de vraag voor of de jongens al dan niet in dienst waren geweest van den eigenaar der ijswagens. Dè jongens vertelden, dat zij een wagen mee kregen zonder op loon aangenomen te zijn. Van de opbrengst van het verkochte ijs was 30 percent voor hen, de rest voor den eigenaar en een der jongens verklaarde ook nog 50 ct. wagenhuur te hebben moeten be talen; de ander wist van geen huur. De eigenaar, die verdachte in deze zaak was. hield vol. dat de jongens bij hem niet. in dienstbetrekking waren, maar voor eigen risico ijs verkochten. De kantonrechter was van meening, dat het er niet om ging hoe men het noemde of voorstelde, maar hoe de werkelijke verhouding was, doch hij achtte een nader onderzoek gewensebt. waarom de verdere behandeling tot 7 Juli werd uitge steld. De macht der vrouw. In een vorig bericht, getiteld „De macht der vrouw", werd ge<zeigd, dat de juffrouw het kantoor binnen was gegaan en men zou er uit kunnen levn. dat zij het kind mee naar binnen had venomen. Dat willen we even rechtzetten. De juffrouw toch is al leen het kantoor binnen gesraan. dor-b beeft het kind in den kluderwa'er» j" do b*1 ach ter velaten. BOOTJE GEKAPSEISD. Schipper verdronken. Woensdagmiddag omstreeks half drie is in den Rijn boven Milligen. ter hoogte van Tol kamer. een bootje van den parlevinker W. Leigraaf. na in aanvaring te zijn geweest met het Rijnschip „Francisca" gekapseisd. De schipper verdween in de diepte. Ook zijn bootje zonk.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10