De internationale Koophandel Kamer van bijeen. De 23ste Internationale Arbeidsconferentie. V" DONDERDAG 24 JUNI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 7 De grootste van alle tot dusverre gehouden internationale arbeidseonferenties. Meer steun bij de regeeringsgroep voor de wensehen der arbeidersvertegenwoordigers. De 75 sprekers van het algemeen debat en het antwoord van directeur Butler. De consequente Serrarens. Genève, funi 1937. (Van onzen correspondent.) De 23ste Internationale Arbeidsconfe rentie is thans reeds meer dan twee weken hier bijeen. Haar beslissingen over de ontwikkeling der internatio nale sociale wetgeving zullen echter alle, over eenkomstig de gewoonte, eerst in de laatste week genomen worden. De eerste twee weken zijn steeds be stemd voor de kwesties betreffende de goedkeuring der geloofsbrieven, voor de in wendige organisatie der conferentie, voor de voorbereidende beraadslagingen in de com missies en vooral voor het algemeen debat over het jaarverslag van den directeur van het Internationale Arbeidsbureau. De thans aan den gang zijnde conferentie is drukker bezocht dan eenige vorige inter nationale arbeidsconferentie. Niet minder dan 51 staten hebben vertegenwoordigers naar Genève gezonden. En daar de meeste dier staten hun delegatie hebben samengesteld uit vertegenwoordigers der regeering, dei- werkgevers en der arbeiders en bovendien al deze gedelegeerden nog den bijstand van een groot aantal deskundige raadslieden hebben, telt de 23ste Internationale Arbeidsconfe rentie ruim 420 tot deelneming aan de dis cussies berechtigde personen. Duitschland en Italië ontbreken natuurlijk nog steeds. Daar entegen zijn de niet-Volkenbondsstaten, Bra zilië, Japan en de Vereenigde Staten van Amerika met een talrijke delegatie versche nen,, wier leden ook een heel groot aandeel in de tot dusverre gehouden beraadslagingen genomen hebben. Ofschoon de beslissende eindstemmingen, zooals gezegd, nog moeten plaats vinden, hebben de voorgevechten toch wel reeds doen zien, dat de arbeidersgroep in den loop der laatste jaren zich een steeds toenemend aan tal bondgenooten onder de regeeringsgroep heeft veroverd. Daar de vertegenwoordigers der arbeiders nog steeds zoo verstandig zijn zich van overvragen te onthouden en tot com promissen bereiid zijn, kunnen zij er vrij vast op rekenen bij hun wenschen den steun van een twaalftal regeeringen te ontvangen, waaronder zich die van de groote mogendhe den, Frankrijk, Sovjet-Rusland en de Ver eenigde Staten van Amerika en voorts die van België, de Scandinavische staten, Tsje- cho-Slowakije, Spanje (de regeering van Valencia!), Brazilië, Mexico, en het sinds een jaar socialistische Nieuw-Zeeland bevinden. Onder de tegenstanders van deze meer voor uitstrevende richting bevinden zich de meeste vertegenwoordigers der werkgevers en de regeermgsgedelegeerden van Engeland, Britsch-Indië, Japan en Zwitserland, terwijl ook de Nederlandsche regeering zich in de laatste jaren sinds het overlijden van Mon seigneur Nolens menigmaal bij deze meer terughoudende groep aansluit. Van de werk geversvertegenwoordigers plegen echter vrij wel steeds de Amerikaansche de zijde van hen te kiezen die op nieuwe conventies aan dringen, terwijl dit jaar ook de Fransche werkgevers zich menigmaal van hun colle ga's afscheiden. Nu sociale hervormingen in Frankrijk in zulk een snel tempo worden door gevoerd, kunnen de Fransche werkgevers be zwaarlijk anders doen dan hopen dat ook de andere landen het Fransche voorbeeld zullen volgen, opdat zoo spoedig mogelijk een eind gemaakt worde aan de concurrentie der lan den, die door minder radicale sociale hervor mingen goedkooper kunnen blijven voort brengen. Al blijkt uit het bovenstaande, dat de ar beidersgroep tegenwoordig heel wat meer vas te bondgenooten in de regeeringsgroep bezit dan de werkgevers, de groote meerderheid der regeeringen, blijft echter nog een afwach tende houding aannemen. Om hen draait thans de strijd. Om hen, die nog een onbe schreven blad zijn en die meestal door stern- onthouding. bij de voorgevechten het resultaat der eindstemmingen in het onzekere laten. Dit verhoogt de spanning, waarmede de laatste week der Internationale Arbeidsconferentie wordt tegemoet gezien. ten in volstrekt stilzwijgen de verzekering van den regeeringsgedelegeerde in Sovjet- Rusland. dat de vakbeweging in dit paradijs van socialen vrede een volstrekt democra tisch karakter had en geheel vrij is! Serra rens, die den moed der consequentie had ge had, moest zelfs dulden, dat hij zonder in grijpen van den voorzitter door den Sovjet ge delegeerde beschimpt werd als zijnde met de andere vertegenwooi'digers der Christelijke vakbeweging volgens de formule der Jezuie- ten een lijk in de handen der werkgevers". Een gesis en gefluit van verschillende zijden deed gelukkig zien, dat de conferentie een dergelijke beleedigende wijze van argumen teeren niet waardeert. Doch de toelating der arbeiders-gedelegeerden uit Sovjet-Rusland kon Serrarens toch niet verhinderen Aan de algemeene beraadslagingen over het jaarrapport van directeur Butler namen dit maal niet minder dan 73 gedelegeerden deel! Zij waren over het algemeen allen hoogst wel willend jegens het werk van den directeur. Alleen de Nederlandsche regeerings-gedele- geerde Zaalberg meende niet te mogen ver zwijgen, dat hij menige opvatting van Butler als „vergif voor de eenvoudigen van geest" be schouwt! Zaalberg doelde hierbij vooral op Butler's overtuiging, dat de overwinning der economische wereldcrisis grootendeels te danken is aan de regeeringsbemoeiïngen in de verschillende landen, aan de „ordening" of „gedirigeerde economie". De algemeene discussies leerden, dat, in dien inderdaad het bepleiten van economische ordening een vergif is, een groot gedeelte der wereld reeds vergiftigd is, Want de heer Zaal berg kreeg bij zijn verzet tegen deze leer slechts weinig aanhang, directeur Butler voor zijn opvatting echter des te meer. Butler trachtte overigens het meeningsverschil niet op de spits te drijven. Hij erkende volmon dig, dat „gedirigeerde economie" ook haar grenzen behoort te hebben. Zij behoort ook z.i. niet zoo ver te gaan, dat volkomen autar chie zou worden nagestreefd of dat iedere speelruimte voor het particulier initiatief, waarvan ook Butler de heilzame aansporende uitwerking niet ontkent, zou worden vernie tigd. Terugkeer tot den ouden toestand van economische vrijheid, zooals 25 jaar gele den nog bestond, achtte Butler echter denkbaar. Een bijzonder warmen toon liet Butler bij de verdediging van de verkorting van den ar beidstijd hooren. Hij was hiervan voorstander, omdat hij arbeidstijdverkorting als een ge schikt middel tot bestrijding van werkloosheid beschouwt. Bovenal echter is Butler een voor stander van deze gedachte, omdat de arbei ders in den tegenwoordigen tijd met het snel- jagende tempo en de specialiseering der ar- beidsverrichtingen, waardoor liefhebberij voor den arbeid steeds moeilijker wordt, behoefte hebben aan meer vrijen tijd. Hier liet de meestal zoo lcoel-nuchtere Butler zijn hart spreken, zooals zijn groote voorganger Albert Thomas voortdurend pleegde te doen. DE JONG VAN BEEK EN DONK. De bijeenkomst te Berlijn. De kwestie van de goedkeuring der geloofs brieven heeft op de arbeidseonferenties steeds een veel grootex-e rol gespeeld dan op de Vol kenbondsvergadering. Op deze laatste was het onderzoek der geloofsbrieven steeds slechts een formaliteit, totdat verleden jaar de strijd over die van de Abessynische delegatie ont brandde. Wellicht zal de naaste toekomst ook een strijd over de geloofsbrieven der Spaansche delegatie zien ontstaan, wanneer de regeering van Valencia niet meer alge meen door de Volkenbondsstaten als de wet tige Spaansche regeering erkend zal zijn. Op de Internationale Arbeidsconfereixtie hebben wij echter jaarlijks een geloofsbx-ievenstrijd. Want de conferentie moet niet alleen na gaan of de regeeringsvertegenwoordigers door de wettige regeering van het land benoemd zijn, hetgeen meestal niet te betwijfelen is. De conferentie moet ook beslissen, of de regee ring bij de benoeming der wex-kgevers- en arbeidersvertegenwoordigers inderdaad in overleg met de belangrijkste orgnisatie der werkgevers en arbeiders uit dat land gehan deld heeft. En dit is vaak heel wat moeilijker te beslissen. Daarbij komt, dat de arbeiders groep zich van het begin af op het standpunt heeft gesteld, dat als „belangrijkste arbei dersorganisatie" slechts erkend kan worden een vakvereeniging, die onafhankelijk van de- regeering en van de werkgevers is. Vandaar dat de ai'beidersgroep zich steeds verzet heeft- tegen de geloofsbrieven van den Italiaanschen en van den Duitschen arbeiders-vex*tegen- w uuuau,Uulttauv,u1B woordiger, sinds in Italië en Duitschland de van m0nsterzendingen, speciaal in verband vrijheid van vakvereeniging is opgeheven exi clearingverdragen, het vraagstuk van d-e regeering een beslissenden invloed op het nationaliteit van goederen, wanneer deze doen en laten der arbeiders-organisaties ver- j jn meer ^an één land een bewerking hebben kregen heeft. ondergaan, enz Deze week heeft Serrarens, het Neaenana- jn ggn afzonderlijke sectie komen de pro- sche lid der Tweede Kamer, die ieder jaar kiemen van transport en verkeer aan de orde. hier de welsprekende woordvoerder der lp-- Daaronder vallen de vraagstukken van het ternationale Federatie van Christelijke Vak- wegvei'keer, het internationale verkeer met vereenigingen is, het traditioneele standpunt bedrijfsauto's de binnenscheepvaart, het der arbeidersgroep opnieuw verdedigd ten op- spoorwegverkeer- en luehtvaartverkeer, de zichte van de geloofsbrieveri van den arbei- iuchtpost, de internationale telegrafie en ders-gedelegeerde uit Sovjet-Rusland. Met telefonie, enz. Bijzondere aandacht zal wor- groote consequentie betoogde hij, dat de ar- ^en besteed aan de samenwerking tusschen beidersbeweging in Sovjet Rusland, die zeker spoorweg en luchtvaart. Ten aanzien van de niet vrijer is dan de fascistische in Italië en luchtvaart komt o.rn. in behandeling het de nationaal-socialistische in Duitschland, probleem der z.g. vrije zones in luchthavens evenmin recht had op vertegenwoordiging op €n de opneming van het luchtvaartrisico in deze conferentie, waar slechts vertrouwens- polissen van levens- en ongevallenverzekering mannen van vrije valtvereenigingen samen zonder extra premie. Ook de afschaffing van komen. Doch ditmaal lieten Jouhaux en zijn het extra luchtrecht zal in bespreking komen, socialistische geestverwanten den principieel- waarbij Nederland dank zij de recente maat- consequenten Serrarens in den steek. Zij slik- regelen, een belangrijke rol zal spelen. an 28 Juni tot 3 Juli 1937 zal te Ber lijn het IXe Congres der Interna tionale Kamer van Koophandel wor den gehouden onder leiding van Dr. F. H. Fentener van VlissTngen. Onze landgenoot heeft gedurende een vierjarige periode met onverflauwden ijver voor deze wereldorganisatie gewerkt.. Hij is de eerste president, wien de eer is te beurt gevallen zijn „normale" periode van twee jaren voorzitter schap met nog eens twee jaren verlengd te zien. Tijdens de Berlijnsche samenkomst zal bekend gemaakt worden, wie de opvolger van den heer Fentener van Vlissingen zal zijn. Wel is reeds bekend, waar de volgende conferentie bijeen zal komen. Ditmaal zal dat in Tokio zijn, in 1939. Het is duidelijk dat deze keuze veel discussies heeft uitgelokt. De vrees, dat de Europeesche delegaties klein zouden zijn, of wellicht ten aanzien van enkele landen ge heel zouden ontbreken, was begrijpelijk. Na een gehouden enquête onder de deelnemende landen en na den door Japan uitgeoefenden aandrang, is ten slotte de keuze toch op Tokio gevallen. Het Berlijnsche congres belooft van grooten omvang te worden. Niet minder dan duizend buitenlandsche deelnemers waaronder de dames zullen aanwezig zijn, tei*wijl van D-uitsche zijde ten minste op 'n groep van vijf honderd deelnemenden gerekend mag worden. Het aantal Nederlandsche gedelegeerden be draagt zestig. Voorzitter der Nederlandsche delegatie is mr. R. Mees. Iets over de agenda. In een groote reeks vergaderingen van in ternationale studiecommissies zijn tusschen Januari en Mei verschillende technische oix- derwerpen behandeld, welke thans in Berlijn aan de orde gesteld worden. Niet minder dan 42 concept-resoluties liggen gereed. Bijkans onder papieren bedolven woi'dt naar Berlijn op getrokken. Daar staan de congressisten nieuwe lawines te wachten. Het is uitgesloten aan al de aan de orde komende projecten aandacht te besteden, zoodat alleen het belangrijkste medegedeeld kan worden. Het „distributie- probleem" vraagt de belangstelling van één der plenaire zittingen en van drie groeps- zittingen. In behandeling komt o.m. de concurrentie, welke detaillisten en grossiers ondervinden van het groot-winkelbedrijf. Ook van Neder landsche zijde wordt een rapport uitgebracht over de wex-king van het z.g. vrijwillige filiaal systeem. Het ligt niet in het voornemen, dat het congres een uitspraak zal doen, doch men hoopt materiaal ter beschikkixxg te krijgen voor de Internationale Distributie-Commissie. Voor de eerste maal zal het congres zich bezig houden met het reclame- en publici- teïtswezen. In behandeling komt een z.g. Code van eerlijke reclamemethoden, waartoe Duitschland het initiatief nam ten tijde van het Parijsche Congres in 1935. Men hoopt deze code langs zuiver organisatorischen weg te kunnen iixvoeren en niet via een wet of of een tractaat, al zijn er reeds verschillende landen waar wettelijke maatregelen op dit gebied bestaan. Of dit experiment zal sla gen is bij voorbaat niet te zeggen. Ook de douane-techniek wordt weder aan de orde gesteld in Berlijn. Alle beginselvragen ten aanzien van de handelspolitiek blijven daar bij buiten beschouwing. Het gaat uitsluitend om de moeilijkheden, welke voortvloeien uit de practische toepassing en uitvoering van douanetarieven, contingenteeringen enz. Aan bevelingen zijn opgesteld omtrent de waarde bepalingen van goederen voor de heffing van ad-valorem-rechten,, de douanebehandeling De Nederlandsche Organisatie der Interna tionale Kamer heeft voorts een concept-reso lutie ingediend betreffende de wenschelijkheid van een uniformen ingangsdatum voor den zomertijd in alle landen Het Berlijnsche Congres zal zich voorts bezig houden met het onderwerp der dubbele belasting, de rechtspositie van buitenlandsche vennootschappen, de tewerkstelling van bui- tenlandsch personeel, het faillissementsrecht, de internationale arbitrage, de internationale bescherming van den industrieelen eigendom enz. De plenaire zittingen. In de vier plenaire zittingen zullen worden behandeld: het grondstoffenprobleem, de ordening van het bedrijfsleven, het monetaire vraagstuk en het economische nationalisme. Deze vraagstukken hebben ook bij vi*oegere gelegenheden de aandacht der Internationale Kamer gehad, doch de-zich sterk wijzigende omstandigheden en de veranderingen op mo netair gebied hebben weder nieuwe aspecten geopend. Ongetwijfeld zal in Berlijn wederom een lans gebroken worden voor ruimer han delsverkeer. Tal van moeilijkheden zullen daarbij overwonnen moeten worden. Want al bestaat de geneigdheid de handelsbarrières te slechten, toch zal rekening gehouden moe ten worden met het feit, dat deze geneigdheid zich wel te Berlijn zal openbaren, maar dat deze in bepaalde gevallen sterk getemperd wordt, zoodra een gedeelte der congressisten in eigen „home" is teruggekeerd. Dan krijgen helaas maar al te dikwijls tegenwerkende factoren de overhand. Met groote voorzichtig heid zal de leiding te werk moeten gaan. Ook hier zal men zijn kracht ten slotte moeten zoeken in compromissen. De internationale industrie- en handelswereld zal met groote be langstelling de gevoerde discussies volgen van dit economisch wereld-parlement. Het is zeker dat het onder gunstiger omstandigheden bijeenkomt dan de beide vorige malen. MOLLERUS. TRINITEITS LYCEUM TE HAARLEM. Eindexamen H. B. S. A 1923 Juni Geëxamineerd 14 candidaten. Geslaagd: J. C. M. Bosman, L. J. M Bütot, F. J. Th. M. Fil- bry, A. H. W. Haazevoet, P. J. Klitsie, J. M. Meeuwes, D. C. P. van de Pavoordt, A. M. A. H van Tetering, L Tollenaar, J. G. A. van der Veldt, J. C. Yland. Afgewezen: 3 candidaten. Ie H.B.S. B MET 5-J. CURSUS. Geslaagd voor Eindexamen: mej. W. A. de Vries en de heeren C. Schaap, D. J. Spaling, H. Thon, D. C. Uylenhoed, G. R. van Veen, J. van der Veer, A. Vunderink. Afgewezen 1; het examen duurt voort. REÜNIE DER NED. REISVEREENIGING TE ZAND VOORT. Ieder jaar wordt in September een groote najaarsreunie voor de leden der Nederland sche Reisvereeniging gehouden. Dit jaar wordt deze gehouden op 5 September a.s. te Zandvoort. UIT DE PERS. SPAARZAAMHEID MET VLIJT. Bestaat 1 October 75 jaar. Op 1 October zal het 75 jaar geleden zijn dat de vereeniging „Spaarzaamheid met Vlijt" werd opgericht. De leden van deze vereeniging sparen iedere week een bepaald bedrag om daardoor met de wintermaanden zoo noodig een voorschot te kumien krijgen voor de aanschaffing van brandstof, kleeding enz. In de laatste jaren wordt eenmaal in het Jaar een autotocht gemaakt door de leden en hun dames. In verband met- dit jubileum zal op 1 Oc tober een groote feestavond georganiseerd worden. Zondag 27 Juni gaan de leden per trein naar Brussel als inzet van de feestelijk heden. De vereeniging is gevestigd bij café Schef- fer, Kleine Houtstraat. Het bestuur is als volgt samengesteld: J. v. Ling Sr., voorzitter, J. Spanjaard, secretaris, L. van Ling, penningmeester, J. Platerink en ■J. Sieval, commissarissen. Als bijzonderheid kan nog vermeld worden - I k-V." ,*UU1 UUUV.,IJI,V.l iuuccnut lil UUJIL1C1VC dat de voorzitter, de heer J. van Ling Sr., dit hokjes dan noodig en wenschelijk was, met laar TDiron c OR ioor liH Hor- i,QVDDT>irfin^. li.c HET NIEUWE MINISTERIE. Naar aanleiding van het optreden van een nieuw kabinet schrijft de N.R.Ct. o.a.: Het staat dus nu vast, dat men weer is teruggevallen tot een kerkelijk Kabinet, zoo- als het laatst is opgetreden onder leiding van wijlen jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beeren- brouck van 19291933, zij het, dat de mede werking van de drie groote kerkelijke par tijen bij de toenmalige formatie op grond van een vast omlijnd program niet verkregen is. een partijen-Kabinet dientengevolge onmo gelijk was geworden, en daarom aan het Kabinet ten onrechte de qualificatie „extra-parlementair" werd toegekend. Het zal geen verwondering wekken ,dat wij het betreuren, dat het nieuwe Kabinet op de zelfde verouderde basis is opgetrokken. Veroudei-d, omdat er na de totstandkoming van de onderwij s-pacificatie geen reden meer voor was. Eenige staatkundigen sa menhang van noemenswaardige kracht bood, gelijk nadien gebleken is, de oude Coalitie-gedachte niet meer. Integendeel, de meeningsverschillen tusschen de drie groote èn de kleine kerkelijke partijen traden nergens zoo duidelijk aan den adg als juist op, wat men het Christelijke terrein zou kunnen noemen; zelfs had een dergelijke kwestie van opzichzelf onbelangrijken aai-d het gezantschap bij het Vaticaan tot de Ka binetscrisis van 19251926 onder het eerste- Ministerie-Colijn geleid. Ontbreken die meeningsverschillen en ook de zuiver staat kundige tegenstellingen vanzelfsprekend ook bij een Kabinet op breede basis niet ge geven nu eenmaal het onstaatkundige cri terium voor de kerkelijke partijgroepeeringen zoo werd, gelijk in het afgeloopen vier jarige tijdvak gebleken is, de gelegenheid voor samenwerking op zuiver staatkundig gebied, onder vermijding van kerkelijke tegenstellingen, gunstiger. In stede daarvan krijgen wij nu weer met een irrëelen grond slag van Kabinet en meerderheid in het parlement te doen. Onder het opschrift .Liberaal kabinet zon der liberalen", schrijft Het Volk: Het nieuwe ministerie-Colijn is ten langen leste gereedgekomen. Het resultaat van vier weken onderhandelingen is zoo poover, dat men zich verwondert over de vrijmoedigheid van den heer Colijn, die zonder aan een ander de kans te laten, een sterk kabinet samen te stellen met dit gezelschap durft verschijnen voor het verblufte publiek. Negen van de tien ministers behooren tot de par tijen van de rechterzijde; de heeren hebben dus hun coalitie-kabinet. Doch zelfs uit deze partijen ware een regeeringsploeg te vormen geweest, die krachtiger was en meer figuren telde, die openstaan voor de eischen van onzen veelbewogen tijd. Toen de heer Colijn zag aankomen, dat hij tusschen de twee stoelen terechtkwam, heeft hij zich op het laatste oogemblik met zijn rechterhand vastgeklampt aan de oude, wrakke coalitie- fauteuil. En daar zit hij nu, met een pijn lijk-vertrokken gezicht, want van het groote gezag, dat de figuur-Colijn nog in verkie zingsdagen ongetwijfeld bij een belangrijk deel van ons volk bezat, is na deze luttele weken niets overgebleven. In de Tel. lazen we oa.: Het nieuwe Kabinet had veel beter, maar ook veel slechter kunnen zijn. Ons land heeft weer een parlementair ministerie, dat wel is waar geen groote, maar toch een solide meerderheid achter zich heeft. Tegenover deze regeering staat een oppositie, die alles zins bekwaam is controle uit te oefenen. Als men bedenkt, hoe sterk in andere landen het parlementaire regime is afgetakeld, dan moet men dankbaar erkennen, dat het bij ons normaal functionneert en een bolwerk voor onze voksvrijheden blijft vormen. Na tuurlijk zullen veien, die op dr. Colijn niet als op den partijman, maar als op een na tionale figuur hebben gestemd, zich teleur gesteld gevoelen. Naar onze meening niet ten onrechte. Zij kunnen zich troosten met de gedachte, dat het aan hun stem is te dan ken, dat wij hem en niet de een of andere meer of minder bekwame politieke figuur, als minister-president aan het hoofd van 'slands zaken zien staan. Dat is een waar borg voor een redelijken gang van zaken in de komende jaren. En tenslotte zegt het blad: Wij zijn overtuigd, dat de zaken niet zijn geloo-pen, zooals dr. Colijn en andere mach tigen in den lande het gaarne hadden ge wild. Nakaarten heeft echter geen zin. Wij kunnen slechts de hoop uitspreken, dat dit nieuwe partij-ministerie 's lands zaken met evenveel succes zal behartigen, als het af getreden kabinet dit heeft gedaan. De Maasbode toont zich zeer ingenomen met den uitslag der pogingen van dr Colijn: Dat het gekomen is tot de formatie van een parlementair rechtsch kabinet, is we) van zeer bijzonder belang. Immers ons parlementaire leven wordt hiermede wederom geplaatst op den juisten parlementair-constitutioneelen grondslag en op de basis van het beginsel, die ons poli tieke leven steeds heeft beheerscht en die het ewrkelijk reëele fundament daarvan vormen moet. Dat de anti-revolutionnaire leider een rechtsch ministerie vormde zal er ook sterk toe bijdragen, om uit ons politieke leven een enkel onzuiver element te weren, dat juist bij de laatste verkiezingen was inge slopen. Dr. Colijn heeft de consequenties getrok ken uit het feit, dat „rechtsch een zeer be hoorlijke meerderheid haalde van 56 zetels en zich niet van de wijs laten brengen, door het betoog, dat een aantal kiezers hun stem niet op hem als anti-revolutionnair hebben uitegbracht. Als anti-revolutionnair leider heeft dr. Colijn de verkiezingscampagne gevoerd, en ieder, die op hem stemde wist, dat hij zijn stem gaf aan de anti-revolutionnaire lijst. Colijn is er de man niet naar, om de op zijn lijst uitgebrachte stemmen te gaan keuren en ziften; 17 zetels voor zijn lijst be- teekenden zeventien anti-revolutionnaire kamerleden en dat beduidde, met de zetel winst der katholieken, ondanks den terug gang van de Christelijk-Historischen, een stevige versterking van de rechterzijde. Dat wees van zelf aan. in welke richting de kabi netsformatie gezocht moest worden". Het Handelsblad spreekt van een „smalle" oplossing en gaat dan voort: Wie mèt ons. in dezen tijd van voortdurende internationaal-politieke en economische span ningen een regeeren op breede basis als een landsbelang bij uitnemendheid beschouwt, kan met de samenstelling van dit Kabinet kwalijk tevreden zijn. Loyale groepen, die in de afge loopen reegerings-pei-iode noodzakelijke offers hebben gebracht, worden zonder aanwijsbare reden thans buitengesloten. Blijkbaar heeft men een nadrukkelijker indeeling in politieke OP UW MAAT GESNEDEN j Exclüsief - niet duur (Adv. ingez. Med.) eenige reden om thans, in tegenstelling tot 1933, de breede samenwerking den rug toe te keeren, kan gelegen zijn in het feit, dat men met een meerderheid van 56 zetels in de Ka mer, de macht in handen heeft. Maar al is het uitentreuren herhaald, het blijft niet minder waar: een groot aantal kiezers heeft op dr. Colijn gestemd, omdat zij in hem de breede nationale samenwerking zagen gepersoni fieerd. Het blad sluit zijn beschouwing aldus: Voor ons blijft het dan ook zeer de vraag of dr. Colijn als nationale figuur in het natio- nuaal belang niet beter zou hebben gedaan, de eens getrokken lijn geen coalitie-kabinet en geen noodeloos afstooten van goedwillende krachten vast te houden door van het vormen van een rechtsch ministerie af te zien en de opdracht terug te geven. De verantwoor delijkheid voor het mislukken van een breede- ren nationalen opzet zou dan duidelijk en ten volle zijn gevallen waar zij behoort. Het beste dat thans gehoopt kan worden is dat dr. Co lijn, thans staande aan het hoofd van een vrij wel zuiver rechtsch kabinet, tegen het scherp toespitsen van tegenstellingen welke de volks kracht zouden kunnen verslappen, naar ver mogen zal waken. En tevens, dat aan de ordening-die-hards en al te eenzijdige voor standers eener klemmend gebonden economie een zekere matiging zal worden opgelegd. De zanguitvoering op de Groote Markt. Een comité van aanbeveling, bestaande uit mevrouw M. E. Land—De Vries, Mr. M. van Toulon van der Koog en j. B. Schuil, schrijft ons o.a. het volgende: „Ter gelegenheid van de a.s. Frans Hals tentoonstelling zal zooals men weet, onder auspiciën van den „Nieuwen Haarl. Kunst kring", op 14 Juli des avonds op de Groote Markt, onder leiding van den heer Jos. de Klerk, een groot zangfeest van opnieuw be- wei-kte liedei-en uit de 17de eeuw, aange vuld met een compositie van Dr. Joh. Wage naar worden gegeven. Aan de uitvoering van dit werk, dat als titel draagt: „Zoo zong de gouden eeuw", werken meer dan 500 zangers en zangeressen en 300 kinderen mede: de be geleiding is toevertrouwd aan de versterkte H. O. V. Daar de Nieuwe Haaiiemsche Kunstkring door een grootsch opgezette muziek- en zang uitvoering in de openlucht luister wil bijzet ten aan de voor Haarlem en omstreken zoo belangrijke Frans Hals-tentoonstelling, mo gen wij het slagen van dit concert zeer zeker een Haax'lemsch belang noemen. De kosten van dit concert zijn zóó hoog, dat deze wel voor een belangrijk deel zijn ge dekt, dat niet geheel door het bestuur van den Nieuwen Haarl. Kunstkring kunnen worden gedragen. Daarom doen wij een dringend be roep op de stadgenooten voor een bijdrage in de kosten van dit concert. Wij doen dit met te meer vertrouwen, omdat deze uitvoering voor het publiek kosteloos toegankelijk is en men door een bijdrage dus het streven steunt zeer velen verleden jaar woonden 20.000 personen de uitvoering van de Rubens-Can tate bij gratis van goede kunst te doen ge nieten. Men wordt vex-zocht, de bijdrage te willen zenden aan de Nederlandsche Midden stands Bank te Haarlem (postgiro no. 35555) onder vermelding „Cantate". Ook kleine be dragen zijn hartelijk welkom". DE BOOTTOCHTEN VAN „SNELVERBAND". De 3e verantwoording van giften voor de Boottochten van „Snelverband" luidt; Lijst»no. 6 mej. M.E.B. f 14.25; no. 3 mej. A. de B„ f 9.35; no. 125 hr. C. R. f 1.45; no. 152 Wa terleiding f 10.65. no. 2 mej. C. J. A. f 6.70; no. 40 mej. B. E. K. f 38,75; no. 79 hr. J. F. B. f 2,50; no. 140 hr. J. J. V. f 0.50, no. 101 mr. J. in 't H. f 2.50; no. 26 mej. A. G. f 23,50; no. 102 hr. H. H. H. f 4.—; no. 39 mej. M. de K. f 2.80; no. 98 hr. A. v. d. H. f 3.— no. 83 hr. H. G. D. f 1.25; no. 84 hr. N. D. f 1.35; no 144 hr. B. de V. f 8.60: no. 118 hr. T. O. f 4.55, no. 5 mej. Jos. B. f 28,75; no. 152 hr. D. Z. f 14.—; no. 153 Willy W. f 3.50 no. 153 mevr. W. W. f 4.35; hr. J. H. de B. f 4.68; no. 173 mevr. v. d. B. f 2,25. HET MEDAÏLLEHUIS VAN WIJNANDS EN VAN RENSEN. Aan den Schoterweg 73 tegenover de ka zerne is een dezer dagen het Medaillehuis van de firma Wijnands en van Rensen geopend. De firma Wijnands en van Rensen die reeds twintig jaar in Amsterdam gevestigd is en daar een uitstekende reputatie geniet, heeft tergelegenheid van dit jubileum en ten ge rieve van haar vele Haarlemsche klanten ook ";e Haax-lem dit filiaal gesticht. Medailles, lauwertakken, plaquetten, bekers en aanverwante artikelen zijn hier in een rijke sorbeering aanwezig. Voor de vele Haar- lemsche sport- en andere vereenigingen die reeds jarenlang tot de clientele van de firma behooren beteekent dit filiaal dan ook onge twijfeld een groot gemak, Behalve de reeds genoemde artikelen vindt men in den winkel nog een groote verscheidenheid van goud en zilvei-werken, klokken en horloges. Ook re clameplaten voor sportdoeleinden zijn hier te verkrijgen. Tenslotte zij nog vermeld, dat dit de eenige speciaalzaak te Haai-lem is, die zich uitsluitend op dit gebied beweegt. PERSONALIA. Mej. H. A. Krouwel is aan de Rijksuniver siteit te Leiden geslaagd voor doctoraal exa men klassieke letteren. jaar tevens 25 jaar lid der vereeniging is. twijfelachtig succes opnieuw toegepast. De OPMERKINGEN VAN LEZERS. Een onizer lezers, de heer J. A. Koopman, schrijft naar aanleiding van het op hol ge slagen paard op den Schoterweg, en de twee redders van voerman en paard, dat z.i. de voerman het leeuwendeel in de redding heeft gehad, aangezien deze, nadat hij van den bok was gevallen, zich onmiddellijk herstelde en door den wagen aan de achterzijde vast te grijpen, wagen en paard tot stilstand wist te brengen. Veerder is deze afoonné van meening dat het politie-toezicht in de Gene raal Cronjéstraat en op den Schoterwe°' on voldoende is.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 11