w mui m m Engelsch Borduurwerk Anderen de schuld geven Moeder en dochter even bloemig «ons een prettige zomerdracht Japonnen in allerhande stijl Brengt steeds Menu van de week EVERLASTING VAN ENGELEN EVERS, Heeze Uitspraken van een modekoning Voor handige vingers D O N D FR DA G 24 J U N I 1937 H A A R L E M'S DAGBLAD Wanneer er iets gebeurt, zooais het eigen lijk niet gebeuren moest, en dan altijd de schuld daarvan op „de anderen" gooien en nooit op ons zelf, dat is een gewoonte waar aan menigeen zich schuldig maakt. Een vacantieganger beklaagt zich: in hotel zus en zoo probeerden ze me zóo af te sche pen met een klein kamertje op een achter- afje. daar moet je niet heen gaan. Maar hij vertelt niet, dat de hotelier voor zoo'n uit- gepieterd prijsje als waar hij op aandrong, onmogelijk een behoorlijke kamer kon ge ven. Of mevrouw maakt zich boos. omdat haar dienstmeisje een leverancier op haar eigen houtje heeft weggestuurd terwijl zij wat aan hem te bestellen had. Maar zij overweegt niet. dat zij onlangs het meisje een flinke uitbrander heeft gegeven omdat deze, toen er bezoek was, dienzelfden leverancier aan kondigde. Gebruik dan toch zelf eens je verstand heeft mevrouw met een wanhopig stemgeluid uitgeroepen. Maar nu er weer bezoek was. en het meisje haar verstand inderdaad gebruikte, was het ook weer niet goed. Sommige menschen zingen zulke klaaglie deren alleen maar wanneer zij gebrek aan conversatie hebben, of wanneer zij in een slechte bui zijn. Erg prettig is het niet, om ze onder die omstandigheden te ontmoeten, maar men kan er tenminste bij denken: dat gaat wel weer over; en heel vaak zien ze dan met eenig schaamtegevoel zelf wel in, dat hun klagen niet heelemaal rechtvaardig was. Erger wordt het echter wanneer het een karakterfout betreft, wanneer iedere tegen slag, hoe gering ook, aan de schuld van an deren wordt toegeschreven. Een buitenstaan der zou dat. in onzen tijd van complexen, een méérderwaardigheidscomplex kunnen noemen. Maar de betreffende zelf beweert dat hij aan een minderwaardigheidscom plex lijdt, ook alweer veroorzaakt, doordat „de anderen" het hem speciaal altijd zoo moeilijk maken Zoo'n man of vrouw geeft niet alleen altijd anderen van alle narigheid in zijn leven de schuld, zelfs de onmogelijkste futiliteiten wor^ den door andere menschen veroorzaakt. Zxj weten precies, van wien zij hun laatste ver koudheid hebben overgekregen. zij kunnen u nauwkeurig vertellen welke automobilist in welke straat hun kleeren zoo heeft bemodderd. en wanneer zij onder een ladder doorgeloopen zijn, kent hun verontwaardiging op den gla- zenwasscher die met water op ze gemorst heeft, geen grenzen. Bij kinderen begint dit al, ook heel dikwijls om een onvermijdelijk standje te ontloopen. Maar als de ouders dit merken, moeten zij het kind al opmerkzaam maken op het laffe van zijn pogingen om de schuld op anderen te gooien. Want hoe ouder men wordt, hoe moeilijker het is zulke eigenschappen nog weer te veranderen. Laten wij daarom beginnen met ons af te vragen: ligt de schuld soms bij mezelf, ook bij Weinigheden Hebben wij soms, warm en wel. op de tocht gestaan tot we ijskoud waren, en komt daar die verkoudheid vandaan? Hebben wij dien ander, die onder ons ge steld is. en die zoo duidelijk gelogen heeft, soms zóó geïntimideerd, dat hij een leugen als eenige uitkomst zag? Zijn wijzelf wel energiek genoeg in onze zaken, zoodat wij een voorbeeld zijn voor onze omgeving, die wij van luiheid beschuldigen? Vindt die stugheid van onze medemenschen zijn oorzaak soms daarin, dat wijzelf met een zuur gezicht en een brommerigen aard door het leven gaan? Noemen wij onze leveranciers soms duur, omdat wij het onderste uit de kan wallen hebben? Dit zijn dingen, waaraan wij ons allemaal weieens schuldig maken, die misschien niet eens in karakterfouten schuilen, maar die dat toch kunnen worden. En de wereld begint er werkelijk heel wat zonniger uit te zien, wanneer wij niet altijd over schuld denken en praten, maar de men schen nemen zooals zij zijn, en zoo nu en dan onszelf eens herzien. Daar kan iedereen alleen maar winst mee behalen. E. E. J.—P. Door alle eeuwen heen om nu eens een echt afgezaagde uitdrukking te gebruiken! hebben moeders het overgeschoten lapje van haar japon gebruikt om het dochtertje een nieuw jurkje te geven. (Het seizoen 1937 maakt in dit opzicht van den nood een deugd: overal ziet men, op straat zoowel als in de modebladen, moeders en dochtertjes gelijk gekleed. De moeders die in 't bezit zijn van zoo'n kleine schat van vier tot twaalf jaar, kun nen met deze mode haar voordeel doen. sn &C re» 4c- a J y O OR DE worden ervan vervaardigd Het Engelsch borduurwerk is, met mousse line en organdi, een frisch gedistingeerd ma teriaal, waarvan men eigenlijk nooit genoeg krijgt! Het leent zich voor blouses, jabots, ves ten en allerlei japonnetjes, zoowel voor 's mor gens als voor 's avonds of 's middags. Onze teekening geeft een paar aantrekke lijke modellen, n.l.; Ie. Een chique blouse, die in den rok wordt gedragen. De bovenkant der mouwen is een eindje ingerimpeld, de geplooide jabot in mo del geknipt 2e. Een zeer gekleede avondjapon, eenigszins excentriek van model, zoodat niet iedereen ze kan dragen. Men moet er onberispelijke schou ders voor hebben. De rok sluit strak om de heu pen en loopt van onderen klokkend uit. Men kan alle pasteltinten kiezen. 3e. Lange rok met bolero in lichtblauwe stof Het mouwlooze blousetje is van goudbruin satijn. 4e. Feest japonnetje van rose stof. Ceintuur en cocarde van donkerblauw fluweel. De rok is versierd met breede strooken óf van af stand tot afstand een weinig ingerimpeld. Telefoon 10727 Warmoesstraat 14 Nieuwe Knoopen, Kant, Jabots, Cespen, Ceintuurs, Corsages, Shawls e. a. Modesnufjes. Exclusief Fransche en Weener modellen. ZONDAG: WOENSDAG: Tomatensoep met Gevulde slakropjes room met gehakt Gebraden piepkui- Aardappelen kens Rabarber met vanille^ Sla vla Gebakken aardap- DONDERDAG: Pe*en Wiener schnitzel Koude kabmetpud- Doperwten dilJS Karnemelkpudding Vruchtensla Vanillesaus MAANDAG: VRTTDAG- Kalfsfricandeau StapSn SSEffifSt tap- Sn pp uwnuddi n pertjes saus oSXSa DINSDAG: Omelet met jam Groentesoep ZATERDAG: Koude kalfsfrican- Rijst met poulet en deau kerrysaus Gestoofde tomaten Tomatensla Macaroni Beschuit met kaas Aardbeien met room Vruchten j Vegetarische menu's i 1 Tomaten met kaas- j saus Aardappelen Komkommer en kropsla Boter Kersenpannekoek- jes 2 Eieren met peter seliesaus Aardappelpuree Kropsla Aardbeiensaus 3 Magere tomaten soep Gebakken brood Aardappelen Peulen en wortelen Vruchtensla met room 4 Groentesoep met rauwe groente Gebakken aardap pelen Andijvie met bruine boter in vuurvasten schotel kersenschoteltje Recept' en Aardbeiencompöte. Benoodigd: 300 gr. mooie gave aardbeienn, 3 dL. water, iy2 lepel sago, pl.m. 75 gr. sui ker, citroensap. De aardbeien schoonmaken, wasschen en met het water, waarin de suiker opgelost is, aan de kook brengen. Dan dadelijk de aard beien er uit scheppen en overdoen in een vlaschaal. Het vocht niet te dik binden met de aangemengde sago en over de aardbeien heen schenken. Aardbeienjam Benoodigd: 1 K.G. aardbeien, 3 4 K.G. suiker, 1 dL. bessensap (liefst van versche bessen) De aardbeien schoonmaken en wasschen. Ze met de bessensap aan de kook brengen en gaar en stuk laten kokèn. Dan de suiker toevoegen en de jam laten inkoken tot de laatste druppel die van de lepel valt op een koud bord, als een bolletje blijft staan. De jam in de potten doen en deze afsluiten met schroefdeksel of perkamentpapier. N.B. voor het koken van jam neemt men een wijde, platte pan, met dikken bodem, om het inkoken vlugger te doen gaan en hef aanzetten te voorkomen. Aardbei enliinónade. Benoodigd: Op 1 L. aardlbeiensap 1 K G. suiker, 30 gr. citroenzuur De aardbeien schoonmaken en wasschen Ze au bain Marie verwarmen, (de pan met aardbeien in een grootere zetten, die gedeel telijk met water gevuld is) tot de aardbeien het sap losgelaten hebben. Op 6 dL. aard- beiensap rekent men 4 dL. water. In dit water de suiker en het citroenzuur tot stroopdikte inkoken, bij het aardbeiensap voegen en alles overdoen in schoone fles- schen. Deze kurken en lakken. Voor het ge bruik de limonade 3 a 4 maal met water verdunnen. Aardbeienijs. Benoodigd: 1 K.G. geurige aardbeien, 350 gr. poedersuiker, sap van 1 citroen, 3 dL. water yA staaf ijs, zout. De aardbeien wasschen en door een haren zeef zeven. Het water met de suiker aan de kook brengen als dit afgekoeld is, met het citroensap vermengd bij de aardbeien- purée gieten. De massa overdoen in de bus en de ijsemmer. De tusschenruimte vullen met geklopt ijs en zout (1 d. zout op 3 d. ijs) en draaien tot men weerstand ondervindt. De vleugel uit de bus nemen, deze goed slui ten en het ijs laten rijpen (pl.m. 2 uur). Het ijs opdoen in kleine schaaltjes en gar- neeren met slagroom, die er om hen ge spoten wordt en een aardbei, die men er middenop legt. ZEIL SPORT Mijn vrouw breit met Everlasting. Die breit zoo uit! En de knotlengte is maar even 359 Meter. Kun je nagaan hoe voordeeligl Sterk is ze ook en ze houdt zich best in de wasch. Nee, Everlasting is beslist niet duur. M'n vrouw weet, hoe ze rekenen moet! Deze zeiltrui, onmisbaar voor hen die aan watersport doen, is gebreid van donkerblauwe dikke wol. op pennen no. 4. Hieronder volgt de beschrijving voor een model voor een vol wassen persoon. Hoeveelheid wol: 600 gr. Pennen no. 4 en no. 3. We zetten voor den boord 90 st. op, met pennen no. 3 en breien 20 toeren 1 r. 1 aver, verdraaid. (De teruggaande pennen omge keerd). Nu wisselen we op pennen 4 en breien dan 5 r. 1 avèr. en terug de heele pen aver. We breien door tot we in de averechtsche streep 44 „kopjes" tellen, nu beginnen we met de zakken en kanten daarvoor 16 st. van den zijnaad (aan weerskanten) 17 st. af, die we den volgenden toer er weer bij opzetten. Dan beginnen we met 't armsgat: af kanten 12 st. (4-3-3-2) en als het armsgat klaar is, het werk in tweeën verdeelen voor het split. De 3 st. aan den kant van het split 1 r. 1 aver, verspringen; we breien de verdere steken van 't werk gewoon patroon. Als we van den boord af 63 kopjes tellen, beginnen we met den hals. Hiervoor laten we, van het split af, 12 st. op de pen staan en breien de overige 21 st. 4 x op. Dan den schouder schuin afbreien, d.i. van den schouder af eerst 14, dan 7 st. breien, dan afkanten.Den anderen kant van 't split even zoo. RUG. De rug heeft hetzelfde aantal steken als het voorpand. We breien eenzelfde aan tal toeren, natuurlijk zonder zakken en zon der split. Voor den hals 24 st. in het midden laten staan en de schouders twee keer op- breien en schuin afbreien en afkanten. Nu nemen we de st. van den voorkant en ach terkant en beide schouders weer op pennen no. 3 en zorgen dat we zooveel st. bijmaken, dat we 80 st. krijgen die we als de boord be neden afbreiende eerste 3 st. aan weerskan ten van het split weer 1 r., 1 aver, versprin gen. De boord is 40 toeren hoog. We breien twee aparte biesjes van 40 st. lang en 4 toeren hoog, (ook 1 r., l aver, ver springen), om tegen den binnenkant van de patentsluiting te zetten voor de afwerking als we de trui open willen dragen. MOUW. We beginnen aan den kop en zetten 24 st. op. Patroon breien en om de pen aan beide kanten 1 st. bijmaken, tot er 48 st. op staan. Dan hi 1 x aan beide kanten 12 st. bijs maken, zoodat er 72 opstaan. Nu 6 pennen breien en dan bij elke 5de pen voor en achter 2 st. te zamexx breien tot er nog 48 st. op de pen staan. Dan breien we door tot op pols lengte, waarna we op pennen no. 3 een boordje van 15 toeren weer 1 r. 1 aver, breien. In het split zetten we nu de patentsluiting, alsmede in de splitten voor de zakken. Aan den achterkant worden er de voex-ingzakken tegen genaaid en de trui is klaar. SP.—TH. Lucien Lelong over elegance en goeden smaak Een ondernemend journalist trok den mo de-kunstenaar Lelong eens aan zijn mouw en ontfutselde hem enkele wijze, en verstandige uitspraken op het gebied van mode en vrou wenschoon. De groote man zeide o.a.: De ware elegance is heelemaal geen kwestie van geld, maar van goeden smaak, gewoonte en opvoeding. Er zijxx vrouwen, die in weelde leven, maar die haar kleeding nooit goed doen uitkomen. Toch zijn ze niet leelijk; ze missen alleen, wat ik zou willen noemen: gevoel voor ele gance. Daarentegen is 't me dikwijls gebeurd, dat ik in de gangen van mijn huis een jong naai stertje tegenkwam met een heel eenvoudig hoedje op en een simpel japonnetje, waaraan ze door coupe en detail zoo iets bijzonders had weten te geven, dat het me opviel. Elegance is ook een aangeboren gave: in dit geval zou het nutteloos zijn te trachten, haar te veroveren, aangezien een aangeboren eigen schap niet tijdexxs het leven verkregen kan worden. Zeker iets „overgeërfds" ligt er wel in, doch iedere vrouw kan haar zin voor schoonheid en stijl langzaam maar zeker ontwikkelen en vooral leeren wat haar al of niet staat dik wijls door schade exx schande en hierdoor des te grondiger. Wij doen eigenlijk niets anders, dan dit voor ieder van onze klanten met één oogopslag zien en ex-naar handelen. Natuurlijk werd de heer Lelong ook gepolst over enkele problemen, die speciaal de mode- 1937 betreffen. De ondernemende jongedame vroeg hem bijv.: Wat moeten we beginnen met al dat borduurwerk en dien stortvloed van impri- mé'tjes? En Lelong orakelde: boi-dumwerk kan aar dig zijn, maar 't moet altijd zeer bescheiden worden toegepast. Men kan er een zak, een kraagje, een rokzoom mee versieren, doch vooral met mate. Een zwaar geborduurde ja pon is alleen mogelijk, als u tien andere hebt! En wat de bedx-ukte stoffen betreft: alleen gx-oote, forsche vrouwen kixnnen groote bloe men dragen de kleintjes moeten zich aan de bescheiden motieven houden. In een klein kamertje plakt mexx toch ook geen druk, bloe mig behang. Tweede vraag: sommige zomercollecties zijn buitexxgewoon schilderachtig. Hoever kan men hierin gaan zonder zich belachelijk te maken? Niet zoo héél ver. Een klein schilderachtig, romantisch toetsje bij een sober geheel kan het uitstekend doen; het vereischt echter veel goeden smaak om xxiet te vervallen in het excentrieke of gewild-artistieke. Vooral wanneer u niet al te veel keus van japonnen hebt. Voorzichtigheid is dus gebodexx. Een vrouw, die zelf haar boodschappen doet, kan zich niet zooveel schilderachtigheidj es permittee- rexx als zij, die uit haar Packard stapt. Ze kan echter precies even elegant zijn. Derde vraag: Wat moet een vrouw, die maar enkele nieuwe kleedingstukken kan be kostigen, dit jaar aanschaffen? Een eexxvoudig maxxtelcostuum, klassiek van lijn, en discreet van tint donkerblauw, lei- kleur, grijs, beige, tète de nègre, bordeaux.Een paar blouses vaxx imprimé, lingerie of tricot. Een zwarte of donkerblauwe japon van wol len stof, met enkele frissche, witte gamituur- tjes, die verwisseld kunnen worden en een kox-t cape'je, gevoerd met wit piqué. Voor 's avonds: een gekleede japon met bescheidexx decolletée met een kort smoking- jasje van dezelfde stof óf een japon van be dx-ukte zijde met een vest in een der tinten van de jurk. EEN NAKOMERTJE In Quebec mogen de vrouwen xxog altijd niet stemmexx. Tegen alle hoop in van de voor het vrouwenstemrechi hard strijdende vrou wengroep, is het amendement om aan de vrouwen der proviixcie Quebec het kiesrecht te verleenen. met 49 tegen 21 stemmen ver worpen. Quebec is dus de eenige provincie van Canada, waar de vrouw geen stemrecht heeft Origineele versiering van kralen- borduurwerk. Een aardige exx origineele versiering voor een meer gekleed japonnetje is het daarop aan- brexxgen van kleurige glazexx kraaltjes. Bijgaaxxd „jabotje" wox-dt aangebracht langs de sluitixxg der hals en zal de draagster zeer flatteeren, mits natuurlijk de kleuren der kralexx worden gekozeix in coxxtrast met de tint der japoxx.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 14